Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-3.4012.670.2020.2.MK
z 8 grudnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2020 r. (data wpływu 4 września 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 listopada 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • nieuznania sprzedaży Centrum Logistycznego za zbycie przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części
  • podstawy opodatkowania sprzedaży Centrum logistycznego
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy Budynku 1, Wiaty oraz Budowli wraz z dostawą gruntu oraz możliwości rezygnacji z tego zwolnienia,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego przy sprzedaży Centrum Logistycznego
  • wpływu na skutki podatkowe Transakcji sprzedaży działki nr ...na podstawie odrębnej umowy,
  • wpływu na skutki podatkowe Transakcji braku sprzedaży działki nr ...
    jest prawidłowe.
  • opodatkowania dostawy Urządzenia budowlanego
    jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej od towarów i usług w zakresie

  • nieuznania sprzedaży Centrum Logistycznego za zbycie przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części
  • podstawy opodatkowania sprzedaży Centrum logistycznego
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy Budynku 1, Wiaty oraz Budowli wraz z dostawą gruntu oraz możliwości rezygnacji z tego zwolnienia
  • opodatkowania dostawy Urządzenia budowlanego
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego przy sprzedaży Centrum Logistycznego
  • wpływu na skutki podatkowe Transakcji sprzedaży działki nr ...na podstawie odrębnej umowy,
  • wpływu na skutki podatkowe Transakcji braku sprzedaży działki nr ....

W ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 listopada 2020 r. w zakresie doprecyzowania opisu sprawy, przeformułowania pytań, przedstawienia stanowiska, wskazanie przedmiotu wniosku, ilości zdarzeń przyszłych oraz o brakującą opłatę.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącą stroną postępowania:
    ..., ul. ..., ...
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    ..., ul. ..., ...

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

... z siedzibą w ... (dalej: ...) zamierza dokonać sprzedaży Centrum Logistycznego w ..., tj. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości oraz prawa własności budynków i budowli (w tym infrastruktury) posadowionych na tej nieruchomości.


Status/historia Nieruchomości

Sprzedaż dotyczy nieruchomości położonej przy ul. ... w ... (woj. ...) o łącznym obszarze 3,0834 ha, na którą to nieruchomość (dalej: Nieruchomość) składa się:

  1. prawo użytkowania wieczystego sześciu działek ewidencyjnych, o łącznej pow, 2,9982 ha, tj. działki ewidencyjnej:
    1. o numerze ..., o powierzchni 0,3285 ha (dalej: „Działka ...”),
    2. o numerze ..., o powierzchni 0,3281 ha (dalej: „Działka ...”),
    3. o numerze ..., o powierzchni 1,1128 ha (dalej: „Działka ...”),
    4. o numerze ..., o powierzchni 0,4614 ha (dalej: „Działka ...”),
    5. o numerze ..., o powierzchni 0,2245 ha (dalej: „Działka ...”),
    6. o numerze ..., o powierzchni 0,5429 ha (dalej: „Działka ...”),
    oraz
  1. udział w prawie użytkowania wieczystego wynoszący 1/2, w trzech działkach ewidencyjnych:
    1. o numerze ..., o całkowitej powierzchni 0,0640 ha (dalej: „Działka ...”),
    2. o numerze ..., o całkowitej powierzchni 0,0246 ha (dalej: „Działka ...”),
    3. o numerze ..., o całkowitej powierzchni 0,0819 ha (dalej: „Działka ...”).


Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów Starosty Powiatu …, Nieruchomość położona jest w obrębie ... o przeznaczeniu użytkowym: tereny przemysłowe, przy czym część Nieruchomości obejmująca działki ewidencyjne ..., ... oraz ... oznaczona została jako: drogi.

Jednocześnie, Nieruchomość została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta ..., zgodnie z uchwałą nr ... Rady Miejskiej w ... z dnia ...2017 roku. Zgodnie z tą uchwałą:

  • część Nieruchomości obejmująca działki ewidencyjne ...,...,...,... oraz ...zostały oznaczone jako teren obiektów produkcyjnych i magazynów (...);
  • część Nieruchomości obejmująca działki ewidencyjne ... i ... zostały oznaczone jako teren obiektów produkcyjnych i magazynów - działki wydzielone pod drogę wewnętrzną dojazdową;
  • część Nieruchomości obejmująca działkę ewidencyjną ... została oznaczona jako teren obiektów produkcyjnych i magazynów - działka wydzielona pod drogę wewnętrzną dojazdową, tereny dróg publicznych klasy dojazdowej (droga projektowana);
  • część Nieruchomości obejmująca działkę ewidencyjną ... została oznaczona jako teren obiektów produkcyjnych i magazynów - tereny dróg publicznych klasy dojazdowej (droga projektowana) (...).

W efekcie, żadna z ww. działek ewidencyjnych będących częściami składowymi opisywanej Nieruchomości nie stanowi terenu niezabudowanego innego niż tereny budowlane.

Dla części Nieruchomości obejmującej ww. Działki ..., ..., ..., ... oraz ..., o łącznej pow. 2,6701 ha Sąd Rejonowy w ..., VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr KW ....

Dla części Nieruchomości obejmującej Działkę ..., o pow. 0,3281 ha Sąd Rejonowy w ..., VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr KW ....

Natomiast, dla części Nieruchomości obejmującej Działki ..., ... oraz ..., o łącznej pow. 0,1705 ha Sąd Rejonowy w ..., VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr KW ....

Działki ...,..., ..., ... oraz ...

... nabyła prawo użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ... oraz ... w roku 2007 i od tamtego czasu rozpoczęła wykorzystywanie tej części Nieruchomości na własne potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w tym w szczególności postanowiła o budowie Centrum Logistycznego wraz z infrastrukturą techniczną.

W efekcie, na moment złożenia przedmiotowego wniosku, na części Nieruchomości obejmującej ww. działki ewidencyjne znajdują się następujące naniesienia.

Budynek 1

Budynek niemieszkalny, jednokondygnacyjny, z konstrukcji stalowej (o przeznaczeniu: budynki handlowo- usługowe), tj. hala magazynowa o pow. 14.667 m2 (dalej: „Budynek 1”).

Budynek 1 posiada następujące instalacje techniczne: elektryczna trójfazowa, instalacja odgromowa, wentylacja mechaniczna, wodociągowa, kanalizacyjna, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, teleinformatyczna, instalacja teletechniczna, instalacja ppoż. (tryskaczowa), oświetleniowa (oświetlenie ogólne, oświetlenie typu LED oraz oświetlenie awaryjne), instalacja niskoprądowa, sygnalizacyjna, a także system komputerowy i łączności telefonicznej.

Do elewacji szczytowych Budynku 1, od strony zachodniej i północnej przylegają zadaszenia o wysokościach odpowiednio 5 i 6,5 m.

Budynek 1 został wybudowany w granicach Działek ..., ..., ... oraz ... i w całości został oddany do użytkowania w roku 2008.

Od roku 2008 Budynek 1 nie był przedmiotem istotnych nakładów ze strony ... (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tego budynku.

Od momentu oddania do użytkowania Budynku 1 był on w całości wykorzystywany przez ... na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (VAT). Przy tym część Budynku 1, od 28 listopada 2018 roku była również przedmiotem umowy dzierżawy.

... odliczyło VAT naliczony w związku z wydatkami na (i) budowę oraz (ii) remonty/ulepszenia opisywanego Budynku 1 oraz odprowadzało podatek VAT należny od wynagrodzenia z tytułu dzierżawy części Budynku 1.

W ocenie ... Budynek 1 należy sklasyfikować jako budynek w rozumieniu art, 3 pkt 2 Prawa budowlanego, tj. taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Działka ...

Wiata - budynek wyodrębniony z Zadaszenia Z1

Budynek niemieszkalny, jednokondygnacyjny, z konstrukcji stalowej posadowionej na stopach fundamentowych (o przeznaczeniu: pozostałe budynki niemieszkalne), o powierzchni 256 m2 (dalej: „Wiata”)

Wiata stanowi wydzieloną część nw. Zadaszenia Z1 o całkowitej powierzchni 1063,45 m2, która to część zadaszenia jest połączona z Budynkiem 1 i korzysta z jego przegrody budowlanej oraz posiada ściany osłonowe od strony północnej i zachodniej, co pozwala na wydzielenie przedmiotowej Wiaty z przestrzeni i określenie jej zewnętrznych kształtów.

Wiata posiada następujące instalacje techniczne: elektryczna, oświetleniowa

Wiata została wybudowana w granicy Działki ... i w całości zostały oddana do użytkowania w roku 2008.

Od roku 2008 Wiata nie była przedmiotem istotnych nakładów ze strony ... (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tego budynku.

Od momentu oddania do użytkowania Wiata była w całości wykorzystywane przez ... na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (VAT) [omawiany składnik majątku nigdy nie był oddany innemu podmiotowi do użytkowania w wykonaniu czynności opodatkowanych, w tym nie był przedmiotem najmu ani dzierżawy].

... odliczyło VAT naliczony w związku z wydatkami na (i) budowę oraz (ii) remonty/ulepszenia Wiaty.

W ocenie ... Wiatę należy sklasyfikować jako budynek w rozumieniu art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego, tj. taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Część Zadaszenia Z1

Zadaszenie z konstrukcji stalowej posadowionej na stopach fundamentowych o całkowitej powierzchni 1063,45 m2 (dalej: „Zadaszenie Zl”), obejmujące możliwy do wyodrębnienia ww. budynek niemieszkalny o pow. 256 m2 (Wiatę) oraz pozostałą część tego zadaszenia o pow. 807,45 m2, które w przeciwieństwie do powoływanej Wiaty nie posiada ścian ani żadnych innych przegród budowlanych pozwalających na wydzielenie tej części Zadaszenia Z1 z przestrzeni (dalej: „Część Zadaszenia Z1”).

Część Zadaszenia Zl została wybudowana i oddana do użytku w roku 2008, i od tamtego czasu jest wykorzystywana na potrzeby własne prowadzonej działalności opodatkowanej (VAT).

... odliczyło VAT naliczony w związku z wydatkami na (i) budowę oraz (ii) remonty/ulepszenia Części Zadaszenia Zl, które nie było przedmiotem istotnych nakładów ze strony ... (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej.

Część Zadaszenia Zl (poprzez ww. Wiatę) połączona jest z Budynkiem 1 i korzysta z jego pojedynczej przegrody budowlanej, niemniej nie posiada ścian, ani żadnych innych przegród budowlanych pozwalających na jej wydzielenie z przestrzeni.

W ocenie ... Część Zadaszenia Zl należy klasyfikować jako budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego.

Działka ... i ...

Zadaszenie Z2

Zadaszenie z konstrukcji stalowej posadowionej na stopach fundamentowych, o pow. 877,18 m2 (dalej: „Zadaszenie Z2”)

Zadaszenie Z2 zostało wybudowane i oddane do użytku w roku 2008, i od tamtego czasu jest wykorzystywane na potrzeby własne prowadzonej działalności opodatkowanej (VAT).

... odliczyło VAT naliczony w związku z wydatkami na (i) budowę oraz (ii) remonty/ulepszenia Zadaszenia Z2, które nie było przedmiotem istotnych nakładów ze strony ... (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej.

Zadaszenie Z2 połączone jest z Budynkiem 1 i korzysta z jego pojedynczej przegrody budowlanej, niemniej nie posiada ścian, ani żadnych innych przegród budowlanych pozwalających na jej wydzielenie z przestrzeni.

W ocenie ... Zadaszenie Z2 należy klasyfikować jako budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego.

Pozostałe naniesienia - Działki..., ... oraz ...

Na Działkach ..., ... oraz ... znajdują się również naniesienia funkcjonalnie powiązane z pozostałymi działkami ewidencyjnymi opisywanej Nieruchomości, tj.:

  1. na Działce ..., od strony północnej Budynku 1, znajduje się utwardzony kostką, mniejszy parking dla samochodów osobowych i ciężarowych (dalej: „Parking M”),
  2. na Działce ..., od strony zachodniej Budynku 1, znajduje się utwardzony kostką plac manewrowy (dalej: „Plac”) oraz część wewnętrznych dróg dojazdowych (dalej: „DW”),
  3. na Działce ..., od strony zachodniej Budynku 1, znajduje się pozostała część wewnętrznych dróg dojazdowych (DW).

Wyżej wskazane naniesienia (Parking M, Plac oraz DW) zostały wybudowane i oddane do użytku w roku 2008, i od tamtego czasu są wykorzystywane na potrzeby własne prowadzonej działalności opodatkowanej (VAT).

... odliczyło VAT naliczony w związku z wydatkami na (i) budowę oraz (ii) remonty/ulepszenia opisywanych naniesień (Parkingu M, Placu oraz DW), przy czym naniesienia te nie były przedmiotem istotnych nakładów ze strony ... (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tych naniesień.

Działka ...

... nabyła prawo użytkowania wieczystego Działki ...w roku 2008 i od tamtego czasu rozpoczęła wykorzystywanie tej części Nieruchomości na potrzeby własne prowadzonej działalności opodatkowanej (VAT).

Na Działce ...znajdują się naniesienia (inne niż budynki) funkcjonalnie powiązane z pozostałymi działkami ewidencyjnymi opisywanej Nieruchomości, tj. utwardzony kostką, większy parking dla samochodów osobowych i ciężarowych wraz z dostępem do drogi dojazdowej (dalej: „Parking W”).

... odliczyło VAT naliczony w związku z wydatkami na (i) nabycie oraz (ii) remonty/ulepszenia Parkingu W, przy czym Parking W nie był przedmiotem istotnych nakładów ze strony ... (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% jego wartości początkowej.

Działki ..., ... oraz ...

... nabyła udział w wysokości 1/2 w prawie użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ... w roku 2011 i od tamtego czasu rozpoczęła wykorzystywanie tej części Nieruchomości na potrzeby własne prowadzonej działalności opodatkowanej (VAT).

Na Działkach ..., ... oraz ... znajdują się naniesienia (inne niż budynki) funkcjonalnie powiązane z pozostałymi działkami ewidencyjnymi opisywanej Nieruchomości, tj. utwardzone drogi dojazdowe (dalej: „DD”).

... odliczyło VAT naliczony w związku z wydatkami na (i) nabycie oraz (ii) remonty/ulepszenia DD, przy czym DD nie były przedmiotem istotnych nakładów ze strony ... (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% ich wartości początkowej.

Pozostałe naniesienia na Nieruchomości

Oprócz wyżej wskazanych naniesień istniejących na poszczególnych działkach ewidencyjnych, na Nieruchomości znajdują się również inne naniesienia funkcjonalnie powiązane z pozostałymi działkami ewidencyjnymi opisywanej Nieruchomości, tj.:

  1. chodniki, zajmujące odpowiednią część Działek..., ... oraz ... (dalej: ,,Chodniki”), oraz
  2. ogrodzenie, zajmujące odpowiednią część Dziełek ..., ..., ... oraz ... (dalej: „Ogrodzenie”).

... użytkuje wyżej wskazane naniesienia (Chodniki i Ogrodzenie) na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej, co najmniej od roku 2011.

... odliczyło VAT naliczony w związku z wydatkami na (i) nabycie, (ii) wybudowanie oraz (iii) remonty/ulepszenia przedmiotowych naniesień, przy czym nie były one przedmiotem istotnych nakładów ze strony ... (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% ich wartości początkowej.

Pozostała infrastruktura techniczna Nieruchomości

Na terenie wszystkich działek ewidencyjnych wchodzących w skład Nieruchomości (NI- N9) położone są elementy infrastruktury technicznej, pozostającej własnością podmiotów trzecich, innych aniżeli ..., tj.:

  1. sieć wodociągowa,
  2. elektryczna niskiego napięcia
  3. teletechniczna
  4. deszczowa (kanalizacji deszczowej),
  5. sanitarna, a także
  6. sieć centralnego ogrzewania (ciepłownicza i gazowa).

Dla czytelności wniosku, reasumując powyższe ... wskazuje, iż żadna z ww. działek ewidencyjnych nie stanowi terenu niezabudowanego w rozumieniu przepisów prawa podatkowego oraz zgodnie z ugruntowaną praktyką organów podatkowych, a przy tym:

  1. Działka ... (w odpowiedniej części) zabudowana jest Chodnikiem oraz Budynkiem 1 oraz Wiatą,
  2. na Działce ...znajduje się Parking W oraz Ogrodzenie,
  3. Działka ... (w odpowiedniej części) zabudowana jest Parkingiem M, Budynkiem 1, Wiatą, Częścią Zadaszenia Z1 oraz Ogrodzeniem,
  4. Działka ... (w odpowiedniej części) zabudowana jest Zadaszeniem Z2, Placem, DW oraz Ogrodzeniem,
  5. Działka ... (w odpowiedniej części) zabudowana jest Budynkiem 1 i Zadaszeniem Z2, DW, Chodnikiem oraz Ogrodzeniem,
  6. Działka ... (w odpowiedniej części) zabudowana jest Budynkiem 1 i Chodnikiem,
    1. Działka ... (w odpowiedniej części) zabudowana jest DD,
    2. Działka ... (w odpowiedniej części) zabudowana jest DD,
    3. Działka ... (w odpowiedniej części) zabudowana jest DD.


W ocenie ...:

  • Budynek 1 oraz Wiatę należy sklasyfikować jako budynki w rozumieniu art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego, tj. takie obiekty budowlane, które są trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadają fundamenty i dach (dalej: Budynki);
  • pozostałe naniesienia poza Budynkami, tj. Część Zadaszenia Zl, Zadaszenie Z2, Chodniki, DW, Plac, Parking M, Parking W oraz DD należy sklasyfikować jako budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego (dalej: Budowle), zaś
  • pozostałe naniesienia poza Budynkami i Budowlami, tj. Ogrodzenie, należy sklasyfikować jako urządzenia budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego (dalej: Urządzenie budowlane).
  • Wszystkie ww. Budynki, Budowle są trwale związane z gruntem.
  • Przy tym:
  • Budynek 1, posiada fundamenty trwale wiążące go z działkami ...,...,... oraz ...;
  • Wiata, posiada fundamenty trwale wiążące ją z działką ....

Analogicznie wszystkie pozostałe naniesienia, tj. Budowle są trwale związane z gruntem i jako takie nie stanowią odrębnego od gruntu przedmiotu własności w rozumieniu przepisów prawa cywilnego materialnego (art. 46 Kodeksu Cywilnego).

Mowa tutaj o takich Budowlach jak:

  • Część Zadaszenia Zl, trwale związanego z działką ...;
  • Zadaszenie Z2, trwale związane z działką ...;
  • Parking M, trwale związany z działką ...;
  • Parking W, trwale związany z działką ...;
  • Plac, trwale związany z działką ...;
  • DW, trwale związane z działkami ... oraz ...;
  • DD, trwale związane z działkami ...,... oraz ...
  • Chodniki, trwale związane z odpowiednią częścią działek ...,... oraz ...

O trwałym związaniu ww. Budowli z gruntem w ocenie ... przesądza nie tylko fakt; iż te nie stanowią odrębnych od gruntu przedmiotów własności w rozumieniu prawa cywilnego, ale także okoliczności, iż tych Budowli nie da się od tego gruntu oddzielić bez istotnej zmiany tych Budowli, tj. bez ich „rozebrania”, „wyburzenia”, czy „zdemontowania”, a inaczej bez uszkodzenia poszczególnych komponentów lub elementów konstrukcyjnych tych Budowli, lub też bez „unicestwienia” Budowli jako takiej. Inaczej, omawiane Budowle zostały wybudowane na gruncie tak, aby możliwe było dopasowanie ich poszczególnych elementów oraz cech (np. wymiarów), z uwzględnieniem cech danego gruntu, w taki sposób, że łącznie z tym gruntem spełniają jako całość określoną funkcję użytkową (w postaci zadaszeń, parkingu, placu, chodniku czy drogi, które to obiekty nie funkcjonują w obrocie jako samodzielne, niezależne od gruntu rzeczy - przedmiot własności).

Powyższe nie obejmuje jednak urządzenia budowlanego w postaci Ogrodzenia o wysokości do 2,2 metra, które w czasie jego instalacji nie wymagało zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę, a przy tym poszczególne części tego Ogrodzenia zainstalowane na odpowiedniej części działek ...,...,... oraz ... nie są osadzone w gruncie tak, aby nie było możliwe zdemontowanie omawianego Ogrodzenia w całości (tj. zdemontowanie określonych paneli ogrodzeniowych) i osobne zbycie - niezależnie od działek gruntu.

Pozostałe elementy transakcji

Na moment złożenia przedmiotowego wniosku ... oraz Kupujący zawarli przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości. Zgodnie z tą, strony umowy zobowiązują się zawrzeć umowę sprzedaży („Przyrzeczona Umowa Sprzedaży”), w której ... sprzeda Kupującemu:

  1. prawo użytkowania wieczystego części Nieruchomości (składającej się z Działek: ...,...,..., ..., ... oraz ...),
  2. udział w wysokości 1/2 w prawie użytkowania wieczystego części Nieruchomości składającej się z Działek: ...,... oraz ...),
  3. - wraz z prawem własności budynków i budowli stanowiących odrębne nieruchomości, a także
  4. majątkowe prawa autorskie do projektów budowlanych i inne prawa (w zakresie i na polach eksploatacji ściśle wskazanych w umowie sprzedaży) (dalej: „Transakcja”).

Zgodnie z założeniami Przyrzeczona Umowa Sprzedaży (podobnie jak umowa przedwstępna) obejmować będzie wszystkie ww. działki ewidencyjne (działki gruntu) o numerach: ..., ..., ..., ..., ..., ... oraz ..., ... i ... (Działki).

Przy czym, w związku z trwale toczącymi się negocjacjami biznesowymi względem działki ewidencyjnej ..., Strony nie wykluczają, że zbycie wszystkich Działek składających się na Centrum Logistyczne w ... następować będzie jednocześnie lub też zbycie Działki ...(w związku z przedłużonym procesem decyzyjnym Stron związanym z trwającymi uzgodnieniami) nastąpi w odrębnej umowie sprzedaży (odroczonej w czasie), tj. zawartej w terminie późniejszym aniżeli zbycie pozostałych Działek, w okresie kilku/kilkunastu miesięcy po zbyciu pozostałych Działek, Strony nie wykluczają także sytuacji, w której ostatecznie do zbycia Działki ...na rzecz Kupującego w ogólnie nie dojdzie. Na chwilę obecną jest to jednak przypadek czysto hipotetyczny, albowiem Strony zamierzają podejmować wszelkie możliwe kroki i negocjacje, aby doszło do zbycia przedmiotowej części Nieruchomości (Działki ...). Dynamika, zakres i skutek tych negocjacji może jednak ulec zmianom.

Niezależnie jednak od powyższego, cała Transakcja (bez względu na potencjalną ilość zawartych umów sprzedaży) obejmować będzie także:

  1. wydanie Kupującemu właściwych pozwoleń na budowę, pozwoleń na użytkowanie oraz innych pozwoleń administracyjnych dotyczących ww. Budynków i Budowli,
  2. przeniesienie na Kupującego majątkowych praw autorskich i praw zależnych do projektów wykorzystywanych w związku z budową i użytkowaniem ww. Budynków i Budowli, w tym m.in.:
    1. projektów konstrukcji fundamentów hali i zaplecza (Budynku 1),
    2. dokumentacji geotechnicznej,
    3. projektów zagospodarowania terenu,
    4. projektów architektonicznych,
    5. projektów konstrukcji stalowej,
    6. projektów branży drogowej,
    7. projektów linii kablowych,
    8. projektów instalacyjnych (w tym m.in.: wodno-kanalizacyjnej),
  3. urządzenia techniczne zamontowane w Budynkach 1-3 oraz rzeczy ruchome stanowiące wyposażenie Budynków 1-3 wpływające na ich funkcjonalność i nienależące do osób trzecich, tj. elementy, których demontaż mógłby doprowadzić do naruszenia (uszkodzenia) elementów tych Budynków, tj,:
  4. system monitoringu,
  5. urządzenia wentylacji mechanicznej 1 klimatyzacji,
  6. urządzenia i wyposażenie węzła cieplnego
  7. sieć instalacji oświetleniowej wraz z oprawami LED,
  8. urządzenia linii radio- i teletechnicznych służące dla przesyłania i odbioru sygnałów telewizyjnych, telefonicznych i Internetu,
  9. urządzenia i instalacje teletechniczne związane z systemem ppoż.

Transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie stanowić transakcji związanej ze zbyciem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55(1) Kodeksu cywilnego, ani jego zorganizowanej części [zcp], Wraz ze sprzedażą Nieruchomości nie przejdą na Kupującego księgi handlowe, prawo do firmy, rachunki bankowe, wierzytelności, środki pieniężne i inne składniki majątku przedsiębiorstwa prowadzonego przez ... (poza ww. prawami majątkowymi, zależnymi i innymi). Ponadto, wraz ze sprzedażą Nieruchomości nie przejdą na Kupującego: żadne tajemnice przedsiębiorstwa ..., patenty oraz inne prawa własności przemysłowej, w tym prawa do znaków towarowych stanowiących własność ..., tzw. know-how, ani jakiekolwiek prawa i obowiązki z umów z podmiotami trzecimi, a dotyczące bieżącej działalności operacyjnej ... (niedotyczące bezpośrednio zbywanej Nieruchomości), w tym nie przejdą również żadne prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę lub umów cywilnoprawnych z „pracownikami" odpowiedzialnymi obecnie w ... za działania handlowe, logistyczne lub jakiekolwiek inne sprawy związane z Nieruchomością).

Jednocześnie, elementem transakcji w żadnym stopniu nie zostaną objęte (nie będą przenoszone na Kupującego) prawa i obowiązki wynikające z umów serwisowych oraz umów na dostawę mediów, w tym m.in.:

  1. umowy serwisu środków gaśniczych i hydraulicznych,
  2. umowy serwisu zabezpieczeń ppoż.,
  3. umowy z operatorem sieci ciepłowniczej,
  4. umowy z dystrybutorem energii elektrycznej.

Umowy te nie zostaną rozwiązane w dniu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, ani też nie nastąpi ich przeniesienie na rzecz Kupującego. Okoliczność ta wynika z planowanego zawarcia pomiędzy Kupującym a ... umowy najmu przedmiotowej Nieruchomości (zawartej pod warunkiem zawieszającym - zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży). Strony nie wykluczają jednak, że po ustaniu najmu umowy te zostaną rozwiązane przez ... i na nowo zawarte przez Kupującego, lub też nastąpi przeniesienie praw i obowiązków z nich wynikających na rzecz Kupującego. W przedmiotowym zakresie (względem umowy najmu oraz umów serwisowych i umów na dostawę mediów) mowa jednak o odrębnych transakcjach, które nie zostały objęte niniejszym wnioskiem.

Na nabywcę (Kupującego) nie przejdą żadne zapasy (towary) ani wyposażenie ruchome Centrum Logistycznego w ... (aktywa tego rodzaju są wyłączone z Transakcji).

... po zbyciu Centrum Logistycznego w ..., nadal będzie prowadzić działalność gospodarczą w dotychczasowym zakresie (produkcja i dystrybucja mebli), tyle że przy wykorzystaniu nieruchomości (Centrum Logistycznego) będących własnością nabywcy i w oparciu o umowę najmu.

Co istotne i ściśle związane z powyższym założeniem, przedmiotem omawianej transakcji nie są jakiekolwiek rzeczy ruchome, zapasy (towary), ani wyposażenie Centrum Logistycznego (np. regały, meble, sprzęt elektroniczny) ani jakiekolwiek prawa i obowiązki wynikające z umów handlowych (produkcyjne, czy dystrybucyjne). Aktywa te pozostaną własnością Spółki, która przy ich wykorzystywaniu będzie prowadzić będzie działalność na terenie wynajmowanej nieruchomości (Centrum Logistycznego w ...).

W efekcie, Strony Transakcji (... oraz Kupujący) w treści przyrzeczonej umowy Sprzedaży złożą wzajemne oświadczenia jednoznacznie odzwierciedlające ich intencje, tj. że Transakcja oraz jakiekolwiek działania z nią związane nie dotyczą sprzedaży przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 55(1) KC, ani jego zorganizowanej części, o której mowa w art. 2 ust. 27e ustawy o VAT.

Powyższe wynika z okoliczności tego, iż przedmiot transakcji nie stanowił, nie stanowi, ani na moment dokonania transakcji nie będzie stanowił organizacyjnie i finansowo wyodrębnionego w istniejącym przedsiębiorstwie (w Spółce) zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych, które zarazem mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przedmiot transakcji nie ma swojego wyodrębnionego miejsca w strukturze organizacyjnej Spółki, w szczególności jako: dział, wydział lub oddział oraz, że takie wyodrębnienie nie jest ani nie było przewidziane w jakimkolwiek statucie, regulaminie, czy w innym akcie o podobnym charakterze i - co istotne - na dzień dokonania transakcji (zbycia Centrum Logistycznego w ...) nie będzie przewidziane.

Dodatkowo, przedmiot transakcji nie był, nie jest ani na moment dokonania transakcji (zbycia Centrum Logistycznego w ...) nie będzie cechował się wyodrębnieniem finansowym, a w szczególności jakimkolwiek odrębnym prowadzeniem ewidencji zdarzeń gospodarczych, poprzez którą możliwe byłoby przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tej części przedsiębiorstwa. (Wnioskodawca nie sporządza odrębnego rachunku zysków i strat oraz bilansu dla zbywanych nieruchomości).

W konsekwencji, Wnioskodawca ustala jeden wspólny wynik finansowy obejmujący całość działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę. Co więcej, wraz ze zbywanymi nieruchomościami, na nabywcę nie przejdą żadne środki finansowe czy zobowiązania stanowiące źródła finansowania przedmiotowych nieruchomości.

Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że przedmiot transakcji nie był, nie jest ani na moment dokonania transakcji (zbycia Centrum Logistycznego w ...) nie będzie cechował się wyodrębnieniem funkcjonalnym, albowiem - obiektywnie - nie ma żadnej, nawet potencjalnej możliwości samodzielnego funkcjonowania bez dodatkowych niezbędnych elementów kluczowych dla działalności logistycznej, takich jak np. pracownicy, know-how, wyposażenie, finansowanie, umowy z klientami. Dopiero w gestii nabywcy będzie leżało dodanie do nabytych aktywów takich składników, aby Centrum Logistyczne mogło być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z okolicznością, iż zawarcie Transakcji będzie mieć miejsce po upływie 2 lat od dnia oddania do używania ww. Budynków oraz Budowli i ich części, tj. po upływie 2 lat od dnia (i) ich wybudowania i rozpoczęcia wykorzystywania na potrzeby własnej działalności opodatkowanej VAT (ii) ich wybudowania i wydania ich (ich części) najemcom/dzierżawcom, ... przyjmuje, iż zakładana Transakcja nie będzie dokonywana w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia (pierwotnego lub wtórnego) ani też w ciągu 2 lat po tym zasiedleniu.

W efekcie, intencją stron Transakcji jest opodatkowanie Transakcji podatkiem VAT i w tym celu ... oraz Kupujący zamierzają skorzystać z prawa do rezygnacji ze zwolnienia, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z ust. 10 ustawy o VAT.

Strony Transakcji przyjmują przy tym, że przystępując do przyrzeczonej umowy sprzedaży, celem powiększenia ustalonej ceny sprzedaży Nieruchomości o wartość podatku VAT w obowiązującej stawce, złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla siedziby Kupującego stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania.

Obie strony są bowiem podatnikami. Oznacza to, że zarówno Spółka jak i Kupujący są i na dzień dokonania transakcji - sprzedaży Centrum Logistycznego w ... będą czynnymi zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, tj. są i będą podatnikami w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, którzy dokonali zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 przedmiotowej ustawy i są wpisani do wykazu podatników VAT prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej; o którym mowa w art. 96b przedmiotowej ustawy, jako podmioty posiadające status podatnika VAT czynnego,

W efekcie, Spółka oraz Kupujący - jako podatnicy - przed dokonaniem transakcji (przed dniem zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży) złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla siedziby Kupującego stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania, zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT

Konsekwentnie, w celu udokumentowania planowanej transakcji ... zamierza wystawić fakturę (faktury), w której cena sprzedaży zostanie opodatkowana według podstawowej stawki VAT, tj. aktualnie 23%.

Cena sprzedaży będzie również obejmować dodatkowe elementy, o których wyżej mowa (np. autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej), a także dostawę Urządzeń budowlanych (Ogrodzenia).

Powyższe założenia będą utrzymane również w przypadku, w którym Transakcja sprzedaży nie następowałaby jednocześnie względem wszystkich Działek składających się na Centrum Logistyczne w ..., co oznacza, że jeżeli zbycie Działki ...następowało w okresie późniejszym/wówczas strony Transakcji (wciąż pozostające podatnikami VAT czynnymi) przed dniem zbycia przedmiotowej działki złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla siedziby Kupującego stosowne oświadczenie o wyborze opodatkowania i udokumentują transakcję fakturą VAT na tożsamych zasadach na jakich dokonali uprzednio zbycia pozostałych Działek.

Zakładane przeznaczenie Nieruchomości przez Kupującego


Zgodnie z założeniami Kupującego, aktualnymi na dzień złożenia niniejszego wniosku, Nieruchomość będzie wykorzystywana na potrzeby własnej działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT) i w żadnym wypadku intencją Kupującego nie jest jakakolwiek kontynuacja działalności ... przy pomocy nabywanych składników majątku ....

Strony Transakcji uznają bowiem, że ww. nabywane składniki majątku ... nie będą samodzielnie służyć realizacji żadnych zadań gospodarczych i obiektywnie nie będą stanowić zespołu składników majątkowych (zaplecza) umożliwiających podejmowanie jakichkolwiek działań w ramach odrębnego (niezależnego) przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku).

  1. Czy strony Transakcji postąpią prawidłowo jeśli przyjmą, iż Transakcja nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części i podlega przepisom ustawy o VAT w myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?
  2. Czy strony Transakcji postąpią prawidłowo jeśli dla celów opodatkowania VAT i ustalenia podstawy opodatkowania, sprzedaży (dostawy) gruntów (tj. prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ..., ... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...) nie będą traktować tych dostaw jako transakcji odrębnych od dostaw trwale związanych z tymi gruntami Budynków, Budowli i ich części, ale uznają, iż dostawa tych gruntów, dokonywana wraz z dostawą Budynków, Budowli i ich części, dzieli los prawnopodatkowy tych naniesień, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT?
  3. Czy strony Transakcji postąpią prawidłowo przyjmując, iż dostawa Budynku 1, Wiaty oraz Budowli wraz z dostawą gruntu (tj. przeniesieniem prawa użytkowania wieczystego Działek ...,...,..., ...,... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...) korzysta ze zwolnienia od opodatkowania VAT, w myśl art, 43 ust. 1 pkt 10 VAT, a w konsekwencji strony Transakcji są uprawnione do wyboru opodatkowania przedmiotowej Transakcji, zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 i 11VAT?
  4. Czy strony Transakcji postąpią prawidłowo przyjmując, iż dostawa Urządzeń budowlanych (rzeczy) istniejących na Nieruchomości (tj. Ogrodzenia) będzie podlegała opodatkowaniu VAT według właściwej stawki (tj. podstawowej), stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1VAT?
  5. Czy w przypadku wyboru opodatkowania, zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 i 11 VAT z tytułu dostawy Budynku 1, Wiaty oraz Budowli (Części Zadaszenia Zl, Zadaszenia Z2, Chodników, DW, Placu, Parkingu M, Parkingu W oraz DD) i ich części, dostawy gruntu (tj. prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ..., ... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...), a także z tytułu dostawy Urządzeń budowlanych (Ogrodzenia), przy zachowaniu warunków formalnych wynikających z art. 86 ust. 1 VAT, Kupującemu przysługiwać będzie prawo do jego odliczenia?
  6. Czy prawidłowe jest podejście stron Transakcji, które przyjmują, iż skutki podatkowe Transakcji nie ulegną zmianie nawet jeśli do sprzedaży Działki ...miałoby dojść na podstawie odrębnej umowy sprzedaży (odroczonej w czasie)?
  7. Czy prawidłowe jest podejście stron Transakcji, które przyjmują, iż skutki podatkowe Transakcji (w odniesieniu do wszystkich pozostałych Działek opisanych w niniejszym wniosku) nie ulegną zmianie nawet jeśli do sprzedaży Działki ...ostatecznie w ogóle by nie doszło?

Zdaniem Zainteresowanych (ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku),

Ad. Pytanie 1

W ocenie Wnioskodawców opisywana Transakcja nie będzie stanowić transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i będzie podlegać przepisom ustawy o VAT.

Ad. Pytanie 2 i 3

W ocenie Wnioskodawców opisywana Transakcja w zakresie w jakim obejmuje dostawę Budynków, Budowli lub ich części dokonywaną wraz z dostawą gruntu (tj. przeniesieniem prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ..., ... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...), na których są one posadowione, nie będzie zobowiązywała Wnioskodawców do wydzielenia z podstawy opodatkowania i odrębnego ustalenia skutków podatkowych dla dostawy gruntu, albowiem przeniesienie prawa użytkowania wieczystego/udziału w tym prawie nie będzie stanowić odrębnego przedmiotu opodatkowania, stosownie do treści art. 29a ust. 8 VAT,

Jednocześnie, Wnioskodawcy stoją na stanowisku, iż dostawa Budynku 1, Wiaty oraz Budowli (Części Zadaszenia Zl, Zadaszenia Z2, Chodników, DW, Placu, Parkingu M, Parkingu W oraz DD) i ich części, korzysta ze zwolnienia od opodatkowania w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 VAT, niemniej z uwagi na fakt, iż dojdzie do niej po upływie dwóch lat od dnia, w którym doszło do ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 VAT, dostawa ta będzie mogła zostać opodatkowana VAT (według właściwej stawki - obecnie 23%). Wynika to z faktu, że Wnioskodawcom będzie przysługiwać możliwość wyboru opcji opodatkowania, o której mowa w art, 43 ust. 10 i 11VAT, a co za tym idzie - w przypadku skutecznego skorzystania z tej opcji - dostawa Budynków, Budowli i ich części, jak też przeniesienie prawa użytkowania wieczystego/udziału w tym prawie na rzecz Kupującego (na zasadzie art. 29a ust. 8 VAT) podlegać będzie opodatkowaniu VAT według właściwej stawki podatki (tj. podstawowej).

Ad. Pytanie 4

W ocenie Wnioskodawców opisywana Transakcja w zakresie w jakim obejmuje dostawę Urządzeń budowlanych (Ogrodzenia) będzie podlegała opodatkowaniu VAT według właściwej stawki (tj. podstawowej), stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1VAT.

Ad. Pytanie 5

W ocenie Wnioskodawców, w przypadku wyboru przez strony Transakcji opodatkowania zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 i 11 VAT i naliczenia przez ... odpowiedniej kwoty podatku VAT z tytułu zawarcia planowanej Transakcji, tj. przy dostawie Budynku 1, Wiaty oraz Budowli (Części Zadaszenia Zl, Zadaszenia Z2, Chodników, DW, Placu, Parkingu M, Parkingu W oraz DD) i ich części, dostawie gruntu (tj. przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ..., ... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...), a także przy dostawie Urządzeń budowlanych (Ogrodzenia), Kupującemu - przy zachowaniu warunków formalnych ujętych w art. 86 ust. 1VAT- przysługiwać będzie prawo do jego odliczenia.

Ad. Pytanie 6 i 7

W ocenie Wnioskodawców wyżej powoływane skutki podatkowe nie ulegną zmianie, nawet jeśli do sprzedaży wszystkich Działek nie dojdzie jednocześnie a zbycie Działki ...(wraz z Budowlą w postaci Parkingu W) nastąpi w terminie późniejszym.

W ocenie Wnioskodawców wyżej powoływane skutki podatkowe (względem pozostałych zbywanych Działek) nie ulegną zmianie, również gdyby do sprzedaży Działki ...ostatecznie w ogóle nie doszło.

Szczegółowe uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców, uwzględniające stan prawny

Stan prawny

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy tym, towarami są w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Ponadto, na podstawie art, 7 ust. 1 w zw. z ust. 1 pkt 6 i pkt 7 ustawy o VAT, za dostawę towarów uznaje się również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT podstawowa stawka VAT wynosi obecnie 23%. Niemniej, w przepisach o VAT ustawodawca przewidział sytuacje, w których dostawa towaru podlega zwolnieniu od podatku.

I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT wolna od podatku jest dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jednocześnie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania ha potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Ponadto, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwolnieniu od podatku podlega dostawa budynków, budowli lub ich części nieobjęta zwolnieniem na podstawie pkt 10 pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz
  2. dokonujący dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik (dostawca) może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,
  2. złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów, właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Dodatkowo, zgodnie z:

  • art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - z uwagi na uchylenie ust. 2 ww. artykułu oraz definicję towaru zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy po 31 grudnia 2013 r. wskazane zwolnienie potencjalnie stosuje się również do dostawy budynków, budowli lub ich części, w tym posadowionych na gruncie znajdującym się w użytkowaniu wieczystym,
  • art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane; przy czym przez tereny budowlane rozumie się, zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
  • art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W myśl zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy tym przez czynności opodatkowane należy rozumieć czynności generujące podatek należny według jednej z przewidzianych w ustawie o VAT stawek, a więc czynności inne niż (i) zwolnione z VAT oraz (ii) co do zasady pozostające poza zakresem opodatkowania VAT. Jednocześnie, zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Transakcja może nie podlegać opodatkowaniu (przepisom ustawy o VAT) w szczególności z uwagi na przedmiot sprzedaży, tj. wówczas, gdy jest nim przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa - stosownie do art. 6 pkt 1 w zw. z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Natomiast o zwolnieniu (tu: tzw. przedmiotowym) od podatku mogą decydować przede wszystkim przepisy art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, w tym - z uwagi na przedmiot planowanej transakcji - wyżej wymienione pkt 2, pkt 9, pkt 10 i pkt 10a.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Odniesienie stanu prawnego do okoliczności faktycznych

Ad. Pytanie 1

W ocenie Wnioskodawcy w omawianych okolicznościach wykluczona jest/będzie ewentualność uznania przedmiotu planowanej transakcji za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część [dalej: ZCP], co aktualnym czyniłoby zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży przedsiębiorstwa lub ZCP.

Wskazać w tym miejscu należy, iż ustawa o VAT nie zawiera definicji „przedsiębiorstwa”. Zgodnie z utrwalonym i jednolitym stanowiskiem prezentowanym w interpretacjach organów podatkowych, w celu określenia zakresu tego pojęcia należy odwołać się do art. 551 KC (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej (dalej: DIS) w Łodzi w dniu 24 marca 2016 r., IPTPP2/4512-657/15-3/KK, DIS w Poznaniu w dniu 21 marca 2016 r., ILPP3/4512-1-263/15-5/TK, czy DIS w Warszawie w dniu 11 marca 2016 r., IPPP3/4512-14/16-2/IG).

Art. 551 KC definiuje przedsiębiorstwo jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, Przedsiębiorstwo swoim zakresem obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak wyżej wskazano, ustawa o VAT zawiera natomiast w art. 2 pkt 27e definicję „zorganizowanej części przedsiębiorstwa”. Zgodnie z nią, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W świetle obu przytoczonych wyżej definicji stwierdzić należy, że za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część uznać można jedynie zespół składników niematerialnych i materialnych, pozostających ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole (kompletnym), a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest również, aby zachowane zostały funkcjonalne związki między poszczególnymi składnikami tak, by mogły one samodzielnie posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Warunkiem uznania przedmiotu transakcji za ZCP jest również wydzielenie zespołu składników majątkowych/niemajątkowych w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to powinno mieć miejsce na płaszczyznach (i) organizacyjnej, (ii) finansowej i (iii) funkcjonalnej.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, iż przedmiotem planowanej przez Wnioskodawcę transakcji będą poszczególne działki ewidencyjne (prawo użytkowania wieczystego Działek ...,...,...,...,... oraz ... oraz udział w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...), które są zabudowane Budynkami, Budowlami i Naniesieniami oraz część dokumentacji (np. projektowej), które jednak nie będą samodzielnie służyć realizacji żadnych zadań gospodarczych i obiektywnie nie będą stanowić zespołu składników majątkowych (zaplecza) umożliwiających podejmowanie jakichkolwiek działań w ramach odrębnego (niezależnego) przedsiębiorstwa bez dodania do nich istotnych elementów aktywów lub pasywów.

Co równie istotne, oprócz braku faktycznej, czy nawet potencjalnej możliwości kontynuacji działalności przy pomocy nabywanych składników majątku (bez konieczności angażowania przez Kupującego innych składników majątku, które nie są przedmiotem omawianej transakcji), Kupujący nie ma zamiaru kontunuowania działalności prowadzonej dotychczas przez Spółkę, co zostało wprost wskazane w opisie zdarzenia przyszłego.

Jak bowiem wskazano w opisie okoliczności faktycznych:

  1. wraz ze sprzedażą Nieruchomości nie przechodzą na Kupującego księgi handlowe, prawo do firmy, rachunki bankowe, wierzytelności, środki pieniężne i inne składniki majątku przedsiębiorstwa prowadzonego przez ... (poza ww. prawami majątkowymi, zależnymi i innymi),

w tym

  1. wraz ze sprzedażą Nieruchomości nie przechodzą na Kupującego: żadne tajemnice przedsiębiorstwa ..., patenty oraz inne prawa własności przemysłowej, w tym prawa do znaków towarowych stanowiących własność ..., tzw. know-how, ani jakiekolwiek prawa i obowiązki z umów z podmiotami trzecimi, a dotyczące bieżącej działalności operacyjnej ... (niedotyczące bezpośrednio zbywanej Nieruchomości), w tym nie przejdą również żadne prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę lub umów cywilnoprawnych z „pracownikami” odpowiedzialnymi obecnie w ... za działania handlowe, logistyczne lub jakiekolwiek inne sprawy związane z Nieruchomością).

a dodatkowo:

  1. zgodnie ze wskazaną intencją Kupującego - Nieruchomość będzie wykorzystywana na potrzeby własnej działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT) i w żadnym wypadku intencją Kupującego nie jest jakakolwiek kontynuacja działalności ... przy pomocy nabywanych składników majątku ....

Znaczenie wyżej powoływanych okoliczności dla kwestii oceny, czy mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, podkreślona została w objaśnieniach Ministerstwa Finansów z dnia 11 grudnia 2018 roku ws. opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych.

Znaczenie wyżej powoływanej okoliczności dla kwestii oceny, czy mamy do czynienia ze zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, podkreślona została w najnowszych objaśnieniach Ministerstwa Finansów z dnia 11 grudnia 2018 roku ws. opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych. Zgodnie z ich treścią: „Przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za (i) przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT czy też (ii) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT uwzględnić należy następujące okoliczności:

  1. zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
  2. faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub ZCP."

W ocenie Wnioskodawcy w analizowanym zdarzeniu przyszłym, ww. warunki dotyczące wydzielenia organizacyjnego, finansowego i funkcjonalnego, nie są/będą spełnione. Trudno bowiem uznać za samodzielny zespół składników majątkowych (Nieruchomość) bez pracowników, bez środków na rachunkach bankowych, a przede wszystkim praw i obowiązków (w tym należności i zobowiązań) wynikających z umów związanych z Nieruchomością, w tym jakże istotnych dla prowadzenia działalności umów handlowych i innych związanych z szeroko pojęta „bieżącą” działalnością Spółki.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, transakcją nie zostaną objęte inne składniki majątku Spółki wymienione w art. 551 KC, w tym w szczególności: nazwa przedsiębiorstwa, należące do niego znaki towarowe oraz środki pieniężne oraz księgi rachunkowe związane z działalnością prowadzoną przez Spółkę i pozwalające na kontynuowanie tej działalności przez Kupującego, Przedmiot zakładanej transakcji nie będzie zatem wykazywał cech zorganizowania, o których była wyżej mowa.

W ocenie Wnioskodawców zbiór aktywów, który przejdzie na rzecz Kupującego w ramach planowanej transakcji, nie będzie zdatny do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, transakcja nie obejmie szeregu elementów (jak np. dokumentacja księgowo-rachunkowa), które są niezbędne z perspektywy wykorzystywania w przyszłości Nieruchomości dla potrzeb działalności gospodarczej Kupującego.

Najistotniejszym elementem konstrukcyjnym definicji ZCP, który w opinii Wnioskodawcy nie zostanie spełniony, jest wyodrębnienie funkcjonalne w majątku Spółki. Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, przedmiot transakcji nie będzie obejmował wszystkich elementów niezbędnych do samodzielnego prowadzenia działalności przez Kupującego.

Nie można przyjąć, że zbywane aktywa (Centrum Logistyczne w ...) będą wystarczające do samodzielnego prowadzenia działalności związanej np. z wynajmem powierzchni handlowej/usługowej/biurowej/magazynowej Budynków, bez konieczności zaangażowania przez Kupującego dodatkowych środków lub składników majątkowych, w tym wykorzystania dodatkowego zaplecza osobowego lub podjęcia dodatkowych działań faktycznych lub prawnych, przykładowo związanych z zawarciem właściwych umów handlowych.

W związku z powyższym ponownie zaznaczenia wymaga, że w powołanych powyżej wyjaśnieniach Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2018 roku podkreśla się, że dana transakcja może być uznawana za zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części -wyłącznie-jeżeli na moment transakcji spełnione są łącznie następujące kryteria:

  1. przenoszony na nabywcę (tu: Kupującego) zespół składników zawiera zespół składników majątku (zaplecze) umożliwiające kontynuację działalności gospodarczej prowadzonej przez zbywcę (tu: Spółkę) i wystarczający do prowadzenia tej działalności, a jednocześnie
  2. nabywca (tu: Kupujący) - w ramach swojej działalności - ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez zbywcę (tu: Spółkę) przy pomocy szeregu składników majątkowych [materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań] będących przedmiotem transakcji.

Jednocześnie wnikliwa analiza omawianych wyjaśnień prowadzi do jednoznacznego wniosku, iż składnikami pozwalającymi na kontynuowanie działalności gospodarczej są takie składniki majątkowe, które bez konieczności angażowania przez nabywcę innych składników majątku (niebędących przedmiotem transakcji) oraz bez konieczności podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych, pozwalają na prowadzenie działalności. Jeżeli więc w oparciu o przejęte składniki majątku nie jest możliwe kontunuowanie działalności prowadzonej przez zbywcę to, nie może być mowy o przeniesieniu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów: „(…)w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub ZCP” .

Zgodnie ze wskazaniami Ministra Finansów odmienna sytuacji byłaby w przypadku, gdy „oprócz przeniesienia standardowych elementów typowych dla transakcji nieruchomościowych opodatkowanych VAT (...) na nabywcę są przeniesione wszystkie poniżej wskazane elementy:

  1. prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono zbywcy finansowania dłużnego na realizację, nabycie, modernizację, adaptację lub przebudowę przenoszonej nieruchomości, o ile zbywca korzystał z takiego finasowania i jest stroną takich umów;
  2. umowy o zarządzanie nieruchomością;
  3. umowy zarządzania aktywami;
  4. należności o charakterze pieniężnym związane z przenoszonym majątkiem.”

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego powyżej wskazane okoliczności, łącznie nie będą mieć miejsca.

W ocenie Wnioskodawcy, kluczowe znaczenie mają w tym zakresie umowy o zarządzanie nieruchomością lub umowy o zarządzanie aktywami. Ministerstwo wskazuje bowiem, że: „za okoliczność wykluczającą możliwość stwierdzenia, że przenoszony na nabywcę zespół składników umożliwia kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę, należy uznać sytuację, w której konieczne jest podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku, w którym nabywca sam zawarł lub zawiera umowy o zarządzanie nieruchomością i zarządzanie aktywami, nawet z tymi samymi podmiotami, które świadczyły ww. usługi zarządzania na rzecz zbywcy. W takim przypadku bowiem nabywca podejmuje dodatkowe działania w celu kontynuowania działalności gospodarczej zbywcy.”

W przedmiotowej sprawie, jak to zostało już wskazane powyżej, na Kupującego nie przejdą ani umowy o zarządzanie nieruchomością ani umowy o zarządzanie aktywami. Ewentualne zawarcie takich umów będzie leżało w gestii Kupującego już po dokonaniu transakcji będącej przedmiotem wniosku, a co za tym idzie, Kupujący nie spełni podstawowej przesłanki dla uznania, że mamy do czynienia z przedsiębiorstwem lub ZCP, tj. przesłanki w zakresie możliwości kontynuowania działalności,

W tym miejscu, należy ponadto wskazać, że w Objaśnieniach, Ministerstwo kładzie nacisk nie tylko na możliwość kontynuowania działalności, lecz także na wyraźny zamiar nabywcy. Konsekwentnie, jeżeli nabywca nie wyraża zamiaru kontynuacji działalności - przesłanka ta nie może zostać uznana za spełnioną.

Jak wskazują Objaśnienia: „Przy ocenie czy nabywca nieruchomości komercyjnych ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę należy uwzględnić całokształt okoliczności związanych z transakcją ocenianych na moment zawarcia transakcji, a w szczególności podjęcie przez nabywcę działań potwierdzających jego zamiar kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę. Zatem w celu stwierdzenia zamiaru kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę konieczne jest istnienie dowodów potwierdzających istnienie na moment transakcji takiego zamiaru po stronie nabywcy (np. w formie korespondencji elektronicznej/mailowej)".

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia nie tylko z brakiem ewentualnych oznak świadczących (nawet w sposób dorozumiany) o zamiarze kontynuowania działalności, lecz również z wyraźnym wskazaniem, że Kupujący nie zamierza kontynuować działalności prowadzonej przez Spółkę, a więc nie możemy mówić o spełnieniu przesłanki polegającej na zamiarze prowadzenia działalności.

W realiach planowanej transakcji, istotne znaczenie wydaje się mieć jeden z przykładów (Przykład nr 3) przytoczonych przez Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach, zgodnie z którym:

„Przedmiotem transakcji jest nieruchomość (niezależnie czy jest ona wynajmowana przez zbywcę, czy też zbywca prowadzi w niej jakąkolwiek inną działalność gospodarczą, np. produkcyjną), która następnie ma zostać przez nabywcę oddana zbywcy do używania na podstawie umowy leasingu (tzw. sale and leaseback) lub innej umowy o podobnym charakterze.

W takim przypadku dostawa nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP z uwagi na fakt, że zasadniczym ekonomicznym celem transakcji leasingu zwrotnego jest udzielenie przez nabywcę finansowania na rzecz zbywcy, a nie kontynuacja działalności zbywcy.”

Zaprezentowany przykład w dużej mierze wpisuje się w sytuację przedstawioną w opisie zdarzenia przyszłego, albowiem Kupujący oraz Spółka planują zawrzeć umowę najmu przedmiotowej Nieruchomości (zawartej pod warunkiem zawieszającym - zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży).

W efekcie, żadna z przesłanek wskazywanych przez Ministerstwo Finansów (w szczególności wskazanych pow. w pkt 1 i 2) nie znajdzie tu zastosowania. Zdaniem Wnioskodawcy, podkreślić również należy, że decydujące dla kwalifikacji analizowanej transakcji jako pozostającej poza zakresem transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jest fakt, iż nie dojdzie do przeniesienia elementów charakterystycznych dla przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, takich jak [przykładowo]:

  • aktywa pieniężne należące do Spółki (środki na rachunkach bankowych, pieniądze „w kasie” etc.);
  • wierzytelności i zobowiązania (inne niż wcześniej wymienione), w tym praw i obowiązków wynikających z otwartych sporów prawnych;
  • dokumentacja księgowo-rachunkowa i pozostała dokumentacja handlowa, poza dokumentacją ściśle związaną ze zbywanymi aktywami (przede wszystkim projektową);
  • prawa i obowiązki z umów z podmiotami trzecimi, a dotyczące bieżącej działalności operacyjnej Spółki;
  • tzw. know-how;
  • koncesje, licencje, zezwolenia;
  • patenty oraz inne prawa własności przemysłowej, w tym prawa do znaków towarowych stanowiących własność Spółki;
  • tajemnica przedsiębiorstwa Spółki.

Przedmiot zakładanej Transakcji nie będzie zatem wykazywał cech zorganizowania, o których była wyżej mowa -już na moment planowanego zbycia przedmiotowych składników majątku, a ewentualne (hipotetyczne) nabycie cech samowystarczalności w przyszłości nie ma tu jakiegokolwiek znaczenia i co za tym idzie planowana sprzedaż Nieruchomości (Centrum Logistycznego w ...) nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Stanowisko takie potwierdzają liczne interpretacje indywidualne wydawane przez właściwe organy podatkowe, przykładowo:

„Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów; których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”, (tak: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: DKIS) w dniu 22 sierpnia 2017 r., 0114-KDIP4.4012.264.2017.2.EK)

Podobnie:

aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”, (tak: DKIS w dniu 9 czerwca 2017 n, 0111-KDIB3-1.4012.28.2017.1JP)

„(...) aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. (...) w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.” (tak: DKIS w dniu 23 kwietnia 2018 r., 0111-KDIB3- 2.4012.117.2018.3.SR).

Ad. Pytanie 2 i 3

Opodatkowanie dostawy budynków, budowli i ich części

W ocenie Wnioskodawców z uwagi na fakt, że do dostawy (przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel) posadowionych na Nieruchomości Budynku nr 1, Wiaty oraz Budowli (Części Zadaszenia Zl, Zadaszenia Z2, Chodników, DW, Placu, Parkingu M, Parkingu W oraz DD) i ich części, dojdzie po upływie dwóch lat od dnia, w którym doszło do pierwszego zasiedlenia, sprzedaż ta będzie mogła zostać opodatkowana VAT według właściwej stawki, tj. podstawowej (obecnie 23%).

Wynika to z faktu, iż dostawa ta będzie „wyjściowo” objęta zwolnieniem z VAT przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, z którego - przy zachowaniu warunków formalnych - strony będą miały prawo zrezygnować.

W rozpatrywanym zdarzeniu przyszłym należy w pierwszej kolejności wykluczyć możliwość zastosowania do planowanej sprzedaży zwolnienia określonego w art, 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, które dotyczy dostawy tzw. towarów używanych.

Należy zwrócić uwagę, iż warunkiem omawianego zwolnienia jest m.in. wykorzystywanie przez podatnika towarów wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT.

Jak natomiast zostało to wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, ... (i) nabył (ii) wybudował ww. obiekty we własnym zakresie, w celu prowadzenia przy ich wykorzystaniu działalności opodatkowanej VAT. Okoliczność ta przesądza, iż towary będące tu przedmiotem sprzedaży (tj. Budynki, Budowle i ich części) nie były wykorzystywane przez ... wyłącznie na potrzeby działalności zwolnionej z VAT, bez prawa do odliczenia, ani też nie zostały nabyte/wybudowane na cele działalności zwolnionej od podatku, bez prawa do odliczenia.

Przeciwnie, przy ich wykorzystaniu ... prowadził własną działalność gospodarczą i wykonywał czynności opodatkowane VAT.

Z góry należy też wykluczyć możliwość zastosowania do planowanej sprzedaży Nieruchomości zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Zwolnienie to dotyczy bowiem dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Jak natomiast wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, poszczególne działki ewidencyjne składające się na Nieruchomość (tj. Działki ..., ..., ..., ..., ..., ... oraz ...,... i ...), które zostaną nabyte przez Kupującego, są i na moment ich dostawy będą zabudowane, w tym (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) będą stanowiły tereny przeznaczone pod zabudowę (tereny obiektów produkcyjnych i magazynów/tereny dróg dojazdowych/wewnętrznych).

Opodatkowanie VAT dostawy Budynków

W przedmiotowym zakresie, w pierwszej kolejności zaznaczyć należy, iż w ocenie Wnioskodawców transakcja ta nie będzie realizowana w ramach pierwszego zasiedlenia (pierwotnego lub wtórnego), ani też w ciągu 2 lat po tym zasiedleniu.

Budynek nr 1 i Wiata będące przedmiotem planowanej Transakcji zostały bowiem wybudowane i oddane do użytku w roku 2008 i od tamtego czasu, w całości, były one wykorzystywane przez ... na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (VAT).

W efekcie do tzw. pierwotnego pierwszego zasiedlenia doszło w już roku 2008, a w konsekwencji do sfinalizowania Transakcji (tj, zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i wydania Budynku nr 1 oraz Wiaty Kupującemu przez ...) dojdzie po upływie dwóch lat od ich pierwszego zasiedlenia. Jednocześnie pomimo, iż od roku 2008 ... ponosiło nakłady na modernizację/remonty przedmiotowych Budynków to, podkreślenia wymaga, że omawiane składniki majątku nie były przedmiotem istotnych nakładów, kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe, których łączna wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tych poszczególnych Budynków (Budynku nr 1 oraz Wiaty).

Tym samym spełniony będzie także drugi warunek zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przewidziany a contrario pod lit. b). Innymi słowy, jeżeli do takich „ulepszeń" w rozumieniu art. 2 pkt 14 lit. b ustawy o VAT nie dochodziło, to do dnia sfinalizowania Transakcji (tj. zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i wydania Budynków 1- 3 Kupującemu przez ...) nie doszło, ani nie dojdzie do tzw. ponownego pierwszego zasiedlenia.

Reasumując, z uwagi na brak spełnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) i lit. b) ustawy o VAT, do planowanej sprzedaży Budynków 1-3 będzie mieć zastosowanie zwolnienie z VAT przewidziane w tym przepisie.

Równocześnie, z uwagi na objęcie dostawy Budynków zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wykluczone będzie zastosowanie do niej zwolnienia przewidzianego w pkt 10a tego artykułu (badanie dalszych przesłanek zwolnienia staje się bezprzedmiotowe), Warunkiem dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia jest bowiem brak możliwości objęcia danej dostawy zwolnieniem uregulowanym w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jak jednak wskazano, w omawianym przypadku zwolnienie to będzie mieć zastosowanie (ex lege).

W konsekwencji, Wnioskodawcy (będąc czynnymi podatnikami VAT) będą uprawnieni do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla Kupującego, przed dniem dokonania dostawy (Transakcji), zgodnego oświadczenia ... oraz Kupującego o wyborze opodatkowania, o którym mową w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Okoliczność ta - przy spełnieniu warunków formalnych - będzie równoznaczna z rezygnacją ze zwolnienia od podatku i (dobrowolnym) objęciem dostawy Budynków (Budynku nr 1 oraz Wiaty) opodatkowaniem według właściwej stawki VAT, tj. podstawowej.

Opodatkowanie VAT dostawy Budowli

Budowle będące przedmiotem planowanej Transakcji (Część Zadaszenia Zl, Zadaszenia Z2, Chodniki, DW, Plac, Parking M oraz Parking W) znajdujące się na poszczególnych działkach ewidencyjnych wchodzących w skład Nieruchomości, również zostały wybudowane i oddane do użytku w roku 2008 i od tamtego czasu, w całości, były one wykorzystywane przez ... na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (VAT). Wyjątkiem są tutaj jedynie Budowle obejmujące drogi dojazdowe (DD), które ... nabyło w roku 2011. Od tamtego czasu jednak DD ... stale wykorzystuje przedmiotowe Budowie na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (VAT).

W efekcie do tzw. pierwotnego pierwszego zasiedlenia Budowli doszło odpowiednio w roku 2008 oraz 2011, a w konsekwencji do sfinalizowania Transakcji (tj. zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży i wydania Budowli Kupującemu przez ...) dojdzie po upływie dwóch lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Jednocześnie, skoro omawiane składniki majątku (Budowle) od roku 2008/2011 nie były przedmiotem istotnych nakładów, kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe, których łączna wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tych poszczególnych Budowli, to uznać należy, że również drugi warunek zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przewidziany a contrario pod lit. b) został spełniony.

Mając zatem na uwadze, że dostawa Budowli będzie mieć miejsce po upływie 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia, do przedmiotowej dostawy znajdzie zastosowanie zwolnienie z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Tym samym, analogicznie do dostawy Budynków, przy dostawie Budowli Wnioskodawcy (będąc czynnymi podatnikami VAT) będą zatem uprawnieni do skorzystania z przewidzianej w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT opcji opodatkowania VAT, co - przy spełnieniu warunków formalnych - będzie równoznaczne z rezygnacją ze zwolnienia z VAT zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT i objęciem sprzedaży tych Budowli opodatkowaniem według właściwej stawki VAT, tj. podstawowej.

Opodatkowanie VAT dostawy Działek

Powyższe ustalenia, dotyczące możliwości opodatkowania VAT planowanej transakcji dostaw Budynków i Budowli, w ocenie Wnioskodawców są w pełni aktualne względem samych działek ewidencyjnych wchodzących w skład Nieruchomości, a więc poszczególnych Działek, z którymi ww. Budynki i Budowle są trwale związane.

Precyzując, zdaniem Wnioskodawców:

  1. przeniesienie prawa użytkowania wieczystego Działki ..., dokonywane wraz z dostawą Budynku nr: 1,Wiaty oraz Budowli (Chodników) i ich części,
  2. przeniesienie prawa użytkowania wieczystego Działki ..., dokonywane wraz z dostawą Budowli (Parkingu W) i ich części,
  3. przeniesienie prawa użytkowania wieczystego Działki ..., dokonywane wraz z dostawą Budynku nr 1/ Wiaty oraz Budowli (Części Zadaszenia Zl, Parkingu M) i ich części,
  4. przeniesienie prawa użytkowania wieczystego Działki ..., dokonywane wraz z dostawą Budowli (Zadaszenia Z2, Placu i DW) i ich części
  5. przeniesienie prawa użytkowania wieczystego Działki ..., dokonywane wraz z dostawą Budynku nr 1 oraz Budowli (Zadaszenia Z2, Chodników i DW) i ich części
  6. przeniesienie prawa użytkowania wieczystego Działki ..., dokonywane wraz z dostawą Budynku 1, Budowli (Chodników) i ich części,

oraz

  1. przeniesienie udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działki ...,dokonywane wraz z dostawą Budowli (DD) i ich części,
  2. przeniesienie udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działki ..., dokonywane wraz z dostawą Budowli (DD) i ich części,
  3. przeniesienie udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działki ..., dokonywane wraz z dostawą Budowli (DD) i ich części,

- nie będzie wymagało sztucznego wyodrębnienia dla celów podatkowych.

Zdaniem Wnioskodawców, decydująca jest tutaj zasada „superficies solo cedit”, w myśl której wszystko co jest trwale z gruntem związane stanowi część składową gruntu, a w konsekwencji dzielenie dostawy gruntu zabudowanego na dwie samodzielne i odrębne transakcje, tj. dostawę gruntu oraz dostawę Budynków/Budowli nie może mieć miejsca.

Odzwierciedleniem tej zasady na gruncie ustawy o VAT jest treść art. 29a ust. 8 tej ustawy.

Zgodnie z tym przepisem dostawa gruntu dokonywana wraz z dostawą Budynku, Budowli lub ich części dzieli los prawnopodatkowy tych obiektów, a wartość gruntu, w tym objętego prawem użytkowania wieczystego/udziałem w prawie użytkowania wieczystego, wchodzi do podstawy opodatkowania tych obiektów.

W efekcie, powołany powyżej wybór opodatkowania dostawy Budynków i Budowli, determinować będzie opodatkowanie transakcji związanej z przeniesieniem prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ..., ... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ....

Stanowisko prezentowane powyżej potwierdzają liczne interpretacje indywidualne wydawane przez właściwe organy podatkowe, przykładowo:

„W efekcie, aby w tej sytuacji można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej. A zatem zarówno w przypadku wybudowania obiektu, jak również po jego ulepszeniu pojęcie „pierwsze zasiedlenie” należy rozumieć w sposób tożsamy. (...) w sytuacji dokonywania ulepszeń wykorzystanie obiektu do własnej działalności należy uznać za jego ponowne „pierwsze zasiedlenie”. (tak: DKIS w dniu 28 listopada 2018 r., 0111-KDIB3- 2.4012.638.2018.2.SR)

„Skoro budynek po pierwszym zasiedleniu rozumianym jako „użytkowanie budynku przez jego właściciela” był wykorzystywany po dokonanych ulepszeniach stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej tego budynku przez okres dłuższy niż 2 lata, to jego dostawa może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust, 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji - stosownie do regulacji art. 29a ust. 8 ustawy, zwolnieniem od podatku objęta będzie także dostawa gruntu, na którym położony jest ww. budynek, tj. działki nr 2479/4.” (tak: DKIS w dniu 28 listopada 2018 r., 0111-KDIB3-2.4012.615.2018.2.AZ)

„...zgodnie z art. 29a ust 8 ustawy (...) przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym”, (tak: DKIS w dniu 31 sierpnia 2018 r., 0113-KDIPTl-l.4012.5i4.2018.3.MW)

Ad. Pytanie 4

Opodatkowanie dostawy Urządzeń budowlanych

W ocenie Wnioskodawców opodatkowanie według podstawowej 23% stawki VAT - niezależnie od skorzystania z prawa do rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa powyżej - będzie dotyczyć wartości innych niż Budynki i Budowle znajdujące się na poszczególnych działkach ewidencyjnych wchodzących w skład Nieruchomości, W szczególności dotyczy to dostawy Urządzeń budowlanych (tu: Ogrodzenia), tj. rzeczy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, których dostawa nie podlega zwolnieniu przedmiotowemu, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Ad. Pytanie 5

Odliczenie VAT naliczonego

Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że przy zachowaniu warunków formalnych, Kupującemu będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur/-y wystawionej przez ..., dokumentującej sprzedaż Nieruchomości na jego rzecz (tj. dokumentujących Transakcję).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, zamiarem Kupującego jest aby nabytą Nieruchomość (przedmiot Transakcji) wykorzystywać na potrzeby własnej działalności gospodarczej (opodatkowanej VAT).

Mówiąc o przedmiotowej działalności opodatkowanej, po sfinalizowaniu Transakcji (planowo) Nieruchomość będzie przedmiotem najmu, a tym samym Kupujący będzie wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu według właściwej stawki VAT.

Powyższa okoliczność, oceniana na moment zawarcia Transakcji przez Kupującego (tj. przeniesienia prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ..., ... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ..., oraz dostawy Budynku nr 1, Wiaty oraz Budowli i Urządzeń budowlanych), w ocenie Kupującego stanowić będzie o spełnieniu przesłanek wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. o wykorzystywaniu nabytych składników majątkowych na potrzeby działalności opodatkowanej VAT, a co za tym idzie możliwości odliczenia VAT naliczonego związanego z tą Transakcją.

Zgodnie bowiem z intencją Kupującego, powołany sposób wykorzystania zakupionych składników majątkowych będzie generował sprzedaż opodatkowaną VAT, a więc jedyną przeszkodą w odliczeniu VAT naliczonego przez Kupującego będzie ewentualne zaistnienie tzw. przesłanek negatywnych odliczenia.

Wśród tych wymienić należy niesłuszne naliczenie podatku na czynności zwolnionej, tj. okoliczność, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT. Stosownie do treści przedmiotowej regulacji, podatnik nie jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony w sytuacji, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie jest opodatkowana VAT lub jest zwolniona z VAT.

W ocenie Kupującego sytuacja taka (zaistnienie przesłanki negatywnej) nie będzie jednak miała miejsca.

Zgodnie bowiem z uwagami zawartymi w uzasadnieniu w zakresie pytań nr 2-4, Wnioskodawcy będą uprawnieni do złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT dla dostawy Budynków, Budowli i ich części, jak również będą zobowiązani do opodatkowania VAT czynności związanej z dostawą Urządzeń budowlanych.

W efekcie, w przypadku skutecznego złożenia przez strony omawianego oświadczenia oraz prawidłowego opodatkowania VAT planowanej dostawy Budynków i Budowli, Transakcja będzie podlegać w całości opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT 23%. A zatem, okoliczności wskazane art. 88 ust, 3 a pkt 2 ustawy o VAT, nie wystąpią.

W omawianym przypadku nie wystąpi również druga przeszkoda dla odliczenia VAT z wymienionych w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, tj. naliczenie VAT na transakcji wyłączonej spod opodatkowania VAT, w szczególności obejmującej przedsiębiorstwo/ZCP. Jak bowiem wspomniano w uzasadnieniu w zakresie pytania nr 1, planowana Transakcja nie obejmie przedsiębiorstwa ... lub jego zorganizowanej części, w związku z czym nie znajdzie zastosowania art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Powyższe podejście w pełni m.in. następujące stanowisko interpretacyjne:

„Wątpliwości Wnioskodawcy budzi również kwestia, czy prawidłowe jest stanowisko, że Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości, przy założeniu, że Strony skorzystają z możliwości wyboru opodatkowania, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy. (...) skoro Nabywca będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, a nabyte składniki majątku będą wykorzystywane przez Niego wyłącznie do czynności opodatkowanych, to po dokonaniu transakcji i otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Nieruchomości. Podsumowując, Nabywca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie Nieruchomości, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy. Prawo to będzie przysługiwało Spółce pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wynikających z art. 88 ustawy.” (tak: DKIS w dniu 4 grudnia 2018 r., 0112-KDIL2- 1.4012....9.2018.2.MC)

Ad. Pytanie 6

Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że skoro wszystkie wyżej opisywane warunki realizacji Transakcji zostaną dochowane nawet jeśli do zbycia Działek nie dojdzie jednocześnie, ale – w związku z przedłużającymi się negocjacjami biznesowymi - Działka ...objęta zostanie odrębną umową sprzedaży (odroczoną w czasie) to, skutki podatkowe opisywane powyżej nie ulegną zmianie.

W szczególności, że dostawa Działki ...będzie się wiązała z dostawą Budowli trwale z nią zawiązanej (Parkingu W), a co za tym idzie transakcja ta, zwolniona od opodatkowania na gruncie art, 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 VAT, będzie mogła zostać objęta opodatkowaniem VAT, pod warunkiem że strony Transakcji, działając jako czynni podatnicy VAT, przed dniem dokonania sprzedaży Działki ..., złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla Kupującego zgodne oświadczenia woli o dobrowolnej rezygnacji ze zwolnienia w stosunku do Działki ..., stosownie do treści art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

W efekcie, nawet jeśli do zbycia Działki ...dojdzie w wyniku odrębnej umowy, to:

  1. sprzedaż Działki ...nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części,
  2. sprzedaż Działki ...(odroczona w czasie) nie wpłynie na klasyfikację i traktowanie na gruncie przepisów o VAT dokonanej uprzednio przez Sprzedającego na rzecz Kupującego sprzedaży pozostałych Działek opisanych w niniejszym wniosku (tj. przeniesienia prawa użytkowania wieczystego Działek ...,...,...,... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...), a inaczej, sprzedaż ta nie spowoduje, że uprzednia sprzedaż pozostałych Działek będzie stanowić zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa;
  3. sprzedaż gruntu w ramach Działki ...nie będzie stanowić odrębnej podstawy opodatkowania od sprzedaży trwale z tym gruntem związanego Parkingu W,
  4. sprzedaż Parkingu W będzie objęta zwolnieniem od opodatkowania, przy czym strony będą uprawnione do wyboru opodatkowania przedmiotowej sprzedaży podatkiem VAT,
  5. dostawa Ogrodzenia (w części zainstalowanego na tym gruncie, jednak nie będącej częścią trwale z związanej z ty gruntem) będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych, w stawce VAT 23%,
  6. Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Parkingu W (wraz z gruntem) oraz części Ogrodzenia, przy zachowaniu warunków formalnych wynikających z art. 86 ust. 1 VAT.

Ad. Pytanie 7

Wnioskodawcy stoją również na stanowisku, że jeżeli w związku z negatywnym skutkiem obecnie prowadzanych negocjacji, ich zerwaniem lub w związku z innymi okolicznościami ostatecznie w ogóle nie dojdzie do sprzedaży Działki ...na przecz Kupującego, to opisywane skutki podatkowe sprzedaży pozostałych Działek opisanych w niniejszym wniosku (tj. przeniesienia prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...) nie ulegną zmianie.

W efekcie, nawet jeśli do zbycia Działki ...ostatecznie nie dojdzie, to sprzedaż pozostałych Działek opisanych w niniejszym wniosku (tj. przeniesienia prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ..., ..., ... oraz ... oraz udziału w wysokości 1/2 prawa użytkowania wieczystego Działek ..., ... oraz ...):

  1. nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa;
  2. będzie stanowić transakcję zwolnioną od opodatkowania na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 10 zw. z art. 29a ust. 8 VAT (w związku z dostawą Budynków, Budowli i ich części), poza dostawą Ogrodzenia (w części zainstalowanego na Działkach ..., ... oraz ...), która to dostawa Ogrodzenia będzie podlegała, opodatkowaniu na zasadach ogólnych, według stawki VAT 23%,
  3. Strony Transakcji (Spółka oraz Kupujący) będą mogli dobrowolnie opodatkować sprzedaż tych Działek, jeśli działając jako czynni podatnicy VAT, przed dniem dokonania sprzedaży tych Działek, złożą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla Kupującego zgodne oświadczenia woli o dobrowolnej rezygnacji ze zwolnienia w stosunku do Działek ..., ..., ..., ...,... oraz ...,... i ...), stosownie do treści art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT,
  4. Kupującemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Budynków, Budowli i ich części (wraz z gruntem) oraz części Ogrodzenia znajdujących się na tych działkach, przy zachowaniu warunków formalnych wynikających z art. 86 ust. 1 VAT.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawcy wnoszą o potwierdzenie prawidłowości zajętego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • nieuznania sprzedaży Centrum Logistycznego za zbycie przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części
  • podstawy opodatkowania sprzedaży Centrum logistycznego
  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dostawy Budynku 1, Wiaty oraz Budowli wraz z dostawą gruntu oraz możliwości rezygnacji z tego zwolnienia,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego przy sprzedaży Centrum Logistycznego
  • wpływu na skutki podatkowe Transakcji sprzedaży działki nr ...na podstawie odrębnej umowy,
  • wpływu na skutki podatkowe Transakcji braku sprzedaży działki nr ...
    jest prawidłowe.
  • opodatkowania dostawy Urządzenia budowlanego
    jest nieprawidłowe.

Ad. 1

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W świetle powołanych powyżej przepisów, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż, jak również oddanie w użytkowanie, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy – przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W odniesieniu do art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy zbycie nieruchomości, dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Termin „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy posłużyć się definicją sformułowaną w art. 551 ustawy dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.) Kodeks cywilny. Zgodnie z tym przepisem – przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przy czym, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedsiębiorstwo jest nie tylko sumą składników materialnych i niematerialnych, lecz ich zorganizowanym zespołem, tzn. składniki te powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie tylko o zbiorze pewnych elementów. „Czynnikiem konstytuującym przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym jest występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników, umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa jako pewnej całości” - wyrok NSA z dnia 27 marca 2008 r. (sygn. II FSK 1896/11).

Zatem, przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 2 pkt 27e ustawy, pod którym to pojęciem rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług będziemy mieli do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika. Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do samodzielnej realizacji określonych zadań gospodarczych. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Prawidłowa klasyfikacja przedmiotu transakcji, tj. przedsiębiorstwo/zorganizowana część przedsiębiorstwa lub poszczególne składniki majątkowe – ma decydujące znaczenie dla prawidłowego ustalenia skutków podatkowych transakcji.


Przy ocenie, czy składniki majątku powinny być uznane za (i) przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, czy też (ii) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:

  • zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
  • faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji (wyrok TSUE z dnia 30 maja 2013 r. w sprawie C-6...1 X BV, pkt 34).

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub ZCP.

Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał” lub „TSUE”) w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C444/10 Schriever „przekazanie całości lub części aktywów” należy interpretować w taki sposób, że obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyroki NSA: z dnia 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12 oraz z dnia 21 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316). Zgodnie natomiast z orzecznictwem TSUE (wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Christel Schriever, pkt 26) ocena, jakie dobra – ruchome lub nieruchome – są niezbędne do utworzenia przedsiębiorstwa lub ZCP, musi być dokonywana „(…) z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej”

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

W świetle przywołanych przepisów prawa i przedstawionych okoliczności sprawy należy stwierdzić, że planowana transakcja nie będzie sprzedażą przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Nie dojdzie więc do zastosowania wyłączenia spod przedmiotowego zakresu opodatkowania VAT przewidzianego w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zauważyć należy, że zamierzona transakcja nie obejmie istotnych składników majątkowych służących do prowadzenia działalności gospodarczej, o których stanowi art. 551 Kodeksu cywilnego. Poza przeniesieniem na Nabywcę praw i obowiązków bezpośrednio związanych z Nieruchomością, transakcji nie będzie towarzyszyć przeniesienie następujących składników: księgi handlowe, prawo do firmy, rachunki bankowe, wierzytelności, środki pieniężne i inne składniki majątku przedsiębiorstwa prowadzonego przez Wnioskodawcę. Ponadto, wraz ze sprzedażą Nieruchomości nie przejdą na Kupującego: żadne tajemnice przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, patenty oraz inne prawa własności przemysłowej, w tym prawa do znaków towarowych stanowiących własność Wnioskodawcy, tzw. know-how, ani jakiekolwiek prawa i obowiązki z umów z podmiotami trzecimi, a dotyczące bieżącej działalności operacyjnej Wnioskodawcy (niedotyczące bezpośrednio zbywanej Nieruchomości), w tym nie przejdą również żadne prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę lub umów cywilnoprawnych z „pracownikami” odpowiedzialnymi obecnie u Wnioskodawcy za działania handlowe, logistyczne lub jakiekolwiek inne sprawy związane z Nieruchomością). Jednocześnie, elementem transakcji w żadnym stopniu nie zostaną objęte (nie będą przenoszone na Kupującego) prawa i obowiązki wynikające z umów serwisowych oraz umów na dostawę mediów, w tym m.in.: umowy serwisu środków gaśniczych i hydraulicznych, umowy serwisu zabezpieczeń ppoż., umowy z operatorem sieci ciepłowniczej, umowy z dystrybutorem energii elektrycznej

Przedmiot planowanej transakcji nie będzie również stanowić zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Jak wyjaśniono uprzednio, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Majątek ten powinien stanowić już u zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po jego zbyciu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa bez angażowania przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowania dodatkowych działań umożliwiających kontynuację tej działalności. Tymczasem opisany we wniosku przedmiot transakcji - tj. Nieruchomość nie jest, ani nie będzie organizacyjnie wyodrębniona w strukturze Sprzedającego. Ponadto będące przedmiotem sprzedaży składniki majątkowe nie są na tyle zorganizowane aby umożliwiały prowadzenie na nich działalności w zakresie logistyki bez dodatkowych działań Nabywcy. W treści wnioski wprost podano, że po nabyciu przedmiotowej nieruchomości Kupujący nie zamierza kontynuować Działalności Zainteresowanego.

Zatem w świetle przywołanych uregulowań i przedstawionych okoliczności sprawy należy zgodzić się z Zainteresowanymi, że przedstawiona we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, tj. dostawę niestanowiącą sprzedaży przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlegającą wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Tym samym, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad. 2-3

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że w świetle art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż -6% stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przy czym zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku od towarów i usług.

W celu ustalenia czy w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć czy względem budynku oraz budowli usytuowanych na Nieruchomości mającej być przedmiotem dostawy, nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.


Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadku doszło do korzystania z budynku.

W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Należy również zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy – po spełnieniu określonych warunków – możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Podkreślić należy, że z uwagi na przywołane uregulowania, rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, można dokonać wyłącznie w odniesieniu do zwolnienia od podatku określonego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

W tym miejscu należy nadmienić, że dla dostawy nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Co do zasady zatem grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”, „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r., poz. 1186, z późn. zm.).

Zgodnie z zapisem art. 3 pkt 1 Prawo budowlane, przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Na podstawie art. 3 pkt 2 cyt. wyżej ustawy, przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast, na mocy art. 3 pkt 3 ww. ustawy, pod pojęciem budowli - należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.


Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy Prawo budowlane, przez obiekt małej architektury należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:

  1. kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
  2. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
  3. użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

W myśl art. 3 pkt 9 ustawy prawo budowlane jako urządzenia budowlane, należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

W związku z powyższym, urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować jako elementy przynależne do budynku i opodatkować/zastosować zwolnienie od podatku łącznie z tym budynkiem lub budowlami, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego, z którym urządzenie budowlane jest związane.

Brak jest podstaw zatem do stosowania przepisów ustawy w zakresie opodatkowania/zwolnienia od podatku VAT dla ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależą, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu.

Jak wynika z opisu sprawy Zainteresowany będący stroną postępowania zamierza dokonać sprzedaży prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości (składającej się z Działek: ...,...,..., ..., ... oraz ...), udziału w wysokości 1/2 w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości składającej się z Działek: ...,... oraz ...) wraz z prawem własności budynków i budowli. Żadna z ww. działek ewidencyjnych nie stanowi terenu niezabudowanego w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, a przy tym:

  1. Działka ... zabudowana jest Chodnikiem oraz Budynkiem 1 oraz Wiatą,
  2. na Działce ...znajduje się Parking W oraz Ogrodzenie,
  3. Działka ... zabudowana jest Parkingiem M, Budynkiem 1, Wiatą, Częścią Zadaszenia Z1 oraz Ogrodzeniem,
  4. Działka ... zabudowana jest Zadaszeniem Z2, Placem, DW oraz Ogrodzeniem,
  5. Działka ... zabudowana jest Budynkiem 1 i Zadaszeniem Z2, DW, Chodnikiem oraz Ogrodzeniem,
  6. Działka ... zabudowana jest Budynkiem 1 i Chodnikiem,
    1. Działka ...) zabudowana jest DD,
    2. Działka ... zabudowana jest DD,
    3. Działka ... zabudowana jest DD.


Wyżej wymienione Budynki, Budowle i Urządzenie budowlane zostały wybudowane i oddane do użytkowania w roku 2008, z wyjątkiem chodników i które są użytkowane od 2011 r. oraz od tamtego czasu nie były one przedmiotem istotnych nakładów ze strony Wnioskodawcy (kwalifikowanych dla potrzeb podatku dochodowego jako ulepszeniowe), których łączna wartość przekroczyła 30% wartości początkowej tych Budynków, Budowli i Urządzeń budowlanych. Od momentu oddania do użytkowania przedmiotowych Budynków, Budowli i Urządzeń budowlanych były one w całości wykorzystywane przez Zainteresowanego na potrzeby własne prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (VAT). Zainteresowany odliczył VAT naliczony w związku z wydatkami na budowę oraz remonty/ulepszenia opisywanych Budynków, Budowli i Urządzeń budowlanych.

Przedmiotem wątpliwości Zainteresowanych jest m.in. kwestia ustalenia, czy dostawa Budynków oraz Budowli znajdujących się na działkach ..., ..., ..., ..., ..., ..., ..., ... oraz ... korzysta ze zwolnienia od opodatkowania VAT, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 VAT oraz czy dostawa ww. działek, dokonywana wraz z dostawą budynków, budowli i ich części, dzieli los prawnopodatkowy tych naniesień, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.

W celu określenia, czy w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku podatku należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy względem Budynku oraz Budowli posadowionych na działce nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy na tle przywołanych przepisów prawa, należy stwierdzić, że dostawa budynków i budowli znajdujących się na działkach ..., ..., ..., ..., ..., ..., ..., ... oraz ... nie zostanie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz od pierwszego zasiedlenia minął okres 2 lat. Powyższe wynika z faktu, iż budynki i budowle znajdujące się na działkach ..., ..., ..., ..., ..., ..., ..., ... oraz ... zostały oddane do użytkowania w 2008 r., z wyjątkiem chodników które są użytkowane od 2011 r. oraz były używane w ramach prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej oraz w stosunku do ww. budynków i budowli Zainteresowany nie ponosił wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiłyby co najmniej 30% wartości początkowej ww. budynków i budowli.

W związku z powyższym, w odniesieniu do dostawy budynków i budowli posadowionych na działkach nr ..., ..., ..., ..., ..., ..., ..., ... oraz ... zostaną spełnione przesłanki wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, umożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku VAT.

Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, będzie miało również zastosowanie dla dostawy prawa wieczystego użytkowania działek nr ..., ..., ..., ..., ..., ... oraz dostawy udziału w prawie wieczystego użytkowania działek ..., ... oraz ..., ponieważ zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Przy czym należy wskazać, iż zgodnie z art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, Sprzedający może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca Budynków i Budowli będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy Nieruchomości.

W konsekwencji, w przypadku wyboru dla planowanej Transakcji opcji opodatkowania dostawy ww. całości/części Nieruchomości, w stosunku do której upłynął okres nie krótszy niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia ww. budynków i budowli - Transakcja będzie opodatkowana właściwą stawką podatku.

W świetle powyższego stanowisko w zakresie pytania nr 2-3 należało uznać za prawidłowe.

Ad. 4

Odnosząc się do kwestii czy dostawa Urządzeń budowlanych istniejących na Nieruchomości (tj. Ogrodzenia) będzie podlegała opodatkowaniu VAT według właściwej stawki należy stwierdzić, że jak wyżej wskazano, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Tym samym urządzenie budowlane tj. ogrodzenie znajdujące się na działkach nr ..., ..., ... oraz ... powinno być traktowane jako element przynależny do budynków i budowli i opodatkowane według tych samych zasad, co budynki i budowle znajdujące się na tych działkach. Zatem z uwagi na to, że dostawa ww. budynków i budowli, znajdujących się na działkach nr ..., ..., ... oraz ... będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to również dostawa ww. urządzenia budowlanego będzie objęta tym zwolnieniem.

W świetle powyższego stanowisko w zakresie pytania nr 4 należało uznać za nieprawidłowe.

Należy wskazać, że jeśli Zainteresowani wybiorą opcję opodatkowania budynków i budowli znajdujących się na działkach nr ..., ..., ... oraz ... zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy w związku z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, to dostawa urządzenia budowlanego tj. ogrodzenia znajdującego się na ww. działkach również będzie opodatkowana stawką właściwą dla dostawy budynków i budowli znajdujących się na tych działkach.

Ad. 5

Zainteresowani mają także wątpliwości czy w przypadku wyboru opodatkowania, zgodnie z treścią art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, przy zachowaniu warunków formalnych wynikających z art. 86 ust. 1 VAT, Kupującemu przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku przedmiotową Transakcją.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 86 ust. 10 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Na mocy art. 86 ust. 11 jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Jak stanowi art. 87 ust. 1 w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że Zbywca i Nabywca w momencie dostawy nieruchomości będą zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi. Nabywca zamierza wykorzystywać przedmiotową nieruchomość w działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Jak wykazano powyżej, planowana Transakcja nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, a w związku z tym będzie stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie przepisów ustawy o VAT, która nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Ponadto dostawa budynków, budowli i urządzenia budowlanego znajdujących się na działkach nr ..., ..., ..., ..., ... ..., ..., ... oraz ... będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Natomiast, jeżeli obie strony transakcji spełnią warunki wynikające z art. 43 ust. 10 i art. 43 ust. 11 ustawy, to dostawa budynku i budowli oraz urządzenia budowlanego znajdujących się na działkach nr ..., ..., ..., ..., ... ..., ..., ... oraz ... będzie opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, jak również dostawa prawa wieczystego użytkowania dziełek nr ..., ..., ..., ..., ... ... oraz udziału w prawie wieczystego użytkowania działek nr ..., ... oraz ..., na których posadowione są ww. budynki, budowle i urządzenie budowlane, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, będzie opodatkowana.

Wobec powyższego gdy dostawa prawa wieczystego użytkowania dziełek nr ..., ..., ..., ..., ... ... oraz udziału w prawie wieczystego użytkowania działek nr ..., ... oraz ... wraz znajdującymi się na tych działkach budynkami, budowlami i urządzeniem budowlanym będzie opodatkowana według właściwej stawki podatku oraz jak wskazali Zainteresowani Nabywca zamierza wykorzystywać przedmiotową nieruchomość w działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, to Nabywca będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego. Spełniona bowiem zostanie podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT jaką jest związek dokonanego nabycia nieruchomości z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5 należało uznać za prawidłowe.

Ad. 6 i 7

Odnosząc się do kwestii wpływu na przedmiotową transakcję odroczenia w czasie sprzedaży działki nr ...bądź braku sprzedaży tej działki, należy wskazać że okoliczność ta nie wpływa na zawarte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie w kwestii skutków podatkowych dla sprzedaży działek ..., ..., ..., ... ..., ..., ... oraz ... wraz posadowionymi na nich budynkami i budowlami oraz urządzeniem budowlanym. Na zawarte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie dotyczące skutków podatkowych dla sprzedaży ww. działek wraz posadowionymi na nich budynkami i budowlami oraz urządzeniem budowlanym nie będzie miał wpływu również fakt, że do sprzedaży działki nr ...ostatecznie w ogóle nie dojdzie.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 6 i 7 należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, w szczególności skutków podatkowych sprzedaży działki nr ...w wyniku odrębnej umowy sprzedaży, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

W odniesieniu do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych, należy zwrócić uwagę na to, że interpretacje indywidualne są wydawane w indywidualnych sprawach i nie wiążą innych organów wydających interpretacje indywidualne w sprawach innych podatników, co jest tym bardziej zrozumiałe zważywszy na różnorodność i odmienność okoliczności faktycznych (jak ma to też miejsce w odniesieniu do powołanych interpretacji) występujących w każdej z indywidualnych spraw podlegających interpretacjom.

Ponadto, należy wskazać, że na podstawie art. 42b ust. 1 w powiązaniu z art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnik może wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS), która jest wydawana w formie decyzji na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Wystąpienie z wnioskiem o wydanie WIS jest możliwe już od 1 listopada 2019 r. – przy czym WIS dotyczy stanu prawnego, który obowiązuje od 1 lipca 2020 r.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj