Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4-3.4012.749.2020.3.MP
z 23 lutego 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 22 grudnia 2020 r. (data wpływu 22 grudnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2021 r. (data wpływu 8 lutego 2021 r. na wezwanie Organu z dnia 4 lutego 2021 r. (doręczone 5 lutego 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży składników materialnych i niematerialnych związanych z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tej transakcji - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży składników materialnych i niematerialnych związanych z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tej transakcji.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 lutego 2021 r. (data wpływu 8 lutego 2021 r. na wezwanie Organu z dnia 4 lutego 2021 r. (doręczone 5 lutego 2021 r.).


We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego Stroną postępowania:
    A. Spółka z o.o.
  • Zainteresowanego niebędącego Stroną postępowania:
    B. Spółka z o.o


przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


A. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, lub „Sprzedający”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Spółka jest jednym z wiodących dostawców oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem (…) w Polsce. Oferta Spółki obejmuje różne linie produktowe adresowane do klientów w zależności od skali i profilu ich działalności. Obecnie Spółka należy do międzynarodowej Grupy …., a podmiotem bezpośrednio dominującym wobec Spółki jest ……zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, posiadająca 100% udziałów w Spółce (dalej: „Udziałowiec”).

W pierwszym kwartale 2021 r., planowana jest transakcja zbycia udziałów w Spółce przez Udziałowca na rzecz podmiotu niepowiązanego. W związku z planowaną transakcją zbycia udziałów Spółki rozważane jest zatrzymanie w Grupie …. części składników materialnych i niematerialnych należących obecnie do Spółki, lecz związanych z usługami wspólnymi świadczonymi na rzecz Grupy …. (dalej: „Linia Usług wspólnych”) oraz związanych z globalnym produktem….. (dalej: „Linia Produktu Globalnego”). W związku z powyższym, przed dokonaniem transakcji zbycia udziałów Spółki przez udziałowca planowana jest sprzedaż wybranych składników materialnych i niematerialnych przez Spółkę (dalej: „Planowana Transakcja”) na rzecz innego podmiotu powiązanego z Grupą …. tj. B. sp. z o.o. (dalej: „Kupujący”). Obecnie Kupujący nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.


  1. Przedmiot działalności i struktura organizacyjna Spółki przed dokonaniem transakcji


Podstawową działalnością Spółki jest tworzenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Obecnie przedmiot działalności Spółki obejmuje rozwój i sprzedaż następujących linii produktów (dalej łącznie: „Linia Wiodących Produktów”):

  1. …… dla mikro firm prowadzących uproszczoną księgowość
  2. …… dla małych firm prowadzących pełną księgowość
  3. ……. dla małych i średnich firm
  4. ……. dedykowany do obsługi procesów kadrowo-płacowych
  5. …….dla małych firm prowadzących pełną księgowość, produkt oparty na kodach źródłowych …….


Dodatkowo, Spółka jest zaangażowana również w rozwój i sprzedaż …. dla firm średnich i dużych, który stanowi Linię Produktu Globalnego.


Polskie kierownictwo Spółki jest odpowiedzialne za zarządzanie sprzedażą produktów informatycznych grupy na polskim rynku, a także za prowadzenie i rozwój codziennej działalności operacyjnej. Własność intelektualna związana z Linią Wiodących Produktów należy do Spółki, a produkty nie są oferowane przez inne podmioty Grupy …... Linie Wiodących Produktów odpowiadają za znaczącą część przychodów Spółki. W ofercie Spółki znajduje się również Linia Globalnego Produktu, który jest produktem globalnym oferowanym przez podmioty Grupy …. w wielu państwach na świecie. Podstawowa wersja tego produktu została opracowana przez zagraniczny podmiot należący do Grupy…... Linia Produktu Globalnego odpowiada za relatywnie małą część przychodów Spółki. Dodatkowo, Spółka świadczy również usługi wsparcia dla innych podmiotów z Grupy ….. takie jak: usługi IT, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz w zakresie badań i rozwoju (dalej: „Linia Usług Wspólnych”).

Siedziba Spółki znajduje się w ….. Obecnie Spółka zatrudnia ponad 380 osób. Biuro w ….. świadczy usługi na rzecz klientów zewnętrznych (spoza Grupy ….) („Klienci Zewnętrzni”) zarówno w zakresie Linii Wiodących Produktów oraz Linii Produktu Globalnego. Dodatkowo, część usług z zakresu Linii Usług Wspólnych jest świadczona przez pracowników z biura z …... W swoim biurze w ….. Spółka nie posiada wydzielonego miejsca przeznaczonego dla pracowników zajmujących się daną linią produktów i wszyscy pracownicy mogą korzystać z tej samej przestrzeni biurowej (są pewne przestrzenie biurowe, do których dostęp mają tylko określone osoby z uwagi na poufność i bezpieczeństwo).


Dodatkowo, Spółka posiada między innymi biuro regionalne w …., gdzie świadczona jest
część usług wspólnych dla całej Grupy ……


Linia Wiodących Produktów, Linia Produktu Globalnego oraz Linia Usług Wspólnych nie są wydzielone prawnie w strukturze ….., tj. nie stanowią one osobnych oddziałów, zakładów lub innych prawnie wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.


Pracami Linii Produktu Globalnego kieruje menadżer średniego szczebla, który podlega bezpośrednio przełożonemu na najwyższym szczeblu w strukturze Spółki. Do tego samego przełożonego raportują menadżerowie z Linii Wiodących Produktów. Natomiast pracownicy Linii Usług Wspólnych podlegają bezpośrednio przełożonemu na szczeblu globalnym Grupy …..

Dodatkowo, Linia Produktu Globalnego oraz Linia Usług Wspólnych nie posiadają dedykowanych pracowników świadczących bieżące wsparcie administracyjne - np. usługi działu kadr, IT, prawne oraz finansowe i księgowe. Usługi te są świadczone przez dedykowanych pracowników na rzecz całej Spółki (bez podziału na poszczególne linie produktu).

Co do zasady, pracownicy przypisani do każdej z linii, tj. Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych wykonują prace na potrzeby swoich linii.


Dla potrzeb sprawozdawczości zarządczej system księgowy/finansowy Spółki jest prowadzony w taki sposób, aby było możliwe przypisanie do Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych bezpośrednich kosztów oraz przychodów związanych z transakcjami dokonywanymi w ramach Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych. Może się zdarzyć, że dany klient kupi od Spółki więcej niż jeden produkt z Linii Wiodących Produktów - w takim wypadku Spółka nie przypisuje osiąganych przychodów do poszczególnych produktów, tylko do danego klienta. Dodatkowo, możliwe jest wydzielenie rozrachunków z dostawcami w zakresie danego produktu z Linii Wiodących Produktów lub Linii Produktu Globalnego (każdy dostawca jest ewidencjonowany na odrębnym koncie). Należności handlowe dotyczące działu Linii Wiodących Produktów i Linii Produktu Globalnego są osobno raportowane dla celów wewnętrznych. Powyższe pozycje bilansowe są możliwe do wydzielenia tylko dla celów zarządczych. Jednakże istnieją koszty, których nie da się bezpośrednio przypisać do danego produktu. Przykładowo usługi marketingowe są świadczone łącznie na wszystkie produkty Spółki tj. zarówno na produkty z Linii Wiodących Produktów, jak i Linii Produktu Globalnego. Nie jest możliwe przypisanie poszczególnych działań marketingowych na poszczególny produkt. Co więcej, Spółka nie przygotowuje odrębnego bilansu oraz rachunku zysków i strat dla Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych.

Inne pozycje bilansowe takie jak pozostałe należności i zobowiązania np. należności i zobowiązania z tytułu podatków nie są automatycznie przypisywane do Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych i traktowane są wspólnie dla całej Spółki.


Środki trwałe, które są funkcjonalnie związane z prowadzeniem działalności Spółki nie są odrębnie przypisane do Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych, z wyjątkiem aktywów przypisanych wyłącznie do danego pracownika (np. komputer, samochód).


…. nie używa także odrębnego rachunku bankowego na potrzeby rozliczeń finansowych związanych wyłącznie z działalnością gospodarczą prowadzoną w ramach Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych. Rozliczenia te, podobnie jak rozliczenia związane z pozostałymi obszarami działalności …. są realizowane z tych samych rachunków bankowych.


Departamenty wchodzące w skład obszarów działalności Spółki mają własne budżety, które są kontrolowane na poziomie zespołów wykonujących dany rodzaj procesu (usługi) na rzecz wielu klientów.


Koszty działów usług wspólnych takich jak HR, Finanse, IT itp.: są alokowane do poszczególnych Linii wchodzących w skład Spółki na podstawie uzgodnionego klucza alokacyjnego.


  1. Przedmiot Planowanej Transakcji


Planowana Transakcja będzie polegała na sprzedaży przez Spółkę na rzecz Kupującego aktywów związanych z Linią Produktu Globalnego i Linii Usług Wspólnych, w skład których planowane jest, że będą wchodzić:

  • ogół praw i obowiązków wynikających z umów o pracę zawartych z pracownikami Spółki wykonującymi czynności związane z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych, które przejdą na Kupującego w ramach art. 231 Kodeksu pracy;
  • ogół praw i obowiązków wynikających z umów związanymi z Linią Produktu Globalnego zawartych z Klientami Zewnętrznymi i pośrednikami w sprzedaży, w tym należności handlowe;
  • prawa do kilkudziesięciu domen i inne prawa własności intelektualnej, które nie są związane z Linią Wiodących Produktów;
  • ogół praw i obowiązków wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej w …… wykorzystywanej przed Planowaną Transakcją przez Spółkę na użytek pracowników obsługujących część Linii Usług Wspólnych - chyba że strony ustalą, że zostanie rozwiązana obecna umowa najmu ze Spółką i zostanie zawiązana nowa umowa najmu przez Kupującego;
  • sprzęt informatyczny związany z działalnością Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych.


Przedmiotem sprzedaży nie będą zobowiązania Spółki powstałe przed dniem zawarcia umowy sprzedaży. Natomiast w ramach sprzedaży dojdzie do przeniesienia obowiązków z umów, o których mowa powyżej, a które na dzień Planowanej Transakcji nie zostały jeszcze w pełni ukształtowane (np. obowiązek uiszczania przyszłych cyklicznych opłat za domeny internetowe, natomiast zobowiązania do zapłaty za domeny internetowe, które stały się wymagalne przed datą Planowanej Transakcji nie będą przedmiotem Transakcji).

Wszelkie zobowiązania związane z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych nie będą przedmiotem Planowanej Transakcji. Natomiast, przedmiotem Planowanej Transakcji będą rozliczenia przychodów otrzymywanych od Klientów Zewnętrznych związanych z Linią Produktu Globalnego. Dodatkowo, należności Spółki związane z Linią Usług Wspólnych także nie będą przedmiotem Planowanej Transakcji.


W ramach planowanej Transakcji, na Kupującego nie zostaną przeniesione m. in. następujące aktywa i zobowiązania:

  • prawa i zobowiązania związane z umowami dotyczące Linii Wiodących Produktów zawartymi przez Spółkę z Klientami Zewnętrznymi;
  • pozostali pracownicy Spółki związani z zarządzaniem Spółką, rozwojem i obsługą Linii Wiodących Produktów oraz obsługą techniczną i administracyjną Spółki. Personel związany z pracą wyłącznie przy Linii Wiodących Produktów, pozostający w Spółce, to około 300 osób;
  • zobowiązania Spółki;
  • obowiązki Spółki inne niż związane z umowami będące przedmiotem Planowanej Transakcji, które na dzień planowanej sprzedaży nie będą wymagalne;
  • prawa do własności intelektualnej dotyczące Linii Wiodących Produktów;
  • ogół praw i obowiązków wynikających z umowy najmu powierzchni biurowej w ….. wykorzystywanej przed Planowaną Transakcją przez pracowników Spółki na użytek pracowników obsługujących Linię Wiodących Produktów, Linię Produktu Globalnego oraz część Linii Usług Wspólnych;
  • środki trwałe inne niż bezpośrednio związane z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych;
  • środki pieniężne;
  • należności handlowe, za wyjątkiem tych związanych z Linią Produktu Globalnego.


Podsumowując, na Kupującego przejdą jedynie składniki materialne i niematerialne, które są bezpośrednio związane z działalnością Grupy ….., tj. Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych.


  1. Działalność Kupującego po Planowanej Transakcji


Po dokonaniu Planowanej Transakcji Kupujący nie będzie w stanie kontynuować działalności Spółki w zakresie Linii Produktu Globalnego i Linii Usług Wspólnych bez dodatkowego dofinansowania. Dodatkowo, Kupujący będzie musiał we własnym zakresie zawrzeć umowy dystrybucyjne, serwisowe oraz badania i rozwoju z podmiotami zewnętrznymi (podmiotami z Grupy …..). W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez Kupującego, prognozowane jest, że w początkowej fazie rozwoju działalności Kupującego koszty działalności z zakresu Linii Produktu Globalnego i Lilii Usług Wspólnych będą przekraczały przychody Kupującego. W związku z powyższym, planowane jest dokapitalizowanie Kupującego przez podmiot z Grupy …... Na chwilę obecną nie jest znana forma dokapitalizowania działalności kupującego. Natomiast, w związku z planowanym zbyciem udziałów w Spółce przez Udziałowca, w wyniku czego Spółka nie będzie należeć już do Grupy ….., dofinasowanie działalności Kupującego nie będzie pochodziło ze środków finansowych Spółki.

Co więcej, po Planowanej Transakcji Kupujący we własnym zakresie będzie musiał zatrudnić zewnętrzny podmiot/podmioty (planowane jest, że będzie/będą to podmioty z Grupy …..) świadczący/świadczące bieżące wsparcie administracyjne - np. usługi działu kadr, IT, prawne oraz finansowe i księgowe.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 8 lutego 2021 r. Wnioskodawca wyjaśnił, że składniki materialne i niematerialne związane z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych, które zostaną nabyte przez Kupującego będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług tj. opodatkowanych stawką 23% (sprzedaż produktu …….. tj. oprogramowania dla przedsiębiorstw służącego do zarządzania procesami biznesowymi) oraz do świadczenia usług poza terytorium kraju niepodlegających opodatkowaniu w Polsce, lecz w kraju nabywcy (usługi wsparcia na rzecz z podmiotów z Grupy …. np. usługi IT, zarządzanie zasobami ludzkimi, usługi z zakresu badań i rozwoju).


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy prawidłowe jest stanowisko, że opisane w niniejszym wniosku składniki materialne i niematerialne związane z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych będące przedmiotem sprzedaży przez Spółkę na rzecz Kupującego w ramach Planowanej Transakcji nie stanowią przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm., dalej: Ustawa o VAT)?
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko, że sprzedaż składników materialnych i niematerialnych związanych Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych na rzecz Kupującego nie została wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (dalej: „VAT”) na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju?
  3. Czy w przypadku potwierdzenia prawidłowości stanowiska Wnioskodawców w zakresie pytania 2, Kupujący będzie uprawniony do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wynikający z tytułu nabycia składników materialnych i niematerialnych związanych z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych?


Stanowisko Zainteresowanych:


Pytanie 1:


Opisane w niniejszym wniosku składniki materialne i niematerialne składające się na Linię Produktu Globalnego i Linię Usług Wspólnych będące przedmiotem sprzedaży przez Spółkę na rzecz Kupującego w ramach Planowej Transakcji na podstawie Umowy nie stanowią przedsiębiorstwa ani ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Zakres tych czynności sformułowany został odpowiednio w art. 7 oraz w art. 8 Ustawy o VAT.


Co do zasady, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, zgodnie z art. 7 Ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Towarami stosownie do art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Stosownie do art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


W myśl art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.


Zbycie przedsiębiorstwa


Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa. Praktyka organów podatkowych, co potwierdza m.in. interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 12 kwietnia 2017 r. o sygn. 0461-ITPP2.4512.143.2017.1.AJ, wskazuje, że przy wykładni terminu przedsiębiorstwo użytego w art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT należy odwołać się do art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U z 2019, poz. 1145 ze zm.) (dalej: „KC”).


Zgodnie z art. 551 KC przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej, i obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.



Zgodnie z art. 552 KC, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych.


Zdaniem Zainteresowanych sprzedaż przedsiębiorstwa ma miejsce jedynie wtedy, gdy wszystkie wymienione w art. 551 KC elementy (o ile występują w danym stanie faktycznym) zostaną przekazane nabywcy. Jeżeli jakiekolwiek istotne składniki tworzące przedsiębiorstwo nie zostaną zbyte, sprzedaży takiej nie należy postrzegać jako zbycia przedsiębiorstwa. W analizowanej sytuacji Sprzedający nie planuje przeniesienia wszystkich elementów, które zgodnie z przepisami KC, stanowią przedsiębiorstwo.

W zakresie składników majątku Spółki przenoszonych w ramach Planowanej Transakcji nie przewiduje się przeniesienia na rzecz Kupującego składników majątkowych lub udzielenia praw (za wyjątkiem elementów wskazanych w niniejszym wniosku) takich jak (i) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo Spółki, (ii) środki pieniężne, w tym znajdujące się na rachunku bankowym oraz umowy rachunku bankowego (iii) księgi rachunkowe i dokumenty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, (iv) zobowiązania Spółki (v) wskazane powyżej wierzytelności, (vi) koncesje, licencje i zezwolenia, (vii) patenty i inne prawa własności intelektualnej z wyjątkiem prawa do domen, które nie są związane z Linią Wiodących Produktów oraz prawa do korzystania z systemu informatycznego związanego z działalnością Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych, (vii) tajemnice przedsiębiorstwa czy też
księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy podkreślić, że zarządzanie składnikami materialnymi i niematerialnymi oraz aktywami Spółki, jest i będzie wykonywane przez zaangażowane pracowników Spółki pozostających w Spółce po dokonaniu Planowanej Transakcji. Dodatkowo, przedmiotem Planowanej Transakcji nie będzie przeniesienie praw i obowiązków wynikających z jakichkolwiek umów finansowania wewnątrzgrupowego lub otrzymanych od podmiotów zewnętrznych. W konsekwencji, Kupujący po dokonaniu Planowanej Transakcji nie będzie zdolny do samodzielnego funkcjonowania bez uzyskania odpowiedniego wsparcia operacyjnego, finansowego i funkcjonalnego, i w rezultacie po stronie Kupującego pozostanie podjęcie stosownych działań faktycznych lub prawnych niezbędnych do zapewnienia sfinansowania nabycia działalności z zakresu Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych oraz prawidłowego funkcjonowania i zarządzania tymi Liniami.

Przedmiotem Transakcji będą wyłącznie składniki majątkowe związane z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych. Tym samym, zdaniem Zainteresowanych, składniki materialne i niematerialne przeniesione przez Sprzedającego na rzecz Kupującego nie będą stanowiły zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych zdolnych do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Aktywa, które będą przedmiotem Planowanej Transakcji związane będą wyłącznie z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych, które są nierozerwalnie związane z działalnością Grupy …….


Po dokonaniu planowanej sprzedaży Sprzedający będzie nadal kontynuował swój byt prawny.


W konsekwencji, w ocenie Zainteresowanych, nie ma możliwości uznania przedmiotu Planowanej Transakcji za zbycie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa


W myśl art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy zbywany majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby obejmowała ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.


Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.


Zatem daną transakcję można uznać za zbycie przedsiębiorstwa lub ZCP, jeżeli na moment jej przeprowadzenia spełnione są łącznie następujące kryteria:

  1. przenoszony na nabywcę zespół składników zawiera zespół składników majątku (zaplecze) umożliwiający kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę wystarczający do prowadzenia tej działalności;
  2. nabywca - w ramach swojej działalności - ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez zbywcę przy pomocy szeregu składników majątkowych będących przedmiotem transakcji.


W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.


Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.


Zatem, na gruncie Ustawy o VAT mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  1. istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  2. zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  4. zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie przedsiębiorstwa oraz składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita Modes (C-497/01) Trybunał podkreślił, że „pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami niematerialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów”. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christem Schriever, wskazując, że stwierdzenie, iż nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Jak już wyjaśniono zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest tylko sumą jego składników, lecz ich zorganizowanym zespołem. Aby uznać dany zespół składników majątkowych i niemajątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, składniki te muszą być wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego Linia Produktu Globalnego oraz Linia Usług Wspólnych nie są wyodrębnione organizacyjnie jako całość w ramach Spółki. Funkcjonowanie Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych w strukturze organizacyjnej Spółki nie jest oparte na żadnym formalnym dokumencie prawnym (jak np. uchwała zarządu, regulamin itp.). W przypadku Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych nie zachodzi również wydzielenie lokalizacyjne w stosunku do pozostałych obszarów działalności biznesowej Spółki, ponieważ pracownicy pracujący przy Linii Produktu Globalnego oraz części Linii Usług Wspólnych pracują w tym samym miejscu co pracownicy Linii Wiodących Produktów. Tylko część pracowników Linii Usług Wspólnych pracuje w biurze w……... Pracami Linii Produktu Globalnego kieruje menadżer średniego szczebla, który podlega bezpośrednio przełożonemu na najwyższym szczeblu w strukturze Spółki. Do tego samego przełożonego raportują menadżerowie z Linii Wiodących Produktów. Natomiast pracownicy Linii Usług Wspólnych podlegają bezpośrednio przełożonemu na szczeblu globalnym Grupy …... Do Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych brak jest przypisanego odrębnego majątku, w tym np. nie są przypisane odrębnie środki trwałe bezpośrednio wykorzystywane przez Linię Produktu Globalnego oraz Linię Usług Wspólnych, z wyjątkiem aktywów przypisanych wyłącznie do danego pracownika (np. komputer, samochód).


Zdaniem Zainteresowanych, powyższe prowadzi do stwierdzenia, że nie można uznać składników materialnych i niematerialnych związanych z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych za wyodrębniony organizacyjnie zespół w ramach Sprzedającego.


Odrębność finansową, należy rozpatrywać w kontekście co najmniej takiego prowadzenia ksiąg rachunkowych, który pozwalałby na rozdzielenie przychodów i działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa od przychodów i kosztów całego przedsiębiorstwa.


Tymczasem z opisu stanu faktycznego wynika, że Linia Produktu Globalnego oraz Linia Usług Wspólnych nie są formalnie wyodrębnione ze struktury finansowej i księgowej Spółki. Co prawda dla potrzeb sprawozdawczości zarządczej system księgowo-finansowy Spółki jest prowadzony w taki sposób, że jest możliwe przypisanie do Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych, kosztów oraz przychodów związanych transakcjami dokonywanymi w ramach Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych, jednakże pozycje bilansowe takie jak pozostałe należności, należności i zobowiązania z tytułu podatków nie są automatycznie przypisywane do Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych, lecz są traktowane wspólnie dla całej Spółki. Środki trwałe, które są funkcjonalnie związane z prowadzeniem działalności w ramach Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych nie są odrębnie przypisane do wyżej wskazanych Linii, z wyjątkiem aktywów przypisanych wyłącznie do danego pracownika (np. komputer, samochód). Sprzedający nie używa także odrębnego rachunku bankowego na potrzeby rozliczeń finansowych związanych wyłącznie z działalnością gospodarczą prowadzoną w ramach Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych. Rozliczenia te, podobnie jak rozliczenia związane z pozostałymi obszarami działalności Spółki są realizowane z tych samych rachunków bankowych. Natomiast koszty działów usług wspólnych takich jak HR, Finanse, IT itp. są alokowane do poszczególnych Linii wchodzących w skład Spółki na podstawie uzgodnionego klucza alokacyjnego.


W przedstawionym stanie faktycznym nie można więc wykazać odrębności finansowej Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych.


Odrębność funkcjonalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zdaniem Zainteresowanych, oznacza, że wyodrębnione składniki muszą posiadać pełną zdolność do niezależnego funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo.


Jak wynika z treści wniosku przedmiotem Planowanej Transakcji nie będą objęte zobowiązania związane z działalnością Spółki. Transferem będą objęte wyłącznie obowiązki wynikające z umów związanymi z Linią Produktu Globalnego zawartych z Klientami Zewnętrznymi i pośrednikami w sprzedaży oraz obowiązki wynikające z umowy najmu powierzchni w ……. Transakcja nie będzie obejmowała również innych zobowiązań powstałych w związku z działalnością Spółki prowadzoną w ramach Linii Wiodących Produktów, Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych, które traktowane są wspólnie dla całej Spółki. Nie dojdzie także do przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umów z pracownikami, którzy świadczyli usługi wsparcia administracyjnego dla Spółki. W przyszłości Kupujący będzie świadczył usługi z zakresu Linii Produktu Globalnego oraz Linii Usług Wspólnych na rzecz spółek z Grupy …... Tym samym, Kupujący zawrze we własnym zakresie nowe umowy o świadczenie usług bieżącego wsparcia administracyjnego - np. usługi działu kadr, IT, prawne oraz finansowe z podmiotem zewnętrznym/podmiotami zewnętrznymi (planowane jest, że będzie/będą to podmioty z Grupy …..).

Dodatkowo, jak zostało przedstawione w opisie stanu faktycznego Kupujący nie ma możliwości kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o składniki majątkowe przejęte w ramach sprzedaży składników materialnych i niematerialnych związanych z Linią Produktu Globalnego oraz z Linią Usług Wspólnych. Do prowadzenia działalności przez Kupującego konieczne będzie dokapitalizowanie Kupującego przez podmiot z Grupy …... Na chwilę obecną nie jest znana forma dokapitalizowania działalności Kupującego. Natomiast, w związku z planowanym zbyciem udziałów w Spółce przez Udziałowca w wyniku czego Spółka nie będzie należeć już do Grupy …., dofinasowanie działalności Kupującego nie będzie pochodziło ze środków finansowych Spółki. Dodatkowo, Kupujący będzie musiał we własnym zakresie zawrzeć umowy dystrybucyjne, serwisowe oraz badania i rozwoju z podmiotami zewnętrznymi (podmiotami z Grupy …..).


Mając powyższe na względzie, zdaniem Zainteresowanych, Linia Produktu Globalnego oraz Linia Usług Wspólnych nie posiadają zdolności funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo.


Podsumowując, przedmiot Planowanej Transakcji nie wykazuje odrębności organizacyjnej, finansowej ani nie stanowi zespołu składników majątkowych, wraz ze zobowiązaniami, który mógłby funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące określone cele gospodarcze. W rezultacie planowana transakcja nie będzie mogła zostać uznana za zbycie ZCP w myśl art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT.


Stanowisko Zainteresowanych znajduje potwierdzenie m.in. w następujących interpretacjach wydanych przez organy podatkowe odnośnie opisów zdarzeń przyszłych zbliżonych do opisu przedstawionego zdarzenia przyszłego:

  • interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 22 września 2017 r. o sygn. 0111-KDIB3-2.4012.321.2017.1.MN,
  • interpretacja wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 18 czerwca 2020 r. o sygn. 0114-KDIP4-2.4012.74.2019.9.WH.


Pytanie 2:


Sprzedaż składników materialnych i niematerialnych składających się na Linię Produktu Globalnego i Linię Usług Wspólnych na rzecz Kupującego nie została wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Uzasadnienie


Odnosząc przedstawiony stan prawny do opisanego stanu faktycznego należy stwierdzić, że składniki materialne i niematerialne związane z Linią Produktu Globalnego oraz Linią Usług Wspólnych, nie stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e Ustawy o VAT. Linia Produktu Globalnego oraz Linia Usług Wspólnych nie spełniają definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez którą rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


W świetle przywołanych uregulowań i przedstawionych okoliczności sprawy należy uznać, że Planowana Transakcja nie będzie sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W konsekwencji, skoro przedmiot Planowanej Transakcji nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jego zbycie nie będzie podlegało wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT.


Tym samym, Planowana Transakcja na podstawie art. 5 ust. 1 w zw. z art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT w zakresie sprzedaży składników materialnych i niematerialnych będzie podlegała opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako zbycie poszczególnych składników tj. odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usług.

Pytanie 3


Zdaniem Zainteresowanych, Kupujący będzie uprawniony do obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony wynikający z tytułu nabycia składników materialnych i niematerialnych związanych z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych.


Uzasadnienie:


Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem, jeżeli dane towary lub usługi są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie w całości, o ile nie znajdą zastosowania inne ograniczenia.

Po nabyciu nabycia składników materialnych i niematerialnych związanych Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych Kupujący będzie prowadził działalność polegającą na świadczeniu usług wspólnych oraz sprzedaży Produktu Globalnego. Taka działalność jest, co do zasady, klasyfikowana na gruncie Ustawy o VAT, jako czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. W konsekwencji, nabyte składniki materialne i niematerialne związane z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych będą wykorzystywana przez Kupującego, będącego podatnikiem, do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Zatem, po zakupie składników materialnych i niematerialnych związanych z Linią Produktu Globalnego i Linią Usług Wspólnych i otrzymaniu od Sprzedającego faktury VAT dotyczącej Planowanej Transakcji, Kupującemu będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury VAT, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia. Należy ponadto uznać, że nie będzie zachodziła żadna okoliczność wyłączająca prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 88 Ustawy o VAT, w szczególności na podstawie art. 88 ust. 4 tej Ustawy, gdyż na moment dokonywania Planowanej Transakcji Kupujący będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 10 w związku z ust. 10b pkt 1 Ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstanie u Kupującego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytego przedmiotu Planowanej Transakcji powstanie obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym Kupujący otrzyma fakturę.

Ponadto, jak stanowi art. 87 ust. 1 Ustawy o VAT, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 tej Ustawy, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

W świetle powyższego, w okolicznościach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, po dokonaniu Planowanej Transakcji oraz otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Kupujący będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z ww. faktury oraz do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj