Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1215/11/MO
z 13 stycznia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1215/11/MO
Data
2012.01.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
składnik majątkowy
towar
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
W jakim momencie i według jakich wartości Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku wniesione w ramach aportu a niezaliczone do środków trwałych podatnika wnoszącego aport (dotyczy składników wymienionych w punktach 2, 3, 4 opisu stanu faktycznego)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 03 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 30 grudnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • według jakich wartości Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku (wymienione w pkt 2 i 3 stanu faktycznego) wniesione w ramach aportu a niezaliczone do środków trwałych podatnika wnoszącego aport - jest prawidłowe,
  • w jakim momencie Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku (wymienione w pkt 2 i 3 stanu faktycznego) wniesione w ramach aportu a niezaliczone do środków trwałych podatnika wnoszącego aport - jest nieprawidłowe,
  • w jakim momencie i według jakich wartości Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku (wymienione w pkt 4 stanu faktycznego) wniesione w ramach aportu a niezaliczone do środków trwałych podatnika wnoszącego aport jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 października 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • według jakich wartości Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku (wymienione w pkt 2 i 3 stanu faktycznego) wniesione w ramach aportu a niezaliczone do środków trwałych podatnika wnoszącego aport,
  • w jakim momencie Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku (wymienione w pkt 2 i 3 stanu faktycznego) wniesione w ramach aportu a niezaliczone do środków trwałych podatnika wnoszącego aport,
  • w jakim momencie i według jakich wartości Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku (wymienione w pkt 4 stanu faktycznego) wniesione w ramach aportu a niezaliczone do środków trwałych podatnika wnoszącego aport.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 20 grudnia 2011 r. Znak: IBPBI/2/423-1215/11/MO, IBPP3/443-1100/11/IK wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 30 grudnia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik, prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, prowadzący księgę przychodów i rozchodów, w dniu 31 sierpnia 2011 roku dokonał aportu swojego przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Wnioskodawcy) w zamian za co otrzymał dodatkowe udziały w spółce z o. o. Podatnik prowadził działalność w całości opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W ramach aportu przedsiębiorstwa zostały wniesione m.in.:

  1. środki trwałe - amortyzowane u podatnika,
  2. narzędzia (np. śrubokręty, piły, zaciskarki, lutownice) i drobne wyposażenie (np. kaski ochronne, gaśnice itp.) wykorzystywane przy świadczeniu usług, zaliczone bezpośrednio w koszty u podatnika,
  3. niskocenne składniki majątku np. biurka, krzesła, telefony stacjonarne - zaliczone w koszty podatkowe u podatnika w dacie ich zakupu,
  4. materiały i towary służące wykonywaniu usług tj. kable, przekaźniki, złącza itp.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie - ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 27 grudnia 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 30 grudnia 2011 r.):

W jakim momencie i według jakich wartości Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku wniesione w ramach aportu a niezaliczone do środków trwałych podatnika wnoszącego aport (dotyczy składników wymienionych w punktach 2, 3, 4 opisu stanu faktycznego)... (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1s ustawy o PDOP, w przypadku nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

  1. w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych;
  2. w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Zdaniem Spółki, (stanowisko ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 27 grudnia 2011 r.) składniki majątku będą mogły być zaliczone do kosztów podatkowych w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy w następujący sposób:

  1. składniki majątku wymienione w pkt 2 opisu stanu faktycznego (tj. narzędzia i drobne wyposażenie) oraz niskocenne składniki majątku wymienione w punkcie 3 opisu stanu faktycznego mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w dacie nabycia aportu, zgodnie z wartościami przyjętymi dla celów podatkowych wynikających z ksiąg rachunkowych wnoszącego aport, a zatem zgodnie z cenami zakupu określonymi na fakturach zakupu wnoszącego aport,
  2. składniki majątku wymienione w punkcie 4 opisu stanu faktycznego, tj. materiały i towary służące wykonywaniu usług Wnioskodawca zaliczy do kosztów podatkowych zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż będą to koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu. Zatem składniki te będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu w dacie otrzymania przychodu z tytułu świadczenia usług lub dokonania sprzedaży, do których składniki te zostaną zużyte.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 zd. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o pdop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Powyższe oznacza, iż podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania lub zabezpieczenia przychodów). Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo - skutkowy.

Spółki kapitałowe będące podmiotami podatkowymi na gruncie ustawy o pdop mogą nabywać majątek w drodze wielu różnych czynności prawnych, w tym szczególności w drodze wkładu niepieniężnego (aport). W związku z otrzymanym aportem powstaje konieczność dokonywania wyceny nabytych składników majątku, który jest zróżnicowany m.in. z uwagi na przedmiot aportu.

Stosownie do art. 15 ust. 1s ustawy o pdop, w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (aportu), wartość poszczególnych składników majątku, wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustala się:

  1. w wysokości wartości początkowej, określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - w przypadku składników zaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
  2. w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia - w przypadku pozostałych składników.

Wskazać w tym miejscu należy, iż w myśl art. 15 ust. 1u ustawy o pdop, w przypadku zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, nabytych w sposób, o którym mowa w ust. 1s, koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości, o której mowa w tym przepisie, pomniejszonej o dokonane od tych składników odpisy amortyzacyjne.

Cytowany powyżej przepis art. 15 ust. 1s pkt 2 ustawy o pdop, dotyczy wyłącznie zasad ustalania wartości składników majątkowych niezaliczonych do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze wkładu niepieniężnego, przedmiotem którego jest m.in. przedsiębiorstwo, nie wskazując przy tym momentu ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca otrzymał w drodze aportu przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziły m.in. narzędzia wykorzystywane przy świadczeniu usług, (zaliczone bezpośrednio w koszty u wnoszącego), niskocenne składniki majątku (również zaliczone w koszty podatkowe u wnoszącego w dacie ich zakupu), oraz materiały i towary służące wykonywaniu usług.

Tym samym prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia według jakich wartości ująć w kosztach podatkowych składniki majątku wniesione w ramach aportu wymienione w pkt 2 i 3 stanu faktycznego.

W odniesieniu do składników majątku, o których mowa w pkt 2 i 3 opisu stanu faktycznego wskazać należy, iż skoro w myśl literalnego brzmienia cytowanego przepisu wartość składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytych w drodze aportu może być ujęta w ciężar kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zbycia to nie może być ona ujmowana po stronie kosztowej już w momencie ich nabycia. Skutkowałoby to bowiem podwójnym ujęciem w kosztach uzyskania przychodów tych samych kosztów.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie momentu ujęcia w kosztach podatkowych składników majątku wniesionych w ramach aportu wymienionych w pkt 2 i 3 stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Natomiast w kwestii składników majątkowych wymienionych w pkt 4 stanu faktycznego (tj. materiały i towary służące wykonywaniu usług) nabytych w ramach aportu należy stwierdzić, iż stanowią one koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu, gdyż są elementem składowym wykonywanych usług, zatem należy ująć je w kosztach uzyskania przychodów w momencie wykonania usługi, w wysokości przyjętej dla celów podatkowych i wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego wkład na dzień nabycia w myśl art. 15 ust. 1u w zw. z art. 15 ust. 1s pkt 2 ustawy o pdop.

Tym samym stanowisko w zakresie ustalenia w jakim momencie i według jakich wartości Wnioskodawca powinien ująć w kosztach podatkowych składniki majątku wniesione w ramach aportu wymienione w pkt 4 stanu faktycznego należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienić należy, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 2 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj