Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-1.4011.51.2021.2.MK1
z 26 kwietnia 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 15 stycznia 2021 r. (data wpływu 21 stycznia 2021 r.) uzupełnione pismem z 31 marca 2021 r. (data nadania 31 marca 2021 r., data wpływu 31 marca 2021 r.), w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z 24 marca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.51.2021.1.MK1 (data doręczenia 29 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia certyfikatów inwestycyjnych przez spółkę jawną po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto Funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych objęcia certyfikatów inwestycyjnych przez spółkę jawną po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto Funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty.

Z uwagi na braki formalne, pismem z 24 marca 2021 r. (data nadania 24 marca 2021 r., data doręczenia 29 marca 2021 r.) Nr 0114-KDIP3-1.4011.51.2021.1.MK1, tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych.


Pismem z 31 marca 2021 r. (data nadania 31 marca 2021 r., data wpływu 31 marca 2021 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, który podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca planuje założenie (z inną osobą fizyczną lub spółką) spółki jawnej oraz przeniesienie do spółki jawnej posiadanych obecnie certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego (dalej: „Fundusz”). Na skutek tych czynności, spółka jawna stanie się z jednym z uczestników Funduszu. Spółka jawna nie będzie prowadziła działalności gospodarczej.


Spółka jawna, której wspólnikiem stanie się Wnioskodawca, planuje objęcie nowej emisji certyfikatów inwestycyjnych Funduszu. Objęcie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu nowej emisji nastąpi zgodnie z warunkami emisji.


Wynikająca z warunków nowej emisji cena emisyjna certyfikatów inwestycyjnych obejmowanych przez spółkę jawną, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca, może być niższa od przypadającej na certyfikat inwestycyjny wartości aktywów netto Funduszu (tzw. WANCI).


W odpowiedzi na wezwanie z 24 marca 2021 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.51.2021.1.MK1 Wnioskodawca dokonał uzupełnienia przedstawionego zdarzenia przyszłego:


Czy oferta Funduszu dotycząca objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty inwestycyjne jest/będzie skierowana do wszystkich klientów Funduszu?


Oferta Funduszu dotycząca objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto Funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty inwestycyjne będzie skierowana do wszystkich klientów Funduszu.


W jaki sposób spółka obejmie certyfikaty inwestycyjne w FIZ (wniesienie wkładu niepieniężnego, nabycie za gotówkę itp.)?


Spółka jawna obejmie certyfikaty inwestycyjne za gotówkę.


Co Wnioskodawca ma na myśli pisząc: „Spółka jawna nie będzie prowadziła działalności gospodarczej”?


Pisząc o tym, że spółka jawna nie będzie prowadziła działalności gospodarczej Wnioskodawca miał na myśli, że spółka jawna wyłącznie obejmie i będzie posiadała certyfikaty inwestycyjne. W przyszłości możliwe jest umorzenie certyfikatów lub ich zbycie przez spółkę. Spółka jawna nie będzie podejmowała innej aktywności, która stanowiłaby działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Czy przedmiotem działalności spółki jawnej jest/będzie obrót papierami wartościowymi, obrót certyfikatami inwestycyjnymi i czy spółka otrzymuje/będzie otrzymywać z tego tytułu pożytki? Proszę wskazać szczegółowo co będzie przedmiotem działalności spółki.


Przedmiotem działalności spółki jawnej będzie wyłącznie posiadanie certyfikatów inwestycyjnych.


Czy wspólnikami wskazanej we wniosku spółki jawnej są/będą wyłącznie osoby fizyczne?


Wspólnikami wskazanej w Wniosku spółki jawnej będą osoby fizyczne albo osoby fizyczne i podmioty niebędące osobami fizycznymi (ostateczny skład wspólników spółki jawnej nie jest jeszcze na tym etapie przesądzony).


Czy spółka ta stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych? Jeśli tak to od kiedy?


Spółka jawna nie stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.


W przypadku gdy spółka jawna stanie się podatnikiem CIT od 1 maja 2021 r. to czy Wnioskodawcę interesuje rozstrzygnięcie sprawy w stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2021 r. kiedy spółka jawna stanie się już podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych?


Z uwagi na to, że Spółka jawna nie stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, Wnioskodawcy nie interesuje rozstrzygnięcie sprawy w stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2021 r.


Jeżeli Wnioskodawca oczekuje również rozstrzygnięcia sprawy, w sytuacji gdy spółka jawna stanie się podatkiem CIT, to proszę wykazać interes prawny (status zainteresowanego) do złożenia wniosku ORD-IN ww. zakresie.
j.w.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy objęcie przez spółkę jawną, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca, certyfikatów inwestycyjnych Funduszu po cenie emisyjnej wynikającej z warunków emisji, która będzie niższa od wartości aktywów netto Funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty, spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawcy, objęcie przez spółkę jawną, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca, certyfikatów inwestycyjnych Funduszu po cenie emisyjnej wynikającej z warunków emisji certyfikatów inwestycyjnych, która to cena będzie niższa od wartości aktywów netto Funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty, nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:


Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału).


W kontekście powyższego przepisu, biorąc pod uwagę, że certyfikaty inwestycyjne zostaną objęte przez spółkę jawną, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, ilekroć w dalszej części uzasadnienia wniosku jest mowa o objęciu certyfikatów przez Wnioskodawcę, należy przez to rozumieć objęcie certyfikatów przez spółkę jawną, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem. Dla celów podatków dochodowych spółka jawna jest traktowana jako podmiot transparentny podatkowo (tj. przychody i koszty tej spółki alokowane są dla celów podatkowych do wspólników spółki), a w konsekwencji skutki podatkowe jakichkolwiek zdarzeń podatkowych w spółce jawnej - na gruncie podatku dochodowego - wystąpią po stronie wspólnika takiej spółki, tj. Wnioskodawcy.


Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 25b i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Jednocześnie, art. 11 ust. 2b ustawy o PIT stanowi, że w przypadku, gdy świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika. Co do wartości świadczenia, art. 11 ust. 2a ustawy o PIT stanowi, że wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.


Wnioskodawca wskazuje, że ustawa o PIT nie definiuje pojęcia "nieodpłatne świadczenie”. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się natomiast, że pojęcie "nieodpłatne świadczenie” obejmuje wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku, mające konkretny wymiar finansowy (por. uchwała składu 7 sędziów NSA z dnia 24 maja 2010 r. sygn. akt II FPS 1/10, orzeczenia.nsa.gov.pl).


Na kryterium wymiernej korzyści przy ustalaniu czy podatnik otrzymał nieodpłatne świadczenie, zwrócił również uwagę Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., wydanym w sprawie o sygnaturze K 7/13 (treść wyroku wraz z uzasadnieniem dostępna na stronie internetowej trybunal.gov.pl). Świadczenie częściowo odpłatne występuje zaś, gdy wartość odpłaty nie równoważy wartości otrzymanego świadczenia (por. J. Grabarczyk, Opodatkowanie przychodów z nieodpłatnych świadczeń, ABC 2009, Lex Omega).


Dla ustalenia zatem, czy dane zdarzenie powoduje powstanie przychodu w związku z otrzymaniem świadczenia odpłatnego bądź częściowo odpłatnego, niezbędne jest:

  1. ustalenie czy świadczenie miało miejsce,
  2. ustalenie czy miało miejsce otrzymanie świadczenia przez podatnika,
  3. ustalenie czy w związku z otrzymaniem świadczenia, podatnik otrzymał wymierną korzyść kosztem innego podmiotu.


Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w momencie objęcia przez spółkę jawną, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, certyfikatów inwestycyjnych Funduszu nowej emisji po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty:

  1. nie dojdzie do spełnienia na rzecz Wnioskodawcy jakiegokolwiek świadczenia skutkującego powstaniem przychodu podatkowego, jak też
  2. Wnioskodawca nie otrzyma korzyści kosztem jakiegokolwiek innego podmiotu, polegającej na zwiększeniu jego majątku lub zmniejszeniu jego zobowiązań.


Stanowisko zgodnie z którym objęcie papierów wartościowych (akcji, certyfikatów inwestycyjnych), bądź też udziałów w spółkach nie spowoduje powstania przychodu w momencie ich objęcia jest wyrażane w licznych orzeczeniach sądów administracyjnych oraz w interpretacjach indywidualnych przepisów prawa podatkowego, przykładowo w:

  • wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2089/15: „uznanie, iż przychód powstaje już w momencie objęcia akcji jako równowartość ceny rynkowej nabytych nieodpłatnie papierów wartościowych prowadziłoby do podwójnego opodatkowania części dochodu”,
  • wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. III SA/Wa 245/16: „Zgodnie z poglądami wyrażonymi we wskazanych wyżej wyrokach, treść art. 17 ust. 1 pkt 9, art. 20 ust.1 i art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. daje podstawy do wyprowadzenia wniosku, że objęcie udziałów (również w zamian za wkład pieniężny) jest neutralne podatkowo w dacie tego zdarzenia, ale podlega opodatkowaniu w momencie odpłatnego zbycia udziałów, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f. Dopiero w tym momencie ujawnia się bowiem rzeczywisty przychód z objęcia udziałów.”,
  • interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 stycznia 2018 r., o sygnaturze ITPB1/415-998/13/18-S/AK, w której organ podatkowy potwierdził, iż: „w momencie objęcia udziałów w Spółce nie powstanie po jego stronie dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód związany z objętymi udziałami powstanie dopiero w momencie ich zbycia w celu umorzenia. Przedmiotowy dochód, jako dochód należący do źródła „kapitały pieniężne" opodatkowany zostanie stawką 19%”,
  • Interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w dniu 10 października 2012 r., o sygnaturze ILPB2/415-662/12-2/JK, w której organ podatkowy potwierdził, iż: „w momencie nabycia udziałów w przedstawionych warunkach po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód lub dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych”,
  • Interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, w dniu 3 lipca 2012 r., o sygnaturze IPTPB2/415-287/12-2/KR, w której organ podatkowy potwierdził iż: „W przedstawionym stanie faktycznym przychód podatkowy powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów, wówczas ich cena nabycia będzie stanowić koszt uzyskania tego przychodu, zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym dopiero w dacie sprzedaży udziałów powstanie przychód do opodatkowania w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie w dacie objęcia nowych udziałów w zamian za wkład pieniężny”,
  • Interpretacji indywidualnej, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w dniu 23 sierpnia 2012 r., o sygnaturze IPPB2/415-619/12-2/AS, w której organ podatkowy potwierdził, iż: „Wnioskodawca rozpozna dochód związany z udziałami, które w przeszłości objął w Spółce, dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia. Moment objęcia udziałów w Spółce przez nowego wspólnika (Udziałowca) w zamian za wkład pieniężny nie rodzi skutków prawnopodatkowych na gruncie ustawy PIT po stronie Wnioskodawcy”,
  • Interpretacji indywidualnej, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w dniu 5 października 2011 r., o sygnaturze IPPB2/415-658/11-2/AS, w której organ podatkowy potwierdził, iż: „(...) w momencie objęcia udziałów/akcji Spółki w zamian za wkład pieniężny nie powstaje po stronie Wnioskodawcy dochód i w związku z tym nie będzie on zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu. Dochód nie powstanie tym bardziej w momencie wyceny objętych udziałów. Żadne ze wskazanych zdarzeń nie rodzi obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych”,
  • interpretacji indywidualnej, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, w dniu 5 maja 2011 r., o sygnaturze ILPB3/423-57/11-2/JG, w której organ podatkowy potwierdził, iż: „(…) przyjęta przez ustawodawcę konstrukcja ustalania przychodów i kosztów dotyczących zbycia udziałów / akcji w spółkach kapitałowych, prowadzi do wniosku, iż dochód związany z udziałami powstaje dopiero w momencie ich zbycia (wcześniej w momencie wypłaty dywidendy). Do powstania dochodu nie dojdzie zatem w momencie obejmowania udziałów / akcji. Cechą papierów wartościowych (w tym udziałów / akcji w spółkach kapitałowych) jest bowiem to, iż generują one przychód w przyszłości, a nie w momencie ich nabycia. Wobec tego nie ma podstawy do uznania, iż podatnik nabywający udział jest obowiązany do wykazania dla celów podatkowych przychodu już w momencie tej transakcji, także w sytuacji, gdy wartość nominalna objętych udziałów / akcji jest niższa od wartości majątku spółki przypadającego na udziałowca”,
  • podobnie w wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej w dniu 7 lipca 2010 r., o sygnaturze: ILPB2/415-484/10-3/WM, w której organ podatkowy potwierdził, iż: „Wobec tego nie ma podstawy do uznania, iż podatnik nabywający udziały jest obowiązany do wykazania dla celów podatkowych przychodu już w momencie tej transakcji".


Dodatkowo Wnioskodawca podkreśla, że w związku z transakcją objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu w zamian za wkład pieniężny, nie otrzyma on żadnego świadczenia, które mogłoby rodzić po jego stronie skutki podatkowe w momencie objęcia certyfikatów inwestycyjnych. Jak już zostało to wskazane powyżej, samo objęcie certyfikatów inwestycyjnych nie stanowi bowiem zdarzenia kreującego skutki podatkowe. Jednocześnie zaś Wnioskodawca, w związku z transakcją objęcia certyfikatów inwestycyjnych przez spółkę jawną, której jest wspólnikiem, nie otrzyma żadnego innego świadczenia.


W szczególności, za takie świadczenie nie może zostać uznane samo ustalenie przez Zgromadzenie Inwestorów ceny emisyjnej, za jaką certyfikaty inwestycyjne miałyby zostać objęte na poziomie niższym od przypadającej na certyfikat inwestycyjny wartości aktywów netto funduszu (tzw. WANCI).


Samej decyzji Zgromadzenia Inwestorów o przyznaniu certyfikatów inwestycyjnych po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty inwestycyjne nie sposób utożsamiać z jakimkolwiek świadczeniem na rzecz Wnioskodawcy, stąd nie można mówić o otrzymaniu przez Wnioskodawcę w momencie objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu jakiegokolwiek świadczenia, skutkującego powstaniem przychodu w chwili objęcia certyfikatów inwestycyjnych.


Wnioskodawca wskazuje, że objęcie przez spółkę jawną, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, certyfikatów inwestycyjnych Funduszu nie będzie wiązać się, w momencie objęcia certyfikatów inwestycyjnych, z otrzymaniem jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego, rozumianego jako zwiększenie majątku lub zmniejszenie zobowiązań. Wnioskodawca podkreśla, że zdarzeniami wywołującymi skutki podatkowe, związanymi z posiadaniem przez Wnioskodawcę (spółką jawną, w której Wnioskodawca będzie wspólnikiem) certyfikatów inwestycyjnych Funduszu będą dopiero, przykładowo: osiąganie zysków (w ramach spółki jawnej) z praw związanych z certyfikatami inwestycyjnymi lub też sprzedaż certyfikatów inwestycyjnych. Wszystkie te zdarzenia będą jednak miały miejsce już po objęciu certyfikatów inwestycyjnych.


Nadto, Wnioskodawca wskazuje, że uznanie, iż w momencie objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu u Wnioskodawcy powstaje przychód z tytułu otrzymania częściowo odpłatnego świadczenia, skutkowałoby podwójnym opodatkowaniem tego samego przychodu. Wynika to z faktu, iż w przypadku odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu przez spółkę jawną, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, od uzyskanego z tego tytułu przychodu Wnioskodawca nie mógłby odliczyć wartości częściowo odpłatnego świadczenia. Możliwość taką wyłącza bowiem art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, który w specyficzny sposób określa możliwe do uwzględnienia przy sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych koszty uzyskania przychodów.


Wskazując na sposób obliczenia dochodu ze zbycia certyfikatów inwestycyjnych, powołany przepis pozwala na odliczenie kosztów uzyskania przychodów, określonych na podstawie art. 22 ust. 1f i ust. 1g, art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 ustawy o PIT. Wskazany przepis, jako przepis szczególny, wyłącza zatem zastosowanie art. 22 ust. 1d ustawy o PIT, pozwalającego na uznanie za koszt uzyskania przychodów wartości przychodu z tytułu otrzymania częściowo odpłatnego świadczenia.


Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż wartość certyfikatów inwestycyjnych Funduszu jest wartością zmienną. Nie można wykluczyć, iż nawet w przypadku objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto Funduszu, późniejszy spadek wartości tych certyfikatów inwestycyjnych, byłby na tyle znaczący, iż doprowadziłby do sytuacji, w której cena zbycia certyfikatów inwestycyjnych byłaby niższa niż cena ich nabycia.


Wówczas w istocie rzeczy mielibyśmy do czynienia nie z dochodem, lecz ze stratą, ponieważ koszty uzyskania przychodów przewyższałyby uzyskane przychody. Gdyby więc uprzednio, to jest w momencie objęcia certyfikatów inwestycyjnych, nastąpiło już opodatkowanie dochodu rozumianego jako różnica pomiędzy ceną rynkową certyfikatów inwestycyjnych, a ceną ich objęcia, to Wnioskodawca zapłaciłby podatek, pomimo iż w sensie ekonomicznym i prawnym poniósł stratę, która nie podlegałaby w takim razie odliczeniu od przychodu uzyskanego z innego źródła przychodów.


Ponadto wskazać należy, że certyfikaty inwestycyjne są papierami wartościowymi inkorporującymi zarówno prawa, jak i obowiązki inwestora w stosunku do funduszu. Moment uzyskania dochodu z certyfikatów inwestycyjnych nie jest tożsamy z momentem ich objęcia. Cechą papierów wartościowych, jest to, iż generują dochód w przyszłości: w postaci zysków, czy też - w przypadku ich odpłatnego zbycia - w postaci różnicy pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami poniesionymi na objęcie udziałów. W momencie zaś objęcia certyfikatów inwestycyjnych poniżej ich wartości rynkowej przysporzenie, jakie z tego tytułu uzyskuje dana osoba, niezależnie od źródła i przyczyny uzyskania tego przysporzenia, jest jedynie potencjalne. Nabywając udziały podatnik nabywa bowiem określone uprawnienia niemajątkowe i majątkowe, których realizacja dopiero w przyszłości może wiązać się z przysporzeniem majątkowym (otrzymaniem wypłaty zysków, zbyciem certyfikatów inwestycyjnych za cenę wyższą od ceny nabycia).


Niezależnie od powyższego należy podkreślić, że w przypadku gdyby uznać, że objęcie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu na warunkach przedstawionych przez Wnioskodawcę powinno być analizowane w kontekście otrzymania częściowo odpłatnego świadczenia, to nie jest możliwe określenie jego wartości na podstawie art. 11 ust. 2a ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.


Z kolei, w oparciu o art. 11 ust. 2b ustawy o PIT, jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.


Analiza art. 11 ust. 2a w zw. z art. 11 ust. 2b ustawy o PIT prowadzi do wniosku, że katalog przychodów ze świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych ma charakter zamknięty, a w związku z tym przychodem z częściowo odpłatnych świadczeń może być wyłącznie wartość świadczeń, które podatnik uzyskał w formie częściowo odpłatnych usług lub umożliwienia mu korzystania ze składników cudzego majątku za częściową odpłatnością.


Natomiast objęcie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu na warunkach wskazanych przez Wnioskodawcę, tj. po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty nie mieści się w hipotezie art. 11 ust. 2a w zw. z art. 11 ust. 2b ustawy o PIT. W art. 11 ust. 2a ustawy o PIT brak jest przepisu, który wskazywałby, że w przypadku objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu przez Wnioskodawcę (spółkę jawną, której jest wspólnikiem) po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty może powstać przychód podatkowy.


Objęcie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu przez Wnioskodawcę po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto funduszu nie odpowiada żadnej z wymienionych we wskazanym przepisie kategorii. W związku z tym ustawa podatkowa nie pozwala na przypisanie Wnioskodawcy przychodu ze świadczenia częściowo odpłatnego w związku z objęciem certyfikatów inwestycyjnych Funduszu przez Wnioskodawcę (spółkę jawną której jest wspólnikiem) po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto funduszu.


Powyższe potwierdza sposób zredagowania art. 11 ust. 2a ustawy o PIT, który nie wskazuje, że wykaz przedstawionych w nim świadczeń miał jedynie przykładowy charakter (np. brak charakterystycznego w takich sytuacjach zwrotu "w szczególności"). Wprawdzie w ostatnim punkcie omawianego wyliczenia występuje sformułowanie "w pozostałych przypadkach", lecz w sposób niebudzący żadnych wątpliwości odnosi się ono tylko do usług i udostępnienia rzeczy i praw, których nie wyliczono w punktach 1-3.


Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w doktrynie prawa podatkowego, gdzie podkreśla się, że „przychodem z nieodpłatnych świadczeń może być wyłącznie wartość tych przysporzeń majątkowych, które podatnik uzyskał w formie nieodpłatnych usług lub umożliwienia mu korzystania ze składników cudzego majątku bez żadnego wynagrodzenia, gdyż na tym właśnie polega bezpłatne udostępnienie rzeczy i praw" (J. Grabarczyk, "Opodatkowanie przychodów z nieodpłatnych świadczeń", ABC 2009, Lex Prestige). Nadto, wskazane stanowisko znajduje oparcie w orzecznictwie sądowym (por. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 października 2013 r., sygn. akt: I SA/Po 388/13, orzeczenia.nsa.gov.pl).


Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, objęcie przez spółkę jawną, której Wnioskodawca będzie wspólnikiem, certyfikatów inwestycyjnych Funduszu po cenie emisyjnej wynikającej z warunków emisji certyfikatów inwestycyjnych, która to cena będzie niższa od wartości aktywów netto funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty, nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Ponadto Wnioskodawca pragnie podkreślić, że jego stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w analogicznych stanach faktycznych, przykładowo w interpretacji indywidualnej z 18 marca 2019 r. (nr 0113-KDIPT2-3.4011.97.2019.1.SJ), interpretacji indywidualnej z 21 grudnia 2018 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.593.2018.1.MG) czy interpretacji indywidualnej z 11 lipca 2018 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.286.2018.2.MK).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego - jest prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1526, z późn. zm.) spółka osobowa to − spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.


W myśl art. 22 § 1 ww. ustawy: spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31. (art. 22 § 2 ww. ustawy).

W myśl natomiast art. 51 § 1 Kodeksu spółek handlowych: każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach (art. 51 § 2 ww. Kodeksu).


Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm.), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osoba prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).


Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.


Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).


Przy czym stosownie do treści art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.


Natomiast w myśl art. 5a pkt 28 ww. ustawy: ilekroć w ustawie jest mowa o spółce - oznacza to:

  1. spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
  2. spółkę kapitałową w organizacji,
  3. spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
  5. spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.


W tym miejscu należy podkreślić, że z dniem 1 stycznia 2021 r. nastąpiły zmiany w opodatkowaniu spółek jawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże nie wszystkie spółki jawne będą od 1 stycznia 2021 roku podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych.


Wynika to bezpośrednio z konstrukcji zmienionych definicji w obu ustawach o podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych przez ustawę z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. z 2020, poz. 2123)


Zgodnie bowiem z treścią obowiązującego od 1 stycznia 2021 r. przepisu art. 1 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2020 r., poz. 1406 z późn. zm.) przepisy ustawy mają również zastosowanie do:

  1. spółek komandytowych i spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
    1a) spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży:
    1. przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, o którym mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 albo o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.), lub
    2. aktualizacji informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników

- do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i jego uzupełnienia wynika, że Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, który podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca planuje założenie (z inną osobą fizyczną lub spółką) spółki jawnej oraz przeniesienie do spółki jawnej posiadanych obecnie certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Na skutek tych czynności, spółka jawna stanie się z jednym z uczestników Funduszu. Spółka jawna, której wspólnikiem stanie się Wnioskodawca, planuje objęcie nowej emisji certyfikatów inwestycyjnych Funduszu. Objęcie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu nowej emisji nastąpi zgodnie z warunkami emisji. Wynikająca z warunków nowej emisji cena emisyjna certyfikatów inwestycyjnych obejmowanych przez spółkę jawną, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca, może być niższa od przypadającej na certyfikat inwestycyjny wartości aktywów netto Funduszu (tzw. WANCI). Oferta Funduszu dotycząca objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto Funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty inwestycyjne będzie skierowana do wszystkich klientów Funduszu. Spółka jawna obejmie certyfikaty inwestycyjne za gotówkę. Przedmiotem działalności spółki jawnej będzie wyłącznie posiadanie certyfikatów inwestycyjnych. Spółka jawna wyłącznie obejmie i będzie posiadała certyfikaty inwestycyjne. W przyszłości możliwe jest umorzenie certyfikatów lub ich zbycie przez spółkę. Spółka jawna nie będzie podejmowała innej aktywności, która stanowiłaby działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka jawna nie stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca nie oczekuje więc rozstrzygnięcia sprawy w stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2021 r.


Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Powyższy przepis ustanawia generalną zasadę opodatkowania podatkiem dochodowym, zgodnie z którą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkie uzyskane przez podatnika w danym roku korzyści majątkowe, z wyjątkiem tych, które na mocy ustawy wyłączone zostały z tego opodatkowania (np. poprzez wprowadzenie ustawowego zwolnienia z opodatkowania, czy też zaniechanie poboru podatku).


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają specyfikację źródeł przychodów, na podstawie których następuje przypisanie konkretnego przychodu do źródła przychodu. Przypisanie do konkretnego źródła przychodów jest istotne, ponieważ w zależności od ustalenia źródła przychodów, dla tego przychodu powstają dalsze skutki podatkowe prowadzące do obliczenia uzyskanego dochodu lub poniesionej straty w danym okresie rozliczeniowym.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 omawianej ustawy – źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza.


W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej spółki jawnej jest obrót papierami wartościowymi (w tym certyfikatami inwestycyjnymi) i podatnik otrzymuje pożytki z ww. papierów wartościowych, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak uzyskany przychód (dochód) podlega łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi przychodami, uzyskanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym, aby działalność podatnika mogła być traktowana jako działalność gospodarcza, musi spełniać przesłanki wskazane w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Natomiast w sytuacji gdy czerpanie pożytków z papierów wartościowych nie jest przedmiotem działalności gospodarczej, to przychody uzyskane z tego tytułu podlegają zaliczeniu do źródła przychodów, określonego jako kapitały pieniężne, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 ww. ustawy.


W niniejszej sprawie wskazać również należy na art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a.


Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.


Stosownie do treści art. 11 ust. 2a ww. ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.


Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art. 11 ust. 2b ww. ustawy).


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczając nieodpłatne świadczenie do czynników kształtujących podstawę opodatkowania, nie precyzuje, co należy rozumieć przez „nieodpłatne świadczenie”. Zgodnie z wykładnią gramatyczną, odpłacać to „oddawać komuś coś w zamian”, odpłatny zaś to „taki za który się płaci, wymagający zapłacenia, zwrot kosztów” (Nowy Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 2002). Nieodpłatny to niewymagający opłaty. Zgodnie z ugruntowanym poglądem, po raz pierwszy sformułowanym w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 stycznia 2000 r., sygn. akt I SA/Gd 2285/98, a potem w uchwale siedmiu sędziów NSA z 18 listopada 2002 r., sygn. akt FPS 9/02 i w uchwale składu siedmiu sędziów NSA z 16 października 2006 r, sygn. akt II FPS 1/06, pojęcie to obejmuje wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.


Nieodpłatnym świadczeniem jest zatem uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu. Nieodpłatne świadczenie ma miejsce, gdy świadczeniu jednego z podmiotów nie towarzyszy świadczenie drugostronne, co w konsekwencji wyraża się w zaistnieniu stanu, w którym po stronie przyjmującego dochodzi do zwiększenia aktywów bądź zmniejszenia pasywów. Świadczenia otrzymującego, aby podlegały opodatkowaniu, muszą zatem prowadzić do pojawienia się po stronie podmiotu je otrzymującego przychodu, czyli korzyści majątkowej, która może wystąpić w dwóch postaciach: prowadzi do powiększenia aktywów, co jest zwykłym skutkiem wypłaty pieniędzy, albo do zaoszczędzenia wydatków, co może być następstwem świadczenia rzeczowego lub w formie usługi. W wyniku takiego świadczenia w majątku podmiotu otrzymującego nie pojawia się wprawdzie realny dochód (w znaczeniu ekonomicznym), ale ponieważ znaczenie dochodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest szersze, zaoszczędzenie wydatków musi być traktowane na równi z przyrostem majątku.


Najbardziej istotną dla pojęcia nieodpłatnego świadczenia jest przesłanka, dotycząca ekwiwalentności, w istocie pozwalająca na stwierdzenie, kiedy mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym. Tylko świadczenia nieekwiwalentne mogą stanowić przychód podatkowy po stronie otrzymującego. Ekwiwalentność, która wyłącza możliwość powstania przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnego przysporzenia, oznacza wystąpienie świadczenia wzajemnego. Ekwiwalentność nie może wystąpić ani w momencie dokonywania świadczenia, ani w jakimkolwiek momencie w przyszłości. Jeżeli bowiem występuje ekwiwalent, jest też korzyść po drugiej stronie, a więc wyłączona jest możliwość uznania świadczenia za nieodpłatne. Przysporzenie w majątku podatnika musi mieć dla niego pewną wartość, którą można wyrazić w wymiarze finansowym. Chodzi o to, by świadczenie otrzymane bez wynagrodzenia było dla otrzymującego wartościowe. Świadczenie nieodpłatne będące przychodem podatkowym powinno wynikać z dwustronnego stosunku, tzn. powinien istnieć możliwy do identyfikacji podmiot świadczący oraz podmiot otrzymujący. Wynika to wprost z brzmienia ustawy, która mówi o świadczeniu, a nie o przysporzeniu. Zgodnie z definicją słownikową „świadczenie” oznacza obowiązek wykonania lub przekazania czegoś na czyjąś rzecz.


Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 3 ust. 1 ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2021 r., poz. 605), fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.


Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane w formie pieniężnej.


W myśl przepisu art. 26 ust. 1 ww. ustawy, przyjmowanie zapisów na jednostki uczestnictwa albo na certyfikaty inwestycyjne funduszu inwestycyjnego rozpoczyna się nie wcześniej niż w dniu następującym po dniu doręczenia zezwolenia na utworzenie funduszu, a w przypadku funduszu, o którym mowa w art. 15 ust. 1a – w terminie określonym w statucie funduszu. Termin przyjmowania zapisów nie może być dłuższy niż 2 miesiące.


Zgodnie z art. 26 ust. 2 ww. ustawy, osoby zapisujące się na jednostki uczestnictwa albo na certyfikaty inwestycyjne dokonują wpłat do funduszu inwestycyjnego i otrzymują pisemne potwierdzenie wpłat.


Fundusz inwestycyjny dokonuje wyceny aktywów funduszu, ustalenia wartości aktywów netto oraz wartości aktywów netto przypadających na jednostkę uczestnictwa lub certyfikat inwestycyjny (art. 8 ust. 1 ww. ustawy).


Zgodnie z art. 28 ust. 1 ww. ustawy, wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane na wydzielony rachunek bankowy lub rachunek papierów wartościowych towarzystwa prowadzony przez depozytariusza, z zastrzeżeniem ust. 2.


Przy czym należy podkreślić, że z art. 18 ust. 2 pkt 7 ww. ustawy wynika, że łączną wysokość wpłat do funduszu inwestycyjnego określa statut tego funduszu. Wpłaty te mają być jednak ustalone zgodnie z art. 15 ust. 2 lub ust. 4 ustawy. Natomiast w przypadku funduszu inwestycyjnego zamkniętego emitującego wyłącznie certyfikaty inwestycyjne, które zgodnie ze statutem funduszu nie będą oferowane w drodze oferty publicznej ani dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, ani wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu, to statut tego funduszu określa łączną nominalną wysokość wpłat do funduszu oraz sposób zbierania wpłat (art. 15 ust. 4 ww. ustawy).


Zgodnie z art. 120 ww. ustawy ust. 1 ww. ustawy Fundusz inwestycyjny zamknięty emitujący certyfikaty inwestycyjne, które zgodnie ze statutem funduszu inwestycyjnego będą:

  1. oferowane w drodze oferty publicznej, z wyjątkiem oferty publicznej, która nie wymaga sporządzenia prospektu na podstawie:
    1. art. 1 ust. 4 lit. a rozporządzenia 2017/1129, o ile jest kierowana do mniej niż 150 osób będących inwestorami kwalifikowanymi, lub
    2. art. 1 ust. 4 lit. b rozporządzenia 2017/1129, lub
  2. dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, lub
  3. wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu

- jest obowiązany, w terminie 14 dni od dnia wpisania funduszu do rejestru funduszy inwestycyjnych oraz od dnia zamknięcia każdej kolejnej emisji certyfikatów, do złożenia wniosku o dopuszczenie certyfikatów inwestycyjnych do obrotu na rynku regulowanym lub o wprowadzenie do alternatywnego systemu obrotu.

Z kolejnych przepisów wynika, że fundusz inwestycyjny zamknięty może przyjmować wpłaty na certyfikaty inwestycyjne drugiej i następnych emisji (art. 130 ww. ustawy). Nie rzadziej niż raz na 3 m-ce oraz na 7 dni przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów na certyfikaty kolejnej emisji, a także w dniu wykupywania certyfikatów fundusz inwestycyjny zamknięty – w myśl art. 131 ustawy – dokonuje wyceny aktywów funduszu i ustala wartość aktywów netto oraz wartość aktywów netto przypadającą na certyfikat inwestycyjny.


Kwestia ta ma istotne znaczenie, gdyż z art. 132 ust. 1 ustawy wynika, że cena emisyjna certyfikatów inwestycyjnych drugiej i następnych emisji nie może być niższa niż wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat inwestycyjny według wyceny aktywów dokonanej na 7 dni przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów na certyfikaty kolejnej emisji, chyba że statut funduszu określi maksymalną wysokość różnicy między wartością aktywów netto funduszu przypadającą na certyfikat inwestycyjny według tej wyceny a ceną emisyjną certyfikatu kolejnej emisji.


Z powyższych przepisów wynika zatem, że jest dopuszczalna sytuacja o jakiej mowa w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku, a więc sytuacja, w której wartość emisyjna certyfikatu inwestycyjnego nowej emisji będzie niższa niż wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat inwestycyjny. Dotyczy to jednak tylko takich przypadków, gdy statut funduszu określi maksymalnie wysokość różnicy między wartością aktywów netto funduszu przypadającą na certyfikat inwestycyjny według tej wyceny, a ceną emisyjną certyfikatu kolejnej emisji. Należy także wyjaśnić, że certyfikat inwestycyjny jest papierem wartościowym.


W rozumieniu art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, papierami wartościowymi – są papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 89, 284, 288 i 568);


W myśl przepisu art. 3 pkt 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2021 r., poz. 328), ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych rozumie się przez to:

  1. akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,
  2. inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych określonych w lit. a, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne);


Certyfikat inwestycyjny pomimo tego, że odnosi się do niego określona, wyceniana przez fundusz inwestycyjny wartość (art. 8 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi), nie jest polskim lub zagranicznym pieniądzem, ani też wartością dewizową, nie stanowi również wartości pieniężnej z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie jest, substytutem pieniądza. Spółka jawna nabywając zatem certyfikat inwestycyjny poniżej przypadającej na nią wartości aktywów netto funduszu nie otrzymuje pieniędzy ani wartości pieniężnych. Rodzi się zatem pytanie, czy otrzymuje świadczenie nieodpłatne lub częściowo odpłatne. Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco.


Przepis art. 131 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi dopuszcza sytuację, w której wartość emisyjna certyfikatu inwestycyjnego nowej emisji będzie niższa niż wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat inwestycyjny. Taka okoliczność musi jednak wynikać wprost ze statutu.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że oferta Funduszu dotycząca objęcia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto Funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty inwestycyjne będzie skierowana do wszystkich klientów Funduszu.


Zatem skoro sposób objęcia nowo emitowanych certyfikatów inwestycyjnych zamkniętego funduszu inwestycyjnego polegający na tym, że cena emisyjna certyfikatów ustalona jest dla każdego certyfikatu nowej emisji w kwocie niższej niż wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat inwestycyjny nie będzie ograniczał się do wskazania konkretnych osób uprawnionych do skorzystania z preferencji, lecz kierowany będzie do wszystkich potencjalnych chętnych do objęcia certyfikatów, to wówczas powstała różnica z tytułu zapłaty ceny emisyjnej certyfikatu niższej niż wartość certyfikatu inwestycyjnego według wyceny nie spowoduje wystąpienia po stronie Wnioskodawcy jako wspólnika spółki jawnej świadczenia nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego skutkującego powstaniem źródła przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W takim bowiem przypadku należy uznać, że po stronie spółki jawnej nie doszło do szczególnego uprzywilejowania na tle innych nabywców certyfikatów skoro zasady obejmowania certyfikatów inwestycyjnych zostały określone tak samo dla wszystkich osób zainteresowanych skorzystaniem z nowej emisji prowadzonej przez fundusz na zasadach uregulowanych statutem.

Tak więc objęcie certyfikatu inwestycyjnego po cenie emisyjnej odbiegającej od przypadającej na certyfikat wartości aktywów netto funduszu nie jest w takim przypadku nieodpłatnym świadczeniem ani świadczeniem częściowo odpłatnym, które mogłoby powodować przychód w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Reasumując, objęcie przez spółkę jawną, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca certyfikatów inwestycyjnych po cenie emisyjnej niższej od wartości aktywów netto funduszu przypadających na obejmowane certyfikaty nie spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Końcowo, odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków oraz powołanych interpretacji indywidualnych wskazać należy, że dotyczą one konkretnych, indywidualnych spraw podatników, w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące, zatem nie mogą przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie maja możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…) w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj