Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP2-2.4011.14.2021.2.RK
z 28 czerwca 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 marca 2021 r. (data wpływu 24 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 12 maja 2021 r. (data nadania i wpływu 12 maja 2021 r.) na wezwanie z 5 maja 2021 r. Nr 0114-KDIP2-2.4011.14.2021.1.RK (data nadania 5 maja 2021 r., data doręczenia 7 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową
- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


24 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca od dnia 1 września 2016 prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą „X”.


Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawca dokonuje rozliczeń podatkowych w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów (dalej: „PKPiR”) oraz podatek liniowy (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1426, z późn. zm., dalej „UoPIT”).

Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).


Ponadto, działalność wykonywana przez Wnioskodawcę obejmuje działalność wydawniczą w zakresie gier komputerowych (PKD 58.21.Z), działalność wydawniczą w zakresie pozostałego oprogramowania (PKD 58.29.Z), działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z), działalność związaną z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (PKD 62.03.Z), pozostałą działalność usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (PKD 62.09.Z ), przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (PKD 63.11 .Z), działalność portali internetowych (PKD 63.12.Z), badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (PKD 72.19.Z) oraz działalność agencji reklamowych (PKD 73.11.Z).


W okresie od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2020 r. Wnioskodawca świadczył usługi w zakresie tworzenia nowych aplikacji oraz dokonywania modyfikacji i utrzymania już istniejących aplikacji w oparciu o umowę o współpracy nr (…) z A sp. z o.o. z siedzibą w (…), dalej: „Zamawiający”).


W ramach świadczenia przedmiotowych usług na rzecz Zamawiającego, Wnioskodawca posiadał wyłączne prawo do kontrolowania, nadzorowania, wybierania metod oraz środków i sposobów w jaki usługi są świadczone. Prace nie były wykonywane pod nadzorem i kierownictwem Zamawiającego, nie były także wykonywane w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zamawiającego. Wnioskodawca jako wykonujący czynności wskazane w niniejszym wniosku ponosił ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca był także zobowiązany do samodzielnego przekazywania zaliczek na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenie społeczne do właściwych urzędów.


W ramach zawieranych umów zlecenia Wnioskodawca, w okresie od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2020 r. realizował m.in. projekty, mające na celu tworzenie oraz rozwój oprogramowania powstałego w oparciu o kod źródłowy samodzielnie stworzony przez Wnioskodawcę. Produktami prac Wnioskodawcy w ramach realizacji przedmiotowych projektów było nowe oprogramowanie lub nowa funkcjonalność istniejącego oprogramowania, wytworzone w oparciu o dostępne technologie w dziedzinie informatyki, takie jak np. język programowania (…),(…), technologie i platformy (…).


Stworzone oprogramowanie lub nowe funkcjonalności oprogramowania mają charakter innowacyjny nie tylko w skali przedsiębiorstwa, które zleciło stworzenie danego oprogramowania, ale także w skali rynku, na którym wspomniane oprogramowanie będzie wykorzystywane. Ponadto, Wnioskodawca pragnie wskazać, iż tworzone oprogramowanie w większości ma charakter nowatorski i w znacznym stopniu odróżniający się od podobnych rozwiązań stosowanych w obrocie gospodarczym.


Poniżej Wnioskodawca wskazuje przykładowe projekty, które stanowią produkty prac, o których mowa w powyższym akapicie:

  1. Wizualizacja wirtualnych żaluzji w (…) - w ramach przedmiotowego projektu zostały wykonane następujące czynności:
    1. prace teoretyczne oraz empiryczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy odnośnie możliwości symulacji oraz wizualizacji wirtualnych żaluzji w (…),
    2. badania aplikacyjne mające na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności wraz z opracowaniem nowej usługi oraz wprowadzanie do symulacji ulepszeń,
    3. prace rozwojowe polegające na wykorzystaniu zdobytej oraz dostępnej wiedzy i umiejętności, przy użyciu narzędzi informatycznych i oprogramowania do stworzenia nowej usługi/produktu umożliwiającego symulację oraz wizualizację wirtualnych żaluzji w (…).
  2. Prezentacji w (…) projekcji dla szerokiego grona odbiorców – w ramach przedmiotowego projektu zostały wykonane następujące czynności:
    1. prace teoretyczne oraz empiryczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy odnośnie prezentacji w (…) projekcji dla szerokiego grona odbiorców,
    2. badania aplikacyjne mające na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności wraz z opracowaniem nowej usługi oraz wprowadzanie do projekcji ulepszeń,
    3. prace rozwojowe polegające na wykorzystaniu zdobytej oraz dostępnej wiedzy i umiejętności, przy użyciu narzędzi informatycznych i oprogramowania do stworzenia nowej usługi/produktu umożliwiającego projekcję (…) dla szerszego grona odbiorców.
  3. Symulacja rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych za pomocą (…) - w ramach przedmiotowego projektu zostały wykonane następujące czynności:
    1. Prace teoretyczne oraz empiryczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy odnośnie możliwości symulacji rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych za pomocą (…),
    2. Badania aplikacyjne mające na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności wraz z opracowaniem nowej usługi oraz wprowadzanie do symulacji ulepszeń,
    3. Prace rozwojowe polegające na wykorzystaniu zdobytej oraz dostępnej wiedzy i umiejętności, przy użyciu narzędzi informatycznych i oprogramowania do stworzenia nowej usługi/produktu umożliwiającego symulację rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych za pomocą (…).


Pozostałe projekty realizowane na rzecz Zamawiającego również opierają się o:

  • prace teoretyczne oraz empiryczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy odnośnie zastosowań (…),
  • badania aplikacyjne mające na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności w dziedzinie wraz z opracowaniem nowych funkcjonalności,
  • prace rozwojowe polegające na wykorzystaniu zdobytej oraz dostępnej wiedzy i umiejętności do stworzenia nowej usługi/produktu bądź ulepszenia istniejącego.


Oprogramowanie stworzone przez Wnioskodawcę powstaje w wyniku jego indywidualnej pracy opierającej się na tworzeniu, rozwijaniu, a także ulepszaniu unikatowego kodu źródłowego, będącego wynikiem przeprowadzanych procesów myślowych Wnioskodawcy. Z tego względu przedmiotowe czynności mają charakter twórczy, indywidualny oraz niepowtarzalny.

Jak wskazano w opisie prac, Wnioskodawca zdobywa, poszerza i łączy, w ramach wykonywanych przez niego czynności, w drodze własnych doświadczeń oraz testów, wiedzę oraz umiejętności, w tym także w obszarze narzędzi informatycznych, oprogramowania, nowych funkcjonalności oprogramowania, w celu wykorzystania zdobytych w ten sposób umiejętności do tworzenia opisanego powyżej oprogramowania.


Nowe funkcjonalności oprogramowania nie stanowią rutynowych zmian oprogramowania wprowadzanych okresowo, ale mają charakter nowatorski i twórczy, polegający na nadawaniu już istniejącemu oprogramowaniu nowych funkcjonalności.


Ponadto, czynności wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są czynnościami o charakterze twórczym oraz są podejmowane w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Celem działalności Wnioskodawcy jest bowiem tworzenie lub rozwijanie oraz ulepszanie wytwarzanego przez niego oprogramowania w sposób ciągły i zorganizowany.


W wyniku usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Zamawiającego:

  1. powstają programy komputerowe, które są rezultatem jego twórczej oraz indywidualnej działalności intelektualnej, spełniające definicję utworu, o którym mowa w art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: „UoPAiPP”, Dz. U z 2019 r. poz. 1231),
  2. programy komputerowe zyskują nowe funkcjonalności, w taki sposób, że powstają nowe utwory w rozumieniu UoPAiPP. Pod pojęciem nadawania już istniejącemu programowi komputerowemu nowych funkcjonalności należy rozumieć rozwijanie oraz ulepszanie oprogramowania, poszerzanie jego użyteczności i funkcjonalności przy użyciu nowego komponentu w postaci kodu źródłowego.


W zgodzie z zapisami umowy o świadczenie usług programistycznych zawartej z Zamawiającym, Wnioskodawca zobowiązany jest do przeniesienia na Zamawiającego autorskie prawa majątkowe do utworu z chwilą jego ustalenia na następujących polach eksploatacji:

  1. trwałego lub czasowego zwielokrotnienia programu komputerowego,
  2. tłumaczenia, przystosowania, zmiany układu lub jakichkolwiek innych zmian w programie komputerowym,
  3. rozpowszechniania, w tym użyczenia lub najmu programu komputerowego lub jego kopii.


Wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych, Wnioskodawca, w ramach wynagrodzenia przenosi na Zamawiającego prawo do zezwolenia na wykonywanie zależnych praw autorskich samodzielnie oraz przy pomocy osób trzecich. Przeniesienie autorskich praw majątkowych do programów komputerowych następuje bez ograniczeń czasowych i terytorialnych.

W efekcie powyższego, Wnioskodawca osiąga dochód z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego, które podlega prawnej ochronie na gruncie regulacji UoPAiPP.


Zamawianie utworów tworzonych przez Wnioskodawcę następuje poprzez składane przez Zamawiającego zamówienia przedstawiające specyfikację oraz szczegółowy opis oczekiwanego produktu prac, wraz ze wskazaniem terminu wykonania zlecenia. Odbiór produktu prac następuje w wyznaczonym terminie i jest poparty potwierdzeniem odbioru zamówienia przez Przedstawiciela Zamawiającego. Kod źródłowy umieszczany jest na bieżąco w repozytorium własnym Zamawiającego lub jego klienta. Wnioskodawca wystawia Zamawiającemu faktury VAT w cyklach miesięcznych.


W ramach świadczonych usług Wnioskodawca wykonuje także usługi, które nie prowadzą do tworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (np. czynności organizacyjne, uczestnictwo w szkoleniach, rutynowe czynności odtwórcze, czynności administracyjne, wsparcie rekrutacji, działania marketingowe i sprzedażowe). Z tego względu Wnioskodawca ewidencjonuje wszelkie prace polegające na tworzeniu oprogramowania lub jego ulepszaniu (modyfikacji), wykonywane w ramach świadczonych usług w systemie służącym ewidencjonowaniu czasu pracy na danym projekcie, gdzie znajdują się także szczegółowe opisy prac pozwalające na dokładne określenie czasu pracy oraz wynagrodzenia z tytułu prac mogących podlegać uldze IP Box, jak również pozostałych prac. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi regulacjami podatkowymi Wnioskodawca prowadzi na bieżąco odrębną ewidencję prac oraz przychodów osiągniętych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja prowadzona jest w formie elektronicznej.


Ewidencja jest prowadzona na bieżąco od 1 stycznia 2019 roku oraz pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 UoPIT, przypadających na każde ww. prawo, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Wnioskodawca Zamierza skorzystać z preferencyjnej stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: „PIT”) za okres od 1 stycznia 2019 r. do 30 listopada 2020 r. Rozumieć należy przez to opodatkowanie ww. stawką dochodu osiągniętego przez Wnioskodawcę od 1 stycznia 2019 r. do 30 listopada 2020 r. z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej.


W piśmie z 12 maja 2021 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca potwierdza, że wskazany we wniosku fragment: „w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje czynnościami o charakterze twórczym oraz czynności te są podejmowane w sposób systematyczny (tj. w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a ich celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań” należy rozumieć, że działalność Wnioskodawcy spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 39 i 40 ustawy o PIT, tj. stanowi działalność twórczą obejmującą badania naukowe oraz prace rozwojowe.


Ponadto, Wnioskodawca pragnie wskazać, że są to badania naukowe/prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 i ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. z 2021 poz. 478), obejmujące:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń, a także
  3. prace rozwojowe polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.


W uzasadnieniu przedmiotowego wniosku o interpretację Wnioskodawca szczegółowo opisał działania mające charakter badań naukowych oraz prac rozwojowych, w tym m.in.:


„Jak wskazał Wnioskodawca, czynności polegające na stworzeniu nowego oprogramowania lub wdrożeniu nowej funkcjonalności oprogramowania zawierają etap prac teoretycznych (np. zdefiniowanie problemu, stawianie hipotez, zdobycie wiedzy o narzędziach, dotychczasowym podejściu do rozwiązania danego problemu, analiza literatury/publikacji w dziedzinie) i/lub empirycznych (np. zdefiniowanie problemu, stawianie hipotez, ustalenie zmiennych, wybór narzędzi, przeprowadzanie testów rozwiązań oraz ich wydajności) prowadzących do zdobycia nowej wiedzy oraz przeprowadzenie badań aplikacyjnych pozwalających na implementację zdobytej wiedzy na potrzeby konkretnego projektu. Czynności projektowe obejmują także prace rozwojowe polegające na wykorzystaniu zdobytej oraz dostępnej wiedzy i umiejętności, przy użyciu narzędzi informatycznych i oprogramowania do stworzenia nowej usługi/produktu bądź też ulepszenia już istniejącej usługi/produktu”.


Dochodem z wytworzonego, rozwijanego (ulepszanego) kwalifikowanego prawa własności intelektualnej są dochody osiągnięte przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, wytwarzanego w oparciu i na zasadach wskazanych w zawartych przez Wnioskodawcę umowach o współpracy, obejmujących świadczenie usług w zakresie tworzenia nowych aplikacji oraz dokonywania modyfikacji i utrzymywania już istniejących aplikacji.


Wnioskodawca przenosi autorskie prawa majątkowe do wytworzonych przez siebie utworów na podstawie faktur wystawionych na rzecz podmiotów zamawiających.


Wnioskodawca, w zakresie projektów objętych przedmiotowym wnioskiem o interpretację, modyfikuje/rozwija oprogramowanie, którego nie był i nie jest właścicielem, współwłaścicielem czy użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej.


Wnioskodawcy nie przysługuje licencja do korzystania z modyfikowanego/rozwijanego oprogramowania. Modyfikacja/rozwijanie oprogramowania zawsze odnosi się do oprogramowania, które nie jest licencjonowane przez Wnioskodawcę oraz które nie jest własnością czy współwłasnością Wnioskodawcy i odbywa się w oparciu o zlecenie takich prac przez zleceniodawcę po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów tego zlecenia.


W związku z tym, Wnioskodawca nie jest użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy w opisanym stanie faktycznym dochód uzyskany przez Wnioskodawcę w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 listopada 2020 r. z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez niego w ramach umowy z Zamawiającym kwalifikuje się jako dochód wskazany w art. 30ca ust. 7 UoPIT, w odniesieniu do którego możliwe jest zastosowanie preferencyjnej stawki 5% opodatkowania?


Zdaniem Wnioskodawcy, dochód uzyskany przez niego w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 listopada 2020 r. z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego w ramach umowy z Zamawiającym kwalifikuje się jako dochód wskazany w art. 30ca ust. 7 UoPIT, w odniesieniu do którego możliwe jest zastosowanie preferencyjnej stawki 5% opodatkowania.


Uzasadnienie stanowiska


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 UoPIT, pozarolnicza działalność gospodarcza stanowi jedno ze źródeł przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z art. 5a pkt 6 UoPIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, należy przez to rozumieć działalność:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 UoPIT.

Ponadto, zgodnie z art. 5b ust. 1 UoPIT, za pozarolniczą działalność gospodarczej nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością .


Zgodnie z art. 5a pkt 38 UoPIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Na gruncie art. 5a pkt 39, przez badania naukowe należy rozumieć:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r., poz. 85, dalej „PSWiN”),
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 PSWiN.


Na podstawie art. 4 ust. 2 PSWiN, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.


Ponadto, definicja działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe – w tym zakresie, zgodnie z UoPIT, należy posługiwać się definicją prac rozwojowych wskazaną w art. 4 ust. 3 PSWiN.


Jak wskazuje art. 4 ust. 3 PSWiN, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.


Uwzględniając przywołane powyżej regulacje prawne oraz ugruntowaną praktykę interpretacyjną organów podatkowych należy wskazać, że: „ z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 grudnia 2020 r., 0115-KDIT1.4011.668. 2020.2.KK).


Zgodnie z art. 30ca ust. 1 UoPIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.


W zgodzie z art. 30ca ust. 2 UoPIT, kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

  1. patent,
  2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
  3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
  8. autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art 30ca ust. 3 UoPIT). Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:


(a + b) * 1,3

a + b + c + d


- w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

  1. prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
  2. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust 1 pkt 3,
  3. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
  4. nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.


Na potrzeby ustalenia dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej:

  1. nie uwzględnia się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami (art. 30ca ust. 5 UoPIT),
  2. uwzględnia się przychody osiągnięte:
    1. z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
    2. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
    3. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi,
    4. z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu (art. 30ca ust. 7 UoPIT).

W oparciu o art. 30cb ust. 1 UoPIT, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

  1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
  2. prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  3. wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
  4. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy
  5. podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
  6. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.


Podatnicy prowadzący PKPiR wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji (art. 30cb ust. 2 UoPIT).


Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 UoPAiPP. Zgodnie z art. 74 ust. 2 UPAPP, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie. Prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej (art. 74 ust. 2 i 3 UoPAiPP).


W przedstawionym stanie faktycznym, aby Wnioskodawca mógł skorzystać z ulgi IP Box w stosunku do dochodów uzyskanych od Zamawiającego, należy wykazać, iż tworzone lub modyfikowane przez niego oprogramowanie można uznać za programy komputerowe, do których Wnioskodawca posiada autorskie prawa podlegające ochronie na podstawie odrębnych ustaw, zaś przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej. Ponadto Wnioskodawca jest obowiązany do prowadzenia ewidencji określonej w przepisach UoPIT.


Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego, oprogramowanie definiowane jest w Polsce jako „całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów”, przez co podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 UoPAiPP (przedmiotowe stanowisko zostało potwierdzone m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 grudnia 2020 r., 0115-KDIT3.4011.650.2020.2.AW). Wprawdzie UoPAiPP nie zawiera definicji programu komputerowego, jednak taką definicję można znaleźć m. in. w dyrektywie Wspólnot Europejskich: dyrektywy 91/250/WE z dnia 14 maja 1991r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych (Dz.Urz. WEL 122 z 17.05.1991), gdzie wskazano, iż definicja programu komputerowego obejmuje „programy w jakiejkolwiek formie, włącznie z programami zintegrowanymi ze sprzętem komputerowym; pojęcie to obejmuje również przygotowawcze prace projektowe prowadzące do rozwoju programu komputerowego z zastrzeżeniem, że charakter prac przygotowawczych jest taki, że program komputerowy może korzystać z nich na późniejszym etapie”.


Podobnie w objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia Podatkowe”) wskazano na konieczność odniesienia się do poza ustawowych źródeł interpretacji pojęcia programu komputerowego oraz ustalenia zakresu przedmiotowej ochrony prawnej. Z poza ustawowych źródeł interpretacji wynika „że pojęcie program komputerowy nie powinno być rozumiane wąsko lecz szeroko, w szczególności obejmując interfejs, gdy ten spełnia warunek interoperacyjności programu komputerowego z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, co musi być ustalone w każdym przypadku oddzielnie na podstawie rzeczywistych ustaleń, a nie tylko formalnych postanowień, na przykład umownych. Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs”.


Uwzględniając przywołane powyżej definicje programu komputerowego oraz stanowisko organów podatkowych, zdaniem Wnioskodawcy, usługi których efektem jest tworzenie oprogramowania lub jego modyfikacja w sposób opisany w stanie faktycznym, w oparciu o samodzielnie stworzony kod źródłowy, spełniają definicję programu komputerowego podlegającego ochronie na podstawie UoPAiPP jako utwór będący programem komputerowym (art. 74 UPAiPP).


Czynność uznawana za prace badawczo-rozwojowe, zgodnie z definicją ustawową, powinna charakteryzować się następującymi cechami: (i) jest działalnością twórczą, (ii) podejmowaną w sposób systematyczny, (iii) obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, (iv) wykonywaną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.


Jak wskazał Wnioskodawca, czynności polegające na stworzeniu nowego oprogramowania lub wdrożeniu nowej funkcjonalności oprogramowania zawierają etap prac teoretycznych (np. zdefiniowanie problemu, stawianie hipotez, zdobycie wiedzy o narzędziach, dotychczasowym podejściu do rozwiązania danego problemu, analiza literatury/publikacji w dziedzinie) i/lub empirycznych (np. zdefiniowanie problemu, stawianie hipotez, ustalenie zmiennych, wybór narzędzi ,przeprowadzanie testów rozwiązań oraz ich wydajności) prowadzących do zdobycia nowej wiedzy oraz przeprowadzenie badań aplikacyjnych pozwalających na implementację zdobytej wiedzy na potrzeby konkretnego projektu. Czynności projektowe obejmują także prace rozwojowe polegające na wykorzystaniu zdobytej oraz dostępnej wiedzy i umiejętności, przy użyciu narzędzi informatycznych i oprogramowania do stworzenia nowej usługi/produktu bądź też ulepszenia już istniejącej usługi/produktu.


Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż prace projektowe odnoszące się do usług objętych przez Wnioskodawcę niniejszym zapytaniem o możliwość zastosowania ulgi IP Box, nie stanowią czynności obejmujących: rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do oprogramowania (np. aktualizacja wtyczek zewnętrznych, aktualizacja tłumaczeń aplikacji), nawet jeżeli takie zmiany także mogą być kwalifikowane jako ulepszenia, czynności organizacyjne, uczestnictwo w szkoleniach, czynności odtwórcze, czynności administracyjne, wsparcie rekrutacji, działania marketingowe i sprzedażowe.


Modyfikacje już istniejącego oprogramowania oraz tworzenie oprogramowania stanowią realizację nowych potrzeb klientów w zakresie stworzenia nowego oprogramowania o określonych właściwościach lub modyfikacji już istniejącego ze względu na zgłoszone uwagi klientów. Powyższe czynności mają charakter twórczy oraz indywidualny, ponieważ sprowadzają się przede wszystkim do stworzenia nowego, unikalnego kodu źródłowego.


Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, stworzone oprogramowanie służy przykładowo kreowaniu wizualizacji w tzw. „(…)”. Stworzony kod źródłowy musi spełniać indywidualne zapotrzebowanie Zamawiającego, generując realistyczny obraz, dźwięk lub inne bodźce, które symulują obecność danej osoby w wirtualnej rzeczywistości. Stworzenie trójwymiarowego efektu przestrzennego opiera się na konieczności zbudowania od podstaw „sztucznego środowiska” symulującego rzeczywistość, jaką kreuje zaszyfrowany w aplikacji kod źródłowy.


Wnioskodawca opracowuje przedmiotowe oprogramowanie dla zróżnicowanych podmiotów w zakresie prowadzonej przez te podmioty działalności gospodarczej. W odniesieniu do stanu faktycznego objętego zapytaniem w niniejszym wniosku należy wskazać, że przygotowane rozwiązania wykorzystywane są przez Zamawiającego w celu prowadzenia czy rozwoju działalności gospodarczej, uatrakcyjnienia swoich produktów poprzez np. wizualizację tych produktów w wirtualnej rzeczywistości, usprawnienia pracy przedsiębiorstwa itp. Powyższe okoliczności wymagają uwzględnienia w tworzonym oraz ulepszanym oprogramowaniu specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa, pozyskania oraz prawidłowego ułożenia i wykorzystania przekazanych danych. Z tego względu prace projektowe nie mają charakteru odtwórczego, gdyż prowadzą do stworzenia rozwiązań niewystępujących dotąd w obrocie gospodarczym lub na tyle innowacyjnych i niepowtarzalnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już dostępnych na rynku.


Wnioskodawca pragnie wskazać, iż prace projektowe realizowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mają charakter ciągły, systematyczny, uporządkowany oraz zaplanowany. Przyjęcie powyższych zasad wynika z natury prowadzonej działalności gospodarczej, która prowadzona jest w sposób ciągły i nieprzerwany oraz - przede wszystkim -z treści zawieranych umów, wymagających ustalenia specyfikacji projektu, opisu produktów prac oraz terminu ich realizacji, a niejednokrotnie informowania o postępach prac, przedstawienia koncepcji oraz założeń projektowych.


Realizowane prace twórcze prowadzą przy tym do zwiększenia przez Wnioskodawcę zasobu posiadanej wiedzy oraz umiejętności przydatnych do tworzenia nowych zastosowań oraz funkcjonalności. Należy zatem uznać, że działalność ta obejmuje badania naukowe/prace rozwojowe, która jest wykonywana w celu wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Końcowo należy wskazać, że Wnioskodawca prowadzi od 1 stycznia 2019 roku na bieżąco wymaganą ewidencję dla operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem dochodów, które mają być objęte stawką 5% PIT. Ewidencja ta pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 UoPIT przypadających na każde ww. prawo - w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.


Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, tworzenie nowego oprogramowania lub ulepszanie już istniejącego oprogramowania na zasadach wskazanych w niniejszym wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową oraz prowadzi do wytworzenia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci programu komputerowego. Z tego względu, zdaniem Wnioskodawcy, dochód uzyskany przez Wnioskodawcę w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 listopada 2020 r. z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego przez niego w ramach umowy z Zamawiającym, kwalifikuje się jako dochód wskazany w art. 30ca ust. 7 UoPIT, w odniesieniu do którego możliwe jest zastosowanie preferencyjnej stawki 5% opodatkowania (ulga IP Box).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.


Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 poz. 1426 ze zm.), podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.


W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy: kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

  1. patent,
  2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
  3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
  7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
  8. autorskie prawo do programu komputerowego

– podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym (art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Zgodnie natomiast z art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy, dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

  1. ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
  2. z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
  3. z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.


W myśl art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

  1. wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
  2. prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  3. wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
  4. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
  5. dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.


Na podstawie art. 30cb ust. 2 ww. ustawy, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.


Stosownie do art. 30cb ust. 3 ww. ustawy, w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.


Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.


Należy także wskazać, że powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.


Możliwość skorzystania z Innovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.


Podatnik może również rozwijać lub ulepszać w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej „cudze IP”, np. program komputerowy. Jeżeli w wyniku efektów ww. prac, powstaną nowe prawa własności intelektualnej, przysługujące temu podatnikowi, który rozwinął lub ulepszył „cudze IP” oraz podlegają one ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, podatnicy są wówczas również uprawnieni do zastosowania preferencyjnej stawki w wys. 5% podatku od osiągniętego dochodu.


Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, co istotne, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.


Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus.


Należy podkreślić, że stosowanie omawianej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.


Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).


Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego we wniosku opisu sprawy, należy wskazać, że:

  1. Wnioskodawca wytwarza, rozwija i ulepsza oprogramowanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowiącej działalność badawczo-rozwojową spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  2. Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie ma charakter twórczy;
  3. Wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę oprogramowania ma charakter systematyczny, zmierzający do zwiększenia i wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań;
  4. Wnioskodawca wytwarza, rozwija i ulepsza oprogramowania (utwory) podlegające ochronie wynikającej z art. 74 ustawy o Prawie autorskim i prawach pokrewnych;
  5. Wnioskodawca osiąga dochód z tytułu sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w postaci autorskiego prawa do programu komputerowego;
  6. Wnioskodawca prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT przypadających na każde ww. prawo zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.


Należy w tym miejscu wskazać, że autorskie prawo do programu komputerowego gwarantowane jest na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.).


Zgodnie z art. 74 ust. 2 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.


W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.


W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być, zgodnie z wykładnią celowościową i kontekstualną (ww. Raport OECD), uznane za kwalifikowane IP w świetle rozszerzającej wykładni art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.


Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że uzyskany przez Wnioskodawcę dochód z tytułu odpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego i rozwijanego w ramach umowy z Zamawiającym kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku do osiągniętego w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 30 listopada 2020 r. dochodu ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj