Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.494.2019.1.DP
z 3 lutego 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 grudnia 2019 r. (data wpływu 13 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu z tytułu otrzymanego majątku likwidacyjnego o koszty nabycia akcji Spółki Zależnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości pomniejszenia przychodu z tytułu otrzymanego majątku likwidacyjnego o koszty nabycia akcji Spółki Zależnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej również: „Spółka”) jest spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca podlega i na dzień wystąpienia zdarzenia przyszłego objętego wnioskiem podlegać będzie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka w przeszłości nabyła 100% akcji spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce (dalej: „Spółka zależna”). Spółka zależna jest bezpośrednim udziałowcem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka X) posiadającej sieć sklepów prowadzących działalność na rynku detalicznym. Cena należna z tytułu nabycia akcji Spółki zależnej została zapłacona w formie pieniężnej.

W ramach przyjętej strategii biznesowej planowana jest likwidacja Spółki zależnej, na skutek której ustanie jej byt prawny, a jej majątek likwidacyjny (obejmujący głównie udziały w spółce prawa polskiego) zostanie wydany Wnioskodawcy jako jej jedynemu akcjonariuszowi.

Zamiar likwidacji Spółki zależnej wynika z faktu, że stanowiła ona spółkę holdingową założoną przez zbywcę (poprzednich właścicieli Spółki zależnej, od których akcje w Spółce zależnej kupił Wnioskodawca) dla jego potrzeb. Biorąc natomiast pod uwagę planowaną reorganizację sieci sklepów detalicznych w grupie kapitałowej, do której należy m.in. Wnioskodawca i jego podmioty zależne, Wnioskodawca zamierza zlikwidować Spółkę zależną, aby dostosować strukturę organizacyjną do realiów gospodarczych, w których funkcjonuje Wnioskodawca.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z planowaną likwidacją Spółki zależnej oraz uzyskaniem przez Wnioskodawcę majątku likwidacyjnego Spółki zależnej, Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć swój przychód podatkowy z tytułu otrzymanego majątku likwidacyjnego o koszty nabycia akcji Spółki zależnej?

Zdaniem Spółki, w związku z planowaną likwidacją Spółki zależnej i uzyskaniem z tego tytułu majątku likwidacyjnego Spółki zależnej, Wnioskodawca nie zaliczy do przychodów podatkowych na gruncie ustawy o PDOP wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją Spółki zależnej - w części stanowiącej koszt nabycia udziałów Spółki zależnej.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e Ustawy o PDOP, za przychody z zysków kapitałowych uważa się wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Natomiast stosownie do dyspozycji art. 12 ust. 4 pkt 22 tej ustawy, do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.

W praktyce powyższe oznacza, iż podatnik przy kalkulacji podatku od przychodów uzyskanych w związku z likwidacją osoby prawnej, w której posiada udziały, ma prawo uwzględnić koszty, jakie poniósł na nabycie tych udziałów, które to koszty obniżają przychód podatkowy. Jednocześnie, jeżeli koszt nabycia udziałów będzie przewyższał otrzymany przychód z majątku likwidacyjnego, obowiązek zapłaty podatku w związku z otrzymaniem majątku likwidacyjnego nie powstanie, a Wnioskodawca w swoim zeznaniu podatkowym w ogóle nie wykaże przychodu z tego tytułu. Jeżeli jednak koszt nabycia udziałów będzie niższy niż otrzymany przychód z majątku likwidacyjnego, to wówczas Wnioskodawca w swoim zeznaniu podatkowym wykaże jako przychód podatkowy wyłącznie kwotę nadwyżki.

Należy także zauważyć, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym kosztem nabycia udziałów będzie wydatek Wnioskodawcy w postaci zapłaty ceny za udziały Spółki zależnej. W szczególności, nie powinny znaleźć tutaj zastosowania szczególne regulacje Ustawy o PDOP dotyczące ustalania kosztów nabycia/objęcia udziałów, zawarte w art. 15 ust. 1j, 1k i dalszych.

Spółka podkreśla, iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe, w tym np.:

  • Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.171.2019.1.NL, w której organ podatkowy wskazał, iż „(...) w przypadku otrzymania majątku spółki likwidowanej Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć przychód z tego tytułu o wydatki na nabycie udziałów likwidowanej spółki, zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 22 updop, do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej (...)”.
  • Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 czerwca 2019 r., sygn. IBPB-1-3/4510-429/16-2/APO.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865 ze zm., dalej: „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 updop wynika z kolei, że dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Należy w tym miejscu zauważyć, że od 2018 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody podatników tego podatku zostały rozdzielone na dwa źródła:

  • z zysków kapitałowych oraz
  • z innych źródeł.

Istotą wprowadzonych zmian jest wyodrębnienie źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych i oddzielenie dochodów uzyskiwanych z tego tytułu od pozostałych dochodów uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Wydzielając odrębne źródło przychodów – z zysków kapitałowych na gruncie updop, ustawodawca zamieścił w ustawie katalog, w którym określił listę przychodów zaliczanych do tego źródła. Katalog ten został zawarty w art. 7b updop.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e ww. ustawy, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3.

Przepis art. 7b ust. 1 updop, zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów.

Jednocześnie stosownie do treści art. 12 ust. 4 pkt 22 updop, do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki ‒ w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.

W myśl art. 22 ust. 1 updop, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca nabył 100% akcji Spółki Zależnej z siedzibą w Polsce, a cena należna z tytułu nabycia akcji tejże Spółki Zależnej została zapłacona w formie pieniężnej. Jak wskazał Wnioskodawca planowana jest likwidacja Spółki Zależnej, a jej majątek likwidacyjny zostanie wydany Wnioskodawcy jako jedynemu akcjonariuszowi. Wnioskodawca zamierza zlikwidować Spółkę zależną, aby dostosować strukturę organizacyjną do realiów gospodarczych, w których funkcjonuje Wnioskodawca.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy ustalenia czy w związku z planowaną likwidacją Spółki Zależnej oraz uzyskaniem przez Wnioskodawcę majątku likwidacyjnego Spółki Zależnej, Wnioskodawca będzie miał prawo pomniejszyć swój przychód podatkowy z tytułu otrzymanego majątku likwidacyjnego o koszty nabycia akcji Spółki zależnej.

Mając na względzie przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane regulacje prawne, stwierdzić należy, że otrzymane przez Wnioskodawcę składniki majątku likwidowanej Spółki zależnej, będą przychodem z udziału w jej zysku, o którym mowa w cytowanym powyżej przepisie art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e updop w wysokości wartości rynkowej składników majątku likwidacyjnego pomniejszonej, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 updop, o koszty nabycia lub objęcia akcji w likwidowanej spółce zależnej. Dopiero tak skalkulowany przychód będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. A zatem przychodem będzie różnica pomiędzy wartością majątku otrzymanego a kosztem nabycia akcji w likwidowanej Spółce zależnej zgodnie z wyżej cytowanym art. 12 ust. 4 pkt 22 updop.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj