Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-2.4012.126.2021.1.AMO
z 26 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 22 lutego 2021 r. (data wpływu 26 lutego 2021 r.), uzupełnionym pismem z 15 kwietnia 2021 r. (data wpływu 21 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nieruchomości (działek nr 1, 2, 3, 4, 5) od Sprzedających – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nieruchomości (działek nr 1, 2, 3, 4, 5) od Sprzedających.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z 15 kwietnia 2021 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (z uwzględnieniem pisma stanowiącego uzupełnienie wniosku).

Dnia … 2017 r. spółka … spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Kupujący”) zawarła umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości z następującymi osobami fizycznymi:

  • K. K., będącym właścicielem zabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości G., w gminie B., w powiecie …, w województwie … oznaczonej numerem …, dla której Sąd Rejonowy dla … w …, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …. Współwłasność nieruchomości została nabyta w drodze umowy sprzedaży nieruchomości z … 1971 r. W chwili nabycia własności nieruchomości był on kawalerem, zaś przez cały czas trwania jego małżeństwa nieruchomość stanowiła składnik jego majątku osobistego, gdyż nie zawarł on umowy majątkowej rozszerzającej wspólność ustawową. W dziale I, III i IV księgi wieczystej nie ma żadnych wzmianek.
    W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca sprostował, iż przedmiotem sprzedaży będzie działka nr 1, która została wydzielona z działki gruntu nr …, dla której Sąd Rejonowy dla … w … – XVI wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą numer ….
  • B. S., będącą współwłaścicielką niezabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości G., w gminie B., w powiecie …, w województwie … oznaczonej numerem …, …, … oraz …, dla której Sąd Rejonowy dla … w ... XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …, z czego przedmiotem nabycia będzie wyłącznie działka nr …. Współwłasność nieruchomości została nabyta w drodze postanowienia Sądu Rejonowego dla … z … 2004 r. … o stwierdzeniu nabycia spadku po … W chwili nabycia współwłasności nieruchomości była ona wdową i w tym samym stanie cywilnym pozostaje dotychczas. W dziale I i IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów, natomiast w dziale III wpisane są służebność osobista na rzecz … oraz … polegająca na bezpłatnym korzystaniu do końca życia ostatniego z uprawnionych z połowy domu mieszkalnego znajdującego się na nieruchomości wraz z budynkiem gospodarczym, która wygasła wraz ze śmiercią uprawnionych.
    W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca sprostował, iż przedmiotem sprzedaży będzie działka nr 2, która została wydzielona z działki gruntu nr …, dla której Sąd Rejonowy dla … w … – XVI wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą numer ….
  • Ł. S., będącym współwłaścicielem niezabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości G., w gminie B., w powiecie …, w województwie … oznaczonej numerem …, …, … oraz …, dla której Sąd Rejonowy dla … w …, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …, z czego przedmiotem nabycia będzie wyłącznie działka nr …. Współwłasność nieruchomości została nabyta w drodze postanowienia Sądu Rejonowego dla … z … 2004 r. … o stwierdzeniu nabycia spadku po …. W dziale I i IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów, natomiast w dziale III wpisane są służebność osobista na rzecz … oraz … polegająca na bezpłatnym korzystaniu do końca życia ostatniego z uprawnionych z połowy domu mieszkalnego znajdującego się na nieruchomości wraz z budynkiem gospodarczym, która wygasła wraz ze śmiercią uprawnionych.
    W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca sprostował, iż przedmiotem sprzedaży będzie działka nr 2, która została wydzielona z działki gruntu nr …, dla której Sąd Rejonowy dla … – XVI wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą numer ….
  • P. W., będącą współwłaścicielką niezabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości G., w gminie B., w powiecie …, w województwie … oznaczonej numerem …, …, … oraz …, dla której Sąd Rejonowy dla … w …, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …, z czego przedmiotem nabycia będzie wyłącznie działka nr …. Współwłasność nieruchomości została nabyta w drodze postanowienia Sądu Rejonowego dla … z … 2004 r. … o stwierdzeniu nabycia spadku po …. Współwłasność w ww. nieruchomości stanowi jej składnik majątku osobistego, jako że nie zawarła ona umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność ustawową. W dziale I i IV księgi wieczystej nie ma żadnych wpisów, natomiast w dziale III wpisane są służebność osobista na rzecz … oraz … polegająca na bezpłatnym korzystaniu do końca życia ostatniego z uprawnionych z połowy domu mieszkalnego znajdującego się na nieruchomości wraz z budynkiem gospodarczym, która wygasła wraz ze śmiercią uprawnionych.
    W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca sprostował, iż przedmiotem sprzedaży będzie działka nr 2, która została wydzielona z działki gruntu nr …, dla której Sąd Rejonowy dla … w … – XVI wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą numer ….
  • J. K., będącym współwłaścicielem na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej niezabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości G., w gminie B., w powiecie …, w województwie … oznaczonej numerem …, … i 4, dla której Sąd Rejonowy dla … w …, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …, z czego przedmiotem nabycia będą wyłącznie działki nr … oraz 4. Współwłasność nieruchomości została nabyta w drodze umowy sprzedaży nieruchomości z … 1978 r. W dziale I i III księgi wieczystej nie ma żadnych wzmianek, natomiast w dziale IV wpisane są trzy hipoteki umowne na rzecz Banku Spółdzielczego w A., Oddział w B. oraz hipoteka umowna na rzecz Banku … S.A.
    W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca sprostował, iż przedmiotem sprzedaży będzie działka nr 3, która została wydzielona z działki nr …, dla której Sąd Rejonowy dla … w … – XVI wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą numer ….
  • L. K., będącą współwłaścicielką na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej niezabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości G., w gminie B., w powiecie …, w województwie … oznaczonej numerem …, … i 4, dla której Sąd Rejonowy dla … w …, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …, z czego przedmiotem nabycia będą wyłącznie działki nr … oraz 4. Współwłasność nieruchomości została nabyta w drodze umowy sprzedaży nieruchomości z … 1978 r. W dziale I i III księgi wieczystej nie ma żadnych wzmianek, natomiast w dziale IV wpisane są trzy hipoteki umowne na rzecz Banku Spółdzielczego w A., Oddział w B. oraz hipoteka umowna na rzecz Banku … S.A.
    W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca sprostował, iż przedmiotem sprzedaży będzie działka nr 3, która została wydzielona z działki nr …, dla której Sąd Rejonowy dla … w … – XVI wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą numer ….
  • P. K., będącym właścicielem zabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości G., w gminie B., w powiecie …, w województwie … oznaczonej numerem …, … i … o łącznym obszarze … m2, dla której Sąd Rejonowy dla … w …, XVI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr …, z czego przedmiotem nabycia będzie wyłącznie działka nr …. W chwili nabycia własności działek, tj. ….1971 r., był kawalerem. W działach I i III księgi wieczystej nie ma żadnych wzmianek, natomiast w dziale IV wpisana jest hipoteka umowna w wysokości … zł na rzecz Banku Spółdzielczego w A.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca sprostował, iż przedmiotem sprzedaży będzie działka nr 5, która została wydzielona z działki nr …, dla której Sąd Rejonowy dla … w … – XVI wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą numer ….

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego fragmentu obrębu P. w miejscowości G., w gminie B. zatwierdzonym uchwałą nr … Rady Gminy B. z dnia … 2018 r. (dalej jako: Uchwała) nieruchomości położone są na terenie oznaczonym symbolem P/U, tj. teren produkcji, usług, magazynów i składów przeznaczonym. Paragraf 26 pkt 2 Uchwały stanowi, że ustalenia dotyczące zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego:

  1. określa się możliwość realizacji przeznaczenia poprzez lokalizację obiektów budowlanych na cele:
    1. produkcji,
    2. usług komercyjnych, rzemiosła, w szczególności usług w postaci centrów logistycznych, usług magazynowania, usług transportu, usług komunikacji,
    3. handlu o powierzchni sprzedaży poniżej 400 m2, giełd handlowych, targowisk,
    4. parków technologicznych, parków naukowych,
    5. określa się możliwość lokalizacji obiektów budowlanych niezbędnych dla realizacji przeznaczenia, w szczególności:
      • zabudowy - budynkami produkcyjnymi, magazynowymi, gospodarczymi, usługowymi, handlowymi, biurowymi, socjalnymi i innymi z lokalami użytkowymi na cele przeznaczenia terenu, zabudowy pomocniczej jaki łączącymi różne sposobu użytkowania,
      • sieci uzbrojenia terenu, komunikacji wewnętrznej z drogami, dojazdami, dojściami, miejscami postojowymi.


    Sprzedający zobowiązali się zbyć, a Kupujący zobowiązał się do nabycia nieruchomości pod następującymi warunkami:

    1. uzyskania przez Sprzedawców zaświadczeń wydanych przez właściwy organ gminy, urząd skarbowy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w trybie art. 306g Ordynacji podatkowej oraz zaświadczeń wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzających, że Sprzedający nie mają zaległości z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych,
    2. przeprowadzenia przez Kupującego procesu analizy stanu prawnego nieruchomości i uznanie, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące,
    3. uzyskania przez Kupującego na jego koszt ustaleń z których będzie wynikało, iż warunki glebowo-środowiskowe nieruchomości umożliwiają realizacje planowanej przez niego inwestycji,
    4. potwierdzenia, że warunki techniczne (zaopatrzenia w media: wodę, gaz, energię elektryczną) umożliwiają realizację na nieruchomości planowanej inwestycji,
    5. potwierdzenia, że nieruchomości posiadają dostęp do drogi publicznej,
    6. uchwalenia i wejścia w życie (obowiązywanie) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego nieruchomości, którego ustalenia będą umożliwiać realizację planowanej przez Kupującego inwestycji,
    7. dokonania podziału geodezyjnego działki nr …,
    8. uzyskania przez Kupującego ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę planowanej przez niego inwestycji,
    9. uzyskania przez Kupującego warunków technicznych, pozwoleń, decyzji oraz zgód osób prawnych i fizycznych (w tym dostawców mediów) oraz jednostek samorządu terytorialnego i organów administracji publicznej na zmianę przebiegu mediów znajdujących się na objętych umową nieruchomościach, które to media (gazociągi linie energetyczne, wodociągi, linie telekomunikacyjne, rurociągi itp.) mogą znajdować się na nieruchomościach oraz kolidować z planowaną przez Kupującego inwestycją, i których zmiana przebiegu jest niezbędna do uzyskania przez Kupującego pozwolenia na budowy planowanej inwestycji,
    10. oświadczenia i zapewnienia Sprzedających, o których mowa w § 1 umowy przedwstępnej pozostaną ważne i aktualne w dniu podpisania umowy przenoszącej własność,
    11. przedstawienia przez Kupującego uchwały wspólników wyrażającej zgodę na nabycie nieruchomości.

    Warunki zawarcia umowy sprzedaży zostały zastrzeżone na korzyść Kupującego, co oznacza iż Kupujący ma prawo zażądać zawarcia umowy sprzedaży pomimo niespełnienia któregokolwiek z nich. Strony postanowiły, że umowa sprzedaży zostanie zawarta najpóźniej w terminie do … 2020 r., przy czym termin ten uległ zmianie i został zastąpiony terminem … 2021 r. Wydanie Kupującemu nieruchomości nastąpi w dniu zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Sprzedający wyrazili zgodę na cesję przez Kupującego przysługujących Kupującemu praw wynikających z umów zawartych w związku ze sprzedażą przedmiotowej nieruchomości na inną spółkę z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

    Sprzedawcy udzielili osobie fizycznej, działającej w imieniu Kupującego, nieodwołalnego pełnomocnictwa do … 2020 r. (obecnie zastąpionego terminem … 2021 r.) do:

    1. przeglądania akt księgi wieczystej, w tym składania wniosków o sporządzenie fotokopii i odpisów z akt oraz do odbioru tych fotokopii i odpisów, a także do przeglądania akt z których nieruchomości zostały wyłączone,
    2. uzyskania wydanych na podstawie art. 306g w zw. z art. 112 Ordynacji podatkowej zaświadczeń właściwych dla Sprzedających organu podatkowego, organu gminy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, o niezaleganiu lub stwierdzających zaległości z tytułu podatków bądź składek na ubezpieczenie społeczne,
    3. reprezentowania we wszystkich sprawach dotyczących uchwalenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego nieruchomości, bądź wydzieloną z niej działkę gruntu,
    4. uzyskania warunków technicznych przyłączenia nieruchomości do infrastruktury technicznej, w szczególności przyłączenia do sieci energetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacji deszczowej i sanitarnej lub innej infrastruktury umożliwiającej odprowadzanie wód opadowych oraz włączenie do dróg, w tym składania i podpisywania wniosków i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz odbioru,
    5. uzyskania decyzji - pozwolenia wodnoprawnego, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oddziaływania planowanej przez Kupującego inwestycji na środowisko, decyzji zezwalającej na prowadzenie badań archeologicznych, decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę na nieruchomości planowanej przez Kupującego inwestycji,
    6. uzyskania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, zmiany klasyfikacji gruntów oraz uzyskania decyzji dotyczącej gospodarowania masami ziemi podlegającymi ochronie,
    7. uzyskania decyzji o wycince drzew i krzewów oraz uzyskania decyzji o nasadzeniach zastępczych,
    8. uzyskania od właściwych organów administracji rządowej i samorządowej wszelkich zaświadczeń, informacji, wypisów lub wyrysów dotyczących stanu faktycznego i prawnego nieruchomości, koniecznych do kompleksowego badania jej stanu prawnego,
    9. składania wniosków o podziały nieruchomości w celu geodezyjnego wydzielenia działek gruntu odpowiednich dla zaplanowanej przez Kupującego inwestycji, do reprezentowania Sprzedawców w postępowaniach wszczętych na podstawie tych wniosków, a także odbioru wszelkich dokumentów, a zwłaszcza decyzji zatwierdzających podziały.

    Pełnomocnictwa obejmują prawo składania i podpisywania wniosków i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz odbioru decyzji, postanowień wypisów i wyrysów map i pism oraz korespondencji związanej z prowadzonymi postępowaniami administracyjnymi, a w szczególności z uzyskaniem pozwolenia na budowę i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, z zastrzeżeniem, że wszelkie koszty oraz opłaty w związku z ww. będą obciążały Kupującego. Ponadto, Sprzedawcy oświadczyli, że na wezwanie Kupującego udzielą wszelkich dalszych pełnomocnictw niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień itp., zarówno w formie pisemnej jak też innej formie szczególnej. W granicach umocowania pełnomocnik może dla niego ustanawiać innych pełnomocników.

    Do chwili sporządzania niniejszego wniosku, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, Kupujący uzyskał decyzję o warunkach technicznych przyłączy.

    W dacie zawarcia umowy przyrzeczonej zostanie dokonana cesja praw i obowiązków wynikających z umowy przedwstępnej z Kupującego na … spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawca”). W związku z tym, umowa przyrzeczona zostanie zawarta pomiędzy Sprzedawcami, a Wnioskodawcą. Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka została zawiązana na mocy aktu notarialnego z … 1994 r. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od … 2003 r. Zgodnie z odpisem aktualnym z Krajowego Rejestru Sądowego, przedmiotem działalności Wnioskodawcy według Polskiej Klasyfikacji Działalności są, między innymi:

    1. 46.41.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych,
    2. 13.90.Z Wykończenie wyrobów włókienniczych,
    3. 13.92.Z Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych,
    4. 13.95.Z Produkcja włóknin i wyrobów wykonanych z włóknin, z wyłączeniem odzieży,
    5. 13.96.Z Produkcja pozostałych technicznych i przemysłowych wyrobów tekstylnych,
    6. 13.99.Z Produkcja pozostałych wyrobów tekstylnych, gdzie indziej niesklasyfikowana,
    7. 46.15.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą,
    8. 46.16.Z Działalność agentów zajmujących się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów futrzarskich, obuwia i artykułów skórzanych,
    9. 46.76.Z Sprzedaż hurtowa pozostałych półproduktów,
    10. 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

    Po przeprowadzeniu transakcji Wnioskodawca zamierza zrealizować na nieruchomości inwestycję polegającą na wybudowaniu parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego. Po zrealizowaniu inwestycji, Wnioskodawca planuje prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem ww. parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego, która co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie planuje prowadzić działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

    Zbycie ww. działek od Sprzedawców będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług według stawki 23%.

    W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (z uwzględnieniem pisma stanowiącego uzupełnienie wniosku).

    Czy … Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie uprawniona do dokonania odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nieruchomości (działek nr 1, 2, 3, 4, 5) od Sprzedających, od podatku należnego?

    Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 u.p.t.u., w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    Jak zauważono choćby w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 grudnia 2017 r. znak 0111-KDIB3-1.4012.630.2017.2.JP, niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami), a konkretną transakcją opodatkowaną.

    Z przedstawionego stanu faktycznego wyraźnie wynika, że Wnioskodawca będzie wykorzystywał nieruchomości wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Jak wskazano wyżej, Wnioskodawca zamierza realizować na nieruchomościach inwestycję w postaci parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego, która będzie inwestycją związaną z wykonywaną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, a przez to opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

    W konsekwencji, spełniona jest przesłanka warunkująca prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony oraz istnienie ścisłego związku pomiędzy zakupem nieruchomości, a transakcją opodatkowaną. Podobnie wskazano choćby w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 grudnia 2018 r. znak 0114-KDIP1-3.4012.626.2018.4.MT.

    W takim przypadku, w ocenie Wnioskodawcy, będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. działek.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą”, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

    1. nabycia towarów i usług,
    2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

    Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

    Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

    Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

    W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

    Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    W myśl art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

    1. sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
    2. sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
    3. wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
    4. otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.

    Faktura stanowi podstawę dla nabywcy towaru lub usługi do odliczenia podatku naliczonego, bowiem z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy wynika, że podatkiem naliczonym jest kwota podatku wynikająca z faktury.

    Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

    Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

    Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

    Natomiast na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

    Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

    Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca, czyli Nabywca nieruchomości jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Po przeprowadzeniu transakcji Wnioskodawca zamierza zrealizować na nieruchomości inwestycję polegającą na wybudowaniu parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego. Po zrealizowaniu inwestycji, Wnioskodawca planuje prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem ww. parku magazynowo-logistyczno-produkcyjnego, która co do zasady podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca nie planuje prowadzić działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług. Tym samym nabyte nieruchomości będą przez Nabywcę wykorzystywane dla celów wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że w zakresie w jakim dostawa przedmiotowych nieruchomości (działek nr 1, 2, 3, 4, 5) będzie podlegała opodatkowaniu i nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, to Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nieruchomości (działek nr 1, 2, 3, 4, 5) od Sprzedających na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy. W analizowanej sprawie Wnioskodawca jest bowiem czynnym podatnikiem podatku VAT, a ww. działki będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zauważyć przy tym należy, że uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego Nabywca będzie mógł zrealizować, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy.

    Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem (a w szczególności opodatkowanie dostawy działek na rzecz Wnioskodawcy stawką podatku VAT 23% oraz braku zastosowania zwolnienia dla ww. dostawy) nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Opodatkowanie ww. transakcji dostawy stawką podatku VAT 23% przyjęto za element opisu sprawy.

    Jednocześnie podkreślić należy, iż tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Tut. Organ informuje, iż nie jest właściwy do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby weryfikację opisanego zdarzenia przyszłego.

    Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

    Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

    Końcowo tut. Organ informuje, że w związku z tym, iż złożony wniosek dotyczy jednego zdarzenia przyszłego, tj. prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie nieruchomości, to kwota należna z tytułu przedmiotowego wniosku wynosi 40 zł. Wnioskodawca w dniu 15 lutego 2021 r. wniósł opłatę w wysokości 480 zł, a zatem kwota 440 zł stanowi nadpłatę podlegającą zwrotowi zgodnie z art. 14f § 2b pkt 3 Ordynacji podatkowej i zostanie zwrócona na rachunek bankowy wskazany przez Wnioskodawcę w uzupełnieniu wniosku.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem Organu, który ją wydał (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

    W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

    Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy Prawo o postępowaniu przez sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj