Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-2.4011.937.2020.2.KR
z 19 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 18 listopada 2020 r. (data wpływu 18 listopada 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 stycznia 2021 r. (data wpływu 3 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 25 stycznia 2021 r., Nr 0113-KDIPT2-2.4011.937.2020.1.KR, wezwano Zainteresowanych, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało za pośrednictwem platformy ePUAP w dniu 25 stycznia 2021 r. (skutecznie doręczone w dniu 28 stycznia 2021 r.).

W dniu 3 lutego 2021 r. (nadano za pośrednictwem placówki pocztowej w dniu 1 lutego 2021 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku i jego uzupełnieniu złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania: Panią …,
  • Zainteresowaną niebędącą stroną postępowania: Panią …,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana ….

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 6 listopada 2019 r. postanowieniem Sądu Rejonowego …., spadek po zmarłym w dniu 17 lutego 2019 r. A nabyli: żona B, córka C i syn D, w udziałach po 1/3 części każde z nich. W szczególności odziedziczona została działka nr ew. X, …., o powierzchni 0,8737 ha, na której znajduje się budynek mieszkalny wybudowany w 1956 r. oraz budynek gospodarczy wybudowany przed 1995 r. Ww. działkę spadkodawca A nabył w dniu 27 lutego 1986 r. w wyniku umowy zniesienia współwłasności. Zainteresowani – współwłaściciele chcą dokonać podziału rzeczonej działki na 9 działek i część z nich wspólnie sprzedać, natomiast pozostałymi w dalszym ciągu zarządzać wspólnie.

Zainteresowana będąca stroną postępowania – C, nie pracuje obecnie zawodowo, pozostaje na utrzymaniu męża, nie prowadzi i nigdy nie prowadziła własnej działalności gospodarczej. Zainteresowana niebędąca stroną postępowania – B, nie pracuje zawodowo, jest już na emeryturze, nie prowadzi i nigdy nie prowadziła własnej działalności gospodarczej. Zainteresowany niebędący stroną postępowania – D, pracuje na etacie, nie prowadzi i nigdy nie prowadził własnej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali, że oprócz przedmiotowej nieruchomości spadkobiercy odziedziczyli po zmarłym A także samochód marki Volkswagen … …nr rej. …., rok produkcji 1991. Ww. działkę (nr ew. X) spadkodawca A nabył w dniu 27 lutego 1986 r. w wyniku umowy zniesienia współwłasności do majątku osobistego. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego … z dnia 20 października 1983 r. spadek po zmarłej w dniu 22 lipca 1973 r. …. (matce spadkodawcy A), w tym nieruchomość nr ew. Y, odziedziczyli: jej mąż … oraz jej dwaj synowie A i …. Następnie działka nr ew. Y została podzielona, a wydzieloną z niej działkę nr ew. X spadkodawca A, na podstawie ww. umowy zniesienia współwłasności z dnia 27 lutego 1986 r. otrzymał na własność. Spadkodawca A posiadał 100% udział w przedmiotowej nieruchomości. Spadkobiercy (Zainteresowani) nie dokonywali podziału spadku, w związku z czym, ich udziały w przedmiotowej nieruchomości wynoszą 1/3 dla każdego z nich. Spadkobiercy (Zainteresowani) nie planują na chwilę obecną dokonania zniesienia współwłasności. Współwłaściciele chcą dokonać podziału rzeczonej działki na dziewięć działek i część z nich wspólnie sprzedać, natomiast pozostałymi w dalszym ciągu zarządzać wspólnie. Zainteresowani planują podział geodezyjny ww. nieruchomości. W chwili obecnej nie można precyzyjnie podać wielkości działek po podziale, ponieważ nie ma przeprowadzonego takiego podziału. Jest to na razie wstępny plan podziału. Na pewno będzie to jedna większa działka, na której znajdują się zabudowania, ta działka prawdopodobnie będzie miała ok. 2 000 m2, pozostałe będą mniejsze, w okolicy 1 000 m2. Na chwilę obecną trudno wskazać także przybliżoną datę sprzedaży, gdyż jak wspomniano nie został jeszcze dokonany podział geodezyjny ani złożony wniosek do Urzędu Miasta. Z uwagi na obecny stan pandemii nie można także określić, kiedy wszystkie niezbędne do zakończenia planowanego podziału działania zostaną zakończone. Według wiedzy Zainteresowanych miasto planuje poszerzenie ul. …, z którą sąsiaduje rzeczona działka nr ew. X, w związku z czym z inicjatywy i na rzecz miasta nastąpi wydzielenie z niej dodatkowej działki. Planowane jest zbycie około jednej, dwóch działek na rok. Kwoty otrzymane w wyniku sprzedaży spadkobiercy (Zainteresowani) będą dzielić między sobą zgodnie z posiadanymi udziałami w nieruchomości, tj. po 1/3 dla każdego z nich. Działka, na której znajdują się obecnie zabudowania i w której mieszka m.in. B (Zainteresowana niebędąca stroną postępowania) i D (Zainteresowany niebędący stroną postępowania), nie jest planowana na sprzedaż. Zainteresowani oczekują wydania interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych sprzedaży pozostałych działek, maksymalnie ośmiu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z planowanym podziałem działki na kilka działek oraz ze sprzedażą części z nich (nieruchomości – działek budowlanych), powstanie źródło przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Zainteresowanych, ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku, w przypadku zbycia przez Zainteresowanych części nieruchomości powstałych w wyniku podziału działki nr ew. X, nie powstaje przychód (źródło przychodu) z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i brak jest podstaw do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych kwot otrzymanych w wyniku sprzedaży. Wynika to z faktu, iż spadkodawca nabył nieruchomość ponad pięć lat temu, tj. był w jej posiadaniu od 1986 r. Także w przypadku najnowszego budynku (budynek gospodarczy) wybudowanego na tej działce, minęło ponad pięć lat od jego wybudowania, tj. budynek powstał przed 1995 r. Ponadto, planowane wydzielenie działek (podział) z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany ich właściciela. Na skutek dokonania podziału nie następuje przeniesienie prawa własności działek, a więc nie dochodzi do ich nabycia.

W związku z powyższym w przypadku sprzedaży przez Zainteresowanych części (maksymalnie ośmiu) wydzielonych działek przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpi podział działki nr ew. X, nie skutkuje powstaniem przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

− jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa nastąpiło po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment ich nabycia.

Wyjaśnić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, a także nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej bądź zdarzenia prawnego może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Interpretacja pojęcia „nabycie” została przedstawiona w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08, w którym Sąd stwierdził, że aby ustalić, jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem, aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. Przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, które stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.

Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że dniu 6 listopada 2019 r. postanowieniem Sądu Rejonowego, spadek po zmarłym w dniu 17 lutego 2019 r. A nabyli: żona, córka i syn, w udziałach po 1/3 części każde z nich. Zainteresowani po ww. zmarłym odziedziczyli działkę nr X o powierzchni 0,8737 ha, na której znajduje się budynek mieszkalny wybudowany w 1956 r. oraz budynek gospodarczy wybudowany przed 1995 r., a także samochód. Ww. działkę spadkodawca nabył w dniu 27 lutego 1986 r. w wyniku umowy zniesienia współwłasności do majątku osobistego. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 20 października 1983 r. spadek po zmarłej w dniu 22 lipca 1973 r. matce spadkodawcy A, w tym nieruchomość nr ew. Y, odziedziczyli: jej mąż oraz jej dwaj synowie A i …. Działka nr ew. Y została podzielona, a wydzieloną z niej działkę nr ew. X spadkodawca A, na podstawie ww. umowy zniesienia współwłasności z dnia 27 lutego 1986 r. otrzymał na własność. Spadkodawca A posiadał 100% udział w przedmiotowej nieruchomości.

Spadkobiercy nie dokonywali podziału spadku, w związku z czym, ich udziały w przedmiotowej nieruchomości wynoszą 1/3 dla każdego z nich. Spadkobiercy nie planują na chwilę obecną dokonania zniesienia współwłasności. Współwłaściciele chcą dokonać podziału rzeczonej działki na dziewięć działek i część z nich wspólnie sprzedać, natomiast pozostałymi w dalszym ciągu zarządzać wspólnie. Zainteresowani planują podział geodezyjny ww. nieruchomości. Będzie to jedna większa działka, na której znajdują się zabudowania, ta działka prawdopodobnie będzie miała ok. 2 000 m2, pozostałe będą mniejsze, w okolicy 1 000 m2. Według wiedzy Zainteresowanych miasto planuje poszerzenie ulicy, z którą sąsiaduje rzeczona działka nr ew. X, w związku z czym z inicjatywy i na rzecz miasta nastąpi wydzielenie z niej dodatkowej działki. Planowane jest zbycie około jednej, dwóch działek na rok. Kwoty otrzymane w wyniku sprzedaży spadkobiercy (Zainteresowani) będą dzielić między sobą zgodnie z posiadanymi udziałami w nieruchomości, tj. po 1/3 dla każdego z nich. Działka, na której znajdują się obecnie zabudowania i w której mieszka m.in. Zainteresowana niebędąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania, nie jest planowana na sprzedaż. Zainteresowani oczekują wydania interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych sprzedaży pozostałych działek, maksymalnie ośmiu.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, z późn. zm.), spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów tej ustawy.

W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

Nadmienić należy, że prawo podatkowe, w szczególności ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera definicji nieruchomości. Wobec tego uzasadnionym jest posiłkowanie się definicją nieruchomości zawartą w Kodeksie cywilnym.

W myśl art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Zgodnie z art. 47 § 1 ustawy Kodeks cywilny, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy – stosownie do przepisu art. 47 § 2 ustawy Kodeks cywilny jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Ponadto, jak stanowi art. 48 ustawy Kodeks cywilny – z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili ich zasadzenia lub zasiania.

Mając na uwadze powołane ww. przepisy Kodeksu cywilnego należy stwierdzić, że w przypadku wybudowania budynku na gruncie, grunt ten wraz z budynkiem stanowi jedną rzecz (nieruchomość). Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu nie może być przedmiotem odrębnej własności. Wyjątki od tej zasady przewidują przepisy szczególne dotyczące wzniesienia budynku na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że nabycie przez Zainteresowanych udziałów w przedmiotowej nieruchomości (działce oznaczonej nr X), nastąpiło w drodze spadku po zmarłym mężu/tacie Zainteresowanych, do którego ma zastosowanie przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujący liczenie okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę, czyli przez ‒ męża/tatę Zainteresowanych, tj. w 1986 r. (jak wskazali Zainteresowani – w wyniku umowy zniesienia współwłasności do majątku osobistego).

Wobec powyższego uznać należy, że 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął, bowiem nabycie przedmiotowej nieruchomości przez spadkodawcę miało miejsce w dniu 27 lutego 1986 r.

Nieistotny dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest sam fakt podziału nieruchomości na działki gruntu o mniejszej powierzchni. Jeżeli zatem właściciel (współwłaściciel) dokonuje podziału nieruchomości, nie mamy do czynienia z żadnym nabyciem, bo chodzi o nieruchomość, której ta osoba jest już właścicielem (współwłaścicielem). Sam podział nieruchomości (działek) nie stanowi przy tym daty nowego nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W wyniku podziału właściciel (współwłaściciel) nie nabędzie bowiem żadnych nowych nieruchomości ponad to, czego jest już właścicielem. W wyniku samego podziału działek nie zmieni się struktura własności każdej z mniejszych działek wydzielonych w drodze podziału. Właściciel nadal będzie posiadał takiej samej wielkości nieruchomości jak przed podziałem, tyle że w mniejszych działkach. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt podziału nieruchomości pozostaje bez znaczenia, gdyż jak zostało już wskazane na wstępie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależniają skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości od daty jej nabycia, a nie od daty podziału.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że planowane przez Zainteresowanych odpłatne zbycie działek (udziałów) wyodrębnionych w wyniku podziału nieruchomości – działki oznaczonej nr X (udziałów), nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ ich odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości przez spadkodawcę. W związku z powyższym, nie powstanie u Zainteresowanych obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.

Końcowo Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn.) jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Zainteresowanych. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanej będącej stroną postępowania (art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj