Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB2-2.4014.52.2021.4.PB
z 11 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 lutego 2021 r. (data wpływu 26 lutego 2021 r.), uzupełnionym 11 maja 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia zespołu składników materialnych i niematerialnych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2021 r. wpłynął do organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia zespołu składników materialnych i niematerialnych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 23 kwietnia 2021 r. Znak: Znak: 0111-KDIB3-3.4012.94.2021.4.MS, 0113-KDIPT2-3.4011.240.2021.3.AK, 0111-KDIB2-2.4014.52.2021.3.PB, wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 11 maja 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Zbywca lub Zbywający) prowadzi indywidualną działalność gospodarczą pod firmą X, której siedziba znajduje się w Polsce. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz polskim rezydentem podatkowym.

Przedmiotem planowanej transakcji jest aport przez Wnioskodawcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej również jako ZCP lub ZORG). Celem transakcji dla sprzedającego jest uzyskanie udziałów w spółce a celem nabycia dla nabywcy jest kontynuowanie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.

ZCP składa się z następujących elementów:

  • Nieruchomości – udziału we współwłasności (1/4) nieruchomości położonej w S.,
  • Nieruchomości – własność (100%) nieruchomości położonej w S.,
  • samochód dostawczy (środek trwały),
  • Telewizor (środek trwały),
  • Notebook (z ewidencji wyposażenia),
  • Biurka – 1 szt.,
  • Krzesło – 1 szt.,
  • Szafa dokumentowa – 1 szt.,
  • Telefon komórkowy – 1 szt.

Dostęp do biura zostanie zapewniony w formie umowy najmu, zawartej pomiędzy spółką, do której zostanie wniesiony aport a wnoszącym aport. Do ZORG przedsiębiorstwa przypisany jest jeden pracownik, zajmujący stanowisko pracownik administracyjny (w zakresie obowiązków pracownik ten ma wykonywanie obowiązków w zakresie poszukiwania ofert zakupu i sprzedaży nieruchomości, obsługi procesu sprzedaży i inwestycyjnego).

W chwili obecnej zbywający realizuje działalność gospodarczą, m.in. w zakresie następujących PKD:

  • 68.10.Z – Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek;
  • 68.20.Z – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;
  • 68.31.Z – Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami;
  • 68.32.Z – Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie.

Działalność Wnioskodawcy w zakresie obrotu nieruchomościami dotychczas polegała na tym, że w 2019 r. Wnioskodawca dokonał pierwszego zakupu i sprzedaży z zyskiem nieruchomości położonej w S.

Ponadto w styczniu 2020 r. Wnioskodawca dokonał nabycia nieruchomości gruntowych, dla których założono księgę wieczystą. Następnie w styczniu 2020 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży udziału w nieruchomości. W ramach planowanej transakcji zostaną przeniesione w ramach aportu ww. składniki majątkowe. Z uwagi na specyfikę transakcji zbywający nie zawarł żadnych bieżących kontraktów. Działalność w zakresie obrotu nieruchomościami opiera się na jednorazowych transakcjach zakupu i sprzedaży, poprzedzonych analizą rynku oraz negocjowaniem warunków transakcyjnych. Spółka, do której zostanie wniesiony aportem ZORG będzie kontynuowała dotychczasową działalność Wnioskodawcy w zakresie obrotu nieruchomościami.

Wnioskodawca posiada wyodrębnioną jednostkę organizacyjną (w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa) w formie działu obrotu nieruchomościami.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa prowadzona przez Wnioskodawcę jest zorganizowana w aspekcie organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym. Samodzielność organizacyjna oznacza, że przedsiębiorstwo organizacyjnie zostało podzielone na działy, którymi kierują wskazani pracownicy i którzy organizują pracę całego działu a wszystkie działy łącznie zapewniają możliwość samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej przez nabywcę ZORG.

W przedsiębiorstwie Wnioskodawcy wyróżnia się następujące działy:

  1. Dział administracyjny
  2. Dział transportu
  3. Dział obrotu nieruchomościami

Ad. 1 Dział administracyjny zajmuje się obsługą administracyjną biura. W skład tego działu wchodzi jeden pracownik.

Ad. 2 Dział transportu zajmuje się prowadzeniem działalności w zakresie przewozu towarów (pojazdami do 3,5 t). W skład tego działu wchodzi 10 pracowników. Pracownicy będący kierowcami nie muszą posiadać szczególnych uprawnień do kierowania pojazdami (wystarczająca jest kat. B).

Ad. 3 Dział obrotu nieruchomościami zajmuje się bieżącą analizą rynku nieruchomości pod kątem wyszukiwania atrakcyjnych ofert zakupu i sprzedaży nieruchomości. Planowaniem inwestycji na nieruchomościach, współpracą bieżącą z organami władzy publicznej. W dziale zatrudniony jest jeden pracownik.

Każdy z działów wyposażony został w odpowiednie składniki majątkowe, umożliwiające spełniania zadań, tj. infrastrukturę biurową, samochody i inne środki transportu.

Przedsiębiorstwo zbywającego zatrudnia 12 pracowników. W ramach planowanej transakcji zbycia przedsiębiorstwa jeden pracownik zostanie przejęty przez nabywcę w oparciu o zasady wynikające z przepisu art. 231 Kodeksu pracy. Ponadto w dziale zatrudnieni są pracownicy zajmujący następujące stanowiska: pracownik administracyjny – specjalista ds. obrotu nieruchomościami.

ZORG wyposażone jest w materialne i niematerialne składniki niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez jednostkę, tj.

  • środki trwałe (podlegające amortyzacji),
  • samochód nr rej (…) (środek trwały),
  • Telewizor (środek trwały).

Nie zostaną przeniesione wartości niematerialne i prawne, podlegające amortyzacji.

Wyposażenie i środki obrotowe:

  • Notebook (…) (z ewidencji wyposażenia),
  • Biurka 1 szt.,
  • Krzesło – 1 szt.,
  • Szafa dokumentowa – 1 szt.,
  • Telefon komórkowy – 1 szt.,
  • Środki pieniężne.

Samodzielność finansowa oznacza, że ZORG w sposób stały osiąga przychody i ponosi koszty, wypracowując rokrocznie zysk.

Samodzielność funkcjonalną należy rozumieć jako przeznaczenie podmiotu do realizacji określonych zadań gospodarczych. Przedsiębiorstwo stanowi funkcjonalnie odrębną całość – obejmuje elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych.

ZORG obejmuje:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo (nazwa przedsiębiorstwa) – przedsiębiorstwo zbywającego działa pod firmą X. W toku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami przedsiębiorstwo opracowało oznaczenie indywidualizujące ten dział (…) jednakże nie podjęło działań zmierzających do zastrzeżenia i rejestracji tego oznaczenia. Spółka, do której zostanie wniesiony aport uzyska prawo do posługiwania się oznaczeniem (…);
  2. własność nieruchomości oraz ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. Spółka, do której zostanie wniesiony aport na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej pozyska lokal w oparciu o umowę najmu;
  4. środki pieniężne;
  5. tajemnice przedsiębiorstwa;
  6. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w oparciu o ZORG.

ZORG nie obejmuje prawa z papierów wartościowych.

W ramach ZORG nie ma koncesji, licencji i zezwoleń, bowiem przedmiot działalności realizowany przez ZORG nie wymaga ich posiadania.

ZORG nie posiada również patentów ani innych praw własności przemysłowej ani majątkowych praw autorskich ani majątkowych praw pokrewnych, bowiem w toku jej działalności nie zostały one wypracowane ani nie się potrzebne dla prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie realizowanym przez ZORG.

Spółka, do której zostanie wniesiony aport będzie kontynuowała działalność gospodarczą realizowaną przez Wnioskodawcę.

Mające być przedmiotem aportu ZORG na dzień transakcji będzie stanowiło zespół składników majątku umożliwiający kontynuację działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę i wystarczający do prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności angażowania przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji oraz bez konieczności podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalność gospodarczej w oparciu o przejęte składniki. Stąd nie będzie również konieczne dokonanie wniesienia wierzytelności i zobowiązań Wnioskodawcy.

W ramach transakcji aportu ZORG Wnioskodawca zapewni nabywcy prawo korzystania z lokalu biurowego w zakresie niezbędnym do kontynuowania przez nabywcę działalności gospodarczej zbywcy w formie umowy dzierżawy lub najmu.

Jako podstawę prawną ZORG na nabywcę ww. elementów należy wskazać przepisy art. 551, 552 i 554 Kodeksu cywilnego.

W zespole składników majątkowych zachowane są funkcjonalne związki pomiędzy jego poszczególnymi składnikami, tak żeby nabywca tylko i wyłącznie w oparciu o te składniki będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą bez udziału dodatkowych struktur lub elementów.

Sprzedaż przedsiębiorstwa będzie wiązała się z tzw. „przejściem zakładu pracy” w myśl art. 231 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).

Sprzedaż (zwana dalej również Transakcją) nastąpi w oparciu o zmianę umowy spółki (akt notarialny), potwierdzający wniesienie aportu. W związku z opisaną transakcją nie powstanie dodatnia wartość firmy.

Transakcja ma charakter jednorazowy.

Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku wskazał m.in., że czynność prawna, która będzie miała miejsce to wniesienie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Wnioskodawcę w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym od osób fizycznych przedstawiony został w interpretacjach obejmujących swym zakresem ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie ww. podatków.

W związku z powyższym opisem (po przeformułowaniu w uzupełnieniu wniosku) zadano m.in. następujące pytanie:

Czy w związku z dokonywaną transakcją sprzedaży przedstawionych we wniosku składników materialnych i niematerialnych, składających się na zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

Zdaniem Wnioskodawcy (przeformułowanym w uzupełnieniu wniosku), w związku z dokonywaną transakcją sprzedaży przedstawionych we wniosku składników materialnych i niematerialnych składających się na zorganizowaną część przedsiębiorstwa, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z przepisem art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.

Zgodnie z przepisem art. 7 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść aportem do Spółki z o.o. zespół składników związanych z prowadzeniem przez Wnioskodawcę jego podstawowej działalności polegającej m.in. na sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Zatem Wnioskodawca jest sprzedającym, a co za tym idzie czynność nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, zostały wydane odrębne interpretacje.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy – podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają również zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

W myśl art. 535 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) – przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Stosownie do art. 555 cyt. Kodeksu – przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio między innymi do sprzedaży praw majątkowych.

Przedmiotami sprzedaży w ujęciu Kodeksu cywilnego mogą być zatem, oprócz rzeczy również prawa majątkowe. Prawami majątkowymi są przysługujące danej osobie prawa do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy.

Przechodząc ponownie na grunt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy zauważyć, że na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy – za zmianę umowy spółki uważa się – przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.

Stosownie do art. 1a pkt 2 ww. ustawy – użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy – obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku i jego uzupełnieniu zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego jest traktowane na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki kapitałowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy. Obowiązek podatkowy z ww. tytułu ciąży na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Pomimo, że na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z opisanym we wniosku wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to jego stanowiska nie można było uznać za prawidłowe ponieważ błędnie kwalifikuje on na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych czynność wniesienia wkładu niepieniężnego jako umowę sprzedaży.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj