Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4010.545.2019.2.BS
z 3 lutego 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 listopada 2019 r. (data wpływu 2 grudnia 2019 r.), uzupełnionym 24 stycznia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia wskazanych we wniosku składników majątku nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa, które:

  • stanowiły u wnoszącego ww. aport środki trwałe – jest prawidłowe,
  • nie stanowiły u wnoszącego ww. aport wartości niematerialnych i prawnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 grudnia 2019 r. do Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 20 stycznia 2020 r., Znak: 0111-KDIB1-1.4010.545.2019.1.BS, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 24 stycznia 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką kapitałową i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka prowadzi działalność w zakresie technologii informatycznych i komputerowych w ramach swojej działalności spółka dostarcza Internet na rzecz odbiorców końcowych.

Spółka otrzymała aportem przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym, traktowane jako zespół składników majątkowych oraz niemajątkowych. W zamian za przekazany wkład niepieniężny wnoszący otrzymał należne mu z tego tytułu udziały.

W ramach wniesionego przedsiębiorstwa Spółka otrzymała różne aktywa, między innymi środki trwałe: przekaźniki z osprzętem, urządzenia abonenckie, meble biurowe, światłowody i wartości niematerialne i prawne w postaci umów abonenckich wycenione przez wnoszącego, nie widniejące wcześniej w ewidencji wnoszącego wkład niepieniężny.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”), co do zasady w razie nabycia przedsiębiorstwa lub ZCP w drodze wkładu niepieniężnego, podatnik otrzymujący aport powinien ustalić wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aportu (zasada kontynuacja podstawy amortyzacji). Zatem wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych widniejących w ewidencji podmiotu wnoszącego ZCP będzie wartość początkowa tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wynikająca z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Niemniej jednak, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, do ustalenia ich wartości stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 10 updop (zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 10a updop).

Zgodnie z art. 16g ust. 10a updop, przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

W odniesieniu do składników majątku, które nie były wprowadzone do ewidencji wnoszącego aport tj. środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w postaci umów abonenckich, nie znajdowała zastosowania zasada kontynuacji wyceny.

Odpowiednie zastosowanie znalazł tutaj przepis art. 16g ust. 10 updop, który nakazywał wycenę składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub ZCP w wysokości wartości rynkowej, jeśli w wyniku nabycia wystąpiłaby dodatnia wartość firmy albo różnicy między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub ZCP, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne wniesione wcześniej aportem zostały wycenione na potrzeby aportu zgodnie z art. 16g ust. 10 i 10a updop, są wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane zgodnie z przepisami prawa bilansowego. Naliczana amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowiła kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 64 updop.

W związku z tym iż spółka podjęła decyzję o sprzedaży wniesionych do spółki środków trwałych i WNiP, powstała wątpliwość jak rozliczyć koszty podatkowe sprzedawanych składników.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca – w związku ze zbyciem środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na rzecz Spółki X – planuje ująć niezamortyzowaną wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, jako koszt uzyskania przychodu w dacie ich zbycia. Cena sprzedaży przekraczać będzie niezamortyzowaną wartość środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych na dzień dokonania sprzedaży, w związku z czym powstanie dochód na transakcji.

W uzupełnieniu wniosku, ujętym w piśmie z 24 stycznia 2020 r., Wnioskodawca wyjaśnił m.in., iż wniosek o interpretację dotyczy sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Aportem o którym mowa we wniosku było przeniesione przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Aport przedsiębiorstwa nastąpił 20 października 2016 roku. WNiP - umowy abonenckie na dostawę łączności internetowej;

Środki trwałe – przekaźniki z osprzętem, urządzenia abonenckie do dostarczania łączności internetowej, meble biurowe.

Środki trwałe i WNiP wniesione wcześniej aportem zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane zgodnie z przepisami prawa bilansowego. Naliczana amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowiła kosztu uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 22 stycznia 2020 r.):

Czy Wnioskodawca prawidłowo ustali koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, będzie wartość początkowa zbywanych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, pomniejszona o sumę dokonanych od tych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych odpisów amortyzacyjnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1s ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm., dalej: „updop”) w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład – w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W przypadku sprzedaży środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych znajdzie zastosowanie przepis art. 15 ust. 1u updop, zgodnie z którym w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub komercjalizowanej własności intelektualnej wniesionej przez podmiot komercjalizujący, nabytych w sposób, o którym mowa w ust. 1s, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w tym przepisie, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne. Tak więc, w przypadku zbycia przez Spółkę środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych kosztem uzyskania przychodów będzie ich wartość początkowa pomniejszona o dokonane przez Spółkę oraz podmiot wnoszący wkład niepieniężny przedsiębiorstwo odpisy amortyzacyjne.

Taki pogląd Spółki znajduje potwierdzenie w tezach przedstawicieli doktryny podatkowej:

„W ust. 1u komentowanego przepisu ustawodawca określił sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu składników majątku nabytych w drodze wniesienia wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Koszty te ustala się zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1s komentowanego przepisu i pomniejsza się o dokonane odpisy amortyzacyjne. Komentowany przepis nie ma zastosowania wyłącznie do zbycia składników majątku w ramach zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, na co mogłaby wskazywać pierwsza część tego przepisu. Sformułowanie bowiem «zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej częścią» odnosi się do faktu, że składniki te wchodziły w skład wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części” (Chudzik M. Komentarz do ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, LEX/el, 2011).”

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji indywidualnej:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 lutego 2014 r., Znak: IPPB5/423-1020/13-2/MW stwierdzono, że (...) sytuacji gdy przy aporcie przedsiębiorstwa środki trwałe i wartości niematerialne i prawne były ujęte w księgach rachunkowych podmiotu wnoszącego aport, wówczas wartość początkową tych środków ustala się na podstawie art. 15 ust. 1s pkt 1 oraz art. 16g ust. 9 w związku z art. 16g ust. 10a ustawy, tj. w wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport. Przy czym, wskazać w tym miejscu należy, że w myśl art. 15 ust. 1u updop, w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w sposób, o którym mowa w ust. 1s, koszty uzyskania przychodów ustała się w wysokości, o której mowa w tym przepisie, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 23 października 2014 r. ILPB4/423-361/14-4/MC (...) kosztem uzyskania przychodów z tytułu zbycia wartości niematerialnej i prawnej/wartości niematerialnych i prawnych, zarówno w formie sprzedaży, jak i wkładu niepieniężnego, będzie wartość początkowa zbywanej wartości niematerialnej i prawnej/wartości niematerialnych i prawnych, pomniejszona o sumę dokonanych od danego składnika majątkowego odpisów amortyzacyjnych. Jednak do ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży wartości niematerialnej i prawnej/wartości niematerialnych i prawnych otrzymanej wcześniej aportem w postaci przedsiębiorstwa zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 1u ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodów do zbycia tytułem aportu tych składników majątkowych należy zastosować art. 15 ust. 1j pkt 1 tej ustawy.
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 lipca 2013 r. IBPBI/2/423-490/13/SD, w której organ stwierdził, że „w przypadku składników majątku zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość początkowa tych składników, określona w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki (odpowiadająca wartości początkowej tych składników majątku wynikającej z ewidencji podmiotu wnoszącego wkład) pomniejszona o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne”.

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę nabytych w formie aportu (wkładu niepieniężnego) środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszej interpretacji, kosztem uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży będzie wartość początkowa zbywanych składników, pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, że stosownie do zadanego pytania wyznaczającego zakres rozpatrzenia wniosku, w kontekście opisanego zdarzenia przyszłego przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wyłącznie kwestia sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa. Natomiast przedmiotem niniejszej interpretacji nie była ocena poprawności zakwalifikowania przez Wnioskodawcę umów abonenckich do dostarczenia łączności internetowej jako wartości niematerialnych i prawnych. Wskazanie w tym zakresie zostało przyjęte jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm.; dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, że podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki albo spółdzielni - ustaloną przez podatnika, z zastrzeżeniem pkt 4c, na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Skutki wniesienia aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części szczegółowo regulują art. 15 ust. 1s, art. 16g ust. 9-10a oraz art. 16h ust. 3-3a ustawy podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 15 ust. 1s ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku nabycia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub komercjalizowanej własności intelektualnej wniesionej przez podmiot komercjalizujący wartość poszczególnych składników tego wkładu, w tym składników wchodzących w skład majątku przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

  1. w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  2. w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Zgodnie z art. 15 ust. 1u ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub komercjalizowanej własności intelektualnej wniesionej przez podmiot komercjalizujący, nabytych w sposób, o którym mowa w ust. 1s, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w tym przepisie, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

-wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Stosownie do art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego w ramach wniesionego przedsiębiorstwa Spółka otrzymała różne aktywa, między innymi środki trwałe: przekaźniki z osprzętem, urządzenia abonenckie, meble biurowe, światłowody i wartości niematerialne i prawne w postaci umów abonenckich wycenione przez wnoszącego, nie widniejące wcześniej w ewidencji wnoszącego wkład niepieniężny. Wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych widniejących w ewidencji podmiotu wnoszącego ZCP będzie wartość początkowa tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wynikająca z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport. Niemniej jednak, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, do ustalenia ich wartości stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10.

W odniesieniu do składników majątku, które nie były wprowadzone do ewidencji wnoszącego aport tj. środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w postaci umów abonenckich, nie znajdowała zastosowania zasada kontynuacji wyceny.

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne wniesione wcześniej aportem zostały wycenione na potrzeby aportu zgodnie z art. 16g ust. 10 i 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane zgodnie z przepisami prawa bilansowego. Naliczana amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowiła kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 64 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Aport przedsiębiorstwa nastąpił 20 października 2016 r.

WNiP są umowy abonenckie na dostawę łączności internetowej, a środkami trwałymi przekaźniki z osprzętem, urządzenia abonenckie do dostarczania łączności internetowej oraz meble biurowe.

Środki trwałe i WNiP wniesione wcześniej aportem zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzowane zgodnie z przepisami prawa bilansowego. Naliczana amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowiła kosztu uzyskania przychodu.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Odnosząc się do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa podatkowego dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży składników majątku, które zostały wniesione do spółki w formie aportu przedsiębiorstwa istotne jest, czy składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa, a które będą stanowić przedmiot zbycia u Wnioskodawcy, stanowiły u wnoszącego wkład niepieniężny środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, czy też inne składniki majątku.

Z wniosku wynika, że w skład przedsiębiorstwa wniesionego do spółki wchodziły środki trwałe, które były ujęte w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz wartości niematerialne i prawne (WNiP) w postaci umów abonenckich na dostawę łączności internetowej, które nie były ujęte w tej ewidencji. Natomiast w działalności spółki zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym w przypadku ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży ww. środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych należy zastosować przepis art. 15 ust. 1u ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc koszty uzyskania przychodów należy ustalić w wysokości, o której mowa w art. 15 ust. 1s, pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne dokonywane od tych składników majątku, również te które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Zatem w odniesieniu do sprzedaży środków trwałych, które wchodziły w skład przedsiębiorstwa wniesionego aportem jako środki trwałe, kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży będzie wartość początkowa określona w ewidencji środków trwałych podmiotu wnoszącego wkład pomniejszona o odpisy amortyzacyjne, również te które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu.

Natomiast w odniesieniu do składników majątku, które nie były wartościami niematerialnymi i prawnymi tj. umowy abonenckie na dostawę łączności internetowej, u podmiotu wnoszącego aport (lecz stanowiły wartości niematerialne i prawne u Wnioskodawcy), kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży będzie ich wartość przyjęta dla celów podatkowych i wynikająca z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia, pomniejszona o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia wskazanych we wniosku składników majątku nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa, które:

  • stanowiły u wnoszącego ww. aport środki trwałe – jest prawidłowe,
  • nie stanowiły u wnoszącego ww. aport wartości niematerialnych i prawnych – jest nieprawidłowe.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj