Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-3.4014.116.2019.1.PM
z 7 lutego 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 grudnia 2019 r. (data wpływu – 31 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany stosunku udziału wspólników w zyskach i stratach spółki cywilnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany stosunku udziału wspólników w zyskach i stratach spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wspólnicy na drodze uchwały, zgodnie z zapisami umowy spółki cywilnej, podjęli decyzję, że w związku z poszerzeniem działalności spółki o nowy rodzaj świadczenia usług i pozyskaniem odpowiedniego wpisu PKD do REGON, stosunek udziału w zyskach i stratach spółki zostaje od grudnia zmieniony (poprzedni w dniu powstania spółki 15% – wspólnik A, 85% – wspólnik B) – obecnie 30% wspólnik A (Wnioskodawca) oraz 70% wspólnik B. W uzasadnieniu uchwały podanej do wiadomości Naczelnika Urzędu Skarbowego wskazano, że nowy rodzaj działalności obciążać będzie dodatkową pracą przede wszystkim wspólnika A, dlatego musi nastąpić nowy podział udziału w przyszłych zyskach i stratach spółki od grudnia 2019 r. Wspólnicy nie odprowadzili od tejże czynności – tj. podjęcia ww. uchwały – podatku od czynności cywilnoprawnych (nie przedłożono w związku z tym żadnej deklaracji PCC), uznano bowiem, że z zamkniętego katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie ma wymienionej czynności, której dokonano. Wspólnicy uznali, że zmiana udziałów na zasadzie obopólnej zgody, mimo że na mocy uchwały zmienia pierwotny zapis umowy spółki cywilnej, nie jest związana z powiększeniem kapitału spółki ani zwiększeniem wkładu żadnego ze wspólników, jest za to potrzebą sprawiedliwego podziału zysków i strat w związku z obsługą nowych klientów i nowych usług przyszłych spółki cywilnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy uchwała wspólników spółki zmieniająca udział w zyskach i stratach spółki cywilnej w opisanym stanie rzeczy (a więc zwiększeniem procentowym po stronie Wnioskodawcy w stosunku do pierwotnej wersji umowy) powoduje konieczność odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych, a jeśli tak w jaki sposób powinno się prawidłowo wyliczyć jego wysokość?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przywołanej sytuacji, ze względu na to, że nie dokonano wniesienia nowych wkładów ani pieniężnych ani niepieniężnych, nie ma podstawy do opodatkowania czynności zmiany udziału w zyskach i stratach wyrażonej w formie uchwały wspólników. W pierwotnej wersji umowy spółki cywilnej – Wnioskodawca wniósł wkład niepieniężny w formie wyceny swoich usług obsługi biura i prowadzenia ksiąg finansowych (stosowną wycenę tejże pracy na okres 6 miesięcy). Umowa spółki cywilnej została zawarta na czas nieokreślony. Ustalony na dzień sporządzenia umowy udział w zyskach i stratach wspólników wynikał głównie z faktu, że spółka jako główny obszar zainteresowania w świadczeniu usług wskazała transport drogowy. Zgodnie z przyjętym podziałem obowiązków, wspólnik A zajmował się sprawami biurowo-rachunkowymi, zaś wspólnik B realizował usługi transportowe. W grudniu w związku z poszerzeniem działalności, a zatem nowym podziałem obowiązków w ramach prowadzonej spółki, podział ten byłby nieadekwatny. Wnioskodawca nadal w ramach działalności spółki będzie na jej rzecz zajmował się obsługą biurowo-rachunkową, jednakże nowi potencjalni klienci, a więc prowadzenie ich spraw biurowo-rachunkowych będę przede wszystkim obciążeniem właśnie po stronie Wnioskodawcy – to on przede wszystkim będzie w imieniu spółki bezpośrednio zajmował się tymi kwestiami, generując zysk z tych usług na rzecz spółki (zatem także i wspólnika). Nie można stwierdzić, że Wnioskodawca wniósł kolejny wkład niepieniężny w formie dodatkowej pracy i to miało by być przyczyną nowego podziału udziałów w zyskach i stratach. Wnioskodawca jak wskazano bowiem powyżej nadal zajmuje się prowadzeniem kwestii biurowo-rachunkowych, jednakże od teraz nie tylko spółki i wspólnika, ale także potencjalnych klientów spółki cywilnej (na chwilę przedłożenia wniosku – 2). Przyjmując pogląd przeciwny należałoby po pierwsze szacunkowo wycenić wartość tegoż nowego obowiązku, co w sytuacji umowy spółki cywilnej na czas nieokreślony jest trudne i zdaniem Wnioskodawcy wręcz nie możliwe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1519, ze zm.) – podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy – w przypadku umowy spółki, za zmianę umowy przy spółce osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.

Stosownie do art. 1a pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – użyte w ustawie określenie spółka osobowa oznacza spółkę: cywilną, jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy – obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. W myśl art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Podstawę opodatkowania w myśl art. 6 ust. 1 pkt 8 cyt. ustawy przy umowie spółki stanowi:

  1. przy zawarciu umowy – wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego,
  2. przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy,
  3. przy dopłatach – kwota dopłat,
  4. przy pożyczce udzielonej spółce przez wspólnika – kwota lub wartość pożyczki,
  5. przy oddaniu spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania – roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania,
  6. przy przekształceniu lub łączeniu spółek – wartość wkładów do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia albo wartość kapitału zakładowego spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia lub połączenia,
  7. przy przeniesieniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej lub jej siedziby – wartość kapitału zakładowego.

Stawka pobieranego podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki określona jest w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i wynosi 0,5% podstawy opodatkowania.

Instytucję spółki cywilnej regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2019 r., poz. 1145).

Zgodnie z art. 860 § 1 ww. Kodeksu przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W myśl art. 861 § 1-2 ww. Kodeksu wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wspólnicy na drodze uchwały, zgodnie z zapisami umowy spółki cywilnej, podjęli decyzję, że w związku z poszerzeniem działalności spółki o nowy rodzaj świadczenia usług i pozyskaniem odpowiedniego wpisu PKD do REGON, stosunek udziału w zyskach i stratach spółki zostaje od grudnia zmieniony (poprzedni w dniu powstania spółki 15% – wspólnik A, 85% – wspólnik B) – obecnie 30% wspólnik A (Wnioskodawca) oraz 70% wspólnik B. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że nowy rodzaj działalności obciążać będzie dodatkową pracą przede wszystkim wspólnika A, dlatego musi nastąpić nowy podział udziału w przyszłych zyskach i stratach spółki od grudnia 2019 r. Zmiana udziałów na zasadzie obopólnej zgody, mimo że na mocy uchwały zmienia pierwotny zapis umowy spółki cywilnej, nie jest związana z powiększeniem kapitału spółki ani zwiększeniem wkładu żadnego ze wspólników, jest za to potrzebą sprawiedliwego podziału zysków i strat w związku z obsługą nowych klientów i nowych usług przyszłych spółki cywilnej.

Skoro zatem – jak wynika z treści wniosku – zmiana umowy spółki cywilnej miała na celu jedynie zmianę procentowego udziału wspólników w zyskach i stratach spółki cywilnej w związku z dodatkową pracą obciążającą przede wszystkim wspólnika A (Wnioskodawcę) i nie wiązała się z wniesieniem lub podwyższeniem wkładu wspólników powodującego zwiększenie majątku spółki cywilnej ani z żadną inną z czynności kwalifikowanych na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki osobowej, to należy stwierdzić, iż opisana we wniosku zmiana umowy spółki cywilnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Wnioskodawcy jako na wspólniku spółki cywilnej nie ciąży zatem z tego tytułu obowiązek podatkowy.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w … za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj