Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.301.2020.3.MJ
z 21 lipca 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 23 marca 2020 r. (data wpływu 17 kwietnia 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 czerwca 2020 r. (data wpływu 23 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek niezabudowanych i braku zwolnienia dla dostawy działek niezabudowanych (nieruchomości celu komercyjnego od nr 1- do nr 13),
  • podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek zabudowanych i zwolnienia dla dostawy działek zabudowanych (nieruchomości celu komercyjnego od nr 14-39) oraz prawa do rezygnacji z tego zwolnienia,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem działek niezabudowanych (nieruchomości celu komercyjnego od nr 1- do nr 13) oraz działek zabudowanych w przypadku rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania (nieruchomości celu komercyjnego od nr 14 – do nr 39)

–jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek niezabudowanych i braku zwolnienia dla dostawy działek niezabudowanych (nieruchomości celu komercyjnego od nr 1- do nr 13),
  • podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek zabudowanych i zwolnienia dla dostawy działek zabudowanych (nieruchomości celu komercyjnego od nr 14-39) oraz prawa do rezygnacji z tego zwolnienia,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem działek niezabudowanych (nieruchomości celu komercyjnego od nr 1- do nr 13) oraz działek zabudowanych w przypadku rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania (nieruchomości celu komercyjnego od nr 14 – do nr 39),
  • oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 18 czerwca 2020 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy oraz brakującej opłaty.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Gmina Y,

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 22 listopada 2019 r. K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością s.k. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca 1”) zawarła z Gminą … (dalej: „Gmina”, „Wnioskodawca 2”, łącznie zwani „Wnioskodawcami”) umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym dla przedsięwzięcia pod nazwą: „…” (dalej: „Umowa PPP”). Umowa PPP została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania na wybór partnera prywatnego, które zostało przeprowadzone w trybie ustawy o koncesji i ustawy o PPP.

Zgodnie z postanowieniami Umowy PPP:

  • Gmina zamierza wraz ze Spółką zrealizować przedsięwzięcie polegające na zagospodarowaniu obszaru dawnej zajezdni tramwajowej (dalej: „Przedsięwzięcie”);
  • Celem Przedsięwzięcia jest kompleksowe zagospodarowanie i zabudowa nieruchomości celu publicznego oraz zabudowa nieruchomości celu komercyjnego, na obszarze …, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
  • Zamiarem Gminy jest rewaloryzacja obszaru inwestycyjnego poprzez stworzenie spójnej zabudowy, poprawę jakości przestrzeni publicznej i infrastruktury technicznej, z jednoczesnym usprawnieniem funkcjonalności układu komunikacyjnego Dolnego Miasta oraz stworzenie bazy infrastrukturalnej dla społecznych działań rewitalizacyjnych;
  • Celem Przedsięwzięcia jest realizacja celu publicznego, a zarazem jednego z podstawowych zadań własnych Gminy, wynikającego z ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o gospodarce komunalnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami, jakim jest ochrona zabytków i opieka nad zabytkami.

Przedwstępna Warunkowa Umowa Sprzedaży Nieruchomości celu komercyjnego

Na podstawie Umowy PPP Spółka zobowiązała się m.in. do nabycia w drodze umowy sprzedaży od Gminy następujących nieruchomości celu komercyjnego (dalej: „Nieruchomości celu komercyjnego”):

  1. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 1, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, dalej „Nieruchomość celu komercyjnego 1”
  2. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 2, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 2”
  3. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 3, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 3”
  4. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 4, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 4”
  5. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 5, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 5”
  6. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 6, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 6”
  7. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 7, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 7”
  8. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 8, o powierzchni .. m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 8”
  9. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 9, o powierzchni .. m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 9”
  10. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 10, o powierzchni .. m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 10”
  11. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 11, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 11”
  12. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 12, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, „Nieruchomość celu komercyjnego 12”
  13. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 13, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której nie znajdują się żadne budynki i budowle, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 13”
  14. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 14, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się latarnia uliczna na słupie oświetleniowym - latarnia jest czynna i oświetla działkę, na której się znajduje oraz przyległe posesje, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 14”
  15. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 15, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajdują się schody prowadzące do budynku usytuowanego na sąsiedniej działce oraz chodnik, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 15”. Stan techniczny zarówno schodów jak i chodnika znajdujących się na działce 15 umożliwia ich dalszą eksploatację.
  16. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 16, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, jest to działka położona bezpośrednio przed zabudowaniami zajezdni tramwajowej, na której znajduje się utwardzony plac manewrowy, budynek stróżówki oraz obecnie nieużywane torowisko tramwajowe, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 16”. Zarówno plac manewrowy jak i budynek stróżówki są w stanie technicznym umożliwiającym ich dalszą eksploatację.
  17. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 17, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajdują się budynki dawnej zajezdni tramwajowej, utwardzony plac oraz torowisko dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 17”. Budynki dawnej zajezdni tramwajowej wymagają generalnego remontu. Generalny remont i przebudowę (zgodnie z umową PPP) pod kontrolą … Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będzie realizować Spółka.
  18. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 18, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW 18, na której znajduje się utwardzony plac w sąsiedztwie dawnej zajezdni tramwajowej, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 18”. Stan techniczny utwardzonego placu pozwala na jego dalszą eksploatację.
  19. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 19, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, …, na części której znajduje się utwardzone boisko sportowe, plac zabaw (składający się z piaskownicy i urządzeń służących do zabawy dla dzieci, który jest ogrodzony płotem metalowym osadzonym na betonowym fundamencie) oraz niezamieszkały budynek (tzw. oficyna), który stanowi przybudówkę do budynku mieszkalnego położonego na sąsiedniej działce, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 19”. Stan techniczny boiska sportowego i placu zabaw dla dzieci pozwala na ich dalszą eksploatację. Budynek (oficyna), który stanowi przybudówkę do budynku położonego na sąsiedniej działce jest przeznaczony do rozbiórki. Rozbiórkę oficyny wykona Spółka po nabyciu (rozbiórka nie rozpocznie się wcześniej niż po podpisaniu Umowy Przyrzeczonej i przejściu na Spółkę prawa własności oraz prawa do rozporządzania jak właściciel), Gmina nie jest ani nie będzie zaangażowana w proces rozbiórkowy.
  20. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 20, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały) i przybudówka do tego budynku oraz garaż, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 20”. Budynek mieszkalny wymaga remontu. Remont i przebudowę budynku mieszkalnego wykona Spółka. Przybudówka przeznaczona jest do rozbiórki. Rozbiórkę przybudówki wykona Spółka po nabyciu, (rozbiórka nie rozpocznie się wcześniej niż po podpisaniu Umowy Przyrzeczonej i przejściu na Spółkę prawa własności oraz prawa do rozporządzania jak właściciel), Gmina nie jest ani nie będzie zaangażowana w proces rozbiórkowy. Stan techniczny garażu pozwala na jego dalszą eksploatacje.
  21. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 21, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajduje się utwardzona droga z kostki brukowej, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 21”. Stan techniczny drogi z kostki brukowej jest średni, jednak jest ona w dalszym ciągu użytkowana.
  22. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 23, o powierzchni .. m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajduje się utwardzona droga z kostki brukowej, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 22”. Stan techniczny drogi z kostki brukowej jest średni, jednak jest ona w dalszym ciągu użytkowana.
  23. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 24, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW … na której znajduje się budynek usługowy (w którym w przeszłości mieściło się dawne Biuro Obsługi Mieszkańców nr 2), dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 23”. Stan techniczny budynku pozwala na jego dalszą eksploatację, przy czym jest on docelowo przeznaczony do rozbiórki ze względu na zmianę funkcji. Rozbiórka będzie dokonana przez Spółkę po nabyciu (rozbiórka nie rozpocznie się wcześniej niż po podpisaniu Umowy Przyrzeczonej i przejściu na Spółkę prawa własności oraz prawa do rozporządzania jak właściciel), Gmina nie jest ani nie będzie zaangażowana w proces rozbiórkowy.
  24. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 25, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się budynek usługowy (w którym w przeszłości mieściło się dawne Biuro Obsługi Mieszkańców nr 2), chodnik oraz ogrodzenie osadzone na betonowym fundamencie, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 24”. Stan techniczny budynku pozwala na jego dalszą eksploatację, przy czym jest on docelowo przeznaczony do rozbiórki ze względu na zmianę funkcji. Rozbiórka będzie dokonana przez Spółkę po nabyciu (rozbiórka nie rozpocznie się wcześniej niż po podpisaniu Umowy Przyrzeczonej i przejściu na Spółkę prawa własności oraz prawa do rozporządzania jak właściciel), Gmina nie jest ani nie będzie zaangażowana w proces rozbiórkowy.
  25. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 26, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajduje się utwardzony parking oraz wiata śmietnikowa, dalej. „Nieruchomość celu komercyjnego 25”. Stan techniczny utwardzonego parkingu oraz wiaty śmietnikowej pozwala na ich dalszą eksploatację.
  26. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 27, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajduje się utwardzone boisko sportowe, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 26” Stan techniczny boiska sportowego pozwala na jego dalsza eksploatację.
  27. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 28, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajduje się utwardzone boisko sportowe oraz ciągi piesze (chodniki) oraz część murowanych garaży dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 27”. Stan techniczny utwardzonego boiska sportowego, ciągów pieszych oraz garaży (których fragment znajduje się na działce 28) umożliwia ich dalsza eksploatację.
  28. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 29, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały), dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 28”. Budynek mieszkalny, który znajduje się na działce 29 wymaga generalnego remontu. Generalny remont (rewitalizację) i przebudowę (zgodnie z umową PPP) pod kontrolą … Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będzie realizować Spółka.
  29. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 30, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się cześć schodów do przylegającego do nieruchomości i położonego na sąsiedniej działce budynku mieszkalnego, znaczna cześć działki została utwardzona dużymi płytami chodnikowymi, które tworzą utwardzone podwórze, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 29”. Stan techniczny schodów oraz utwardzonego podwórza pozwala na ich dalszą eksploatację.
  30. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 31, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały), jak również utwardzony (asfaltowy) parking dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 30”. Stan techniczny budynku mieszkalnego położonego na działce 31 nie pozwala na jego dalszą eksploatację, dlatego też budynek będzie podlegał rozbiórce. Rozbiórkę budynku zrealizuje Spółka po jego nabyciu (rozbiórka nie rozpocznie się wcześniej niż po podpisaniu Umowy Przyrzeczonej i przejściu na Spółkę prawa własności oraz prawa do rozporządzania jak właściciel), Gmina nie jest ani nie będzie zaangażowana w proces rozbiórkowy. Stan techniczny parkingu pozwala na jego dalszą eksploatację.
  31. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 32, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajduje się ciąg pieszy (chodnik) oraz asfaltowe utwardzenie, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 31”. Stan techniczny ciągów pieszych oraz asfaltowego utwardzenia pozwala na ich dalszą eksploatację.
  32. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 33, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały), dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 32”. Budynek mieszkalny wymaga generalnego remontu. Generalny remont (rewitalizację) i przebudowę budynku (zgodnie z umową PPP) będzie realizować Spółka.
  33. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 34/2, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się budynek, w którym obecnie prowadzony jest sklep oraz ciąg pieszy (chodnik), dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 33”
  34. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 35, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się chodnik oraz murowany śmietnik, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 34”. Stan techniczny chodnika oraz murowanego śmietnika pozwala na ich dalszą eksploatację.
  35. część działki gruntu o numerze ewidencyjnym 36, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW … - na działce obecnie znajduje się budynek gimnazjum oraz 2 utwardzone boiska sportowe. Przed zawarciem planowanej umowy przyrzeczonej działka ta zostanie podzielona, po podziale Spółka nabędzie część działki, na której znajduje się część budynku gimnazjum (tzw. przybudówka) oraz dwa utwardzone boiska sportowe, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 35”. Stan techniczny utwardzonych boisk sportowych pozwala na ich dalszą eksploatację.
  36. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 37, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na której znajduje się murowany garaż oraz murowana dobudówka do garażu, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 36”. Stan techniczny murowanego garażu i murowanej przybudówki do garażu pozwala na ich dalszą eksploatację.
  37. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 38, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajduje się betonowa opaska budynku położonego na sąsiedniej działce oraz 2 latarnie uliczne na słupie oświetleniowym - latarnie są czynne i oświetlają działkę, na której się znajdują oraz przyległe posesje, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 37”
  38. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 39, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajdują się 2 latarnie uliczne na słupie oświetleniowym - latarnie są czynne i oświetlają działkę, na której się znajdują oraz przyległe posesje, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 38"
  39. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 40, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, na części której znajduje się latarnia uliczna na słupie oświetleniowym - latarnia jest czynna i oświetla działkę, na której się znajduje oraz przyległe posesje, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 39”.

Dnia 22 listopada 2019 r. Spółka i Gmina zawarły, w formie aktu notarialnego Przedwstępną Warunkową Umowę Sprzedaży Nieruchomości Celu Komercyjnego (dalej: „Umowa przedwstępna”). Po spełnieniu warunków przewidzianych w Umowie przedwstępnej Gmina i Spółka zawrą Przyrzeczoną Umowę Sprzedaży Nieruchomości Celu Komercyjnego (dalej: „Umowa przyrzeczona”), na podstawie której Gmina sprzeda Spółce Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 39.

Wydanie Nieruchomości celu komercyjnego na rzecz Spółki nastąpi nie później niż w terminie 10 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy przyrzeczonej i zostanie potwierdzone protokołem zdawczo - odbiorczym.

Strony ustaliły cenę za sprzedaż Nieruchomości celu komercyjnego jako kwotę netto plus podatek VAT w ustawowo obowiązujących wysokościach.

Historia Nieruchomości celu komercyjnego

Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 39 są objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przewidującym zabudowę mieszkaniową i usługową.

Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 39 są we władaniu Skarbu Państwa nieprzerwanie od końca lat 50. ubiegłego wieku, a Gmina … stała się ich właścicielem w latach 90. ubiegłego wieku w wyniku komunalizacji na podstawie art. 5 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. 1990.32.191). Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 od momentu nabycia przez Gminę były wykorzystywane jako mienie komunalne, które zostało oddane do użytkowania użytkownikom tych obiektów (tj. kamienice były zamieszkałe, budynki o celach niemieszkalnych takie jak sklep, garaż czy śmietnik były wynajmowane lub użytkowane nieodpłatnie, budowle w postaci placów zabaw, boisk sportowych, parkingów, utwardzonych dróg, chodników itp. były wykorzystywane przez ich naturalnych użytkowników).

Żaden z obiektów posadowionych na Nieruchomościach celu komercyjnego nr 14 do 39 nie został oddany do użytkowania w przeciągu ostatnich 2 lat.

Także w okresie co najmniej ostatnich 2 lat Gmina nie dokonywała istotnych nakładów na Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39, które przekraczałyby 30 % wartości.

Tryb sprzedaży Nieruchomości celu komercyjnego

Podstawą do zawarcia Umowy przedwstępnej jak również zawarcia Umowy przyrzeczonej stanowią następujące podjęte przez Gminę uchwały:

  • Uchwała nr … Rady Miasta … z dnia 29 sierpnia 2019 roku w sprawie zasad nabywania, zbywania, obciążania i wydzierżawiania nieruchomości Gminy …, która została podjęta na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit a ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 13, art. 25 ust. 1 i ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: „Uchwała 1”). Zgodnie z par § 3.1. Uchwały 1, Prezydent ma prawo do zbywania nieruchomości w trybie przetargowym oraz bezprzetargowym w wypadkach przewidzianych w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zbycie nieruchomości może nastąpić w formie: (i) sprzedaży; (ii) oddania w użytkowanie wieczyste i przeniesienia prawa użytkowania wieczystego; (iii) wnoszenia nieruchomości jako wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek; (iv) zamiany. Zgody Rady wymaga sprzedaż nieruchomości partnerowi prywatnemu lub spółce, o której mowa w art. 14 ust. 1 albo 1a ustawy o PPP, jeżeli sprzedaż stanowi wniesienie wkładu własnego podmiotu publicznego, a wybór partnera prywatnego nastąpił w trybie przewidzianym w art. 4 ust. 1 lub 2 powołanej ustawy.
  • Uchwała nr … Rady … z dnia 24 października 2019 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości położonych na … w … w trybie bezprzetargowym na rzecz partnera prywatnego w celu wykonania umowy o partnerstwie publiczno- prywatnym, która została podjęta na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, w zw. z art. 37 ust. 2 pkt 11 ustawy o gospodarce nieruchomościami i § 3 ust. 4 Uchwały 1, (dalej: „Uchwała 2”). Zgodnie z treścią Uchwały 2, Rada … wyraziła zgodę Prezydentowi Miasta … na sprzedaż w trybie bezprzetargowym partnerowi prywatnemu, wyłonionemu w postępowaniu prowadzonym dla przedsięwzięcia pn. „…”, nieruchomości gruntowych obejmujących działki nr: 16, 17, 14, 2, 6, 7, 8, 9, 21, 23, 11, 10, 12, 32, 37, dla których Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 13, 40, 39, 38, dla których Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 18, 5, dla których Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 1, 15, 35, dla których Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …., 19, dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 20, 29, 30, 31, dla których Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 3, 4, 33, dla których Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 24, 25, dla których Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 26, dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 27, dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 28, dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, 34, dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą … oraz części działki 36, dla której Sąd Rejonowy w … prowadzi księgę wieczystą …, położonych w obrębie … na … w …, stanowiących własność Gminy ….

Nabycie Nieruchomości przez Spółkę będzie związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Zgodnie z umową o PPP Spółka zamierza na terenie nabytych Nieruchomości celu komercyjnego zrealizować inwestycje komercyjne i uzyskiwać przychody ze sprzedaży powstałych lokali.

Dla celów transakcji opisanych w niniejszym wniosku, zarówno Gmina jak i Spółka występują jako podatnicy VAT czynni.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż na obecnym etapie trwa proces zmiany formy prawnej Wnioskodawcy (przekształcenie ze spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).

W uzupełnieniu Spółka wskazała, iż zgodnie z informacją zawartą we wniosku pierwotnym na moment złożenia wniosku była ona w trakcie procesu przekształcenia. Spółka niniejszym informuje, iż dnia 30 kwietnia 2020 r. K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i powstała D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wobec powyższego obecnie spółce pod firmą: D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przysługują zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wszelkie prawa i obowiązki wskazanej wyżej spółki komandytowej, która uległa przekształceniu, a spółka pod firmą: D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jej następcą prawnym. D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma następujący nowy adres siedziby …-… …, ul. …, nowy KRS …. Natomiast NIP i REGON pozostały bez zmian czyli NIP …, REGON …. Dlatego też uzupełnienie niniejszego wniosku składane jest przez spółkę przekształconą, tj. D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ponadto Zainteresowany udzielił odpowiedzi na pytania:

1. Do jakich czynności Zainteresowany będący stroną postępowania będzie wykorzystywał Nieruchomości objęte zakresem wniosku tj. czy do czynności:

  1. opodatkowanych podatkiem VAT
  2. zwolnionych z podatku VAT
  3. niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT

Odp.:

  1. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 1, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej „Nieruchomość celu komercyjnego 1” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  2. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 2, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 2” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  3. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 3, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 3” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  4. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 4, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 4” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  5. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 5, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 5” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  6. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 6, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 6” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  7. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 7, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 7” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  8. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 8, o powierzchni 175 m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 8” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  9. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 9, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 9” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  10. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 10, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 10” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  11. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 11, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 11” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  12. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 12, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 12” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  13. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 13, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 13” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  14. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 14, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 14” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  15. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 15, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 15” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  16. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 16, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 16” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  17. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 17, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 17” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  18. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 18, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 18” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  19. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 19, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 19” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  20. powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 20” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  21. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 21, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 21” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  22. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 23, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 22” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  23. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 24, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 23” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  24. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 25, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 24” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  25. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 26, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 25” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT 
  26. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 27, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 26” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  27. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 28, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 27” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  28. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 29, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 28” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  29. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 30, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 29” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  30. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 31, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 30” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  31. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 32, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 31” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  32. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 33, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 32” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  33. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 34, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 33” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  34. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 35, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 34” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  35. część działki gruntu o numerze ewidencyjnym 36, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 35” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  36. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 37, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 36” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  37. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 38, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 37” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  38. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 39, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 38” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT
  39. działka gruntu o numerze ewidencyjnym 40, o powierzchni … m2, położona w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 39” - po zakupie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych podatkiem VAT

2. Należy wskazać czy obiekty znajdujące się na działkach stanowią budynek / budowle w rozumieniu art. 3 pkt 2 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz.1186 z późn. zm.) - lub ich części ?

Odp.:

  1. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 14, o powierzchni 298 m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 14” tj. latarnia uliczna na słupie oświetleniowym - spełnia definicję budowli wskazaną przez Organ.
  2. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 15, o powierzchni 78 m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 15”, tj. schody prowadzące do budynku usytuowanego na sąsiedniej działce oraz chodnik - spełniają definicję budowli wskazaną przez Organ.
  3. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 16, o powierzchni 3386 m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 16”, tj. utwardzony plac manewrowy, budynek stróżówki oraz obecnie nieużywane torowisko tramwajowe - spełniają definicję budynków i budowli wskazaną przez Organ przy czym utwardzony plac manewrowy oraz obecnie nieużywane torowisko spełniają definicję budowli, zaś budynek stróżówki spełnia definicję budynku.
  4. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 17, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 17” tj. budynki dawnej zajezdni tramwajowej, utwardzony plac oraz torowisko - spełniają definicję budynków i budowli wskazaną przez Organ przy czym budynki dawnej zajezdni tramwajowej spełniają definicję budynków, zaś utwardzony plac oraz torowisko spełniają definicję budowli.
  5. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 18, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 18”, tj. utwardzony plac w sąsiedztwie dawnej zajezdni tramwajowej - spełnia definicję budowli wskazaną przez Organ.
  6. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 19, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 19”, tj. utwardzone boisko sportowe, plac zabaw (składający się z piaskownicy i urządzeń służących do zabawy dla dzieci, który jest ogrodzony płotem metalowym osadzonym na betonowym fundamencie) oraz niezamieszkały budynek (tzw. oficyna), który stanowi przybudówkę do budynku mieszkalnego położonego na sąsiedniej działce - spełnia definicję budynku i budowli wskazaną przez Organ przy czym utwardzone boisko sportowe oraz plac zabaw (składający się z piaskownicy i urządzeń służących do zabawy dla dzieci, który jest ogrodzony płotem metalowym osadzonym na betonowym fundamencie) spełniają definicję budowli zaś niezamieszkały budynek (tzw. oficyna) spełnia definicję budynku.
    20) obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 20, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 20”, tj. budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały) i przybudówka do tego budynku oraz garaż - spełniają definicję budynku wskazaną przez Organ.
  7. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 21, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 21, tj. utwardzona droga z kostki brukowej - spełnia definicję budowli wskazaną przez Organ.
  8. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 23, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 22” tj. utwardzona droga z kostki brukowej - spełnia definicję budowli wskazaną przez Organ.
  9. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 24, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 23” tj. budynek usługowy (w którym w przeszłości mieściło się dawne Biuro Obsługi Mieszkańców nr 2) - spełnia definicję budynku wskazaną przez Organ.
  10. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 25, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 24”, tj. budynek usługowy (w którym w przeszłości mieściło się dawne Biuro Obsługi Mieszkańców nr 2), chodnik oraz ogrodzenie osadzone na betonowym fundamencie - spełniają definicję budynków i budowli wskazaną przez Organ przy czym budynek usługowy (w którym w przeszłości mieściło się dawne Biuro Obsługi Mieszkańców nr 2) - spełnia definicję budynku zaś chodnik oraz ogrodzenie osadzone na betonowym fundamencie spełniają definicję budowli.
  11. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 26, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 25” tj. utwardzony parking oraz wiata śmietnikowa - spełniają definicję budowli wskazaną przez Organ.
  12. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 541, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 26", tj. utwardzone boisko sportowe - spełnia definicję budowli wskazaną przez Organ. 
  13. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 28, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 27”, tj. utwardzone boisko sportowe oraz ciągi piesze (chodniki) oraz część murowanych garaży - spełnia definicję budynków i budowli wskazaną przez Organ przy czym utwardzone boisko sportowe oraz ciągi piesze (chodniki) - spełniają definicję budowli zaś część murowanych garaży - spełnia definicję budynku (części budynku).
  14. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 29, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 28” tj. budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały) - spełnia definicję budynku wskazaną przez Organ.
  15. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 30, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 29”, tj. cześć schodów do przylegającego do nieruchomości i położonego na sąsiedniej działce budynku mieszkalnego oraz utwardzenie dużymi płytami chodnikowymi, które tworzą utwardzone podwórze - spełniają definicję budowli wskazaną przez Organ.
  16. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 31, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 30”, tj. budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały), jak również utwardzony (asfaltowy) parking - spełniają definicję budynków i budowli wskazaną przez Organ przy czym budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały) - spełnia definicję budynku zaś utwardzony (asfaltowy) parking - spełnia definicję budowli.
  17. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 32, o powierzchni 417 m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 31", tj. ciąg pieszy (chodnik) oraz asfaltowe utwardzenie spełnia definicję budowli wskazaną przez Organ.
  18. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 33, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 32”, tj. budynek mieszkalny (obecnie niezamieszkały) - spełnia definicję budynku wskazaną przez Organ.
  19. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 34, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, „Nieruchomość celu komercyjnego 33”, tj. budynek, w którym obecnie prowadzony jest sklep oraz ciąg pieszy (chodnik) - spełniają definicję budynków i budowli wskazaną przez Organ, przy czym budynek, w którym obecnie prowadzony jest sklep - spełnia definicję budynku zaś ciąg pieszy (chodnik) - spełnia definicję budowli.
  20. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 35, o powierzchni 450m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 34”, tj. chodnik oraz murowany śmietnik - spełniają definicję budowli wskazanej przez Organ.
  21. obiekty znajdujące się na części działki gruntu o numerze ewidencyjnym 36, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 35", tj. budynek gimnazjum oraz 2 utwardzone boiska sportowe - spełniają definicję budynków i budowli przy czym budynek gimnazjum - spełnia definicje budynku zaś boiska sportowe - spełniają definicję budowli. Tak jak wskazano we wniosku pierwotnym, przed zawarciem planowanej umowy przyrzeczonej działka ta zostanie podzielona, po podziale Spółka nabędzie część działki, na której znajdować się będzie część budynku gimnazjum (tzw. przybudówka) oraz dwa utwardzone boiska sportowe. Cześć budynku gimnazjum (przybudówka) - będzie spełniać definicję budynku (części budynku) zaś boiska sportowe będą spełniać definicję budowli.
  22. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 37, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 36”, tj. murowany garaż oraz murowana dobudówka do garażu - spełniają definicję budynku wskazaną przez Organ.
  23. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 38, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 37”, tj. betonowa opaska budynku położonego na sąsiedniej działce oraz 2 latarnie uliczne na słupie oświetleniowym - spełniają definicję budowli wskazaną przez Organ.
  24. obiekty znajdujące się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 39, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 38”, tj. 2 latarnie uliczne na słupie oświetleniowym - spełniają definicję budowli wskazaną przez Organ.
  25. obiekt znajdujący się na działce gruntu o numerze ewidencyjnym 40, o powierzchni … m2, położonej w obrębie ewidencyjnym …, KW …, dalej: „Nieruchomość celu komercyjnego 39”, tj. latarnia uliczna na słupie oświetleniowym - spełnia definicję budowli wskazaną.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy dostawa Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 13 stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, nieobjętą zwolnieniem przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT? (oznaczone we wniosku jako nr 2)
  2. Czy dostawa Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, objętą zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z którego to zwolnienia Gmina i Spółka mogą na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT zrezygnować, składając przed dniem dokonania dostawy wspólne oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Spółki? (oznaczone we wniosku jako nr 3)
  3. Czy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem od Gminy Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 13 oraz Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 w przypadku złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT i wyboru opodatkowania podatkiem VAT? (oznaczone we wniosku jako nr 4)

Zdaniem Zainteresowanych,

  1. Zdaniem Wnioskodawców dostawa Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 13 stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, nieobjętą zwolnieniem przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.
  2. Zdaniem Wnioskodawców dostawa Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z którego to zwolnienia Gmina i Spółka mogą na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT zrezygnować, składając przed dniem dokonania dostawy wspólne oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Spółki.
  3. Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem od Gminy Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 13 oraz Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 w przypadku złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT i wyboru opodatkowania podatkiem VAT.

Uzasadnienie:

Ad 1.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT przez towar należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. W konsekwencji, zarówno sprzedaż Nieruchomości celu komercyjnego nr 1-13 jak i Nieruchomości celu komercyjnego nr 14-39 stanowić będzie dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, przy czym z perspektywy podatku VAT dostawa każdej z działek ewidencyjnych powinna podlegać odrębnej analizie.

Co do zasady zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy o VAT przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Biorąc pod uwagę, iż na Nieruchomościach celu komercyjnego nr 1 do 13 nie znajdują się żadne budynki, budowle ani inne obiekty budowlane i są one położone na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przewidującym zabudowę mieszkaniową i usługową, stanowią one tereny budowlane w znaczeniu ustawy o VAT.

Oznacza to, iż dostawa Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 13 jako dostawa terenów budowlanych nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT i powinna a contrario tego przepisu podlegać opodatkowaniu VAT według podstawowej stawki 23% VAT.

Ad. 2

1.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższy przepis wprowadza na gruncie VAT zasadę, zgodnie z którą traktowanie podatkowe gruntu jest takie samo, jak traktowanie podatkowe znajdujących się na nim budynków lub budowli. Oznacza to, iż sprzedaż działki zabudowanej budynkami czy budowlami, których sprzedaż podlega zwolnieniu z VAT, jest w całości zwolniona z opodatkowania VAT.

Mając na uwadze powyższe, dokonując analizy opodatkowania VAT dostawy Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy w rozumieniu ustawy o VAT znajdują się na nich budowle lub budynki. Jeśli tak, to cała transakcja z perspektywy VAT, zgodnie z dyspozycją art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, powinna zostać potraktowana nie jako sprzedaż gruntu, ale jako sprzedaż budowli/budynków wraz z gruntem.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia budynków i budowli. Stąd zasadne jest sięgniecie w tym celu do definicji legalnych, zawartych w ustawie - Prawo budowlane. Zgodnie z art. 3 ustawy - Prawo budowlane, ilekroć jest mowa o:

  • obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    • budynek,
    • budowlę,
    • obiekt małej architektury,

  • budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
  • budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;
  • obiekcie liniowym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności droga wraz ze zjazdami, linia kolejowa, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, rurociąg, linia i trakcja elektroenergetyczna, linia kablowa nadziemna i umieszczona bezpośrednio w ziemi, podziemna, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizacja kablowa, przy czym kable w niej zainstalowane nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego. Przenosząc definicję budynków i budowli z Prawa budowlanego na rozstrzygnięcia organów podatkowych / sądów administracyjnych na gruncie ustawy o VAT, organy podatkowe / sądy administracyjne prezentują, w wydawanych interpretacjach podatkowych następujące podejście:
  • Drogi z kostki brukowej / droga z nawierzchni bitumicznej - uznawane są za budowle na gruncie Prawa budowlanego. W konsekwencji z punktu widzenia VAT dostawa działki, na której położone są takie drogi stanowi dostawę budowli (przykładowo: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 8 sierpnia 2011 r., sygn. IBPP1/443-697/11/AZb oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 15 marca 2016 r., sygn. 1061- IPTPP3.4512.6.2016.3.BM).
  • Lampa uliczna na słupie oświetleniowym - uznawana jest za budowle na gruncie Prawa budowlanego. W konsekwencji z punktu widzenia VAT dostawa działki, na której położone są lampy uliczne na słupie oświetleniowym stanowi dostawę budowli (przykładowo: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 październik 2018 r. sygn. 0112-KDIL2-1.4012.402.2018.2.MC).
  • Parkingi asfaltowe / utwardzone / z płyt chodnikowych - zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne, stoją na stanowisku, że tego typu parkingi należy zaliczyć do budowli na gruncie Prawa budowlanego. W konsekwencji z punktu widzenia VAT dostawa działki, na której położony jest asfaltowy / utwardzony / z płyt chodnikowych parking stanowi dostawę budowli (przykładowo: Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 24 września 2019 r. sygn. 0115-KDIT1-2.4012.434.2019.1.AW.)
  • Place zabaw - najczęściej kwalifikowane są jako obiekty małej architektury, w przypadku, gdy na plac zabaw składają się jedynie piaskownice, huśtawki, drabinki (przykładowo: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 września 2019 r. sygn. 0112-KDIL1-2.4012.461.2019.1.JB). Niemniej jednak w przypadku, gdy (tak jak w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w przypadku Nieruchomości celu komercyjnego nr 19), plac zabaw ogrodzony jest płotem metalowym osadzonym na betonowym fundamencie - sam betonowy fundament może być postrzegany jako obiekt spełniający definicję budowli.

2.

Jak wynika z ugruntowanego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej:

  • Dostawa działki, na której wciąż stoi stary budynek, który ma zostać rozebrany w celu wzniesienia na jego miejscu nowej konstrukcji i którego rozbiórka, do jakiej zobowiązał się sprzedający, rozpoczęła się przed tą dostawą stanowi dostawę działki budowlanej. Takie transakcje dostawy i rozbiórki stanowią w świetle podatku VAT transakcję kompleksową mającą na celu jako całość dostawę nie tyle istniejącego budynku i gruntu, na którym stoi, co niezabudowanej działki, niezależnie od stanu zaawansowania robót rozbiórkowych starego budynku w momencie rzeczywistej dostawy działki - wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 19 listopada 2009 r. w sprawie C-461/08 Hoge Raad der Nederlanden — Don Bosco Onroerend Goed BV v. Staatssecretaris van Financien
  • Transakcja dostawy terenu, na którym w momencie tej dostawy znajduje się budynek, nie może zostać uznana za dostawę „terenu budowlanego”, gdy owa transakcja jest gospodarczo niezależna od innych świadczeń i nie tworzy z nimi jednej transakcji, nawet gdy zamiarem stron było to, by budynek został w całości lub w części rozebrany w celu zwolnienia miejsca dla nowego budynku - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 4 września 2019 r. w sprawie C 71/18 Skatteministeriet- KPC Herning.

Powyższe orzeczenia bazują na koncepcji świadczeń kompleksowych dla celów VAT - jeżeli dostawa nieruchomości zabudowanej jest ściśle powiązana z już realizowaną rozbiórką położonych na niej zabudowań przez podmiot sprzedający - świadczenie można uznać za kompleksowe (dostawa nieruchomości zabudowanej wraz z usługami rozbiórkowymi co daje w efekcie dostawę nieruchomości niezabudowanej). Jeżeli zaś sprzedający nie jest zaangażowany w prace rozbiórkowe i na moment dostawy nie rozpoczęto prac rozbiórkowych, dla celów VAT realizowana jest dostawa nieruchomości zabudowanej.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, po zawarciu Umowy Przyrzeczonej i przejściu na Spółkę prawa własności oraz prawa do rozporządzania Nieruchomościami celu komercyjnego jak właściciel, przewidywana jest rozbiórka budynków/ budowli posadowionych na niektórych Nieruchomościach celu komercyjnego. Należy jednak podkreślić, iż przed zawarciem Umowy Przyrzeczonej nie będą rozpoczęte jakiekolwiek prace rozbiórkowe. Ponadto w prace rozbiórkowe nie będzie zaangażowana strona sprzedająca czyli Gmina.

3.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z definicją pierwszego zasiedlenia zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej

Stosowanie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że: 

  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając na uwadze, że przez ostatnie 2 lata nie dokonywano istotnych ulepszeń budynków i budowli posadowionych na działkach stanowiących Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39, a od lat 90 XX w. Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 są użytkowane należy wskazać, iż pierwsze zasiedlenie Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 nastąpiło najpóźniej w latach 90 XX w. Jak bowiem wynika z orzeczenia TSUE w sprawie C-308/16 Kozuba Premium Selection Sp. z o.o., kryterium pierwszego zasiedlenia rozumiane jako oddanie do użytkowania budynków / budowli pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne, ma swoją genezę w pracach przygotowawczych do szóstej dyrektywy Rady 77/388/WEG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych. Jak wskazał TSUE „Kryterium „pierwszego zasiedlenia” budynku należy rozumieć zatem jako odpowiadające kryterium pierwszego użytkowania budynku przez jego właściciela lub lokatora. W tychże pracach przygotowawczych stwierdzono, że kryterium to zostało uznane za określające moment, w którym kończy się proces produkcji budynku i budynek ów staje się przedmiotem konsumpcji.”

Należy wskazać, iż z perspektywy polskich regulacji, moment oddania do użytkowania budynku czy budowli należy utożsamiać z faktycznym rozpoczęciem korzystania z danego budynku lub budowli. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt kto rozpoczyna korzystanie z danego budynku / budowli (może być to nabywca - w przypadku gdy dochodzi do sprzedaży, użytkownik - gdy z budynku / budowli korzysta ich użytkownik, właściciel - gdy rozpocznie użytkowanie na potrzeby własne). Podejście to potwierdził NSA w wyroku z dnia 26 września 2018 r. sygn. I FSK 1854/16, w którym NSA wskazał: „Przez „oddanie do użytkowania”, o którym mowa w art. 2 pkt 14 u.p.t.u. należy rozumieć: przekazanie prawa do korzystania z budynków, czyli: sprzedaż, wydzierżawienie, wynajęcie czy oddanie do używania (użytkowania)”.

Tak jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, wszelkie budynki / budowle posadowione na Nieruchomościach celu komercyjnego nr 14 do 39 od momentu nabycia przez Gminę (tj. od lat 90) były wykorzystywane jako mienie komunalne, które zostało oddane do użytkowania użytkownikom tych obiektów (tj. kamienice były zamieszkałe, budynki o celach niemieszkalnych takie jak sklep, garaż czy śmietnik były wynajmowane lub użytkowane nieodpłatnie, budowle w postaci placów zabaw, boisk sportowych, parkingów, utwardzonych dróg, chodników itp. były wykorzystywane przez ich naturalnych użytkowników).

W każdym więc z przypadków doszło do pierwszego zasiedlenia wszystkich budynków / budowli posadowionych na działkach wchodzących w skład Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39, a zasiedlenie to miało miejsce ponad 2 lata temu. Od momentu pierwszego zasiedlenia nie dokonywano zaś istotnych nakładów na budynki / budowle, które przekraczałyby 30% ich wartości i które to nakłady mogłyby uzasadniać kolejne pierwsze zasiedlenie.

W konsekwencji, w takim przypadku sprzedaż analizowanych Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 będzie korzystała co do zasady ze zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (dostawa budynków / budowli dokonywana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia). W przypadku możliwości zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, nie jest konieczne analizowanie możliwości zastosowania kolejnego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT (które wymagałoby analizy pod kątem posiadania prawa do odliczenia na moment nabycia jak również szczegółowej analizy ulepszeń).

4.

Jak wynika z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT - podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  • są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  • złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT - oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  • imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  • planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  • adres budynku, budowli lub ich części. 

Jak wskazano powyżej, w przypadku, gdyby transakcja dostawy Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 była objęta zwolnieniem z VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, istnieje możliwość rezygnacji z tego zwolnienia z VAT i opcja wyboru opodatkowania VAT – w oparciu o powołane powyżej przepisy art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

Jednocześnie, aby możliwy był wybór opodatkowania VAT, zarówno zbywca (Gmina) jak i nabywca (Spółka) Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 na moment dokonania dostawy powinni być zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz powinni złożyć, przed dniem dokonania dostawy (a więc co najmniej na dzień przed dostawą) Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39, właściwemu dla ich nabywcy (Spółki) naczelnikowi urzędu skarbowego zgodne oświadczenie, że rezygnują ze zwolnienia z VAT i wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części. Podsumowując, dostawa Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z którego to zwolnienia Gmina i Spółka mogą na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT zrezygnować, składając przed dniem dokonania dostawy wspólne oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Spółki.

Ad. 3.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego stanowi realizację podstawowej zasady konstrukcyjnej podatku VAT - zasady neutralności. Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  • nabycia towarów i usług;
  • dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona z opodatkowania.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT oraz niezaistnienia negatywnych przesłanek, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przedstawiona wyżej zasada wyłącza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. W podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać, aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Biorąc pod uwagę, że Spółka jest czynnym podatnikiem VAT, a nabyte od Gminy Nieruchomości celu komercyjnego będą wykorzystywane przez Spółkę wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych (Spółka zamierza na terenie nabytych Nieruchomości celu komercyjnego zrealizować inwestycje komercyjne i uzyskiwać przychody ze sprzedaży powstałych lokali, które podlegać będą opodatkowaniu VAT) - Spółka będzie miała pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem od Gminy Nieruchomości celu komercyjnego nr 1 do 13 oraz Nieruchomości celu komercyjnego nr 14 do 39 w przypadku złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT i wyboru opodatkowania podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość, zarówno gruntowa, jak i zabudowana, spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Należy podkreślić, że opodatkowanie podatkiem od towarów i usług będzie miało miejsce wówczas, jeżeli spełnione zostaną przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepis art. 5 ust. 1 ustawy i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zostanie dokonana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającą w takim charakterze.

Zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku, a także określił warunki stosowania tych obniżonych stawek i zwolnień.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług ujęte zostały między innymi w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Z powyższego wynika, że opodatkowaniu podlegają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które stanowią tereny budowlane.

Przez tereny budowlane – stosownie do treści art. 2 pkt 33 ustawy – rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W tym miejscu należy zauważyć, że w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1945, z późn. zm.), kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.

Jak stanowi art. 4 ust. 1 cyt. ustawy, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – w myśl zapisów ust. 2 powołanego przepisu – określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:

  1. lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
  2. sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.

Ponadto, stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”.

Tym samym również w świetle orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości, za teren budowlany uznać można jedynie taki, który regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę.

Art. 2 pkt 33, w zgodny sposób odpowiada zatem treści ww. orzeczenia, gdyż cechę przeznaczenia pod zabudowę ustalić należy na podstawie określonych wprost w ustawie dokumentów prawa miejscowego.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym stanowi art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  1. towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  2. przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle, rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Wobec powyższego, przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Jednocześnie należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”, „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r., poz. 1186, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane.

W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

W świetle art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka zobowiązała się do nabycia w drodze umowy sprzedaży od Gminy działek niezabudowanych - nieruchomości celu komercyjnego od nr 1- do nr 13 oraz działek zabudowanych budynkami i budowlami - nieruchomości celu komercyjnego od nr 14- do nr 39. Nieruchomości są objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przewidującym zabudowę mieszkaniową i usługową. Nieruchomości zabudowane od momentu nabycia przez Gminę były wykorzystywane jako mienie komunalne, które zostało oddane do użytkowania użytkownikom tych obiektów (tj. kamienice były zamieszkałe, budynki o celach niemieszkalnych takie jak sklep, garaż czy śmietnik były wynajmowane lub użytkowane nieodpłatnie, budowle w postaci placów zabaw, boisk sportowych, parkingów, utwardzonych dróg, chodników itp. były wykorzystywane przez ich naturalnych użytkowników). Żaden z obiektów posadowionych na Nieruchomościach zabudowanych nie został oddany do użytkowania w przeciągu ostatnich 2 lat. Także w okresie co najmniej ostatnich 2 lat Gmina nie dokonywała istotnych nakładów na Nieruchomości ww. obiekty, które przekraczałyby 30 % wartości. Dla celów transakcji opisanych w niniejszym wniosku, zarówno Gmina jak i Spółka występują jako podatnicy VAT czynni. Zainteresowany będący stroną postępowania będzie wykorzystywał Nieruchomości objęte zakresem wniosku do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Obiekty znajdujące się na działkach stanowią budynki i budowle w rozumieniu art. 3 pkt 2 pkt 3 ustawy Prawo budowlane.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że dostawa budynków i budowli znajdujących się na działkach stanowiących nieruchomości celu komercyjnego od nr 14 - do nr 39 będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż nastąpi po pierwszym zasiedleniu i w okresie dłuższym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy VAT, dostawa gruntu dokonywana wraz z dostawą budynku (budowli lub ich części) dzieli los prawnopodatkowy tych obiektów, a wartość gruntu wchodzi do podstawy opodatkowania obiektów. Tym samym mając na uwadze brzmienie art. 29a ust. 8 ustawy dostawa gruntu związanego z przedmiotowymi budynkami i budowlami powinna zostać opodatkowana według zasad właściwych dla dostawy tych budynków i budowli, a więc będzie korzystała również ze zwolnienia o którym mowa art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Ponieważ planowana dostawa budynków i budowli posadowionymi na działkach stanowiących nieruchomości celu komercyjnego od nr 14 - do nr 39 będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, brak jest podstaw do analizowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Przy czym należy wskazać, że jeżeli obie strony transakcji spełnią warunki wynikające z art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy, to dostawa ww. budynków i budowli znajdujących się nieruchomościach celu komercyjnego od nr 14 - do nr 39 będzie opodatkowana odpowiednią stawką podatku VAT, wówczas dostawa gruntu również będzie opodatkowana taką samą stawką.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie opodatkowania sprzedaży działek zabudowanych należało uznać za prawidłowe.

W odniesieniu natomiast do dostawy działek niezabudowanych należy stwierdzić, że analiza powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy wskazuje jednoznacznie, że zwolnienie od podatku obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) innych niż tereny budowlane.

W związku z powyższym, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy działki niezabudowane - nieruchomości celu komercyjnego od nr 1- do nr 13, które będą przedmiotem sprzedaży, są terenem budowlanym w rozumieniu powołanego wyżej art. 2 pkt 33 ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy w kontekście obowiązujących przepisów prawa stwierdzić należy, że skoro – jak wskazano w opisie sprawy – działki niezabudowane są objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przewidującym zabudowę mieszkaniową i usługową, będą spełniały definicję terenu budowlanego określonego w art. 2 pkt 33 ustawy i tym samym ich dostawa nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

W tym miejscu należy wskazać, że jeżeli przy zbyciu towaru wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie opisanego zwolnienia od podatku VAT, to przepisy dopuszczają również możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, przy spełnieniu łącznie obu warunków, o których mowa w tym przepisie.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie choćby jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Należy nadmienić, że brak prawa do odliczenia należy odczytywać w kontekście tez zawartych w wyroku TSUE z dnia 8 grudnia 2005 r. w sprawie C-280/04 Jyske Finans A/S przeciwko Skatteministeriet (pkt 24-26). W sprawie tej Trybunał wskazuje, że: „Zwolnienie przewidziane w art. 13 część B lit. c szóstej dyrektywy może obejmować zatem jedynie dostawy towarów, przy których nabyciu wyłączone było, na podstawie ustawodawstwa krajowego, prawo do odliczenia. Treść tego artykułu nie może być w tym aspekcie interpretowana w inny sposób, który umożliwiłby uniknięcie sytuacji, w której podatnik pozbawiony możliwości skorzystania z takiego zwolnienia podlegałby podwójnemu opodatkowaniu (pkt 24).

Jeśli tego rodzaju ustawodawstwo, jak to rozpatrywane w postępowaniu przed sądem krajowym, przewiduje, że przedsiębiorstwa, których działalność polega na wynajmie pojazdów mechanicznych mogą odliczyć podatek od zakupów przeznaczonych na tę działalność, to wynika z tego, że nabycie pojazdu przez tego rodzaju przedsiębiorstwo nie dotyczy w rozumieniu art. 13 część B lit. c szóstej dyrektywy wyłączenie prawa do odliczenia zgodnie z art. 17 ust. 6 tej dyrektywy. Nie można zatem uznawać, że odsprzedaż tego pojazdu zalicza się do dostaw podlegających zwolnieniu przewidzianemu w owym art. 13 część B lit. c. Okoliczność, że przy takim nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia z tego względu, że – podobnie jak w sprawie przed sądem krajowym – nastąpiło ono od sprzedawców, którzy sami nie mogli, zgodnie z ustawodawstwem krajowym, odliczyć podatku naliczonego od dokonanych przez nich zakupów pojazdów i stąd nie zadeklarowali naliczonego podatku VAT, jest bez znaczenia dla kwalifikacji tego nabycia do celów stosowania owego art. 13 (pkt 25).

W tej sytuacji (…) art. 13 część B lit. c szóstej dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że nie jest z nim sprzeczne ustawodawstwo krajowe, które poddaje opodatkowaniu podatkiem VAT czynności, w ramach których podatnik odsprzedaje, po przeznaczeniu na potrzeby swojego przedsiębiorstwa, towary, przy których nabyciu nie miało zastosowania wyłączenie prawa do odliczenia zgodnie z art. 17 ust. 6 zmienionej dyrektywy 77/388, i to mimo tego, że przy owym nabyciu, od podatnika pozbawionego możliwości zadeklarowania podatku VAT, nie przysługiwało z tego względu prawo do odliczenia (pkt 26)”.

W art. 13 część B lit. c szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. Urz. UE. L Nr 145, str. 1) wskazano, że nie naruszając innych przepisów Wspólnoty, Państwa Członkowskie zwalniają, na warunkach, które ustalają w celu zapewnienia właściwego i prostego zastosowania zwolnień od podatku i zapobieżenia oszustwom podatkowym, unikaniu opodatkowania lub nadużyciom: dostawy towarów przeznaczonych w całości dla działalności, która jest zwolniona od podatku na podstawie art. 28 ust. 3 lit. b), jeśli dla tych towarów nie przedsięwzięte zostały odliczenia podatkowe, jak również dla towarów, od których nabycia lub produkcji nie przysługiwało na podstawie art. 17 ust. 6 prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z art. 17 ust. 6 szóstej Dyrektywy, przed upływem najwyżej czterech lat od daty wejścia w życie niniejszej dyrektywy, Rada, stanowiąc jednogłośnie na wniosek Komisji, podejmie decyzję, które wydatki nie będą się kwalifikowały do odliczenia podatku od wartości dodanej. Odliczenie podatku od wartości dodanej nie będzie w żadnym przypadku obejmowało wydatków niebędących wydatkami ściśle związanymi z działalnością gospodarczą, takich jak wydatki na artykuły luksusowe, rozrywkowe lub wydatki reprezentacyjne.

TSUE w podanym wyżej wyroku orzekł, że art. 13 część B lit. c szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku, zmienionej Dyrektywą Rady 94/5/WE z dnia 14 lutego 1994 r., należy interpretować w ten sposób, że nie jest z nim sprzeczne ustawodawstwo krajowe, które poddaje opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej czynności, w ramach których podatnik odsprzedaje, po przeznaczeniu na cele swojego przedsiębiorstwa, towary, przy których nabyciu nie miało zastosowanie wyłączenie prawa do odliczenia zgodnie z art. 17 ust. 6 zmienionej dyrektywy 77/388, i to mimo tego, że przy owym nabyciu, od podatnika pozbawionego możliwości zadeklarowania podatku VAT, nie przysługiwało z tego względu prawo do odliczenia.

W analizowanej sprawie przesłanki uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy również nie będą spełnione, ponieważ w związku z nabyciem nieruchomości w wyniku komunalizacji na podstawie art. 5 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych, nie wystąpił podatek od towarów i usług. Tym samym w takiej sytuacji nie można mówić, że Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości lub, że takie prawo mu nie przysługiwało.

W konsekwencji, nie można uznać, że skoro danego podatku w momencie nabycia nieruchomości nie było, to Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do jego odliczenia. W konsekwencji sprzedaż przedmiotowych działek niezabudowanych - nieruchomości celu komercyjnego od nr 1- do nr 13 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Z uwagi na fakt, że sprzedaż działek niezabudowanych, nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy ani art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, to będzie czynnością opodatkowaną właściwą stawką podatku VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w ww. zakresie należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przez Nabywcę z tytułu nabycia nieruchomości należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić również należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy – nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że Zbywca i Nabywca w momencie dostawy nieruchomości będą zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi. Nabywca będzie wykorzystywał przedmiotowe nieruchomości do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Jak wyżej wskazano dostawa budynków i budowli znajdujących się na działkach stanowiących nieruchomości celu komercyjnego od nr 14 - do nr 39 będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i jednocześnie zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy dostawa prawa własności ww. działek również będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie ww. przepisu. Natomiast jeżeli obie strony transakcji spełnią warunki wynikające z art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy, to przedmiotowa transakcja dostawy działek zabudowanych - nieruchomości celu komercyjnego od nr 14 - do nr 39 będzie opodatkowana podatkiem VAT według właściwej stawki.

Z okoliczności sprawy wynika, iż Nabywca będący czynnym podatnikiem podatku VAT będzie wykorzystywał nabyte nieruchomości do czynności opodatkowanych VAT. Tym samym Nabywcy z tytułu nabycia działek niezabudowanych - nieruchomości celu komercyjnego od nr 1- do nr 13, których - jak wyżej wskazano - dostawa będzie opodatkowana według właściwej stawki podatku oraz w przypadku rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w stosunku do działek zabudowanych - nieruchomości celu komercyjnego od nr 14 - do nr 39 i wyboru opodatkowania dostawy tych działek według właściwej stawki podatku VAT, będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Spełniona bowiem zostanie podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT jaką jest związek dokonanego nabycia nieruchomości z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przy czym powyższe prawo będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Wobec powyższego stanowisko Zainteresowanych w zakresie prawa do odliczenia należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej– rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Ponadto, należy wskazać, że na podstawie art. 42b ust. 1 w powiązaniu z art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnik może wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS), która jest wydawana w formie decyzji na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Wystąpienie z wnioskiem o wydanie WIS jest możliwe już od 1 listopada 2019 r. – przy czym WIS dotyczy stanu prawnego, który obowiązuje od 1 lipca 2020 r.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj