Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3.4012.219.2021.2.AK
z 17 września 2021 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku sygnowanym datą 28 czerwca 2021 r. (data wpływu 13 lipca 2021 r.) uzupełnionym pismem z 9 września 2021 r. (data wpływu 9 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży Nieruchomości. Wniosek został uzupełniony pismem z 9 września 2021 r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z 2 września 2021 r. znak: 0112-KDIL3.4012.219.2021.1.AK.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X Sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski od 2017 r. w branży skupu surowców wtórnych, w tym m.in. cynk twardy, cynk, ołów oraz dystrybucji produktów powstałych z ich przerobu. Spółka w swojej ofercie posiada ponadto materiały pierwotne takie jak cynk SHG, ołów rafinowany, aluminium oraz stopy cynku i ołowiu. Zintegrowanym elementem sprzedaży wyrobów jest dostawa cynku bezpośrednio do klienta. Spółka realizuje tę część umowy dzięki współpracy z wyspecjalizowanymi firmami transportowymi. Klient ma możliwość również odbioru towaru bezpośrednio z magazynu Spółki.

Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT i nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685).

13 kwietnia 2021 r. Spółka nabyła od (…) funkcjonujące przedsiębiorstwo, w skład którego, oprócz innych składników majątku, weszła zabudowana działka gruntu położona w (…) (dalej: Nieruchomość), na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa bez VAT.

Ww. działka gruntu została nabyta przez spółkę akcyjną w 2002 r., a następnie w 2008 r. zabudowana przez nią następującymi budynkami oraz budowlami:

  • budynkiem biurowym,
  • budynkiem magazynowym,
  • ogrodzeniem,
  • parkingiem,
  • zbiornikiem wodnym
  • zielenią,
  • przyłączami infrastruktury technicznej (tj. instalacją gazową i siecią wodociągową).

Żaden z budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości nie był przedmiotem ulepszeń (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) powodujących zwiększenie jego wartości początkowej o co najmniej 30%.

Od momentu nabycia Nieruchomości przez spółkę akcyjną Nieruchomość była wykorzystywana przez spółkę akcyjną, a następnie przez Wnioskodawcę, wyłącznie na potrzeby własne do wykonywania działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT.

Spółka rozważa sprzedaż Nieruchomości na rzecz dwóch osób fizycznych niezarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, będących jej udziałowcami.

Nieruchomość będąca przedmiotem planowanej sprzedaży nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W uzupełnieniu wniosku wskazano:

  1. Przedmiotem planowanej sprzedaży będzie położona w (…) zabudowana działka gruntu nr 1.
  2. Na obszarze, na którym położona jest Nieruchomość obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (dalej – MPZP) uchwalony Uchwałą nr (…) Rady Gminy (…) (dalej – Uchwała) z (…). Obszar, na którym zlokalizowana jest Nieruchomość, oznaczony jest symbolem UP6 tj. „Tereny nieuciążliwej zabudowy produkcyjnej, magazynowej, handlu, usług technicznych i transportowych”.
  3. W związku z tym, że na obszarze, na którym położona jest Nieruchomość obowiązuje MPZP, to decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie zostanie wydana.
  4. Mając na uwadze, że wszystkie obiekty posadowione na działce, tj.:
    • budynek biurowy,
    • budynek magazynowy,
    • ogrodzenie,
    • plac,
    • parking,
    • zbiornik wodny,
    • zieleń,
    • przyłącza infrastruktury technicznej (tj. instalacja gazowa i sieć wodociągowa),
    są trwale związane z gruntem oraz zostały wzniesione z użyciem wyrobów budowlanych (tj. w szczególności stal, drewno, beton, szkło) w ramach prac budowlanych – w ocenie Wnioskodawcy – są one budynkami i budowlami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy – Prawo budowlane.
    W tym miejscu Wnioskodawca pragnie równie doprecyzować, iż pod pojęciem „zieleni” rozumie on urządzone zagospodarowanie terenu w postaci krawężników, czy pasa kostki brukowej.
  5. Wszystkie obiekty posadowione na działce, tj.:
    • budynek biurowy,
    • budynek magazynowy,
    • ogrodzenie,
    • plac,
    • parking,
    • zbiornik wodny,
    • zieleń,
    • przyłącza infrastruktury technicznej (tj. instalacja gazowa i sieć wodociągowa),
    są trwale związane z gruntem.
  6. Celem złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej było uzyskanie przez Wnioskodawcę odpowiedzi na pytanie, czy sprzedaż Nieruchomości przez Spółkę będzie podlegała zwolnieniu z VAT.

    Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT „zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:
    1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
    2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostaw budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy ni 2 lata”.

    Z kolei, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się „oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
    1. wybudowaniu lub
    2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej”.

    Mając na uwadze powyższą konstrukcję normy prawnej dotyczącą zwolnienia z VAT dostawy budynków budowli lub ich części, zadając pytanie „czy sprzedaż Nieruchomości przez Spółkę będzie podlegała zwolnieniu z VAT?”, Spółka dąży w istocie do ustalenia, czy spełnione zostały wszystkie warunki umożliwiające zastosowanie ww. przepisu, w tym czy spełniony został warunek dokonania dostawy po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia.

    Skoro zatem ustalenie czy i kiedy doszło do pierwszego zasiedlenia stanowi element zapytania Wnioskodawcy, Spółka nie jest w stanie udzielić Organowi odpowiedzi na to pytanie.

    Wnioskodawca zwraca jednak uwagę, że w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku o wydanie interpretacji przedstawił on – w jego ocenie – wszystkie informacje, które są niezbędne do umożliwienia Organowi udzielenia odpowiedzi na to pytanie. W szczególności Wnioskodawca wskazał, że:
    • „ww. działka gruntu została nabyta przez spółkę akcyjną [tj. poprzedniego właściciela Nieruchomości] w 2002 r., a następnie w 2008 r. zabudowana przez nią następującymi budynkami oraz budowlami (…)”;
    • „żaden z budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości nie był przedmiotem ulepszeń (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) powodujących zwiększenie jego warto ci początkowej o co najmniej 30%”;
    • „od momentu nabycia Nieruchomości przez spółkę akcyjną Nieruchomość była wykorzystywana przez spółkę akcyjną, a następnie przez Wnioskodawcę, wyłącznie na potrzeby własne do wykonywania działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT”.

    Natomiast stanowisko Spółki w zakresie tego, czy w odniesieniu do budynków/budowli znajdujących się na działce zostało zawarte w części wniosku dotyczącej własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego. W tej części Spółka wskazała, że: „Mając na uwadze powyższe należy uznać, że pierwsze zasiedlenie tj. rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne, budynków i budowli posadowionych na Nieruchomości, nastąpiło po ich wybudowaniu, tj. w 2008 r.”.

    Powyższe twierdzenie dotyczy wszystkich budynków i budowli posadowionych na działce, tj.:
    • budynku biurowego,
    • budynku magazynowego,
    • ogrodzenia,
    • placu,
    • parkingu,
    • zbiornika wodnego,
    • zieleni,
    • przy czy infrastruktury technicznej (tj. instalacji gazowej i sieci wodociągowej).

Ponadto, dla zachowania kompletności opisu zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku o interpretację, Wnioskodawca wskazuje, że przed nabyciem przedsiębiorstwa spółki akcyjnej przez Wnioskodawcę:

  • spółka akcyjna świadczyła na rzecz Wnioskodawcy usługę magazynowania (od 2 października 2017 r.). Usługa świadczona była na części powierzchni magazynu znajdującego się w budynku magazynowym;
  • trzy lokale użytkowe znajdujące się w budynkach posadowionych na Nieruchomości były wynajmowane przez spółkę akcyjną na rzecz Wnioskodawcy (jeden od 6 marca 2017 r. do 30 listopada 2017 r., a kolejne dwa od 1 grudnia 2017 r.).

Ww. usługi dokumentowane były przez spółkę akcyjną fakturami zawierającymi VAT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż Nieruchomości przez Spółkę będzie podlegała zwolnieniu z VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Poniżej Spółka szczegółowo uzasadnia swoje stanowisko w tym zakresie.

Zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – uwagi ogólne.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega m. in. dostawa towarów na terytorium kraju. Przez towary – w myśl art. 2 ust. 6 ustawy o VAT – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT za dostawę towarów uważa się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W świetle powyższych przepisów, sprzedaż budynków i budowli oraz gruntu, na których budynki i budowle są położone, podlega opodatkowaniu VAT jako dostawa towarów.

W myśl art. 29a ust. 8 ustawy o VAT „W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu”.

Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku sprzedaży budynków lub budowli, do podstawy ich opodatkowania włącza się wartość gruntu, na którym się one znajdują. Grunt dzieli zatem status podatkowy posadowionych na nim budynków/budowli, tj. podlega opodatkowaniu według takich zasad i stawki podatku VAT, jaką opodatkowane są znajdujące się na nim budynki, budowle lub ich części.

Wobec tego, w celu określenia stawki VAT właściwej dla sprzedaży danej nieruchomości, konieczne jest ustalenie stawki VAT właściwej dla sprzedaży każdego obiektu położonego na danej działce.

Co do zasady, sprzedaż budynków, budowli i ich części oraz gruntu podlega opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej wynoszącej obecnie 23%. Prawodawca przewidział jednak szereg zwolnień i preferencji, które mogą mieć zastosowanie do sprzedaży nieruchomości, po spełnieniu określonych w przepisach wymogów.

W przypadku dokonywania dostawy towarów, której przedmiotem jest nieruchomość zabudowana, potencjalnie może znaleźć zastosowanie zwolnienie z VAT uregulowane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (dalej – Zwolnienie), zgodnie z którym „zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata”.

Z powyższego przepisu wynika, że sprzedaż budynków, budowli oraz ich części (a także gruntów nimi zabudowanych) może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Zwolnienie to nie ma jednak zastosowania w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach tzw. „pierwszego zasiedlenia” lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia upłynął okres krótszy niż dwa lata. Aby zatem ustalić czy w konkretnym przypadku zwolnienie z VAT znajduje zastosowanie, konieczne jest stwierdzenie, czym jest pierwsze zasiedlenie i czy miało ono miejsce w przypadku danego budynku lub budowli.

W myśl art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się „oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisowo podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej”; (tzw. kwalifikowane ulepszenie).

Możliwość zastosowania zwolnienia VAT do sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, od momentu nabycia Nieruchomości przez spółkę akcyjną, Nieruchomość ta była wykorzystywana przez spółkę akcyjną, a następnie przez Wnioskodawcę, wyłącznie na potrzeby własne do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Ponadto, żaden z budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości po ich wybudowaniu w 2008 r. nie był przedmiotem ulepszeń (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) powodujących zwiększenie jego wartości początkowej o co najmniej 30%.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że pierwsze zasiedlenie tj. rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne, budynków i budowli posadowionych na Nieruchomości, nastąpiło po ich wybudowaniu, tj. w 2008 r. W związku z tym, planowana sprzedaż Nieruchomości nastąpi po upływie dwóch lat od jej pierwszego zasiedlenia.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, sprzedaż Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Powyższy wniosek znajduje potwierdzenie w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych, w tym w szczególności:

  • interpretacji indywidualnej z 2 grudnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB31.4012.780.2O2O.1.ASY), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, który twierdził, że: „do pierwszego zasiedlenia doszło z chwilą wydania decyzji o uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie w 2011 r., bowiem od tego momentu budynek był używany do działalności gospodarczej, zatem planowana dostawa nieruchomości nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia ani w okresie 2 lat od tego momentu. W rezultacie sprzedaż przez Wnioskodawcę ww. nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Powyższe zwolnienie będzie miało zastosowanie również dla dostawy gruntu, na którym budynek jest posadowiony na podstawie art. 29a ust. 8 ustawy”;
  • interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2020 r. (sygn. 0114-KDIP1-1.4012.679.2019.2.EW), w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „Na podstawie aktu notarialnego numer (...) z dnia 25 listopada 2011 r. Wnioskodawca nabył od osoby fizycznej nieruchomość zabudowaną (...). Ten zakup służył jako parking dla taboru samochodowego (...). Obecnie Wnioskodawca ma zamiar sprzedać tą nieruchomość ze względu na likwidację transportu ciężarowego. (...) Podsumowując, w opisanym zdarzeniu przyszłym spełnione będą łącznie dwa warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, tj.: dostawa budynku nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim (zasiedlenie nastąpiło w 2011 r.) i nie były ponoszone nakłady na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiące co najmniej 30% jego wartości początkowej, pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynie okres dłuższy niż 2 lata (...) transakcja zbycia budynku i urządzeń budowlanych należących do Wnioskodawcy będzie korzystała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10. W konsekwencji, zwolnieniem od podatku – w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy – objęta będzie również dostawa gruntu, na którym posadowiony jest budynek i urządzenia budowlane”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W świetle przedstawionych powyżej przepisów, zarówno grunty, jak i budynki i budowle spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność, która stanowi dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), podatnikiem jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Uwzględniając powyższe przepisy stwierdzić należy, że opodatkowanie danej czynności podatkiem od towarów i usług uwarunkowane jest łącznym spełnieniem dwóch przesłanek. Po pierwsze więc, konkretna czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, po wtóre – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Przy tym przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

Przy tym w przypadku budynków, budowli lub ich części niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku odpowiednio na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy, należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do wniosku, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie danego obiektu. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie, podatnik uprawniony jest do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter dokonywanych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Co do zasady zatem grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione. Powyższy przepis obejmuje swoim zakresem także grunty będące w użytkowaniu wieczystym.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. 13 kwietnia 2021 r. Wnioskodawca nabył od (…) funkcjonujące przedsiębiorstwo, w skład którego, oprócz innych składników majątku, weszła zabudowana działka gruntu położona w (…), na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa bez VAT. Działka gruntu nr 1 została nabyta przez spółkę akcyjną w 2002 r., a następnie w 2008 r. zabudowana przez nią budynkiem biurowym, budynkiem magazynowym, ogrodzeniem, parkingiem, zbiornikiem wodnym, zielenią, przyłączami infrastruktury technicznej (tj. instalacją gazową i siecią wodociągową), które są trwale związane z gruntem i stanowią budynki oraz budowle w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy – Prawo budowlane.

Żaden z budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości nie był przedmiotem ulepszeń (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) powodujących zwiększenie jego wartości początkowej o co najmniej 30%.

Od momentu nabycia Nieruchomości przez spółkę akcyjną Nieruchomość była wykorzystywana przez spółkę akcyjną, a następnie przez Wnioskodawcę, wyłącznie na potrzeby własne do wykonywania działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania dostawy Nieruchomości.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, planowana sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu tym podatkiem.

Jednak, jak wskazano powyżej, czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT może jednocześnie być zwolniona od tego podatku.

Mając na uwadze wskazane informacje należy stwierdzić, że w odniesieniu do Nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży doszło do pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynie okres przekraczający dwa lata. Jak wskazał bowiem Wnioskodawca, Nieruchomość została nabyta przez jej ówczesnego właściciela w 2002 r., a następnie zabudowana w 2008 r. Od momentu wybudowania budynki i budowle były wykorzystywane w działalności gospodarczej spółki akcyjnej, a potem Wnioskodawcy. Przy tym, żaden z budynków i budowli znajdujących się na Nieruchomości nie był przedmiotem ulepszeń, powodujących zwiększenie jego wartości początkowej o co najmniej 30%. Zatem w odniesieniu do dostawy Nieruchomości spełnione są przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W konsekwencji, zwolnieniem od podatku – w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy – objęta będzie również działka gruntu, na której posadowione są opisane we wniosku budynki i budowle.

W związku z tym, że dostawa przedmiotowych budynków i budowli będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, analiza zwolnienia ww. czynności wynikająca z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2 ustawy jest bezpodstawna.

Podsumowując, sprzedaż Nieruchomości przez Spółkę będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

W niniejszej interpretacji zgodnie z opisem sprawy przyjęliśmy, że budynki i budowle posadowione na działce nr 1 są budynkami i budowlami w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 i pkt 3 ustawy – Prawo budowlane.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 ze zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj