Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-3.4012.530.2019.1.JF
z 31 grudnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2019 r. (data wpływu 30 października 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 19 grudnia 2019 r. (data wpływu 30 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania nieodpłatnego przekazania majątku przedsiębiorstwa w spadku spadkobiercom prowadzącym działalność gospodarczą – jest prawidłowe,
  • udokumentowania fakturą czynności nieodpłatnego przekazania poszczególnych składników majątku do działalności gospodarczej spadkobierców – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 października 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych czynności nieodpłatnego przekazania w spadku składników majątku przedsiębiorstwa do działalności spadkobierców.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Czynny podatnik podatku od towarów i usług P.P.U.H. (…) w spadku, działający poprzez zarządcę sukcesyjnego, Sukcesora, wpisanego do CEIDG, posiadający istotny majątek, na który składają się między innymi: nieruchomości, maszyny i urządzenia, środki transportu, meble, regały magazynowe, środki pieniężne w tym należności, długi spadkowe w tym zobowiązania, należący do spadkobierców Zmarłego zamierza zakończyć działalność gospodarczą. Przed zakończeniem działalności zamierza przekazać poszczególne pozycje ww. majątku do działalności gospodarczych prowadzonych jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług w formie działalności osób fizycznych przez dwóch spadkobierców oraz spółki cywilnej, której wspólnikami będą wszyscy spadkobiercy Zmarłego: dwie córki, syn i wdowa. Spółka powstanie i zostanie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług przed przekazaniem majątku przedsiębiorstwa w spadku. Zarówno przedsiębiorstwa osób fizycznych jak i spółka cywilna będą wykorzystywały odziedziczone elementy przedsiębiorstwa w spadku do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia został sporządzony w dniu 18 czerwca 2019 r. Przy nabyciu części elementów majątku przedsiębiorstwa w spadku, nabywcy przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy czynność nieodpłatnego przekazania majątku przedsiębiorstwa w spadku do dwóch przedsiębiorstw osób fizycznych - spadkobierców i spółki cywilnej złożonej ze wszystkich spadkobierców podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) dalej ustawa o VAT?
  2. Czy przedsiębiorstwo w spadku przekazując nieodpłatnie poszczególne składniki majątku do działalności gospodarczych spadkobierców powinno, dla udokumentowania takiego przekazania, wystawić faktury VAT zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad 1


Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie majątku przedsiębiorstwa w spadku do działalności osób fizycznych i spółki cywilnej, gdzie wspólnikami będą spadkobiercy, zarejestrowanych do podatku VAT jako podatnicy VAT czynni, będący jednocześnie spadkobiercami zmarłego, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Przedsiębiorcy, osobie fizycznej Zmarłemu przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia towarów lub ich części składowych. Przedsiębiorca był podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 2. W związku z powyższym przedsiębiorstwo w spadku oraz podatnicy - osoby fizyczne córki Zmarłego oraz spółka cywilna składająca się ze spadkobierców Zmarłego na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług są odrębnymi podmiotami, podatnikami.


Ad 2


Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2.


Z kolei art. 7 ust. 2 ustawy VAT z odpłatną dostawą towarów o której mowa w art. 5 ustawy VAT, zrównuje również przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w szczególności wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


W związku z tym dla udokumentowania nieodpłatnego przekazania majątku pomiędzy takimi podmiotami konieczne jest wystawienie faktur VAT. Z uwagi na nieodpłatność tych dostaw na fakturach w pozycji do zapłaty będzie widniało „0”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania majątku przedsiębiorstwa w spadku spadkobiercom prowadzącym działalność gospodarczą oraz nieprawidłowe w zakresie udokumentowania fakturą czynności nieodpłatnego przekazania poszczególnych składników majątku do działalności gospodarczej spadkobierców.


Przepisy ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1629, z późn. zm.) wprowadziły specyficzny rodzaj podatnika, jaki stanowi przedsiębiorstwo w spadku.


Przepisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadziły także zmiany m.in. w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników i w ustawie o podatku od towarów i usług.


Z art. 2 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wynika, że przedsiębiorstwo w spadku obejmuje składniki niematerialne i materialne, przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, stanowiące mienie przedsiębiorcy w chwili jego śmierci.


Jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy, po śmierci przedsiębiorcy zarządcę sukcesyjnego może powołać:

  1. małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub
  2. spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo
  3. spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku (art. 12 ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 12 ust. 10 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej uprawnienie do powołania zarządcy sukcesyjnego wygasa z upływem dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy. Jeżeli akt zgonu przedsiębiorcy nie zawiera daty zgonu albo chwila śmierci przedsiębiorcy została oznaczona w postanowieniu stwierdzającym zgon, termin ten biegnie od dnia znalezienia zwłok przedsiębiorcy albo uprawomocnienia się postanowienia stwierdzającego zgon.


Art. 13 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej stanowi natomiast, że w okresie od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego, a jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony - do dnia wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, osoba, o której mowa w art. 14, może dokonywać czynności koniecznych do zachowania majątku lub możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku, polegających w szczególności na:

  1. zaspokajaniu wymagalnych roszczeń lub przyjmowaniu należności, które wynikają ze zobowiązań przedsiębiorcy związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, powstałych przed jego śmiercią;
  2. zbywaniu rzeczowych aktywów obrotowych w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2018 r. poz. 395, 398, 650 i 1629).

Osoba, o której mowa w art. 14, może także dokonywać czynności zwykłego zarządu w zakresie przedmiotu działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorcę przed jego śmiercią, jeżeli ciągłość tej działalności jest konieczna do zachowania możliwości jej kontynuacji lub uniknięcia poważnej szkody (art. 13 ust. 2 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej).


Art. 14 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej określa, krąg osób uprawnionych do dokonywania czynności, o których mowa w art. 13, wskazując, że osobami tymi są:

  1. małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub
  2. spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, albo
  3. spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy albo zapisobierca windykacyjny, któremu zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku.

Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydaniu europejskiego poświadczenia spadkowego czynności, o których mowa w art. 13, może dokonywać wyłącznie właściciel przedsiębiorstwa w spadku.
(art. 14 ust. 2 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej).


W przypadku gdy zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony, przedsiębiorstwo w spadku może do dnia wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego podawać NIP przedsiębiorcy, jeżeli osoba, o której mowa w art. 14 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, kontynuuje prowadzenie przedsiębiorstwa pod firmą przedsiębiorcy i w terminie wskazanym w art. 12 ust. 10 tej ustawy dokona zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego o kontynuowaniu prowadzenia tego przedsiębiorstwa
(art. 12 ust. 1c ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników).


Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
(Dz.U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) - zwanej dalej „ustawą o VAT”, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 1a i ust. 1b ustawy o VAT podatnikiem, o którym mowa w ust. 1, jest także jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej stanowiąca przedsiębiorstwo w spadku w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

  1. zarządu sukcesyjnego albo
  2. uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Podatnika, o którym mowa w ust. 1a, uznaje się za podatnika kontynuującego prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego podatnika.


Na podstawie wyżej cytowanego przepisu podatnikiem jest przedsiębiorstwo (osoby fizycznej) w spadku od chwili otwarcia spadku (śmierci przedsiębiorcy) do wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. Przedsiębiorstwo w spadku uznawane jest za podatnika kontynuującego działalność gospodarczą zmarłego podatnika.


Z kolei przez działalność gospodarczą należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Według art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Należy zauważyć, że dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jakby była właścicielem tego dobra.


Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że dostawa towarów, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynność ta jest wykonywana odpłatnie.


Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Na mocy art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.


Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).


Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że przedsiębiorstwo Zmarłego w spadku, działające poprzez ustanowionego zarządcę sukcesyjnego zamierza zakończyć działalność gospodarczą. Przed zakończeniem działalności zamierza przekazać poszczególne pozycje majątku (nieruchomości, maszyny i urządzenia, środki transportu, meble, regały magazynowe, środki pieniężne w tym należności, długi spadkowe w tym zobowiązania) do działalności gospodarczych osób fizycznych przez dwóch spadkobierców oraz spółki cywilnej, której wspólnikami będą spadkobiercy zmarłego: dwie córki, syn i wdowa. Zarówno działalności osób fizycznych jak i Spółka powstaną i zostaną zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT przed przekazaniem majątku przedsiębiorstwa w spadku. Przy nabyciu części elementów majątku przedsiębiorstwa w spadku, nabywcy przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług.


Ad 1


Wątpliwości Wnioskodawcy (przedsiębiorstwa w spadku) dotyczą opodatkowania nieodpłatnego przekazania majątku przedsiębiorstwa w spadku do działalności gospodarczej spadkobierców.


Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towaru jest uzależnione od przysługiwania podatnikowi prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu towarów, które to uprawnienie zostało określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem. Niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towaru jako czynności wyłączonej spod zakresu działania ustawy o VAT, bez względu na cel, na który został on przekazany.


Biorąc zatem pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że
w sytuacji gdy składniki majątkowe przedsiębiorstwa zostaną przekazane w spadku do działalności gospodarczych prowadzonych przez przedsiębiorców zarówno jako osoby fizyczne oraz w formie spółki cywilnej, to takie przekazanie stanowić będzie dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu jak odpłatna dostawa towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT - ponieważ z tytułu nabycia tych składników majątkowych spadkodawcy (Zmarłemu) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.


Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.


Ad 2


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości udokumentowania fakturą nieodpłatnego przekazania poszczególnych składników majątku do działalności gospodarczych spadkobierców.


Na podstawie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa


w art. 106a pkt 2 ustawy o VAT, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.


Na podstawie art. 2 pkt 22 ustawy o VAT przez sprzedaż rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Z art. 106a pkt 1 w powiązaniu z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika zatem, że fakturę wystawia się, jeśli dokumentuje ona sprzedaż (rozumianą m.in. jako odpłatną dostawę towarów).


Opisana czynność nieodpłatnego przekazania na rzecz spadkobierców składników majątku przedsiębiorstwa, nie wypełnia definicji sprzedaży, gdyż mimo że dochodzi do dostawy towaru (w rozpatrywanej sprawie podlegającej opodatkowaniu), to nie dochodzi do odpłatności ze strony obdarowanych. Spadkobiercy towary otrzymują nieodpłatnie. Nie można zatem w takiej sytuacji wystawić faktury, o której mowa w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT.


Na brak możliwości wystawienia faktury wskazuje również treść art. 106e ustawy o VAT, w którym wśród elementów faktury wymieniono m.in. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto), czy kwotę należności ogółem, jako kwoty należne sprzedawcy od nabywcy. Skoro jednak czynność przekazania majątku na rzecz spadkobierców jest nieodpłatna, kwoty te nie mogłyby znaleźć się na fakturze, a brak takich pozycji skutkowałby wadliwością dokumentu. W przypadku dokumentowania czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT dokumentem może być odpowiedni dokument wewnętrzny wystawiony przez podatnika - kwestia ta pozostaje w sferze wyboru podatnika. W konsekwencji, nieodpłatna dostawa towarów na gruncie ustawy o VAT nie powinna być dokumentowana fakturą wskazaną
w art. 106b tej ustawy.


Opisana we wniosku czynność polegająca na nieodpłatnym przekazaniu składników majątku przedsiębiorstwa w spadku na rzecz spadkobierców nie powinna być udokumentowana fakturą, ponieważ dostawa ta nie stanowi sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT.


Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należało uznać za nieprawidłowe.


Niniejsza interpretacja dotyczy opodatkowania nieodpłatnego przekazania majątku przedsiębiorstwa w spadku spadkobiercom prowadzącym działalność gospodarczą oraz udokumentowania fakturą czynności nieodpłatnego przekazania poszczególnych składników majątku do działalności gospodarczej spadkobierców (pytanie nr 1 i nr 2). W pozostałym zakresie wniosku (pytanie nr 3 i nr 4) został wydane odrębne rozstrzygnięcie nr 0114-KDIP1-3.4012.634.2019.1.JF.


Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Stosownie do § 2 ww. artykułu przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).


Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj