Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-1.4012.29.2021.2.MSU
z 15 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2021 r. (data wpływu 19 stycznia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 marca 2021 r. (data wpływu 23 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynków posadowionych na działce nr …. wraz z prawem użytkowania wieczystego,
  • braku zwolnienia od podatku VAT dla dostawy prawa użytkowania wieczystego działki niezabudowanej nr …..,
  • niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT darowizny gruntów rolnych

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaży budynków posadowionych na działce nr ….. wraz z prawem użytkowania wieczystego,
  • braku zwolnienia od podatku VAT dla dostawy prawa użytkowania wieczystego działki niezabudowanej nr …. oraz opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki nr ….. stawką podatku VAT 23%,
  • niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT darowizny gruntów rolnych.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 marca 2021 r. (data wpływu 23 marca 2021 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy i uiszczenie brakującej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca prowadzi obecnie działalność gospodarczą jako wspólnik (komplementariusz) spółki komandytowej. W związku ze zmianą strategii biznesowej wspólnicy spółki komandytowej podejmą w niedalekiej przyszłości uchwałę o zakończeniu działalności spółki bez przeprowadzenia likwidacji. Jednomyślna uchwała wspólników o innym sposobie zakończenia działalności gospodarczej pozwoli na rozwiązanie spółki i podział jej majątku w taki sposób, że Wnioskodawca przejmie majątek spółki i będzie kontynuował działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej (podatek liniowy, czynny podatnik VAT).

Majątek rozwiązywanej Spółki, który będzie przedmiotem wniesienia do działalności prowadzonej indywidualnie, będzie, w ocenie Wnioskodawcy, stanowił zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujący w szczególności:

  • nazwę przedsiębiorstwa
  • własność nieruchomości;
  • prawo użytkowania wieczystego nieruchomości;
  • samochody, maszyny i urządzenia;
  • wyposażenie techniczne stacji kontroli pojazdów;
  • gotówka w kasie i na rachunku;
  • należności i zobowiązania;
  • księgi i dokumenty związane z prowadzoną działalnością.

W skład majątku otrzymanego w związku z zakończeniem działalności spółki komandytowej Wnioskodawca otrzyma prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością usytuowanych na gruncie budynków, dla których Sąd Rejonowy w …. IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę Wieczystą o numerze …..

Wskazane wyżej prawo użytkowania wieczystego wraz z własnością budynków zostało wniesione aportem do spółki komandytowej, od której Wnioskodawca przejmuje majątek, przez byłego komplementariusza w dniu 16 grudnia 2013 r.

Nieruchomość objęta księgą wieczystą …. składa się z dwóch działek:

  • zabudowanej działki nr …., przy nabyciu (prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności posadowionych na niej budynków) której byłemu komplementariuszowi spółki komandytowej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT - transakcja objęta była zwolnieniem wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT;
  • niezabudowanej działki …., przy nabyciu (prawa użytkowania wieczystego) której byłemu komplementariuszowi spółki komandytowej przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT- transakcja była opodatkowana, zgodnie z ówcześnie obowiązującym art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Na moment nabycia prawa użytkowania wieczystego działki …. przez byłego komplementariusza spółki komandytowej, posadowione były na niej budynek hali produkcyjnej, budynek magazynowy, zespół murowanych boksów garażowych oraz murowany budynek rozdzielni głównej. Między nabyciem ww. składników majątku a dniem sporządzenia niniejszego wniosku, wyburzono budynek hali produkcyjnej. Na dzień składania niniejszego wniosku pozostałe zabudowania na działce …. istnieją. Istniejące budynki nie były ulepszane.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działki objęte księgą wieczystą …. stanowią tereny przemysłowe. Na potrzeby niniejszego wniosku nieruchomość składająca się z działek …. oraz …., co do której w przyszłości Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo użytkowania wieczystego, będzie dalej nazywane „Nieruchomością Inwestycyjną".

W skład majątku otrzymanego w wyniku zakończenia działalności spółki komandytowej, Wnioskodawca na potrzeby niniejszego wniosku chciałby również wskazać następujące nieruchomości:

  1. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze ….
  2. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze ….
  3. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze …..
  4. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …, IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze …..,
  5. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze …..,
  6. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze …..,
  7. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze …..
  8. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze …..,
  9. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą numerze ….,
  10. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze ….,
  11. nieruchomości, dla której Sąd Rejonowy …., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze ….

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działki ewidencyjne, objęte ww. księgami wieczystymi stanowią grunty orne oraz lasy. Nieruchomości te zostały wniesione aportem do spółki komandytowej, od której Wnioskodawca przejmuje majątek przez byłego komplementariusza w dniu 16 grudnia 2013 r. Przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT - transakcja nabycia nie była objęta zakresem ustawy o VAT, ponieważ była dokonywana pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. Ww. nieruchomości od momentu zakupu były wykorzystywane wyłącznie do działalności rolniczej. Na potrzeby niniejszego wniosku nieruchomości wymienione w punktach 1-11 będą dalej nazywane „Gruntami Rolnymi".

W związku ze zmianą strategii biznesowej Wnioskodawca uważa, że wymienione wyżej nieruchomości nie będą mu potrzebne w dalszej działalności, w związku z czym planuje:

  • sprzedaż Nieruchomości Inwestycyjnej na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,
  • darowiznę Gruntów Rolnych na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (członka najbliższej rodziny).

W uzupełnieniu wniosku, na następujące pytania Organu:

  1. Czy Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
  2. W jaki sposób, do jakich celów, Wnioskodawca będzie wykorzystywał działki nr …. i nr …. od dnia nabycia do dnia sprzedaży?
  3. Należy wskazać, czy działki objęte zakresem pytania nr 1, będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.)?
  4. Czy działki objęte zakresem pytania nr 1 wykorzystywane będą przez Wnioskodawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywane będą ww. działki, wykonuje Wnioskodawca – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
  5. Czy przy nabyciu przez Wnioskodawcę ww. działek, objętych zakresem pytania nr 1, będzie Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeśli nie, to dlaczego?
  6. Czy ww. działki będą udostępniane przez Wnioskodawcę osobom trzecim, np. na podstawie umów najmu, dzierżawy, użyczenia? Jeżeli tak, to należy wskazać, kiedy poszczególne działki lub ich części zostaną oddane w najem/dzierżawę/ użyczenie oraz czy udostępnianie to będzie miało charakter odpłatny, czy nieodpłatny?
  7. Czy budynek magazynowy, zespół murowanych boksów garażowych oraz murowany budynek rozdzielni głównej, znajdujące się na działce nr ….. są budynkami, o których mowa w art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020r., poz. 1333, z późn. zm.)?
  8. Jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania oraz wyszczególnienie budynków, położonych na działce nr ….. wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316, z późn. zm.)?
  9. Czy poszczególne budynki są trwale związane z gruntem?
  10. Kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków lub ich części w rozumieniu art. 2 ust. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.)? - należy wskazać dokładną datę.
    Przez pierwsze zasiedlenie – według art. 2 pkt 14 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1.09.2019r. – rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
    1. wybudowaniu lub
    2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
  1. Jeżeli nastąpiło pierwsze zasiedlenie części budynków, to należy wskazać, w jakiej w części?
  2. W wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków lub ich części?
  3. Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowych budynków lub ich części a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
  4. Kiedy nastąpiło zajęcie do używania budynków przez pierwszego właściciela? Należy wskazać dokładną datę.
  5. Czy Wnioskodawca po nabyciu ww. działek, a przed ich dostawą, zamierza dokonać ulepszeń budynków posadowionych na działce nr ….., w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% ich wartości początkowej. Jeśli tak, to:
    1. czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami na ulepszenie budynków?
    2. kiedy nastąpi oddanie do użytkowania budynków po ulepszeniu?
    3. czy ulepszenie będzie stanowiło „przebudowę” rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany wykorzystania budynków lub w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia?
    4. czy po ulepszeniu będzie miało miejsce pierwsze zasiedlenie budynków?
    5. jeżeli będzie miało miejsce pierwsze zasiedlenie budynków po ulepszeniu, to należy wskazać kiedy to nastąpi (należy podać dzień, miesiąc i rok)?
    6. czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynków po ulepszeniu, a przed ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
    7. w jaki sposób, do jakich czynności (opodatkowanych, zwolnionych, niepodlegających podatkowi VAT) Wnioskodawca będzie wykorzystywał ulepszone budynki?
    8. czy ulepszone budynki będą udostępniane osobom trzecim na podstawie najmu, dzierżawy? Czy będzie to czynność odpłatna?
  6. Czy na dzień sprzedaży przez Wnioskodawcę, działka nr ….pozostanie niezabudowana?
  7. Czy przy nabyciu przez Wnioskodawcę „działek rolnych”, objętych pytaniem nr 2, będzie Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego? Jeśli nie, to dlaczego?
  8. Czy Wnioskodawca w związku z dostawą ww. działki …., występował z wnioskiem o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to proszę wskazać datę złożenia wniosku oraz zakres tego wniosku.

Wnioskodawca wskazał:

Ad. 1

Wnioskodawca na dzień udzielania niniejszych wyjaśnień nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Będzie nim jednak na moment realizacji zdarzenia przyszłego, o którym mowa w złożonym wniosku.

Ad 2.

Działki …. i ….. nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w bieżącej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nabędzie wskazane nieruchomości z zamiarem ich sprzedaży.

Ad 3.

Działki objęte zakresem pytania nr 1, nie będą wykorzystywane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy, natomiast w jego ocenie ,czynność sprzedaży tych nieruchomości będzie spełniać przesłanki działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Ad 4.

Działki objęte zakresem pytania nr 1 nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Ad 5.

Przy nabyciu ww. działek Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż otrzyma je w drodze przekazania przedsiębiorstwa spółki komandytowej, której jest wspólnikiem. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Ad 6.

Ww. nie będą udostępnione przez Wnioskodawcę osobom trzecim.

Ad 7.

Budynek magazynowy, zespół murowanych boksów garażowych oraz murowany budynek rozdzielni głównej, znajdujące się na działce nr …. są budynkami, o których mowa w art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.

Ad 8.

W ocenie Wnioskodawcy, do istniejących budynków właściwe będzie zastosowanie poniższych symboli PKOB do budynków posadowionych na działce ….

  • budynek magazynowy - sekcja I, dział 12, grupa 125, klasa 1252 - zbiorniki, silosy i budynki magazynowe;
  • zespół murowanych boksów garażowych - sekcja I, dział 12, grupa 124, klasa 1242 - budynki garaży;
  • murowany budynek rozdzielni głównej - sekcja I, dział 12, grupa 125, klasa 1251 - budynki przemysłowe.

Ad 9.

Poszczególne budynki są trwale związane z gruntem.

Ad 10.

Jak wskazano w złożonym wniosku działkę ……. wraz z posadowionymi na niej budynkami do spółki komandytowej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, wniósł aportem były komplementariusz tej spółki w roku 2013. Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, pierwsze zasiedlenie przedmiotowych budynków w rozumieniu przepisów ustawy o VAT nastąpiło w latach 50 XX wieku. Były to nieruchomości wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą przez zakład przemysłowy. Wnioskodawca nie jest w stanie określić dokładnej daty, niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że pierwsze zasiedlenie miało miejsce co do całości budynków i upłynęły od niego ponad dwa lata.

Ad 11.

Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy pierwsze zasiedlenie nastąpiło w odniesieniu do całości budynków.

Ad 12.

Pierwsze zasiedlenie budynków nastąpiło w wyniku prowadzenia na ich terenie działalności gospodarczej przez pierwszego właściciela.

Ad 13.

Pomiędzy pierwszym zasiedleniem przedmiotowych budynków a ich dostawą upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Ad 14.

Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, pierwsze zasiedlenie przedmiotowych budynków w rozumieniu przepisów ustawy o VAT przez pierwszego właściciela nastąpiło w latach 50. XX wieku. Były to nieruchomości wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą przez zakład przemysłowy. Wnioskodawca nie jest w stanie określić dokładnej daty, niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że od pierwsze zasiedlenie miało miejsce co do całości budynków i upłynęły od niego ponad dwa lata.

Ad 15.

Wnioskodawca po nabyciu ww. działek, a przed ich d

ostawą, nie zamierza dokonywać żadnych ulepszeń budynków posadowionych na działce nr …..

Ad 16.

Na dzień sprzedaży działka nr ….. pozostanie niezabudowana.

Ad 17.

Przy nabyciu „działek rolnych” Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż otrzyma je w drodze przekazania przedsiębiorstwa spółki komandytowej, której jest wspólnikiem. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Ad 18.

Wnioskodawca w związku z dostawą działki …. nie występował z wnioskiem o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy sprzedaż Nieruchomości Inwestycyjnej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT według podstawowej stawki w wysokości 23%?
  2. Czy darowizna Gruntów Rolnych na rzecz członka najbliższej rodziny będzie stanowić transakcję objętą zakresem ustawy VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Z treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Jak wynika z art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W myśl powołanych wyżej przepisów, grunt spełnia definicję towaru, wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, a jego sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

W tym miejscu wskazać należy, że przedmiotem dostawy będzie prawo użytkowania wieczystego wyodrębnionych geodezyjnie działek gruntu, zatem należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2018 r., poz. 1916), dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Każda działka gruntu wchodząca w skład nieruchomości stanowi samodzielnie wyodrębnioną całość, która może być przedmiotem odrębnej dostawy, opodatkowanej właściwą stawką podatkową.

Tym samym w sytuacji sprzedaży działek (prawa użytkowania wieczystego), nawet w przypadku, gdy są one objęte jedną księgą wieczystą, zbycie to na gruncie przepisów podatkowych należy rozpatrywać oddzielnie w odniesieniu do każdej z tych działek. Zatem określenie stawki, bądź zwolnienia, nie może być rozszerzane na całą nieruchomość, lecz winno być przyporządkowane do działki lub części działki, która spełnia warunki wynikające z przepisów uprawniające do stosowania preferencji.

Uwzględniając powyższe, objęta jedną transakcją może być cała nieruchomość, składająca się z kilku działek gruntów, objętych jedną księgą wieczystą, lecz przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT będzie każda z tych działek odrębnie lub części tych działek.

Działka …..

Zakres i zasady zwolnienia od podatku VAT dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o VAT.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub
  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego wynika, że przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała czy użytkowana, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b - stosownie do art. 43 ust. 7a - nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Natomiast, treść art. 29a ust. 8 ustawy stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższego przepisu nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29a ust. 9 ustawy).

Jak wskazano powyżej, od pierwszego zasiedlenia budynków posadowionych na działce ….. minęły ponad dwa lata. Od czasu zakupu przez byłego komplementariusza spółki komandytowej, od której Wnioskodawca otrzyma przedmiotowe nie były ponoszone na nie żadne wydatki. Nie było nakładów na ulepszenie czy modernizację tych budynków.

Jednocześnie Wnioskodawca nadmienia, że zakup działki oraz budynku był udokumentowany fakturą VAT ze stawką: zw., wystawioną na rzecz byłego komplementariusza spółki komandytowej, od której Wnioskodawca otrzyma przedmiotowe nieruchomości.

Zgodnie z cytowanym wcześniej art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu (jeżeli wydatki na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej).

W związku z powyższym stwierdzić należy, że zbycie przez Wnioskodawcę przedmiotowych budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż nie wystąpiły okoliczności wyłączające zwolnienie od podatku na podstawie tego przepisu. W przedmiotowej sprawie dostawa nie będzie bowiem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Działka …..

Podstawowa stawka podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast stosownie do treści art. 146aa ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w treści ustawy o VAT, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z powyższych przepisów wynika, że zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym itp.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen - „teren budowlany oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę".

Wprowadzony do ustawy przepis art. 2 pkt 33, w zgodny sposób odpowiada zatem treści ww. orzeczenia, gdyż cechę przeznaczenia pod zabudowę ustalić należy na podstawie określonych wprost w ustawie dokumentów prawa miejscowego.

Z powyższych przepisów wynika, że przeznaczenie określonego gruntu należy oceniać wyłącznie w oparciu o istniejący plan zagospodarowania przestrzennego oraz wydane decyzje o warunkach zabudowy nieruchomości.

W tym miejscu należy wskazać, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów - zarówno nieruchomości, jak i ruchomości - przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych - niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) - wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  1. towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  2. przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Analiza przepisów ustawy o VAT, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw gruntów lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego gruntu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT.

Jak wynika z opisu sprawy przedmiotem dostawy będzie prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej działki ….. Nieruchomość ta w planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczona jako tereny przemysłowe. Zakup działki ….. był opodatkowany według stawki 23%.

Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki …., z uwagi na fakt, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest oznaczona jako tereny przemysłowe nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki 1328/31 nie będzie również korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, bowiem działka ta nie była wykorzystywana wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku.

Zatem sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki …., będzie - w ocenie Wnioskodawcy - podlegać opodatkowaniu wg podstawowej tj. 23% stawki podatku - zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Ad 2

Jak wskazano wyżej, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów na terytorium kraju,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Cechą wspólną wszystkich czynności opodatkowanych podatkiem VAT jest ich przedmiot, czyli towar lub usługa, w rozumieniu ustawy.

Towarami, według art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Opodatkowaniu podatkiem VAT, co do zasady, podlega tylko taka dostawa towarów, która ma charakter odpłatny. Jednak w ściśle określonych przypadkach nieodpłatne zbycie towarów może być również przedmiotem opodatkowania tym podatkiem.

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości bądź w części.

Powyższe oznacza, że darowiznę uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem, importem lub wytworzeniem tych towarów lub ich części składowych.

W konsekwencji niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów (w tym darowizny) - w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy - jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Jak wynika z powyższego darowizna jest umową cywilnoprawną, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

Z okoliczności sprawy wynika, iż Wnioskodawcy (ani poprzednikom prawnym) nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia Gruntów Rolnych mających być przedmiotem darowizny. Zatem w analizowanej spawie nie zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, dające podstawę do uznania nieodpłatnego przekazania towaru (darowizny ziemi rolnej) za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów.

Podsumowując, planowana darowizna Gruntów Rolnych przez Wnioskodawcę na rzecz członka najbliższej rodziny nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zastosowania stawki 23% dla dostawy prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki nr 1328/31.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy – przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W związku z powyższym zaznacza się, że podmiot dokonujący czynności, polegające na wykorzystaniu nieruchomości dla celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi obecnie działalność gospodarczą jako wspólnik (komplementariusz) spółki komandytowej. W związku ze zmianą strategii biznesowej wspólnicy spółki komandytowej podejmą w niedalekiej przyszłości uchwałę o zakończeniu działalności spółki bez przeprowadzenia likwidacji. Jednomyślna uchwała wspólników o innym sposobie zakończenia działalności gospodarczej pozwoli na rozwiązanie spółki i podział jej majątku w taki sposób, że Wnioskodawca przejmie majątek spółki i będzie kontynuował działalność w formie indywidualnej działalności gospodarczej. W skład majątku otrzymanego w związku z zakończeniem działalności spółki komandytowej Wnioskodawca otrzyma prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością usytuowanych na gruncie budynków, dla których Sąd Rejonowy ….., IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę Wieczystą o numerze …... Nieruchomość objęta księgą wieczystą ….. składa się z dwóch działek:

  • zabudowanej działki nr … przy nabyciu (prawa użytkowania wieczystego działki oraz własności posadowionych na niej budynków), której byłemu komplementariuszowi spółki komandytowej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT - transakcja objęta była zwolnieniem wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
  • niezabudowanej działki …. przy nabyciu (prawa użytkowania wieczystego), której byłemu komplementariuszowi spółki komandytowej przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT-transakcja była opodatkowana, zgodnie z ówcześnie obowiązującym art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Działki …. i …. nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę w bieżącej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nabędzie wskazane nieruchomości z zamiarem ich sprzedaży. Działki objęte zakresem pytania nr 1 nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Przy nabyciu ww. działek Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż otrzyma je w drodze przekazania przedsiębiorstwa spółki komandytowej, której jest wspólnikiem. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Budynek magazynowy, zespół murowanych boksów garażowych oraz murowany budynek rozdzielni głównej, znajdująca się na działce nr ….. są budynkami, o których mowa w art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. Poszczególne budynki są trwale związane z gruntem. Zgodnie z wiedzą Wnioskodawcy, pierwsze zasiedlenie przedmiotowych budynków w rozumieniu przepisów ustawy o VAT nastąpiło w latach 50 XX wieku. Były to nieruchomości wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą przez zakład przemysłowy. Wnioskodawca nie jest w stanie określić dokładnej daty, niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że pierwsze zasiedlenie miało miejsce co do całości budynków i upłynęły od niego ponad dwa lata. Wnioskodawca po nabyciu ww. działek, a przed ich dostawą, nie zamierza dokonywać żadnych ulepszeń budynków posadowionych na działce nr ….

Odnosząc się do przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego, wskazać należy, że w ustawie, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy wynika, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub,
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku, ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Dodatkowo wskazać należy, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle (art. 29a ust. 8 ustawy).

W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym ww. obiekty są posadowione. Powyższy przepis, obejmuje swoim zakresem, także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Jak wskazał Wnioskodawca, budynek magazynowy, zespół murowanych boksów garażowych oraz murowany budynek rozdzielni głównej, znajdujące się na działce nr ….. są budynkami, o których mowa w art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane. Pierwsze zasiedlenie przedmiotowych budynków w rozumieniu przepisów ustawy o VAT nastąpiło w latach 50 XX wieku. Były to nieruchomości wykorzystywane do celów związanych z działalnością gospodarczą przez zakład przemysłowy. Pierwsze zasiedlenie miało miejsce co do całości budynków i upłynęły od niego ponad dwa lata. Wnioskodawca po nabyciu ww. działek, a przed ich dostawą, nie zamierza dokonywać żadnych ulepszeń budynków posadowionych na działce nr ….

Tym samym spełnione są warunki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dla dostawy ww. budynków posadowionych na działce ….

Zatem skoro sprzedaż budynków znajdujących się na działce nr ….. będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to dostawa gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym, na którym budynki te są posadowione, także będzie zwolniona z podatku VAT stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, że badanie przesłanek dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, jest bezzasadne, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Odnosząc się do opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki nr …/…, wskazać należy, że w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Powyższe oznacza, że zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, itp.

Na podstawie art. 2 pkt 33 ustawy, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z przytoczonych przepisów wynika, że przeznaczenie określonego gruntu należy oceniać wyłącznie w oparciu o istniejący plan zagospodarowania przestrzennego oraz wydane decyzje o warunkach zabudowy nieruchomości.

W tym miejscu należy zauważyć, że w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r., poz. 293 z późn. zm.), kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.

Jak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - w myśl art. 4 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:

  • lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
  • sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.

W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen - „teren budowlany” oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że przedmiotem dostawy będzie prawo użytkowania wieczystego niezabudowanej działki …/…. Nieruchomość ta w planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczona jako tereny przemysłowe. Zatem działka …/…, którą Wnioskodawca zamierza sprzedać, będzie traktowana w myśl art. 2 pkt 33 ustawy jako teren budowlany, który nie będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Skoro nie można zastosować zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy (tj. teren ma charakter budowlany), to należy przeanalizować warunki do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wskazano wyżej, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

  • towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
  • brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Zatem sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki …/…., nie będzie korzystała ze zwolnienia zarówno na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 – stanowi teren budowlany, jak i na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, bowiem działka ta nie będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku.

W konsekwencji, w związku z powyższymi okolicznościami, sprzedaż działki …. będącej przedmiotem wniosku, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynków posadowionych na działce nr …/… wraz z prawem użytkowania wieczystego oraz braku zwolnienia od podatku VAT dla dostawy prawa użytkowania wieczystego działki niezabudowanej nr …/…, należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii objętej pytaniem nr 2, wskazać należy ponownie powołać art. 7 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości bądź w części.

Powyższe oznacza, że darowiznę uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem, importem lub wytworzeniem tych towarów lub ich części składowych.

W konsekwencji niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów (w tym darowizny) – w świetle brzmienia art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje darowiznę nieruchomości wymienionych w punktach 1-11 niniejszego wniosku „Gruntów Rolnych" na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (członka najbliższej rodziny). Ponadto Wnioskodawca wskazał, że przy nabyciu „działek rolnych” Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż otrzyma je w drodze przekazania przedsiębiorstwa spółki komandytowej, której jest wspólnikiem. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Natomiast stosownie do treści art. 890 § 1 ww. Kodeksu cywilnego, oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Powyższy wymóg koresponduje z treścią art. 158 Kodeksu cywilnego, w myśl którego, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.

Jak wynika z powyższego darowizna jest umową cywilnoprawną, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

W tym miejscu należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych, z wyjątkiem przekazania towarów spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Natomiast zużycie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy dokonywane jest na rzecz podmiotów i na cele wymienione w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, pod warunkiem, że przysługiwało prawo do odliczania podatku naliczonego.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że aby nieodpłatne przekazanie towarów – w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy – podlegało opodatkowaniu VAT, konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

  • nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Generalnie zatem, z uwagi na brzmienie art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów (rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności darowizny, pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało prawo do całkowitego albo częściowego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że darowizna Gruntów Rolnych na rzecz członka najbliższej rodziny w świetle art. 7 ust. 2 ustawy nie zostanie uznana za dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zatem nie będzie podlegała ustawie o podatku od towarów i usług, ponieważ w stosunku do wydatków poniesionych na nabycie ww. nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podsumowując, darowizna Gruntów Rolnych na rzecz członka najbliższej rodziny nie będzie stanowiła dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, a tym samym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy objęte zakresem pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy i wskazaniu przez Wnioskodawcę, iż przy nabyciu działek inwestycyjnych i „działek rolnych” Wnioskodawcy nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż otrzyma je w drodze przekazania przedsiębiorstwa (zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy) spółki komandytowej, której jest wspólnikiem, tym samym przyjęto to jako element zaistniałego stanu faktycznego i kwestia ta nie była przedmiotem oceny tut. Organu. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej:

  • zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynków posadowionych na działce nr …/… wraz z prawem użytkowania wieczystego,
  • braku zwolnienia od podatku VAT dla dostawy prawa użytkowania wieczystego działki niezabudowanej nr …/….,
  • niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT darowizny gruntów rolnych.

Natomiast w pozostałym zakresie wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ……, który ją wydał (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj