Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4010.46.2021.1.AS
z 14 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 8 lutego 2021 r. (data wpływu 17 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawcy Kosztów Okołotransakcyjnych związanych z transakcjami nabycia akcji (udziałów) Spółek w dacie ich poniesienia jako kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 lutego 2021 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest (…) przedsiębiorstwem w Polsce, działającym w głównej mierze w sektorach: (…). Zamierzeniem Wnioskodawcy jest stworzenie − przy wsparciu (…) − jeszcze silniejszego, zintegrowanego (…), zdolnego do skutecznego konkurowania na międzynarodowych rynkach, odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze (…). W tym celu Wnioskodawca nabył lub zamierza nabyć większościowe pakiety akcji (udziałów) innych spółek sektora (…), w szczególności spółek: X. S.A., Y. S.A. oraz Z. S.A. [dalej: „Spółki”]. Wnioskodawca nie zamierza zbywać w przyszłości akcji (udziałów) Spółek.


W efekcie tych przejęć Wnioskodawca zakłada, iż będzie w stanie w średnim i długim okresie zwiększyć i zdywersyfikować swoje przychody oraz zabezpieczyć i zachować ich źródła, w szczególności poprzez:

  • wejście (przy wsparciu i z wykorzystaniem doświadczeń oraz sieci dystrybucyjnych Spółek) na nowe dla siebie rynki produktów lub usług oraz umocnienie się na rynkach, na których Wnioskodawca już jest obecny, poprzez skorzystanie z możliwości dotarcia ze swoją ofertą do klientów Spółek,
  • pozyskanie mocniejszej pozycji (jako znacząco powiększona − w wyniku przejęcia Spółek − Grupa Kapitałowa) przy negocjowaniu z dostawcami cen zakupu (…), co potencjalnie może dać możliwość nabywania ich taniej niż obecnie,
  • zwiększenie możliwości rozwoju inwestycyjnego z uwagi m.in. na wzrost możliwości finansowych niezbędnych do realizacji dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych (możliwość przeprowadzania w przyszłości wspólnie ze Spółkami inwestycji, których Wnioskodawca nie byłby w stanie sfinansować samodzielnie),
  • możliwość korzystania z licznych efektów synergii po stronie dochodowej i kosztowej.


W związku z transakcją nabycia pakietów akcji (udziałów) Spółek Wnioskodawca poniósł lub poniesie szereg wydatków, które podzielić można na dwie grupy.


Pierwszą grupą są wydatki związane bezpośrednio z nabyciem akcji (udziałów) Spółek [dalej: „Koszty Nabycia”], które swoim zakresem obejmowały lub obejmą:

  • koszty nabycia akcji (udziałów), czyli uiszczoną sprzedającym cenę nabycia akcji (udziałów),
  • koszty notarialne związane ze sporządzeniem umów zakupu akcji (udziałów),
  • koszty podatku od czynności cywilnoprawnych od nabycia akcji (udziałów),
  • koszty biura maklerskiego pośredniczącego w transakcji,
  • koszty rejestracji sprzedaży/nabycia akcji.


Drugą grupą wydatków związanych z nabyciem akcji (udziałów) Spółek są lub będą poniesione przez Wnioskodawcę wydatki, których celem jest zrealizowanie transakcji w sposób możliwie efektywny i bezpieczny pod względem kosztowym, czasowym oraz prawnym [dalej: „Koszty Okołotransakcyjne”], w tym w szczególności:

  • koszty doradztwa prawnego, inwestycyjnego, podatkowego i gospodarczego w procesie akwizycji,
  • koszty doradztwa w zakresie wyceny Spółek oraz alokacji ceny ich nabycia do odpowiedniego ujęcia w księgach,
  • koszty badania Spółek pod kątem prawnym, podatkowym, finansowym, technicznym i środowiskowym (tzw. due diligence),
  • koszty profesjonalnego wsparcia w zakresie negocjacji warunków nabycia akcji (udziałów) i szczegółów dokumentacji kontraktowej,
  • koszty doradztwa związanego ze wsparciem Wnioskodawcy w pozyskiwaniu niezbędnych zgód od organów regulacyjnych, w tym (…) i (…) oraz doradztwa w procesie wypełniania wskazanych Wnioskodawcy przez te organy warunków, od których ta zgoda jest uzależniona,
  • koszty doradztwa w zakresie przygotowania projekcji finansowych,
  • koszty wyjazdów (koszty usług hotelowych, biletów lotniczych) w sprawach dotyczących nabycia ww. akcji (udziałów),


Koszty Okołotransakcyjne ponoszone są więc przede wszystkim w celu określenia sytuacji prawnej, finansowej i podatkowej nabywanych Spółek, zdobycia wiedzy na temat sposobu ich funkcjonowania, jak również właściwego ustrukturyzowania transakcji nabycia akcji (udziałów) tych podmiotów oraz dokonania tego w zgodzie z wymogami prawnymi. Dzięki pracy wykonanej przez zewnętrznych doradców Spółka może należycie ocenić skutki ekonomiczne planowanego nabycia akcji (udziałów) i dzięki temu zminimalizować ryzyka finansowe, prawne i podatkowe związane z tą transakcją.


Koszty Okołotransakcyjne udokumentowane są fakturami wystawionymi Wnioskodawcy przez poszczególnych usługodawców.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


Czy opisane w treści niniejszego wniosku Koszty Okołotransakcyjne związane z transakcjami nabycia akcji (udziałów) Spółek stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy potrącalne w dacie ich poniesienia − zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 4d u.p.d.o.p.?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Koszty Okołotransakcyjne związane z transakcjami nabycia akcji (udziałów) Spółek stanowią koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy potrącalne w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 1 i ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1406, dalej: „u.p.d.o.p.”).


Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. W związku z tym, aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:

  • wydatek musi zostać rzeczywiście poniesiony i odpowiednio udokumentowany,
  • wydatek musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • celem poniesienia wydatku powinno być osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  • wydatek nie może stanowić kosztu wymienionego w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., zawierającego enumeratywną listę wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.


Jak wskazano w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., warunkiem koniecznym do uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu tej ustawy jest istnienie związku między poniesionym wydatkiem a powstaniem przychodu, bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem dotychczasowych źródeł przychodów. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe dla uznania poniesionego wydatku za koszt uzyskania przychodu należy każdorazowo ocenić, czy istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realna szansa powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowanie albo zabezpieczenie źródła ich uzyskiwania. Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został on poniesiony.


Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, wskazać należy, iż zakup akcji (udziałów) Spółek ma przede wszystkim na celu zwiększenie udziału Wnioskodawcy w rynku (…), ograniczenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy (poprzez uzyskanie niższych cen zakupu (…) oraz osiągnięcie efektu licznych synergii kosztowych), a także zwiększenie zdolności inwestycyjnych Wnioskodawcy.


Wszystkie wydatki określone jako Koszty Okołotransakcyjne przez Wnioskodawcę w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym są poniesione w związku z nabyciem akcji (udziałów) Spółek. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, spełniony jest podstawowy warunek niezbędny do uznania tych wydatków za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu u.p.d.o.p. Transakcje nabycia akcji (udziałów) Spółek nakierowane są bowiem na rozwój firmy Wnioskodawcy, jak i na umacnianie jego pozycji w branżach, w których działa lub zamierza działać. Tym samym wydatki te stanowią koszty związane z całokształtem działalności Wnioskodawcy i są ponoszone w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.


Ze względu na rodzaj związku z przychodami kosztami podatkowymi mogą być zarówno koszty, które bezpośrednio przyczyniają się do osiągnięcia przychodów (tzw. koszty bezpośrednie), jak i koszty, które jedynie w pośredni sposób mają wpływ na generowanie przychodów, w tym koszty, których poniesienie nie będzie wprost skutkowało wzrostem konkretnych przychodów, ale wpłynie na możliwość uzyskiwania przychodów w ogóle − na zachowanie bądź zabezpieczenie źródła przychodów (tzw. koszty pośrednie).


Ustawodawca w obowiązujących przepisach u.p.d.o.p. nie zdefiniował charakteru związku, który decydowałby o kwalifikacji danego kosztu jako kosztu bezpośredniego lub pośredniego.


Zasadniczo do kosztów bezpośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami należy jednak zaliczać wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z konkretnymi przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy w związku z charakterem prowadzonej działalności tj. konkretne koszty, do których można przypisać konkretne przychody, np. koszty materiałów wykorzystywanych w trakcie realizacji budowy, koszty energii elektrycznej zużywanej na placu budowy, koszty podwykonawców świadczących usługi związane z realizacją danego projektu, czy − w przypadku przychodów ze sprzedaży akcji bądź udziałów − wydatki na ich objęcie lub nabycie (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.).


Natomiast pośrednie koszty uzyskania przychodów to takie wydatki, których nie da się przypisać wprost do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia. Nie pozostają one w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika, brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód. Każdy z tych wydatków jest związany z działalnością prowadzoną przez podatnika i przyczynia się w sposób ogólny do osiągania przez niego przychodów. Nie można jednak ustalić, uzyskaniu jakiego konkretnego przychodu dany wydatek służy, np. koszty ogólnoadministracyjne, wydatki na reklamę, marketing, szkolenia pracowników czy doradztwo.


Zgodnie z art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. A jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.


Równocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (tj. zaksięgowano) na podstawie otrzymanej przez podatnika faktury bądź innego dowodu, z wyłączeniem ujętych jako koszty rezerw lub biernych rozliczeń międzyokresowych.


O ile zatem opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym powyżej Koszty Nabycia akcji (udziałów) Spółek są niewątpliwie bezpośrednimi kosztami uzyskania przychodów Wnioskodawcy (jako że są to wydatki niezbędne i bezpośrednio związane z nabyciem tych akcji/udziałów), to już opisane tam Koszty Okołotransakcyjne należy zakwalifikować do pośrednich kosztów uzyskania przychodów.


Kosztów Okołotransakcyjnych, jakie zostały lub zostaną przeniesione przez Wnioskodawcę, nie sposób bowiem uznać za „wydatki na nabycie” akcji (udziałów), warunkujące w sposób bezpośredni zawarcie tego rodzaju transakcji nabycia. Tego typu koszty mają bowiem inną charakterystykę − są to koszty niewątpliwie związane i niezbędne do podjęcia decyzji o nabyciu akcji (udziałów) i przeprowadzeniu tej transakcji w sposób możliwie najkorzystniejszy, a jednocześnie bezpieczny dla podatnika, tj. będące wydatkami o charakterze ogólnym, związanymi z nabyciem akcji (udziałów) w sposób jedynie pośredni. Koszty Okołotransakcyjne w zakresie wszelkiego doradztwa, w szczególności doradztwa prawnego, inwestycyjnego, podatkowego i gospodarczego, sporządzenia due diligence i wycen Spółek są ponoszone przez Wnioskodawcę w celu określenia sytuacji prawnej, finansowej i podatkowej nabywanych podmiotów, uzyskania informacji na temat sposobu ich działania, jak również właściwego ustrukturyzowania transakcji nabycia akcji (udziałów) i przeprowadzenia jej w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Skorzystanie przez Wnioskodawcę z ww. usług powoduje, że ma on też możliwość należycie ocenić skutki ekonomiczne planowanego nabycia akcji (udziałów) i dzięki temu zminimalizować ryzyka finansowe, prawne i podatkowe związane z tą transakcją.


Poniesienie przez Wnioskodawcę Kosztów Okołotransakcyjnych nie jest zatem formalnie niezbędne dla nabycia akcji (udziałów) Spółek, pozwala mu jedynie na podjęcie właściwej decyzji co do dokonania transakcji oraz − w przypadku gdy po dokonaniu analiz okaże się ona być dla niego korzystna i opłacalna − na przeprowadzenie transakcji w sposób efektywniejszy ekonomicznie, szybszy i bezpieczniejszy (w szczególności usuwając lub minimalizując choćby ryzyka prawne i podatkowe), niż miałoby to miejsce bez ich poniesienia. Dlatego też w pełni uzasadnione jest stanowisko Wnioskodawcy, iż Koszty Okołotransakcyjne − jako pośrednie koszty uzyskania przychodu Wnioskodawcy - powinny być potrącalne w dacie ich poniesienia.


Identyczne stanowisko w odniesieniu do ogółu kosztów doradczych (analogicznych do Kosztów Okołotransakcyjnych) ponoszonych przez podatników przy okazji nabycia akcji lub udziałów w innych spółkach jednolicie prezentują od lat w interpretacjach indywidualnych organy interpretacyjne.


Choćby w interpretacji z 28 lutego 2017 r. sygn. 1462-IPPB3.4510.1.2017.1.MC Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał za prawidłowe następujące stanowisko podatnika: „(...) poniesione przez Spółkę Koszty planowania [tożsame z Kosztami Okołotransakcyjnymi opisanymi w niniejszym wniosku − przyp. Wnioskodawcy] opisane w stanie faktycznym, związane z nabyciem udziałów/akcji Spółek ciepłowniczych, stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 4d w związku z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT tj. w momencie ich poniesienia. (...) są to koszty niewątpliwie związane i niezbędne do podjęcia decyzji o nabyciu udziałów/akcji, tj. będące wydatkami o charakterze ogólnym, związane z nabyciem udziałów/akcji w sposób pośredni. (...) zostały poniesione w celu określenia sytuacji prawnej, finansowej i podatkowej nabywanych podmiotów, uzyskania informacji na temat sposobu ich działania, jak również właściwego ustrukturyzowania transakcji nabycia udziałów/akcji w tych podmiotach. Skorzystanie przez Spółkę z ww. usług spowodowało, że Spółka miała możliwość należycie ocenić skutki ekonomiczne planowanego nabycia udziałów/akcji i dzięki temu zminimalizować ryzyka finansowe, prawne i podatkowe związane z tą transakcją. Jednocześnie należy zauważyć, że nabywane usługi umożliwią Spółce poznanie sytuacji rynkowej podmiotu, którego udziały/akcje nabywa. W szczególności dały sposobność poznania praktycznych problemów prawnych, finansowych, podatkowych, komercyjnych i operacyjnych, z jakimi na co dzień spotyka się ten podmiot”.


Podobnie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 19 stycznia 2016 r. sygn. IBPB-1-1/4510-189/15/EN uznał, że poniesione w procesie nabycia udziałów w innej spółce wydatki na nabycie szeregu usług umożliwiających przeprowadzenie tej transakcji, tj. m.in. koszty doradztwa prawnego, pośrednictwa, doradztwa podatkowego, dokonania analiz i wyceny „należy kwalifikować do kosztów „pośrednich”, gdyż nie mają one bezpośredniego odzwierciedlenia w uzyskanych przychodach, ale ich poniesienie może mieć wpływ na ich uzyskanie”, w szczególności zaś: „nie będzie miał w tej sytuacji również zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy CIT (...). Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na nabycie” oznacza bowiem, że do kosztów − ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji − zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów lub akcji. Opisane we wniosku wydatki nie są wydatkami bez których transakcja zakupu udziałów nie doszłaby do skutku, a zatem nie są to wydatki na nabycie udziałów, o których mowa w cytowanym wyżej przepisie”.


Identyczne podejście zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 20 marca 2014 r. sygn. ITPB3/423-619/13/MK, w której za prawidłowe uznał następujące stanowisko podatnika: „wydatki opisane w stanie faktycznym [tożsame z Kosztami Okołotransakcyjnymi opisanymi w niniejszym wniosku − przyp. Wnioskodawcy], związane z nabyciem udziałów/akcji innych spółek, stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie poniesienia. (...) za „wydatki na objęcie akcji” uznać należy samą cenę uiszczoną za akcje powiększoną o poniesione koszty, które w sposób oczywisty i bezpośredni warunkują skuteczne nabycie akcji. (...) Do wydatków na objęcie udziałów/akcji zaliczyć należy, w ocenie Wnioskodawcy, wyłącznie wydatki niezbędne i bezpośrednio związane z nabyciem udziałów takie jak: opłaty notarialne, prowizję biura maklerskiego, podatek od czynności cywilnoprawnych. (...) Z kolei wydatki wymienione w opisie stanu faktycznego, jakie zostały/zostaną przeniesione przez X. na Spółkę (wydatki na usługi doradcze, konsultingowe, prawne, badanie due dilligence) nie sposób uznać za „wydatki na objęcie akcji”, warunkujące w sposób bezpośredni zawarcie transakcji nabycia udziałów. Tego typu koszty mają bowiem inną charakterystykę − są to koszty niewątpliwie związane z nabyciem udziałów/akcji, ale o charakterze ogólnym, związane z nabyciem udziałów/akcji w sposób pośredni”.


Również w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19 września 2013 r. sygn. IPTPB3/423-230/13-2/GG czytamy: „W kategorii wydatków na nabycie akcji nie mieszczą się natomiast - jak prawidłowo podnosi Wnioskodawca − koszty usług doradczych i fachowych analiz związanych z tą transakcją. Ich poniesienie nie jest konieczne dla nabycia akcji. Wydatki te mogą jednak stanowić pośrednie koszty uzyskania przychodów. Dokonanie specjalistycznej analizy finansowych i prawnych skutków działań prowadzonych bądź też planowanych przez podatnika wpływa bowiem na trafność podejmowanych decyzji gospodarczych, co znajduje odbicie w wielkości osiąganych przychodów. Reasumując, wszystkie wydatki poniesione w związku z nabyciem udziałów/akcji, w tym m.in. za usługi doradcze związane z transakcją kupna-sprzedaży udziałów/akcji, jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem, są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, o ile spełniają warunki zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy”.


Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie własnego stanowiska przedstawionego w niniejszym wniosku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj