Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-745/11/AD
z 18 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-745/11/AD
Data
2011.10.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
pakiet
usługi


Istota interpretacji
Czy wydatki związane z opłacaniem Pakietu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej oraz czy możliwość skorzystania z dodatkowego, bezskładkowego i nieobowiązkowego ubezpieczenia na życie otrzymywanego jako dodatek do Pakietu ma wpływ na zaliczenie lub moment zaliczenia wydatku na nabycie pakietu do kosztów uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2011 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 12 października 2011 r. Nr ITPB1/415-745/11-2/AD wezwano Pana do ich usunięcia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 14 października 2011 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą rozliczaną w ramach podatkowej księgi przychodów i rozchodów w zakresie:


PKD 66.22.Z - Działalność agentów i brokerów ubezpieczeniowych,

PKD 66.21.Z - Działalność związana z oceną ryzyka i szacowaniem poniesionych strat,

PKD 66.19.Z - Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe.

PKD 35.14.Z - Handel energią elektryczną,

PKD 35.13.Z - Dystrybucja energii elektrycznej,

PKD 64.92.Z - Pozostałe formy udzielania kredytów.


Ponadto planuje Pan rozszerzenie działalności o:


PKD 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

PKD 73.11.Z - Działalność agencji reklamowych.


W ramach prowadzonej działalności planuje Pan nabyć pakiet usług i oferowanych wraz z nimi ubezpieczeń w wariantach podstawowym i rozszerzonym, dalej „Pakiet”, które obejmują:


Dla pakietu podstawowego:


Insurance Assistance - kompleksową obsługę ubezpieczeniową przedsiębiorstwa obejmującą całość czynności formalnych, administracyjnych i finansowych związanych z zawarciem i obsługą umów ubezpieczenia w firmie klienta, w tym prowadzenie administracji umowami ubezpieczenia oraz przekazywanie składek ubezpieczeniowych. Przedsiębiorca ma zapewnioną opiekę dedykowanego doradcy klienta, wsparcie infolinii telefonicznej oraz wirtualnej. Obsługę brokerską klientów w ramach pakietu podstawowego będzie prowadziła licencjonowana firma brokerska. Dodatkowo w podstawowym wariancie usługi ma Pan możliwość skorzystania z ubezpieczenia na życie. Ubezpieczenie jest bezskładkowe i nieobowiązkowe.


Dla pakietu rozszerzonego:


Istnieje możliwość nabycia rozszerzonego wariantu usług obejmującego dodatkowe ubezpieczenie NNW wraz z opcjami Assistance dla działalności gospodarczej. Polisa ubezpieczeniowa Assistance daje możliwość w jej ramach do korzystania między innymi z następujących usług (w zależności od wybranego wariantu):


  • Energy Assistance - opiekę dedykowanego opiekuna w zakresie monitorowania rozwiązań energetycznych w przedsiębiorstwie, audytu zużycia energii w firmie, reprezentowanie klienta w negocjacjach cenowych z wybranymi dostawcami energii elektrycznej,
  • Finance Assistance - opiekę dedykowanego doradcy ds. pozyskiwania kapitału dla przedsiębiorstw, zapewnienie pierwszeństwa w obsłudze klienta w najbliższym oddziale partnerskim w ciągu 12h od zarejestrowania zlecenia, dodatkową infolinię finansową,
  • Marketing Assistance - opiekę doradców ds. marketingu i sprzedaży internetowej obejmującą przygotowanie i administrowanie e-wizytówką przedsiębiorstwa, przygotowanie graficzne strony internetowej przedsiębiorstwa, wykonanie projektu wizytówek, papieru firmowego,
  • Assistance wizerunkowy - opiekę doradców ds. wizerunku przedsiębiorcy wciągu 24h od dnia zgłoszenia, usługa Made to Measure obejmującą darmowy pomiar u klienta i realizację dostawy ubioru do 5 tygodni,
  • Assistance prawny - opiekę prawników z kancelarii prawno-podatkowej, dedykowaną infolinię telefonicznych konsultacji prawnych, prawo24 - dedykowany adres e-mailowy do konsultacji Online, newsletter prawny, pierwszeństwo w korzystaniu z usług kancelarii,
  • Sky Aviation Concierge - opiekę doradców w zakresie doboru samolotu dedykowanego do potrzeb klienta, wyboru właściwej formy nabycia lub wynajęcia samolotu, reprezentację klienta w negocjacjach z dostawcami samolotów i usług transportu lotniczego.


Przy nabyciu każdego Pakietu istnieje możliwość skorzystania z dodatkowego, bezskładkowego, nieobowiązkowego ubezpieczenia na życie.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku wskazał Pan co następuje.

W związku z prowadzoną działalnością zamierza nabyć jeden z ww. pakietów usług „B”. Określenie „pakiet usług" użyte we wniosku o udzielenie interpretacji oznacza zbiór dostępnych usług, za które płaci miesięczny lub roczny abonament. Usługi te w pakiecie podstawowym dotyczą w większości obsługi ubezpieczeniowej Pana przedsiębiorstwa, w wersji rozszerzonej dodawane są kolejne usługi - w ramach „Assistance”. Ich zakres oraz dostępność uzależniona jest od wysokości opłacanego przez Pana abonamentu. Każdy z droższych pakietów zawiera w sobie elementy tańszego oraz rozszerzenie o kolejne usługi.

Zamierza Pan skorzystać z najbogatszego pakietu zawierającego w sobie wszystkie przedstawione we wniosku ubezpieczenia oraz usługi.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą zdecydowanie korzystniejszym w Pana ocenie jest opłacanie stałego abonamentu, niż zatrudnianie na stałą umowę kolejnych pracowników odpowiadających za ryzyko ubezpieczeniowe, pozyskiwanie kapitału, optymalizację energetyczną, marketing itp. Wskazuje Pan, iż rozwiązanie abonamentowe „B” pozwoli Panu również na zredukowanie kosztów opieki prawnej, dając dostęp do konsultacji prawnych. Nabycie pakietu „B” daje możliwość otrzymania abonamentowego wsparcia specjalistów z każdej z tych dziedzin, które dzięki zebraniu w „pakiet" są tańsze pod względem ekonomicznym niż kupowane osobno, nawet przy założeniu korzystania z nich sporadycznie. Uważa Pan, iż dostęp do wymienionych specjalistów wpływa bezpośrednio na zabezpieczenie źródeł uzyskania przychodu - chociażby ze względu na zminimalizowanie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej (porady prawne, ubezpieczeniowe, optymalizacja transportowa). Według Pana obliczeń korzystanie z innych elementów pakietu „B” (Assistance Finansowy, Marketingowy, Wizerunkowy) może potencjalnie wpłynąć na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Z tytułu nabycia pakietu „B” nie będzie Pan opłacał składki ubezpieczeniowej. Koszt, który poniesie związany jest ze stałym abonamentem za usługi „B”, opłacanym w cyklu miesięcznym lub rocznym. Koszty ubezpieczenia jako część pakietu „B” pokrywane są przez ubezpieczającego, na podstawie umów grupowych z Towarzystwami Ubezpieczeń stworzonych wyłącznie dla korzystających z produktu „B”. Warunkiem przystąpienia do poruszanych we wniosku umów ubezpieczenia jest korzystanie z pakietu „B”.

Ma Pan zamiar skorzystać z ubezpieczenia na życie oferowanego w ramach pakietu „B”. Ubezpieczenie na życie oferowane w ramach pakietów „B” jest dla Pana jako klienta „bonusowe", tzn. niezależnie od tego czy będzie korzystał z ochrony czy też nie cena wybranego pakietu nie ulegnie zmianie. Skorzystanie z ochrony ubezpieczeniowej nie rodzi dla Pana żadnych dodatkowych kosztów, natomiast jeśli się nie zdecyduje na przystąpienie do tego ubezpieczenia (jest ono dobrowolne) cena opłacanego abonamentu za pakiet B pozostanie niezmienna.

Podaje Pan, iż sformułowanie „bezksładkowe” należy rozumieć w ten sposób, że jest to takie, za które jako korzystający (ubezpieczony - objęty ochroną - czyli Pan) nie ponosi dodatkowych kosztów. Wskazuje Pan, iż nie musi z tytułu tych umów odprowadzać osobno składek ubezpieczeniowych, gdyż jako korzystający z abonamentu „B” otrzymuje te świadczenia w „bonusie". Składki z tego tytułu będzie za Pana ponosił ubezpieczający. Cena pakietu nie jest uzależniona od skorzystania z umowy ubezpieczenia na życie. Jako klient może Pan z niej skorzystać lecz nie jest ona dla Pana obowiązkowa. Cena pakietu pozostanie niezmienna, niezależnie od tego czy przystąpi do grupowego ubezpieczenia na życie czy też nie.


Ponownie wskazuje Pan, iż każdy z wyższych (droższych) pakietów zawiera w sobie elementy poprzednich. Korzystając z pakietu podstawowego uzyska Pan m.in.:


  1. dostęp do opieki brokera ubezpieczeniowego - zawierający w sobie m.in.:


    1. konsultacje brokerskie, dotyczące polityki ubezpieczeniowej: co według Brokera i w jakim zakresie Ubezpieczony powinien ubezpieczyć, biorąc pod uwagę praktyki i wymagania rynkowe branży w której działa,
    2. bieżące informacje na temat ryzyk ubezpieczeniowych w szczególności obejmujące zagadnienia możliwości ubezpieczenia lub nie pewnych ryzyk na terenie RP lub Unii Europejskiej
    3. monitoring obecnie istniejących umów ubezpieczenia

  2. obsługę administracyjną umów ubezpieczenia - polegającą na prowadzeniu dokumentacji ubezpieczeniowej, monitorowaniu płatności składek, raportowaniu itp.
  3. wsparcie fachowej infolinii telefonicznej, wirtualnej oraz doradcy klienta.


Korzystanie z pakietu podstawowego ma służyć zabezpieczeniu przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej przy zastosowaniu mechanizmów ubezpieczeniowych. Prowadząc działalność gospodarczą chciałby Pan mieć pewność, iż w przypadku nastąpienia negatywnych zdarzeń jego interesy, przychody będą odpowiednio chronione przed roszczeniami innych. Mechanizmy ubezpieczeniowe są jednym z podstawowych w obrocie gospodarczym. Dostęp do specjalistów pozwoli Panu na odpowiednio wczesną identyfikację ryzyka i potencjalne mu zapobiegnięcie. Bieżący monitoring pozwala dopasować mechanizmy ubezpieczeniowe do zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej.

Korzystającym, jak i płatnikiem tego pakietu będzie Pan, choć również jego wykupienie będzie rekomendował swoim klientom.

W przypadku pakietu podstawowego będzie Pan korzystał z usług. Większość z wymienionych we wniosku usług, dotyczy kwestii z którymi prowadząc działalność gospodarczą ma Pan do czynienia na każdym kroku. Rozwiązanie abonamentowe daje dostęp do usług, które kupowane osobno, jednorazowo są zdecydowanie drożej wyceniane.

Uważa Pan, iż tym samym zwiększy przychody korzystając z zewnętrznych konsultantów ds. marketingu, wizerunku. Usługi „Finance Assistance” pozwolą na optymalizację finansowania prowadzonej działalności a także na pozyskanie kolejnych środków obrotowych. „Sky Aviation Concierge” to gama usług związana z wykorzystaniem transportu lotniczego, który stanowi najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałąź transportu biznesowego. Dostęp do konsultacji prawnych jako część szerszego rozwiązania abonamentowego stanowi podstawę funkcjonowania nowoczesnego Biznesu.

Z kolei ubezpieczenie NNW obejmuje ochronę życia ubezpieczonego i gwarantuje wypłatę określonego świadczenia w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego. W przypadku tej umowy - grupowej umowy ubezpieczenia NNW - świadczenie zostanie wypłacone jeśli zgon ubezpieczonego nastąpi w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczonym w tej umowie jest Pan jako osoba korzystająca z pakietu usług „B”. Podobnie jak w poruszanej wcześniej kwestii ubezpieczenia na życie - ubezpieczenie NNW jest dobrowolne, z jego tytułu nie ponosi Pan żadnych dodatkowych kosztów, a cena pakietu nie jest uzależniona od korzystania (lub nie) z tego ubezpieczenia. Ubezpieczenie ma formę grupową i jest skierowane dla klientów korzystających z rozszerzonych pakietów usług „B”. Samo ubezpieczenie NNW nie ma bezpośredniego związku z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu, stanowi jednak część nabywanego pakietu na tych samych zasadach co ubezpieczenie na życie omówione wyżej.


Wobec powyższego zadano następujące pytanie.


Czy wydatki związane z opłacaniem Pakietu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej oraz czy możliwość skorzystania z dodatkowego, bezskładkowego i nieobowiązkowego ubezpieczenia na życie otrzymywanego jako dodatek do Pakietu ma wpływ na zaliczenie lub moment zaliczenia wydatku na nabycie pakietu do kosztów uzyskania przychodów...


Zdaniem Wnioskodawcy, decyzja o nabyciu Pakietu podejmowana jest z punktu widzenia usług, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i zgodnie z przesłankami przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a więc stanowią koszt uzyskania przychodu.

Uważa Pan, iż usługi oferowane w ramach Pakietu nie zostały wymienione w katalogu kosztów wskazanych w art. 23 ww. ustawy, które nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje Pan, iż w ramach prowadzonej działalności oraz przy nabyciu usług potrzebnych przedsiębiorcy do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, często przedsiębiorca nabywa możliwość skorzystania z szeregu usług dodatkowych nabywanych w ramach pakietu, które nabywane osobno mogłyby nie zostać uznane za koszt uzyskania przychodu.

Przykładem powyższego mogą być produkty firm ubezpieczeniowych oferujące nabycie ubezpieczenia OC pojazdu do którego dołączane jest nieodpłatnie ubezpieczenie na życie kierowcy czy oferty nabycia kompleksowego pakietu ubezpieczenia pojazdu wraz z ubezpieczeniem NNW obejmującym naprawienie szkody na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków wszystkich pasażerów pojazdu.

Wydaje się więc, że otrzymywanie możliwości i skorzystanie z dodatkowego, bezskładkowego i nieobowiązkowego ubezpieczenia na życie nie ma wpływu na zaliczenie lub moment zaliczenia wydatku na nabycie Pakietu do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe, Pana zdaniem nabycie wybranego pakietu niezależnie od wyboru opcji ubezpieczenia na życie, znajduje uzasadnienie gospodarcze w prowadzonej działalności gospodarczej i jako takie może stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast momentem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów powinien być stosownie do przepisu art. 22 ust. 6b ww. ustawy dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu dokumentującego nabycie wybranego przez przedsiębiorcę pakietu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania ustawodawca wyróżnia koszty podatkowe bezpośrednio związane z przychodami i inne niż bezpośrednio z nimi związane, których nie można wprost przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).


Tak więc, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:


  • został poniesiony przez podatnika,
  • jest definitywny, a więc bezzwrotny,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie jest kosztem wymienionym w art. 23 ust. 1 ustawy,
  • został właściwie udokumentowany.


Jednocześnie należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności planuje Pan nabyć pakiet usług w wariancie rozszerzonym, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów np.: brak dalszego zatrudnienia na stałą umowę kolejnych pracowników i zredukowanie kosztów opieki prawnej. Nabycie pakietu daje możliwość otrzymania abonamentowego wsparcia specjalistów z każdej z dziedzin w nim wymienionych, które dzięki zebraniu w „pakiet" są tańsze pod względem ekonomicznym niż kupowane osobno, nawet przy założeniu korzystania z nich sporadycznie. Dostęp do wymienionych specjalistów wpływa bezpośrednio na zabezpieczenie źródeł uzyskania przychodu - chociażby ze względu na zminimalizowanie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej (porady prawne, ubezpieczeniowe, optymalizacja transportowa). Według Pana obliczeń korzystanie z innych elementów pakietu „B” (Assistance Finansowy, Marketingowy, Wizerunkowy) może potencjalnie wpłynąć na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednocześnie przy jego nabyciu Wnioskodawca zamierza również skorzystać z dodatkowego, bezskładkowego, nieobowiązkowego ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia NNW. Skorzystanie z nich pozostaje bez wpływu na cenę pakietu, jest ona niezmienna oraz nie jest uzależniona od tego czy z danego pakietu Wnioskodawca skorzysta czy też nie. Ubezpieczenia są dobrowolne tzw. „bonusowe” i nie ponosi się z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. Ponoszącym z tego tytułu koszt jest ubezpieczający.

Zgodnie z oświadczeniem zawartym we wniosku skorzystanie przez Wnioskodawcę z pakietu podstawowego ma służyć zabezpieczeniu przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej przy zastosowaniu mechanizmów ubezpieczeniowych. Zakup pakietu podniesie atrakcyjność oferowanych usług, przyczyni się do zmniejszenia ponoszonych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej jak również - w przypadku wystąpienia negatywnych zdarzeń w trakcie prowadzonej działalności - dzięki niemu uzyskane przychody będą chronione przed roszczeniami innych. Dostęp do specjalistów pozwoli na odpowiednio wczesną identyfikację ryzyka i potencjalne mu zapobiegnięcie. Ponadto oferowane przez ubezpieczającego dodatkowe ubezpieczenia pozostają bez wpływu na wysokość opłaty za pakiet.

Kierując się treścią wniosku należy zatem uznać, że opisany wydatek na nabycie pakietu usług może stanowić koszt uzyskania przychodu. Przy czym podkreślić należy, że wykazanie związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii. Interpretację indywidualną wydaje się bowiem wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu dokładnego ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał.

W odniesieniu natomiast do momentu zaewidencjonowania poniesionego wydatku na zakup pakietu usług wskazać należy co następuje.

W myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Stosownie natomiast do treści art. 22 ust. 6b ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zauważyć przy tym należy, że wynikająca z treści art. 22 ust. 6b definicja momentu poniesienia kosztu dotyczy wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, niezależnie od przyjętej metody ewidencjonowania (ujęcia) zdarzeń gospodarczych.

Natomiast w sytuacji ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych lub w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej tzw. metodą memoriałową należy brać pod uwagę zasady potrącania kosztów uregulowane w art. 22 ust. 5-5d powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 22 ust. 5 ww. ustawy, u podatników prowadzących księgi rachunkowe, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 5a i 5b.

W myśl natomiast art. 22 ust. 5c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zatem w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, koszty pośrednie (do których należy zaliczyć wydatki na zakup pakietu usług ubezpieczeń) o ile nie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, powinny być księgowane w księdze w momencie ich poniesienia. Dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania kosztu.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zmianami). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj