Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL2-2.4012.12.2019.2.GM
z 7 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2019 r. (data wpływu 8 stycznia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 lutego 2019 r. (data wpływu 18 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 18 lutego 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytań oraz własne stanowisko w sprawie.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca – Spółdzielnia Mieszkaniowa jest dobrowolnym i samorządnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, która w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą, działa na podstawie ustawy Prawo Spółdzielcze i innych ustaw oraz Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej.

Celem Spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Przedmiotem działalności Spółdzielni jest między innymi zarządzanie zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi własność lub współwłasność Spółdzielni.

Dla realizacji powyższych zadań Spółdzielnia:

  1. prowadzi działalność inwestycyjną,
  2. zarządza nieruchomościami,
  3. prowadzi działalność społeczno-kulturalną,
  4. prowadzi działalność gospodarczą.

Działalność inwestycyjna dotyczy wykonania między innymi nowych kotłowni indywidualnych w każdym budynku wykonania nowych dróg, chodników parkingów i termomodernizacji budynków, malowanie klatek schodowych, remonty dachów.

Zarządzanie nieruchomościami dotyczy administrowania powierzonymi jej z mocy ustawy zasobami mieszkaniowymi, a w szczególności:

  1. nieruchomościami stanowiącymi mienie Spółdzielni,
  2. nieruchomościami zabudowanymi budynkami mieszkalnymi stanowiącymi własność Spółdzielni lub współwłasność członków Spółdzielni.

Zarządzanie nieruchomościami polega na pośredniczeniu w dostawie wody, wywozu nieczystości i odprowadzania ścieków, energii elektrycznej zużytej na oświetlenie pomieszczeń wspólnych i wejść do budynków, dostawy centralnego ogrzewania i ciepłej wody, zapłaty podatku od nieruchomości, ubezpieczenia mienia Spółdzielni, utrzymaniu w należytym stanie budynków i instalacji technicznych, utrzymanie terenów zielonych oraz placów zabaw.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Spółdzielnię polega w szczególności na czerpaniu pożytków prawnych z wynajmowania budynków będących własnością Spółdzielni oraz lokali o innym przeznaczeniu, a także z dzierżawy gruntów stanowiących własność Spółdzielni lub pozostających w jej użytkowaniu wieczystym. Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność:

  1. zwolnioną od podatku VAT w zakresie dokonywania czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o VAT (na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości pobierane są opłaty od członków i właścicieli na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4, 5 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych),
  2. działalność gospodarczą opodatkowaną efektywną stawką podatku VAT (np. lokali użytkowych, dzierżawy gruntów pod kioski handlowe oraz miejsca postojowe).

W 2019 roku Spółdzielnia rozpocznie inwestycję polegającą na rozbiórce budynku nieczynnej kotłowni gazowej oraz budynku nieczynnej kotłowni węglowej.

W miejsce wyburzonych budynków powstanie parking na ok. 112 miejsc postojowych utwardzonych kostką brukową, monitorowany i oświetlony oraz dwa miejsca w murowanym garażu. Łącznie powstanie 114 miejsc na wynajem. Ze wszystkimi wynajmującymi mieszkańcami Spółdzielnia podpisze stosowne umowy na numerowane miejsca postojowe.

Wyłoniony w przetargu wykonawca całość prac, tj. wyburzenie budynków kotłowni, wykonanie utwardzonych miejsc postojowych wykona w okresie od 1 marca do 31 sierpnia 2019 r. Zgodnie z zawartą umową po odbiorze końcowym przedmiotu umowy wykonawca wystawi fakturę na całość prac.

W uzupełnieniu do wniosku z dnia 13 lutego 2019 r. Zainteresowany wskazał, że wykonawca inwestycji, który został wyłoniony w przetargu jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i zgodnie z zawartą ze Spółdzielnią umową, wykona czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 stanowiącą świadczenie usługi polegającej na rozbiórce budynków kotłowni i wykonaniu remontu polegającym na utwardzeniu działki poprzez ułożenie kostki brukowej, ogrodzenia i murków. Teren będzie przeznaczony na miejsca postojowe na samochody oraz dwa garaże murowane, które w całości przeznaczone będą dla członków Spółdzielni na zasadzie umowy najmu.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania (sformułowane w uzupełnieniu do wniosku z dnia 13 lutego 2019 r.).

  1. Czy w świetle przepisów art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) Spółdzielni Mieszkaniowej, jako podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, wykonującej w tym przypadku usługę zgodnie z art. 5 ust. 1, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych wyłącznie do prowadzonej działalności gospodarczej, które będą wykorzystane do wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT w przyszłości, tj. najem powstałych garaży i miejsc postojowych?
  2. Czy w świetle przepisów art. 86 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.) Spółdzielni Mieszkaniowej jako podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę całości podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, z tytułu nabycia towarów i usług, przy których nabyciu naliczono podatek, a powstałe dwa garaże murowane i miejsca postojowe będą wykorzystywane w całości do prowadzenia działalności gospodarczej na zasadzie umowy najmu przez członków Spółdzielni?

Zdaniem Wnioskodawcy (sformułowanym w uzupełnieniu do wniosku z dnia 13 lutego 2019 r.), jako osoba prawna i podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 1274, z późn. zm.) Spółdzielnia wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 i obejmującą w szczególności czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług Zainteresowany wykonuje czynności zwolnione od podatku VAT na rzecz członków Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych oraz na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4, 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 845 i 1230). Miejsca postojowe i garaże, które zostaną wykonane będą przeznaczone w całości na wynajem dla członków spółdzielni w celu uzyskania zysku. Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy Kodeks Cywilny Spółdzielnia poprzez zawarcie umowy najmu na garaże i miejsca postojowe jako wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do użytkowania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Najem jest umową dwustronnie zobowiązującą i wzajemną. Odpowiednikiem świadczenia wynajmującego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania, jest świadczenie najemcy polegające na płaceniu umówionego czynszu. Z tego wynika, że umówiony między stronami czynsz jest wynagrodzeniem za możliwość korzystania z cudzej rzeczy i stanowi świadczenie wzajemne należne za używanie garażu lub miejsca postojowego, które nie mają charakteru mieszkalnego. Wynajem garaży i miejsc postojowych nie podlega ustawowemu zwolnieniu od podatku od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkalne. Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług najem garaży i miejsc postojowych, zdaniem Spółdzielni stanowi świadczenie usług zdefiniowanych w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi najmu garaży i miejsc postojowych nie mających charakteru mieszkalnego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy nie podlegają ustawowemu zwolnieniu z podatku VAT. Usługi te będą wykorzystane do wykonania czynności opodatkowanych podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1. W związku z tym zdaniem Spółdzielni przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednocześnie przysługuje Wnioskodawcy prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego przez wykonawcę, ponieważ wynikiem wykonanej przez wykonawcę usługi, który zgodnie z art. 15 ust. 1 jest czynnym podatnikiem, będą garaże i miejsca postojowe w całości przeznaczone na wynajem dla członków Spółdzielni. W tym przypadku najem garaży i miejsc postojowych nie mających charakteru mieszkalnego jest czynnością niepodlegającą zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy. Czynność ta podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy i wykorzystywana będzie w celu uzyskania zysku.

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje mu prawo do obniżenia należnego podatku VAT o całą kwotę podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przez podatnika zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a i b ustawy gdyż nabyta usługa wykorzystana będzie wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów usług, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl przepisu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a i b ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

  1. nabycia towarów i usług,
  2. dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Powyższa zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy również podkreślić, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane, ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możliwość wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami. Decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest dobrowolnym i samorządnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób o zmiennym składzie osobowym i zmiennym funduszu udziałowym, która w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą, działa na podstawie ustawy Prawo Spółdzielcze i innych ustaw oraz Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej.

Przedmiotem działalności Spółdzielni jest między innymi zarządzanie zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi własność lub współwłasność Spółdzielni.

Dla realizacji powyższych zadań Spółdzielnia:

  1. prowadzi działalność inwestycyjną,
  2. zarządza nieruchomościami,
  3. prowadzi działalność społeczno-kulturalną,
  4. prowadzi działalność gospodarczą.

Zarządzanie nieruchomościami polega na pośredniczeniu w dostawie wody, wywozu nieczystości i odprowadzania ścieków, energii elektrycznej zużytej na oświetlenie pomieszczeń wspólnych i wejść do budynków, dostawy centralnego ogrzewania i ciepłej wody, zapłaty podatku od nieruchomości, ubezpieczenia mienia Spółdzielni, utrzymaniu w należytym stanie budynków i instalacji technicznych, utrzymanie terenów zielonych oraz placów zabaw.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Spółdzielnię polega w szczególności na czerpaniu pożytków prawnych z wynajmowania budynków będących własnością Spółdzielni oraz lokali o innym przeznaczeniu, a także z dzierżawy gruntów stanowiących własność Spółdzielni lub pozostających w jej użytkowaniu wieczystym. Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność:

  1. zwolnioną od podatku VAT w zakresie dokonywania czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o VAT (na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości pobierane są opłaty od członków i właścicieli na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4, 5 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych),
  2. działalność gospodarczą opodatkowaną efektywną stawką podatku VAT (np. lokali użytkowych, dzierżawy gruntów pod kioski handlowe oraz miejsca postojowe).

W 2019 roku Spółdzielnia rozpocznie inwestycję polegającą na rozbiórce budynku nieczynnej kotłowni gazowej oraz budynku nieczynnej kotłowni węglowej.

W miejsce wyburzonych budynków powstanie parking na ok. 112 miejsc postojowych utwardzonych kostką brukową, monitorowany i oświetlony oraz dwa miejsca w murowanym garażu. Łącznie powstanie 114 miejsc na wynajem. Ze wszystkimi wynajmującymi mieszkańcami Spółdzielnia podpisze stosowne umowy na numerowane miejsca postojowe.

Zgodnie z zawartą umową po odbiorze końcowym przedmiotu umowy wykonawca wystawi fakturę na całość prac.

Wykonawca inwestycji, który został wyłoniony w przetargu jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i zgodnie z zawartą ze Spółdzielnią umową, wykona czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 stanowiącą świadczenie usługi polegającej na rozbiórce budynków kotłowni i wykonaniu remontu polegającym na utwardzeniu działki poprzez ułożenie kostki brukowej, ogrodzenia i murków. Teren będzie przeznaczony na miejsca postojowe na samochody oraz dwa garaże murowane, które w całości przeznaczone będą dla członków Spółdzielni na zasadzie umowy najmu.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że nabyta usługa wykorzystana będzie wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów usług.

W analizowanej sprawie wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z inwestycją polegającą na rozbiórce budynków kotłowni oraz utwardzeniu działki poprzez ułożenie kostki brukowej, wykonaniu ogrodzenia i murków.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa należy wskazać, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

W przedmiotowej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy będą spełnione, gdyż Spółdzielnia Mieszkaniowa jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabyte usługi będą wykorzystane przez Wnioskodawcę wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów usług, tj. do świadczenia usług najmu miejsc postojowych oraz garaży.

Podsumowując, Wnioskodawca realizując inwestycję polegającą na rozbiórce budynków kotłowni i zbudowaniu parkingu na ok. 112 miejsc postojowych oraz dwóch miejsc w murowanym garażu, będzie miał prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tą inwestycją, ponieważ nabywane usługi będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj