Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.436.2019.3.JF
z 31 grudnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2019 r. (data wpływu 9 października 2019 r.) uzupełnione pismem z dnia 17 grudnia 2019 r. (data nadania 20 grudnia 2019 r., data wpływu 23 grudnia 2019 r.) na wezwanie z dnia 2 grudnia 2019 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.436.2019.2.JF oraz 0114-KDIP4.4012.687.2019.3.AK (data nadania 2 grudnia 2019 r., data odbioru 16 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • rozpoznania przychodów z tytułu świadczeń / operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie w dniu podziału lub po dniu podziału, jak również uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu związanych z wydzielaną ZCP i potrącalnych w dniu podziału lub po dniu podziału (pytanie nr 1) - jest prawidłowe;
  • rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków faktycznie poniesionych przez Spółkę dzieloną przed dniem podziału (dotyczących wydzielanego ZCP), jednak bezpośrednio związanych (tzn. będących kosztami bezpośrednimi) z przychodami osiągniętymi w dniu lub po dniu podziału przez Spółkę przejmującą, w związku z przejętym ZCP (pytanie nr 2) - jest prawidłowe;
  • rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń pracowników wydzielanej ZCP za miesiąc podziału (pytanie nr 3) - jest prawidłowe;
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do wynagrodzeń wypłacanych na rzecz pracowników wydzielanej ZCP do dnia podziału, za miesiąc poprzedzający dzień podziału (pytanie nr 4) - jest prawidłowe;
  • ujęcia w zeznaniu podatkowym CIT za rok, w którym nastąpi podział wyłącznie przychodów i kosztów rozpoznanych przez Wnioskodawcę (pytanie nr 5) - jest prawidłowe;
  • ujmowania dla celów CIT faktur korygujących dotyczących sprzedaży związanej z wydzielaną ZCP, jeżeli faktury korygujące będą wystawiane w dniu lub po dniu podziału (pytanie nr 6) - jest prawidłowe;
  • ujmowania dla celów CIT faktur korygujących zakupowych związanych z wydzielaną ZCP, a otrzymane w dniu lub po dniu podziału (pytanie nr 7) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 9 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z podziałem Spółki przez wydzielenie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Grupa prowadzi działalność w dwóch segmentach biznesowych: (…) oraz (…). I. Sp. z o.o. (dalej również jako: Spółka dzielona) jest spółką kapitałową będącą częścią Grupy, oferującą rozwiązania dla wielu gałęzi przemysłu. Głównymi obszarami działalności Spółki są: dystrybucja rozwiązań klimatyzacyjnych w budynkach, domach i środkach transportu (segment (…)) oraz dystrybucja rozwiązań przemysłowych, głównie urządzeń i narzędzi dla przemysłu i budownictwa, takich jak przemysłowe i warsztatowe narzędzia pneumatyczne, urządzenia do podnoszenia, pompy, przemysłowe narzędzia akumulatorowe oraz sprężarki (segment (…)).


Spółka dzielona jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka dzielona jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.


W dniu 30 kwietnia 2019 r. Grupa ogłosiła zawarcie porozumienia z G. (podmiot trzeci prowadzący działalność gospodarczą w segmencie (…)), na podstawie którego planowane jest utworzenie odrębnego podmiotu poprzez wydzielenie części działalności Grupy dotyczącej segmentu (…), a następnie połączenia go z G., tworząc tym samym niezależny podmiot prowadzący działalność w segmencie (…). Część działalności Grupy pozostała po wydzieleniu segmentu (…) (tj. segment (…)) stanowić będzie odrębny, samodzielny podmiot, którego działania skupione zostaną na prowadzeniu działalności w tym segmencie biznesu.

Opisane powyżej rozdzielenie dwóch segmentów biznesu, planowane w ramach Grupy, ma zostać przeprowadzone w Polsce poprzez dokonanie podziału I. Dlatego w przyszłości planowany jest podział Spółki dzielonej. Podział nastąpi w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), tj. w drodze podziału przez wydzielenie części majątku Spółki dzielonej na spółkę przejmującą.

Jak wskazano wyżej, docelowo część przemysłowa będzie połączona z działalnością lokalnego, zewnętrznego podmiotu, który obecnie prowadzi działalność w segmencie (…), co pozwoli na osiągnięcie długofalowych korzyści dzięki wykorzystaniu efektu synergii. Wnioskodawca, jako członek międzynarodowej grupy, wpisuje się w globalną strategię w tym zakresie.

Spółką przejmującą w ramach podziału będzie inna spółka kapitałowa, posiadająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. N. Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka przejmująca), przy czym docelowo planowana jest zmiana nazwy Spółki przejmującej. Na moment dokonania podziału, Spółka przejmująca będzie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Spółka dzielona oraz Spółka przejmująca mają wspólnego właściciela, posiadającego 100% udziałów w obu spółkach. Spółka przejmująca została nabyta w celu umożliwienia przeprowadzenia podziału w płynny sposób.

Majątek podlegający wydzieleniu w ramach podziału Spółki dzielonej będzie stanowił na moment wydzielenia zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym również zobowiązań i należności (o ile będą one występować w części przypisanej do wydzielanego majątku na moment podziału, jako że Spółka dzielona może dążyć do uregulowania zobowiązań / należności w celu uproszczenia procesu podziału), związanych z działalnością jednostki organizacyjnej Spółki dzielonej zajmującej się dystrybucją urządzeń i narzędzi dla przemysłu i budownictwa (dalej: Dział (…)). Działalność Spółki dzielonej w tym zakresie opiera się na świadczeniu usługi wsparcia sprzedaży (agent sprzedaży) w odniesieniu do urządzeń przemysłowych oraz serwisowania urządzeń przemysłowych jako podwykonawca D.

Po dokonaniu podziału, w Spółce dzielonej pozostanie natomiast zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym również zobowiązań i należności, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji rozwiązań klimatyzacyjnych (dalej: Dział (…)). Działalność Spółki dzielonej w tym zakresie polega na pełnieniu funkcji dystrybutora i serwisanta o ograniczonym ryzyku w odniesieniu do urządzeń klimatyzacyjnych.

Po dokonaniu podziału, Spółka przejmująca będzie kontynuowała aktualnie prowadzoną przez Spółkę dzieloną działalność gospodarczą w zakresie wynikającym z zadań realizowanych przez Dział (…), natomiast Spółka dzielona będzie kontynuowała prowadzoną działalność gospodarczą w zakresie wynikającym z zadań realizowanych przez Dział (…).

Dla celów uzyskania niniejszej interpretacji przepisów prawa podatkowego, Wnioskodawca przyjmuje, że zarówno pozostający w Spółce dzielonej na skutek podziału Dział (…) jak i podlegający wydzieleniu i przeniesieniu na Spółkę przejmującą Dział (…) stanowić będą dwie odrębne, zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”) oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1018 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”).

Wnioskodawca pragnie przy tym zaznaczyć, że w celu potwierdzenia statusu Działów na gruncie wspomnianych regulacji złożony został odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, dlatego też potwierdzenie tego statusu nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.


Podział przez wydzielenie nastąpi na dany dzień (dalej: „dzień podziału”). Na moment podziału obie Spółki będą czynnymi podatnikami VAT zarejestrowanymi w Polsce.


W związku z dokonanym podziałem, na mocy art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.), do Spółki przejmującej przejdzie ze Spółki dzielonej zakład pracy. W konsekwencji, Spółka przejmująca stanie się pracodawcą dla pracowników zatrudnionych obecnie w Spółce dzielonej, przypisanych do wykonywania zadań związanych z Działem (…).

Rok podatkowy obu Spółek jest zgodny z rokiem kalendarzowym, a w związku z podziałem nie dojdzie do zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki dzielonej ani Spółki przejmującej.


Rozliczenia CIT związane z transakcjami zawartymi przed i po dniu podziału.


Możliwe jest, że w związku z prowadzoną działalnością Spółka dzielona może uzyskać przychody, w stosunku do których, zgodnie z ustawą o CIT, datą powstania przychodu będzie dzień podziału lub okres po dniu podziału, podczas gdy dotyczą one również świadczeń/operacji zrealizowanych do dnia podziału. Powyższe będzie mieć również analogiczne zastosowanie do kosztów ponoszonych przez Spółkę dzieloną w związku z prowadzoną działalnością (w tym m.in. przedpłaconych kosztów dotyczących całego roku). Ponadto, mogą wystąpić sytuacje, w których wydatki związane z wydzielaną ZCP zostaną faktycznie poniesione przed dniem podziału przez Spółkę dzieloną, a jednocześnie przychody, z którymi wskazane wydatki będą bezpośrednio związane, zostaną osiągnięte w dniu lub po dniu podziału już przez Spółkę przejmującą.


Rozliczenia VAT związane z transakcjami zawartymi przed i po dniu podziału.


Możliwe jest, że do dnia podziału Spółka dzielona dokona określonych czynności składających się na transakcje dostawy towarów i świadczenia usług realizowanych na rzecz nabywców / usługobiorców w ramach wydzielanego ZCP, co do których moment ich wykonania/zakończenia, a tym samym obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) powstanie w dniu podziału lub w okresach następnych. Dotyczy to przypadków, dla których obowiązek podatkowy rozpoznawany jest na zasadach ogólnych wynikających z art. 19a ust. 1-4 ustawy o VAT, dla których nie otrzymano płatności (zaliczki) przed ich wykonaniem. Przykładowo, nastąpi wykonanie usługi rozliczanej w następujących po sobie miesięcznych okresach rozliczeniowych (tj. z końcem miesiąca powstanie dla niej obowiązek podatkowy w VAT), gdzie w trakcie tego miesiąca dojdzie do podziału Spółki dzielonej.

Mogą również wystąpić przypadki, kiedy dla czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (np. usługi najmu, dzierżawy, dostawy mediów, czy też usług telekomunikacyjnych), świadczonych w miesiącu (lub innym okresie rozliczeniowym), w którym będzie miała miejsce operacja podziału, odpowiednia faktura dokumentująca tego typu czynności zostanie wystawiona przed datą podziału lub po tej dacie (w odniesieniu do całego okresu rozliczeniowego, którego faktura dotyczy) - przykładowo, faktura za dany miesiąc, wystawiona z góry lub z dołu, gdzie w trakcie tego miesiąca dojdzie do podziału Spółki dzielonej.

Analogicznie, w zakresie podatku naliczonego, mogą mieć miejsce sytuacje, kiedy w zakresie nabywanych przez Spółkę dzieloną towarów lub usług w kraju, dotyczących wydzielanego ZCP, obowiązek podatkowy dla tych transakcji powstanie przed dniem podziału, lecz odpowiednia faktura dokumentująca te transakcje (i) zostanie otrzymana przed dniem podziału lub (ii) zostanie otrzymana po dniu podziału (przy czym faktury te mogą zostać wystawione odpowiednio na Spółkę dzieloną, jak i na Spółkę przejmującą).


Korekta rozliczeń


W ramach prowadzonej działalności i umów zawieranych z kontrahentami Spółka dzielona wystawia faktury korygujące (in minus oraz in plus), które wynikają z udzielonych kontrahentom rabatów, bądź z innych okoliczności skutkujących koniecznością wystawienia faktury korygującej. Możliwe jest, że w dniu lub po dniu podziału będzie konieczne wystawienie faktur korygujących w stosunku do sprzedaży związanej z działalnością wydzielanej ze Spółki dzielonej ZCP, zrealizowanej do dnia podziału. Możliwe jest również, że w dniu lub po dniu podziału otrzymywane będą faktury korygujące zakupy związane ze wspomnianą ZCP za okres przed dniem podziału. Możliwe są również sytuacje, w których w dniu lub po dniu podziału konieczna będzie korekta złożonych za okres do dnia podziału deklaracji i zeznań podatkowych Spółki dzielonej.


Wynagrodzenia pracowników


Wynagrodzenia pracowników Spółki dzielonej wypłacane są nie później niż do końca miesiąca kalendarzowego, którego to wynagrodzenie dotyczy. Zważywszy na dokonanie płatności w terminie, wynagrodzenia za miesiąc, w którym nastąpi podział, rozpoznane zostaną jako koszt uzyskania przychodów tego właśnie miesiąca. Z kolei zapłata składek na ubezpieczenie społeczne w części obciążającej pracodawcę, podlegać będzie zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich faktycznej zapłaty. Wynagrodzenia pracowników ZCP wydzielanej do Spółki przejmującej za miesiąc podziału zostaną wypłacone (postawione do dyspozycji) zgodnie z terminem wypłaty wynagrodzeń.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku z dnia 17 grudnia 2019 r. (data wpływu 23 grudnia 2019 r.) przeformułował pytania, będące przedmiotem interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. Ponadto przedstawił dodatkowe uzasadnienie do przeformułowanych pytań.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka przejmująca będzie zobowiązana do rozpoznania przychodów z tytułu świadczeń / operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie w dniu podziału lub po dniu podziału, jak również uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu związanych z wydzielaną ZCP i potrącalnych w dniu podziału lub po dniu podziału?
  2. Czy Spółka przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków faktycznie poniesionych przez Spółkę dzieloną przed dniem podziału (dotyczących wydzielanego ZCP), jednak bezpośrednio związanych (tzn. będących kosztami bezpośrednimi) z przychodami osiągniętymi w dniu lub po dniu podziału przez Spółkę przejmującą, w związku z przejętym ZCP?
  3. Czy Spółka przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń pracowników wydzielanej ZCP za miesiąc podziału?
  4. Czy Spółka przejmująca będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do wynagrodzeń wypłacanych na rzecz pracowników wydzielanej ZCP do dnia podziału, za miesiąc poprzedzający dzień podziału?
  5. Czy w odniesieniu do przychodów i kosztów związanych z wydzielaną ZCP Wnioskodawca będzie zobowiązany do ujęcia w zeznaniu podatkowym CIT za rok, w którym nastąpi podział wyłącznie przychodów i kosztów rozpoznanych przez Wnioskodawcę zgodnie ze stanowiskiem w odniesieniu do pytań nr 1-4 powyżej?
  6. Czy Spółka przejmująca powinna ujmować dla celów CIT faktury korygujące dotyczące sprzedaży związanej z wydzielaną ZCP, jeżeli faktury korygujące będą wystawiane w dniu lub po dniu podziału?
  7. Czy Spółka przejmująca powinna ujmować dla celów CIT faktury korygujące zakupowe związane z wydzielaną ZCP, a otrzymane w dniu lub po dniu podziału?
  8. Czy Spółka przejmująca powinna wystawiać i ujmować dla celów VAT faktury korygujące dotyczące sprzedaży związanej z ZCP i zrealizowanej do dnia podziału, jeżeli faktury korygujące będą wystawiane w dniu lub po dniu podziału?
  9. Czy Spółka przejmująca będzie uprawniona do ujmowania dla celów VAT faktur korygujących zakupowych związanych z ZCP, a otrzymanych w dniu lub po dniu podziału?
  10. Czy Spółka przejmująca będzie uprawniona do ujmowania dla celów VAT faktur korygujących sprzedażowych związanych z ZCP, które zostały wystawione przez Spółkę dzieloną przed podziałem, a wobec których możliwość umniejszenia nastąpi po podziale?
  11. Czy Spółka przejmująca będzie, w zakresie rozliczeń alokowanych do ZCP, zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej w VAT za okres rozliczeniowy przypadający przed dniem podziału oraz zapłaty podatku (albo uprawniony do zwrotu podatku) za ten okres, jeżeli obowiązek zapłaty / prawo do zwrotu podatku i złożenia deklaracji wystąpi po podziale?


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytania oznaczone numerami od 1 do 7, tj. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytań numer od 8 do 11 dotyczącego podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy:


Ad. 1


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka dzielona nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodów z tytułu świadczeń / operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie w dniu podziału lub po dniu podziału, bowiem przychody te powinny zostać rozpoznane przez Spółkę przejmującą. Spółka dzielona nie będzie również uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydzielaną ZCP oraz potrącalnych w dniu podziału lub po dniu podziału (w tym przedpłaconych kosztów dotyczących całego roku), bowiem koszty te powinny zostać rozpoznane przez Spółkę przejmującą. Jednocześnie, to Spółka dzielona będzie zobowiązana do rozpoznania przychodów z tytułu świadczeń / operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie przed dniem podziału. To Spółka dzielona będzie również uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydzielaną ZCP oraz potrącalnych przed dniem podziału.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka przejmująca będzie zobowiązana do rozpoznania przychodów z tytułu świadczeń / operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie w dniu podziału lub po dniu podziału. Spółka przejmująca będzie również uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydzielaną ZCP oraz potrącalnych w dniu podziału lub po dniu podziału (w tym przedpłaconych kosztów dotyczących całego roku).


Ad. 2


Zdaniem Wnioskodawcy, to Spółka przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków (dotyczących wydzielanej ZCP) faktycznie poniesionych przez Spółkę dzieloną przed dniem podziału, bezpośrednio związanych z przychodami osiągniętymi w dniu lub po dniu podziału przez Spółkę przejmującą w związku z przejętą ZCP.

Ad. 3


Zdaniem Wnioskodawcy, to Spółka przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania kosztów z tytułu wynagrodzeń pracowników wydzielanej ZCP za miesiąc, w którym nastąpi podział.


Ad. 4


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka dzielona będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne związanych z wydzielaną ZCP w sytuacji, w której składki te, w odniesieniu do wynagrodzeń wypłacanych pracownikom wydzielanej ZCP do dnia podziału, zostaną opłacone przed dniem wydzielenia. Z kolei w sytuacji, gdy wskazane składki na ubezpieczenie społeczne zostaną opłacone w dniu lub po dniu wydzielenia, to Spółka przejmująca będzie uprawniona do zaliczenia przedmiotowych składek do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka przejmująca będzie uprawniona do zaliczenia przedmiotowych składek do kosztów uzyskania przychodów w gdy wskazane składki na ubezpieczenie społeczne zostaną opłacone w dniu lub po dniu wydzielenia.


Ad. 5


Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do przychodów i kosztów powstałych w roku podziału, związanych z wydzielaną ZCP, Spółka przejmująca, składając zeznanie podatkowe CIT za rok, w którym nastąpi podział, będzie zobowiązana do ujęcia w tym zeznaniu wyłącznie przychodów i kosztów rozpoznanych przez nie zgodnie ze stanowiskiem w odniesieniu do pytań 1-4 niniejszego wniosku.


Ad. 6


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka dzielona powinna ujmować faktury korygujące sprzedażowe związane z wydzielaną ZCP jedynie wówczas, gdy korekta spowodowana będzie błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, a pierwotny przychód należny związany z korygowaną sprzedażą zostanie rozpoznany przez Spółkę dzieloną. W pozostałych przypadkach, faktury korygujące sprzedażowe (zarówno zwiększające jak zmniejszające przychody) wystawione w dniu lub po dniu podziału będą rozliczane przez Spółkę przejmującą.

Jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku, zasadniczo, faktury korygujące sprzedażowe (zarówno zwiększające jak zmniejszające przychody) wystawione w dniu lub po dniu podziału będą rozliczane przez Spółkę przejmującą. Spółka przejmująca nie powinna natomiast ujmować faktur korygujących sprzedażowych związanych z wydzielaną ZCP jedynie wówczas, gdy korekta spowodowana będzie błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, a pierwotny przychód należny związany z korygowaną sprzedażą zostanie rozpoznany przez Spółkę dzieloną.


Ad. 7


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka dzielona powinna ujmować dla celów podatku dochodowego od osób prawnych faktury korygujące zakupowe związane z wydzielaną ZCP, a otrzymane w dniu lub po dniu podziału jedynie wówczas, gdy korekta spowodowana będzie błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, a pierwotnie rozpoznany koszt związany z korygowanym zakupem zostanie rozpoznany przez Spółkę dzieloną. W pozostałych przypadkach, faktury korygujące zakupowe (zarówno zwiększające jak zmniejszające koszty uzyskania przychodu) wystawione w dniu lub po dniu podziału będą rozliczane przez Spółkę przejmującą.

Jak wskazał Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku, zasadniczo, faktury korygujące zakupowe (zarówno zwiększające jak zmniejszające koszty uzyskania przychodu) wystawione w dniu lub po dniu podziału będą rozliczane przez Spółkę przejmującą. Spółka przejmująca nie powinna ujmować dla celów podatku dochodowego od osób prawnych jedynie tych faktur korygujących zakupowych związanych z wydzielaną ZCP, a otrzymanych w dniu lub po dniu podziału jedynie wówczas, gdy korekta spowodowana będzie błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, a pierwotnie rozpoznany koszt związany z korygowanym zakupem zostanie rozpoznany przez Spółkę dzieloną.


Uzasadnienie, Uwagi ogólne


Na wstępie Wnioskodawca pragnie nadmienić, że Spółka dzielona równolegle wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym zawarła analogiczne pytania mające na celu potwierdzenie prezentowanego podejścia.

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm. dalej: „OP”), osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.

Powyższy przepis stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 OP).

Uregulowanie to jest wyrazem tzw. zasady sukcesji ograniczonej. Oznacza ono, że Spółka przejmująca jest następcą podatkowym Spółki dzielonej, ale tylko w takim zakresie, w jakim prawa i obowiązki podatkowe pozostają w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku.


W praktyce oznacza to, że przedmiotem sukcesji są tylko te prawa i obowiązki podatkowe, które łącznie spełniają następujące warunki:

  1. pozostają w związku z przejmowaną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa,
  2. powstały przed dniem sukcesji (stały się przed podziałem „stanami otwartymi”) oraz
  3. nie zostały zrealizowane przez spółkę dzieloną (są nadal „stanami otwartymi” na dzień podziału).

A contrario, w związku z faktem, że przedmiotem sukcesji są „prawa i obowiązki”, to te z nich, które uległy konkretyzacji przed dniem podziału (a więc te zdarzenia, których skutki, tj. rozpoznanie przychodu lub kosztu, zostały ujęte dla celów podatkowych przed podziałem) nie będą przedmiotem sukcesji - nie będą miały bowiem przymiotu praw i obowiązków (oraz nie będą „stanami otwartymi”).

Podsumowując, w przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie ma więc okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem wydzielenia. Wniosek taki wynika z literalnej wykładni art. 93c OP, zgodnie z którym sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające” w związku z przydzielonymi Spółce przejmującej składnikami majątku. W przepisie tym ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym. Stąd, przedmiotem sukcesji mogą być wyłącznie „stany otwarte”, tj. prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia „pozostają” jeszcze w związku z przydzielonymi Spółce przejmującej składnikami majątku. Powyższe prowadzi zatem do wniosku, że przepis ten nie odnosi się do praw i obowiązków, które „pozostawały” w związku z danymi składnikami majątku przed dniem wydzielenia. W konsekwencji, jeżeli dane prawo, bądź obowiązek powstało przed dniem wydzielenia lub dotyczy okresu poprzedzającego podział (powinno być rozliczone w tym właśnie czasie), skutki podatkowe z nim związane ściśle wiążą się z rozliczeniami podatkowymi Spółki dzielonej - tj. na dzień wydzielenia nie „pozostają” w związku z wydzielanym majątkiem ZCP.

Tym samym, jeżeli przychody należne i odpowiednio związane z nimi koszty dotyczące działalności wydzielanej ZCP powstały przed dniem podziału i zostały rozpoznane przez Spółkę dzieloną, to prawa i obowiązki dotyczące rozliczenia takich przychodów i kosztów nie będą przedmiotem sukcesji na podstawie art. 93c OP.

Z kolei, w przypadku, gdy dane prawo, bądź obowiązek powstało w dniu podziału lub po tej dacie (tj. „pozostaje” w dniu podziału w związku ze składnikami majątku podlegającymi podziałowi), rozliczenia podatkowe z nim związane powinny dotyczyć wyłącznie podmiotu przejmującego.

Następstwo prawne (sukcesję generalną częściową) zgodnie z art. 93c OP, należy bowiem rozumieć jako kontynuację - od dnia wydzielenia - rozliczeń podatkowych prowadzonych dotychczas przez Spółkę dzieloną, a nie jako przejęcie przez Spółkę przejmującą całości rozliczeń podatkowych wydzielanej części przedsiębiorstwa z okresu przed podziałem.

Uzasadnienie Ad. 1


Zdaniem Wnioskodawcy, przychody związane z ZCP, w stosunku do których, zgodnie z updop, obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie przed dniem podziału, powinny być rozpoznane wyłącznie przez Spółkę dzieloną. Tym samym, w opinii Wnioskodawcy, przychody z tytułu świadczeń/operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie w dniu podziału lub po dniu podziału będą rozpoznane dla celów podatkowych przez Spółkę przejmującą.

W opinii Wnioskodawcy dla oceny, która ze spółek będzie uprawniona do rozpoznania kosztów związanych z wydzielaną ZCP, będzie decydował określony w updop, w szczególności w art. 15 ust. 4-4e, moment, w którym koszt uzyskania przychodów powinien zostać rozpoznany (potrącony z przychodem).

Oznacza to, że koszty uzyskania przychodu, których prawo rozpoznania zgodnie z updop powstało przed dniem podziału, rozpozna wyłącznie Spółka dzielona. Jednocześnie, Spółka przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydzielaną ZCP i potrącalnych w dniu podziału lub po dniu podziału.

Wskazana powyżej zasada dotyczyć będzie w szczególności kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, tj. w odniesieniu do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, rozpoznanymi dla celów CIT przed dniem podziału, prawo do potrącenia takich kosztów będzie miała wyłącznie Spółka dzielona (niezależnie od tego, która ze spółek, tj. Spółka dzielona, czy Spółka przejmująca, dokona faktycznej płatności z tytułu wskazanych kosztów), natomiast w odniesieniu do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, rozpoznanymi dla celów CIT w dniu lub po dniu podziału, prawo do potrącenia takich kosztów będzie miała wyłącznie Spółka przejmująca (niezależnie od tego, która ze spółek, tj. Spółka dzielona, czy Spółka przejmująca, dokona faktycznej płatności z tytułu wskazanych kosztów).

Wskazana zasada będzie również dotyczyła kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. kosztów pośrednich), tj. w odniesieniu do kosztów pośrednich poniesionych przed dniem podziału prawo do potrącenia takich kosztów będzie miała wyłącznie Spółka dzielona (niezależnie od tego, która ze spółek, tj. Spółka dzielona, czy Spółka przejmująca, dokona faktycznej płatności z tytułu wskazanych kosztów), natomiast w odniesieniu do kosztów pośrednich poniesionych w dniu lub po dniu podziału prawo do potrącenia takich kosztów będzie miała wyłącznie Spółka przejmująca (niezależnie od tego, która ze spółek, tj. Spółka dzielona, czy Spółka przejmująca, dokona faktycznej płatności z tytułu wskazanych kosztów).

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka dzielona nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodów z tytułu świadczeń/operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie w dniu podziału lub po dniu podziału, bowiem przychody te powinny zostać rozpoznane przez Spółkę przejmującą. Spółka dzielona nie będzie również uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydzielaną ZCP oraz potrącalnych w dniu podziału lub po dniu podziału (w tym przedpłaconych kosztów dotyczących całego roku), bowiem koszty te powinny zostać rozpoznane przez Spółkę przejmującą. Jednocześnie, to Spółka dzielona będzie zobowiązana do rozpoznania przychodów z tytułu świadczeń/ operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie przed dniem podziału. To Spółka dzielona będzie również uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydzielaną ZCP oraz potrącalnych przed dniem podziału.


Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, w szczególności:

  1. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-326/16/SK,
  2. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2015 r., sygn. ILPB3/4510-1-381/15-4/EK,
  3. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 marca 2014 r., sygn. IBPBI/2/423-1676/13/PC,
  4. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 11 marca 2014 r., sygn. ILPB4/423-479/13-2/ŁM.

Uzasadnienie Ad. 2


Należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 4 updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Odnosząc powyższe do przedstawionego zdarzenia przyszłego, zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy wydatki dotyczące wydzielanej ZCP zostaną faktycznie poniesione przed dniem podziału, ale będą stanowiły koszty bezpośrednio związane z przychodami, które zostaną osiągnięte w dniu lub po dniu podziału już przez Spółkę przejmującą (bowiem przychody te będą związane z przejętą przez Spółkę przejmującą ZCP), to Spółka przejmująca będzie uprawniona do ich rozpoznania dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, pomimo że przedmiotowe wydatki zostaną faktycznie poniesione przez Spółkę dzieloną.

Należy bowiem zauważyć, że w analizowanym przypadku, możliwość skorzystania z prawa do potrącenia kosztu wystąpi dopiero w dniu wydzielenia lub po tej dacie, a zatem na moment podziału prawo do rozpoznania kosztu będzie jeszcze pozostawało w związku ze składnikami majątku podlegającymi podziałowi, a rozliczenia podatkowe z nim związane powinny dotyczyć wyłącznie podmiotu przejmującego.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, to Spółka przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków faktycznie poniesionych przez Spółkę dzieloną przed dniem podziału, ale dotyczących przychodów osiągniętych przez Spółkę przejmującą, w związku z przejętą ZCP, w dniu lub po dniu podziału.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, w szczególności Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-357/16/SK i Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2015 r., sygn. ILPB3/4510-1-381/15-5/EK.


Uzasadnienie Ad. 3


Zgodnie z art. 15 ust. 4g updop, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm. dalej: „updof") oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Wynagrodzenia za pracę wypłacane są przez Spółkę dzieloną do końca miesiąca, którego to wynagrodzenie dotyczy. W konsekwencji, w odniesieniu do wynagrodzeń pracowników wydzielanej ZCP za miesiąc podziału, jeżeli wskazane wynagrodzenie zostanie wypłacone do końca miesiąca, będzie ono stanowić, zgodnie z art. 15 ust. 4g updop, koszt podatkowy w miesiącu podziału, a w konsekwencji powinno zostać rozpoznane jako koszt podatkowy przez Spółkę przejmującą.


Reasumując, to Spółka przejmująca będzie uprawniona do rozpoznania jako koszt podatkowy wynagrodzeń pracowników ZCP należnych za miesiąc, w którym nastąpi podział.


Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, w szczególności Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2016 r., sygn. IBPB-1-3/4510-358/16/SK i Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2015 r., sygn. ILPB3/4510-1-381/15-6/EK.


Uzasadnienie Ad. 4


Zapłata składek na ubezpieczenie społeczne w części obciążającej pracodawcę nastąpi, w stosunku do wynagrodzeń pracowników wypłacanych za miesiąc poprzedzający dzień podziału, do 15 dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym nastąpi podział. Z kolei, w stosunku do wynagrodzeń pracowników wypłacanych za miesiąc, w którym nastąpi podział - do 15 dnia miesiąca przypadającego dwa miesiące po miesiącu, w którym nastąpi podział, itd.

Tym samym, zgodnie z art. 15 ust. 4h updop, wydatek z tego tytułu podlegać będzie zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich faktycznej zapłaty. Z tego też względu, w przypadku, gdy zobowiązanie z tytułu wypłacenia wynagrodzenia pracownikom Spółki dzielonej powstanie do dnia podziału, przy czym konieczność uiszczenia z tego tytułu składek na ubezpieczenie wystąpi po dniu podziału, a jednocześnie przedmiotowe składki zostaną uiszczone przed dniem podziału, koszt z tego tytułu powinien zostać rozpoznany przez Spółkę dzieloną. Z kolei, jeżeli przedmiotowe składki zostaną uiszczone w dniu lub po dniu podziału, koszt z tego tytułu powinna rozpoznać Spółka przejmująca.

Reasumując, Spółka dzielona będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne związanych z wydzielaną ZCP w sytuacji, w której składki na ubezpieczenie społeczne w odniesieniu do wynagrodzeń wypłacanych pracownikom wydzielanej ZCP do dnia podziału zostaną opłacone przed dniem podziału. Z kolei w sytuacji, gdy wskazane składki na ubezpieczenie społeczne zostaną opłacone w dniu lub po dniu podziału, to Spółka przejmująca będzie uprawniona do zaliczenia przedmiotowych składek do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, w szczególności Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2015 r., sygn. IBPB-1-3/4510-359/16/SK i Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2015 r., sygn. ILPB3/4510-1-381/15-7/EK.


Uzasadnienie Ad. 5


W przypadku podziału przez wydzielenie osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Niemniej, wskazana zasada nie dotyczy kosztów i przychodów, które zostały już rozpoznane przez dzieloną osobę prawną i wiążą się z rozliczeniami podatkowymi tej spółki.

W konsekwencji należy uznać, że Spółka dzielona będzie zobowiązana do ujęcia w zeznaniu podatkowym CIT za rok, w którym nastąpi podział, przychodów i kosztów związanych z wydzielaną ZCP, powstałych w roku podziału, które zostaną wcześniej rozpoznane przez Spółkę dzieloną i staną się elementem rozliczeń podatkowych tej spółki. Pozostałe przychody i koszty związane z wydzielaną ZCP powinna natomiast rozpoznać Spółka przejmująca.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, w szczególności Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 maja 2015 r., sygn. IBPB-1-3/4510-360/16/SK.


Uzasadnienie Ad. 6


Po dokonaniu podziału mogą wystąpić sytuacje, w których w dniu lub po dniu podziału będzie konieczne wystawienie faktur korygujących (tak zwiększających jak i zmniejszających) dotyczących sprzedaży związanej z wydzielaną ZCP i zrealizowanej do dnia podziału.

Moment ujęcia faktur korygujących dla celów rozliczeń CIT reguluje art. 12 ust. 3j ustawy o CIT, zgodnie z którym, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.


Tym samym, moment ujęcia faktury korygującej będzie uzależniony od okoliczności, jakich ta faktura dotyczy.


W konsekwencji, Spółka dzielona zobowiązana będzie do ujęcia jedynie tych faktur korygujących, w odniesieniu do których pierwotny przychód należny rozpoznany został przed dniem podziału a wystawione faktury korygujące, z uwagi na przyczynę korekty, powinny zostać rozpoznane ze skutkiem „wstecz” (ex tunc).

W odniesieniu zaś do pozostałych faktur korygujących, które w myśl cytowanych powyżej regulacji powinny być rozliczone w bieżącym okresie rozliczeniowym, lub takich, które powinny zostać rozpoznane „wstecz”, lecz pierwotny przychód należny z nimi związany został rozpoznany po dniu podziału przez Spółkę przejmującą, podmiotem zobowiązanym do ich ujęcia będzie Spółka przejmująca.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, w szczególności Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.250.2018. l.JS.


Uzasadnienie Ad. 7


Po dokonaniu podziału mogą wystąpić sytuacje, w których w dniu lub po dniu podziału Spółka przejmująca otrzyma faktury korygujące koszty uzyskania przychodów dotyczące kosztów potrąconych w ramach działalności wykonywanej przez wydzielaną ZCP przed dokonaniem podziału.

Moment ujęcia faktur korygujących dla celów rozliczeń CIT reguluje art. 15 ust. 4i, zgodnie z którym jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.


Tym samym, moment ujęcia faktury korygującej będzie uzależniony od okoliczności, jakich ta faktura dotyczy.


W konsekwencji, Spółka dzielona zobowiązana będzie do ujęcia jedynie tych faktur korygujących, w odniesieniu do których pierwotny koszt potrącony został przed dniem podziału a otrzymane faktury korygujące, z uwagi na przyczynę korekty, powinny zostać rozpoznane ze skutkiem „wstecz” (ex tunc).

W odniesieniu zaś do pozostałych faktur korygujących, które w myśl cytowanych powyżej regulacji powinny być rozliczone w bieżącym okresie rozliczeniowym, lub takich, które powinny zostać rozpoznane „wstecz”, lecz pierwotny koszt z nimi związany został potrącony po dniu podziału przez Spółkę przejmującą, podmiotem zobowiązanym do ich ujęcia będzie Spółka przejmująca.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, w szczególności Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2018 r., sygn.0114- KDIP2-1.4010.250.2018. l.JS.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • rozpoznania przychodów z tytułu świadczeń / operacji zrealizowanych przed dniem podziału, co do których obowiązek podatkowy (przychód należny) powstanie w dniu podziału lub po dniu podziału, jak również uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu związanych z wydzielaną ZCP i potrącalnych w dniu podziału lub po dniu podziału (pytanie nr 1) - jest prawidłowe;
  • rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków faktycznie poniesionych przez Spółkę dzieloną przed dniem podziału (dotyczących wydzielanego ZCP), jednak bezpośrednio związanych (tzn. będących kosztami bezpośrednimi) z przychodami osiągniętymi w dniu lub po dniu podziału przez Spółkę przejmującą, w związku z przejętym ZCP (pytanie nr 2) - jest prawidłowe;
  • rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń pracowników wydzielanej ZCP za miesiąc podziału (pytanie nr 3) - jest prawidłowe;
  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do wynagrodzeń wypłacanych na rzecz pracowników wydzielanej ZCP do dnia podziału, za miesiąc poprzedzający dzień podziału (pytanie nr 4) - jest prawidłowe;
  • ujęcia w zeznaniu podatkowym CIT za rok, w którym nastąpi podział wyłącznie przychodów i kosztów rozpoznanych przez Wnioskodawcę (pytanie nr 5) - jest prawidłowe;
  • ujmowania dla celów CIT faktur korygujących dotyczących sprzedaży związanej z wydzielaną ZCP, jeżeli faktury korygujące będą wystawiane w dniu lub po dniu podziału (pytanie nr 6) - jest prawidłowe;
  • ujmowania dla celów CIT faktur korygujących zakupowych związanych z wydzielaną ZCP, a otrzymane w dniu lub po dniu podziału (pytanie nr 7) - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Mając na uwadze powyższe interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawcy, tj. I. Sp. z o. o. (dawniej: N. Sp. z o. o.) i nie wywołuje skutków prawnych w stosunku do pozostałych uczestników (stron), którzy uczestniczą w podziale spółki przez wydzielenie.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj