Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT1.4011.422.2020.6.MT
z 13 sierpnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020, poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 30 kwietnia 2020 r. (data wpływu 4 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych sprzedaży działek, uzupełnionym w dniu 10 lipca 2020 r. – w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych sprzedaży działek na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług. Dla potrzeb rozstrzygnięcia w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych został on następnie uzupełniony – w odpowiedzi na wezwanie organu – pismem z dnia 2 lipca 2020 r. (data wpływu 10 lipca 2020 r.).


We wniosku złożonym przez:


  1. Zainteresowaną będącą stroną postępowania:
    1. A.L.
  2. Zainteresowanych niebędących stroną postępowania:
    1. R.K.

      (…)
    2. M.K.

      (…)
    3. J.K.

      (…)


przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawcy są współwłaścicielami niezabudowanej nieruchomości w udziałach po 1/3 części (A.L. - 1/3, R.K. - 1/3, M.K. i J.K - 1/3 na zasadzie umownie rozszerzonej wspólności majątkowej) - niezabudowanej działki gruntu nr 3 o obszarze 4,7965 ha, położonej w S. (dalej także: „przedmiotowa działka gruntu” lub „działka nr 3”).

Dla nieruchomości w skład której wchodzi opisana działka gruntu Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą pod oznaczeniem KW nr (…), w której sposób korzystania z działki nr 3 opisany jest jako: grunty orne, przy czym zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka ta przeznaczona jest w całości na cele inne niż rolne. Działka ta bowiem objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – uchwała Nr (…) Rady Miasta S. (…), zgodnie z którym działka nr 3 jest przeznaczona na cele inne niż rolne (działka znajduje się jednocześnie w kilku obszarach terenów elementarnych oznaczonych w planie symbolami: ... - przeznaczenie terenu: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z dopuszczeniem usług; ... - przeznaczenie terenu: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z dopuszczeniem usług; ... - przeznaczenie terenu: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z dopuszczeniem usług; ... - przeznaczenie terenu: tereny zespołów garażowych z dopuszczeniem usług; ... - przeznaczenie terenu: droga publiczna - ulica dojazdowa; ... - przeznaczenie terenu: zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z dopuszczeniem usług; ... – (…) przeznaczenie terenu: droga publiczna - ulica zbiorcza; ... - przedłużenie ul. (…) - przeznaczenie terenu: droga publiczna - ulica lokalna; ... - przedłużenie ul. (…) - przeznaczenie terenu: droga publiczna - ulica dojazdowa; ... - przeznaczenie terenu: droga publiczna - ulica dojazdowa. Przedmiotowa działka gruntu posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej (gminnej).

W projekcie przedwstępnej umowy sprzedaży ww. nieruchomości strony zamierzają zamieścić następujące oświadczenie: „wyżej opisana nieruchomość nie stanowi nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003 r. lub Kodeksu cywilnego”. Oświadczenie to wynika z faktu, iż mimo że w księdze wieczystej przedmiotowa działka gruntu figuruje jako grunty orne i Wnioskodawcy płacili i nadal płacą podatek rolny z tytułu własności działki nr 3, to z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wskazanego powyżej wynika, że działka ta przeznaczona jest w całości na cele inne niż rolne.

Przedmiotowa działka gruntu nie jest leśna, ani nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu, nie jest położona na obszarze rewitalizacji ani na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, o której mowa w rozdziale 5 ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji, nie jest położona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej ani parku narodowego, ani nie jest wpisana do rejestru zabytków, grunt nie jest położony pod śródlądowymi wodami stojącymi.

A.L., R.K. i J.K. nabyli udziały we współwłasności przedmiotowej działki gruntu po 1/3 na podstawie umowy darowizny zawartej 31 marca 2008 r. przed notariuszem (…).

Natomiast M.K. nabyła prawo współwłasności w działce nr 3 na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej. W małżeństwie M.K. i J.K. obowiązuje ustrój rozszerzonej wspólności majątkowej - udział wynoszący 1/3 części we własności działki nr 3 J. K. nabył pierwotnie na podstawie umowy darowizny zawartej 31 marca 2008 r. przed notariuszem (…) , następnie udział ten został objęty majątkiem wspólnym małżonków na podstawie umowy o rozszerzenie wspólności majątkowej zawartej 6 maja 2010 r. przed notariuszem (…).

Przedmiotowa działka gruntu stanowiła wcześniej własność nieżyjącej babci A.L., R.K. i J.K., a mianowicie Pani S.K. Pani S.K. była matką A.K., który był ojcem A.L., R.K. i J.K.

A.K. stał się właścicielem przedmiotowej działki gruntu na mocy przekazania całego gospodarstwa rolnego aktem notarialnym z dnia 4 czerwca 1987 r. od matki. W skład całego gospodarstwa wchodziła pierwotnie, oprócz działki nr 3, również działka zabudowana nr 4 (…). Działka 3 (…) od początku była gruntem rolnym i zgodnie z jej przeznaczeniem była rolnie uprawiana przez A.K.. Uprawiał on głównie zboża i ziemniaki.

A.L., J.K. i R.K. (rodzeństwo) stali się właścicielami przedmiotowej działki gruntu na podstawie darowizny dokonanej na ich rzecz przez ich ojca - akt notarialny z dnia 31 marca 2008 r. Przedmiotowa działka gruntu w momencie darowizny nie była już rolnie uprawiana. W jej pobliżu budowane były kolejne bloki mieszkalne (…). Wnioskodawcy również rolnie nie uprawiali działki nr 3.

Wnioskodawcy regularnie opłacali i nadal opłacają podatek rolny z tytułu własności działki nr 3. Nieżyjący wcześniejsi właściciele S.K. i A.K. otrzymywali świadczenia emerytalno-rentowe z KRUS jako rolnicy. Aktualnie współwłaściciele J.K. i R.K. opłacają składki w KRUS.

W roku 2009 zgodnie z uchwałą Rady Miasta S. działka nr 3 (…) została objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, na mocy którego zmieniło się jej przeznaczenie na użytek inny niż rolny, jak zostało to wyżej opisane.

Przedmiotowa działka gruntu nie była nigdy wcześniej dzielona geodezyjnie przez Wnioskodawców, nie uprawiali oni roli na tej działce ani nie zbroili działki (brak dopływu wody, kanalizacji, podłączenia instalacji prądu). Działka nr 3 nie była zabudowywana przez Wnioskodawców. Na działce nr 3 od lat 70-tych ubiegłego wieku usytuowane są trzy słupy wysokiego napięcia. Działka nr 3 nie była nigdy ogrodzona. Wnioskodawcy po nabyciu działki nr 3 również jej nie ogrodzili.

Wnioskodawcy zamierzają sprzedać przedmiotową działkę gruntu firmie deweloperskiej (przedmiot działalności firmy obejmuje działalność deweloperską), a mianowicie A. Spółka Komandytowa (…). W pierwszej kolejności planowane jest zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży działki nr 3 i wpłata zadatku. W drugiej kolejności planowane jest zawarcie umowy definitywnej sprzedaży (przyrzeczonej umowy sprzedaży) i zapłata pozostałej części ceny.

W dniu sporządzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej żadna z ww. umów z firmą deweloperską nie została jeszcze zawarta przez Wnioskodawców. Strony są w trakcie negocjacji i sporządzania projektu przedwstępnej umowy sprzedaży działki nr 3. Według zapisów w projekcie przedwstępnej umowy sprzedaży Kupujący (firma deweloperska) będzie uprawniona na mocy pełnomocnictwa udzielonego przez Sprzedających (Wnioskodawców) dokonać podziału działki nr 3 zanim nastąpi zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży (definitywnej umowy sprzedaży). Tym samym strony dopuszczają, że stan prawny działki nr 3 może się zmienić na skutek dokonania jej podziału przez Kupującego po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży, a przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Wnioskodawców kupującemu. Podział działki będzie miał charakter geodezyjny.

Wnioskodawcy nie wykonywali czynności marketingowych związanych z planowanym zbyciem działki nr 3, nie rozsyłali ogłoszeń o planowanej sprzedaży. A. Spółka Komandytowa jako (…) deweloper ma rozeznanie na temat gruntów w obrębie miasta S. i prawdopodobnie na bieżąco monitoruje plany zagospodarowania, więc dotarli do Wnioskodawców z pytaniem, czy byliby zainteresowani sprzedażą. Bez udziału Wnioskodawców mieli wiedzę na temat położenia działki i infrastruktury jaka na działce nr 3 się znajduje (trzy słupy i linie wysokiego napięcia). Wnioskodawcy nie wydzielali dróg wewnętrznych na działce nr 3. Ponadto nie występowali o decyzje w sprawie warunków zabudowań. Wydanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego było okolicznością niezależną od Wnioskodawców. Nie występowali oni z wnioskiem do właściwego organu o wydanie takiego planu.

Wnioskodawcy nie prowadzą ewidencji środków trwałych, w której wpisana byłaby działka nr 3 jako środek trwały.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali ponadto następujące okoliczności faktyczne sprawy:

A.L. poza prawem współwłasności działki nr 3 jest również współwłaścicielką działki nr 1 i 2 położonych (…). Działka nr 2 w KW jest oznaczona jako grunty orne, zaś działka nr 1 jest zabudowana budynkiem mieszkalnym i 2 budynkami gospodarczymi - obie działki zostały nabyte w drodze darowizny od rodziców Zainteresowanej w roku 2008. Ponadto A.L. jest współwłaścicielką (na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, który wraz z mężem nabyła na podstawie umowy sprzedaży w 2018 r. (w lokalu tym Zainteresowana mieszka i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z mężem). Natomiast Zainteresowana nie użytkuje działki nr 1 i 2.

J.K. poza prawem współwłasności działki nr 3 posiada również prawo współwłasności działki nr 1 i 2 (…). Działka nr 2 w KW jest oznaczona jako grunty orne, zaś działka nr 1 jest zabudowana budynkiem mieszkalnym i 2 budynkami gospodarczymi - obie działki zostały nabyte w drodze darowizny od rodziców Zainteresowanego w roku 2008. Działkę 1 Zainteresowany wraz z żoną wykorzystuje do celów mieszkalnych i do prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Ponadto część działki nr 2 i część działki nr 1 są przez Zainteresowanego J.K. wynajmowane dla podmiotu, który prowadzi komis aut. Od tego wynajmu Zainteresowany odprowadza do US ryczałtowy podatek dochodowy.

R.K. poza prawem współwłasności nieruchomości nr 3 posiada również prawo współwłasności dwóch działek(…), to jest działki nr 1 oraz działki nr 2 (…). Działka nr 2 w KW jest oznaczona jako grunty orne, zaś działka nr 1 jest zabudowana budynkiem mieszkalnym i 2 budynkami gospodarczymi - obie działki zostały nabyte w drodze darowizny od rodziców Zainteresowanej w roku 2008. Zainteresowana nie użytkuje działki nr 1 i 2.

M.K. poza prawem współwłasności działki nr 3 jest również współwłaścicielką działek nr 1 i 2 (…). Działka nr 2 w KW jest oznaczona jako grunty orne. Zaś działka nr 1 jest zabudowana budynkiem mieszkalnym i 2 budynkami gospodarczymi. Prawo współwłasności tych działek Zainteresowana nabyła na podstawie umowy o rozszerzeniu wspólności majątkowej małżeńskiej, zawartej w roku 2010. Zainteresowana wykorzystuje działkę nr 1 do zamieszkiwania i prowadzi na niej wspólne gospodarstwo domowe z mężem.

W dacie sporządzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Zainteresowani nie mają zamiaru zbycia wyżej wskazanych praw we współwłasności. Niemniej jednak, nie są w stanie wskazać, czy faktycznie prawa te będą lub nie będą zbywane w przyszłości. Dlatego też Zainteresowani nie potrafią określić, czy jednak faktycznie dojdzie do zbycia ww. praw w przyszłości.

Żaden z Zainteresowanych nie dokonywał wcześniej zbywania innych nieruchomości. Po raz pierwszy Zainteresowani planują zbycie nieruchomości, która jest przedmiotem ich wniosku.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych.


Do jakiej kategorii źródeł przychodów należy zakwalifikować planowaną sprzedaż przedmiotowej działki gruntu nr 3 opisanej w stanie faktycznym, to jest do źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 czy też w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm; dalej: ustawa o PIT) oraz czy w związku z tym Wnioskodawcy będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od transakcji sprzedaży przedmiotowej działki gruntu nr 3, w tym od otrzymanego zadatku w związku z planowanym zawarciem najpierw przedwstępnej umowy sprzedaży, a następnie przyrzeczonej umowy sprzedaży?


Zdaniem Zainteresowanych, planowaną sprzedaż przedmiotowej działki gruntu nr 3 opisanej w stanie faktycznym należy zaliczyć do kategorii źródeł przychodów o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT i w związku z tym, że upłynęło 5 lat od nabycia działki nr 3 przez Wnioskodawców, nie będą oni zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od transakcji sprzedaży przedmiotowej działki gruntu nr 3, w tym od otrzymanego zadatku w związku z planowanym zawarciem najpierw przedwstępnej umowy sprzedaży, a następnie od otrzymanej pozostałej części ceny przy zawarciu przyrzeczonej umowy sprzedaży.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8:


  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • zbycie nieruchomości lub jej części poza działalnością gospodarczą (pkt 8 lit a).


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są: „8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, (...) - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany”.


Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.



Stosownie natomiast do art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:


  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.


Z powyższych przepisów wynika, że aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:


  • zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o PIT pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,
  • nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT oraz
  • wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł.


Sprzedaż niezabudowanej nieruchomości jeżeli jest związana z działalnością gospodarczą (stanowi środek trwały), to wówczas podlega opodatkowaniu jako źródło przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

W ocenie Wnioskodawców z opisu stanu faktycznego sprawy jednoznacznie wynika, że planowana sprzedaż działki nr 3 nie będzie wiązać się z wykonywaniem działalności gospodarczej i nie będzie tym samym kwalifikować się do źródła przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Działka ta nie jest wpisana do ewidencji środków trwałych jak zostało wskazane powyżej.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że sprzedaż działki gruntu dla celów podatkowych może być traktowana jako sprzedaż w ramach pozarolniczej działalność gospodarczej albo jako odrębne źródło przychodów (sprzedaż nieruchomości przez osoby fizyczne nieprowadzące działalność gospodarczej). Jeśli ta sprzedaż faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania za sprzedaż w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy, to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności.


Jak wskazano wyżej, aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą, musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:


  • celu zarobkowego,
  • ciągłości,
  • zorganizowanego charakteru.


Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.

Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy - do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. O takim zorganizowaniu mogą świadczyć (chociaż nie są decydujące) także niektóre czynności, jak na przykład wyodrębnienie pewnych składników materialnych lub niematerialnych służących danej działalności, dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług.

„Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podejmowane przez podatnika czynności, które mieszczą się w zwykłym zarządzie własnym majątkiem, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie tym majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą. Wskazane wyżej przesłanki w każdym przypadku należy rozważyć indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego.” (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 października 2019 r. znak: 0115-KDIT3.4011.330.2019.3.WM).

Przenosząc powyższe na grunt analizowanej sprawy wskazać należy, że Wnioskodawcy nie rejestrowali się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w zakresie PKD odnoszącej się do działalności charakterystycznej dla dewelopera lub pośrednika obrotu nieruchomościami – okoliczność, aby się rejestrowali w tym zakresie nie jest wskazana w opisie stanu faktycznego sprawy. Sprzedaż nieruchomości wiąże się z tym, że po długim okresie nieużytkowania działki nr 3 pojawił się nabywca, które planuje ją kupić. Takie zdarzenie należy uznać za incydentalną sprzedaż, nie mającą związku z działalnością gospodarczą. Takiego działania nie można uznać za ciągłą i zorganizowaną aktywność nastawioną na obrót nieruchomościami. Wnioskodawcy nie nabyli działki nr 3 w celu odsprzedaży. Dostali ją w darowiźnie od ojca. Zatem ta czynność nie miała związku z działalnością gospodarczą, lecz wynikała jedynie z tradycyjnych stosunków rodzinnych i przekazania majątku młodszemu pokoleniu krewnych lub w ramach stosunków małżeńskich. Jest to praktyka często spotykana w stosunkach rodzinnych. Wnioskodawcy nie nabywali nieruchomości z zamiarem dalszej odsprzedaży, co jednoznacznie wynika z opisu stanu faktycznego. Aktywność Wnioskodawców, nie będzie wykraczać poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności i zwykłym zarządem majątkiem prywatnym w związku z planowaną sprzedażą. Z opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcy nie podjęli ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami, takich jak np. ponoszenie nakładów w postaci uzbrojenia terenu, ogrodzenie terenu, wydzieleniu dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki nr 3, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanej działki nr 3, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze.

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje się, że o kwalifikacji działalności gospodarczej nie może przesądzać także podejmowanie przez podatnika w sposób racjonalny czynności mieszczących się w granicach zwykłego zarządu majątkiem własnym, mające na celu m.in. zaspokajanie potrzeb rodziny. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku o sygn. akt I SA/Gd 170/19 podzielił stanowisko wyrażone przez NSA w wyroku z dnia 9 marca 2016 r. sygn. akt II FSK 1423/14, że w obliczu niepewności na rynku pracy dążenie do zabezpieczenia w przyszłości potrzeb własnych i rodziny należy do naturalnych zachowań, a przejawiających się m.in. poprzez lokowanie wolnych środków w różne dobra, takie jak nieruchomości. Dokonanie podziału nieruchomości, w ramach którego podatnik musi podjąć szereg kroków na ścieżce administracyjnej, mieści się więc w kręgu czynności zwykłego zarządu własnymi sprawami majątkowymi. Ponadto wskazuje się w orzecznictwie sądowo-administracyjnym, że „(...) sama liczba i zakres transakcji sprzedaży, fakt że przed sprzedażą podatnik dokonał podziału jednego z gruntów na działki, długość okresu, w jakim te transakcje następowały, jak i wysokość osiągniętych z nich przychodów, nie ma znaczenia dla przesądzenia, w jakim charakterze działa podatnik dokonujący sprzedaży gruntów (...) Nie można bowiem przyjąć, że podatnik zarządzający prywatnym majątkiem nie może podejmować działań zwiększających rynkową atrakcyjność rzeczy, które zamierza sprzedać” (I SA/Gd 170/19).

Powyższe należy odnieść do zgody Wnioskodawców na geodezyjny podział działki po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży, a przed zawarciem przyrzeczonej umowy sprzedaży. Dzięki tej zgodzie kupujący uzna definitywne nabycie działki nr 3 za bardziej atrakcyjne.

Jak wskazał WSA w Gdańsku w uzasadnieniu ww. wyroku: „(...) sam zamiar podatnika osiągnięcia zysku w związku z przeprowadzonymi przez niego transakcjami nie przesądza w sposób wyłączny o przypisaniu uzyskanego z tych operacji przychodu do źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. (...) Oznaczałoby to bowiem, że działalność w zakresie zarządu majątkiem osobistym miałaby być prowadzona z naruszeniem reguł gospodarności i z założenia miałaby nie przynosić zysku”.

Zatem z opisu stanu prawnego i faktycznego niniejszego wniosku jednoznacznie wynika, że planowana sprzedaż działki nr 3 nie będzie kwalifikowana do źródła przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Tym samym, jedynym możliwym do zastosowania przepisem jest art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, a więc sprzedaż poza działalnością gospodarczą. Przepis ten określa 5-letni materialnoprawny termin po upływie którego sprzedaż nieruchomości nie wiążę się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316, z późn. zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy zmienianej w art. 1, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W dniu 31 grudnia 2008 r. brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT było następujące: „Źródłami przychodów są: 8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, (...) - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie: w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.”.

Również w 2010 r. (do którego ww. przepis art. 8 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw nie ma zastosowania) brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) ustawy o PIT było analogiczne jak powyżej.

W tym miejscu należy wskazać, że w odniesieniu do każdego z Wnioskodawców upłynął 5 letni termin wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie działki nr 3. Upływ 5 letniego terminu skutkuje brakiem obowiązku opodatkowania planowanej sprzedaży działki nr 3 i w konsekwencji brakiem obowiązku złożenia zeznania i zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży działki nr 3 i otrzymania zadatku oraz z tytułu zawarcia przyrzeczonej (definitywnej) umowy sprzedaży działki nr 3 i otrzymania pozostałej części ceny.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 w zw. z art. 14r § 5 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Zainteresowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest wniosek Zainteresowanych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).


Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj