Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4011.735.2020.2.IM
z 4 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2020 r. (data wpływu 29 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek ‒ uzupełniony pismem, który wpłynął do Organu 5 stycznia 2021 r. ‒ o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Niniejszy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy ulgi B+R, czyli ulgi na działalność rozwojową uwzględnianą w PIT.

W przypadku ulgi na działalność badawczo-rozwojową ‒ mimo sugerującej to nazwy ‒ w praktyce chodzi o działalność badawczą lub rozwojową, bez konieczności prowadzenia skomplikowanych badań w sterylnych warunkach laboratoryjnych przez naukowców w białych kitlach.

Innymi słowy, za działalnością badawczo-rozwojową nie muszą koniecznie kryć się prace przeprowadzane na specjalistycznym sprzęcie w laboratoriach itd. Prowadzenie prac w takich warunkach nie jest niezbędnym wymogiem do skorzystania z ulgi B+R.

Wydatki na działalność badawczo-rozwojową poniesione przez przedsiębiorców mogą w określonych warunkach być odliczane od dochodu i stanowić ulgę podatkową. Prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową posiadają m.in. podatnicy opłacający podatek według 19% stawki podatkowej, rozliczający się na deklaracji PIT-36L, do której to grupy należy Wnioskodawca. Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi jest poniesienie przez przedsiębiorcę w ciągu roku kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową, tzw. kosztów kwalifikowanych.

W aktualnym stanie prawnym, w ustawach o podatku dochodowym definicje zawarte są odpowiednio w art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT oraz art. 5a pkt 38-40 Ustawy PIT. Od 2019 roku przeniesiono również definicje pojęć prac badawczych oraz rozwojowych do ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 4 ust. 2).

Wyróżnia się trzy główne obszary działalności, które mogą być uznane za działalność badawczo-rozwojową:

  1. Działalność badawczo-rozwojowa ‒ oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
  2. Badania naukowe – oznacza to:
    • badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
    • badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
  3. Prace rozwojowe ‒ rozumiane jako działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń ‒ to dotyczy właśnie firmy Wnioskodawcy.

Podsumowując, nie jest więc wymagane prowadzenie działalności w sterylnych warunkach oraz posiadanie laboratorium, aby być uprawnionym do skorzystania z ulgi B+R.

Kosztami kwalifikowanymi uprawniającymi do skorzystania z ulgi B+R są między innymi:

  • wynagrodzenia z tytułu umów o pracę, prace nakładczą, spółdzielczy stosunek pracy oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę), pod warunkiem że wydatki te dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej,
  • wydatki związane z nabyciem materiałów i surowców służących bezpośrednio realizacji działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, często prezentowanym w interpretacjach indywidualnych, aby podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym na działalność badawczo-rozwojową, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  • podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy PIT i CIT,
  • koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ustawy PIT albo art. 18d ustawy CIT,
  • podatnik nie prowadził w roku podatkowym działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • w ewidencji, o której mowa w ustawach PIT i CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
  • podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  • kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawach PIT i CIT,
  • koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Podsumowując, podatnik jest upoważniony do skorzystania z preferencji, jaką jest ulga B+R, po poniesieniu kosztów kwalifikowanych wskazanych w ustawie PIT i CIT oraz po łącznym spełnieniu wyżej wymienionych warunków.

Wydatki poniesione na działalność B+R mogą zostać dwukrotnie odliczone przez podatnika.

Po raz pierwszy wydatki te podlegają odliczeniu przez ujęcie ich w kosztach uzyskania przychodów firmy. Po raz drugi natomiast podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania ‒ jako ulga podatkowa ‒ w zeznaniu rocznym.

Skorzystanie z ulgi wiąże się z obowiązkiem złożenia odpowiedniego załącznika do rocznego zeznania podatkowego:

  • Załącznik CIT/BR do zeznania CIT-8, CIT-8A lub CIT-8B lub
  • Załącznik PIT/BR do zeznania PIT-36 lub PIT-36L ‒ przypadek Wnioskodawcy.

Jak stanowi art. 18d ust. 8 ustawy CIT oraz art. 26e ust. 8 Ustawy PIT, odliczenia z tytułu ulgi na działalność badawczo-rozwojową dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym koszty B+R zostały poniesione.

Od 2018 r. istnieje możliwość odliczenia od podstawy obliczenia podatku z tytułu ulgi B+R do 100% dla wszystkich przedsiębiorców, a dla przedsiębiorców mających status centrum badawczo-rozwojowego do 150%.

W załączniku CIT/BR lub PIT/BR podatnik wykazuje kwoty poniesionych kosztów kwalifikowanych z podziałem na ich kategorie, tj.:

  • wynagrodzenia pracowników;
  • wynagrodzenia poniesione z tytułu umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 18d ust. 8 Ustawy CIT oraz odpowiednio 26e ust. 8 Ustawy PIT w przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia ‒ odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części ‒ dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zagadnienia, Wnioskodawca uważa, że cztery projekty, przy których pracowano w całym 2020 roku spełniają kryteria działalności badawczo-rozwojowej i kwalifikują się do otrzymania ulgi B+R.

Oto te projekty:

  1. Projekt nowego Sklepu (…) ‒ wykorzystanie technologii reaktywnych do stworzenia systemu umożliwiającego budowę sklepów internetowych.
  2. Rozwój systemu do zarządzania projektami (…), opartego o (…) i technologie frontowe: (…). Celem systemu jest optymalizacja zarządzania projektami.
  3. Projekt własnego systemu budowy stron internetowych oparty o (…) oraz technologie reaktywne.
  4. Portal (…) to projekt, którego celem jest połączenie organizatorów i (…). Dzięki przeprowadzeniu dokładnej analizy potrzeb portal jest funkcjonalny, przejrzysty i zawiera najważniejsze informacje dotyczące imprez (…) w Polsce. Wyszukiwanie (…) jest intuicyjne z wieloma istotnymi kryteriami: rodzaju (…) (np. miejskie, przełajowe, górskie), dystansu (5, 10 km), czy lokalizacji (można wyznaczyć obszar, który nas interesuje). Dodatkowo oferują jedyny system automatycznych powiadomień o (…) w Polsce. Dla organizatorów istnieje możliwość reklamowania swojej imprezy (…) poprzez system generowania indywidualnych mini stron (langinów) (…). (…) to największa baza (…) w Polsce. Jest dostępna na każdym urządzeniu i oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak powiadomienia (…), email o (…) czy możliwość stworzenia strony internetowej (…). Być może dlatego (…) cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem (…) i organizatorów.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielono odpowiedzi na następujące pytania:

Proszę o wskazanie opisu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej w zakresie wszystkich czterech projektów, w szczególności o podanie, na czym ta działalność polega, jakie są jej cele i jakie czynności w ramach tej działalności Wnioskodawca podejmuje?

Projekt sklepu (…)

Cele

  • stworzenie unikalnego szablonu,
  • przyspieszenie prac nad projektami,
  • udoskonalenie dotychczasowego produktu i jego rozwój,
  • rozwinięcie istniejącej technologii do nowszej,
  • ułatwienie obsługi klienta,
  • przyspieszenie obsługi klienta,
  • zwiększenie dochodów,
  • dywersyfikacja portfela biznesowego – rozszerzenie oferty,
  • ułatwienie klientom Wnioskodawcy przetrwania w czasie pandemii i płynnego przejścia w świat Internetu.

Podejmowane czynności

  • wykorzystanie technologii reaktywnych,
  • przygotowanie szkoleń z technologii użytych w projekcie dla całego zespołu,
  • utworzenie dokumentacji oraz narzędzi do analizy potrzeb klienta (w oparciu o x),
  • stworzenie innowacyjnego x opartego o nowoczesne biblioteki i rozwiązania. Na x składają się 3 systemy główne:
    • aplikacja (…), aby zwiększyć optymalizację strony dla przeglądarek oraz umożliwić jej przeglądanie robotom internetowym starego typu (roboty, które nie uruchamiają skryptów (…)). Dodatkowo biblioteka (…) została rozbudowana o klasy reaktywne, które umożliwiają tworzenie dowolnej logiki biznesowej;
    • aplikację serwerową zbudowaną przy użyciu bibliotek (…). Dla zwiększenia wydajności wytworzenia oprogramowania biblioteki te zostały rozbudowane o możliwość generowania encji oraz (…);
    • panel administratora zbudowany na podstawie (…) rozbudowany o generowanie widoków (…) dla encji tworzonych przez generator w aplikacji serwerowej.

System do zarządzania projektami (…)

Cele

  • optymalizacja prac nad projektami,
  • przyspieszenie pracy,
  • zwiększenie dochodów,
  • lepsza kontrola pracowników,
  • ułatwienie pracy w zespole,
  • dywersyfikacja portfela biznesowego – rozszerzenie oferty,
  • możliwość planowania prac,
  • stworzenie możliwości kolejkowania prac,
  • stworzenie systemu, w którym żaden projekt nie wyjdzie jako gotowy bez sprawdzenia go przez kilka osób.

Podejmowane czynności

  • wykorzystanie technologii frontowych (…),
  • wykorzystanie technologii frontowych (…),
  • wykorzystanie technologii (…),
  • wykorzystanie technologii (…),
  • łączenie powyższych technologii do uzyskania nowego tworu, niewystępującego wcześniej,
  • stworzenie systemu do zarządzania projektami wykorzystującego biblioteki (…) oraz (…),
  • estymowanie danych ważnych dla projektów (np. czas przewidywanego zakończenia projektu) przy użyciu algorytmów uczenia maszynowego.

Własny system budowy stron internetowych (szablon)

Cele

  • dywersyfikacja portfela biznesowego – rozszerzenie oferty,
  • zwiększenie dochodów,
  • zwiększenie poziomu oferowanych usług,
  • stworzenie unikalnego szablonu, który przyspieszy proces tworzenia stron internetowych,
  • łatwiejsze wdrożenie nowych pracowników,
  • zwiększenie zadowolenia klienta z końcowego produktu,
  • stworzenie niepowtarzalnych produktów o najwyższym technologicznym zaawansowaniu, za niską cenę,
  • ułatwienie naszym klientom przetrwania w czasie pandemii i płynnego przejścia w świat Internetu.

Podejmowane czynności

  • utworzenie i rozwój skryptów do preprocesora języka (…),
  • utworzenie i rozwój skryptów do zautomatyzowanych (…),
  • utworzenie zautomatyzowanych procesów do konwersji zdjęć (…) do nowych standardów (…),
  • utworzenie zautomatyzowanych procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu (…),
  • utworzenie wersji (…),
  • rozszerzenie istniejącej w (…) funkcjonalności dot. pól dodatkowych,
  • przygotowanie szkoleń z technologii użytych w projekcie dla całego zespołu.

Portal (…)

Cele

  • stworzenie jedynego w Polsce systemu powiadamiającego o (…),
  • nawiązanie relacji z organizatorami (…),
  • umożliwienie każdemu (…) Polakowi dowiedzenie się o (…) w jego okolicy,
  • połączenie dwóch światów: organizatorów (…) oraz (…),
  • ułatwienie (…) zapisy na (…), znalezienie noclegów czy zakup ulubionych produktów ze zniżkami od naszych partnerów,
  • stworzenie największej bazy (…) w Polsce,
  • dywersyfikacja portfela biznesowego – rozszerzenie oferty,
  • zwiększenie dochodów.

Podejmowane czynności

  • stworzenie aplikacji z bazą (…) oraz systemem inteligentnych powiadomień dla użytkowników. Aplikacja składa się z:
    • aplikacji serwerowej opartej o (…),
    • systemu powiadomień opartego o biblioteki (…),
    • aplikacji (…) zbudowanej przy użyciu (…).

Czy działalność, o której mowa we wniosku, to działalność gospodarcza prowadzona w formie indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej, czy w formie spółki niebędącej osobą prawną (tj. spółki cywilnej, jawnej, komandytowej)?

Działalność, o którą chodzi, jest prowadzona w formie spółki cywilnej, a osoba prosząca o indywidualną interpretację, czyli (…), jest jednym z dwóch wspólników na identycznych prawach. Ta spółka to: (…).

Jaki rodzaj dokumentacji podatkowej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzi Wnioskodawca, tj. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe, czy też podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Wspólnicy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Czy działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w ramach wszystkich czterech projektów jest działalnością twórczą, prowadzoną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań?

Tak. Działalność Wspólników jest wybitnie metodyczna i zaplanowana. Wspólnicy korzystają z szeregu rozwiązań technologicznych, które pozwalają im na zarządzanie projektami. W działalności IT, w jakiej się Wspólnicy poruszają, jest to kluczowa umiejętność. Jednym z tych narzędzi jest właśnie wspominany (…), który pozwala Wspólnikom na monitorowanie, kto, co w danym momencie robił, ile potrzebował na to czasu, kto jest odpowiedzialny za projekt, kto ma sprawdzić powstały produkt i kto powinien go zaakceptować ostatecznie. Cała firma opiera się na planowaniu i systematycznej pracy ‒ bez tego Wspólnicy nie przetrwaliby na rynku.

Czy działalność Wnioskodawcy w zakresie wszystkich czterech projektów jest działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń?

Działalność Wspólników nie jest rutynowa ani okresowa. Jest za to działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Głównym celem Wspólników jest tworzenie nowych rozwiązań i ich późniejsze stosowanie oraz ciągłe rozwijanie.

Czy opisana we wniosku działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w zakresie wszystkich czterech projektów wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria ‒ jeżeli tak, to dlaczego (prosi się o uzasadnienie w stosunku do każdego z czterech projektów):

  • jest ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska ‒ umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów),

    dla każdego z czterech projektów Wspólnicy pozyskują nową wiedzę i łączą to w nowe twory, które są niepowtarzalne i pomagają Wspólnikom w pracy. Wspólnicy rozpoczynają od tzw. burzy mózgów w gronie wszystkich pracowników (nowe koncepcje i pomysły), dzięki czemu znajdują nowe zastosowania istniejących technologii i łączą je w całkowicie nowy produkt;

  • jest oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie),

    dla każdego z tych projektów Wspólnicy tworzą plan modyfikowania połączenia dostępnych technologii do własnych celów. Jak Wnioskodawca wspomniał wyżej, dzięki wspólnemu zastanawianiu się Wspólnicy wymyślają nowe, oryginalne koncepcje i je wdrażają. Dzięki temu powstają produkty o unikalnych cechach, niewystępujących wcześniej;
  • brak jest pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności),

    właściwie w żadnej z działalności nie ma ostatecznej pewności co do wyniku końcowego, więc podobnie jest i u Wspólników. Z racji tego, że to technologie bardzo skomplikowane i wymagające dużej wiedzy, mogą czasem się nie udać;

  • jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność systematyczna ‒ przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych),

    dla każdego z projektów jest zaplanowana zarówno w budżecie (planowanie czasu pracy pracowników, zatrudnianie kolejnych), w autorskim (…) (o którym jest tutaj mowa), jak również w innych narzędziach, np. kalendarzach i prowadzona w sposób wybitnie zaplanowany i systematyczny. Bez tego firma by nie przetrwała, więc przede wszystkim planowanie i systematyka;

  • prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia),

    tak, jest możliwa do przetworzenia i powtórzenia w każdym z czterech projektów oraz we wszystkich innych, które Wspólnicy tworzą.

Należy wyszczególnić, jakie koszty Wnioskodawca ponosi i zamierza odliczyć w związku z prowadzoną działalnością w zakresie wszystkich czterech projektów.

  • wynagrodzenia z tytułu umów o pracę,
  • wynagrodzenia z tytułu umów o pracę nakładczą,
  • wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia,
  • wynagrodzenia z tytułu umów x,
  • składki ZUS poniesione z tytułu ww. wynagrodzeń (część finansowana przez pracodawcę),
  • wydatki związane z nabyciem materiałów i surowców służących bezpośrednio realizacji działalności badawczo-rozwojowej, np. wtyczki, moduły, komponenty, programy.

Czy koszty, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, stanowią/będą stanowić dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tak, te koszty stanowią, i w przyszłości będą stanowić, dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów albo w prowadzonych księgach rachunkowych Wnioskodawca wyodrębnia koszty działalności badawczo-rozwojowej (koszty kwalifikowane), tj. czy Wnioskodawca prowadzi ewidencję pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo- rozwojowej?

Jeszcze Wnioskodawca nie umieścił tego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ale może udokumentować i wyodrębnić takie koszty w każdej chwili i po pozytywnej interpretacji od Państwa dołączyć to do księgi.

Czy Wnioskodawca korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b u stawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Wnioskodawca nie korzysta z takich zwolnień.

Czy koszty kwalifikowane poniesione przez Wnioskodawcę związane z działalnością badawczo-rozwojową nie będą jemu zwrócone w jakiejkolwiek formie ani nie będą odliczone od podstawy obliczenia podatku?

Nie.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca ma możliwość otrzymania ulgi B+R przy tworzeniu nowego projektu Sklepu (…)?
  2. Czy Wnioskodawca ma możliwość otrzymania ulgi B+R przy rozwoju systemu do zarządzania projektami (…)?
  3. Czy Wnioskodawca ma możliwość otrzymania ulgi B+R przy projekcie własnego systemu budowy stron internetowych?
  4. Czy Wnioskodawca ma możliwość otrzymania ulgi B+R przy tworzeniu najnowocześniejszego portalu (…) w Polsce?
  5. Czy odliczenie od zeznania rocznego wspólników spółki cywilnej, którzy mają po 50% udziałów, jest proporcjonalne, czyli każdy po 50%?

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Wnioskodawca uważa, że ulga B+R należy się, gdyż, tworząc projekt nowego sklepu (…), łączy wiele technologii reaktywnych, wynikiem czego jest unikalny szablon nowego sklepu, który w znacznym stopniu ułatwia Wnioskodawcy obsługę jego klientów oraz przyspiesza prace, co jest elementem rozwoju.

Wnioskodawca rozwija istniejące technologie, powodując stworzenie doskonalszego produktu.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Wnioskodawca uważa, że ulga B+R należy się, gdyż nowy projekt (…), oparty o (…) i technologie frontowe: (…) jest projektem przełomowym. Pozwoli na dokładne zarządzanie projektami oraz umożliwi optymalizację prac w przyszłości. Pozwoli to firmie na rozwój i potencjalnie większe dochody.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3.

Wnioskodawca uważa, że ulga B+R należy się, gdyż własny system budowy stron pozwoli mu uniezależnić się od innych systemów, w wyniku czego osiągnie o wiele wyższy poziom oferowanych usług i zapewni to Wnioskodawcy szybszy rozwój oraz pozyskanie nowych klientów.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4.

Wnioskodawca uważa, że ulga B+R należy się, gdyż portal (…) jest najnowocześniejszym portalem (…) na rynku polskim, a może nawet światowym. Jego ciągły rozwój pozwala zmienić trochę jego ofertę oraz pozwala na rozwijanie się w trochę innym segmencie. Dzięki temu Wnioskodawca zdobywa nowe rynki oraz klientów o innej charakterystyce.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 5.

Każdy ze wspólników może odliczyć od zeznania rocznego przypadającą na niego proporcjonalnie uzyskaną ulgę, czyli w tym przypadku 50% każdy z nich.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 1426 ze zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak stanowi art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W złożonym wniosku Wnioskodawca wskazał, że jest wspólnikiem (posiada 50% udziałów) w spółce cywilnej (dalej: Spółka). Spółka prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W ramach Spółki Wspólnicy w 2020 r. prowadzili cztery projekty, których cele i podejmowane czynności Wnioskodawca opisał w uzupełnieniu do wniosku. Wnioskodawca wskazał, że działalność Spółki jest wybitnie metodyczna i zaplanowana. Wspólnicy korzystają z szeregu rozwiązań technologicznych, które pozwalają im na zarządzanie opisanymi projektami. W działalności IT, w jakiej się Wspólnicy poruszają, jest to kluczowa umiejętność. Cała firma opiera się na planowaniu i systematycznej pracy ‒ bez tego Wspólnicy nie przetrwaliby na rynku. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że działalność Wspólników nie jest rutynowa ani okresowa. Jest za to działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Głównym celem Wspólników jest tworzenie nowych rozwiązań i ich późniejsze stosowanie oraz ciągłe rozwijanie.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy przysługuje mu możliwość otrzymania ulgi badawczo-rozwojowej do każdego z czterech projektów, przy których Spółka pracowała w 2020 r.

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą: przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, 374, 695, 875 i 1086),
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że: oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r., poz. 85, z późn. zm.): badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy: prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wyraźnie podkreślić, że w celu stwierdzenia, czy Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności, które spełniają definicję wskazane w art. 5a pkt 38-40 ww. ustawy).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN – słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: (i) badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz (ii) prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Jak wskazano we wniosku, dla każdego z czterech projektów Wspólnicy pozyskują nową wiedzę i łączą to w nowe twory, które są niepowtarzalne i pomagają Wspólnikom w pracy. Wspólnicy rozpoczynają od tzw. burzy mózgów w gronie wszystkich pracowników (nowe koncepcje i pomysły), dzięki czemu znajdują nowe zastosowania istniejących technologii i łączą je w całkowicie nowy produkt; dla każdego z tych projektów Wspólnicy tworzą plan modyfikowania, połączenia dostępnych technologii do własnych celów. Dzięki wspólnemu zastanawianiu się Wspólnicy wymyślają nowe, oryginalne koncepcje i je wdrażają, powstają produkty o unikalnych cechach, niewystępujących wcześniej. W żadnej z działalności nie ma ostatecznej pewności co do wyniku końcowego. Każdy z projektów jest zaplanowany zarówno w budżecie, jak również w innych narzędziach, np. kalendarzach, tym samym jest prowadzona w sposób wybitnie zaplanowany i systematyczny. Ponadto jest to działalność powtarzalna i możliwa do odtworzenia w każdym z czterech projektów oraz we wszystkich innych, które Wspólnicy tworzą.

Odnosząc cytowane powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, że działalność Wnioskodawcy w ramach opisanych projektów mieści się w definicji działalności badawczo-rozwojowej.

Z kolei, zgodnie z dyspozycją art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 powoływanej ustawy – za koszty kwalifikowane uznaje się:

  1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
    1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
    2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
  3. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
  4. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
    4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;
  5. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
    1. przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
    2. prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
    3. odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
    4. opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

W myśl art. 26e ust. 5 ww. ustawy: koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 24a ust. 1b cytowanej ustawy: podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

  1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
  2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy czym jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z podmiotem wskazanym w odrębnych przepisach,
  5. podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ww. ustawy,
  6. w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty,
  7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
  8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie,
  9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Wnioskodawca w uzupełnieniu do wniosku wskazał, że jeszcze nie umieścił kosztów działalności badawczo-rozwojowej (tj. kosztów kwalifikowanych) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ale może je udokumentować i wyodrębnić w każdej chwili i po pozytywnej interpretacji dołączyć to do księgi.

Wobec tak przedstawionego faktu należy wskazać, że przesłanka wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w prowadzonych przez podatnika księgach podatkowych jest niezbędna w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Tym samym brak takiego wyodrębnienia w księgach podatkowych, czyli postępowanie wbrew treści art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powoduje brak możliwości odliczenia omawianej ulgi podatkowej.

Zgodnie z § 10 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. 2019 r. poz. 2544, z późn. zm.): podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy.

W myśl § 10 pkt 2 ww. rozporządzenia: za niewadliwą uważa się księgę prowadzoną zgodnie z przepisami rozporządzenia, według ustalonego wzoru księgi i zgodnie z objaśnieniami do wzoru księgi.

Księgę uważa się za rzetelną, z zastrzeżeniem ust. 4, jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty – zgodnie z § 10 pkt 3 powołanego rozporządzenia.

Natomiast zgodnie z pkt 17 Objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów znajdujących się w ww. rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ‒ kolumna 16 jest przeznaczona do wpisywania kosztów działalności badawczo-rozwojowej, o których mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym. Po zakończeniu roku należy zsumować te koszty. W kolumnie tej należy wpisać wszystkie koszty działalności badawczo-rozwojowej, niezależnie od tego, jaka ich część będzie odliczona od podstawy opodatkowania.

Zatem wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych następuje bezpośrednio w prowadzonej podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Nie musi to być odrębna ewidencja. Wpisywanie kosztów działalności badawczo-rozwojowej do podatkowej księgi przychodów i rozchodów winno zatem następować na bieżąco.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia ulgi badawczo-rozwojowej przy tworzeniu czterech projektów opisanych we wniosku, ponieważ – jak wskazał – nie wyodrębnił jeszcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kosztów kwalifikowanych. Wnioskodawca – chcąc skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową – jest zobowiązany do wpisywania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wszystkich kosztów tej działalności, niezależnie od tego, jaka ich część będzie odliczona od podstawy opodatkowania.

Reasumując – Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową:

  • przy tworzeniu nowego projektu Sklepu (…),
  • przy rozwoju systemu do zarządzania projektami (…),
  • przy projekcie własnego systemu budowy stron internetowych,
  • przy tworzeniu najnowocześniejszego portalu (…) w Polsce.

Fakt ten powoduje, że dalsze rozważania dotyczące odliczenia tej ulgi proporcjonalnie do posiadanych przez Wnioskodawcę praw do udziału w zysku spółki cywilnej (tj. w wysokości 50%) w zeznaniu rocznym składanym przez Wnioskodawcę za rok 2020 są bezzasadne.

Ponadto Organ wskazuje, że zgodnie z treścią art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy. W związku z tym zaznacza się, że niniejsza interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do drugiego wspólnika spółki cywilnej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj