Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.121.2020.3.RK
z 29 czerwca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2020 r. (data nadania 7 kwietnia 2020 r., data wpływu 9 kwietnia 2020 r.) uzupełnionym pismem z 10 czerwca 2020 r. (data nadania 10 czerwca 2020 r., data wpływu 15 czerwca 2020 r.) na wezwanie nr 0114-KDIP2-2.4010.121.2020.2.RK, 0114-KDIP1-1.4012.214.2020.3.KOM z dnia 29 maja 2020 r. (data nadania 29 maja 2020 r., data odbioru 5 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Spółkę Nowo Zawiązaną wartości majątku Spółki Dzielonej

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 9 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Spółkę Nowo Zawiązaną wartości majątku Spółki Dzielonej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Polski (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca” lub „Spółka Dzielona”). Jedynym udziałowcem Spółki jest osoba fizyczna posiadająca 200 udziałów o łącznej wartości nominalnej 100.000 złotych. Udziałowiec jest rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polskiej.


Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.


Głównym przedmiotem działalności Spółki jest działalność związana z oprogramowaniem. Spółka posiada prawa własności do szeregu systemów informatycznych w tym:

  1. systemu służącego zarządzaniu zbiornikami paliw,
  2. systemu do obsługi laboratoriów paliw,
  3. systemu e-commerce dla rynku paliw,
  4. systemu do obsługi pomiaru zbiorników i jakości paliw,
  5. platformy do zarządzania pracami w terenie,
  6. Platformy do zdalnej opieki nad pacjentami.

W ramach tej działalności Wnioskodawca wykonuje także prace serwisowo-rozwojowe dla aplikacji w ramach umów z (…) S A. (wyżej wspomniane działalności zwane dalej łącznie: „Działalność usługowa”).


Spółka jest właścicielem kilku nieruchomości położonych w (…) i okolicach. Na nieruchomości składają się lokale mieszkalne, nieruchomość zabudowana oraz nieruchomość niezabudowana. W jednej z nieruchomości znajduje się siedziba Wnioskodawcy i służy wykonywaniu Działalności usługowej zaś inne nieruchomości służą osiąganiu przychodów z wynajmu (zwana dalej „Działalność nieruchomościowa”).


Dodatkowo Spółka realizacje projekt (…) (zwany dalej „Projektem”) przy dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do Projektu dedykowany jest odrębny zespół osób (zwana dalej „Działalność projektowa”).


Spółka Dzielona planuje przeprowadzenie wydzielenia:

  • Działalności usługowej;
  • Działalności nieruchomościowej;
  • środków pieniężnych, na które składają się środki własne Spółki oraz środki otrzymane przez Spółkę w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju;
  • udzielonego kredytu w rachunku;
  • umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych, umów o dostarczanie mediów, umów leasingu, umów ubezpieczenia nieruchomości;
  • umów zlecenia związanych z Działalnością usługową i Działalnością nieruchomościową (zwanych dalej łącznie „Działalnością Wydzieloną”) do nowo zawiązanej w tym celu spółki kapitałowej.


Działalność projektowa wraz z dedykowanymi do Projektu osobami oraz ze środkami służącymi do jego realizacji pozostaną w Spółce Dzielonej. Spółka Dzielona będzie wynajmowała lokal na własne potrzeby (zwanych dalej łącznie „Działalnością Pozostającą”).


W strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej wyodrębnione zostały zadaniowo, majątkowo i osobowo zespoły osób i składników majątku, które są wykorzystywane przy Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej.


W dalszej kolejności należy podkreślić, że Spółka Dzielona może dokonać ewidencji zdarzeń gospodarczych w taki sposób, żeby przyporządkować wszystkie przychody i koszty, a także należności i zobowiązania do poszczególnych zespołów osobowo-majątkowych służących realizacji Działalności Wydzielonej i Działalności Pozostającej W świetle poczynionych wyżej uwag należy przyjąć, że:

  • w strukturze Spółki doszło do wyodrębnienia organizacyjnego zespołów osobowo-majątkowych, które służą do realizacji Działalności Wydzielonej oraz Działalności Pozostającej;
  • zarówno Działalność Wydzielona jak i Działalność Pozostająca mogłyby być wykonywane przez Spółkę Dzieloną niezależnie od siebie i zapewnić jej funkcjonowanie na rynku;
  • Spółka Dzielona dysponuje narzędziami, za pomocą których możliwe jest wyodrębnienie w ewidencji księgowej przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań związanych z wykonywaniem przez nią Działalności Wydzielonej oraz Działalności Pozostającej.


Przeprowadzenie podziału podyktowane jest względami biznesowymi, tj. doprowadzeniem do rozdzielenia Działalności Pozostającej od Działalności Wydzielonej, które są realizowane przez różne zespoły osobowe, zaś ich przedmiot nie pokrywają się ze sobą. Po przeprowadzeniu planowanego podziału Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność związaną z realizacją Projektu oraz w dalszej kolejności z jego komercjalizacją. Po podziale planowane jest poszukiwanie inwestorów zainteresowanych zaangażowaniem się w Projekt. Celem podziału w żadnym wypadku nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


W celu wyodrębnienia Działalności Wydzielonej ma nastąpić podział Spółki dokonany w trybie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h., to jest poprzez wydzielenie części majątku Spółki Dzielonej i przeniesienie go na spółkę nowo zawiązaną (dalej zwaną „Spółką Nowo Zawiązaną”) w zamian za udziały w jej kapitale zakładowym, który obejmie jedyny wspólnik Spółki Dzielonej tj. (…). Kapitał zakładowy Spółki Nowo Zawiązanej będzie wynosił 20.000 złotych i będzie dzielił się na 400 równych i niepodzielnych udziałów o wartości nominalnej po 50 złotych każdy. Zostanie on w całości pokryty majątkiem wydzielanym ze Spółki Dzielonej. Pozostała część tego majątku równa różnicy wartości Działalności Wydzielonej i wysokości kapitału zakładowego Spółki Nowo Zawiązanej, zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy, utworzony w Spółce Nowo Zawiązanej, z nadwyżki wartości wkładu ponad wartość nominalną wydawanych udziałów (tzw. agio). Tym samym łączna wartość emisyjna wydawanych przez Spółkę Nowo Zawiązaną nowych udziałów (równa sumie kapitału zakładowego oraz kapitału zapasowego tworzonego z agio, odpowiadającej jednocześnie wartości rynkowej Działalności Wydzielonej) będzie wyższa od ich łącznej wartości nominalnej. Wnioskodawca uznaje także, że wartość emisyjna nowych udziałów (w rozumieniu art. 4a pkt 16a) ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych) (zwaną dalej „Ustawą CIT”), jako cena po jakiej obejmowane są te udziały, odpowiadająca ich wartości rynkowej, będzie określona właśnie wartością rynkową tj. wartości rynkowej Działalności Wydzielonej potwierdzonych wyceną rzeczoznawcy majątkowego.


Spółka Nowo Zawiązana będzie utworzona na czas nieokreślony. Udziałowiec obejmie całość udziałów w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej.


Wydzielenie nastąpi zgodnie z art. 530 § 2 k.s.h. w dniu wpisu do rejestru Spółki Nowo Zawiązanej („Dzień Wydzielenia”), zaś w wyniku podziału przez wydzielenie Spółka Dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W wyniku przeprowadzenia podziału Spółki Dzielonej, umowa Spółki Dzielonej nie ulega zmianie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy wskazany w opisie zdarzenia przyszłego podział Spółki przez wydzielenie i związane z nim przeniesienie części jej majątku na Spółkę Nowo Zawiązaną będzie wyłączone spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
  2. Czy, w opisanym wyżej stanie faktycznym, po stronie Spółki Nowo Zawiązanej w następstwie otrzymania przez Spółkę Nowo Zawiązaną składników majątkowych stanowiących Działalność Wydzieloną powstanie opodatkowany przychód z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, w sytuacji, kiedy wartość składników majątkowych stanowiących Działalność Wydzieloną będących wkładem pieniężnym i niepieniężnym będzie równa wskazanej w umowie Spółki Nowo Zawiązanej wartości rynkowej wkładu niepieniężnego (wynikającej z wyceny rzeczoznawcy majątkowego) określonej bez podatku od towarów i usług VAT oraz wkładu pieniężnego, a zarazem odpowiadać będzie sumie kapitału zakładowego i kapitału zapasowego utworzonego z agio oraz jednocześnie wartości emisyjnej (a nie nominalnej) wydanych w zamian udziałów?

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie oznaczone Nr 2 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.


Stanowisko Wnioskodawcy


Ad. 2.


Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym wyżej stanie faktycznym wysokość przychodu Spółki Nowo Zawiązanej w następstwie otrzymania przez Spółkę Nowo Zawiązaną składników majątkowych stanowiących Działalność Wydzieloną nie powstanie opodatkowany przychód z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w sytuacji kiedy wartość składników majątkowych stanowiących Działalność Wydzieloną będących wkładem pieniężnym i niepieniężnym będzie równa wskazanej w umowie Spółki Nowo Zawiązanej wartości rynkowej wkładu niepieniężnego (wynikającej z wyceny rzeczoznawcy majątkowego) określonej bez podatku od towarów i usług VAT oraz wkładu pieniężnego, a zarazem odpowiadać będzie sumie kapitału zakładowego i kapitału zapasowego utworzonego z agio oraz jednocześnie wartości emisyjnej (a nie nominalnej) wydanych w zamian udziałów.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy CIT, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.


W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.


Jednocześnie w myśl art. 4a pkt 16a ustawy CIT, przez wartość emisyjną udziałów (akcji) należy rozumieć cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).


Zatem, jeżeli wartość wydzielanego majątku Spółki w postaci Działalności Wydzielonej będzie odpowiadała wartości emisyjnej udziałów Spółki Nowo Zawiązanej wydanych wspólnikom Spółki w związku z przeprowadzonym podziałem przez wydzielenie, po stronie Spółki Nowo Zawiązanej nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.

Jednocześnie zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy CIT, przepisów ust. 4 pkt 3e, 3f, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


Na powyższą konstatację nie ma wpływu treść art. 12 ust. 14 ustawy CIT. Zgodnie z jego treścią, jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


Wprowadza on bowiem jedynie domniemanie, że w przypadku braku uzasadnionych przyczyn ekonomicznych przy połączeniu, podziale spółek, wymianie udziałów czy wniesieniu wkładu niepieniężnego, czynność została dokonana w celu uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania. Jak wskazał uprzednio Wnioskodawca, przeprowadzenie podziału podyktowane jest względami biznesowymi, tj. doprowadzeniem do rozdzielenia Działalności Pozostającej od Działalności Wydzielonej, które są realizowane przez różne zespoły osobowe, zaś ich przedmiot nie pokrywają się ze sobą. Po przeprowadzeniu planowanego podziału Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność związaną z realizacją Projektu oraz w dalszej kolejności z jego komercjalizacją. Po podziale planowane jest poszukiwanie inwestorów zainteresowanych zaangażowaniem się w Projekt. Celem podziału w żadnym wypadku nie będzie zatem uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.


Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP2- 1.4010.412.2018.3. MR:


„Z kolei, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c Ustawy CIT, przychodem spółki przejmującej jest ustalona na dzień łączenia lub podziału wartość majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą. Do przychodu takiego nie zalicza się jednak w szczególności:

  • wartości majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę przejmującą odpowiadającej wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej (art. 12 ust. 4 pkt 3e Ustawy CIT);
  • wartości majątku spółki przejmowanej lub dzielonej, odpowiadającej procentowemu udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, określonemu na ostatni dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, otrzymanego przez spółkę przejmującą posiadającą w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości nie mniejszej niż 10% art. 12 ust. 4 pkt 3f Ustawy CIT).


Spółka Nowo Zawiązana będzie spółką nowo zawiązaną, a zatem na dzień Podziału nie będzie posiadać udziałów w Spółce. Z kolei, przez wartość emisyjną udziałów należy rozumieć cenę, po jakiej obejmowane są udziały, określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (art. 4 pkt 16a Ustawy CIT). Na skutek Podziału udziałowcy Spółki nabędą nowoutworzone udziały Spółki Nowo Zawiązanej. Wartość emisyjna udziałów, które nabędzie wspólnik odpowiadać będzie wartości majątku przenoszonego na rzecz Spółki Nowo Zawiązanej, tj. Działalności Wydzielanej, przy czym część wartości majątku wydzielanego może zostać wniesiona na poczet kapitału zakładowego Spółki Nowo Zawiązanej, a część zasilić kapitał zapasowy”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.


W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawianego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj