Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.274.2021.1.SK
z 8 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 17 maja 2021 r. (który wpłynął do Organu 8 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania kosztu podatkowego w związku ze sprzedażą akcji spółki kapitałowej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu rozpoznania kosztu podatkowego w związku ze sprzedażą akcji spółki kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z dniem 31 grudnia 2008 r. Wnioskodawca nabył akcje spółki X. S.A. od Y. S.A. Pogorszenie sytuacji finansowej Wnioskodawcy, spowodowane wytoczeniem przeciwko Wnioskodawcy postępowania egzekucyjnego doprowadziło do zawarcia przez niego w 2016 r. układu w postępowaniu naprawczym. W związku z układem naprawczym, Wnioskodawca opłacił do tej pory jedynie część kwoty wynagrodzenia za nabycie ww. akcji. W dniu 30 października 2020 r. Wnioskodawca sprzedał na rzecz Z. Sp. z o.o. wszystkie nabyte wcześniej od Y. S.A. akcje X. S.A.

W związku ze wspomnianym planem naprawczym, zapłata przez Wnioskodawcę pozostałej części ceny za zakup akcji X. S.A. nastąpi już po sprzedaży na rzecz Z. Sp. z o.o. wspomnianych akcji, najprawdopodobniej w 2021 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowym będzie wykazanie jako koszt podatkowy, na zasadach określonych w art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, kwoty stanowiącej pozostałą, na dzień składania niniejszego wniosku, nieopłaconą część wynagrodzenia z tytułu nabycia akcji dopiero po jej zapłacie, która będzie miała miejsce już po dalszej sprzedaży tych akcji?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Powyższy przepis oznacza, że kosztem uzyskania przychodów z tytułu zbycia akcji są wydatki na ich nabycie. Przez wydatki należy rozumieć wydatki faktycznie poniesione. W konsekwencji nieopłacona część ceny zakupu akcji nie może stanowić kosztu podatkowego do momentu jej uiszczenia. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (np. ILPB3/423-339/14-2/PR, 0111-KDIB2-1.4010.154.2019.1.EN).

Odnośnie momentu rozpoznania kosztu należy odnieść się do ogólnych zasad rozliczania kosztów podatkowych w czasie.

Wydatki na nabycie akcji stanowią niewątpliwie koszty bezpośrednio związane z przychodem z ich sprzedaży. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 4 ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem 4b i 4c. Jednocześnie z ust. 4b i 4c wspomnianego artykułu wynika iż:

  1. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
    1. Sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania, albo
    2. Złożenie zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego
    - są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody;
  2. koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku, a poniesione po dniu, o którym mowa w art. 15 ust. 4b pkt 1 albo 2 ustawy o CIT, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy, zdaniem Wnioskodawcy prawidłowym będzie wykazanie jako koszt podatkowy, na zasadach określonych w art. 15 ust. 4 ustawy o CIT, kwoty stanowiącej pozostałą, na dzień składania niniejszego wniosku, nieopłaconą część wynagrodzenia z tytułu nabycia akcji dopiero po jej zapłacie, która będzie miała miejsce już po dalszej sprzedaży tych akcji.

Moment rozpoznania kosztu podatkowego będzie zależał od tego, czy nieopłacona część wynagrodzenia z tytułu nabycia akcji zostanie uregulowana do dnia lub po dniu, o którym mowa w art. 15 ust. 4b pkt 1 albo 2 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Na wstępie zauważyć należy, że przedmiotem interpretacji indywidualnej jest wyłącznie odpowiedź na zadane przez Wnioskodawcę pytanie. Zakresem interpretacji indywidualnej nie została objęta kwestia dotycząca ewentualnych skutków w podatku dochodowym tzw. „złych długów” określona w art. 18f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Zapis taki oznacza, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów, lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami zatem będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Z powyższego wynika więc, że nie można uznać za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce, jednakże wydatki takie są kosztem uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji).

Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą odpłatnego zbycia udziałów lub akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że z dniem 31 grudnia 2008 r. Wnioskodawca nabył akcje spółki X. S.A. od Y. S.A. Pogorszenie sytuacji finansowej Wnioskodawcy, spowodowane wytoczeniem przeciwko Wnioskodawcy postępowania egzekucyjnego doprowadziło do zawarcia przez niego w 2016 r. układu w postępowaniu naprawczym. W związku z układem naprawczym, Wnioskodawca opłacił do tej pory jedynie część kwoty wynagrodzenia za nabycie ww. akcji. W dniu 30 października 2020 r. Wnioskodawca sprzedał na rzecz Z. Sp. z o.o. wszystkie nabyte wcześniej od Y. S.A. akcje X. S.A.

W związku ze wspomnianym planem naprawczym, zapłata przez Wnioskodawcę pozostałej części ceny za zakup akcji X. S.A. nastąpi już po sprzedaży na rzecz Z. Sp. z o.o. wspomnianych akcji, najprawdopodobniej w 2021 r.

Odnosząc zatem powyższe do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji spółki kapitałowej powstanie momencie ich zbycia, a nie w momencie zapłaty za nabywane akcje, która to zapłata będzie miała miejsce już po dalszej sprzedaży tych akcji na rzecz Z. sp. z o.o.

Z powołanego wcześniej art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika jednoznacznie, że wydatki na objęcie akcji są kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych akcji. Momentem, w którym wydatki te uzyskują status „kosztów uzyskania przychodów” jest odpłatne zbycie akcji.

Dla rozpoznania kosztów uzyskania przychodów nie jest konieczne jego poniesienie w rozumieniu zapłaty (kasowe podejście). W podatku dochodowym od osób prawnych powstanie zobowiązania do zapłaty jest przesłanką wystarczającą do uznania kosztu za koszt uzyskania przychodów, z wyjątkiem sytuacji, gdy Ustawodawca określa inny moment (np. w przypadku omawianego art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy).

W związku z powyższym, koszt uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji spółki kapitałowej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstanie w momencie ich zbycia, a nie jak twierdzi Wnioskodawca dopiero po zapłacie za te akcje, która będzie miała miejsce już po sprzedaży tych akcji na rzecz Z. Sp. z o.o.

W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj