Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.411.2020.1.PC
z 29 grudnia 2020 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2020 r. (data wpływu 29 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwego kursu wymiany walut do przeliczenia wartości wynikających z faktur korygujących wystawianych do faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących wynikających z błędu, gdy korekty zwiększają jak i zmniejszają podstawę opodatkowania oraz przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących wynikających z nowych okoliczności, gdy korekty zwiększają podstawę opodatkowania
  • nieprawidłowe w części dotyczącej przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących wynikających z nowych okoliczności, gdy korekty zmniejszają podstawę opodatkowania.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwego kursu wymiany walut do przeliczenia wartości wynikających z faktur korygujących wystawianych do faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski, jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”) oraz jest polskim rezydentem podatkowym. Podstawowym rodzajem działalności Spółki jest sprzedaż krajowym nabywcom urządzeń mleczarskich i urządzeń z nimi związanych oraz zaopatrywanie ich użytkowników w produkty wspierające hodowlę krów i prowadzenie produkcji mleka.

W związku z prowadzoną działalności Spółka dokonuje zakupu zarówno towarów jak i usług od podmiotów zagranicznych posiadających siedzibę w różnych krajach Unii Europejskiej. Zagraniczni dostawcy dokumentują sprzedaż towarów i usług fakturami, w których wskazują swój zagraniczny numer VAT-UE. Spółka dokonuje rozliczenia podatku VAT związanego z tymi transakcjami na zasadzie odwrotnego obciążenia, odpowiednio jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: „WNT”) lub jako import usług.


Zdarza się, że Spółka w ramach WNT lub importu usług otrzymuje od kontrahentów faktury korygujące. Wystawianie faktur korygujących przez kontrahenta wynika z:

  1. błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, która istniała już na fakturze pierwotnej (dalej: „błąd w fakturze korygowanej”), przykładowo pomyłki w ilości lub cenie towarów;
  2. nowej okoliczności (dalej: „nowa okoliczność”), przykładowo udzielenie rabatu, zmiany ceny w wyniku późniejszych negocjacji, reklamacja, zwrotu towarów.


Korekty mogą zarówno zwiększać jak i zmniejszać wartość WNT lub importu usług.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego jaki kurs walutowy należy zastosować dla celów podatku VAT do przeliczenia wartości wyrażonych w euro na fakturach korygujących na złote.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym Wnioskodawca postępuje prawidłowo:

  1. gdy do przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących otrzymanych przez Spółkę, a wystawionych w wyniku błędu w fakturze pierwotnej (korygowanej), zastosuje kurs euro jaki został zastosowany do przeliczenia faktur pierwotnych (korygowanych);
  2. gdy do przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących otrzymanych przez Spółkę, a wystawionych w wyniku zaistnienia nowej okoliczności (na przykład udzielenia rabatu, reklamacji, zwrotu towaru), zastosuje średni kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (bądź ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej?


Stanowisko Wnioskodawcy:


W opinii Spółki, w opisanym powyżej stanie faktycznym postępuje ona prawidłowo:

  1. gdy do przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących otrzymanych przez Spółkę, a wystawionych w wyniku błędu w fakturze pierwotnej (korygowanej), zastosuje kurs euro jaki został zastosowany do przeliczenia faktur pierwotnych (korygowanych);
  2. gdy do przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących otrzymanych przez Spółkę, a wystawionych w wyniku zaistnienia nowej okoliczności (na przykład udzielenia rabatu, reklamacji, zwrotu towaru), zastosuje średni kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (bądź ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej.


Brak jest szczególnych przepisów w ustawie o VAT, które regulowałyby zasady przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na złote w przypadku korekty podstawy opodatkowania.


Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Stosownie zaś do art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Przepis ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Wskazać należy, że co do zasady, do przeliczania kwot wykazanych w walucie obcej na fakturach korygujących zastosowanie ma taki sam kurs waluty obcej jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej, w przypadku wystąpienia „pierwotnej przyczyny korekty”, tj. gdy dana przyczyna istniała już (była znana) w momencie rozliczania danej transakcji gospodarczej. W takim przypadku bowiem korekta ma na celu jedynie doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości, co do którego miało miejsce wadliwe jego udokumentowanie oraz rozliczenie za dany okres.

W przypadku natomiast korekt z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie realizacji transakcji pierwotnej mamy do czynienia z nowymi okolicznościami, które podlegają rozliczeniu w momencie ich zaistnienia. W związku z tym nie ma podstaw, aby stosować do nich taki sam kurs waluty obcej jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej. Zatem, w sytuacji korekty powodującej zmianę podstawy opodatkowania z tytułu WNT lub importu usług w przypadku zaistnienia nowej okoliczności, nie znanej na moment wystawienia faktury pierwotnej (korygowanej) przeliczenia kwot należy dokonać według kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (bądź ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej.


Prawidłowość wskazanego powyżej stanowiska Spółki znajduje potwierdzenie w licznych indywidulanych interpretacjach podatkowych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Przykładowo:

  • w interpretacji sygn. 0114-KDIP1-2.4012.379.2018.1.MC z 27 lipca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: „w sytuacji korekty powodującej obniżenie podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku zwrotu towarów (nowa okoliczność) rozliczenia w okresie rozliczeniowym, w którym Wnioskodawca otrzymał Notę kredytową należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (bądź ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej (Noty kredytowej).”
  • w interpretacji sygn. 0111-KDIB3-3.4012.42.2017.1.LG z 11 sierpnia 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: „Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa należy odnieść się do dwóch sytuacji, tj. faktur korygujących wystawionych wskutek błędów oraz faktur korygujących, które zostały wystawione gdyż powstałe nowe okoliczności nieznane na moment wystawiania faktur pierwotnych. Mając na uwadze powyższe: (i) w sytuacji faktury korygującej której przyczyną wystawienia jest błąd, przeliczenia wartości z faktury korygującej wystawionej w walucie obcej należy dokonać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; (ii) w przypadku wystawienia faktury korygującej wskutek nowych okoliczności nieznanych na moment wystawienia faktury pierwotnej należy zastosować kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury korekty)”
  • w interpretacji sygn. 0112-KDIL1-3.4012.27.2017.2.JNA z 23 czerwca 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził: „W przypadku korekty powodującej podwyższenie, jak również obniżenie podstawy opodatkowania: (i) przyczyna istniejąca już w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu danego importu usług - określonego zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy - rozliczenie w okresie powstania obowiązku podatkowego, według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (bądź ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; (ii) nowa okoliczność - rozliczenie w okresie rozliczeniowym otrzymania przez Wnioskodawcę faktury korygującej (noty korygującej), według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (bądź ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny) na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej (noty korygującej).”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących wynikających z błędu, gdy korekty zwiększają jak i zmniejszają podstawę opodatkowania oraz przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących wynikających z nowych okoliczności, gdy korekty zwiększają podstawę opodatkowania
  • nieprawidłowe w części dotyczącej przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących wynikających z nowych okoliczności, gdy korekty zmniejszają podstawę opodatkowania.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą – opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.


Natomiast obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania usługi.


Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jednocześnie zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca związku z prowadzoną działalnością dokonuje zakupu zarówno towarów jak i usług od podmiotów zagranicznych posiadających siedzibę w różnych krajach Unii Europejskiej. Zagraniczni dostawcy dokumentują sprzedaż towarów i usług fakturami, w których wskazują swój zagraniczny numer VAT-UE. Spółka dokonuje rozliczenia podatku VAT związanego z tymi transakcjami na zasadzie odwrotnego obciążenia, odpowiednio jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub jako import usług. Zdarza się, że Spółka w ramach WNT lub importu usług otrzymuje od kontrahentów faktury korygujące. Wystawianie faktur korygujących przez kontrahenta wynika z: błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, która istniała już na fakturze pierwotnej (przykładowo pomyłki w ilości lub cenie towarów) lub wynika z: nowej okoliczności (przykładowo udzielenie rabatu, zmiany ceny w wyniku późniejszych negocjacji, reklamacja, zwrotu towarów). Korekty mogą zarówno zwiększać jak i zmniejszać wartość WNT lub importu usług.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego jaki kurs walutowy należy zastosować dla celów podatku od towarów i usług do przeliczenia wartości wyrażonych w euro na fakturach korygujących na złote.


Odnosząc się do niniejszych wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Stosownie zaś do art. 31a ust. 2 ustawy w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Przepis ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio

Wskazać należy, że co do zasady, do przeliczania kwot wykazanych w walucie obcej na fakturach korygujących zastosowanie ma taki sam kurs waluty obcej jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej, w przypadku wystąpienia „pierwotnej przyczyny korekty”, tj. gdy dana przyczyna istniała już (była znana) w momencie rozliczania danej transakcji gospodarczej. W takim przypadku bowiem korekta ma na celu jedynie doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości, co do którego miało miejsce wadliwe udokumentowanie oraz rozliczenie. W przypadku natomiast korekt z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie realizacji transakcji pierwotnej mamy do czynienia z nowymi okolicznościami.


Zatem stwierdzić należy, że w zaistniałym stanie faktycznym przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących otrzymanych przez Wnioskodawcę należy dokonać w następujący sposób:

  1. w przypadku korekty powodującej obniżenie wartości z faktury pierwotnej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:
    • w przypadku błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, która istniała już na fakturze pierwotnej czyli istniała już w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – określonego zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego)
    • w przypadku zaistnienia nowej okoliczności – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego)
  2. w przypadku korekty powodującej zwiększenie wartości z faktury pierwotnej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów:
    • w przypadku błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, która istniała już na fakturze pierwotnej czyli istniała już w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu danego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – określonego zgodnie z art. 20 ust. 5 ustaw – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego)
    • w przypadku zaistnienia nowej okoliczności – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej)
  3. w przypadku korekty powodującej obniżenie wartości z faktury pierwotnej dokumentującej import usług:
    • w przypadku błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, która istniała już na fakturze pierwotnej czyli istniała już w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu danego importu usług – określonego zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego)
    • w przypadku zaistnienia nowej okoliczności – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego)
  4. w przypadku korekty powodującej zwiększenie wartości z faktury pierwotnej dokumentującej import usług:
    • w przypadku błędu rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, która istniała już na fakturze pierwotnej czyli istniała już w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu danego importu usług – określonego zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego)
    • w przypadku zaistnienia nowej okoliczności – przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących należy dokonać według średniego kursu waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej (bądź według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej).

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących (dotyczących faktur pierwotnych dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług) wynikających z błędu, gdy korekty zwiększają jak i zmniejszają podstawę opodatkowania oraz przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących (dotyczących faktur pierwotnych dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług) wynikających z nowych okoliczności, gdy korekty zwiększają podstawę opodatkowania należało uznać za prawidłowe. Natomiast stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przeliczenia kwot wykazanych w euro na fakturach korygujących (dotyczących faktur pierwotnych dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz import usług) wynikających z nowych okoliczności, gdy korekty zmniejszają podstawę opodatkowania należało uznać za nieprawidłowe.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy wskazać, że interpretacje wydawane są w indywidualnych sprawach podatników w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy prawa i stan faktyczny/zdarzenie przyszłe przedstawiony przez danego podatnika. Ponadto wskazać należy, iż interpretacje rozbieżne bądź wątpliwe mogą być poddane weryfikacji w trybie art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym Szef Krajowej Administracji Skarbowej może z urzędu zmienić wydaną interpretację indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Oznacza to, że interpretacje indywidualne wydane przez upoważniony do tego organ, każdorazowo podlegają analizie i weryfikacji, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, Szef Krajowej Administracji Skarbowej może zmienić nieprawidłową interpretację indywidualną.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


W myśl art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj