Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB3-2.4012.649.2020.2.MD
z 16 października 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 10 sierpnia 2020 r. (data wpływu 10 sierpnia 2020 r.) uzupełnionym pismem z 28 września 2020 r. (data wpływu 28 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. l pkt 10 ustawy VAT planowanej sprzedaży udziału w Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2020 r. wpłynął ww. wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. l pkt 10 ustawy VAT planowanej sprzedaży udziału w Nieruchomości. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 28 września 2020 r. (data wpływu 28 września 2020 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z 18 września 2020 r. znak: 0111-KDIB3-2.4012.649.2020.1.MD.

W przedmiotowym wniosku uzupełnionym pismem z 28 września 2020 r. przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcą jest V. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”) z siedzibą we W., zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) jako podatnik VAT czynny.

J spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Współwłaściciel”) z siedzibą w W. jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny.

W dalszej części niniejszego wniosku Spółka wraz ze Współwłaścicielem będą łącznie zwani „Sprzedającymi”.

Sprzedający planują sprzedaż własności budynku biurowego.

Rozważane są dwie możliwości, w odniesieniu do podmiotu nabywającego budynek (dalej: „Kupujący”):

  1. Kupujący będzie czynnym podatnikiem VAT, Sprzedający jako dokonujący dostawy i nabywca nie złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodnego oświadczenia, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części – dalej oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia od podatku dla towarów i usług dla przedmiotowej transakcji, bądź
  2. Kupujący nie będzie czynnym podatnikiem VAT.

W dalszej części niniejszego wniosku Sprzedający wraz z Kupującym będą łącznie zwani „Stronami”.

Spółka prowadzi działalność podlegającą zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) – zwaną dalej: „Ustawą VAT” – opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z informacją widniejącą w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przeważającą działalnością Spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD: 68.20.Z).

Przedmiotem pozostałej działalności jest m.in.:

  • kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD: 68.10.Z),
  • pośrednictwo w obrocie nieruchomościami (PKD: 68.31.Z),
  • zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie (PKD: 68.32.Z).

Sprzedający to jest V. Sp. z o.o. i J. Sp. z o.o. są współwłaścicielami wolnostojącego budynku biurowo-usługowego, wybudowanego na gruncie użytkowania wieczystego, znajdującego się przy ulicy P. 15 w W. (dalej: „Budynek”), stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności.

Sprzedający planują dokonać odpłatnego zbycia prawa własności Budynku (z wyłączeniem pierwszego piętra w Budynku) wraz z budowlą w postaci utwardzonego parkingu, znajdującego się przy Budynku.

Nabywcą będzie alternatywnie: czynny podatnik VAT bądź podmiot nie będący podatnikiem VAT.

Spółka V. sp. z o.o. posiada udział we własności Budynku, w użytkowaniu wieczystym gruntu i częściach wspólnych nieruchomości, wynoszący X.

Spółka J. sp. z o.o. posiada udział we własności Budynku, w użytkowaniu wieczystym gruntu i częściach wspólnych nieruchomości, wynoszący Y.

Przedmiotem planowanej sprzedaży będzie zatem Budynek (przy czym pierwsze piętro Budynku nie będzie przedmiotem sprzedaży ze względu na wskazane dalej okoliczności) – wraz z budowlą w postaci parkingu – którego sytuacja prawno-faktyczna kształtowała się w następujący sposób:

  • W dniu 2 września 1999 r. – ustanowione zostało współużytkowanie wieczyste gruntu – w odniesieniu do nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr X/4. położonej w W. przy ul. P., róg ulicy E., na rzecz spółki W. Itd. sp. z o.o. (w udziale 49/100) i spółki Vi. sp. z o.o. (w udziale 51/100) - akt notarialny Rep. X;
  • W dniu 20 stycznia 2000 r. Decyzją nr X Prezydenta m.st. W. wydane zostało dla spółki W. Itd. sp. z o.o. i Vi. sp. z o.o. pozwolenie na budowę;
  • W dniu 30 lipca 2002 r. Decyzją nr X. wydaną przez Burmistrza gminy W., Vi. sp. z o.o. i W. Ltd. sp. z o.o. uzyskały pozwolenie na użytkowanie budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym (pierwsze zasiedlenie Budynku);
  • Od 1 sierpnia 2003 r. obowiązywała pierwsza umowa najmu Budynku;
  • W dniu 14 kwietnia 2004 r. – W. ltd. sp. z o.o. przeniosło na Vi. sp. z o.o. swój udział (tj. 49/100) w prawie użytkowania wieczystego gruntu wraz z udziałem w prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność – akt notarialny Rep. X.;
  • W dniu 1 września 2004 r. – ustanowiona została odrębna własność lokalu użytkowego znajdującego się na I piętrze wraz z udziałem X we własności części wspólnych Budynku i innych urządzeń oraz udział w użytkowaniu wieczystym gruntu akt notarialny Rep. A X.;
  • W dniu 27 grudnia 2004 r. – ustanowiono odrębną własność lokali użytkowych i dokonano sprzedaży przez Vi. sp. z o.o. na rzecz spółki W, ltd. sp. z o.o.:
    • lokalu użytkowego na IV piętrze wraz z udziałem X. w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu i we współwłasności części wspólnych,
    • lokalu użytkowego na parterze wraz z udziałem X. w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu i we współwłasności części wspólnych,
    akt notarialny Rep. X.;
  • W dniu 7 czerwca 2005 r. – sprzedaż przez Vi. sp. z o.o. na rzecz irlandzkiej spółki S. spółka partnerska, lokalu niemieszkalnego usytuowanego na I piętrze wraz z udziałem x. w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz częściach współwłasności części budynków i innych urządzeń. Wskazać należy iż przedmiotem planowanej sprzedaży nie będzie pierwsze piętro Budynku;
  • W dniu 25 czerwca 2010 r. – W. S.A. sprzedał na rzecz spółki J. sp. z o.o. następujące lokale znajdujące się w Budynku:
    • lokal użytkowy usytuowany na V kondygnacji Budynku wraz z udziałem x. w nieruchomości wspólnej,
    • lokal użytkowy usytuowany na I kondygnacji Budynku wraz z udziałem x.
    akt notarialny Rep. X.

Przekazanie nieruchomości protokołem zdawczo-odbiorczym nastąpiło 30 września 2010 r.

  • W dniu 11 września 2014 r. – ze spółki Vi. sp. z o.o. wydzielona została spółka V. sp. z o.o. – akt notarialny rep. X.

W związku z podziałem spółki na rzecz nowo zawiązanej spółki zbyta została zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z planem podziału spółki, majątek przekazany przez Spółkę Vi. sp. z o.o. na rzecz V. sp. z o.o. objął m.in. udział x. w prawie użytkowania wieczystego gruntu i prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ul. P. 15.

Spółka V. sp. z o.o. rozpoczęła swą działalność w listopadzie 2014 r.

Mając na względzie powyższe, wskazać należy, iż w momencie planowej sprzedaży Budynku znajdującego się przy ul. P. 15 w W., przedmiot sprzedaży stanowić będzie współwłasność spółek V. sp. z o.o. i J. sp. z o.o.

Pozwolenie na użytkowanie Budynku zostało wydane w 2002 r., do dnia sprzedaży nie zostały poniesione nakłady wynoszące co najmniej 30% wartości początkowej obiektu (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym).

W uzupełnieniu opisu zdarzenia przyszłego podano następujące informacje.

Wnioskodawca podnosi, że przedmiotem planowanej dostawy – której dotyczy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – jest udział wynoszący x. (…) w prawie użytkowanie wieczystego gruntu działki o numerze x/4 o powierzchni łącznej 1241,00 m2, co odpowiada udziałowi Wnioskodawcy w wysokości 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego) z obrębu ewidencyjnego …. położonej w W., w dzielnicy Ż. i w prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą … (…), który obejmuje parking podziemny na kondygnacji podziemnej oznaczanej jako „minus 1” i parking na kondygnacji „0” znajdujący się w obrysie budynku (w podcieniu), który jest częścią budynku i nie stanowi odrębnej budowli – oznaczany dalej jako „parking w budynku”, które dalej łącznie nazywane będą „Nieruchomością”.

W powyższym zakresie Wnioskodawca prostuje wniosek z dnia 10 sierpnia 2020 r. wnosząc o pominięcie w opisie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) jak i w treści wydawanej interpretacji odniesienia do „budowli w postaci utwardzonego parkingu znajdującego się przy Budynku”, oznaczanej dalej jako „parking przy budynku”, co do której to budowli, Wnioskodawca składa oświadczenie, że nie będzie ona elementem planowanej dostawy (zdarzenia przyszłego), bowiem przysługujący Wnioskodawcy udział x. we współwłasności prawa użytkowania wieczystego gruntu działki x/4 z obrębu … o powierzchni 1241,00 m2, co odpowiada udziałowi Wnioskodawcy w wysokości 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego) jak i w prawie własności budynku, stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą … nie obejmuje „parkingu przy budynku”.

Wnioskodawca z ostrożności procesowej podnosi natomiast, że przedmiotem zdarzenia przyszłego to jest dostawy Nieruchomości będzie parking składający się z miejsc parkingowych, znajdujących się w garażu podziemnym na kondygnacji podziemnej (oznaczanej jako „minus 1”) jak i na poziomie „0” w obrysie budynku (w podcieniu), stanowiący część budynku i nie będący budowlą w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2020 poz. 1333) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), oznaczany dalej jako „parking w budynku” tj. który objęty jest udziałem wynoszącym x. (…) w prawie użytkowanie wieczystego działki gruntu o numerze 2/4 z obrębu …. o powierzchni łącznej 1241,00 m2, co odpowiada udziałowi Wnioskodawcy w tym prawie w wysokości 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego) i prawne własności budynku stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą … (…).

Wnioskodawca planuje sprzedaż Nieruchomości tj. udziału wynoszącego x. (….) w prawie użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 1241,00 m2, co odpowiada udziałowi Wnioskodawcy w wysokości 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego) i prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą … (…) obejmującego parking będący częścią budynku – i nie stanowiący budowli w rozumieniu w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2020 poz. 1333) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), składający się z miejsc parkingowych znajdujących się na poziomie „0” w obrysie budynku (w podcieniu) oraz znajdujących się w garażu podziemnym na kondygnacji „minus 1” do dnia 31 grudnia 2020.

Sprzedaż w innym terminie nie jest wykluczona.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu udziału wynoszącego x (…) w prawie użytkowania wieczystego gruntu działki o numerze x/4 z obrębu … położonej W., w dzielnicy Ż. o powierzchni łącznej 1241,00 m2, co odpowiada udziałowi Wnioskodawcy w tym prawie w wysokości 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego) i prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą … (…), obejmującym parking w budynku i będący jego częścią nie stanowiący budowli w rozumieniu w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2020 poz. 1333) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112. poz. 1316 ze zm.). składający się z miejsc parkingowych znajdujących się na poziomie „0” w obrysie budynku (w podcieniu) oraz znajdujących się w garażu podziemnym na kondygnacji „minus 1” , bowiem nabycie Nieruchomości wraz z parkingiem w budynku nastąpiło w ramach podziału spółki Vi. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wydzielenia i przeniesienia – zgodnie z planem podziału – tzw. „pionu nieruchomości” stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa to jest organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego w istniejącym przedsiębiorstwie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Do nabycia opisanego wyżej nie stosowano przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) na mocy art. 6 pkt 1 tejże ustawy.

Umowa najmu z 1 sierpnia 2003 r. obejmowała wynajem części powierzchni biurowej w budynku przy ulicy P. 15 w W., oraz części miejsc parkingowych na „parkingu w budynku” to jest w garażu podziemnym (kondygnacja minus 1) i części miejsc parkingowych w obrysie budynku (kondygnacja 0).

Na pytanie Organu nr 4 „Z treści wniosku wynika, że udział wynoszący x. obejmuje prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności budynku, proszę o wskazanie czy ww. udział obejmuje również parking?” Wnioskodawca udzielił odpowiedzi, że udział wynoszący x. (…) w prawie użytkowania wieczystego gruntu działki o numerze x/4 o powierzchni łącznej 1241,00 m2, co odpowiada udziałowi Wnioskodawcy w wysokości 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego) z obrębu ewidencyjnego … położonej w W., w dzielnicy Ż. I w prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą …. (….), obejmuje parking w budynku tj. parking na kondygnacji podziemnej oznaczanej jako „minus 1” i parking na kondygnacji „0” znajdujący się w obrysie budynku (w podcieniu), który jest częścią budynku i nie stanowi odrębnej budowli.

Udział ten nie obejmuje parkingu przy budynku, niebędącego przedmiotem wniosku.

Na pytanie Organu nr 5 „Czy ww. parking stanowi budowlę w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2020 poz. 1333) oraz Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.)? - jeżeli tak, to jakie jest oznaczenie PKOB (proszę wskazać dla parkingu).” Wnioskodawca wskazał, że parking przy budynku nie jest objęty wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Parking w budynku będący częścią Nieruchomości, która ma być przedmiotem planowanej dostawy tj. garaż podziemny na kondygnacji oznaczanej jako „minus 1”, jak również miejsca parkingowe znajdujące się w obrysie budynku – w podcieniu na kondygnacji „0” nie stanowią odrębnej budowli w rozumieniu przepisów prawa budowlanego oraz na mocy przepisów Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), jako, że stanowią część budynku i są klasyfikowane łącznie zgodnie z PKOB jako budynek niemieszkalny (PKOB 12).

Wskazanie odrębnego PKOB dla parkingu stanowiącego część budynku to jest dla miejsc parkingowych w garażu podziemnym (kondygnacja minus 1) i części miejsc parkingowych w obrysie budynku (kondygnacja 0) zdaniem Wnioskodawcy – nie jest zasadne w obowiązującym stanie prawnym.

Ustawa o podatku od towarów i usług, poprzez podanie klasyfikacji odwołuje się do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, która stanowi usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych. Zatem dla celów podatku VAT stosuje się przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych stanowiącej usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych.

Zgodnie zatem z PKOB, przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych, będący wynikiem prac budowlanych.

Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Stosownie do treści art. 3 pkt 2, pkt 2a i pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332, z późn. zm.), przez:

  • budynek – należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
  • budowlę – należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowie sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.


Parking znajdujący się „przy budynku” który nie należy do Wnioskodawcy nie jest już przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji, natomiast parking w budynku jest częścią budynku.

Na pytanie Organu nr 6 „Kiedy parking znajdujący się przy budynku został wybudowany?” Wnioskodawca podał, że Parking znajdujący się przy budynku nie jest przedmiotem wniosku.

Parking w budynku tj. na kondygnacji „minus 1” i na kondygnacji „0” będący częścią budynku wybudowany został i oddany został do użytkowania w oparciu o decyzję Burmistrza Gminy W. z 30 lipca 2002 r. nr 31/2002 – dotyczącą całego budynku.

Powyższa okoliczność faktyczna opisana została we wniosku z 10 sierpnia 2020 r. na stronie 4 (tiret 3) jako pierwsze zasiedlenie w brzmieniu:

„W dniu 30 lipca 2002 r. Decyzją nr x. wydaną przez Burmistrza gminy W., Vi. sp. z o. o. i W. Ltd. sp. z o. o. uzyskały pozwolenie na użytkowanie budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym (pierwsze zasiedlenie Budynku).”

Na pytanie Organu nr 7 „Czy parking został oddany do użytkowania ponad 2 lata przed planowaną transakcją i czy od tego czasu faktycznie był używany?” Wnioskodawca wskazał: parking w budynku tj. na kondygnacji „minus 1” i na kondygnacji „0” będący częścią budynku wybudowany został przed oddaniem do użytkowania, które to oddanie do użytkowania budynku wraz z parkingiem było możliwe w oparciu o decyzję Burmistrza Gminy W. z dnia 30 lipca 2002 r. , nr x.

Parking w budynku od 30 lipca 2002 r. był użytkowany.

Parking przy budynku nie jest już przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji.

Na pytanie Organu nr 8 „Czy w związku z nabyciem/wybudowaniem ww. parkingu Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?” Wnioskodawca udzielił odpowiedzi: W związku z wybudowaniem parkingu w budynku Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem budynek, którego częścią jest parking, budowany był od 20 stycznia 2000 r. to jest od decyzji o pozwoleniu na budowę nr x. wydanej przez Prezydenta m.st. W. wydanej dla spółki W. sp. z o.o. i Vi. sp. z o.o. (vide strona 4 wniosku o wydanie interpretacji z 10 sierpnia 2020 r.) do 30 lipca 2002 r. to jest decyzji nr x. wydanej przez Burmistrza gminy W., którą Vi. sp. z o.o. i W. Ltd. sp. z o.o. uzyskały pozwolenie na użytkowanie budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym (pierwsze zasiedlenie Budynku). Natomiast V. Sp. z o.o. powstała poprzez podziała przez wydzielenie w dniu 11 września 2014 r. na mocy aktu notarialnego rep. x.

W związku z nabyciem udziału wynoszącego x. (…) w prawie użytkowania wieczystego gruntu działki o numerze x/4 z obrębu …. położonej w W., w dzielnicy Ż. o powierzchni łącznej 1241,00 m2, co odpowiada udziałowi Wnioskodawcy w tym prawie w wysokości 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego) i prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą …. (….), obejmującym parking w budynku i będącym jego częścią Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego prawo bowiem nabycie Nieruchomości wraz z parkingiem w budynku nastąpiło w ramach podziału spółki Vi. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wydzielenia i przeniesienia – zgodnie z planem podziału – tzw. „pionu nieruchomości” stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa to jest organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego w istniejącym przedsiębiorstwie zespołu składników materialnych i niematerialnych. W tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Do nabycia opisanego wyżej nie stosowano przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) na mocy art. 6 pkt 1 tejże ustawy.

Jak podniesiono we wniosku z 10 sierpnia 2020 r. Wnioskodawca, podnosi, że parking znajdujący się „przy budynku” nie jest już przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji.

Z ostrożności procesowej Wnioskodawca podnosi, że w związku z nabyciem budynku wraz parkingiem w budynku Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, ponieważ czynność taka nie implikowała powstania obowiązku podatkowego od dostawy oraz nie nadkłada obowiązku wystawienia faktury (nie powstał podatek należny), a tym samym u Wnioskodawcy nie powstał podatek naliczony, jak i prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Do opisanego nabycia nie stosowano przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) na mocy art. 6 pkt 1 tejże ustawy, w brzmieniu: przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221. z późn. zm.). zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami – według art. 2 pkt 6 ustawy – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwo”, należy więc odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Natomiast w art. 2 pkt 27e ww. ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zdefiniował „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie całość).

Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa obrotowe, ale także czynnik ludzki, a więc pracowniczy.

Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki że tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania.

Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wszystkie powyższe okoliczności i przesłanki miały miejsce przy podziale Vi. Sp. z o.o. przez wydzielenie, a zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi do 2014 roku niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, która posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług – tak jak w opisanym podziale przez wydzielenie Vi. Sp. z o.o. mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, bowiem spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  4. zespół tych składników od 11 września 2014 stanowi niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych.

Konfrontując przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego z przywołanymi przepisami należy stwierdzić, że przedmiotowa transakcja z roku 2014 objęła istotne składniki majątkowe służące do prowadzenia działalności gospodarczej, o których stanowi art. 551 Kodeksu cywilnego.

Na pytanie Organu nr 9 „Czy były/będą ponoszone do dnia zbycia wydatki na ulepszenie ww. parkingu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej obiektu? Jeżeli tak to proszę podać w jakim czasie Wnioskodawca ponosił te wydatki (proszę wskazać datę) i czy Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków?” Wnioskodawca wskazał, że z ostrożności procesowej podnosi, że parking znajdujący się „przy budynku” nie jest przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji.

Wnioskodawca oświadcza natomiast, że nie ponosił wydatków na ulepszenie parkingu na kondygnacji „minus 1” i na kondygnacji będącego częścią budynku, który wybudowany został i oddany został do użytkowania wraz z budynkiem w oparciu o decyzję Burmistrza Gminy Warszawa Centrum z dnia 30 lipca 2002 r. nr x. i od tego czasu był użytkowany.

Wnioskodawca oświadcza, że w przewidywalnym terminie nie zamierza ponosić takich wydatków do dnia ewentualnego zbycia udziału wynoszącego x. (….) w prawie użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego) i prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą … (…), który to udział x, obejmuje również parking podziemny na kondygnacji „minus 1” i parking na kondygnacji „0” znajdujący się w obrysie budynku (w podcieniu), które są częścią budynku, i nie stanowią odrębnych od budynku budowli.

Ulepszenia takie są obecnie zbędne ponieważ budynek jest w dobrym stanie technicznym.

Uwzględniając powyższe, jako, że Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiących, w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej obiektu w związku z czym nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków.

W odniesieniu do zaprezentowanego we wniosku stanowiska własnego oraz powołania normy art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca wyjaśnia, iż przywołany przez Wnioskodawcę art. 6 pkt 1 ustawy VAT, w brzmieniu: przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, znalazł zastosowanie przy nabyciu Nieruchomości, obejmującej parking w budynku ( będący częścią budynku i nie stanowiący odrębnej budowli, składający się z miejsc parkingowych znajdujących się na poziomie „0” w obrysie budynku (w podcieniu) oraz miejsc parkingowych znajdujących się w garażu podziemnym na kondygnacji „minus 1”). Norma art. 6 pkt 1 nie będzie miała natomiast zastosowania dla planowanej transakcji sprzedaży, która obejmować ma Nieruchomość z wyłączeniem m.in. oznaczenia indywidualizującego przedsiębiorstwo Wnioskodawcy lub jego wyodrębnionych części (np. nazwy przedsiębiorstwa), własności ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, wierzytelności, praw z papierów wartościowych i środków pieniężnych, koncesji, licencji i zezwoleń, ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania (ostatecznie sformułowane w piśmie z 28 września 2020 r.):

Czy sprzedaż Nieruchomości, obejmującej „parking w budynku” będący częścią budynku i nie stanowiący odrębnej budowli, składający się z miejsc parkingowych znajdujących się w garażu podziemnym na kondygnacji „minus 1” jak i znajdujących się na poziomie „0” w obrysie budynku (w podcieniu) podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2020 r. poz. 106 ze zm.)?

Stanowisko Wnioskodawcy (ostatecznie sformułowane w piśmie z 28 września 2020 r.):

Sprzedaż (dostawa) Nieruchomości to jest udziału wynoszącego x. (….) w prawie użytkowanie wieczystego gruntu działki o numerze 2/4 o powierzchni łącznej 1241,00 m2, co odpowiada udziałowi Wnioskodawcy w wysokości 904,49 m2 (dziewięćset cztery i czterdzieści dziewięć setnych metra kwadratowego), z obrębu ewidencyjnego …. położonej w W., w dzielnicy Ż. i prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność, położonego w W. przy ulicy P. 15 (piętnaście) objętych księga wieczystą …. (….), który to udział obejmuje parking w budynku to jest parking podziemny na kondygnacji podziemnej oznaczanej jako „minus 1” i parking na kondygnacji „0” znajdujący się w obrysie budynku (w podcieniu), który jest częścią budynku i nie stanowi odrębnej budowli, jako dokonywana poza pierwszym zasiedleniem – z uwzględnieniem opisanego stanu faktycznego – podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. 2020 r. poz. 106 ze zm.) z zastrzeżeniem, że dokonujący dostawy i nabywca, nie dokonają rezygnacji ze zwolnienia na podstawie normy art. 43 ust. 10 z uwzględnieniem art. 43 ust. 11 powołanej wyżej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez sprzedaż – w myśl art. 2 pkt 22 ustawy – rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 6 i 7 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  • oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  • zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Kwestię wysokości opodatkowania reguluje art. 41 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym – stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

Natomiast zgodnie z treścią art. 146aa ust.1 pkt 1 w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W przypadku dostawy budynków lub budowli zwolnienie od podatku przysługuje na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10a ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2019 r. przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Zgodnie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków oraz budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu) stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym obiekt jest posadowiony.

Z opisu analizowanej sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje sprzedaż Nieruchomości tj. udziału wynoszącego 25954/35610 w prawie użytkowania wieczystego gruntu i prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność obejmującego parking będący częścią budynku (nie stanowiącego odrębnej budowli), składający się z miejsc parkingowych znajdujących się na poziomie „0” w obrysie budynku (w podcieniu) oraz znajdujących się w garażu podziemnym na kondygnacji „minus 1”

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą zwolnienie od podatku VAT sprzedaży udziału w Nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Odnosząc się do planowanej sprzedaży udziału w budynku biurowo-usługowym obejmującego parking będący częścią budynku, składający się z miejsc parkingowych znajdujących się na poziomie „0” w obrysie budynku (w podcieniu) oraz znajdujących się w garażu podziemnym na kondygnacji „minus 1”, należy zauważyć, że decydujące dla rozstrzygnięcia, czy w przedmiotowej sprawie dla opisanej dostawy zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania jest rozstrzygnięcie kwestii, czy i kiedy względem ww. budynku nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie dostawa budynku biurowo-usługowego obejmującego parking będący jego częścią, nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ani przed nim, gdyż – jak wynika z opisu sprawy – budynek ten został już zasiedlony. Jednocześnie pomiędzy pierwszym zasiedleniem ww. budynku, a planowaną dostawą nie upłynie okres krótszy niż 2 lata. Powyższe wynika z faktu, że jak wskazano w opisie sprawy, do pierwszego zasiedlenia budynku biurowo-usługowego obejmującego parking będący jego częścią doszło wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie w 2002 r. Budynek użytkowany był na potrzeby własne, a w późniejszych latach również wynajmowany. Wnioskodawca nie ponosił wydatków na jego ulepszenie. Jak wynika z opisu sprawy do dnia sprzedaży nie zostaną poniesione nakłady wynoszące co najmniej 30% wartości początkowej obiektu (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym). Zatem, zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż opisanego udziału w budynku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji sprzedaż udziałów w prawie użytkowania wieczystego działki, na której posadowiony jest ww. budynek przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy – również objęta będzie zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

W konsekwencji w okolicznościach niniejszej sprawy sprzedaż Nieruchomości tj. udziału wynoszącego x. w prawie użytkowania wieczystego gruntu i prawie własności budynku stanowiącego odrębną własność obejmującego parking będący częścią budynku, składający się z miejsc parkingowych znajdujących się na poziomie „0” w obrysie budynku (w podcieniu) oraz znajdujących się w garażu podziemnym na kondygnacji „minus 1” korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia od podatku planowanej transakcji sprzedaży na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowani ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Ponadto, z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego, niniejsza interpretacja skierowana jest tylko do Wnioskodawcy i nie wywołuje skutków prawnych dla Współwłaściciela oraz Kupującego.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. Zgodnie z art. 57a ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj