Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.674.2019.2.IR
z 27 lutego 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2019 r. (data wpływu 15 listopada 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 lutego 2020 r. (data wpływu 24 lutego 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu powstałego z tytułu odpłatnego zrzeczenia się opcji na udziały spółki posiadającej siedzibę w Wielkiej Brytanii – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu powstałego z tytułu odpłatnego zrzeczenia się opcji na udziały spółki posiadającej siedzibę w Wielkiej Brytanii.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest pracownikiem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ….. od dnia 6 października 2014 r. Spółka jest podmiotem polskim, a jej jedynym wspólnikiem jest angielska korporacja …. Spółka wykonuje swoją działalność tylko i wyłącznie na terenie Polski. Z tytułu zatrudnienia Wnioskodawca osiąga dochód, który jest opodatkowany w Polsce, a płatnikiem Jego podatku jest Spółka. W 2017 r. nabył On instrument finansowy emitowany przez korporację angielską ….. Nabyte przez Niego opcje Spółki ….. są udziałami zwykłymi w kapitale spółki. Umowa nabycia opcji ma formę aktu notarialnego. W 2019 r. Wnioskodawca dokonał zrzeczenia się połowy posiadanych instrumentów finansowych na rzecz korporacji angielskiej. Z tytułu zbycia posiadanych przez Niego udziałów osiągnął przychód. Kwota przychodu została przelana Mu na Jego osobisty rachunek bankowy prowadzony w Polsce. Wnioskodawca jest zameldowany w Polsce, nie jest rezydentem podatkowym w żadnym innym kraju.

W piśmie z dnia 20 lutego 2020 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, że podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka ….. Spółka z o.o. posiada siedzibę w Polsce i w Polsce prowadzi działalność gospodarczą. ….. posiada siedzibę w Wielkiej Brytanii, natomiast działalność prowadzona jest w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie oraz w Polsce. ….. jest spółką dominującą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy o rachunkowości. Umowa zakupu udziałów została zawarta w formie aktu notarialnego w języku angielskim pomiędzy spółką ….. a Wnioskodawcą. W tłumaczeniu uwierzytelnionym z języka angielskiego tytuł umowy brzmi „Umowa opcji”, natomiast w definicjach zawartych w powoływanej umowie: „Instrumenty opcji oznaczają 150,000 udziałów zwykłych klasy D po £ 0,01 każdy w kapitale Spółki z prawami określonymi w Umowie Spółki”. Umowa zakupu udziałów została zawarta 23 marca 2017 r. w kancelarii i była odpłatna. Cena nabycia została zaproponowana przez spółkę ….., a zaakceptowana przez Wnioskodawcę. Nie nabył On udziałów w ramach programu motywacyjnego. Posiadane „opcje” w rozumieniu statutu spółki …. oraz prawa obowiązującego w Wielkiej Brytanii, są udziałami w spółce z o.o., w związku z czym nie są instrumentami finansowymi ani papierami wartościowymi.

Punkt dotyczący zbycia udziałów w tłumaczeniu uwierzytelnionym aktu notarialnego brzmi: „zrzekasz się 75,000 Instrumentów Opcji przekazanych na Twoją rzecz na podstawie Umowy Opcji („Opcje Podlegające Zrzeczeniu”) i zwalniasz Spółkę ze wszystkich zobowiązań w ramach Umowy Opcji w odniesieniu do Udziałów Podlegających Zrzeczeniu”.

Zgodnie ze statutem spółki …. oraz definicji przedstawionej w „Umowie opcji” w przypadku niniejszej transakcji terminy opcje i udziały są tożsame. Zgodnie z definicjami z aktu otrzymane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie stanowi należność z tytułu odpłatnego zrzeczenia udziałów. Akt notarialny został sporządzony 1 marca 2019 r., zgodnie z którym Wnioskodawca odpłatnie zrzeka się udziałów na rzecz …..

Wnioskodawca wyjaśnił też, że w złożonym wniosku o interpretację udziały zostały mylnie określone jako instrumenty finansowe, gdyż w świetle ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, one takimi nie są.

Z tytułu odpłatnego zrzeczenia się udziałów nie został pobrany podatek dochodowy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (po doprecyzowaniu):

Jak Wnioskodawca powinien opodatkować dochód powstały z tytułu odpłatnego zrzeczenia się udziałów w angielskiej spółce z o.o?

Zdaniem Wnioskodawcy (po doprecyzowaniu stanowiska), dochód osiągnięty z tytułu odpłatnego zrzeczenia się udziałów jest dochodem z umorzenia udziałów (akcji), o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% zgodnie z art. 30b ust. l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego – jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do treści art. 3 ust. 1a cytowanej ustawy, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest pracownikiem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od dnia 6 października 2014 r. Spółka jest podmiotem polskim, a jej jedynym wspólnikiem jest angielska korporacja ….. Spółka wykonuje swoją działalność tylko i wyłącznie na terenie Polski. Z tytułu zatrudnienia Wnioskodawca osiąga dochód, który jest opodatkowany w Polsce, a płatnikiem Jego podatku jest Spółka. W 2017 r. nabył On instrument finansowy emitowany przez korporację angielską ….. Nabyte przez Niego opcje Spółki ….. są udziałami zwykłymi w kapitale spółki. Umowa nabycia opcji ma formę aktu notarialnego. W 2019 r. Wnioskodawca dokonał zrzeczenia się połowy posiadanych instrumentów finansowych na rzecz korporacji angielskiej. Z tytułu zbycia posiadanych przez Niego udziałów osiągnął przychód. Kwota przychodu została przelana Mu na Jego osobisty rachunek bankowy prowadzony w Polsce. Spółka ….. Spółka z o.o. posiada siedzibę w Polsce i w Polsce prowadzi działalność gospodarczą. …. posiada siedzibę w Wielkiej Brytanii, natomiast działalność prowadzona jest w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie oraz w Polsce. Umowa zakupu udziałów została zawarta 23 marca 2017 r. w kancelarii i była odpłatna. Wnioskodawca nie nabył udziałów w ramach programu motywacyjnego. Posiadane „opcje” w rozumieniu statutu spółki ….. oraz prawa obowiązującego w Wielkiej Brytanii, są udziałami w spółce z o.o., w związku z czym nie są instrumentami finansowymi ani papierami wartościowymi. Zgodnie z definicjami z aktu otrzymane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie stanowi należność z tytułu odpłatnego zrzeczenia udziałów. Akt notarialny został sporządzony 1 marca 2019 r., zgodnie z którym Wnioskodawca odpłatnie zrzeka się udziałów na rzecz ….. Z tytułu odpłatnego zrzeczenia się udziałów nie został pobrany podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych m, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, zawartym w cytowanej ustawie, bądź od których zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu są inne źródła.

Stosownie do art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

W rozstrzyganej sprawie ze względu na fakt, że przedmiotem nabycia są opcje powiązane z udziałami spółki posiadającej siedzibę w Wielkiej Brytanii należy odnieść się do odpowiednich przepisów Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. Nr 250, poz. 1840).

W myśl art. 21 ust. 1 ww. Konwencji – „Inne dochody”– części dochodu inne niż wypłacane przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów niniejszej Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Zatem, z uwagi na powyższe uregulowanie art. 21 ust. 1 ww. Konwencji, które wskazuje, że opodatkowanie dochodów powinno nastąpić w Państwie zamieszkania osoby fizycznej, do opodatkowania dochodu z tytułu wynagrodzenia za zrzeczenie się opcji na udziały należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujące w Polsce.

Przechodząc na grunt ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uznać, że w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z otrzymanym przez Wnioskodawcę wynagrodzeniem ustalonym w związku ze zrzeczeniem się przez Wnioskodawcę z opcji na udziały korporacji angielskiej, które, jak wskazuje Wnioskodawca nie stanowią pochodnych instrumentów finansowych w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód z tytułu tego wynagrodzenia nie może być kwalifikowany do źródła „kapitały pieniężne”. Wynagrodzenie otrzymane przez Wnioskodawcę w związku ze zrzeczeniem się opcji na udziały stanowi niewątpliwie przysporzenie majątkowe, a tym samym przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub z pochodnych instrumentów finansowych, uzyskane w następstwie objęcia lub nabycia tych praw jako świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie, są zaliczane do tego źródła przychodów, w ramach którego to świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie zostało uzyskane.

Dyspozycja ww. regulacji wskazuje wprost źródło przychodów, do którego należy zakwalifikować wskazane przychody. Analizowany przepis stanowi bowiem, że przychód taki jest zaliczany do tego źródła przychodów, w ramach którego to świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie zostało uzyskane.

Konieczne jest zatem przypisanie świadczenia do stosownego źródła przychodów.

Wnioskodawca jest pracownikiem Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest podmiotem polskim, a jej jedynym wspólnikiem jest korporacja angielska, od której w 2017 r. Wnioskodawca nabył instrument finansowy emitowany przez tą korporację.

Zatem, przychody Wnioskodawcy z tytułu otrzymanego przez Niego wynagrodzenia wyliczonego w związku ze zrzeczeniem się opcji na udziały, które uprawniały do nabycia udziałów korporacji angielskiej – w kontekście ww. art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie stanowią przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających;

Wskazać również należy, że uzyskany przez Wnioskodawcę dochód nie stanowi, jak uważa Wnioskodawca, dochodu z tytułu umorzenia udziałów, ponieważ jak wynika z opisu stanu faktycznego Wnioskodawca zrzekł się opcji na udziały, zatem nie otrzymał udziałów, które podlegałyby umorzeniu.

W konsekwencji, należy przyjąć, że w momencie otrzymania przez Wnioskodawcę wynagrodzenia wyliczonego w związku ze zrzeczeniem się przez Niego z opcji na udziały korporacji angielskiej, powstaje przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który powinien być opodatkowany zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według skali podatkowej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa podatkowego nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że dochód osiągnięty z tytułu odpłatnego zrzeczenia się udziałów jest dochodem z umorzenia udziałów (akcji), o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% zgodnie z art. 30b ust. l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Tutejszy Organ podkreśla, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj