Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP4-2.4012.631.2020.1.AA
z 10 marca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2020 r. (data wpływu 10 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT jako jednolitą dostawę lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi i/lub związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 10 grudnia 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania opodatkowania podatkiem VAT jako jednolitą dostawę lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi i/lub związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest podmiotem działającym w branży deweloperskiej. Obecnie, Spółka jest w trakcie realizacji inwestycji deweloperskiej pod nazwą (…), która będzie zlokalizowana na (…) w (…), przy ulicy (…).

W ramach ww. inwestycji deweloperskiej zrealizowane zostaną budynki mieszkalne stałego zamieszkania, kwalifikowane do działu 11 PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych), jako budynki wielomieszkaniowe. Przeważająca część powierzchni rzeczonych budynków (znacznie przekraczająca 50%) będzie przeznaczona na lokale mieszkalne. Mianowicie, każdy z realizowanych budynków będzie składał się z kilkudziesięciu lokali mieszkalnych. Powierzchnia żadnego z lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży nie będzie przekraczała 150 m2. W skład budynków realizowanych przez Spółkę mogą wchodzić również lokale użytkowe (niemieszkalne), jednakże ich powierzchnia będzie stanowiła jedynie niewielki ułamek całkowitej powierzchni użytkowej przedmiotowych budynków (znacznie poniżej 50%). W realizowanych budynkach będą znajdować się również części wspólne (w skład których wchodzić będą m.in. powierzchnie przeznaczone na miejsca postojowe dla samochodów lub rowerów). Hale garażowe nie będą stanowiły wyodrębnionych lokali niemieszkalnych - lecz będą one wchodziły w skład części wspólnych budynków.


W budynkach będą znajdowały się również komórki lokatorskie - przy czym możliwe są w tym zakresie dwa warianty:

  • w pierwszym wariancie, komórki lokatorskie będą wchodziły w skład części wspólnych budynków;
  • w drugim wariancie, komórki lokatorskie będą stanowiły pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego

- a zatem również komórki lokatorskie nie będą stanowiły wyodrębnionych lokali niemieszkalnych.

Obecnie, dla całej nieruchomości, na której realizowana jest inwestycja, prowadzona jest jedna księga wieczysta. W ramach sprzedaży lokali wchodzących w skład ww. budynków mieszkalnych, ustanowiona zostanie odrębna własność poszczególnych lokali, z którą związany będzie:

  • udział we współwłasności nieruchomości wspólnej - w skład której wchodzić będą m.in.:
    • powierzchnie przeznaczone na miejsca postojowe dla samochodów lub rowerów; lub
    • komórki lokatorskie (w pierwszym z ww. wariantów); jak również
  • własność pomieszczeń przynależnych do lokali (w drugim z ww. wariantów).

Dla każdego z ww. lokali - wraz z przynależnym do niego udziałem w nieruchomości wspólnej oraz (w wariancie drugim) pomieszczeniem przynależnym - założona zostanie odrębna księga wieczysta.


Co za tym idzie, należy podkreślić, że:

  • ani dla powierzchni przeznaczonych na miejsca postojowe dla samochodów lub rowerów (hal garażowych);
  • ani dla komórek lokatorskich

- nie będą zakładane odrębne księgi wieczyste.

W związku z realizacją ww. inwestycji deweloperskiej, Spółka będzie dokonywała sprzedaży lokali mieszkalnych oraz związanych z nimi składników majątkowych. Mianowicie:

  • w wariancie pierwszym - sprzedaży podlegać będzie lokal mieszkalny oraz związany z tym lokalem udział w nieruchomości wspólnej - ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. z miejsc postojowych czy komórek lokatorskich) - które będą objęte jedną księgą wieczystą;
  • w wariancie drugim - sprzedaży podlegać będzie lokal mieszkalny oraz związany z tym lokalem udział w nieruchomości wspólnej - ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (miejsc postojowych dla samochodów czy rowerów) - jak również, ewentualnie, pomieszczenie przynależne do tego lokalu (komórka lokatorska) - które będą objęte jedną księgą wieczystą.


W obydwu wariantach, przeniesienie na nabywcę własności lokalu oraz związanych z tym lokalem składników majątkowych - tj.:

  • w wariancie pierwszym - udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. miejsc postojowych czy komórek lokatorskich);
  • w wariancie drugim - udziału w nieruchomości wspólnej - ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. miejsc postojowych) - oraz własności pomieszczeń przynależnych do lokalu mieszkalnego (np. komórek lokatorskich)

będzie miało miejsce w drodze jednej umowy i jednego aktu notarialnego.


W obydwu wariantach, wartość związanego z danym lokalem mieszkalnym udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych, a ewentualnie także wartość pomieszczeń przynależnych do lokalu mieszkalnego, będzie dodawana do ceny sprzedaży danego lokalu wskazanej w zawieranych z nabywcami umowach sprzedaży. Jednocześnie, wyłącznie dla wiadomości nabywcy, w treści aktu notarialnego podawana może być wartość poszczególnych elementów składających się na tę łączną cenę sprzedaży, tj. w akcie notarialnym wyodrębniana może być wartość lokalu mieszkalnego oraz wartość dodatkowych składników majątkowych związanych z tym lokalem (np. wartość udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, czy też wartość pomieszczeń przynależnych, np. wartość komórki lokatorskiej).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (zgodnie z numeracją zawartą we wniosku):


  1. Czy dostawa lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.), objętych jedną księgą wieczystą, w przypadku, gdy dostawa będzie objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym, stanowi jednolitą (kompleksową) transakcję, która powinna zostać w całości opodatkowana podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy ww. lokali mieszkalnych?
  2. Czy dostawa lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi (którymi mogą być np. komórki lokatorskie) oraz związanego z tymi lokalami mieszkalnymi udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. z miejsc postojowych dla samochodów lub rowerów), objętych jedną księgą wieczystą, w przypadku, gdy dostawa będzie objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym, stanowi jednolitą (kompleksową) transakcję, która powinna zostać w całości opodatkowana podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy ww. lokali mieszkalnych?

Zdaniem Wnioskodawcy:


  1. Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa lokali mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.), objętych jedną księgą wieczystą, w przypadku, gdy dostawa będzie objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym, stanowi jednolitą (kompleksową) transakcję, która powinna zostać w całości opodatkowana podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy ww. lokali mieszkalnych.
  2. Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa lokali mieszkalnych, wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi (którymi mogą być np. komórki lokatorskie) oraz związanego z tymi lokalami mieszkalnymi udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. z miejsc postojowych dla samochodów lub rowerów), objętych jedną księgą wieczystą, w przypadku, gdy dostawa będzie objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym, stanowi jednolitą (kompleksową) transakcję, która powinna zostać w całości opodatkowana podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy ww. lokali mieszkalnych.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, że przedmiotem zadanych przez niego pytań nie jest ustalenie:

  • klasyfikacji statystycznej towaru jakim jest lokal mieszkalny - jako że w opisie stanu faktycznego Wnioskodawca expressis verbis wskazuje, iż zbywane przez niego lokale mieszkalne będą znajdowały się w budynkach kwalifikowanych do działu 11 PKOB (Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych), jako budynki wielomieszkaniowe; ani
  • stawki podatku VAT - jako że Wnioskodawca nie wnosi o określenie stawki podatku VAT właściwej dla planowanej przez Wnioskodawcę dostawy lokali mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.), lub też (w wariancie drugim) z pomieszczeniami przynależnymi (którymi mogą być np. komórki lokatorskie)

- dla których to kwestii właściwym trybem jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej (dalej: „WIS”), o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”) - lecz ustalenie, jak powinna być traktowana dostawa lokali mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.), lub też (w wariancie drugim) z pomieszczeniami przynależnymi (którymi mogą być np. komórki lokatorskie) - tzn. czy powinna być ona traktowana jako jedna (kompleksowa) transakcja na gruncie podatku VAT, czy też jako dwie odrębne transakcje. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, najwłaściwszą instytucją do uzyskania stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w tym zakresie jest w tym przypadku interpretacja indywidualna, a nie WIS.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, art. 14b § la Ordynacji podatkowej, stanowiący iż w zakresie objętym WIS nie wydaje się interpretacji indywidualnych, nie znajduje tutaj zastosowania, gdyż Wnioskodawca prawidłowo wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w kwestii, która nie może być przedmiotem WIS - jako że nie dotyczy ona ani określenia stawki podatku VAT, ani klasyfikacji statystycznej towaru czy usługi.

Zdaniem Wnioskodawcy, sytuacja, w której nie może on zwrócić się o wydanie WIS, a jednocześnie odmówiono by mu wydania interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej materialnych przepisów ustawy o VAT nie znajduje oparcia w przepisach Ordynacji podatkowej. Należy bowiem wskazać, że art. 14b § 2a Ordynacji podatkowej jasno określa w jakich przypadkach nie wydaje się interpretacji indywidualnych i żaden z tych wyjątków nie ma zastosowania do analizowanej sytuacji. Wnioskodawca nie wyklucza jednak wystąpienia w przyszłości z wnioskiem o wydanie WIS jeżeli uzna, że właściwa stawka podatku VAT będzie budzić jego wątpliwości. W chwili obecnej Wnioskodawca nie podjął jednak jeszcze takiej decyzji.

Wnioskodawca pragnie ponadto zwrócić uwagę, że już po wejściu w życie przepisów ustawy o VAT dotyczących WIS oraz art. 14b § 2a Ordynacji podatkowej w aktualnym brzmieniu (tj. po 1 listopada 2019 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał już za prawidłowe wydanie interpretacji indywidualnej (a nie WIS) w analogicznym stanie faktycznym.

Mianowicie, w interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2020 roku (0112-KDIL3.4012.275.2020.2.LS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym dostawa lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z naziemnego miejsca postojowego stanowi jeden przedmiot transakcji, który powinien być opodatkowany podatkiem VAT według zasad przewidzianych dla dostawy tego lokalu.

Wnioskodawca wskazuje, że zarówno:

  • stan faktyczny zaprezentowany w ww. interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2020 roku jest analogiczny do tego, z którym mamy do czynienia w niniejszej sprawie - tj. w obydwu przypadkach mamy do czynienia z dostawą lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych budynku; jak i
  • pytanie, na które organ udzielił twierdzącej odpowiedzi w ww. interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2020 roku oraz pytania zadane w niniejszym wniosku o interpretacje są zasadniczo analogiczne - tj. dotyczą tego, czy dostawa lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych budynku stanowi jednolitą transakcję, która powinna zostać w całości opodatkowana podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy ww. lokali mieszkalnych; a ponadto
  • w ww. interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2020 roku wnioskodawca wskazywał wprost, że jego zdaniem w przedmiotowym zakresie właściwe jest wydanie interpretacji indywidualnej, a nie WIS - z czym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej się zgodził

- co zdaniem Wnioskodawcy potwierdza, że również w analizowanym stanie faktycznym zasadne jest wydanie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej - a nie WIS.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 2 i 3


Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno:

  1. dostawa lokali mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.), objętych jedną księgą wieczystą, w przypadku, gdy dostawa będzie objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym; jak i
  2. dostawa lokali mieszkalnych, wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi (którymi mogę być np. komórki lokatorskie) oraz związanego z tymi lokalami udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. z miejsc postojowych dla samochodów lub rowerów), objętych jedną księgą wieczystą, w przypadku, gdy dostawa będzie objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym

- stanowi jednolitą (kompleksową) transakcję, która powinna zostać w całości opodatkowana podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy ww. lokali mieszkalnych.


  1. Sprzedaż lokali mieszkalnych oraz związanych z nimi udziałów w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych, objętych jedną księgę wieczystą, jako jedna dostawa.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie przy tym z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Jak zostało przy tym wskazane powyżej, lokale mieszkalne zbywane przez Spółkę są objęte społecznym programem mieszkaniowym, a tym samym dostawa tych lokali powinna zostać opodatkowana VAT na zasadach właściwych dla odpłatnej dostawy towarów w postaci lokali mieszkalnych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Biorąc jednakże pod uwagę, że sprzedaży podlegać będą nie tylko lokale mieszkalne, ale również związane z tym lokalami, objęte jedną księgą wieczystą, udziały w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. miejsc postojowych czy komórek lokatorskich), konieczne jest określenie sposobu opodatkowania dostawy tychże dodatkowych składników majątkowych.


W powyższym zakresie należy wskazać, iż co do zasady sposób opodatkowania dostawy składników majątkowych związanych z danym lokalem mieszkalnym zależny jest od tego, co dokładnie jest przedmiotem sprzedaży. Mianowicie, sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz ze związanymi z nim składnikami majątkowymi może zostać opodatkowana VAT:

  • w całości na zasadach właściwych dla dostawy lokalu mieszkalnego- dotyczy to sytuacji, gdy lokal mieszkalny oraz zbywane wraz z nim udziały w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do korzystania z poszczególnych części wspólnych (takich jak np. miejsca postojowe czy komórki lokatorskie), nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu gospodarczego i muszą być zbywane łącznie;
  • na różnych (oddzielnych) zasadach - dotyczy to przypadków, gdy mamy do czynienia z dwiema odrębnymi dostawami dwóch różnych nieruchomości, tj. z dostawą:
    • lokalu mieszkalnego, wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej; oraz
    • dostawą udziału w wyodrębnionym na odrębną własność lokalu niemieszkalnym w postaci hali garażowej, z prawem do wyłącznego korzystania z określonych części tejże hali garażowej, wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe wynika z faktu, że w sytuacji, gdy składniki majątkowe związane ze sprzedawanym lokalem mieszkalnym nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, lecz mogą być przedmiotem sprzedaży wyłącznie razem z lokalem mieszkalnym (jako całość), to transakcja taka nie powinna być - dla potrzeb podatku VAT - fikcyjnie dzielona i opodatkowywana według różnych zasad. Biorąc powyższe pod uwagę, a odnosząc się do nieruchomości lokalowej i zbywanych wraz z nią składników majątkowych, należy wskazać, że nie jest możliwa sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej w sposób inny niż wraz z tymże lokalem - te elementy muszą być zbywane łącznie (nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu).


Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, w takiej sytuacji wszystkie składniki majątkowe podlegające sprzedaży stanowią przedmiot jednej dostawy, a co za tym idzie - podlegają one opodatkowaniu VAT na zasadach właściwych dla dostawy lokalu mieszkalnego.


Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych. Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2020 r. (0112-KDIL3.4012.221.2020.l.AW) uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „sprzedaż lokalu mieszkalnego z udziałem w nieruchomości wspólnej (...) ma charakter jednej transakcji”;
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2018 r. (0114-KDIP1-3.4012.168.2018.l.KC) uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „jeżeli w ramach jednej nieruchomości (jednego budynku wielomieszkaniowego) następuje sprzedaż na odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz ze stosownym udziałem w jej częściach wspólnych, to sprzedaż ta ma charakter jednej transakcji. Taka transakcja stanowi dostawę kompleksową i podlega opodatkowaniu według stawki VAT właściwej dla dostawy lokalu mieszkalnego. Przedmiotem dostawy jest bowiem lokal mieszkalny wraz z określonymi prawami związanymi z jego własnością, nie można tych dwóch rzeczy rozdzielać i dokonać ich odrębnych dostaw”.


Zdaniem Wnioskodawcy, w celu określenia, czy sprzedaż składników majątkowych związanych z lokalem mieszkalnym może być przedmiotem samodzielnego obrotu, czy też nie (a tym samym - czy dla dostawy lokalu mieszkalnego i związanych z nim innych składników majątkowych należy zastosować różne (odrębne) zasady opodatkowania VAT, czy też wyłącznie zasady opodatkowania VAT właściwe dla dostawy lokalu mieszkalnego), kluczowe jest w pierwszej kolejności rozstrzygnięcie, w jakiej relacji do lokalu mieszkalnego pozostają związane z nim składniki majątkowe. Jako że przepisy ustawy o VAT nie zawierają wskazówek w tym zakresie, zdaniem Wnioskodawcy, zasadne jest odwoływanie się do przepisów Kodeksu cywilnego oraz ustawy o własności lokali.

W ocenie Wnioskodawcy, dla ustalenia charakteru wspomnianego wyżej związku pomiędzy lokalem mieszkalnym, a związanymi z nim składnikami majątkowymi, konieczne jest przede wszystkim ustalenie, czy zbywane wraz z lokalem składniki majątkowe są częściami składowymi tego lokalu mieszkalnego.

Należy bowiem wskazać, iż zgodnie z art. 47 § 1 Kodeksu cywilnego, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. W ocenie Wnioskodawcy, z powyższego wynika, że wraz z nabyciem lokalu mieszkalnego nabyciu podlegają także jego części składowe. Innymi słowy, sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz ze związanymi z nim częściami składowymi stanowi przedmiot jednej dostawy. Oznacza to, że część składowa nieruchomości (np. lokalu mieszkalnego) nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu gospodarczego.

W dalszej kolejności należy zatem ustalić, w jaki sposób należy rozumieć pojęcie części składowych lokalu mieszkalnego. W szczególności, należy zbadać, czy w zakres tego terminu wchodzą związane z danym lokalem mieszkalnym, objęte jedną księgą wieczystą, udziały w nieruchomości wspólnej z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (takich jak np. miejsca postojowe czy komórki lokatorskie). W przypadku bowiem odpowiedzi twierdzącej (tj. w przypadku uznania, iż wskazane wyżej składniki majątkowe stanowią części składowe lokalu mieszkalnego), konieczne będzie stwierdzenie, iż nie mogą one być przedmiotem samodzielnego obrotu, a co za tym idzie - ich dostawa powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT według zasad właściwych dla dostawy lokalu mieszkalnego.

I tak, zgodnie z art. 50 Kodeksu cywilnego, za część składową nieruchomości, w tym w szczególności nieruchomości lokalowej, uważa się także prawa związane z jej własnością. W ocenie Wnioskodawcy, prawami, o których mowa wyżej, są wszystkie prawa związane z daną nieruchomością (np. lokalem mieszkalnym), o ile przysługują one właścicielom i mogą przysługiwać tylko im. Oznacza to, że częścią składową lokalu mieszkalnego może być w szczególności udział w nieruchomości wspólnej. Jest to bowiem podstawowe prawo podmiotowe związane z odrębną własnością lokalu.


Powyższe znajduje potwierdzenie w doktrynie. Przykładowo:

  • T. Sokołowski w publikacji Kodeks cywilny. Komentarz, CH Beck, 2016 r., wskazuje, iż: „Częścią składową prawa odrębnej własności lokalu są także prawa z nim związane, a w szczególności udział ułamkowy w prawie nieruchomości wspólnej, który dzieli los tego prawa”;
  • S. Rudnicki i R. Trzaskowski w publikacji Kodeks cywilny. Komentarz, LexisNexis, 2014 r., wskazują, że: „Przykładem prawa związanego z własnością nieruchomości jest (...) udział właściciela lokalu we współwłasności nieruchomości wspólnej w wypadku odrębnej własności lokali”.


Należy wskazać, iż powyższe koresponduje z przepisami ustawy o własności lokali. W myśl bowiem art. 3 ust. 1 ustawy o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali, właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokali. W omawianym akcie prawnym ustawodawca wprost zatem przesądził, iż udział w nieruchomości wspólnej jest podstawowym prawem związanym z lokalem. Przy czym, zgodnie z omawianą regulacją, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.


Zatem, do części wspólnych budynku należy zaliczyć takie jego części, które służą do użytku ogółu właścicieli lokali wchodzących w skład danej nieruchomości wspólnej.


W szczególności, w ocenie Wnioskodawcy, nie ma przeszkód do uznania, iż część wspólną nieruchomości, mogą stanowić powierzchnie przeznaczone na miejsca postojowe dla samochodów lub rowerów czy na komórki lokatorskie (w przypadku, gdy nie stanowią one pomieszczeń przynależnych do poszczególnych lokali). Bez znaczenia jest przy tym to, iż nie wszyscy właściciele lokali mieszkalnych korzystają z części wspólnych w równym stopniu, jak również to, że niektóre części wspólne nieruchomości (np. miejsca postojowe czy komórki lokatorskie) mogą być udostępnione wyłącznie konkretnym właścicielom lokali mieszkalnych. W dalszym ciągu mamy bowiem wówczas do czynienia z jedną nieruchomością wspólną - wyznacza się jedynie części, z których mogą korzystać poszczególni właściciele (przy czym sposób korzystania z określonych części wspólnych może w określonych okolicznościach ulegać zmianie).


Reasumując, związane z danym lokalem mieszkalnym, objęte jedną księgą wieczystą, udziały w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (takich jak np. miejsca postojowe czy komórki lokatorskie), stanowią części składowe tegoż lokalu mieszkalnego - za część składową nieruchomości uważa się bowiem także prawa związane z jej własnością.


Powyższe znajduje potwierdzenie w stanowisku organów podatkowych oraz w doktrynie. Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2018 r. (0114-KDIP1-3.4012.168.2018.l.KC) uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „udziały w częściach wspólnych budynku oraz udziały w gruncie są ściśle związane z lokalem, przez co stanowią części składowe lokalu będącego odrębną własnością”;
  • M. Denka w publikacji Uczestnictwo współwłaścicieli nieruchomości lokalowej w podejmowaniu uchwał dotyczących zarządu nieruchomością wspólną, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, vol. LX, 1, sectio G, 2013 r., wskazuje, iż: „udział w nieruchomości wspólnej (...) uważa się za część składową nieruchomości lokalowej”.


Oznacza to, że udziały w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu gospodarczego - lecz mogą one podlegać sprzedaży wyłącznie razem z lokalem mieszkalnym (jako całość). Stanowią one bowiem przedmiot jednolitej i niepodzielnej dostawy.

Powyższe implikuje fakt, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz ze związanymi z nim udziałami w nieruchomości wspólnej, z prawem do korzystania z poszczególnych części wspólnych, powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT według jednolitych zasad. Innymi słowy, wszystkie ze składników majątkowych powinny zostać opodatkowane według zasad właściwych dla dostawy lokalu mieszkalnego. Skoro bowiem podlegające sprzedaży składniki majątkowe nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, nieuzasadnione byłoby uznanie, iż mimo to dla celów podatkowych należy je fikcyjnie dzielić i opodatkowywać według różnych zasad. Na marginesie jedynie można odnotować, iż z sytuacją odmienną mielibyśmy do czynienia wtedy, gdyby sprzedażą zostały objęte udziały w dwóch lokalach jako odrębnych nieruchomościach. Nie byłoby wówczas przeszkód do uznania, iż mogą one podlegać odrębnym zasadom opodatkowania, gdyż stanowiłyby one zupełnie różne nieruchomości (ściślej - mógłby być wówczas nabywany z jednej strony lokal mieszkalny, a z drugiej strony udział w zupełnie innej nieruchomości, np. udział w hali garażowej), mogące być przedmiotem samodzielnego obrotu.

Odnosząc powyższe do omawianej sprawy, należy wskazać, że zdaniem Wnioskodawcy, dostawa lokali mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawami do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.), w przypadku, gdy będą one objęte jedną księgą wieczystą, zaś ww. dostawa będzie objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym, stanowi jedną (kompleksową) transakcję, która powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT według jednolitych zasad.

Należy bowiem wskazać, że w takiej sytuacji, jak opisana powyżej, nie jest możliwe uznanie, że sprzedawane przez Spółkę lokale mieszkalne oraz związane z nimi udziały w nieruchomości wspólnej z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych stanowią odrębne przedmioty obrotu, które mogą podlegać opodatkowaniu według różnych zasad. Wprost przeciwnie - wszystkie zbywane przez Spółkę składniki majątkowe powinny być traktowane jako zbycie jednego towaru, w skład którego wchodzi kilka elementów stanowiących nierozłączną całość.

Innymi słowy, w takim przypadku sprzedaż taka ma charakter jednolitej transakcji zbycia lokalu mieszkalnego, wraz z nierozłącznie związanymi z nim udziałami w nieruchomości wspólnej, z którymi związane są ewentualnie prawa do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.) i w całości stanowi przedmiot jednej czynności cywilnoprawnej, opodatkowanej podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy lokali mieszkalnych.

Wyżej zaprezentowane stanowisko znajduje uzasadnienie szczególnie wówczas, gdy weźmie się pod uwagę, że w takim przypadku nie jest możliwa odrębna sprzedaż składników majątkowych związanych z lokalem - przykładowo, zbyciu nie może podlegać np. sam udział w nieruchomości wspólnej, a w konsekwencji prawo do wyłącznego korzystania z określonych części wspólnych. Innymi słowy, przedmiotowych składników majątkowych nie można zbyć inaczej, jak tylko wraz z lokalem mieszkalnym.


Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 czerwca 2020 r. (0112-KDIL3.4012.275.2020.2.LS) uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „w ramach jednej transakcji na nieruchomości następuje sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w częściach wspólnych nieruchomości, w ramach którego to udziału określono sposób korzystania z części nieruchomości wspólnej w ten sposób, że przydzielono nabywcy prawo do wyłącznego korzystania z naziemnego miejsca postojowego, integralnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego. Biorąc pod uwagę powyższe, sprzedaż taka (tj. lokalu wraz z prawami) stanowi jedno nierozerwalne gospodarczo świadczenie (dostawę) dla potrzeb podatku VAT, które jako całość powinno być opodatkowane przez Spółkę na zasadach właściwych dla dostawy lokalu”.
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 sierpnia 2019 r. (0114-KDIP1-3.4012.294.2019.l.MK) wskazał, że: „jeżeli w ramach jednej nieruchomości następuje sprzedaż na odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w jej częściach wspólnych, w ramach którego określono sposób korzystania z części nieruchomości wspólnej w ten sposób, że przydzielono nabywcy prawo do wyłącznego korzystania z określonego zewnętrznego miejsca postojowego, integralnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego, to sprzedaż ta stanowi jednolite świadczenie. Miejsce postojowe nie może być wówczas odrębnym od lokalu mieszkalnego przedmiotem obrotu. (...) w takim przypadku sprzedaż ta (...) w całości stanowi przedmiot jednej czynności cywilnoprawnej, tj. umowy sprzedaży”.


Reasumując, dostawa lokali mieszkalnych, wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.), objętych jedną księgą wieczystą, w przypadku, gdy dostawa będzie objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym stanowi jedną (kompleksową) transakcję, która powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy lokali mieszkalnych.


  1. Sprzedaż lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi (np. komórkami lokatorskimi) oraz związanych z nimi udziałów w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych, objętych jedną księgą wieczystą, jako jedna dostawa.


Wnioskodawca wskazuje, że uwagi przedstawione w punkcie a) powyżej zachowują aktualność również w przypadku, gdy przedmiotem dostawy jest lokal mieszkalny, wraz z pomieszczeniami do niego przynależnymi (którymi mogą być np. komórki lokatorskie) oraz związany z tym lokalem udział w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. z miejsc postojowych dla samochodów lub rowerów), które są objęte jedną księgą wieczystą, zaś dostawa ta jest objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym.

W związku z powyższym, również w tym przypadku, związane z danym lokalem mieszkalnym udziały w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (takich jak np. miejsca postojowe), objęte jedną księgą wieczystą, należy uznać za części składowe tegoż lokalu mieszkalnego, które nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, lecz muszą być zbywane łącznie z lokalem mieszkalnym – a co za tym idzie, ich dostawa stanowi jedną (kompleksową) transakcję, która powinna być opodatkowana VAT według tych samych zasad co dostawa lokalu mieszkalnego.


Odnosząc się zaś do zbywanych niekiedy wraz z lokalami mieszkalnymi pomieszczeń przynależnych (którymi mogą być np. komórki lokatorskie), należy wskazać, iż w ocenie Wnioskodawcy również i w tym przypadku mamy do czynienia z częściami składowymi nieruchomości.


Wyjaśniając powyższe, należy wskazać, że zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Stosownie natomiast do ust. 4 powołanego artykułu, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, tj. pomieszczenia przynależne.

Oznacza to, że komórki lokatorskie, o ile nie wchodzą w skład nieruchomości wspólnej, stanowią co do zasady pomieszczenia przynależne. Należy przy tym wskazać, iż takie (tj. niewchodzące w skład nieruchomości wspólnej) komórki lokatorskie powinny być kwalifikowane jako części składowe danego lokalu mieszkalnego. O powyższym przesądza już samo literalne brzmienie art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali, który stanowi, że: „do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia (...), a w szczególności: (...) komórka”.


Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe oraz w doktrynie. Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2018 r. (0114-KDIP1-3.4012.168.2018.l.KC) uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „w skład lokalu mogą wchodzić również inne pomieszczenia tzw. pomieszczenia przynależne, które w sensie prawnym są częściami składowymi tego lokalu. Takim pomieszczeniem jest np. komórka lokatorska”;
  • A. Doliwa w publikacji Prawo mieszkaniowe. Komentarz, wyd. 6, Warszawa 2020, wskazuje, że: „Z punktu widzenia normatywnej konstrukcji odrębnej własności lokalu, znajdujące się w budynku (lub poza nim), w którym wyodrębniono własność lokali, takie pomieszczenia, jak (...) komórki (...) mogą stanowić: część składową nieruchomości lokalowej”.

Co za tym idzie, zdaniem Wnioskodawcy, do części składowych nieruchomości w postaci lokalu mieszkalnego należy zaliczyć również pomieszczenia przynależne do lokali (którymi mogą być np. komórki lokatorskie). Oznacza to, że również pomieszczenia przynależne nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu gospodarczego. Innymi słowy, mogą one podlegać sprzedaży wyłącznie razem z lokalem mieszkalnym (jako całość). Stanowią one bowiem przedmiot jednolitej i niepodzielnej dostawy.

Powyższe implikuje fakt, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniami przynależnymi (np. komórką lokatorską) oraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych, które są objęte jedną księgą wieczystą, zaś dostawa ta jest objęta jedną umową i jednym aktem notarialnym - jako jednolita transakcja sprzedaży, powinna zostać w całości opodatkowana według zasad właściwych dla dostawy lokalu mieszkalnego.


Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych. Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 czerwca 2018 r. (0114-KDIP1-3.4012.168.2018.l.KC) uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „do części składowych nieruchomości w postaci lokalu mieszkalnego należy zaliczyć (...) pomieszczenia przynależne (którymi mogą być np. komórki lokatorskie) (...) mogą one podlegać sprzedaży wyłącznie razem z lokalem mieszkalnym (jako całość) (...) Stanowią one przedmiot jednolitej i niepodzielnej dostawy. (...) sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz ze związanymi z nim udziałami w nieruchomości wspólnej, z prawem do korzystania z poszczególnych części wspólnych, lub też wraz z pomieszczeniami przynależnymi, powinna zostać opodatkowana według tej samej stawki podatku VAT. (...) Skoro bowiem podlegające sprzedaży składniki majątkowe nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, nieuzasadnione byłoby uznanie, iż mimo to dla celów podatkowych należy je fikcyjnie dzielić i opodatkowywać według różnych zasad”;
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 października 2019 r. (0112-KDIL2-2.4012.394.2019.2.AKR) uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym: „w sytuacji, gdy w ramach jednej transakcji nastąpi sprzedaż obiektu budownictwa mieszkaniowego wraz z pomieszczeniem przynależnym (...) w przypadku, gdy (...) stanowić będzie pomieszczenie integralnie związane z prawem własności (...) lokalu mieszkalnego i nie będzie mógł być przedmiotem odrębnej sprzedaży, to taka transakcja (...) nie powinna (...) być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzę one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowi jednolite świadczenie dla celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług”.


  1. Sposób opodatkowania a wyodrębnienie wartości praw do wyłącznego korzystania z części wspólnych.


Zdaniem Wnioskodawcy, na sposób opodatkowania nie ma wpływu fakt, że dla celów informacyjnych, w umowach sprzedaży wyodrębniana będzie wartość poszczególnych elementów składających się na łączną cenę sprzedaży, tj. w akcie notarialnym wyodrębniana będzie wartość lokalu mieszkalnego oraz wartość składników majątkowych związanych z tym lokalem (np. wartość prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej), a ewentualnie także wartość pomieszczeń przynależnych (np. wartość komórki lokatorskiej, niewchodzącej w skład nieruchomości wspólnej).


Wyjaśniając powyższe, należy wskazać, że sposób opodatkowania przedmiotowych dostaw jest zależny od spełnienia (bądź nie) warunków przewidzianych w ustawie o VAT. I tak, jak już zostało wskazane, warunkiem zastosowania jednolitych zasad opodatkowania VAT dla wszystkich składników omawianej sprzedaży jest:

  • spełnienie przez lokal mieszkaniowy definicji lokalu objętego społecznym programem mieszkaniowym; oraz
  • nierozerwalność lokalu mieszkalnego ze związanymi z nim udziałami w nieruchomości wspólnej lub z pomieszczeniami przynależnymi.


Ustawodawca nie uzależnia zaś możliwości zastosowania jednolitych zasad opodatkowania VAT od sposobu określenia odpłatności z tytułu dokonanej dostawy. Wskazać bowiem należy, iż wyszczególnienie w umowie „rozbicia” ceny na poszczególne nabywane składniki majątkowe (które łącznie składają się na przedmiot jednej dostawy) stanowi jedynie element kalkulacji ceny sprzedaży i w żaden sposób nie wpływa:

  • ani na kwestię objęcia danego lokalu społecznym programem mieszkaniowym (gdyż zależne jest to wyłącznie od kryterium odwołującego się do powierzchni danego lokalu mieszkalnego, a także od tego, czy dany lokal wchodzi w skład obiektu budownictwa mieszkaniowego);
  • ani również na to, że poszczególne składniki majątkowe, objęte jedną księgą wieczystą, nie mogą być zbywane odrębnie.


Tym samym, dla sposobu opodatkowania dostawy nie ma znaczenia fakt, że w celach informacyjnych sprzedawcy częstokroć wykazują w umowach z nabywcami „rozbicie” ceny na poszczególne nabywane składniki majątkowe. Takie wyszczególnienie stanowi bowiem jedynie element kalkulacji ceny sprzedaży i w żaden sposób nie wpływa na przesłanki, od których zależna jest możliwość zastosowania jednolitych zasad opodatkowania VAT. W szczególności, takie „rozbicie” ceny sprzedaży nie powoduje, iż objęte taką sprzedażą składniki majątkowe mogą być zbywane odrębnie.


Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo:

  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 marca 2020 r. (0114-KDIP4-3.4012.8.2020.1.IG) stwierdził, iż: „na sposób opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług nie ma wpływu fakt, że Spółka w umowie wyodrębnia w celach informacyjnych wartość prawa do wyłącznego korzystania z komórki lokatorskiej/miejsca postojowego”.
  • Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 grudnia 2019 r. (0113-KDIPT1-1.4012.605.2019.2.MSU) wskazał, że: „Bez znaczenia dla opodatkowania pozostaje natomiast treść stosunku cywilnoprawnego łączącego strony. Niezależnie bowiem od tego, jak strony określiły przedmiot umowy, o stosowaniu określonej stawki podatku będzie decydować faktyczna czynność, z którą ustawa wiąże obowiązek podatkowy, a nie ustalenia co do tego, jak zakres tych czynności został oznaczony przez strony w umowie”.


Odnosząc powyższe do omawianej sprawy, należy wskazać, że na sposób opodatkowania nie ma wpływu fakt, że dla wiadomości nabywcy w treści aktu notarialnego umowy sprzedaży podawana będzie wartość poszczególnych elementów składających się na tę łączną cenę sprzedaży, tj. w akcie notarialnym wyodrębniana będzie część ceny dotyczącej lokalu mieszkalnego oraz część ceny dotyczącej składników majątkowych związanych z tym lokalem (np. wartość prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej), a ewentualnie także część ceny dotyczącej pomieszczeń przynależnych (np. komórki lokatorskiej, niewchodzącej w skład nieruchomości wspólnej).

Należy bowiem wskazać, że dokonywanie przez Spółkę „rozbicia” ceny na poszczególne jej składniki stanowi wyłącznie element kalkulacji ceny, obrazujący wartość tychże składników dla celów informacyjnych oraz marketingowych, nie wpływając jednocześnie na kwestie sposobu opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT, a w szczególności na to, iż jest to jedna cena dotycząca jednego przedmiotu sprzedaży, który nie może być zbywany odrębnie.


Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, dostawa lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.), lub też z pomieszczeniami przynależnymi (którymi mogą być np. komórki lokatorskie), powinna zostać w całości opodatkowana podatkiem VAT na zasadach właściwych dla dostawy lokali mieszkalnych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, albowiem:

  • lokale mieszkalne przeznaczone do sprzedaży na rzecz osób fizycznych należy uznać za lokale objęte społecznym programem mieszkaniowym;
  • lokale mieszkalne oraz związane z nimi udziały w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych, lub też wraz z pomieszczeniami przynależnymi, będą objęte jedną umową i jednym aktem notarialnym i nie da się dokonać ich sprzedaży inaczej, jak tylko razem;
  • zbywane przez Spółkę składniki majątkowe powinny być traktowane jako zbycie jednolitego towaru, w skład którego wchodzi kilka elementów stanowiących nierozłączną całość (są to lokale mieszkalne oraz związane z nimi udziały w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do korzystania z poszczególnych części wspólnych, lub też wraz z pomieszczeniami przynależnymi, które są objęte jedną księgą wieczystą).


Wnioskodawca zwraca uwagę, iż powyższe stanowisko zachowa swą aktualność zarówno:

  • w pierwszym wariancie dotyczącym komórek lokatorskich - tj. wówczas, gdy z treści umów sprzedaży zawieranych przez Spółkę będzie wynikało, że wszystkie ze składników majątkowych związanych z danym lokalem mieszkalnym (tj. zarówno miejsca postojowe, jak i komórki lokatorskie) wchodzą w skład części wspólnych nieruchomości, jak i
  • w drugim wariancie dotyczącym komórek lokatorskich - tj. wówczas, gdy niektóre z ww. składników majątkowych (tj. komórki lokatorskie) będą stanowiły pomieszczenia przynależne.


Należy bowiem wskazać, iż w obydwu przypadkach będzie miała miejsce dostawa lokalu mieszkalnego oraz jego części składowych, które - jak już zostało wskazane - nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, a co za tym idzie - nie powinny być opodatkowane według innych zasad niż lokal mieszkalny.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z uwagi na fakt, że ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do ustawy nie zawierają definicji lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, dlatego też należy posiłkować się w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2020 r., poz. 1910, z późn. zm.).


W myśl art. 2 ust. 1 ww. ustawy, samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej „lokalami”, mogą stanowić odrębne nieruchomości.


W świetle art. 2 ust. 2 tej ustawy, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

Stosownie natomiast do ust. 4 powołanego artykułu, do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Treść przywołanych wyżej przepisów wskazuje na wyraźne rozróżnienie pomiędzy pomieszczeniami pomocniczymi, które związane są z izbą lub zespołem izb przeznaczonych na pobyt stały w sposób funkcjonalny, polegający na wykorzystaniu całej przestrzeni bezpośrednio dla zaspokajania mieszkaniowych potrzeb ludzi, a pomieszczeniami przynależnymi, które chociaż w sensie prawnym stanowią część lokalu mieszkalnego, jednak w sensie funkcjonalnym służą do zaspokajania innych niż mieszkaniowe potrzeb ludzi.


Ustawa o własności lokali wprowadza również pojęcie nieruchomości wspólnej, określa warunki, jakim obwarowane jest jej powstanie i zasady obliczania w niej udziału.


Według art. 3 ust. 1 ustawy o własności lokali, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.


W myśl art. 3 ust. 2 ww. ustawy, nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.


Jednocześnie należy zwrócić uwagę na definicję pojęcia „lokal użytkowy” zawartą w § 3 pkt 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r., poz. 1065, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem lokalu użytkowego należy rozumieć jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym.

Mieszkaniem – stosownie do § 3 pkt 9 ww. rozporządzenia – jest zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego. Z kolei, przez pomieszczenie techniczne należy rozumieć pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku (§ 3 pkt 12). Natomiast pomieszczeniem gospodarczym jest pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku, a także opału lub odpadów stałych – § 3 pkt 13 cyt. rozporządzenia.


Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 z późn. zm.), dalej K.c. za części składowe nieruchomości uważa się także prawa związane z jej własnością.


Z kolei art. 47 § 1 K.c. stanowi, że część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.


Z powyższego wynika, że nie można nabyć w oderwaniu od lokalu mieszkalnego części wspólnej budynku mieszkalnego.


Zatem, jeżeli w ramach jednej nieruchomości następuje sprzedaż odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz ze stosownym udziałem w jej częściach wspólnych, to sprzedaż ta ma charakter jednej transakcji. Jeżeli natomiast sprzedaż obejmuje dwa przedmioty: lokal mieszkalny ze stosownym udziałem w jej częściach wspólnych oraz udział w wyodrębnionym na odrębną własność lokalu niemieszkalnym w budynku mieszkalnym (objęty odrębną księgą wieczystą), to sprzedaż ta opodatkowana jest odrębnie.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w ramach inwestycji deweloperskiej zrealizowane zostaną budynki mieszkalne stałego zamieszkania, kwalifikowane do działu 11 PKOB, jako budynki wielomieszkaniowe. W skład budynków realizowanych przez Spółkę mogą wchodzić również lokale użytkowe, jednakże ich powierzchnia będzie stanowiła jedynie niewielki ułamek całkowitej powierzchni użytkowej przedmiotowych budynków. W realizowanych budynkach będą znajdować się również części wspólne (w skład których wchodzić będą m.in. powierzchnie przeznaczone na miejsca postojowe dla samochodów lub rowerów). Hale garażowe nie będą stanowiły wyodrębnionych lokali niemieszkalnych - lecz będą one wchodziły w skład części wspólnych budynków. W budynkach będą znajdowały się również komórki lokatorskie - przy czym możliwe są w tym zakresie dwa warianty: w pierwszym wariancie, komórki lokatorskie będą wchodziły w skład części wspólnych budynków, natomiast w drugim wariancie, komórki lokatorskie będą stanowiły pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego. A zatem również komórki lokatorskie nie będą stanowiły wyodrębnionych lokali niemieszkalnych.


Spółka będzie dokonywała sprzedaży lokali mieszkalnych oraz związanych z nimi składników majątkowych. Mianowicie:

  • w wariancie pierwszym - sprzedaży podlegać będzie lokal mieszkalny oraz związany z tym lokalem udział w nieruchomości wspólnej - ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. z miejsc postojowych czy komórek lokatorskich) - które będą objęte jedną księgą wieczystą;
  • w wariancie drugim - sprzedaży podlegać będzie lokal mieszkalny oraz związany z tym lokalem udział w nieruchomości wspólnej - ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (miejsc postojowych dla samochodów czy rowerów) - jak również, ewentualnie, pomieszczenie przynależne do tego lokalu (komórka lokatorska) - które będą objęte jedną księgą wieczystą.


W obydwu wariantach, przeniesienie na nabywcę własności lokalu oraz związanych z tym lokalem składników majątkowych będzie miało miejsce w drodze jednej umowy i jednego aktu notarialnego. W obydwu wariantach, wartość związanego z danym lokalem mieszkalnym udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych, a ewentualnie także wartość pomieszczeń przynależnych do lokalu mieszkalnego, będzie dodawana do ceny sprzedaży danego lokalu wskazanej w zawieranych z nabywcami umowach sprzedaży. Jednocześnie, wyłącznie dla wiadomości nabywcy, w treści aktu notarialnego podawana może być wartość poszczególnych elementów składających się na tę łączną cenę sprzedaży, tj. w akcie notarialnym wyodrębniana może być wartość lokalu mieszkalnego oraz wartość dodatkowych składników majątkowych związanych z tym lokalem (np. wartość udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, czy też wartość pomieszczeń przynależnych, np. wartość komórki lokatorskiej).

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą uznania jako jednolite świadczenie dostawy lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi i/lub ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych.

W tym miejscu należy wskazać, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę/jedną dostawę towarów, świadczenie to nie powinno być sztucznie dzielone dla celów podatkowych.

Na gruncie ustawy, opodatkowanie podatkiem VAT ustawodawca powiązał z wystąpieniem określonych zdarzeń, tj. np. z dostawą towaru lub ze świadczeniem usługi. Dla opodatkowania podatkiem VAT istotne jest zatem tylko to, czy w danym przypadku mamy do czynienia z jedną z czynności enumeratywnie wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy.

W przypadku czynności o charakterze złożonym, o sposobie opodatkowania decydować będzie to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jednym świadczeniem kompleksowym, czy też z szeregiem jednostkowych czynności.


Stanowisko to potwierdza orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, m.in. wyrok w sprawie pomiędzy Card Protection Plan Ltd (CPP) a Commissioners of Customs and Excise (sygn. C-349/96), wyrok w sprawie pomiędzy Levob Verzekeringen BV, OV Bank NV przeciwko Statssecretaris van Financien (C-41/04).


Natomiast w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego ukształtował się pogląd, zgodnie z którym, dla określenia właściwej stawki podatku dla sprzedaży na odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w garażu wielostanowiskowym istotnym jest precyzyjne wskazanie przedmiotu tej czynności. NSA w wydanych orzeczeniach (por. wyroki z dnia 11 maja 2010 r., sygn. akt I FSK 724/09; z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. akt I FSK 156/12) dokonuje podziału stanów faktycznych, w ramach którego wyróżnia:

  1. uznanie lokalu garażu wielostanowiskowego jako elementu nieruchomości wspólnej (podobnie jak ciągów komunikacyjnych, strychów itp.) z określeniem korzystania z poszczególnych miejsc postojowych w ramach podziału quad usum,
  2. wyodrębnienie garażu na odrębną własność i sprzedaż udziału we współwłasności na rzecz właścicieli lokali korzystających z miejsc postojowych w ramach podziału quad usum.


Z orzecznictwa NSA wynika, że jeżeli w ramach jednej nieruchomości następuje sprzedaż na odrębną własność lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w częściach wspólnych nieruchomości, w ramach którego określono sposób korzystania z części nieruchomości wspólnej w ten sposób, że przydzielono nabywcy prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego, dla którego nie zostaną założone odrębne księgi wieczyste, znajdującego się wewnątrz budynku lub na zewnątrz budynku, integralnie związanego z prawem własności lokalu mieszkalnego, to sprzedaż ta stanowi jednolite świadczenie. Miejsca postojowe nie mogą być wówczas odrębnym od lokalu mieszkalnego przedmiotem obrotu. Tylko w takim przypadku sprzedaż ta ma charakter jednej transakcji zbycia lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego i w całości stanowi przedmiot jednej czynności cywilnoprawnej, tj. umowy sprzedaży opodatkowanej.

Natomiast jeżeli w ramach sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego zostaną założone odrębne księgi wieczyste, wówczas mamy do czynienia z dwoma odrębnymi świadczeniami i tym samym miejsce postojowe jest odrębnym od lokalu mieszkalnego przedmiotem obrotu.

Co prawda powyższe wyroki odnoszą się do opodatkowania sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego, nie mniej wskazują one samą istotę opodatkowania czynności sprzedaży nieruchomości, w przypadku gdy te nieruchomości objęte są odrębnymi księgami wieczystymi.

Zatem dla ustalenia właściwego opodatkowania dostawy lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych oraz dostawy lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi (którymi mogą być np. komórki lokatorskie) wraz ze związanymi z tymi lokalami udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych konieczna jest analiza okoliczności, w których dochodzi do tego zbycia.

Istotne znaczenie dla ustalenia właściwego opodatkowania ma sposób sprzedaży prawa do korzystania z części wspólnych i przynależność do lokalu mieszkalnego. Analizie poddać należy okoliczność, czy sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie prawa do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych jest, czy też nie może być przedmiotem odrębnej własności, a przez to czy może stanowić przedmiot samodzielnego obrotu, a więc czy udział w nieruchomości wspólnej, ewentualnie prawo do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych może być sprzedawane i nabywane tylko i wyłącznie z lokalem mieszkalnym, do którego zostało przypisane, czy też odrębnie.

Jeżeli udział w nieruchomości wspólnej, ewentualnie prawo do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych, o którym mowa we wniosku nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu – jako odrębna część nieruchomości, a będzie zbywane jako prawo związane z lokalem mieszkalnym i jest objęte jedną księgą wieczystą to wówczas opodatkowany będzie na zasadach właściwych dla dostawy lokalu.

W przypadku czynności o charakterze złożonym, o uznaniu dostawy za jednolitą transakcję decydować będzie to, czy w danych okolicznościach mamy do czynienia z jednym świadczeniem kompleksowym, czy też z szeregiem jednostkowych czynności. Ocena tej okoliczności winna odbywać się przy tym w oderwaniu od treści umowy łączącej strony, a jedynie w oparciu o to, czy dokonywane przez podatnika czynności (świadczenia) wykazują ze sobą tak ścisłe powiązanie, że w sensie gospodarczym tworzą jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter. Sama wola stron umowy, tzn. określenie w jej treści, że celem transakcji jest nabycie świadczenia kompleksowego, a nie poszczególnych wyodrębnionych świadczeń, nie decyduje o zakresie opodatkowania podatkiem VAT.

Zasadniczo każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną czynność (usługę lub dostawę), to nie powinna ona być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.


Ze wskazania Wnioskodawcy wynika, że Spółka będzie dokonywała sprzedaży lokali mieszkalnych oraz związanych z nimi składników majątkowych. Mianowicie:

  • w wariancie pierwszym - sprzedaży podlegać będzie lokal mieszkalny oraz związany z tym lokalem udział w nieruchomości wspólnej - ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (np. z miejsc postojowych czy komórek lokatorskich) - które będą objęte jedną księgą wieczystą;
  • w wariancie drugim - sprzedaży podlegać będzie lokal mieszkalny oraz związany z tym lokalem udział w nieruchomości wspólnej - ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (miejsc postojowych dla samochodów czy rowerów) - jak również, ewentualnie, pomieszczenie przynależne do tego lokalu (komórka lokatorska) - które będą objęte jedną księgą wieczystą.


W obydwu wariantach, przeniesienie na nabywcę własności lokalu oraz związanych z tym lokalem składników majątkowych będzie miało miejsce w drodze jednej umowy i jednego aktu notarialnego. Ponadto, jak wskazał Wnioskodawca, komórki lokatorskie nie będą stanowiły wyodrębnionych lokali niemieszkalnych.

W konsekwencji planowana dostawa lokali mieszkalnych wraz ze związanymi z nimi udziałami w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.) będzie miała charakter jednolitej transakcji, która jako całość powinna być opodatkowana na zasadach właściwych dla dostawy opisanych lokali mieszkalnych.

Również planowana dostawa lokali mieszkalnych wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi (którymi mogą być np. komórki lokatorskie) oraz związanego z tymi lokalami mieszkalnymi udziału w nieruchomości wspólnej, ewentualnie z prawem do wyłącznego korzystania z poszczególnych części wspólnych (tj. miejsc postojowych dla samochodów, miejsc postojowych dla rowerów, komórek lokatorskich itp.) będzie miała charakter jednolitej transakcji, która jako całość powinno być opodatkowane na zasadach właściwych dla dostawy lokalu.


Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, że dla wiadomości nabywcy Spółka w treści aktu notarialnego wskaże wartość poszczególnych elementów składających się na łączną cenę sprzedaży.


W związku z powyższy, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytań nr 2 i 3 należy uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Jednocześnie tut. Organ informuje, że niniejsza interpretacja indywidualna rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3. Dla pytania oznaczonego nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj