Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1128/11-5/AKr
z 26 października 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1128/11-5/AKr
Data
2011.10.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dotacja
odliczenia
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia
wynagrodzenia
zwrot
zwrot podatku


Istota interpretacji
Opodatkowanie dotacji oraz prawo do odliczenia.



Wniosek ORD-IN 392 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2011 r. (data wpływu 27 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 października 2011 r. (data wpływu 10 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 10 października 2011 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą prawną, będącą podatnikiem czynnym VAT prowadzącą działalność opodatkowaną podatkiem VAT taką jak obsługa szatni, parkingu, sprzedaż detaliczna i hurtowa książek przez Księgarnię (…), kursy i szkolenia specjalistyczne. Prowadzi także działalność zwolnioną z podatku VAT taką jak usługi nauczania języków obcych, usługi w zakresie kształcenia i wychowania objęte systemem oświaty (Akademickie (…)).

Stowarzyszenie będzie realizowało projekt finansowany ze środków EFS oraz krajowego wkładu publicznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 pt. „Wyścig po wiedzę - Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”.

Projekt finansowany będzie w całości ze środków publicznych i skierowany będzie do osób zaangażowanych w działalność na rzecz sportu, tj. osoby zatrudnione w różnego rodzaju organizacjach sportowych, urzędnicy samorządowi odpowiedzialni za rozwój sportu, jak również osoby związane ze sportem, lecz obecnie zatrudnione w innych sektorach gospodarki.

Realizując projekt Stowarzyszenie będzie dokonywało zakupów m.in.: wyposażenia, materiałów biurowych oraz wynajmu sal dydaktycznych i ćwiczeniowych opodatkowanych podatkiem VAT.

Po zakończeniu projektu wyposażenie zostanie przeznaczone do wykorzystania w bieżącej działalności Stowarzyszenia. Ponadto do realizacji projektu zostaną zatrudnione osoby z zewnątrz jak i ze Stowarzyszenia. Celem projektu jest podniesienie oraz wspieranie rozwoju kompetencji zawodowych dorosłych osób pracujących w wyniku uczestnictwa w bezpłatnym kursie.

Z uzupełnienia do wniosku wynika, że realizowany projekt jest dla uczestników nieodpłatny, natomiast otrzymana dotacja przeznaczona jest na pokrycie 100% kosztów jego realizacji. Nabywane towary i usługi będą służyć realizacji czynności związanych z projektem, który według Zainteresowanego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Stowarzyszenie jest uprawnione na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych ze szkoleniem realizowanym w ramach projektu finansowanego dotacją...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 ustawy VAT przysługuje prawdo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy VAT.

Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika VAT do odliczenia podatku naliczonego zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej.

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy VAT zasada wyłącza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które wykorzystywane są do czynność zwolnionych od podatku bądź niepodlegających opodatkowaniu.

Wydatki, które będą ponoszone przez Stowarzyszenie w trakcie szkoleń przeprowadzanych w ramach projektu są bezpośrednio związane z otrzymanym dofinansowaniem. Ponieważ ww. dofinansowanie nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu Stowarzyszenie nie jest uprawione do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona w ww. przepisie zasada, wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca będzie realizował projekt finansowany ze środków EFS oraz krajowego wkładu publicznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 pt. „Wyścig po wiedzę - Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”. Realizując projekt Stowarzyszenie będzie dokonywało zakupów m.in.: wyposażenia, materiałów biurowych oraz wynajmu sal dydaktycznych i ćwiczeniowych opodatkowanych podatkiem VAT. Po zakończeniu projektu wyposażenie zostanie przeznaczone do wykorzystania w bieżącej działalności Stowarzyszenia. Ponadto do realizacji projektu zostaną zatrudnione osoby z zewnątrz jak i ze Stowarzyszenia. Celem projektu jest podniesienie oraz wspieranie rozwoju kompetencji zawodowych dorosłych osób pracujących w wyniku uczestnictwa w bezpłatnym kursie. Realizowany projekt jest dla uczestników nieodpłatny. Nabywane towary i usługi będą służyć realizacji czynności związanych z projektem, który według Zainteresowanego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, iż z tytułu realizacji operacji Zainteresowany nie osiągnie żadnego obrotu.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie będą spełnione, gdyż towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie są związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem. Zatem, nie ma on prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji projektu.

Reasumując, Wnioskodawca – zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy – nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych z realizacją projektu.

Jednocześnie, tut. Organ informuje, iż przy zmianie przeznaczenia wykorzystywania zakupionych towarów (wyposażenia) zastosowanie znajdzie art. 90 i art. 91 ustawy.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT. Kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dotacji została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji nr ILPP2/443-1128/11 -4/AKr z dnia 26 października 2011 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj