Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-1.4010.326.2020.1.BK
z 1 października 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2020 r. (data wpływu 7 sierpnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należny podatek VAT naliczony w związku z objęciem udziałów w Innej Spółce w zamian za aportjest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2020 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należny podatek VAT naliczony w związku z objęciem udziałów w Innej Spółce w zamian za aport.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Spółka Akcyjna oraz określone spółki od niej zależne tworzą podatkową grupę kapitałową (dalej: „PGK II”) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”). Rokiem podatkowym PGK II jest rok kalendarzowy, zaś spółką reprezentującą ww. PGK II jest Spółka Akcyjna - jako spółka dominująca w Grupie Kapitałowej (dalej: „GK”). Podstawa opodatkowania PGK II jest obliczana zgodnie z art. 7a ustawy o CIT, w związku z art. 7 ust. 1 - 3 ustawy o CIT.

Spółka Akcyjna jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT rozliczający ten podatek - jako odrębny (od PGK II) podatnik VAT - za okresy miesięczne.

Spółka Akcyjna przewiduje objęcie udziałów/akcji, tj. wkładów określonych w statucie lub umowie spółki (dalej: „udziały”) w innej krajowej spółce kapitałowej (dalej: „Inna Spółka”). Objęcie udziałów ma nastąpić przez wniesienie części składników majątkowych Spółki, tj. towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług – VAT - (dalej: „aport”), które podlegać będą opodatkowaniu VAT (w związku z ich wniesieniem do Innej Spółki), gdyż ustawa VAT traktuje taką czynność jako odpłatna dostawę towarów i usług. Aport nie będzie stanowił przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Operacja ta realizowana jest/będzie w sposób następujący:

  • składniki majątku stanowiące aport zostaną wycenione przez niezależnego rzeczoznawcę;
  • wartość objętych przez Spółkę udziałów, tj. wkładów określonych w statucie/umowie spółki Innej Spółki odpowiadać będzie wartości netto wnoszonego aportu (wg wyceny rzeczoznawcy, ustalonej na poziomie rynkowym), co znajdzie odzwierciedlenie w statucie/umowie spółki Innej Spółki, natomiast kwota VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT - w rozumieniu art. 106a i dalsze ustawy VAT - wystawionej przez Spółkę, uregulowana zostanie przez Inną Spółkę na rzecz Spółki w formie pieniężnej.

Podatek należny VAT ustalony przez Spółkę od przekazania aportu (wkładu), zostanie ujawniony w deklaracji podatkowej VAT złożonej za miesiąc powstania obowiązku podatkowego (w związku z tą czynnością) i rozliczony z właściwym urzędem skarbowym. Kwota podatku VAT, która ma być zapłacona przez Inną Spółkę nie stanowi/nie będzie stanowić elementu wkładu określonego w statucie/umowie spółki Innej Spółki.

Wątpliwość Wnioskodawcy, sprowadza się do tego, czy należny podatek VAT od ww. transakcji Spółka Akcyjna winna rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca ponadto informuje, że:

  • Spółka Akcyjna - jako odrębny podatnik podatku CIT do końca 2015 r. - otrzymała interpretację indywidualną Znak: S-ILPB3/423-42/14/17-S/PR z dnia 7 marca 2018 r. wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie jak będąca przedmiotem niniejszego wniosku, w której Organ uznał, iż podatek należny VAT w okolicznościach jw. nie stanowi przychodu polegającego opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT. Interpretacja ta została wydana zgodnie z rozstrzygnięciami sądów, jakie zapadły w tej sprawie, wyrażonym w wyroku WSA we Wrocławiu z 20 kwietnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 2068/14 oraz w wyroku NSA z 11 października 2017 r. sygn. akt II FSK 2514/15.
  • Spółka Akcyjna w latach 2016-2018 r. była członkiem podatkowej grupy podatkowej PGK I, która utraciła byt prawny w związku z upływem czasu na który została powołana ta Grupa. PGK I, jako podatnik podatku CIT, w sprawie identycznej jak będąca przedmiotem niniejszego wniosku, zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej. Wydana interpretacja, uznająca, że VAT stanowi przychód należny podlegający opodatkowaniu, została uchylona (jako nieprawidłowa) wyrokiem WSA z 6 września 2017 r. sygn. akt I SA/Wr 507/17 (prawomocnym). W wyroku tym stwierdzono, że w okolicznościach jw. kwota podatku VAT od aportu, stanowi podatek należny VAT, który nie stanowi przychodu podatkowego.

Z uwagi na fakt, iż od dnia 01 stycznia 2019 r. podatnikiem podatku CIT jest PGK II, ponowne wystąpienie z niniejszym wnioskiem jest uzasadnione.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany rozpoznać jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należny podatek VAT naliczony w związku z objęciem udziałów w Innej Spółce w zamian za aport?

Zdaniem Wnioskodawcy, należny podatek VAT, naliczony od wkładów wnoszonych do Innej Spółki, nie stanowi przychodów podlegających opodatkowaniu CIT.

Uzasadniając powyższe twierdzenie, Wnioskodawca wskazał, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2017 r. przychodem jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT stanowi, że do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

W związku z ww. regulacjami, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przychodem podlegającym opodatkowaniu jest jedynie wartość wkładów (aportu), bowiem tylko ta jest/będzie określona w statucie/umowie spółki Innej Spółki (a wartość tego wkładu zostanie ustalona na poziomie rynkowym). Natomiast kwota VAT należnego przekazana Spółce w formie pieniężnej przez Inną Spółkę (otrzymującą aport) nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym. Przyjęcie innego stanowiska w takiej sytuacji naruszałoby zasadę neutralności VAT, wyrażoną w Dyrektywie UE 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Kwota należnego VAT nie stanowi bowiem dla Spółki definitywnego przysporzenia majątkowego, gdyż musi zostać przekazana do właściwego urzędu skarbowego. Tym samym należny podatek od towarów i usług, jako obciążający bezpośrednio Inną Spółkę pozostaje dla Spółki neutralny dla celów rozliczenia podatku dochodowego, co wynika z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o CIT i co również potwierdzają wskazane powyżej wyroki WSA we Wrocławiu oraz NSA.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie wskazać należy, że z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika m.in., że Spółka Akcyjna oraz określone spółki od niej zależne tworzą podatkową grupę kapitałową. Spółka Akcyjna przewiduje objęcie udziałów/akcji, tj. wkładów określonych w statucie lub umowie spółki w innej krajowej spółce kapitałowej (Innej Spółce), przez wniesienie aportem części składników majątkowych Spółki, tj. towarów i usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług – VAT, które podlegać będą opodatkowaniu VAT (w związku z ich wniesieniem do Innej Spółki), gdyż ustawa VAT traktuje taką czynność jako odpłatna dostawę towarów i usług. Aport nie będzie stanowił przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Składniki majątku stanowiące aport zostaną wycenione przez niezależnego rzeczoznawcę. Wartość objętych przez Spółkę udziałów, tj. wkładów określonych w statucie/umowie spółki Innej Spółki odpowiadać będzie wartości netto wnoszonego aportu (wg wyceny rzeczoznawcy, ustalonej na poziomie rynkowym), co znajdzie odzwierciedlenie w statucie/umowie spółki Innej Spółki, natomiast kwota VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z odpowiedniej faktury VAT - w rozumieniu art. 106a i dalsze ustawy VAT - wystawionej przez Spółkę, uregulowana zostanie przez Inną Spółkę na rzecz Spółki w formie pieniężnej. Podatek należny VAT ustalony przez Spółkę od przekazania aportu (wkładu), zostanie ujawniony w deklaracji podatkowej VAT złożonej za miesiąc powstania obowiązku podatkowego (w związku z tą czynnością) i rozliczony z właściwym urzędem skarbowym. Kwota podatku VAT, która ma być zapłacona przez Inną Spółkę nie stanowi/nie będzie stanowić elementu wkładu określonego w statucie/umowie spółki Innej Spółki.

Odnosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy wskazać należy, że w myśl art. 1 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 505 z późn. zm.), spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Z treści art. 4 § 1 pkt 2 cyt. ustawy wynika, że użyte w ustawie określenia oznaczają spółka kapitałowa – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną.

Stosownie do treści art. 7b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406, dalej: „ustawa CIT”), za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego.

Przy czym, jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności, wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Źródłem powstania przychodu, powstającego po stronie udziałowca (podmiotu wnoszącego aport), jest objęcie udziałów (akcji), wkładów w zamian za wkłady niepieniężne (aporty), z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Przychodem wskazanym w tym przepisie jest nominalna, a więc zadeklarowana w umowie lub w statucie, wartość udziałów (akcji), wkładów. Regulując powyższym przepisem skutki podatkowe objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, ustawodawca w przepisie art. 12 ust. 1b pkt 1-4 ustawy CIT, wyraźnie określił moment powstania przychodu udziałowca z tego tytułu, stanowiąc, że przychód określony w ust. 1 pkt 7 powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki, spółdzielni albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
    2a. przeniesienia na spółkę własności przedmiotu wkładu - w przypadku gdy spółka lub podwyższenie kapitału spółki nie podlegają obowiązkowi rejestracji we właściwym rejestrze zgodnie z przepisami państwa, w którym spółka ma siedzibę lub zarząd, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego, albo
  4. podjęcia uchwały o przyjęciu w poczet członków spółdzielni.


W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, przedmiot wkładu nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, zatem będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT.

W związku z powyższym, w dniu objęcia przez Spółkę udziałów w innej spółce kapitałowej w zamian za aport w postaci towarów i usług, powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód podatkowy. Przychód ten będzie równy - stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT - wartości nominalnej objętych w spółce kapitałowej udziałów (akcji).

Losu tego nie podziela natomiast otrzymana przez Spółkę Akcyjną kwota podatku VAT uwzględniona na fakturze dokumentującej aport.

Zgodzić się należy co do zasady z Wnioskodawcą, iż zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Zważyć jednak należy, iż Wnioskodawca otrzyma w opisanej sytuacji za aport nie tylko udziały, ale również kwotę pieniężną odpowiadającą kwocie VAT należnego.

Podkreślić należy, że udział jest częścią kapitału zakładowego, która jest określona kwotowo i ma określoną wartość. Aport jest wkładem niepieniężnym wnoszonym do spółki w celu pokrycia udziałów. Suma wartości nominalnej otrzymanych udziałów jest odzwierciedleniem wartości wkładów wnoszonych do spółki, a wartość ta, określona kwotowo, stanowi równowartość wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki. Bez znaczenia przy tym jest to, że wycena wartości składników majątku będącego przedmiotem aportu odnosi się do ich wartości netto. O ile bowiem objęcie udziałów nastąpi w zamian za wkłady o wartości netto, to przyjąć należy, iż taka jest wartość (cena) wkładu.

Należy jednak mieć na uwadze okoliczność, że środki przekazane przez Inną Spółkę będącą spółką kapitałową na rzecz wnoszącego aport Wnioskodawcy nie mają charakteru podatku ale stanowią kwotę dodatkową uiszczoną na rzecz Wnioskodawcy stanowiącą dla niego przysporzenie majątkowe, a więc w istocie będącą jego przychodem podatkowym.

Nie stanowi bowiem wątpliwości, że otrzymana przez Spółkę Akcyjną kwota to tylko równowartość należnego podatku od towarów i usług, a nie ten podatek. Jak wynika bowiem z art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 z późn. zm.), podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Z powyższego wynika zatem, że otrzymanie przez Spółkę świadczenie, nie spełnia warunków do uznania za podatek w rozumieniu przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.

Podkreślić również należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają innej definicji w zakresie należnego podatku od towarów i usług. Istotne w sprawie jest również to, że stosownie do art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483), nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie otrzymane przez Spółkę Akcyjna środki pieniężne nie mogą być utożsamiane z należnym podatkiem VAT. Należność ta nie jest nieodpłatnym, przymusowym oraz bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Skarbu Państwa jak i nie została nałożona w drodze ustawy. Jest to kwota przekazana Spółce Akcyjnej w związku z zawartą z Inną Spółką kapitałową umowa cywilno-prawną. W konsekwencji w przedmiotowej sprawie uznać należy, że otrzymane przez Spółkę Akcyjna od spółki kapitałowej środki pieniężne będą przychodem podatkowym na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, w analizowanej sprawie nie może znaleźć zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, otrzymana przez Spółkę Akcyjną kwota pieniężna stanowiąca równowartość podatku VAT należnego wykazanego na fakturze wystawionej przez ww. Spółkę w związku z aportem, o którym mowa we wniosku, stanowi dla Wnioskodawcy przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniące, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę orzeczeń sądów administracyjnych które zdaniem Wnioskodawcy przemawiają za słusznością przedstawionego stanowiska podkreślić należy, że jakkolwiek orzeczenia kształtują pewną linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw, w danym stanie faktycznym. Orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację. Tutejszy organ interpretacyjny podziela jednakże ocenę prawną zawartą w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie z dnia 4 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Go 628/14 oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 sierpnia 2012 r. sygn. akt I FSK 1405/11.

Nie jest również wiążąca w niniejszej sprawie interpretacja indywidualna wydana dla PGK I, jako odrębnego od PGK II podmiotu, po wyroku sądu administracyjnego, bowiem w przypadku prawomocnego orzeczenia uchylającego interpretację indywidualną organu na mocy art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.), ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie organy, których działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania było przedmiotem zaskarżenia, a także sądy, chyba że przepisy prawa uległy zmianie.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj