Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3.4012.94.2021.2.MBN
z 28 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 14 kwietnia 2021 r. (data wpływu 23 kwiecień 2021 r.) uzupełnionym pismem z 8 czerwca 2021 r. (data wpływu 11 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawców za podatników w związku z wniesieniem w formie aportu nieruchomości oraz uznania tej transakcji za czynność zwolnioną z opodatkowania na zasadach opisanych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy o VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej uzupełniony pismem z 8 czerwca 2021 r. (data wpływu 11 czerwca 2021 r.) dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawców za podatników w związku z wniesieniem w formie aportu nieruchomości oraz uznania tej transakcji za czynność zwolnioną z opodatkowania na zasadach opisanych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy o VAT.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania:
    (…);

  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    (…)


przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pani (…) magister farmacji (dalej: „Zainteresowana 1”) oraz Pani (…) technik farmacji (dalej: „Zainteresowana 2”) prowadzą koncesjonowaną działalność apteczną za pomocą spółki jawnej (…) (NIP (…)), (dalej: „(…)” lub „Spółka jawna”), w której posiadają po 50% udziałów w zyskach i stratach. (Zainteresowana 1 i Zainteresowana 2 łącznie zwane są dalej: „Zainteresowanymi”). Spółka jawna obok działalności aptecznej posiada 6 nieruchomości opisanych poniżej:

  1. Nieruchomość 1 - stomatologia; Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (…). Dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (…), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 1 jest (...). Nieruchomość 1 została wybudowana przed rokiem (...), tj. przed datą nabycia przez (...). Została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z dnia (…) (akt notarialny Rep nr (…)). Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabywcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Nieruchomość 1 jest wynajmowana i znajduje się w niej gabinet stomatologiczny. W roku (…) został przeprowadzony kapitalny remont Nieruchomości 1. Wydatki na modernizację przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków na modernizację (przebudowę). Po modernizacji od (…) Nieruchomość 1 ponownie została oddano do użytkowania, jest wynajmowana.

  2. Nieruchomość 2 - lokal kupiony od komornika w (…) Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...). Dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 2 jest (...). Nieruchomość 2 została wybudowana przed rokiem (...), tj. przed datą nabycia. Została nabyta na podstawie przysądzenia własności w drodze licytacji komorniczej. Postanowienie z dnia (…) w przedmiocie przysądzenia własności, (…), Sąd Rejonowy w (...) Wydział Cywilny. Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W roku (...) (...) dokonała wymiany pieca centralnego ogrzewania. Wydatki poniesione na modernizację Nieruchomości 2 nie przekroczyły jednak 30% wartości początkowej Nieruchomości 2. Nieruchomość 2 jest oddana do użytkowania (jest wynajmowana).

  3. Nieruchomość 3 - działka oraz budynek około (…)m2 brutto (…)m2 netto w którym mieści się przychodnia i apteka; Działka ewidencyjna nr (…) położona w (...), dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…), zabudowana jest:
    1. budynkiem, w którym mieści się apteka i przychodnia (dalej: „Przychodnia’) oraz
    2. budowlami: parkingiem, utwardzoną drogą, lampami oświetleniowymi, ogrodzeniem, (dalej łącznie: „Budowle”). Przychodnia wraz z działką ewidencyjną nr (…) została nabyta przez (...) na podstawie umowy sprzedaży z dnia (…) (Akt notarialny Rep. A nr (…)) Budynek Przychodni był wybudowany przed rokiem (...), tj. przed rokiem w którym (...) nabyła Nieruchomość 3. Transakcja sprzedaży Przychodni nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Po nabyciu Przychodni, budynek ten był wykorzystywany przez (...) do prowadzenia działalności gospodarczej. W roku (…) oraz (…) (...) zmodernizowała i rozbudowała budynek Przychodni. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami na zakup towarów i usług związanych z przeprowadzonymi modernizacjami i przebudową budynku. Zarówno w roku (…) jak i (…) wydatki na rozbudowę przekroczyły 30% wartości początkowej Przychodni. Za równo po pierwszej modernizacji i przebudowie jak i po drugiej odpowiednio w roku (…) oraz w roku (…) Przychodnia została ponownie oddana do użytkowania i jest wykorzystywana przez (...) do prowadzenia działalności gospodarczej. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami na zakup towarów i usług związanych z przeprowadzonym remontem. Działka nr ewidencyjny (…) (Nieruchomość 3) zabudowana jest również budowlami takimi jak parking; utwardzona droga; lampy oświetleniowe i ogrodzenie. Budowle zostały wybudowane w latach (…). (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami na zakup towarów i usług związanych z wybudowaniem budowli. Budowle zostały oddane do używania w roku (…). Są wykorzystywane przez (...) do prowadzenia działalności gospodarczej. Po dacie oddania do używania budowle nie były modernizowane.

  4. Nieruchomość 4 - lokal pod wynajem. Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...), dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 4 jest (...). Nieruchomość 4 została wybudowana przed rokiem (...), tj. przed datą nabycia przez (...). Została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z dnia (…) (akt notarialny Rep nr (…)). Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabywcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Nieruchomość 4 jest wynajmowana. W roku (…) został przeprowadzony remont elewacji. Wydatki na modernizację nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 4. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków na modernizację (przebudowę). Po modernizacji od (…) Nieruchomość 4 ponownie została oddano do użytkowania, jest wynajmowana.

  5. Nieruchomość 5 - lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...). Dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 5 jest (...). Nieruchomość 5 została wybudowana przed rokiem (...), tj. przed datą nabycia przez (...). Została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z (…) (akt notarialny Rep nr (…)). Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabywcom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Nieruchomość 5 jest wynajmowana. W roku (…) i (…) Nieruchomość 5 była modernizowana. Wydatki na modernizację nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 5. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków na modernizację (przebudowę).

  6. Nieruchomość 6 - połączone 2 lokale, w których jest apteka i zarazem siedziba spółki (…). Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...). Dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 6 jest (...). Nieruchomość 6 została wybudowana przed rokiem (...), tj. przed datą nabycia przez (...). Została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z dnia (…) (akt notarialny Rep nr (…)). Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabywcom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Nieruchomość 6 jest wynajmowana. W roku (…) i (…) Nieruchomość 6 była modernizowana. Wydatki na modernizację nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 6. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków na modernizację (przebudowę).

(Opisane Nieruchomości od 1 do 6 łącznie zwane są dalej: „Nieruchomościami”).

Zainteresowane jako wspólniczki Spółki jawnej podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka jest jednocześnie zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (dalej: VAT). Na chwilę obecną zarówno Zainteresowana 1 jak i Zainteresowana 2 nie są zarejestrowane dla potrzeb podatku VAT, nie są czynnymi podatnikami tego podatku. Przed dokonaniem aportu Nieruchomości do nowoutworzonej spółki jawnej Zainteresowana 1 jaki i Zainteresowana 2 będą mogły się zarejestrować dla potrzeb podatku VAT, jeżeli będzie to konieczne.

Główna działalność gospodarcza Spółki jawnej opisana jest kodem PKD 47.73.Z sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach („Działalność Apteczna” lub „Działalność Podstawowa”). Pozostała działalność Spółki jawnej polega na wynajmie niektórych z posiadanych Nieruchomości („Działalność Pozostała”). Działalność Pozostała nie została jednak wyodrębniona przez Spółkę jawną na płaszczyźnie: (i) organizacyjnej, (ii) finansowej, (iii) funkcjonalnej, w taki sposób aby mogła stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) odrębną od Działalności Aptecznej.

W celu uporządkowania działalności gospodarczej spółki jawnej oraz ograniczenia ryzyka związanego z Działalnością Apteczną i Pozostałą Działalnością, Zainteresowane planują podzielić działalność gospodarczą na dwie spółki. Kodeks spółek handlowych nie przewiduje możliwości dokonania podziału spółki osobowej na dwie spółki osobowe. Wynika to wprost z art. 528 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH"), który stanowi, że Spółka osobowa nie podlega podziałowi. W związku z powyższym Zainteresowane planują dokonać następujące działania:

  1. Podjęcie uchwały przez wspólników Spółki jawnej o wycofaniu Nieruchomości z majątku Spółki oraz przekazaniu Nieruchomości do majątku prywatnego Zainteresowanej 1 i Zainteresowanej 2;
  2. Przeniesienie Nieruchomości na rzecz Zainteresowanych w formie aktu notarialnego na podstawie uchwały;

Przeniesienie własności Nieruchomości do majątku wspólników Spółki jawnej (Zainteresowanych) będzie ściśle powiązane z wielkością posiadanych przez wspólników (Zainteresowane) udziałów w zyskach i stratach.

Podstawą przeniesienia Nieruchomości na rzecz Zainteresowanych będzie więc umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności Nieruchomości z majątku Spółki jawnej na rzecz Zainteresowanych zawarta w formie aktu notarialnego. Czynność ta z kolei będzie podjęta na podstawie uchwały wspólników Spółki jawnej. Przed zawarciem opisanej powyżej umowy w formie aktu notarialnego, zostanie bowiem podjęta uchwała wspólników Spółki jawnej o wycofaniu Nieruchomości z majątku Spółki do majątków osobistych wspólników (Zainteresowanych).

W wyniku opisanych powyżej czynności prawnych wkład wspólników w Spółce jawnej (Zainteresowanych) nie będzie ulegał obniżeniu. Wskazane czynności nie będą również miały na celu wypłaty zysku Spółki jawnej, ani nie będą miały formy darowizny.

Po dokonaniu wskazanych czynności Zainteresowana 1 i Zainteresowana 2 utworzą nową spółkę jawną do której zostaną wniesione aportem otrzymane Nieruchomości (dalej: „Nieruchomości Spółka jawna”). Nowoutworzona spółka jawna (Nieruchomości Spółka jawna) będzie zarządzała Nieruchomościami. Zainteresowane będą posiadały po 50% udziału w zyskach i stratach w tej spółce.

Powyższe działania pozwolą na faktyczne wyodrębnienie działalności gospodarczej pomiędzy dwie spółki jawne. (…) będzie bowiem dalej prowadziła koncesjonowaną Działalność Apteczną, natomiast nowoutworzona spółka Nieruchomości Spółka jawna będzie prowadziła działalność polegającą na zarządzaniu Nieruchomościami. Każda z Zainteresowanych będzie posiadała po 50% udziałów w zyskach i stratach zarówno w (…). jak i Nieruchomości Spółka jawna.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania ostatecznie zadane zgodnie z uzupełnieniem wniosku z 8 czerwca 2021 r.:

  1. Czy w odniesieniu do czynności wniesienia aportem wymienionych w treści wniosku Nieruchomości z majątku osobistego/prywatnego Zainteresowanych do spółki jawnej, wystąpią One przy tej czynności w charakterze podatników podatku od towarów i usług, w tym zwłaszcza w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy VAT?
  2. Jeśli odpowiedź na drugie pytanie będzie twierdząca, to czy dostawa (aport opisanych we wniosku Nieruchomości, do Spółki jawnej, stanowiący wkład Zainteresowanych do tej spółki), będzie mogła podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na zasadach opisanych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy VAT?

Zdaniem Zainteresowanych:

Ad.1)

W opisanym zdarzeniu przyszłym, Zainteresowane dokonując aportu Nieruchomości do Spółki jawnej będą działały w charakterze podatników podatku VAT, ponieważ Nieruchomości nie zostały nabyte w celu zaspokojenia własnych potrzeb osobistych, ale faktycznie w celu wykorzystania ich gospodarczo przez utworzoną przez Zainteresowane spółkę jawną. Czynność ta nosić będzie więc znamiona działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Skutkiem powyższego planowane przez Zainteresowane wniesienie aportem Nieruchomości może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na gruncie ustawy VAT wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) w postaci nieruchomości do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, zawartej w art. 5 ust. 1 ustawy VAT, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy VAT, uznawane jest za sprzedaż, ponieważ dostawa ta odbywa się za wynagrodzeniem (wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie udziałów), a jej efektem jest przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Dostawa (aport) nieruchomości, może być więc opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

W przypadku wkładu niepieniężnego, niezwykle istotnym jest prawidłowe określenie skutków wniesienia takiego wkładu na gruncie ustawy VAT. W niektórych przypadkach wniesienie wkładu do spółki osobowej może stanowić działalność w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT i może skutkować koniecznością opodatkowania tej czynności podatkiem VAT, nawet jeżeli formalnie wnoszący aport nie prowadzi indywidualnej działalności gospodarczej. Należy zauważyć, że działalność gospodarcza zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Powyższe oznacza, że dostawa towarów, w tym przypadku Nieruchomości, może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy czynność podlegającą opodatkowaniu wykona podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Jednocześnie okoliczności dokonania tej czynności powinny nosić znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o VAT, tzn. powinny polegać na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W praktyce każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT, może być uznany za podatnika podatku od towarów i usług. Tym samym wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą, jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży, w tym przypadku nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Tym samym nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Skutkiem powyższego, status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży / wniesienia aportem nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów cytowanej wyżej ustawy.

Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, s. 1 ze zm.), „podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza" obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu. Aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar wykonywać takie czynności wielokrotnie, a sprzedawane towary zostały nabyte lub wytworzone w celu wykorzystania w działalności gospodarczej. Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług - w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie musi ona być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wątpliwości Zainteresowanych dotyczą wskazania, czy w odniesieniu do czynności wniesienia aportem Nieruchomości z majątku osobistego/prywatnego do spółki jawnej Zainteresowane wystąpią w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.

W analizowanym zdarzeniu przyszłym ustalenie czy Zainteresowane w odniesieniu do konkretnej czynności (wniesienia aportem Nieruchomości) będą działały jako podatnicy podatku od towarów i usług wymaga szczegółowego przeanalizowania okoliczności faktycznych. Przy czym w ocenie Zainteresowanych ciąg zdarzeń przedstawiony w opisanym zdarzeniu przyszłym może być uznany jako wypełniające przesłanki działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy VAT.

Zainteresowane nie nabyły bowiem opisanych Nieruchomości do realizacji własnych celów osobistych, ale w celu uporządkowania działalności gospodarczej spółki (...) oraz ograniczenia ryzyka związanego z Działalnością Apteczną i Pozostałą Działalnością. Zainteresowane planują bowiem podzielić działalność gospodarczą na dwie spółki. Opisane w niniejszym wniosku Nieruchomości zostały najpierw wycofane z majątku Spółki na podstawie uchwały wspólników Spółki jawnej, a następnie mają posłużyć jako wkład (aport) do nowoutworzonej Spółki jawnej. Nowoutworzona Spółka jawna, w której Zainteresowane będą posiadały po 50% udziału w zyskach i stratach w tej spółce będzie zarządzała Nieruchomościami. Powyższe działania pozwolą na faktyczne wyodrębnienie działalności gospodarczej pomiędzy dwie spółki jawne. (...) będzie bowiem dalej prowadziła koncesjonowaną Działalność Apteczną, natomiast nowoutworzona spółka Nieruchomości Spółka jawna będzie prowadziła działalność polegającą na zarządzaniu Nieruchomościami. Każda z Zainteresowanych będzie posiadała po 50% udziałów w zyskach i stratach zarówno w (…) jak i Nieruchomości Spółka jawna.

W opisanym zdarzeniu przyszłym, Zainteresowane dokonując aportu Nieruchomości do Spółki jawnej będą działały w charakterze podatników podatku VAT, ponieważ Nieruchomości nie zostały nabyte w celu zaspokojenia własnych potrzeb osobistych, ale faktycznie w celu wykorzystania ich gospodarczo przez utworzoną przez Zainteresowane spółkę jawną. Czynność ta nosić będzie więc znamiona działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Skutkiem powyższego planowane przez Zainteresowane wniesienie aportem Nieruchomości może podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2)

Należy jednak zauważyć, iż w przypadku dostawy Nieruchomości, w niektórych przypadkach nieruchomości te mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy VAT, dlatego też konieczne jest ustalenie czy w analizowanym przypadku do dostawy Nieruchomości nie będzie miało zastosowanie opisane w niniejszych przepisach zwolnienia.

Planowana dostawa Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3, Nieruchomości 4, Nieruchomości 5, Nieruchomości 6 (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tych nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej) będzie korzystało ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Jeżeli planowana dostawa Nieruchomości 2, nastąpi jednak przed upływem co najmniej dwóch lat od momentu pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 2 w spółce (...). Nie będzie miało zastosowanie zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Dostawa Nieruchomości 2 będzie mogła być jednak zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT ponieważ Zainteresowanym nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Ponadto Zainteresowane nie będą ponosiły też wydatków na modernizację Nieruchomości 2 od których przysługiwałoby im prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. W takim przypadku zostaną spełnione warunki zwolnienia tej nieruchomości z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.

Poniżej dokonano analizy opodatkowania dla poszczególnych Nieruchomości:

Nieruchomość 1

Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...). Dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 1 jest (...). Nieruchomość 1 została wybudowana przed rokiem (...), tj. przed datą nabycia przez (...). Została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z dnia (…) (akt notarialny Rep nr (…)). Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabywcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Nieruchomość 1 jest wynajmowana i znajduje się w niej gabinet stomatologiczny. W roku (…) został przeprowadzony kapitalny remont Nieruchomości 1. Wydatki na modernizację przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków na modernizację (przebudowę). Po modernizacji od (…) Nieruchomość 1 ponownie została oddano do użytkowania, jest wynajmowana.

Zainteresowane jako wspólniczki (...) planują nieodpłatnie wycofać z majątku Spółki jawnej Nieruchomość 1 do majątku osobistego/prywatnego Zainteresowanych. Podstawą przeniesienia Nieruchomości na rzecz wspólników (Zainteresowanych) będzie uchwała wspólników Spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki na rzecz wspólników. Przeniesienie nieruchomości do majątku Zainteresowanych nastąpi w formie aktu notarialnego (umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki jawnej na rzecz wspólników (Zainteresowanych).

Po dokonaniu tej czynności Zainteresowane planują utworzyć spółkę jawną do której Nieruchomość 1 zostanie wniesiona w formie aportu.

Opodatkowanie

Planowana dostawa Nieruchomości 1 (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tej nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej), nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 1, które nastąpiło w spółce (...). Do ponownego pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 1 doszło bowiem w roku (…), kiedy to po dokonaniu przez (...) remontu Nieruchomości 1 przekraczającego 30% wartości początkowej Nieruchomości 1, nieruchomość ponownie została oddana do używania przez (...). Z uwagi na fakt, iż od dnia ponownego pierwszego zasiedlenia tj. od (…) r. do dnia planowanej dostawy nieruchomości (wniesienia aportem do spółki jawnej), która ma nastąpić w (...) r. upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Nieruchomość 2

Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...). Dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 2 jest (...). Nieruchomość 2 została wybudowana przed rokiem (…), tj. przed datą nabycia. Została nabyta na podstawie przysądzenia własności w drodze licytacji komorniczej. Postanowienie z dnia (…) w przedmiocie przysądzenia własności, (…), Sąd Rejonowy w (...) Wydział Cywilny. Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. W roku (…) (...) dokonała wymiany pieca centralnego ogrzewania. Wydatki poniesione na modernizację Nieruchomości 2 nie przekroczyły jednak 30% wartości początkowej Nieruchomości 2. Nieruchomość 2 jest oddana do użytkowania (jest wynajmowana).

Zainteresowane jako wspólniczki (...) planują nieodpłatnie wycofać z majątku Spółki jawnej Nieruchomość 2 do majątku osobistego/prywatnego Zainteresowanych. Podstawą przeniesienia Nieruchomości na rzecz wspólników (Zainteresowanych) będzie uchwała wspólników Spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki na rzecz wspólników. Przeniesienie nieruchomości do majątku Zainteresowanych nastąpi w formie aktu notarialnego (umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki jawnej na rzecz wspólników (Zainteresowanych).

Po dokonaniu tej czynności Zainteresowane planują utworzyć spółkę jawną do której Nieruchomość 2 zostanie wniesiona w formie aportu.

Opodatkowanie:

Jeżeli planowana dostawa Nieruchomości 2, (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tej nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej) nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 2, które nastąpiło w spółce (...) - dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Jeżeli natomiast planowana dostawa Nieruchomości 2, (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tej nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej) nastąpi przed upływem co najmniej dwóch lat od momentu pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 2 w spółce (...). Nie będzie miało zastosowanie zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Dostawa Nieruchomości 2 będzie mogła być jednak zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT ponieważ Zainteresowanym nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Ponadto Zainteresowane nie będą ponosiły też wydatków na modernizację Nieruchomości 2 od których przysługiwałoby im prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. W związku z powyższym zostały spełnione warunki zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.

Nieruchomość 3

Działka ewidencyjna nr (…) (Nieruchomość 3) położona w (...), dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…), zabudowana jest:

  1. budynkiem w którym mieści się apteka i przychodnia (dalej: „Przychodnia”) oraz
  2. budowlami:
    1. parkingiem,
    2. utwardzoną drogą,
    3. lampami oświetleniowymi,
    4. ogrodzeniem,

(dalej łącznie: „Budowle”).

Przychodnia wraz z działką ewidencyjną nr (…) została nabyta przez (...) na podstawie umowy sprzedaży z dnia (…) (Akt notarialny Rep. A nr (…)) Budynek Przychodni był wybudowany przed rokiem (…), tj. przed rokiem w którym (...) nabyła Nieruchomość 3. Transakcja sprzedaży Przychodni nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Po nabyciu Przychodni, budynek ten był wykorzystywany przez (...) do prowadzenia działalności gospodarczej. W roku (…) oraz (…) (...) zmodernizowała i rozbudowała budynek Przychodni. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami na zakup towarów i usług związanych z przeprowadzonymi modernizacjami i przebudową budynku. Zarówno w roku (…) jak i (…) wydatki na rozbudowę przekroczyły 30% wartości początkowej Przychodni. Zarówno po pierwszej modernizacji i przebudowie jak i po drugiej odpowiednio w roku (…) oraz w roku (…) Przychodnia została ponownie oddana do użytkowania i jest wykorzystywana przez (...) do prowadzenia działalności gospodarczej. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami na zakup towarów i usług związanych z przeprowadzonym remontem.

Działka nr ewidencyjny nr (…) (Nieruchomość 3) zabudowana jest również budowlami takimi jak:

  1. parking;
  2. utwardzona droga;
  3. lampy oświetleniowe;
  4. ogrodzenie.

Budowle zostały wybudowane w latach (…). (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami na zakup towarów i usług związanych z wybudowaniem budowli. Budowle zostały oddane do używania w roku (…). Są wykorzystywane przez (...) do prowadzenia działalności gospodarczej. Po dacie oddania do używania budowle nie były modernizowane.

Zainteresowane jako wspólniczki (...) planują nieodpłatnie wycofać z majątku Spółki jawnej Nieruchomość 3 do majątku osobistego/prywatnego Zainteresowanych. Podstawą przeniesienia Nieruchomości na rzecz wspólników (Zainteresowanych) będzie uchwała wspólników Spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki na rzecz wspólników. Przeniesienie nieruchomości do majątku Zainteresowanych nastąpi w formie aktu notarialnego (umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki jawnej na rzecz wspólników (Zainteresowanych).

Po dokonaniu tej czynności Zainteresowane planują utworzyć spółkę jawną do której Nieruchomość 3 zostanie wniesiona w formie aportu.

Opodatkowanie:

Ustalając sposób opodatkowania podatkiem VAT lub zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem dostawy budynków, budowli lub ich części posadowionych na działce ewidencyjnej nr (...) (Nieruchomość 3), należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy VAT oddzielnie dla każdego z wyżej wymienionych budynków i budowli posadowionych na tej działce.

Planowana dostawa Przychodni, (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tej nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej) nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia Przychodni w (...). Do ponownego pierwszego zasiedlenia Przychodni doszło bowiem w roku (...), kiedy to po dokonaniu rozbudowy przekraczającej 30% wartości początkowej budynku, Przychodnia ponownie została oddana do używania przez (...). Z uwagi na fakt, iż od dnia ponownego pierwszego zasiedlenia tj. od (...) r. do dnia planowanej dostawy Przychodni, - upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Planowana dostawa Budowli, (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tej nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej) - nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ich pierwszego zasiedlenia. Dostawa budowli będzie podlegała więc zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Nieruchomość 4

Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...), dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 4 jest (...). Nieruchomość 4 została wybudowana przed rokiem (…), tj. przed datą nabycia przez (...). Została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z (…) (akt notarialny Rep nr (…)). Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabywcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Nieruchomość 4 jest wynajmowana. W roku (…) został przeprowadzony remont elewacji. Wydatki na modernizację nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 4. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków na modernizację (przebudowę). Po modernizacji od (…) r. Nieruchomość 4 ponownie została oddano do użytkowania, jest wynajmowana.

Zainteresowane jako wspólniczki (...) planują nieodpłatnie wycofać z majątku Spółki jawnej Nieruchomość 4 do majątku osobistego/prywatnego Zainteresowanych. Podstawą przeniesienia Nieruchomości na rzecz wspólników (Zainteresowanych) będzie uchwała wspólników Spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki na rzecz wspólników. Przeniesienie nieruchomości do majątku Zainteresowanych nastąpi w formie aktu notarialnego (umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki jawnej na rzecz wspólników (Zainteresowanych).

Po dokonaniu tej czynności Zainteresowane planują utworzyć spółkę jawną do której Nieruchomość 4 zostanie wniesiona w formie aportu.

Opodatkowanie:

Planowana dostawa Nieruchomości 4 (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tej nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej), nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 4, które nastąpiło w spółce (...).

Do ponownego pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 4 przez (...) doszło w roku (…), kiedy to Nieruchomość 4 była oddana do używania. Z uwagi na fakt, iż wydatki na remont poniesione przez (...) w roku (…) nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 4, nie nastąpiło ponowne pierwsze zasiedlenie nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż od dnia pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 4, a planowaną dostawą Nieruchomości 4, upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Nieruchomość 5

Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...). Dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (…). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 5 jest (...). Nieruchomość 5 została wybudowana przed rokiem (…), tj. przed datą nabycia przez (...). Została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z dnia (…) (akt notarialny Rep nr (…)). Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabywcom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Nieruchomość 5 jest wynajmowana. W roku (…) i (…) Nieruchomość 5 była modernizowana. Wydatki na modernizację nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 5. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków na modernizację (przebudowę).

Zainteresowane jako wspólniczki (...) planują nieodpłatnie wycofać z majątku Spółki jawnej Nieruchomość 5 do majątku osobistego/prywatnego Zainteresowanych. Podstawą przeniesienia Nieruchomości na rzecz wspólników (Zainteresowanych) będzie uchwała wspólników Spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki na rzecz wspólników. Przeniesienie nieruchomości do majątku Zainteresowanych nastąpi w formie aktu notarialnego (umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki jawnej na rzecz wspólników (Zainteresowanych).

Po dokonaniu tej czynności Zainteresowane planują utworzyć spółkę jawną do której Nieruchomość 5 zostanie wniesiona w formie aportu.

Opodatkowanie:

Planowana dostawa Nieruchomości 5 (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tej nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej), nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 5, które nastąpiło w spółce (...).

Do pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 5 doszło w roku (...), kiedy to Nieruchomości 5 była oddana do używania przez (...). Z uwagi na fakt, iż wydatki na remont poniesione przez (...) w roku (…) i (…) nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 5, nie nastąpiło ponowne pierwsze zasiedlenie nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż od dnia pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 5, a planowaną dostawą nieruchomości, upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Nieruchomość 6

Lokal stanowiący odrębną własność, położony w (...). Dla którego prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w (...), (…) Wydział Ksiąg Wieczystych, księga wieczysta nr (...). Aktualnym właścicielem Nieruchomości 6 jest (...). Nieruchomość 6 została wybudowana przed rokiem (...), tj. przed datą nabycia przez (...). Została nabyta na podstawie umowy sprzedaży z dnia (...) (akt notarialny Rep nr (...)). Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Nabywcom przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Nieruchomość 6 jest wynajmowana. W roku (...) i (...) Nieruchomość 6 była modernizowana. Wydatki na modernizację nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 6. (...) przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków na modernizację (przebudowę).

Zainteresowane jako wspólniczki (...) planują nieodpłatnie wycofać z majątku Spółki jawnej Nieruchomość 6 do majątku osobistego/prywatnego Zainteresowanych. Podstawą przeniesienia Nieruchomości na rzecz wspólników (Zainteresowanych) będzie uchwała wspólników Spółki jawnej o wycofaniu nieruchomości z majątku Spółki na rzecz wspólników. Przeniesienie nieruchomości do majątku Zainteresowanych nastąpi w formie aktu notarialnego (umowa nienazwana nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości z majątku Spółki jawnej na rzecz wspólników (Zainteresowanych).

Po dokonaniu tej czynności Zainteresowane planują utworzyć spółkę jawną do której Nieruchomość 6 zostanie wniesiona w formie aportu.

Opodatkowanie:

Planowana dostawa Nieruchomości 6 (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tej nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej), nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 5, które nastąpiło w spółce (...).

Do pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 6 doszło w roku (...), kiedy to Nieruchomości 6 była oddana do używania przez (...). Z uwagi na fakt, iż wydatki na remont poniesione przez (...) w roku (...) i (...) nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 6, nie nastąpiło ponowne pierwsze zasiedlenie nieruchomości. Z uwagi na fakt, iż od dnia pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 6, a planowaną dostawą nieruchomości, upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Reasumując, planowana dostawa Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3, Nieruchomości 4, Nieruchomości 5, Nieruchomości 6 (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tych nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej) będzie korzystała ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Jeżeli planowana dostawa Nieruchomości 2, nastąpi jednak przed upływem co najmniej dwóch lat od momentu pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 2 w spółce (...). Nie będzie miało zastosowanie zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Dostawa Nieruchomości 2 będzie mogła być jednak zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT, ponieważ Zainteresowanym nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem. Ponadto Zainteresowane nie będą ponosiły też wydatków na modernizację Nieruchomości 2 od których przysługiwałoby im prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. W takim przypadku zostaną spełnione warunki zwolnienia tej nieruchomości z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy – przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Pojęcie „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, obejmuje więc wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zarówno dostawa towarów, jak i świadczenie usług mieszczą się w definicji sprzedaży, określonej w art. 2 pkt 22 ustawy, według której sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wkład niepieniężny czyli aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aport pieniężny), rzeczy lub prawa (aport rzeczowy) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.

Czynność wniesienia aportu (w zależności od jego przedmiotu) może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w świetle art. 7 (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) lub za świadczenie usług w świetle art. 8 (każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych).

Pozostaje więc konieczność rozstrzygnięcia, czy transakcja ta jest odpłatna, czy nieodpłatna.

Z odpłatnością za dostawę towarów lub świadczenie usług mamy do czynienia w sytuacji, gdy pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług, a zapłatą istnieje adekwatny związek.

Odpłatność może przybierać różne formy – nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu.

Odpłatność jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową – zapłata w innym towarze lub usłudze albo mieszaną – zapłata w części pieniężna i w części rzeczowa. Innymi słowy, dla uznania czynności za odpłatną, wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność. Odpłatnością jest więc także np. otrzymanie udziałów/akcji spółki, w związku z którym wnoszący aport uzyskuje pewną, wymierną korzyść.

O czynności dokonanej za wynagrodzeniem można mówić w sytuacji, gdy:

  • istnieje ścisły związek pomiędzy wykonanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami,
  • wynagrodzenie może być wyrażone w pieniądzu,
  • związek, o którym mowa powyżej, ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz.U. z 2020 r., poz. 1526 ze zm.). Zgodnie z art. 22 Kodeksu spółek handlowych, spółką jawną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, która nie jest inną spółką handlową. Stosownie do art. 25 Kodeksu spółek handlowych, umowa spółki jawnej powinna zawierać:

  1. firmę i siedzibę spółki;
  2. określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;
  3. przedmiot działalności spółki;
  4. czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

W myśl art. 28 Kodeksu spółek handlowych, majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Zatem wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu rzeczowego) do spółki prawa handlowego – w zależności od tego co jest jego przedmiotem – spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

W sytuacji zatem, gdy przedmiotem aportu są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z odpłatną dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, przedmiotowe Nieruchomości spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż, czy też wniesienie aportem do spółki, jest traktowane jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.

Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE z dnia 4 października 1995 r. w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 FinanzamtBergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Z opisu sprawy wynika, że Zainteresowane prowadzą działalność gospodarczą za pomocą spółki jawnej. Przedmiotem tej działalności gospodarczej jest koncesjonowana działalność apteczna. Zainteresowane posiadają po 50% udziałów w zyskach i stratach. Spółka posiada 6 nieruchomości. Część z nich wykorzystywane są do prowadzenia działalności Spółki a część wynajmowane.

Na chwilę obecną zarówno Zainteresowana 1 jak i Zainteresowana 2 nie są zarejestrowane dla potrze podatku VAT, nie są czynnymi podatnikami tego podatku. Przed dokonaniem aportu Nieruchomości do nowoutworzonej spółki jawnej Zainteresowana 1 jaki i Zainteresowana 2 będą mogły się zarejestrować dla potrzeb podatku VAT, jeżeli będzie to konieczne.

Zainteresowane planują podzielić działalność gospodarczą na dwie spółki. Jedna z nich miałaby zajmować się działalnością związaną z zarządzaniem przedmiotowymi Nieruchomościami. W tym celu Wnioskodawczynie zamierzają przenieść własność Nieruchomości z majątku Spółki do majątku wspólników spółki jawnej (Zainteresowanych), a następnie utworzyć nową spółkę jawną, do której zostaną wniesione aportem otrzymane Nieruchomości. Zainteresowane będą posiadały po 50% udziału w zyskach i stratach w nowopowstałej spółce.

Wątpliwości Zainteresowanych dotyczą stwierdzenia, czy przy dokonywaniu czynności polegającej na wniesieniu aportem prawa własności Nieruchomości z majątku osobistego/prywatnego do nowopowstałej spółki jawnej, wystąpią One w charakterze podatników podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy ma całokształt działań, jakie Zainteresowane podejmowały i będą podejmowały w odniesieniu do Nieruchomości przez cały okres ich posiadania.

Wnioskodawczynie w opisie sprawy wskazały, że Nieruchomości zostały nabyte przez Spółkę jawną i wykorzystywane w działalności gospodarczej prowadzonej przez tą Spółkę, w której Zainteresowane występują jako wspólniczki spółki, czerpiąc z nich korzyści majątkowe. Planowane wycofanie Nieruchomości z majątku Spółki do majątków osobistych wspólników (Zainteresowanych) nie będzie miało na celu zaspokojenie potrzeb osobistych Zainteresowanych lecz będzie miało cel biznesowy – wniesienie ich aportem do nowoutworzonej spółki jawnej (Nieruchomości Spółka jawna).

Opis przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazuje, że przedmiotowe Nieruchomości nie będą stanowiły majątku prywatnego (osobistego) służącego Zainteresowanym do celów prywatnych lecz taką część, która zostanie przez nie przekazana do wykorzystania dla potrzeb prowadzonej przyszłej działalności gospodarczej. Wnioskodawczynie wprost podają, że nabycie Nieruchomości, w drodze wycofania ze Spółki jawnej, następuje w celu realizacji podzielenia dotychczasowej działalności gospodarczej czyli nie zamierzają wykorzystywać ich na cele prywatne.

Wynikająca, z opisanych wyżej działań Zainteresowanych, koncepcja wykorzystania Nieruchomości wskazuje, że zostaną przez nie podjęte czynności, które świadczą o tym, że przyszłe wniesienie aportem Nieruchomości do nowopowstałej Spółki jawnej nie zostanie dokonane w ramach zbycia majątku osobistego (prywatnego) Wnioskodawczyń, czynność ta nie może stanowić jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

W związku z powyższym należy wskazać, że istotnym elementem, przesądzającym o uznaniu planowanej przez Wnioskodawczynie transakcji wniesienia aportem Nieruchomości do spółki za dostawę dokonywaną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, są czynności, jakie poczynią Wnioskodawczynie, które to działania są charakterystyczne dla podmiotów profesjonalnie zajmujących się sprzedażą nieruchomości.

Zakres planowanych działań przez Zainteresowane wskazuje, że te wyrażają wolę wnioskodawczyń i ich zamiar wykorzystania Nieruchomości nie na cele osobiste (prywatne), lecz w celu wykorzystania w działalności gospodarczej poprzez wniesienie w formie aportu do nowopowstałej spółki jawnej z zamiarem kontynuacji na nich działalności zarządczej.

Planowany aport Nieruchomości wpisuje się w katalog czynności, które zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem skoro wniesienie aportem będzie wykraczało poza zakres zwykłego wykonywania prawa własności, będzie stanowiło działalność gospodarczą podjętą w celach zarobkowych, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W związku z powyższym Wnioskodawczynie, dla planowanej czynności, będą działały jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzący działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a planowana przez Wnioskodawczynie dostawa Nieruchomości stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawczyń, że dokonując wniesienia nieruchomości w formie aportu do spółki będą działały jako podatnik podatku VAT w rozumieniu ustawy o VAT jest prawidłowe.

W związku z powyższym stanowiskiem Wnioskodawczynie chcą otrzymać odpowiedź na pytanie czy dostawa (aport opisanych we wniosku Nieruchomości do Spółki jawnej, stanowiący wkład zainteresowanych do tej spółki), będzie mogła podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na zasadach opisanych w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest - co do zasady - zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia j lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku nieruchomości zabudowanych niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Należy również nadmienić, że dla dostawy nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W rozpatrywanej sprawie przedmiotem dostawy będzie 6 nieruchomości zabudowanych.

Nieruchomość 1 to lokal stanowiący odrębną własność. Z opisu sprawy wynika, że planowana dostawa Nieruchomości 1, nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia. Do ponownego pierwszego zasiedlenia doszło bowiem w roku (...), kiedy to po dokonaniu remontu przekraczającego 30% wartości początkowej Nieruchomości 1, nieruchomość ponownie została oddana do używania, jest wynajmowana.

Z uwagi na fakt, iż od dnia ponownego pierwszego zasiedlenia tj. od (...) r. do dnia planowanej dostawy Nieruchomości, upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Nieruchomość 2 to lokal stanowiący odrębną własność. Nieruchomość 2 została wybudowana przed rokiem (...). Wydatki poniesione na modernizację Nieruchomości 2 nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości. Nieruchomość ta jest wynajmowana.

Jeżeli planowana dostawa Nieruchomości 2, nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia - dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Jeżeli natomiast planowana dostawa Nieruchomości 2 nastąpi przed upływem co najmniej dwóch lat od momentu pierwszego zasiedlenia, nie będzie miało zastosowanie zwolnienie o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Dostawa Nieruchomości 2 będzie mogła być jednak zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT jeżeli Wnioskodawczyniom nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem oraz nie poniosą wydatków na jej ulepszenie a jeżeli poniosą takie wydatki, to gdy będą one niższe niż 30% wartości początkowej tej nieruchomości.

Nieruchomość 3 to działka zabudowana:

  1. budynkiem w którym mieści się apteka i przychodnia (dalej: „Przychodnia”) oraz
  2. budowlami:
    1. parkingiem,
    2. utwardzoną drogą,
    3. lampami oświetleniowymi
    4. ogrodzeniem,

(dalej łącznie: „Budowle”)

Budowle zostały oddane do używania w (...) r. Są wykorzystywane przez (...) do prowadzenia działalności gospodarczej. Po dacie oddania do używania budowle nie były modernizowane.

Ustalając sposób opodatkowania podatkiem VAT lub zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem dostawy budynków, budowli lub ich części posadowionych na Nieruchomości 3, należy przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy VAT oddzielnie dla każdego z wyżej wymienionych budynków i budowli posadowionych na tej działce.

Planowana dostawa Przychodni, nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ponownego pierwszego zasiedlenia. Do ponownego pierwszego zasiedlenia Przychodni doszło bowiem w roku (...), kiedy to po dokonaniu rozbudowy, na którą do wydatki przekroczyły 30% wartości początkowej budynku, Przychodnia ponownie została oddana do używania. Jest wykorzystywana przez (...) do prowadzenia działalności gospodarczej. Z uwagi na fakt, iż od dnia ponownego pierwszego zasiedlenia do dnia planowanej dostawy Przychodni, upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Podobnie planowana dostawa wymienionych wyżej Budowli, nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu ich pierwszego zasiedlenia. Dostawa budowli będzie podlegała więc zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Nieruchomość 4 to lokal stanowiący odrębną własność, który jest wynajmowany. Planowana dostawa Nieruchomości 4, nastąpi po upływie co najmniej dwóch lat od momentu pierwszego zasiedlenia. Do pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 4 doszło w roku (...), kiedy to nieruchomość była oddana do używania. Wydatki na remont poniesione w roku (...) nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości. W związku z tym od dnia pierwszego zasiedlenia, a planowaną dostawą Nieruchomości 4, upłynie okres dłuższy niż 2 lata, więc dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Nieruchomość 5 to lokal stanowiący odrębną własność. Został zakupiony w roku (...), kiedy to nieruchomości była oddana do używania. Z wniosku wynika, że do pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 5 doszło w (...) roku. Nieruchomość jest wynajmowana. Wydatki na remont poniesione w roku (...) i (...) nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 5. Z uwagi na fakt, iż od dnia pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 5, a planowaną dostawą nieruchomości, upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Nieruchomość 6 to połączone 2 lokale. Została zakupiona w (...) r. jest wynajmowana. Do pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 6 doszło w roku (...), kiedy to nieruchomości była oddana do używania przez (...). Wydatki na remont poniesione w roku (...) i (...) nie przekroczyły 30% wartości początkowej Nieruchomości 6. W związku z tym, że od dnia pierwszego zasiedlenia Nieruchomości 6, a planowaną dostawą nieruchomości upłynie okres dłuższy niż 2 lata, dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na postawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Zatem, planowana dostawa Nieruchomości 1, Nieruchomości 2, Nieruchomości 3, Nieruchomości 4, Nieruchomości 5, Nieruchomości 6 (która będzie dokonana przez Zainteresowane w wyniku wniesienia tych nieruchomości aportem do nowoutworzonej spółki jawnej) będzie korzystała ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli natomiast planowana dostawa Nieruchomości 2 nastąpi przed upływem co najmniej dwóch lat od momentu pierwszego zasiedlenia nieruchomości, nie będzie możliwości zastosowania zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Dostawa Nieruchomości 2 będzie mogła być jednak zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT jeżeli Wnioskodawczyniom nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z jej nabyciem oraz nie poniosą wydatków na jej ulepszenie, a jeżeli poniosą takie wydatki, to gdy będą one niższe niż 30% wartości początkowej tej nieruchomości.

Tym samym, oceniając stanowisko Wnioskodawcy należało uznać je za prawidłowe.

Podsumowując, Wnioskodawczynie, przy dokonywaniu czynności polegającej na wniesieniu aportem prawa własności Nieruchomości do nowopowstałej spółki jawnej, będą działały jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzący działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a planowana przez Wnioskodawczynie dostawa Nieruchomości w formie aportu stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, korzystająca ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z zastrzeżeniem dla Nieruchomości nr 2, że jeśli aport tej nieruchomości nastąpi przed upływem co najmniej dwóch lat od momentu pierwszego zasiedlenia nieruchomości, to nie będzie możliwości zastosowania tego zwolnienia tylko te, które zostało opisane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyń w ocenie czy przy dokonywaniu czynności polegającej na wniesieniu aportem prawa własności Nieruchomości do nowopowstałej spółki jawnej, będą działały jako podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzący działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy i czy planowana przez Wnioskodawczynie dostawa Nieruchomości w formie aportu stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, korzystająca ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy, tut. Organ ocenił jako prawidłowe.

Wyjaśnienia wymaga, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym tutejszy Organ wskazuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie stanu faktycznego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się, że na podstawie art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj