Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-3.4011.505.2019.2.JG
z 17 stycznia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2019 r. (data wpływu 30 października 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 listopada 2019 r. (data wpływu 4 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia wyodrębnionego lokalu mieszkalnego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia wyodrębnionego lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 20 listopada 2019 r. nr 0115 KDIT2-3.4011.505.2019.1.JG wezwano Wnioskodawcę do ich usunięcia. Wniosek uzupełniono w dniu 4 grudnia 2019 r.


We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca od 1977 roku jest właścicielem zabudowanej działki o powierzchni (…) m2).

Po wielu latach pracy w domu jednorodzinnym, stanowiącym połowę bliźniaka, wyodrębniono trzy małe samodzielne lokale.

Inwentaryzację zabudowy wykonano w 2010 roku. Prezydent Miasta pismem z dnia (…) 2013 roku zaświadczył, że w budynku mieszkalnym w zabudowie bliźniaczej znajduje się lokal mieszkalny o nr 1 na parterze, który stanowi samodzielny lokal w rozumieniu przepisów o własności lokali.

Wnioskodawca jest od wielu lat na emeryturze.

Wnioskodawca wraz z żoną postanowili sprzedać ww. samodzielny lokal o powierzchni (…) m2, aby uzupełnić swoje emerytury.

Wnioskodawca zamierza jednostronną czynnością prawną ustanowić odrębną własność lokalu, z założeniem księgi wieczystej na ten lokal, w dalszym ciągu na nazwisko Wnioskodawcy.


Wnioskodawca udzielił również następujących odpowiedzi na pytania zawarte w wezwaniu:


  1. W drodze jakiej czynności cywilnoprawnej stał się Pan właścicielem w 1977 r. zabudowanej działki?

    Wnioskodawca stał się właścicielem zabudowanej działki w 1977 roku w drodze zawartej notarialnej umowy zamiany nieruchomości.
    W roku 1976 po śmierci ojca Wnioskodawca odziedziczył połowę domu rodzinnego. Zgodnie z sugestią i przy pomocy matki (zmarła w 1985 roku) Wnioskodawca zawarł ze swoją siostrą umowę zamiany i objął w posiadanie działkę o powierzchni (…)m2, z wybudowanym już przez siostrę domem, tj. pół bliźniaka, w stanie surowym otwartym (same mury i dach).


  2. Czy nieruchomość, w której wyodrębnił Pan 3 lokale nabył Pan do majątku objętego majątkową małżeńską wspólnością ustawową, czy stanowi Pana majątek odrębny?

    Cała działka wraz z domem z trzema lokalami, nigdy nie była objęta małżeńską wspólnością ustawową, zgodnie z księgą wieczystą Wnioskodawca jest jej jedynym właścicielem (stanowi jego majątek odrębny).


  3. Jakimi budynkami i o jakim charakterze zabudowana jest działka o powierzchni (…)m2?

    Działka o powierzchni (..) m2 jest zabudowana.


    Jeden budynek to połowa bliźniaka, jest budynkiem trzykondygnacyjnym, z trzema lokalami:


    1. parter – (…) m2,
    2. piętro – (…) m2,
    3. poddasze – (…) m2.


    Lokal numer 1, 2 i 3 – zgodnie z inwentaryzacją budynków mieszkalnych dokonaną we wrześniu 2010 r.


  4. Czy jest Pan właścicielem bliźniaka, czy tylko jego połowy, tj. tej, w której wyodrębniono trzy samodzielne lokale?

    Wnioskodawca jest właścicielem połowy bliźniaka, tj. tej, w której wyodrębniono trzy samodzielne lokale.


  5. Na czym polegały prace w domu jednorodzinnym, w którym wyodrębniono 3 lokale?

    Wnioskodawca połowę bliźniaka „objął” w 1977 roku w stanie surowym otwartym. Przez kolejne lata sukcesywnie – też gospodarczo wykonywano prace wykończeniowe. W latach 1980-1984 zabudowano dwa tarasy, wybudowano dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. W roku 2000 wykonano częściowe ocieplenie ścian elewacji. W 2013 roku wykonano większy remont z wymianą ponad czterdziestoletniej (prawie) stolarki, dokonano remontu płyt tarasów (przeciekających) oraz remontu instalacji gazowej. Wnioskodawca stara się na bieżąco przeprowadzać prace konserwacyjne i remontowe.


  6. Czy wszystkie wyodrębnione lokale, o których mowa we wniosku mają charakter mieszkalny?

    Wszystkie lokale są wyłącznie mieszkaniami.


  7. W jaki sposób była wykorzystywana posiadana nieruchomość do dnia wyodrębnienia w niej samodzielnych lokali?

    Z uwagi na oryginalną, jak w projekcie z 1975 roku zewnętrzną klatkę schodową, wszystkie trzy kondygnacje są samodzielne, z oddzielnym wejściem z klatki schodowej.

    Wnioskodawca, aby mieć fundusze na utrzymanie domu, poszczególne piętra wynajmował na mieszkanie lub biuro. Trwało to do 2005 roku. W latach 1985-1991 na stale mieszkali z Wnioskodawcą rodzice jego żony.

    Od roku 2005 do 2010, tj. do czasu wykonania inwentaryzacji i wyodrębnienia lokali, dom był wykorzystywany wyłącznie na własne cele mieszkaniowe oraz dla córki z rodziną, gdy przyjeżdżali na wakacje.


  8. Jaki był cel wyodrębnienia każdego z 3 samodzielnych lokali, o których mowa we wniosku?

    Wyodrębnienie lokali (na piśmie) nastąpiło w 2010 roku, przy okazji zleconej inwentaryzacji.

    Wnioskodawca do wykonania inwentaryzacji został zobligowany przez urząd. Celem uporządkowania i uaktualnienia dokumentacji niezbędna była inwentaryzacja. Wnioskodawca zaznaczył, że tak zwane wyodrębnienie lokali „umożliwi” [winno być; zabezpieczy] jemu i jego żonie w przyszłości bezpieczeństwo współzamieszkiwania wspólnej działki, na przykład gdyby sprzedał wyodrębniony lokal. Bowiem ten wyodrębniony lokal, będzie miał odrębną księgę wieczystą.


  9. W jaki sposób był wykorzystywany każdy z samodzielnych lokali po ich wyodrębnieniu?

    Od roku 2010 i jeszcze wcześniej od 2005 roku cały dom z lokalami był wykorzystywany na własne cele mieszkaniowe, również poszczególne lokale były remontowane.


  10. Czy pozostałe wyodrębnione lokale również zostały przeznaczone do sprzedaży?

    Wnioskodawca i jego żona byliby szczęśliwi gdyby teraz skończyło się tylko na ewentualnej sprzedaży wyłącznie lokalu nr 1 (tj. parteru).


  11. Czy sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nr 1 dokona Pan w wykonaniu działalności gospodarczej?

    Absolutnie nie. Jest to prywatny i odziedziczony przez Wnioskodawcę majątek, w jego wieku, przy jego zdrowiu o żadnej działalności nie ma mowy.


  12. Czy samodzielny lokal mieszkalny nr 1, o powierzchni (…) m2, który ma zostać sprzedany jest tylko Pana własnością czy też jest własnością Pana i jego małżonki?

    Samodzielny lokal mieszkalny nr 1, o pow. (…) m2, który ma zostać sprzedany w roku 2020 jest wyłącznie własnością Wnioskodawcy.


  13. Czy poza opisanym w zdarzeniu przyszłym zamiarem zbycia w 2020 r. wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nr 1 dokonał Pan odpłatnego zbycia innych nieruchomości, jeżeli tak, to, kiedy i jakich?

    W roku 1985 Wnioskodawca wraz z żoną sprzedał, uprzednio wcześniej przekazane przez rodziców żony, a jego teściów małe gospodarstwo rolne.

    W roku 1995 Wnioskodawca sprzedał z żoną zabudowaną działkę.

    W roku 2013 Wnioskodawca sprzedał wraz z żoną nieruchomość magazynową, po 19 latach nieustannych remontów.


  14. Czy poza opisanym w zdarzeniu przyszłym połową bliźniaka, z którego wyodrębniono 3 lokale, dokonał Pan nabycia innych nieruchomości, jeżeli tak, to, kiedy i jakich?

    W roku 1983 rodzice żony, czyli teście przekazali Wnioskodawcy i jego żonie małe gospodarstwo rolne.

    W roku 1984 Wnioskodawca z żoną nabyli działkę.

    W 1994 roku Wnioskodawca i jego siostry otrzymali, zwrot nieruchomości - do remontu lub rozbiórki.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w tej konkretnej sprawie, wyodrębnienie lokalu, ustanowienie prawa odrębnej własności tego lokalu np. w 2020 roku z księgą wieczystą i ewentualna sprzedaż tego lokalu w 2020 roku spowoduje obowiązek zapłaty podatku?


Zdaniem Wnioskodawcy, w tej konkretnej sprawie podatku od sprzedaży nie zapłaci, gdyż nabycie przez niego tego lokalu nastąpiło w 1977 roku, czyli ponad 40 lat temu.

Wpis do księgi wieczystej i ustanowienie prawa odrębnej własności jest jego zdaniem czynnością wtórną. Potwierdza jedynie nabycie lokalu w 1977 roku.

Zdaniem Wnioskodawcy nie należy „mieszać” podpisania aktu notarialnego i wpisu do księgi wieczystej z nabyciem. O nabyciu mówi art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na przykład, bezspornym jest, że tego lokalu Wnioskodawca nie nabył w 2020 r., w którym by nastąpiła „hipotetyczna” [winno być: planowana] sprzedaż.

Bezspornym jest, że właścicielem tego lokalu i całego domu Wnioskodawca jest od 1977 roku i upłynęło nie pięć lat, a ponad czterdzieści od jego nabycia.

Dlatego też Wnioskodawca nie powinien płacić podatku od sprzedaży.

Wnioskodawca podnosi, że nieszczęściem jest, że różne instytucje ustanowienie własności lokalu traktują, jako tożsame z nabyciem.

W przypadku Wnioskodawcy są to dwie różne sprawy.

Pierwotna data nabycia bez zmian do dnia dzisiejszego jest fundamentem w przedmiotowej sprawie, a jest nią rok 1977.

Naliczenie w tej sprawie podatku od sprzedaży byłoby rażąca niesprawiedliwością i karą.

Na marginesie tej sprawy, dotyczy to w Polsce tysięcy emerytów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.


Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu ma moment i sposób nabycia tej nieruchomości.

Użyte w przytoczonym przepisie pojęcie „nabycia” nie zostało zdefiniowane w ustawie podatkowej. Zatem pojęcie nabycie należy rozumieć szeroko, to znaczy, że nabycie nieruchomości następuje z chwilą uzyskania prawa własności do tej nieruchomości, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do nabycia tego prawa własności.

Z przedstawionego we wniosku i jego uzupełnienia opisu wynika, że Wnioskodawca nabył zabudowaną działkę w roku 1977 r. w drodze umowy zamiany.

Przedmiotowa nieruchomość jest obecnie zabudowana budynkami mieszkalnymi.. Wnioskodawca został zobligowany przez urząd do wykonania inwentaryzacji. Przy okazji procesu inwentaryzacji nieruchomości w 2010 r., Wnioskodawca dokonał wyodrębnienia trzech samodzielnych lokali mieszkalnych, na każdej z kondygnacji połowy bliźniaka wybudowanego na tej nieruchomości.

Wnioskodawca zamierza sprzedać wyodrębniony lokal mieszkalny mieszczący się na parterze połówki bliźniaka, gdy będzie on miał utworzoną odrębną księgę wieczystą w 2020 roku. Planowana sprzedaż ma nastąpić najwcześniej w 2020 roku.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż wyodrębnionego lokalu przez Wnioskodawcę podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jego odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Tym samym konieczne jest ustalenie, czy czynność wyodrębnienia tego lokalu należy uznać za jego nabycie.

Wyodrębnienie przez właściciela nieruchomości samodzielnych lokali należy oceniać przez wzgląd na treść art. 3 ust. 3 w zw. z art. 4 ust.3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz.U. z 2019 r., poz. 737, z późna. zm.). Zgodnie z normą prawną wynikającą z tych przepisów z wyodrębnionym samodzielnym lokalem związany jest udział w nieruchomości gruntowej odpowiadający proporcji powierzchni użytkowej lokalu do ogólnej powierzchni użytkowej budynku. Użycie w tym przepisie słowa „nieruchomość” a nie „grunt” rodzi określone konsekwencje. Powoduje bowiem, że w sensie ściśle prawnym nieruchomością jest tylko taka nieruchomość gruntowa, która posiada jedną samodzielną księgę wieczystą. Dodatkowo zgodnie z art. 24 ust.1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2019 r., poz. 2204), dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Dotyczy to także nieruchomości lokalowych oraz nieruchomości, w których nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione.

Natomiast budynek, który jest posadowiony na gruncie stanowiącym własność nie stanowi odrębnego od gruntu przedmiotu własności, lecz zgodnie z powyższą zasadą dzieli los prawny tego gruntu. Zgodnie bowiem z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z treści art. 48 Kodeksu cywilnego wynika, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.

Takim właśnie wyjątkiem jest lokal mieszkalny posiadający ustanowioną odrębną własność. Dlatego też należy rozważyć, czy ustanowienie w 2020 r. odrębnej własności lokalu i założenie dla niego odrębnej księgi wieczystej stanowi „nowe” nabycie, które powoduje konieczność ponownego liczenia terminu pięcioletniego od tej daty.

Podkreślić należy, że w wyniku wyodrębnienia poszczególnych lokali, wielkość nieruchomości, jaką Wnioskodawca posiadał przed ich wyodrębnieniem nie zmieniła się, z czego wynika, że ustanowienie odrębnej własności lokali nie może być rozpatrywane w charakterze nabycia. Nie występuje bowiem przysporzenie majątkowe ponad to, czego właścicielem był dokonujący tego wyodrębnienia.

Z powyższego wynika, że wyodrębnienie faktyczne lokali bez ustanowienia ich odrębnej własności nie zmienia stanu własności nieruchomości ani momentu jej nabycia. Również prawne wyodrębnienie lokali z nieruchomości nie powoduje, że momentem nabycia lokalu jest chwila ustanowienia odrębnej własności lokalu, czy założenia księgi wieczystej, o ile w wyniku ustanowienia odrębnej własności nie nastąpiło zwiększenie dotychczasowego stanu posiadania. W przedmiotowej sprawie wyodrębnienie z ww. nieruchomości kilku odrębnych lokali mieszkalnych nie ma wpływu na moment nabycia nieruchomości.

Jak z powyższego wynika, nie można traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również Kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego z wybudowanego na tym gruncie budynku. Pięcioletni okres, będzie liczony od daty nabycia prawa własności gruntu, niezależnie od tego, kiedy na gruncie tym został wybudowany budynek mieszkalny, z którego wyodrębniono samodzielny lokal mieszkalny, który będzie posiadał odrębną księgę wieczystą.

W rezultacie w wyniku opisanego wyodrębnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego nie dochodzi do nowego ukształtowania prawa własności. Dlatego za datę nabycia lokalu mieszkalnego należy uznać datę nabycia nieruchomości, z której go wyodrębniono, gdyż w wyniku przedmiotowego wyodrębnienia nie nastąpiła zmiana dotychczasowego stanu posiadania, czyli nie mamy do czynienia z nabyciem (nie zwiększa się stan posiadanego majątku osobistego).

Zatem za datę nabycia, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać w niniejszej sprawie 1977 rok. Data wyodrębnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego z posadowionego na nim budynku jak i data utworzenia dla tego lokalu odrębnej księgi wieczystej, w tym przypadku pozostają bez znaczenia.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że obowiązek podatkowy z tytułu planowanej sprzedaży wyodrębnionego lokalu w 2020 r. nie wystąpi, ponieważ nabycie gruntu, na którym posadowiony jest budynek, z którego wyodrębniono lokal mieszkalny, nastąpiło w 1977 r., a więc upłynie okres dłuższy niż 5 lat do dnia jego planowanej sprzedaży.

Reasumując, zamierzona sprzedaż wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nr 1, dla którego Wnioskodawca planuje utworzyć odrębną księgę wieczystą nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie stanowić źródła przychodu, w rozumieniu tego przepisu.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego opisanego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k–14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj