Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/415-171/11-4/KR
z 21 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/415-171/11-4/KR
Data
2011.07.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
nabycie
nabycie spadku
nieruchomości
spadek
sprzedaż nieruchomości
udział
współwłasność
zniesienie współwłasności


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest od należnej Jej połowy kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości zapłacić podatek dochodowy?



Wniosek ORD-IN 244 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2011 r. (data wpływu 11 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 czerwca 2011 r. (data wpływu 9 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w spadku po rodzicach – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w spadku po rodzicach.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 2 czerwca 2011 r. Nr IPTPB2/415-171/11-2/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia braków formalnych wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.

Jednocześnie poinformowano, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem przez Wnioskodawczynię nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano w dniu 2 czerwca 2011 r. (skutecznie doręczono dnia 6 czerwca 2011 r.), zaś w dniu 9 czerwca 2011 r. Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego – 7 czerwca 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 1956 r. rodzice Wnioskodawczyni F. i M. K. zakupili notarialnie #189; udziału działki gruntu, na którym w 1961 r. wybudowali systemem gospodarczym segment budynku bliźniaczego o powierzchni użytkowej 83,5 m2. Drugą połowę gruntu (1/2 udziału) zakupiły osoby niespokrewnione z rodzicami. Część udziałów w całości działki gruntu były wspólne dla obu rodzin, ale każda z rodzin przyjęła we władanie inną połowę gruntu. Rodzice władali działką gruntu o powierzchni 403 m2.

Dokumenty były zebrane początkowo w Zbiorze Dokumentów, a z czasem założono jedną, wspólną z sąsiadami Księgę Wieczystą, w której własność F. i M. K. stanowiła #189; udziału w gruncie.

F. K. zmarł w dniu 27 stycznia 2002 r., M. K. zmarła w dniu 9 czerwca 2005 r.

Córki: J. (Wnioskodawczyni) i M., przeprowadziły po zmarłych sądowe postępowania spadkowe. Na podstawie ustawy każda z nich nabyła #189; część spadku po zmarłych rodzicach. W Urzędzie Skarbowym każda z córek ujawniła majątek spadkowy składający się z #189; segmentu bliźniaczego i #188; udziału w gruncie, czyli ujawniły obie #189; udziału (403 m2 gruntu) we wspólnej z sąsiadami nieruchomości.

Podatek od nabycia spadku po rodzicach córki uiściły w całości.

Dnia 6 lutego 2007 r. przed Sądem Rejonowym Wydział Cywilny siostry J. (Wnioskodawczyni) i M. oraz niespokrewnieni z nimi sąsiedzi zawarli Ugodę.

Na podstawie tej Ugody zniesiono współwłasność nieruchomości z sąsiadami, bez spłaty różnicy wartości działki sąsiadów na rzecz M. i J. (Wnioskodawczyni). Siostrom przypadła na własność (ta sama) działka gruntu, o tej samej wielkości jaką dostały w spadku po rodzicach tj. 403 m2. Wielkość i granice działki gruntu po zawartej Ugodzie nie zmieniły się.

Zniesienie współwłasności pozwoliło siostrom na uporządkowanie prawa własności i założenie oddzielnej Księgi Wieczystej.

Siostry zgłosiły do Urzędu Skarbowego zwartą Ugodę znoszącą współwłasność i otrzymały zaświadczenie, iż podatek od ww. nabycia nie należy się.

Segment budynku zbudowany na ww. działce gruntu od śmierci rodziców stał pusty, gdyż remont budynku wymagał dużego nakładu finansowego a obie właścicielki go nie posiadały.

Jedynym rozwiązaniem była sprzedaż gruntu z budynkiem, co nastąpiło 17 stycznia 2011 r.

Sprzedaż dokonana została po upływie:

  • 9 lat po śmierci ojca (podatek od nabytego spadku opłacony),
  • 6 lat po śmierci matki (podatek od nabytego spadku opłacony),
  • 4 lata po zawartej Ugodzie znoszącej współwłasność gruntu (podatek nie należał się).

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, iż w wyniku podpisanej w dniu 6 lutego 2007 r. przed Sądem Ugody znoszącej współwłasność nieruchomości z osobami trzecimi (bez spłat) nie nabyła udziału w wartości przekraczającej udział nabyty po zmarłych rodzicach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawczyni zobowiązana jest od należnej Jej połowy kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości zapłacić podatek dochodowy...

Zdaniem Wnioskodawczyni, aktem Ugody Sądowej została zniesiona współwłasność z sąsiadami (osobami niespokrewnionymi), poprzez odebranie prawu własności cech wspólności. Zawarta Ugoda pozwoliła na uporządkowanie dokumentów i założenie oddzielnej Księgi Wieczystej. Wielkość gruntu wpisanego do Księgi Wieczystej wynosiła 403 m2 czyli dokładnie tyle metrów ile siostry otrzymały w spadku po rodzicach. Obie uważają, że prawa własności nabyły przez dziedziczenie z chwilą śmierci rodziców, a nie na drodze Ugody Sądowej znoszącej współwłasność z sąsiadami. Podatek od otrzymanego po rodzicach spadku został zapłacony i obecnie od kwoty uzyskanej ze sprzedaży nie powinny płacić podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit a) – c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania przychodu uzyskanego z jej zbycia, istotne jest z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalenie zarówno daty jak i formy nabycia nieruchomości.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z siostrą nabyła udział w wysokości po #188; nieruchomości gruntowej wraz z wybudowanym na nim systemem gospodarczym segmentem budynku bliźniaczego w udziale #189; o powierzchni użytkowej 83,5 m2 na zasadzie współwłasności z osobami trzecimi, po zmarłym w dniu 27 stycznia 2002 r. ojcu oraz po zmarłej w dniu 9 czerwca 2005 r. matce. W celu uporządkowania prawa własności i założenia oddzielnej księgi wieczystej w dniu 6 lutego 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z siostrą oraz osobami trzecimi zawarła ugodę sądową znoszącą współwłasność nieruchomości bez obowiązku dokonywania spłat. Wnioskodawczyni i Jej siostrze przypadła na własność działka o powierzchni 403 m2 w udziale #189; części dla każdej z nich. Wielkość i granice działki po zawartej ugodzie nie zmieniły się. W wyniku ugody Wnioskodawczyni nie nabyła udziału w wartości przekraczającej wartość udziału nabytego po rodzicach. W dniu 17 stycznia 2011 r. przedmiotowa nieruchomość została sprzedana.

Należy wyjaśnić, iż zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawczynię spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

W myśl art. 1035 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, iż udział w przedmiotowej nieruchomości po zmarłym ojcu Wnioskodawczyni nabyła w 2002 r., natomiast udział po zmarłej matce w 2005 r., a zatem do przychodu, jaki Wnioskodawczyni uzyskała z odpłatnego zbycia udziału nabytego w drodze spadku będą miały zastosowanie przepisy ustawy w brzmieniu ustawy obowiązującym do końca 2006 r.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) – c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Jednak z uwagi na treść art. 7 ust. 1 powołanej wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia tych nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 28 ust. 2 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., podatek od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

  • odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz
  • zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż dokonane w 2011 r. odpłatne zbycie udziału w ww. nieruchomości w części odpowiadającej udziałom nabytym w spadku po rodzicach w 2002 r. i 2005 r. nie będzie w ogóle podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Jednakże, odrębnego przeanalizowania wymaga kwestia dokonanego przez Wnioskodawczynię wraz z siostrą oraz osobami trzecimi (sąsiadami) w roku 2007 sądowego zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 195 powołanej powyżej ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. W myśl art. 196 § 1 Kodeksu cywilnego, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej Kodeksu cywilnego – art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. K.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy.

Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy wyłącznie wówczas, jeżeli nabyte na własność mienie mieści się w ramach udziału, jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat. Gdy w wyniku zniesienia współwłasności udział danej osoby ulega powiększeniu mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego. Nie zmienia tego fakt, że zniesienia współwłasności dokonuje się bez spłat i dopłat. Zatem, jeżeli przy dokonaniu zniesienia współwłasności wystąpiło przysporzenie majątku ponad udział posiadany przed zniesieniem współwłasności oznacza to, że dla udziału w nieruchomości nabytego w drodze zniesienia współwłasności dniem nabycia będzie dzień, w którym nastąpiło zniesienie współwłasności.

Z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie w wyniku dokonanego w 2007 r. zniesienia współwłasności Wnioskodawczyni nie nabyła udziału w wartości przekraczającej wartość udziału nabytego po zmarłych w 2002 r. i 2005 r. rodzicach oraz wielkość i granice działki po zawartej ugodzie nie zmieniły się, a także zawartej ugodzie nie towarzyszyły spłaty, organ podatkowy stwierdza, iż dokonane w 2007 r. sądowe zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia w rozumieniu zacytowanego powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nabycie przedmiotowych udziałów w nieruchomości nastąpiło w latach 2002 i 2005.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż uzyskany przez Wnioskodawczynię w 2011 r. przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadku po rodzicach: ojcu zmarłym w 2002 r. i matce zmarłej w 2005 r. nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Z uwagi na to, że przedmiotową nieruchomość Wnioskodawczyni nabyła wraz z siostrą, należy zauważyć, iż Wnioskodawczyni, jako odrębny podatnik, uzyskała przychód w wysokości odpowiadającej Jej udziałowi w ww. nieruchomości, a zatem zastosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczy uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości w części przypadającej na Wnioskodawczynię.

Jednocześnie, tutejszy Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczący opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości został złożony przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego, tj. siostry Wnioskodawczyni.

Siostra Wnioskodawczyni, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj