Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-1.4010.88.2020.2.MR
z 2 czerwca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2020 r. (data wpływu 28 lutego 2020 r.) uzupełniony pismem z dnia 21 maja 2020 r. (data nadania 22 maja 2020 r., data wpływu 22 maja 2020 r.) na wezwanie z dnia 15 maja 2020 r, nr 0114-KDIP2-1.4010.88.2020.1.MR (data nadania 15 maja 2020 r., data odbioru 15 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  1. prace realizowane przez Spółkę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a konsekwencji uprawniają Spółkę do skorzystania z ulgi określonej w art. 18d ust. 1 ww. ustawy i do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ww. ustawy (pytanie nr 1)– jest prawidłowe.
  2. koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne oraz wydatki pracownicze poniesione/ponoszone przez Wnioskodawcę, w związku z działalnością badawczo-rozwojową będą stanowiły koszty kwalifikowane objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 2):
    • w części, w której pracownicy faktycznie wykonują/będą wykonywać zadania w ramach realizacji prac B+R – jest prawidłowe,
    • w części dotyczącej wynagrodzeń za czas nieobecności pracowników w pracy – jest nieprawidłowe,
  3. koszty na nabycie materiałów i surowców oraz wyposażenia bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojowa stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 3) – jest prawidłowe;
  4. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (pytanie nr 4) – jest prawidłowe,
  5. wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 5) – jest prawidłowe,
  6. bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 6) – jest prawidłowe,
  7. wydatki na zakup ekspertyz, opinii i usług doradczych od podmiotów, które są wpisane do zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym i nauce POL-ON stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 7) – jest prawidłowe,
  8. wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowobadawczej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 8) – jest prawidłowe,
  9. wydatki na przygotowanie i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (jak i jego odnowienia) w tym wydatki związane z obsługą kancelarii patentowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 9) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi badawczo- rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polski i podlegającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Przeważającym przedmiotem działalności Spółki jest zgodnie z Polską Klasyfikacją Przedmiotów Działalności działalność oznaczona kodem 71.20.B - pozostałe badania i analizy techniczne. Pozostałym przedmiotem działalności Spółki jest m. in. działalność oznaczona kodami: 72.19.Z; 74.10.Z; 74.90.Z; 29.10E; 29.20.Z; 29.31.Z; 29.32.Z; 62.01 Z; 62.09.Z.

Spółka jest specjalistycznym ośrodkiem konstrukcyjno-badawczym funkcjonującym na rynku od 2009 r. W ramach prowadzonej działalności Spółka oferuje kompleksowe i specjalistyczne usługi z zakresu wzornictwa, projektowania oraz prototypowania części nadwozi pojazdów, a także maszyn, urządzeń oraz oprzyrządowania produkcyjnego. Spółka oferuje realizację wszystkich procesów projektowych, począwszy od szkiców i analiz koncepcyjnych, poprzez prace designerskie, opracowanie wirtualnego modelu 3D, do wykonania prototypów, przygotowania dokumentacji i uruchomienia produkcji. W ramach oferowanych usług Spółka zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Profesjonalne i szybkie reagowanie na wymagania stawiane przez rynek, a także posiadanie wykwalifikowanej, wciąż doskonalącej swoje umiejętności kadry, gwarantuje dostarczanie usług na najwyższym poziomie. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu niestandardowych i innowacyjnych rozwiązań, które spełniają potrzeby klientów z zachowaniem najwyższej jakości.

Zasadnicza część działalności badawczo-rozwojowej Spółki skupia się wokół opracowywania autorskich rozwiązań w zakresie systemów zabudów do pojazdów. Spółka oferuje wyspecjalizowane usługi projektowe w zakresie konstrukcji i technologii zabudów pojazdów, przy uwzględnieniu krajowych i międzynarodowych przepisów prawnych, wykonując projekty zabudów pojazdów takich jak kampery, ambulanse, autobusy, mikrobusy oraz pojazdy specjalne. Na indywidualne zamówienia klientów Spółka projektuje oraz wykonuje także elementy wyposażenia pojazdów specjalnych. W sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania gotowego rozwiązania dostępnego na rynku, Spółka zapewnia opracowanie nowego rozwiązania, dostosowanego do danej specyfikacji lub modyfikację rozwiązania występującego w celu dostosowania go do wymogów wnikających z przeznaczenia.

Znajomość szczegółowych wymogów prawnych oraz wieloletnie doświadczenie poparte realizacją licznych prac konstrukcyjnych i badawczych, pozwala Spółce opracowywać projekty zabudów oraz specjalistycznego wyposażenia spełniających wymagania technologiczne, estetyczne i ergonomiczne klientów, oraz zgodnych z przepisami, w tym w szczególności przepisami homologacyjnymi.

Prace projektowe realizowane są przez wyspecjalizowany zespół konstruktorów przy wsparciu nowoczesnych narzędzi wirtualnych ….. Spółka w ramach usług projektowych posługuje się także specjalistycznymi narzędziami symulacji numerycznych, które pozwalają na zmniejszenie kosztów konstrukcji przy jednoczesnym osiągnięciu jak najefektywniejszych w danym przypadku rozwiązań. Spółka oferuje również usługi w zakresie wzornictwa przemysłowego. Współpraca doświadczonych zespołów inżynierów oraz designerów już od wstępnej fazy projektu badawczo-rozwojowego gwarantuje spełnienie wymagań klientów zarówno w zakresie estetyki i ergonomii, jak również technologiczności i funkcjonalności projektowanego wyrobu.

Spółka specjalizuje się także w projektowaniu, konstruowaniu oraz modyfikowaniu podłóg kompozytowych pod konkretne zamówienia klientów. Tworzone w tym zakresie rozwiązania stanowią rozwiązania niewystępujące w analogicznym kształcie na rynku. Projekty podłóg kompozytowych opracowywanych przez Spółkę są przy tym rozwiązaniami będącymi w pełni dostosowanymi do zakładanych funkcjonalności oraz posiadają określone właściwości technologiczne. Spółka posiada rozległe doświadczenie w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań w zakresie podłóg kompozytowych, czego potwierdzeniem jest m. in. zrealizowany projekt kompozytowej podłogi do pojazdów użytkowych, służącej do mocowania siedzeń oraz pasażerów na wózkach inwalidzkich dofinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu A.. w ścieżce programowej A…. Spółka na potrzeby konstruowania nowych rozwiązań w zakresie podłóg kompozytowych przeprowadza cały cykl technologiczny, rozpoczynający się od opracowania koncepcji rozwiązania, które następnie w postaci prototypu podlega badaniom i testowaniu. W razie zatwierdzenia rozwiązania i zakończenia etapu badawczo-rozwojowego, prototyp podlega sprzedaży jako docelowe rozwiązanie, lub koncepcja i opracowane rozwiązanie zostaje wdrożone do produkcji seryjnej przez Spółkę.

Dla producentów pojazdów Spółka oferuje także przeprowadzenie procesów projektowo-homologacyjnych, zarówno w odniesieniu do części, jak i całych pojazdów. Świadczone usługi obejmują w tym zakresie m. in. opracowanie od podstaw projektu pojazdu lub zabudowy specjalistycznej o danej specyfikacji i funkcjonalności, wstępną weryfikację badawczą, sporządzenie dokumentacji homologacyjnej, audyt zakładu produkcyjnego oraz homologowanego pojazdu oraz przeprowadzanie badań homologacyjnych.

Spółka dysponuje na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowiskiem badawczym od firmy Z…., które pozwala na przeprowadzenie złożonych badań wytrzymałościowych projektowanych rozwiązań, w tym w szczególności badań wytrzymałościowych opracowywanych nadwozi pojazdów oraz ich komponentów, dzięki wykorzystaniu 15 siłowników hydraulicznych, o maksymalnej sile 500 kN. Laboratorium badawcze realizuje swoje podstawowe zadania poprzez przeprowadzanie symulacji komputerowych, przeprowadzanie badań i pomiarów, badań własności użytkowych i materiałowych, których efektem są nowe produkty oraz udoskonalane produkty lub metody ich wytwarzania. W ramach wyników prac badawczo-rozwojowych, istotnym elementem są badania trwałości i niezawodności testowanych i opracowywanych rozwiązań. W ramach prowadzonej działalności Spółka wykonuje zarówno badania statyczne, jak i quasi dynamiczne przy wykorzystaniu specjalistycznego stanowiska wynajętego od firmy B…. Spółka korzysta przy tym także z usług związanych z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury badawczo-naukowej na podstawie umów zawartych z zewnętrznymi podmiotami. Spółka dysponuje na potrzeby prowadzonych prac badawczo-rozwojowych także komputerowymi stacjami roboczymi o dużej mocy obliczeniowej, wyposażonymi w oprogramowanie do obliczeń konstrukcji metodą elementów skończonych…, które pozwalają na przeprowadzenie obliczeń numerycznych w zakresie liniowej i nieliniowej statyki oraz dynamiki w oparciu o metody ….

Przy wykorzystaniu rozległej wiedzy, doświadczenia i wyspecjalizowanego sprzętu badawczego Spółka zrealizowała wiele projektów polegających na zmniejszeniu masy produktów (np. zabudów pojazdów), przy uwzględnieniu kryteriów wytrzymałościowych określonych przez dokumenty normatywne i wymagania eksploatacyjne. W prowadzonych projektach Spółka najczęściej łączy techniki symulacji numerycznych z eksperymentami na stanowiskach badawczych, co pozwala na osiągnięcie solidnych i pewnych rozwiązań.

Spółka wykorzystuje laboratorium badawcze zarówno na potrzeby własnej działalności związanej z projektowaniem innowacyjnych rozwiązań, jak i w ramach usług świadczonych na rzecz swoich klientów, które zmierzają do zweryfikowania lub poprawienia produktów, przeprowadzenia ich optymalizacji lub zaadaptowania do nowych wymagań normatywnych.

Spółka prowadzi szeroki zakres prac związanych z realizowanymi projektami - od najmniej skomplikowanych, obejmujących symulacje liniowe dla pojedynczych części 1-D, 2-D oraz 3D w zakresie stosowalności prawa …, do symulacji bardziej złożonych, uwzględniających nieliniowości materiałowe (materiały w zakresie sprężysto-plastycznym, materiały nieliniowe hiperelastyczne itp.), nieliniowości kontaktowe w miejscach interakcji części lub zastosowanie dużych odkształceń i deformacji. Dysponując wieloletnim doświadczeniem w zakresie symulacji numerycznych, Spółka jest w stanie wykonać obliczenia struktur z zakresu quasi-dynamiki, dynamiki, zagadnień termicznych lub magnetycznych, z uwzględnieniem materiałów kompozytowych jedno i wielowarstwowych, z zastosowaniem odpowiednich hipotez wytrzymałościowych.

W ramach prowadzonej działalności Spółka projektuje także maszyny, urządzenia, oprzyrządowanie produkcyjne oraz przeprowadza projekty związane z automatyzacją linii produkcyjnych. Oferta Spółki obejmuje zarówno wykonawstwo nietypowych maszyn, jak też daleko idącą modyfikację maszyn już funkcjonujących. Specjalizacja Spółki skupia się w tym zakresie na projektowaniu i budowie specjalistycznych stanowisk badawczych. Spółka tworzy zarówno stanowiska laboratoryjne, jak i urządzenia pomiarowe pracujące w linii produkcyjnej. W ramach działalności Spółka wykonała już kilkadziesiąt specjalistycznych stanowisk badawczych, sterowanych za pomocą opracowanych we własnym zakresie sterowników, sterowników przemysłowych lub komputerów PC i napisanego autorskiego oprogramowana.

Spółka posiada wieloletnie doświadczenie w działalności badawczo-rozwojowej. W ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółka opracowuje innowacyjne rozwiązania oraz produkty, a także wprowadza do swojej działalności innowacyjne technologie produkcji oraz badań i pomiarów wykorzystywanych na potrzeby opracowywanych rozwiązań. Dotychczas Spółka uzyskała 10 praw ochronnych na europejski wzór użytkowy na opracowane przez siebie innowacyjne rozwiązania, a także wszczęła 2 postępowania zgłoszeniowe w celu udzielenia patentu na swoje wynalazki. Potwierdzeniem badawczo-rozwojowego charakteru działalności Spółki może być w szczególności szereg przeprowadzonych projektów badawczo rozwojowych realizowanych w ramach współpracy m. in. z NCBiR, wśród których wymienić można m. in.:….

Obecnie Spółka prowadzi prace nad szeregiem innowacyjnych projektów, wśród których wymienić można m. in.:

  1. Rozwój centrum badawczo-rozwojowego firmy X. Projekt realizowany w ramach Działania 2.1: Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  2. Rozbudowa infrastruktury badawczo-rozwojowej w firmie X Sp. z o.o. Projekt współfinansowany w ramach I Osi priorytetowej PRO WŁ 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  3. Innowacyjny system poprawiający mobilność osób z niepełnosprawnością ruchową kończyn dolnych. Projekt realizowany w ramach Działania 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Projekty prowadzone przez Spółkę posiadają, co do zasady, jasno sprecyzowane cele, precyzyjnie określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby osobowe, a także materiały i surowce. Są w nich określone ryzyka prowadzenia projektu, a po zakończeniu projektu opisywane jest podsumowanie z jego przebiegu oraz wnioski. Projekty są uważane za rozpoczęte od momentu prowadzenia wstępnych prac koncepcyjnych do momentu walidacji wyrobu poprzez odpowiednie badania. Spółka z przeprowadzonych projektów sporządza raporty i analizy. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę pozyskaną w wyniku przeprowadzenia danego projektu. Projekty prowadzone przez Spółkę są działalnością prowadzoną w sposób systematyczny według ściśle określonych ram.

W ramach prac badawczo-rozwojowych, osoby zatrudnione w Spółce pracują nad opracowywaniem nowych produktów oraz procesów. Opracowywane są również nowe rozwiązania do istniejących produktów - jak na przykład modyfikacje rozwiązań dostarczonych przez klienta lub dostarczenie nowych komponentów do rozwiązania wykorzystywanego przez klienta. Dodatkowo, pracownicy Spółki rozwijają elementy istniejących rozwiązań, wprowadzając istotne z użytkowego punktu widzenia ulepszenia, skutkujące spełnieniem bardziej restrykcyjnych wymagań.

Projekty prowadzone przez Spółkę obejmują m.in. zdobywanie wiedzy z zakresu technologii w celu realizacji założonych celów, projektowanie i inne formy twórczego wykorzystania wiedzy i umiejętności, prototypowanie, testowanie oraz przeprowadzanie walidacji. Projekty mogą być realizowane na zlecenie konkretnego klienta, lub też generowane wewnętrznie w odpowiedzi na zidentyfikowane trendy rynkowe, w celu budowania oferty sprzedażowej Spółki.

Istotnym etapem części projektów, w toku których są prowadzone prace (czynności) badawczo-rozwojowe, jest praca koncepcyjna. Pracownicy Spółki rozpoznają problem technologiczny, z którym muszą się zmierzyć. Następnie, opracowywane są założenia dotyczące pożądanych parametrów i funkcjonalności nowego rozwiązania, wymaganych materiałów i narzędzi. Definiowana jest metoda opracowania rozwiązania lub wypracowywana nowa, nieznana dotychczas. Może także zdarzyć się, że prace badawczo-rozwojowe mają miejsce już na początku projektu, jeżeli wymagane jest wykonanie projektu koncepcyjnego, obejmującego innowacyjne rozwiązanie opracowywane przez Spółkę.

Wśród projektów Spółki występują także takie, których całość polega wyłącznie na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Ma to miejsce, gdy Spółka podejmuje decyzję o opracowaniu nowego rozwiązania. W takich przypadkach cały projekt ograniczony jest do budowy nowego rozwiązania, funkcjonalności lub produktu. Pracownicy Spółki pracują nad określonym zadaniem technicznym, przeprowadzając prace koncepcyjne, projektowe, budując prototypy, testując je i badając zachodzące procesy. Tego typu projekty obejmują szczególnie dużą ilość prac eksperymentalnych w zakresie opracowywanych rozwiązań i materiałów, których zastosowanie umożliwi spełnienie stawianych pierwotnie założeń.

Do prac, które podlegają zakwalifikowaniu do prac badawczo-rozwojowych Spółka nie kwalifikuje czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych produktów i usług, prowadzonej produkcji seryjnej, serwisowania, projektów optymalizacji kosztów produkcji, a także innych prac niemających przymiotu prac badawczo-rozwojowych.

Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności Spółka posiada wyodrębnioną strukturę wewnętrzną, która pozwala w efektywny sposób zarządzać procesami zachodzącymi w ramach działalności i nadzorować efekty prowadzonych prac, w tym w szczególności prac badawczo-rozwojowych. Na strukturę Spółki składają się kolejno:

  • Dział Homologacji z wyodrębnionym Kierownikiem działu,
  • Dział Konstrukcyjny z wyodrębnionym Kierownikiem działu,
  • Dział Handlowy z wyodrębnionym Kierownikiem działu,
  • Dział Zaopatrzenia i Gospodarki Magazynowej z wyodrębnionym Kierownikiem działu,
  • Dział Inwestycji z wyodrębnionym Kierownikiem działu,
  • Dział Produkcji z wyodrębnionym Kierownikiem działu.


Jednocześnie działalność Spółki prowadzona jest w czterech lokalizacjach: ul……

Spółka w związku z pracami związanymi z realizowanymi projektami badawczo-rozwojowymi rozpoznaje i będzie w przyszłości również rozpoznawać następujące koszty uzyskania przychodu:

  1. wydatki na wynagrodzenia pracowników pozostających w ramach stosunku pracy oraz finansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jak i dodatki do wynagrodzeń ustalone odpowiednio w zależności od czasu pracy poświęconej na prowadzenie działań w zakresie badań i rozwoju;
  2. wydatki na nabycie materiałów i surowców oraz wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, w tym w szczególności służących do prowadzenia prób i budowania prototypów rozwiązań powstających w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Są to np. materiały wykorzystywane do konstrukcji nowego typu zabudowy, stanowiska badawczego, maszyny, podłogi kompozytowej lub innego rozwiązania, nad którym prowadzone są prace badawczo-rozwojowe. Należy wskazać, że wśród nabywanych materiałów są między innymi materiały wykorzystywane podczas nieudanych prób, ale też podczas testów pozytywnych (np. skutkujących wytworzeniem prototypu, który został następnie sprzedany);
  3. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych;
  4. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
  5. bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji środków trwałych, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych;
  6. wydatki na zakup ekspertyz, opinii i usług doradczych od podmiotów, które są wpisane do Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on w zakresie prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez Spółkę;
  7. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, których zakup nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.;
  8. wydatki na przygotowanie i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (jak i jego odnowienia) w tym wydatki związane z obsługą kancelarii patentowej. Wśród poniesionych wydatków znajdują się zarówno wydatki związane z patentem, który został zgłoszony, jak i z przygotowaniem wniosków patentowych, z którymi Spółka dopiero zamierza wystąpić;

PKT 1- wydatki pracownicze oraz składki

W ramach działów zaangażowanych w prowadzenie prac badawczo-rozwojowych Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę pracowników, w których zakres obowiązków wchodzi wyłącznie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez Spółkę. Wśród pracowników zaangażowanych wyłącznie w realizację projektów o charakterze badawczo-rozwojowym wyróżnić można:

  • Konstruktora podłóg kompozytowych — pracownik zaangażowany jest jedynie w prace związane z projektowaniem nowych lub modyfikowaniem podłóg kompozytowych pod konkretne zlecenia/zamówienia klientów. Pracownik odpowiedzialny jest też za prace nad koncepcjami kolejnych powiązanych produktów,
  • Konstruktora stelaży kamperowych — pracownik odpowiedzialny jest za projektowanie stelaży kamperowych, z których każdy projekt stanowi nowe, nieoczywiste rozwiązanie technologiczne,
  • Pracownika odpowiedzialnego prace elektroniczne i automatyczne— pracownik zajmuje się projektowaniem zupełnie nowych, indywidualnych rozwiązań dedykowanych dla projektów, które spółka zalicza do projektów badawczo-rozwojowych, wymagających wdrożenia rozwiązania sterowania elektronicznego, a także odpowiada za opracowywanie oprogramowania do wytwarzanych przez Spółkę wysokospecjalistycznych maszyn na potrzeby własne.
  • Dwóch konstruktorów autobusów — pracownicy pracują nad projektem budowy prototypu innowacyjnego autobusu na zlecenie jednego z klientów Spółki. Projekt obejmuje m.in. prace nad wyglądem zewnętrznym, wewnętrznym, konstrukcją, zespołem komponentów i materiałów oraz homologacją. Pracownicy odpowiedzialni są w szczególności za segment prac koncepcyjnych, w tym za nadzorowanie budowy prototypu, wykonanie narzędzi produkcyjnych itp.
  • Kierownika działu konstrukcyjnego — pracownik odpowiedzialny jest za kierowanie pracami działu, do jego obowiązków należy w szczególności organizowanie i nadzorowanie prac badawczo-rozwojowych.
  • Specjalista ds. Homologacji — pracownik odpowiedzialny za przeprowadzanie procesów homologacyjnych zarówno elementów zabudowy jak i całych pojazdów. Do jego obowiązków należy nadzór nad badaniami homologacyjnymi, opracowanie dokumentacji technicznej, wprowadzanie modyfikacji w homologowanym pojeździe, aby spełniał określone wymagania prawne.


Do obowiązków każdego z wyżej wymienionych pracowników należy m.in. prowadzenie badań jak i prac rozwojowych związanych z opracowywaniem nowych produktów, technologii i udoskonalaniem istniejących produktów, prowadzenie prac związanych z zastosowaniem nowych surowców w istniejących produktach (mające na celu poprawienie ich jakości, osiągnięcie wymaganych funkcjonalności, poprawę ekonomiki procesu produkcyjnego, zapewnienie bezpieczeństwa itp.) itp. Pracownicy odpowiedzialni są także za budowanie prototypów nowych rozwiązań, ich testowanie oraz prowadzenie prób technologicznych w zakresie odpowiednich parametrów, materiałów czy surowców. Wyżej wymienieni pracownicy poświęcają całość pracy wyłącznie na czynności dające się zakwalifikować jako praca badawczo-rozwojowa.

W przypadku pracowników realizujących wyłącznie prace badawczo-rozwojowe Spółka zamierza odliczać 100% wynagrodzeń w ramach ulgi, w przypadku zaś pracowników realizujących tylko częściowo prace badawczo-rozwojowe Spółka zamierza odliczać w ramach kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia jedynie w części odpowiadającej faktycznej realizacji przez nich prac badawczo-rozwojowych na podstawie prowadzonej ewidencji.

W związku z zatrudnieniem pracowników prowadzących prace badawczo-rozwojowe. Spółka ponosi następujące wydatki pracownicze:

  • wynagrodzenie oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy (wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika w pracy, np. w związku z opieką nad dziećmi, urlopem, chorobą itp.);
  • premie, bonusy i nagrody;
  • diety i inne należności za czas podróży służbowej;
  • wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony, itp.).


Wszystkie opisane powyżej wydatki pracownicze stanowić będą po stronie pracowników przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., aczkolwiek niektóre z nich w całości lub w części będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania.

Niezależnie od powyższego, Spółka ponosi również koszty związane z opłacaniem składek z tytułu w/w. należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawę wymiaru stanowią przychody podatkowe pracowników (za wyjątkiem tych przychodów, w przypadku których regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania). Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

PKT 2 – wydatki na nabycie materiałów i surowców oraz wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową

W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółka nabywa surowce, będące składnikami wytwarzanych prototypów nowych rozwiązań takie jak elementy metalowe (np. arkusze blachy, kątowniki, profile itp.), elementy gumowe (np. arkusze gumy, odboje itp.), silnik elektryczny, elementy automatyki (np. sterowniki, siłowniki itp.), elementy plastikowe (np. zaślepki, obicia, maty, osłony itp.). Niezależnie od powyższego, zużyciu na potrzeby prac prowadzonych w ramach podlegają również gotowe produkty wytworzone przez spółkę oraz zakupione gotowe podzespoły (np. siłowniki, sterowniki, elementy pneumatyki, silniki, elektronika itp.), które w istocie stanowią materiały lub surowce wykorzystywane w działalności badawczo-rozwojowej.

Wydatki na nabycie surowców i podzespołów/koszty wytworzenia produktów są traktowane jak koszty uzyskania przychodów.

Spółka ponosi przy tym również wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia, które mogą obejmować m. in. następujące pozycje:

  • wydatki na nabycie sprzętu komputerowego i akcesoriów komputerowych (m.in. komputery, monitory, laptopy, kable, drukarki, tonery);
  • wydatki na nabycie czasopism, raportów branżowych, jak również materiałów biurowych (m.in. czasopisma specjalistyczne, segregatory, długopisy, korektory, koszulki, papier);
  • wydatki na nabycie akcesoriów/części zamiennych do urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych;
  • wydatki na nabycie wyposażenia niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania (m.in. krzesła, szafki, blaty, regały, półki, pojemniki, itp);
  • wydatki na nabycie odzieży ochronnej wykorzystywanej przez pracowników.


Spółka do kategorii powyższych wydatków zalicza przy tym wydatki wyłącznie bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

PKT 3 – odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Spółka może wykorzystywać środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (np. urządzenia, maszyny i aparatura specjalistyczna, licencje na oprogramowanie w nich wykorzystywane itp.).

Spółka ujmuje środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej.

Wśród środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą być zarówno takie, które będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak i takie, które będą wykorzystywane również do innych celów niż działalność badawczo-rozwojowa. W przypadku gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności - to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

PKT 4 – nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej

Spółka ponosi również wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego (np. urządzenia pomiarowe, specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w laboratorium badawczym) wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Sprzęt ten jest wykorzystywany wyłączenie przez pracowników oddelegowanych do prac badawczo-rozwojowych, m.in. pracowników konstrukcyjnych, projektowych, pracowników laboratorium.

PKT 5 – bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji środków trwałych, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo--rozwojowych

Spółka ponosi również okresowe wydatki na nabycie akcesoriów i części zamiennych do urządzeń, w tym środków trwałych, wykorzystywanych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, a także materiałów i urządzeń niezbędnych do naprawy lub bieżącej konserwacji urządzeń. Wydatki te stanowią w istocie wydatki na materiały oraz surowce wykorzystywane przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.

PKT 6- wydatki na zakup ekspertyz, opinii i usług doradczych od podmiotów, które są wpisane do zintegrowanego sytemu informacji o szkolnictwie wyższym i nauce (…)

Spółka ponosi wydatki na przeprowadzenie niezbędnych, procedur atestacyjnych i wydanie atestów oraz aprobat technicznych dla produktów. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności Spółka ponosi także wydatki na różnego typu opinie i ekspertyzy.

Usługi w tym zakresie świadczone są przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie, będące wpisanymi do Systemu Informacji (…).

Wyżej wymienione wydatki są i będą zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

PKT 7- wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej

Spółka ponosi wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Powyższe wydatki nie wynikają z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 1la ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.

Zakup usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wiąże się z procesem wdrażania nowatorskich rozwiązań opracowanych przez Spółkę, w ramach którego przeprowadzanych jest szereg badań, testów i analiz z wykorzystaniem urządzeń badawczych, pomiarowych oraz laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych.

Nabywane usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej są świadczone przez usługodawcę w oparciu o dokumentację dostarczoną przez Spółkę.

W niektórych przypadkach, w wyniku nabycia usług wykorzystania aparatury naukowobadawczej, Spółka otrzymuje od usługodawcy sprawozdanie z badań, testów oraz analiz lub świadectwo homologacji albo jego prolongatę.

PKT 8 – wydatki na przygotowani i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (jak i jego odnowienia) w tym wydatki związane z obsługa kancelarii patentowej

Spółka ze względu na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, posiadających unikalne cechy, efekty swoich prac obejmuje ochroną. Z tego względu ponosi wydatki na przygotowanie i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (w tym jego odnowienie), a także wydatki na obsługę procesu przez kancelarię patentową.

Ponoszone powyżej wydatki kwalifikowane Spółka planuje odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono.

Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a u.p.d.o.p. Ponadto, w przypadku niektórych projektów badawczo-rozwojowych, projekty te są realizowane przy wsparciu środkami pochodzącymi z dotacji przeznaczonych na realizację danego projektu. Środki pochodzące z dotacji stanowią częściowe (procentowe) sfinansowanie projektu, a w pozostałym zakresie projekt jest finansowany środkami własnymi Spółki (tzw. wkład własny). Z uwagi na przyznane dofinansowanie, Spółka na podstawie art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p. zamierza dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania jedynie tej części kosztów kwalifikowanych, która nie zostanie zwrócona w formie dotacji.

Przedmiotem niniejszego wniosku są wyłącznie wydatki/koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych, które Spółka poniosła i ponosi ze środków własnych.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 15 maja 2020 r. Nr 0114-KDIP2-1.4010.88.2020.1.MR Wnioskodawca pismem z dnia 21 maja 2020 r. (data wpływy 22 maja 2020 r.) uzupełnił braki formalne wniosku.

W odpowiedzi na zadane pytania Wnioskodawca doprecyzował opis stanu faktycznego poprzez wskazanie, iż przedmiot wniosku dotyczy roku 2019 i lat przyszłych, tj. okresu, w którym Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż aktywność opisana we wniosku jest przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy prowadzonej od 22.09.2017 r.

Ponadto, prace opisane we wniosku są lub były realizowane przez Wnioskodawcę i będą przez niego realizowane, także w latach przyszłych.

Wnioskodawca wskazał, że w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej w okresie do 29 kwietnia 2018 r. był małym przedsiębiorcą.

Z kolei w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców od 30 kwietnia 2018 r. Wnioskodawca również wskazał, że jest małym przedsiębiorcą.

Wnioskodawca w ww. piśmie wskazał, że nie prowadzi działalności na terenie specjalnej sfery ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482) oraz, że Wnioskodawca nie posiada status centrum badawczo rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2018 r. poz. 141 i 1669 oraz z 2019 r. poz. 534 z późn. zm.).

Wnioskodawca wskazał, że na obecnym etapie nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych, a także że nie zamierza w stosunku do tej kategorii przychodów korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową w latach przyszłych.

Ponadto, kwalifikowane w ramach ulgi B+R wydatki były przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

Wnioskodawca wskazał, że stosownie do treści art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca wskazał także, iż nie wie, czy spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na fakt, iż jednym z warunków dla uznania poniesionego wydatki za koszty kwalifikowane poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu właściwych przepisów. Przedmiotem pytania nr 1 wniosku jest z kolei odpowiedź przez organ na pytanie, czy Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Z tego też względu Wnioskodawca nie jest w stanie jednoznacznie ocenić, czy wydatki ponoszone przez niego stanowią wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, iż przedmiotem kolejnych pytań we wniosku jest ocena tego, czy poszczególne kategorie wydatków stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca wskazał uzupełniająco, iż ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki posiadają związek z działalnością opisaną we wniosku oraz wyodrębnione są w prowadzonej przez niego ewidencji, stąd posiadają one związek z działalnością opisaną we wniosku i można je uznać za wydatki poniesione na działalność opisaną we wniosku.

Końcowo, Wnioskodawca wskazał także, iż część z warunków wskazanych w art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania w stosunku do Wnioskodawcy, chociażby ze względu na fakt braku posiadania statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Wnioskodawca wskazał we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, że w przypadku niektórych projektów badawczo-rozwojowych, projekty te są realizowane przy wsparciu środkami pochodzącymi z dotacji przeznaczonych na realizację danego projektu. Środki pochodzące z dotacji stanowią częściowe (procentowe) sfinansowanie projektu, a w pozostałym zakresie projekt jest finansowany środkami własnymi Spółki (tzw. wkład własny).

Wnioskodawca korzysta zatem z dofinansowań w zakresie prowadzonej działalności, która została opisana we wniosku, przy czym Wnioskodawca wskazał, że zamierza skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową jedynie w odniesieniu do kosztów poniesionych ze środków własnych, które nie były i nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie lub nie zostały/nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca w ww. piśmie wskazał, że projekty zakładają i będą zakładać zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań niedostępnych na rynku, a także rozwiązań innowacyjnych, które odróżniają się, od rozwiązań uprzednio już opracowanych przez Wnioskodawcę oraz, że projekty obejmują i będą obejmowały pilotaż/wersję testową/wersję przedprodukcyjną.

Z kolei przedmiot wniosku dotyczy prac, które nie mają i nie będą miały charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany.

Prace opisane przez Wnioskodawcę we wniosku dotyczą opracowania rozwiązań niewystępujących w praktyce lub będących na tyle innowacyjnymi, że odróżniają się od rozwiązań już przez Wnioskodawcę opracowanych, którym można przypisać przymiot unikalności.

Wnioskodawca wskazał, że działalność Wnioskodawcy w zakresie objętym pytaniem nr 1 w zakresie wszystkich przedstawionych we wniosku a realizowanych przez Spółkę projektów polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług oraz ich operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń.

Wnioskodawca wskazał, że zamierza rozliczać w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową wyłącznie wydatki na wynagrodzenia pracowników opisane we wniosku, które stanowią po ich stronie należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, Wnioskodawca wskazał, że wśród wydatków ponoszonych przez Spółkę są koszty delegacji pracowników (diety i inne należności za czas podróży służbowej), które mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof.

Wnioskodawca wskazał także, że wymienione przez niego wydatki w pkt II i w pkt V przedmiotowego wniosku stanowią wydatki na nabycie materiałów lub surowców.

Wnioskodawca wskazał, że wydatki związane z obsługą kancelarii patentowej stanowią w myśl art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego poniesione na przygotowanie i złożenie (jak i odnowienie) wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy.

Wnioskodawca wskazał także, że ponoszone przez Spółkę wydatki tj.: ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, które są świadczone przez podmioty wpisane do Zintegrowanego Systemu (…), są to wydatki świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

  1. Czy prace realizowane przez Spółkę, zgodnie z przedstawionym we wniosku opisem, stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 27 w zw. z pkt 28 u.p.d.o.p., a w konsekwencji uprawniają Spółkę do skorzystania z ulgi określonej w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. i do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p.?
  2. Czy wskazane we wniosku koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz wydatki pracownicze stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. proporcjonalnie do czasu poświęconego przez pracowników Spółki na realizację działalności badawczo-rozwojowej?
  3. Czy wskazane we wniosku koszty na nabycie materiałów i surowców oraz wyposażenia bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojowa stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?
  4. Czy wskazane we wniosku odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?
  5. Czy wskazane we wniosku wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?
  6. Czy wskazane we wniosku bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?
  7. Czy wskazane we wniosku wydatki na zakup ekspertyz, opinii i usług doradczych od podmiotów, które są wpisane do zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym i nauce POL-ON stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?
  8. Czy wskazane we wniosku wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo badawczej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?
  9. Czy wskazane we wniosku wydatki na przygotowanie i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (jak i jego odnowienia) w tym wydatki związane z obsługą kancelarii patentowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.?


Zdaniem Wnioskodawcy;

Ad. 1

W ocenie Spółki prowadzone przez nią prace opisane we wniosku spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 27 w zw. z pkt 28 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p., podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., badania naukowe to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668 z późn. zm.) badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p. prace rozwojowe to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe, w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Spółka wskazuje w tym zakresie, że jej działalność opisana we wniosku nakierowana jest na opracowywanie nowych produktów i procesów na podstawie poszukiwań i badań, a także wprowadzanie istotnych i innowacyjnych ulepszeń dla stosowanych produktów i procesów technologicznych. W swojej działalności Spółka wykorzystuje zarówno dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej, jak i podejmuje badania w celu zdobycia nowej wiedzy oraz umiejętności, w szczególności w drodze prowadzenia badań, analiz oraz specjalistycznych testów.

Jednocześnie, działalność Spółki jest podejmowana i prowadzona w sposób systematyczny, a prace podejmowane w jej ramach nie mają charakteru prac rutynowych. Zadania wykonywane przez pracowników wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności oraz wiążą się ze znacznym nakładem prac koncepcyjnych.

Spółka w ramach prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych opracowuje zupełnie nowe, niepowtarzalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta rozwiązania. Praca Spółki polega w tym zakresie na przygotowaniu rozwiązania o indywidualnym charakterze, które cechuje oryginalność. Rozwiązania tego typu wymagają pracy koncepcyjnej, która jest nieodzownym elementem każdego procesu, który Spółka kwalifikuje do kategorii procesów o charakterze badawczo-rozwojowym. Projekty kwalifikowane przez Spółkę do prac związanych z działalnością badawczo-rozwojową ukierunkowane są na opracowywanie nowych, niestosowanych dotychczas przez firmę w analogicznym kształcie rozwiązań produktowych i procesowych według autorskich koncepcji pracowników oraz zleceniobiorców Spółki. Spółka tworzy od podstaw zupełnie nowe oraz unikatowe rozwiązania, a jej prace nie mają charakteru odtwórczego bądź seryjnego. Praca nad każdym projektem badawczo-rozwojowym skupia się na pracach koncepcyjnych, projektowych, które pozwalają na skonstruowanie prototypu, który następnie podlega testowaniu, co pozwala na zbadanie zachodzących procesów i modyfikację rozwiązania lub jego zatwierdzenie, które pozwala na zakończenie etapu prac badawczo-rozwojowych i sprzedaż rozwiązania lub jego przekazanie do produkcji seryjnej przez Spółkę. Projektowane przez Spółkę rozwiązania wymagają przy tym dużej ilości prac eksperymentalnych w zakresie opracowywanych rozwiązań i materiałów, których zastosowanie umożliwi spełnienie stawianych pierwotnie założeń. Prace w tym zakresie noszą więc cechy działalności systematycznej o twórczym charakterze.

W ocenie Spółki, nie ma znaczenia, że prace badawczo-rozwojowe nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów. Istotą prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, jest ryzyko, że wyniki prac nie zawsze będą zadowalające, pomimo zaangażowania nakładów i środków na ten cel. Z powyższego punktu widzenia istotny jest cel prowadzonych prac, a nie sam fakt osiągnięcia zakładanego rezultatu.

Aktywność Spółki, w ramach prac badawczo-rozwojowych, nastawiona jest na działalność twórczą obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe i podejmowana jest w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz do wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;

W związku z powyższym, w ocenie Spółki, prowadzona przez nią działalność opisana w niniejszym wniosku spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., a co za tym idzie Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej.

Ad. 2

W ocenie Spółki jest ona uprawniona do odliczenia, od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów (jako kosztów kwalifikowanych) poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne oraz pracownicze opisane we wniosku w wysokości określonej w art. 18d ust 2 pkt 1 i la u.p.d.o.p., tj. proporcjonalnie do czasu poświęconego przez pracowników Spółki na realizację działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p. kosztami kwalifikowanymi są poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Na podstawie art. 18d ust. 2 pkt la u.p.d.o.p. analogiczne zasady mają zastosowanie w stosunku do umów zlecenia oraz umów o dzieło.

Za koszty kwalifikowane w świetle przepisów uznaje się nie tylko wynagrodzenia zasadnicze pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych, ale również wszelkie inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które stanowią przychody pracowników na podstawie art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe np. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2017 r., nr 3063-ILPB2.4510.235.2016.2.ŁM, w której organ wskazał, że:

„kosztami kwalifikowanymi będą koszty wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za nadgodziny, dodatku urlopowego, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop, premii i nagród, dodatków do wynagrodzeń, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, odpraw, ekwiwalentów za wykorzystywanie samochodu prywatnego do celów służbowych, diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika, wynagrodzeń i dodatków wypłacanych pracownikom oddelegowanym z innych spółek z Grupy, pakietów medycznych, ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym a także składek na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej”.

Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 lutego 2017 r., nr 3063-1LPB2.4510.223.2016. IKS, w której organ uznał, że:

„do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć takie koszty jak wynagrodzenia zasadnicze, dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, w niedzielę, święta, dni wolne od pracy i w porze nocnej, wynagrodzenie za czas urlopu oraz ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, premie, bonusy i nagrody, dodatki za dyżur oraz dodatek świąteczny, a także wynagrodzenie należne na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy.”

Spółka wskazuje przy tym, że pracownicy realizujący działalność badawczo-rozwojową to pracownicy, którzy faktycznie wykonują zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Spółka zamierza zatem traktować jako koszt kwalifikowany wynagrodzenie pracowników, którzy rzeczywiście uczestniczą w pracach badawczo-rozwojowych. W przypadku Spółki będą to więc pracownicy, którzy wykonują zadania pozostające w zakresie działalności badawczo-rozwojowej Spółki, uczestnicząc w projektach przypisanych do grupy projektów badawczo-rozwojowych.

W ramach działów wewnętrznych Spółki zatrudnieni są pracownicy, do których obowiązków należy wyłącznie prowadzenie prac związanych z badaniami, projektowaniem, opracowywaniem nowych produktów i ulepszaniem istniejących produktów. W zakresie natomiast pozostałych pracowników z innych działów, wchodzących w skład zespołów projektowych, realizujących projekty badawczo-rozwojowe, wydatki pracownicze możliwe będą do ujęcia jako koszty kwalifikowane w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, potwierdzonej prowadzoną przez Spółkę ewidencją czasu pracy dla każdego z realizowanych projektów.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki będzie ona uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów (jako kosztów kwalifikowanych) poniesionych na wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne oraz wydatki pracownicze takie jak:

  • wynagrodzenie oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy (wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika w pracy, np. w związku z opieką nad dziećmi, urlopem, chorobą itp.);
  • premie, bonusy i nagrody;
  • diety i inne należności za czas podróży służbowej;
  • wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony, itp.).


Wydatki te podlegać będą odliczeniu do wysokości określonej proporcją wskazaną w art. 18d ust. 2 pkt 1 i la u.p.d.o.p. oraz do limitu określonego w art. 18d ust 7 u.p.d.o.p.

Potwierdzeniem prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy może być szereg interpretacji indywidualnych, m. in.:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-3.4510.1184.2016.1.TS
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR;
  • interpretacja indywidualna Dyrektora krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.561.2019.1.IZ
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.609.2019.1.IZ

Jednocześnie Spółka pragnie zwrócić uwagę w kontekście w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., iż o kosztach kwalifikowanych, w odniesieniu do wydatków pracowniczych, należy mieć na względzie wszystkie wydatki poniesione w tym zakresie na badania badawczo-rozwojowe, w tym także te, obejmujące koszty wynagrodzeń i ubezpieczeń pracowników wypłacane za czas przebywania na urlopie czy też czas ich niezdolności do pracy i czas sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeżeli pracownik poświęca cały swój czas pracy na działalność badawczo-rozwojową, to wówczas wydatki związane z czasem jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy winny być uwzględnione w pełnej albo w określonej proporcji, gdy pracownik poświęca na badania jedynie część swojego czasu, w odniesieniu do całego czasu pracy. Przy tej proporcji należy brać pod uwagę faktyczny wymiar realizowania obowiązków z zakresu działalności badawczo-rozwojowej, a do ogólnego czasu pracy zaliczyć należy czas jego usprawiedliwionej absencji. Potwierdza to obecnie jednolite orzecznictwo sądów administracyjnych, m. in. wyroki:

  • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. I A/Ol 692/19,
  • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. I SA/Rz 609/19,
  • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 7 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Ol 441/19,
  • Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. I SA/Sz 835/18


Ad. 3

W ocenie Spółki, jest ona uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów (jako kosztów kwalifikowanych) poniesionych na nabycie materiałów i surowców oraz wyposażenia bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, jako stanowiących koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p. za wydatki kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy u.p.d.o.p. nie wskazują, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców. Zatem, przyjąć należy, że chodzi o materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej.

W związku z brakiem definicji pojęcia „surowce” na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem tegoż pojęcia funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie "surowce” definiowane są jako „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia "materiały", w ocenie Spółki, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r., poz. 1047, z późn. zm., dalej: u.o.r.).

W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 u.o.r., materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług, czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (za: Walińska Ewa (red.), Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wyd. V, Wolters Kluwer, Lex/el, 2018).

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Spółka na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej ponosi koszty związane z nabyciem surowców, materiałów, wyposażenia oraz podzespołów. Koszty ich nabycia zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu.

Zakładanym rezultatem działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Spółkę jest stworzenie zupełnie nowego i niepowtarzalnego rozwiązania. Mając powyższe na uwadze, w ocenie Wnioskodawcy, surowcami w znaczeniu przywołanym powyżej są nie tylko składniki wytwarzanych produktów, lecz w istocie także aktywa nabywane i zużywane bezpośrednio w celu umożliwienia funkcjonowania działów zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe, a co za tym idzie umożliwienia opracowania produktów w przywołanym powyżej znaczeniu.

Mając powyższe na uwadze, koszty nabycia surowców, materiałów, podzespołów oraz wyposażenia zużywanego na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej powinny być kwalifikowane jako koszty nabycia surowców lub materiałów związanych bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową prowadzoną przez Spółkę. Wydatki poniesione przez Spółkę na ich nabycie mogą być przez Spółkę odliczone od podstawy opodatkowania - w wysokości określonej w art. 18d u.p.d.o.p..

Stanowisko powyższe, potwierdzają liczne interpretacje organów podatkowych. Przykładowo:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 maja 2017 r., nr 0111-KDIBI-3.4010.7.2017.1.APO, w której Organ uznał za prawidłowy następujący pogląd podatnika: „konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p. (pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców (kosztów uzyskania przychodu) niezbędnych do opracowywania prototypu, projektu pilotażowego oraz demonstracji, testowania i walidacji nowych lub ulepszonych produktów. Zatem, w ocenie Spółki, za koszty kwalifikowane należy uznać wydatki poniesione na nabycie surowców i materiałów, rozumianych zgodnie z przywołaną wcześniej definicją słownikową, zużywanych do wytworzenia prototypów maszyn, narzędzi, elementów składowych systemów złożonych, jeżeli bez przedmiotowych materiałów i surowców niemożliwe będzie wytworzenie tego typu innowacji technologicznych. Skoro bez tych materiałów i surowców niemożliwe byłoby zrealizowanie konkretnego projektu, to należy uznać, że zachodzi bezpośredni związek pomiędzy wydatkami ponoszonymi w związku z nabyciem i eksploatacją przedmiotowych materiałów i surowców a działalnością badawczo-rozwojową”,


Potwierdzeniem stanowiska Spółki mogą być także interpretacje:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. 1462-IPPB5.4510.1089.2016.1.MR,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 lipca 2017 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.182.2017.1.MR,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 grudnia 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.436.2018.2.MR.


Ad. 4

Przedmiotem niniejszego pytania nie jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z treścią art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p. za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. l. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie, art. 16 ust. 1 ustawy, zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Spółka w toku swojej działalności wykorzystuje środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, np. urządzenia, maszyny i aparaturę specjalistyczną, licencje na oprogramowanie wykorzystywane w nich. Wśród środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych mogą być zarówno:

  1. takie, które będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz,
  2. takie, które będą wykorzystywane zarówno w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jak również do innych celów niż działalność badawczo-rozwojowa.

W przypadku środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wskazanych powyżej w lit. a), zaliczanie odpisów amortyzacyjnych środków trwałych do kosztów kwalifikowanych od sprzętu wykorzystywanego wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych wynika wprost z przepisu art. 18d ust. 3 u.p.d.o.p.

Zdaniem Spółki, w przypadku wskazanym w lit. b), kosztem kwalifikowanym będzie wartość odpisów amortyzacyjnych w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Potwierdzeniem stanowiska Spółki mogą być także interpretacje:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.532.2019.1.MO,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 września 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.312.2019.1.JKT
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lipca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.273.2019.1.MBD.

Ad. 5

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2a u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Zgodnie z treścią wyżej wskazanego przepisu, sprzęt, który jest nabywany przez podatnika powinien spełniać trzy przesłanki łącznie:

  1. nie stanowić środka trwałego,
  2. stanowić sprzęt specjalistyczny,
  3. być wykorzystywanym bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka ponosi również wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego (np. urządzenia pomiarowe, specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w laboratorium badawczym) wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Sprzęt ten jest wykorzystywany wyłączenie przez pracowników oddelegowanych do prac badawczo-rozwojowych, m.in. pracowników konstrukcyjnych, projektowych, pracowników laboratorium.

Ad a)

Zgodnie ze stanem faktycznym, Spółka dokonuje nabycia sprzętu, który nie stanowi środków trwałych w rozumieniu art. 16a u.p.d.o.p., tym samym spełniając pierwszą przesłankę wynikającą z treści art. 18d ust. 2 pkt 2a u.p.d.o.p.

Ad b)

W u.p.d.o.p. brak jest definicji "sprzętu specjalistycznego", a jedynie w treści art. art. 18d ust. 2 pkt 2a u.p.d.o.p. dokonano wyliczenia przykładowych rodzajów takiego sprzętu, wymieniając naczynia i przybory laboratoryjne oraz urządzenia pomiarowe. Katalog ten pozostaje otwarty i zgodnie z poglądami przedstawicieli doktryny prawa podatkowego istotnym czynnikiem kwalifikowania danego sprzętu jako sprzętu specjalistycznego jest specyfika branży, w której są prowadzone badania (za K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter., Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Warszawa 2019, str. 1064). Z perspektywy badań dokonywanych przez Spółkę, takimi sprzętami pozostają niewątpliwie urządzenia pomiarowe, a także sprzęt wykorzystywany w laboratorium badawczym wyłącznie przez pracowników oddelegowanych do prac badawczo-rozwojowych, m.in. pracowników konstrukcyjnych, projektowych, pracowników laboratorium.

Ad c)

Sprzęt jest wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych przez pracowników posiadających kompetencje w zakresie jego wykorzystywania.

W rezultacie, zdaniem Spółki, należy uznać, że koszty nabycia wyżej opisanego sprzętu stanowią koszty kwalifikowane ulgi na działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 18d u.p.d.o.p.

Potwierdzeniem stanowiska Spółki mogą być także interpretacje:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.508.2019.2.PC,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 lipca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.275.2019.1.MBD.

Ad. 6

W opinii Spółki, wskazane we wniosku bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p.

Spółka ponosi okresowe wydatki na nabycie:

  • akcesoriów i części zamiennych do urządzeń, w tym środków trwałych, wykorzystywanych wyłącznie do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych,
  • materiałów i urządzeń do naprawy lub bieżącej konserwacji urządzeń używanych wyłącznie do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Wydatki te stanowią w istocie na materiały oraz surowce wykorzystywane przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych.


Użyte w treści art. 18d ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p., pojęcia „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach u.p.d.o.p.

W zakresie interpretacji pojęcia "materiały", należy odwołać się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy o rachunkowości. W Świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp." (Walińska Ewa (red.), Bek-Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam. Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj. Walińska Anna. Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

Niewątpliwie, wszystkie akcesoria, części zamienne do urządzeń, materiały i urządzenia wykorzystywane do naprawy lub bieżącej konserwacji mieszczą się w zakresie wyżej przytoczonej definicji, ponieważ:

  • stanowią składniki majątku Spółki (ich nabycie znajduje odzwierciedlenie w pozycjach aktywów obrotowych Spółki),
  • głównym celem ich nabycia jest zużycie przez Spółkę na potrzeby własnej działalności badawczo-rozwojowej.


Potwierdzeniem stanowiska Spółki mogą być także interpretacje:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 stycznia 2017 sygn. 0461-ITPB3.4510.586.2016.l.PS,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 września 2019 r., 0114-KDIP2-1.4010.281.2019.2.JS.


Ad. 7

Zdaniem Spółki, w wyżej opisanym stanie faktycznym, wydatki ponoszone przez nią na zakup ekspertyz, opinii i usług doradczych od podmiotów, które są wpisane do zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym i nauce POL-ON stanowią— na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p. — koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.

Z kolei, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., za koszty kwalifikowane uznaje się ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiej jednostki (takiego podmiotu) wyników prowadzonych przez nią (niego) badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.

Podmiotami wymienionymi w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, są:

  • uczelnie;
  • federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
  • instytuty naukowe PAN;
  • instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 736);
  • międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • Polska Akademia Umiejętności;
  • inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły.


Przytoczony powyżej art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., wskazuje, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane jednocześnie:

  • na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.),
  • na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.


Z uwagi na specyfikę działalności badawczo-rozwojowej Spółki, koniecznym jest przeprowadzanie przez nią procedur atestacyjnych, aprobat technicznych dla produktów, badań właściwości produktów w zewnętrznych instytutach i laboratoriach. Efektem tego stanu rzeczy jest ponoszenie wydatków na różnego typu opinie i ekspertyzy.

Dodatkowo, wyżej wymienione koszty zaliczane są, zgodnie z utrwaloną linią interpretacyjną organów podatkowych, do kosztów kwalifikowanych, co potwierdzają niżej wskazane indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4011.568.2018.1.APO,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 czerwca 2018 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.218.2018.1.JS.


Mając na względzie powyższe uznać należy, że opisane wyżej koszty Spółki ponoszone na rzecz podmiotów o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych spełniają definicję zawartą w art. 18d ust. 2 pkt 3 u.p.d.o.p., tzn. mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych Spółki oraz odliczone od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p.

Ad 8

Zdaniem Spółki, wskazane we wniosku wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowobadawczej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 4 i 4a u.p.d.o.p.

Spółka ponosi wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Pojęcie „aparatura naukowo-badawcza” nie posiada definicji legalnej w treści u.p.d.o.p., w związku z czym powinno być rozumiane w znaczeniu językowym, tj. jako aparatura służąca działalności badawczo-rozwojowej zdefiniowanej w u.p.d.o.p.

Ponadto, w świetle wyjaśnień Głównego Urzędu Statystycznego, aparatura naukowobadawcza, to zestawy urządzeń badawczych, pomiarowych lub laboratoryjnych o małym stopniu uniwersalności i wysokich parametrach technicznych (zazwyczaj wyższych o kilka rzędów dokładności pomiaru w stosunku do typowej aparatury stosowanej dla celów produkcyjnych lub eksploatacyjnych). Do aparatury naukowo-badawczej nie zalicza się sprzętu komputerowego i innych urządzeń niewykorzystywanych bezpośrednio do realizacji prac B+R.

W takim rozumieniu, korzystanie z aparatury naukowo-badawczej, jak i nabywanie usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej jest niezbędne dla możliwości badania właściwości produktów w warunkach laboratoryjnych, weryfikacji lub poprawy opracowywanych prototypów i rozwiązań technicznych. Jest ono również istotnym etapem realizacji prac rozwojowych i wpływa bezpośrednio na samą możliwość stworzenia prototypów, ich późniejsze testowanie, walidację czy też testowanie poszczególnych elementów prototypów w trakcie ich tworzenia.

W ramach korzystania z aparatury naukowo-badawczej oraz nabywania usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej Spółka m.in. uzyskuje możliwość:

  • przeprowadzania badań wytrzymałościowych nadwozi pojazdów oraz ich komponentów,
  • realizacji badań statycznych oraz quasi — dynamicznych,
  • przeprowadzania badań energochłonności struktur,
  • realizacji badań zmęczeniowych konstrukcji.


Ponadto, w niektórych przypadkach, w wyniku nabycia korzystania z aparatury naukowobadawczej oraz nabywania usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej, Spółka uzyskuje świadectwo homologacji lub jego prolongatę.

Zdaniem Spółki, koszty korzystania z aparatury naukowo-badawczej oraz koszty nabycia usług wykorzystania aparatury naukowo-badawczej, które ponoszone są w ramach prac zlecanych zewnętrznym podmiotom niepowiązanym stanowią nakłady na nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i stanowią tym samym koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 4 i 4a u.p.d.o.p.

Potwierdzeniem stanowiska Spółki może być także interpretacja:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 stycznia 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.496.2019.2.JKU.


Ad. 9

Zdaniem Spółki, wskazane we wniosku wydatki na przygotowanie i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (jak i jego odnowienia) w tym wydatki związane z obsługą kancelarii patentowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 u.p.d.o.p. na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p.

Spółka ze względu na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, posiadających unikalne cechy, efekty swoich prac obejmuje ochroną. Z tego względu ponosi wydatki na przygotowanie i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (w tym jego odnowienie), a także wydatki na obsługę procesu przez kancelarię patentową.

W opinii Spółki, wszystkie z wyżej wydatków mieszczą się w katalogu kosztów uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zawartego w treści art. 18d ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p.

Potwierdzeniem stanowiska Spółki może być także interpretacja:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 czerwca 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.221.2019.2.APO.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia, czy:

  1. prace realizowane przez Spółkę stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a konsekwencji uprawniają Spółkę do skorzystania z ulgi określonej w art. 18d ust. 1 ww. ustawy i do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Spółkę w związku z tą działalnością, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ww. ustawy (pytanie nr 1)– jest prawidłowe.
  2. koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne oraz wydatki pracownicze poniesione/ponoszone przez Wnioskodawcę, w związku z działalnością badawczo-rozwojową będą stanowiły koszty kwalifikowane objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 2):
    • w części, w której pracownicy faktycznie wykonują/będą wykonywać zadania w ramach realizacji prac B+R – jest prawidłowe,
    • w części dotyczącej wynagrodzeń za czas nieobecności pracowników w pracy – jest nieprawidłowe,
  3. koszty na nabycie materiałów i surowców oraz wyposażenia bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojowa stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 3) – jest prawidłowe;
  4. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (pytanie nr 4) – jest prawidłowe,
  5. wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 5) – jest prawidłowe,
  6. bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 6) – jest prawidłowe,
  7. wydatki na zakup ekspertyz, opinii i usług doradczych od podmiotów, które są wpisane do zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym i nauce POL-ON stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 7) – jest prawidłowe,
  8. wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowobadawczej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 8) – jest prawidłowe,
  9. wydatki na przygotowanie i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (jak i jego odnowienia) w tym wydatki związane z obsługą kancelarii patentowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 9) – jest prawidłowe.


Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 z późn. zm., dalej: updop), przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z nowelizacją art. 4a pkt 27 oraz 28 ww. ustawy, która weszła w życie z dniem 1 października 2018 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018, poz. 1669), badania naukowe definiowane w art. 4a pkt 27 ustawy o pdop jako badania podstawowe i badania aplikacyjne należy rozumieć odpowiednio zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018, poz. 1668, dalej: „Prawo o SWiN”).

W myśl art. 4a pkt 27 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast w myśl art. 4a pkt 28 updop, ilekroć mowa jest w ustawie o pracach rozwojowych oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Tym samym zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

  1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
    1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
    2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.;
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
  5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.


Stosownie do art. 18d ust. 3 cyt. ustawy, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 3k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 updop).

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop, podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

W myśl art. 18d ust. 7 updop, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

  1. w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
  2. w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
  3. w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 updop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne, co do zasady, w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.


Jednocześnie, na podstawie art. 15 ust. 4e ww. ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W myśl art. 15 ust. 4g updop, że należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, z zastrzeżeniem ust. 4ga, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Natomiast art. 15 ust. 4h updop, wskazuje, że składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone:

  1. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;
  2. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.


W przedmiotowej sprawie należy mieć na względzie także postanowienia zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz pkt 51 ww. przepisu.

Stosownie bowiem do art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:

  1. w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) – w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,
  2. w jazdach lokalnych – w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu,

określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.


Ponadto, zgodnie z brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 51 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzona przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 ustawy o pdop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 ustawy o pdop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do treści art. 16a ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast w myśl art. 16d ust. 1 updop, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 16a i 16b, których wartość początkowa określona zgodnie z art. 16g nie przekracza 10.000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

W myśl art. 16b ust. 1 updop, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,
  7. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z brzmieniem art. 16b ust. 2 cyt. ustawy amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

  1. wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:
    1. kupna,
    2. przyjęcia do odpłatnego korzystania, a odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
    3. wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji,
  2. koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:
    1. produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz
    2. techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz
    3. z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii,
  3. składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami albo uprawnionymi do korzystania z tych wartości - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający

- zwane także wartościami niematerialnymi i prawnymi.


Zgodnie natomiast z art. 16f ust. 3 updop, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 16h-16m, gdy wartość początkowa środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 10.000 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 10.000 zł, podatnicy, z zastrzeżeniem art. 16d ust. 1, mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16h-16m albo jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, albo w miesiącu następnym.

W stosunku do kosztów prac rozwojowych ustawodawca zawarł w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, specyficzne regulacje normujące moment rozpoznania tych kosztów na cele podatkowe. W myśl art. 15 ust. 4a updop, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jeden z poniższych sposobów:

  1. w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo
  2. jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo
  3. poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 updop).

Zatem, moment zaliczenia (potrącenia) wydatków dotyczących działalności badawczo-rozwojowej do kosztów uzyskania przychodów decyduje o momencie, w którym podatnik uprawniony jest do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową w związku z ponoszonymi kosztami (spełniającymi warunki klasyfikacji jako koszty kwalifikowane w ramach powyższej ulgi).

Zgodnie z art. 18e updop, podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.

W myśl art. 9 ust. 1b updop, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ponadto, wskazać należy, że stosownie do art. 18d ust. 3 cyt. ustawy, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zatem, w przypadku, gdy środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, wykorzystuje się w działalności badawczo-rozwojowej oraz w innej działalności operacyjnej, podatnicy uprawnieni są wówczas do uznania, w takim przypadku, za koszty kwalifikowane wyłącznie tej części odpisów amortyzacyjnych od ww. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w jakiej są one wykorzystywane do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast, podkreślić również należy, że:

  • w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców oraz
  • w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2a ww. ustawy warunkiem uznania wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych,

do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w ww. przepisach, jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.


Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem materiałów i surowców oraz sprzętu specjalistycznego. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Wobec spełnienia przez podatnika tego warunku, tj. nabycia materiałów i surowców, bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy stwierdzić, że wydatki te stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisie.

Powyższe dotyczy również, nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w odniesieniu do przytoczonego art. 18d ust. 2 pkt 3 updop, należy wskazać, że za koszty kwalifikowane należy uznać ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, nabycie wyników badań naukowych, które są świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty wskazane w art. 7 ust. 1pkt 1, 2 i 4-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i przywołane przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy:

Ad. 1

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:

„(…) Spółka jest specjalistycznym ośrodkiem konstrukcyjno-badawczym funkcjonującym na rynku od 2009 r. W ramach prowadzonej działalności Spółka oferuje kompleksowe i specjalistyczne usługi z zakresu wzornictwa, projektowania oraz prototypowania części nadwozi pojazdów, a także maszyn, urządzeń oraz oprzyrządowania produkcyjnego. (…)

(…) Profesjonalne i szybkie reagowanie na wymagania stawiane przez rynek, a także posiadanie wykwalifikowanej, wciąż doskonalącej swoje umiejętności kadry, gwarantuje dostarczanie usług na najwyższym poziomie. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu niestandardowych i innowacyjnych rozwiązań, które spełniają potrzeby klientów z zachowaniem najwyższej jakości.

Zasadnicza część działalności badawczo-rozwojowej Spółki skupia się wokół opracowywania autorskich rozwiązań w zakresie systemów zabudów do pojazdów. Spółka oferuje wyspecjalizowane usługi projektowe w zakresie konstrukcji i technologii zabudów pojazdów, przy uwzględnieniu krajowych i międzynarodowych przepisów prawnych, wykonując projekty zabudów pojazdów takich jak kampery, ambulanse, autobusy, mikrobusy oraz pojazdy specjalne. Na indywidualne zamówienia klientów Spółka projektuje oraz wykonuje także elementy wyposażenia pojazdów specjalnych. W sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania gotowego rozwiązania dostępnego na rynku, Spółka zapewnia opracowanie nowego rozwiązania, dostosowanego do danej specyfikacji lub modyfikację rozwiązania występującego w celu dostosowania go do wymogów wynikających z przeznaczenia (…)

(…) Spółka posiada wieloletnie doświadczenie w działalności badawczo-rozwojowej. W ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółka opracowuje innowacyjne rozwiązania oraz produkty, a także wprowadza do swojej działalności innowacyjne technologie produkcji oraz badań i pomiarów wykorzystywanych na potrzeby opracowywanych rozwiązań. Dotychczas Spółka uzyskała 10 praw ochronnych na europejski wzór użytkowy na opracowane przez siebie innowacyjne rozwiązania, a także wszczęła 2 postępowania zgłoszeniowe w celu udzielenia patentu na swoje wynalazki. (…).

(…) Projekty zakładają i będą zakładać zastosowanie praktyczne nowych rozwiązań niedostępnych na rynku, a także rozwiązań innowacyjnych, które odróżniają się, które odróżniają się od rozwiązań uprzednio już opracowanych przez Wnioskodawcę (…).

(…) Projekty obejmują i będą obejmowały pilotaż/wersję testową/wersję przedprodukcyjną.

(…) Przedmiot wniosku dotyczy prac, które nie mają i nie będą miały charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany (…).

(…) Prace opisane przez Wnioskodawcę we wniosku dotyczą opracowania rozwiązań niewystępujących w praktyce lub będących na tyle innowacyjnymi, że odróżniają się od rozwiązań już przez Wnioskodawcę opracowanych, którym można przypisać przymiot unikalności.

(….) Działalność Wnioskodawcy w zakresie objętym pytaniem nr 1 w zakresie wszystkich przedstawionych we wniosku a realizowanych przez Spółkę projektów polega na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów, procesów i usług oraz ich operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany miały charakter ulepszeń (…).

Odnosząc się do powyższego, należy w tym miejscu podkreślić, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową należy przeprowadzić analizę nakierowaną na:

  1. zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o pdop);
  2. określenie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (poprzez zidentyfikowanie kosztów spełniających definicję „kosztów kwalifikowanych” o jakich mowa w art. 18d ustawy o pdop);
  3. zidentyfikowanie dokumentacji uzasadniającej prawo do skorzystania z ulgi oraz wypełnienie obowiązków formalnych (przede wszystkim w celu realizacji obowiązku wskazanego w art. 9 ust. 1b ustawy o pdop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 ustawa o pdop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe, jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności – badania naukowe i prace rozwojowe zdefiniowane w art. 4a pkt 27-28 updop.

W myśl art. 4a pkt 27 ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.


Z kolei art. 4a pkt 28 updop wskazuje, że ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W świetle powyższego należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop zawarte w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce może odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podkreślić, w tym miejscu należy, że przepisy o działalności badawczo-naukowej należy interpretować ściśle. Zatem tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26 updop, co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

W świetle powyższego wskazać należy, że działania wymienione w treści wniosku a realizowane przez Spółkę.:

  • które polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług,
  • w stosunku, do których Projekty opracowywane przez Spółkę zakładają praktycznie nowe/unikalne/innowacyjne rozwiązania,
  • które obejmują wersje przed-prototypowe, prototypowe, pilotaż, wersje testowe oraz wersję przedprodukcyjną,
  • nie mają charakteru prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany,

będą stanowić prace badawczo-rozwojowe, o których mowa w art. 4a pkt 26-28 updop. Tym samym Spółka w stosunku do ww. zadań/działań/prac jest i będzie uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wynikającej z art. 18d ust. 1 updop, przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z dyspozycji art. 18d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie oznaczonego we wniosku pytania Nr 1 należało więc uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:

„(…) W ramach działów zaangażowanych w prowadzenie prac badawczo-rozwojowych Spółka zatrudnia na podstawie umów o pracę pracowników, w których zakres obowiązków wchodzi wyłącznie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych realizowanych przez Spółkę. (…)

Wśród pracowników zaangażowanych wyłącznie w realizację projektów o charakterze badawczo-rozwojowym wyróżnić można: konstruktora podłóg kompozytowych, konstruktora stelaży kamperowych, pracownika odpowiedzialnego za prace elektroniczne i automatyczne, dwóch konstruktorów autobusów, kierownika działu konstrukcyjnego, specjalista ds. homologacji.

(…) Do obowiązków każdego z wyżej wymienionych pracowników należy m.in. prowadzenie badań jak i prac rozwojowych związanych z opracowywaniem nowych produktów, technologii i doskonaleniem istniejących produktów, prowadzenie prac związanych z zastosowaniem nowych surowców w istniejących produktach (mające na celu poprawienie ich jakości, osiągnięcie wymaganych funkcjonalności, poprawę ekonomiki procesu produkcyjnego, zapewnienie bezpieczeństwa itp.) itp. Pracownicy odpowiedzialni są także za budowanie prototypów nowych rozwiązań, ich testowanie oraz prowadzenie prób technologicznych w zakresie odpowiednich parametrów, materiałów czy surowców. Wyżej wymienieni pracownicy poświęcają całość pracy wyłącznie na czynności dające się zakwalifikować jako praca badawczo-rozwojowa.

W przypadku pracowników realizujących wyłącznie prace badawczo-rozwojowe Spółka zamierza odliczać 100% wynagrodzeń w ramach ulgi, w przypadku zaś pracowników realizujących tylko częściowo prace badawczo-rozwojowe Spółka zamierza odliczać w ramach kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia jedynie w części odpowiadającej faktycznej realizacji przez nich prac badawczo-rozwojowych na podstawie prowadzonej ewidencji.


W związku z zatrudnieniem pracowników prowadzących prace badawczo-rozwojowe. Spółka ponosi następujące wydatki pracownicze:

  • wynagrodzenie oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych;
  • wynagrodzenie chorobowe i inne wynagrodzenie wypłacane na podstawie szczególnych przepisów prawa pracy (wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika w pracy, np. w związku z opieką nad dziećmi, urlopem, chorobą itp.);
  • premie, bonusy i nagrody;
  • diety i inne należności za czas podróży służbowej;
  • wydatki związane z zapewnieniem pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony, itp.).


Wszystkie opisane powyżej wydatki pracownicze stanowić będą po stronie pracowników przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., aczkolwiek niektóre z nich w całości lub w części będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania.

Niezależnie od powyższego, Spółka ponosi również koszty związane z opłacaniem składek z tytułu w/w. należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawę wymiaru stanowią przychody podatkowe pracowników (za wyjątkiem tych przychodów, w przypadku których regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania). Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów (…).

Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy, stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m. in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.

Odnosząc się do kosztów pracowniczych, należy podkreślić, że w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac B+R, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu oraz inne usprawiedliwione nieobecności, itp. - zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności B+R.

Powyższe wynika z faktu, że choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, w związku z opieka nad dziećmi itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 18d ust. 1 updp. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wynagrodzeń pracowników, które obejmują wynagrodzenia za czas nieobecności pracowników w pracy (z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 30 i pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – należy uznać za nieprawidłowe.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że „(…) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w «projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej». Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) – w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...)”.

W tym miejscu, zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, premie zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 200, z późn. zm., dalej: „updof”), jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Jednakże, jak podkreślano już powyżej, ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r., odnosi się również do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, w którym Spółka wskazuje, że w przypadku pracowników realizujących wyłącznie prace badawczo-rozwojowe zamierza odliczać 100% wynagrodzeń w ramach ulgi. Z kolei w przypadku pracowników realizujących tylko częściowo prace badawczo-rozwojowe w sytuacji, gdy ww. pracownicy faktycznie nie realizowali prac badawczo-rozwojowych, gdyż przebywali na urlopie czy zwolnieniu lekarskim Spółka zamierza odliczać w ramach kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia jedynie w części odpowiadającej faktycznej realizacji przez nich prac badawczo-rozwojowych na podstawie prowadzonej ewidencji należało uznać za prawidłowe.

Ad. 3, 5 i 6

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia, czy:

  • koszty na nabycie materiałów i surowców oraz wyposażenia bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojowa stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 3);
  • wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 5);
  • bieżące wydatki na materiały służące eksploatacji oraz naprawie i konserwacji, a także wydatki na materiały będące częściami zamiennymi do środków trwałych wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 6);

należało uznać za prawidłowe.

Przyjmując za Wnioskodawcą, że wymienione we wniosku składniki stanowią: „materiał”, „surowiec” oraz „sprzęt specjalistyczny”, a do czego kwalifikacji tut. Organ nie jest uprawniony oraz, że były/są/będą bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową, stwierdzić należy, że stosownie do treści art. 18d ust. 2 pkt 2, oraz art. 18d ust. 2 pkt 2a updop, wydatki te stanowiły/stanowią oraz będą stanowić u Wnioskodawcy koszty kwalifikowane.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań odznaczonych numerami 3, 5 i 6.

Ad. 4, 7, 8, 9

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie ustalenia, czy:

  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych przy prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (pytanie nr 4),
  • wydatki na zakup ekspertyz, opinii i usług doradczych od podmiotów, które są wpisane do zintegrowanego systemu informacji o szkolnictwie wyższym i nauce POL-ON stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 7),
  • wydatki na odpłatne korzystanie z aparatury naukowobadawczej oraz nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 8),
  • wydatki na przygotowanie i złożenie wniosków patentowych oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy (jak i jego odnowienia) w tym wydatki związane z obsługą kancelarii patentowej stanowią koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej objęte ulgą określoną w art. 18d ust. 1 updop (pytanie nr 9),

należało uznać za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 4, 7, 8, 9.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji indywidualnych w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, że interpretacje te, co do zasady wiążą w sprawie, w której zostały wydane i nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj