Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-1.4011.367.2020.5.MAP
z 10 lipca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy – przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 31 marca 2020 r.; identyfikator poświadczenia przedłożenia ePUAP-UPP …), uzupełnionym pismem z dnia 29 czerwca 2020 r. (data wpływu 30 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportu do spółki komandytowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 17 czerwca 2020 r., Nr 0113-KDIPT2-1.4011.367.2020.4.MAP, 0113-KDIPT1-3.4012.275.2020.4.MK, 0111-KDIB2-1.4010.142.2020.3.PB, 0111-KDIB2-3.4014.116.2020.3.LM, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h powołanej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano za pośrednictwem Poczty Polskiej w dniu 17 czerwca 2020 r. (data doręczenia 22 czerwca 2020 r.). Wnioskodawca uzupełnił powyższy wniosek pismem z dnia 29 czerwca 2020 r. (data wpływu 30 czerwca 2020 r.), nadanym za pośrednictwem operatora pocztowego w dniu 29 czerwca 2020 r.

We wniosku po jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą … w zakresie:

  • usług konsultingowych (PKD 64.99.Z), która to działalność wykonywana jest w biurze przy … ,
  • usług hotelowo-gastronomicznych (PKD 55.10.Z, 55.90.Z, 56.10.A, 56.30.Z), która to działalność wykonywana jest poprzez …, mieszczący się przy ul. …,

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”). Ponadto, Wnioskodawca rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: „podatek PIT”) wg stawki liniowej 19%, prowadzi księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), Jego rok podatkowy zaś pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Wskazane powyżej dwa rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej, tj. usługi konsultingowe oraz usługi hotelowo-gastronomiczne (…), są wyodrębnione organizacyjnie, co wynika z innego przedmiotu działalności każdej z ww. linii biznesowych oraz ich odrębnego prowadzenia, w szczególności poprzez wykorzystywanie odrębnych zasobów (nieruchomości, pracownicy, baza klientów, itd.), znajdujących się w innym mieście, które w żaden sposób nie łączą się ze sobą. W rezultacie, w ramach jednej działalności gospodarczej funkcjonują dwie odrębne i niepowiązane ze sobą linie biznesowe. Obie linie biznesowe są również wydzielone finansowo, tj. Wnioskodawca w sposób odrębny prowadzi ewidencję przychodów i kosztów związanych z każdą z ww. linii biznesowych, w ewidencji wydzielono środki trwałe wykorzystywane w obu działalnościach gospodarczych, jak również prowadzone są odrębne listy płac pracowników zaangażowanych w oba rodzaje działalności. Ponadto, Wnioskodawca wykorzystuje odrębne rachunki bankowe na potrzeby obu odrębnych działalności, a także sporządził odrębne rachunki zysków i strat dla każdej z ww. linii biznesowych za 2018 r. i 2019 r. Obie linie biznesowe posiadają też potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy, gdyż składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład każdej z wymienionych linii biznesowych umożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w obszarze usług hotelarsko-gastronomicznych (…), w skład majątku Wnioskodawcy wchodzą:

  • budynek hotelowo-restauracyjny wraz z gruntem, na którym jest położony,
  • pracownicy obsługi …,
  • materiały, zapasy i towary wykorzystywane w działalności …,
  • środki trwałe i wyposażenie Hotelu - meble, samochód osobowy, komputery, oprogramowanie informatyczne, urządzenia mobilne i inne wyposażenie hotelowe, restauracyjno-gastronomiczne i multimedialne,
  • wierzytelności z tytułu świadczenia usług hotelowo-gastronomicznych,
  • środki pieniężne w gotówce i na rachunku bankowym wykorzystywanym dla celu działalności …,
  • pozabilansowe składniki majątku, takie jak tajemnica … , renoma … , jego kategoryzacja, księgi i dokumenty związane z działalnością, umowy związane z działalności (energia, woda, gaz, śmieci), prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń i decyzji administracyjnych.

Na zobowiązania związane z … składają się natomiast:

  • zobowiązania z tytułu wynagrodzeń,
  • zobowiązania publiczno-prawne,
  • zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług,
  • zobowiązania z tytułu finansowania działalności … , w tym kredyt hipoteczny.

Z uwagi na okoliczność, że Wnioskodawca prowadzi działalność zasadniczo w dwóch odrębnych obszarach, podjęto decyzję w przedmiocie wyodrębnienia i wydzielenia obszaru związanego z działalnością … i przeniesieniu tej działalności do nowotworzonej spółki komandytowej (dalej: „Spółka komandytowa”). Powyższa decyzja podyktowana jest względami natury biznesowej, tj. odseparowaniem dwóch różnych obszarów działalności prowadzonych przez Wnioskodawcę oraz chęcią uporządkowania struktury biznesowej i zabezpieczenia majątku związanego z prowadzoną działalnością. Dodatkowo, Wnioskodawca zainteresowany jest pozyskaniem inwestora branżowego, który mógłby również objąć udziały w Spółce komandytowej i pomóc w budowie nowego obiektu hotelowego i/lub rozbudowie istniejącego obiektu. W ramach przedmiotowej czynności ma dojść do przeniesienia (w formie aportu) wyodrębnianego zespołu składników majątkowych, w tym zobowiązań, związanych z … , do Spółki komandytowej, w celu dalszego kontunuowania działalności hotelowo-gastronomicznej.

W rezultacie przedmiotem wyodrębnienia i przeniesienia do Spółki komandytowej będą w szczególności:

  1. obiekt hotelowo-gastronomiczny wraz z gruntem, na którym jest usadowiony,
  2. środki trwałe związane z … , a także wartości niematerialne i prawne oraz wyposażenie - opisane powyżej,
  3. pracownicy … ,
  4. materiały, zapasy i towary … ,
  5. wierzytelności związane z ww. nieruchomością,
  6. prawa do środków pieniężnych w gotówce, jak i na rachunkach bankowych,
  7. pozabilansowe składniki majątku, takie jak tajemnica … , renoma … , jego kategoryzacja, księgi i dokumenty związane z działalnością, umowy,
  8. zobowiązania związane z działalnością … , w tym z tytułu finansowania jego działalności,

tj. wyodrębniony zespół składników majątkowych (wraz ze zobowiązaniami), pozwalający na samodzielne dalsze prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług hotelowo- gastronomicznych.

Do Spółki komandytowej nie przejdą natomiast zobowiązania mające charakter osobisty i nieprzenoszalny (zobowiązania publicznoprawne, zobowiązania wynikające z koncesji na sprzedaż alkoholu) oraz z umów dotyczących dostaw mediów, w przypadku których zawarte będą nowe umowy przez Spółkę komandytową. Powyższy zespół składników, w tym nieruchomość hotelowa, będący przedmiotem aportu, faktycznie będzie umożliwiał kontynuowanie działalności w zakresie usług hotelowo-gastronomicznych. Działalność Spółki kapitałowej nie będzie różnić się od działalności hotelarsko-gastronomicznej wykonywanej przez Wnioskodawcę - po przejęciu ww. składników majątkowych przez Spółkę komandytową działalność ta będzie kontynuowana bez zmiany przedmiotu działalności. Wyodrębnienie działalności … w Spółce komandytowej nie wpłynie jednocześnie na zakres działalności konsultingowej Wnioskodawcy, która w dalszym ciągu będzie przez Niego wykonywana jako osobę fizyczną, z wykorzystaniem odrębnego majątku i pracowników.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):

  1. Czy, zgodnie z art. 6 ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, transakcja której przedmiotem będzie wniesienie przez Wnioskodawcę do Spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci zespołu składników majątkowych, w tym skład którego w szczególności wejdzie obiekt hotelowy wraz z gruntem, środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz wyposażenie Hotelu, pracownicy, środki pieniężne, wierzytelności oraz opisane wyżej zobowiązania, w tym kredyt hipoteczny obciążający nieruchomość hotelową, będzie objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług?
  2. Czy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opisany aport będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
  3. Czy, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podstawą opodatkowania w przypadku opisanego aportu do Spółki komandytowej będzie wartość rynkowa wkładu powiększającego majątek Spółki komandytowej, po odliczeniu wartości wskazanych w art. 6 ust. 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 2 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług, pytania Nr 3 dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych oraz w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostaną odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku), zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa PIT”), opisany aport będzie podlegał zwolnieniu z podatku PIT.

W myśl generalnej zasady wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT przychodem z kapitałów pieniężnych jest wartość wkładu określona w umowie spółki - w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego.

Należy jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy PIT, ilekroć jest mowa o „spółce”, oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, ze zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Wnioskodawca wskazuje, że w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym Spółka komandytowa nie spełnia definicji „spółki” w rozumieniu art. 5a pkt 28 ustawy PIT, zgodnie bowiem z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych oraz dalszych przepisów regulujących funkcjonowanie spółek komandytowych zawartych w tej ustawie, tego typu spółka ma charakter spółki osobowej, nieposiadającej osobowości prawnej. W konsekwencji, wkład do Spółki komandytowej nie będzie skutkować powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych, wskazanego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem jedynie uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. Uprawnienia te natomiast, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia, bowiem wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki.

Ponadto, Wnioskodawca podkreśla, że w art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy PIT ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółek niemających osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Tym samym, wniesienie do Spółki komandytowej aportu w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym będzie dla Wnioskodawcy neutralne podatkowo, tj. nie będzie skutkować powstaniem, ani przychodu podatkowego, ani kosztów uzyskania przychodu.

Przedmiotowe stanowisko jednoznacznie potwierdzają interpretacje organów podatkowych, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 1 kwietnia 2016 r., Nr ITPB3/4511-23/16-6/AD, czy interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 kwietnia 2019 r., Nr 0112-KDIL3-3.4011.120.2019.1.AM.

Końcowo, Wnioskodawca wskazuje, że dla aktualności wyżej wymienionego stanowiska nie będzie mieć znaczenia, czy wnoszone do Spółki komandytowej składniki stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy PIT, czy też nie. W ocenie Wnioskodawcy majątek wnoszony aportem stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu tego przepisu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 505, z późn. zm.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Stosownie do art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółki osobowe, w świetle regulacji Kodeksu spółek handlowych, nie są wprawdzie osobami prawnymi, ale dysponują licznymi atrybutami osób prawnych, takimi jak wyodrębnienie majątkowe, zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych.

Konsekwencją wyodrębnienia majątkowego spółek osobowych jest to, że spółka jest właścicielem majątku wniesionego w formie wkładów przez wspólników oraz uzyskanego w trakcie swego istnienia, a nie wspólnicy na zasadach współwłasności łącznej, jak np. w przypadku spółki cywilnej. Należy zwrócić uwagę, że handlowe spółki osobowe, jako odrębne podmioty mają swój majątek z wszelkimi wynikającymi stąd konsekwencjami.

W myśl art. 102 ww. ustawy, spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 103 Kodeksu spółek handlowych).

Jednocześnie jednak pamiętać należy, że spółka komandytowa nie jest samodzielnym podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki komandytowej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce komandytowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem takiej spółki jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przechodząc na grunt prawa podatkowego wskazać należy, że zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ponadto w art. 10 ust. 1 tej ustawy ustawodawca wskazał specyfikę źródła przychodów, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3) oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe (pkt 7).

Podkreślić przy tym należy, że wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu, na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, odpowiadający wartości rzeczywiście wniesionego wkładu, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika. Niemniej jednak, w przypadku aportu wnoszonego do spółki osobowej, jego wniesienie nie powoduje przyrostu majątkowego po stronie wnoszącej go osoby. W zamian za wniesiony aport osoba fizyczna otrzymuje bowiem udziały, a więc uprawnienia do udziału w zyskach i stratach spółki oraz prawa związane z prowadzeniem spółki i wpływaniem na jej działalność. One zaś, mimo że istotnie posiadają wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia. Otrzymując bowiem udziały wspólnik nabywa całokształt praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w przedsięwzięciu gospodarczym sfinalizowanym w ramach spółki osobowej.

Aby mówić o sytuacji „odpłatnego zbycia”, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, osoba go wnosząca winna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia. Taka sytuacja miałaby miejsce w razie sprzedaży przedmiotu aportu. W związku z tym, wniesienie aportu do spółki niebędącej osobą prawną nie rodzi z tego tytułu obowiązku podatkowego, jest to czynność prawna neutralna podatkowo.

Należy przy tym wskazać, że w art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca doprecyzował obowiązujące przepisy, poprzez jednoznaczne wskazanie neutralności podatkowej czynności wniesienia aportu do spółki niebędącej osobą prawną.

Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Definicja przedsiębiorstwa została zawarta w art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że: ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  • koncesje, licencje i zezwolenia;
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że katalog elementów (składników) przedsiębiorstwa, o których stanowi art. 551 ustawy Kodeks cywilny, nie ma charakteru zamkniętego, o czym świadczy użyte w nim sformułowanie „w szczególności”.

Zgodnie z przepisem art. 552 ustawy Kodeks cywilny, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Analizując powyższe, należy stwierdzić, że przedsiębiorstwo – dla celów prawa podatkowego – należy rozumieć jako ogół praw podmiotowych, stosunków faktycznych (np. zakresu i walorów dostawców i klienteli, czyli odbiorców, opinii o przedsiębiorstwie, czyli jego renomy, lokalizacji, stopnia ściągalności jego wierzytelności, środków pieniężnych, udziałów) oraz różnych innych wartości (np. systemu organizacyjnego, doświadczeń w zakresie działalności przedsiębiorstwa, jakości znanej i stosowanej technologii itd.), jakie prowadzący przedsiębiorstwo (jego właściciel) sam lub ze współpracującymi osobami wiąże w zorganizowany zespół majątkowy.

Stosownie natomiast do art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przy czym, stosownie do treści art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.

Zgodnie z art. 5a pkt 28 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, ze zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

A zatem spółką niebędącą osobą prawną – do której odnosi się zwolnienie przedmiotowe z cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 50b – jest również spółka komandytowa.

Zaznaczenia przy tym wymaga, że regulacje art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odwołują się w swej treści do „przedsiębiorstwa” lub „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”, stąd też wniesienie składników majątku stanowiących, bądź nie „przedsiębiorstwo” lub „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” nie wpływa na ocenę poglądu Wnioskodawcy. Zwolnienie z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia aportu do spółki osobowej nie jest uzależnione od rodzaju składników majątku będących przedmiotem tego aportu. Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy, pozostaje zatem kwestia, czy przedmiot aportu stanowi całe przedsiębiorstwo, czy tylko jego część.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie usług konsultingowych oraz usług hotelowo-gastronomicznych. Podatek dochodowy od osób fizycznych rozlicza wg stawki liniowej 19%. Podjęto decyzję w przedmiocie wyodrębnienia i wydzielenia obszaru związanego z działalnością usług hotelowo-gastronomicznych i przeniesieniu tej działalności do nowotworzonej Spółki komandytowej. Powyższa decyzja podyktowana jest względami natury biznesowej, tj. odseparowaniem dwóch różnych obszarów działalności prowadzonych przez Wnioskodawcę oraz chęcią uporządkowania struktury biznesowej i zabezpieczenia majątku związanego z prowadzoną działalnością. W ramach przedmiotowej czynności ma dojść do przeniesienia (w formie aportu) wyodrębnianego zespołu składników majątkowych, w tym zobowiązań, związanych z usługami hotelowo-gastronomicznymi, do Spółki komandytowej, w celu dalszego kontunuowania działalności hotelowo-gastronomicznej. W rezultacie przedmiotem wyodrębnienia i przeniesienia do Spółki komandytowej będą (w szczególności: obiekt hotelowo-gastronomiczny wraz z gruntem, na którym jest usadowiony; środki trwałe, a także wartości niematerialne i prawne oraz wyposażenie; pracownicy; materiały, zapasy i towary; wierzytelności; prawa do środków pieniężnych w gotówce, jak i na rachunkach bankowych; pozabilansowe składniki majątku; zobowiązania związane z działalnością hotelowo-gastronomiczną), tj. wyodrębniony zespół składników majątkowych (wraz ze zobowiązaniami), pozwalający na samodzielne dalsze prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług hotelowo- gastronomicznych. Do Spółki komandytowej nie przejdą natomiast zobowiązania mające charakter osobisty i nieprzenoszalny (zobowiązania publicznoprawne, zobowiązania wynikające z koncesji na sprzedaż alkoholu) oraz z umów dotyczących dostaw mediów, w przypadku których zawarte będą nowe umowy przez Spółkę komandytową. Powyższy zespół składników, w tym nieruchomość hotelowa, będący przedmiotem aportu, faktycznie będzie umożliwiał kontynuowanie działalności w zakresie usług hotelowo-gastronomicznych. Majątek wnoszony aportem stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy PIT.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) w postaci opisanych w przedmiotowym wniosku składników majątku do spółki komandytowej, w której stanie się On wspólnikiem, nie spowoduje po Jego stronie powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ww. ustawy – jest to czynność neutralna podatkowo. Oznacza to, że dla Wnioskodawcy, jako wnoszącego aport, czynność ta nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak już wyżej wskazano, bez znaczenia dla możliwości zastosowania zwolnienia pozostaje przy tym przedmiot aportu. Zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają aporty wnoszone do spółek osobowych, niezależnie od tego jaką mają postać (jednego składnika majątku, czy zespołu składników majątkowych, itp.).

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Ze względu na zakres żądania Wnioskodawcy ocenie interpretacyjnej Organu została poddana wyłącznie kwestia zwolnienia przychodu powstałego u wnoszącego wkład do Spółki komandytowej. Interpretacja nie rozstrzyga natomiast, czy opisane składniki majątku stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl definicji zawartej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym zastrzec, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy Organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie się różniło się od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n ww. ustawy, nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj