Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-1.4012.70.2019.2.AM
z 13 marca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 stycznia 2019 r. (data wpływu 4 lutego 2019 r.), uzupełnionym pismem Strony z dnia 7 marca 2019 r. (data wpływu 7 marca 2019 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 26 lutego 2019 r. znak sprawy 0114 KDIP1 1.4012.70.2019.1.AM (skutecznie doręczone w dniu 3 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania aportu składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa za czynność wyłączoną z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania aportu składników majątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa za czynność wyłączoną z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.


Niniejszy wniosek został uzupełniony pismem Strony z dnia 7 marca 2019 r. (data wpływu 7 marca 2019 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 26 lutego 2019 r. znak sprawy 0114 KDIP1 1.4012.70.2019.1.AM (skutecznie doręczone w dniu 3 marca 2019 r.).


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:


Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą obejmującą dwa działy.


Pierwszy polega na inwestowaniu w nieruchomości, najmie komercyjnym, sprzedaży nieruchomości oraz zarządzaniu nieruchomościami.


Drugi rodzaj działalności to produkcja i sprzedaż instalacji LPG oraz CNG do pojazdów silnikowych. Wnioskodawca planuje dokonanie restrukturyzacji prowadzonej działalności, której jeden z wariantów będzie polegać na wydzieleniu działalności produkcyjno-handlowej do nowej spółki prawa handlowego, z pozostawieniem działalności dotyczącej nieruchomości w indywidualnej działalności gospodarczej.


W zależności od wyniku negocjacji z innymi przedsiębiorcami, nowa spółka będzie albo spółką, do której wprowadzone zostaną poza przedmiotową działalnością Wnioskodawcy, także przedsiębiorstwa innych podmiotów, albo - gdyby nie doszło do konsolidacji - nowa spółka będzie spółką kontrolowaną przez Wnioskodawcę.


W ramach planowanego aportu, wniesieniu do nowej spółki prawa handlowego ma podlegać ogół aktywów oraz praw i obowiązków związanych z produkcją i handlem instalacjami LPG i CNG, w tym przede wszystkim:

  1. środki trwałe, na które składają się maszyny służące produkcji, inne urządzenia techniczne związane z produkcją instalacji LPG i CNG, sprzęt komputerowy, telefony, wyposażenie biur i pomieszczeń produkcyjnych, pojazdy służące transportowi towarów oraz wykorzystywane przez pracowników, głównie przedstawicieli handlowych;
  2. wartości niematerialne i prawne wśród których znajduje się oprogramowanie komputerowe oraz zarejestrowane znaki towarowe,
  3. prawa i obowiązki z umów cywilnoprawnych, w szczególności: umowy kredytowe (limit w rachunku bankowym), umowy leasingowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umowy zawartej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014 2020 dotyczącej dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
  4. homologacje wydane na wytwarzane urządzenia oraz certyfikat ISO;
  5. wierzytelności z tytułu dostaw i usług w zakresie działu LPG/CNG;
  6. umowy o pracę z pracownikami związanymi z produkcją i sprzedażą instalacji LPG oraz CNG, co na chwilę złożenia wniosku daje 57 osób;
  7. dokumentacja podatkowo-księgowa oraz płacowa związana z przenoszoną częścią działalności.

Wydzielone zostaną do nowego podmiotu także zobowiązania związane z prowadzoną działalnością w zakresie instalacji LPG/CNG poprzez zawarcie odpowiednich umów z wierzycielami lub przejęcie przez nową spółkę odpowiedzialności za ich realizację względem Wnioskodawcy.


Wśród składników majątkowych wydzielanej do osobnego prowadzenia części przedsiębiorstwa nie znajdzie się nieruchomość, w której jest ono zlokalizowane, gdyż nieruchomość ta, stanowi element drugiej części przedsiębiorstwa, tej której przedmiotem jest inwestowanie w nieruchomości, najem komercyjny, sprzedaż nieruchomości oraz zarządzanie nieruchomościami. Obecnie w tej części przedsiębiorstwa funkcjonuje kilka nieruchomości w tym nieruchomości gruntowe i komercyjne. Po wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, której dotyczy niniejszy wniosek, nowy podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji i sprzedaży instalacji LPG i CNG, zawrze z Wnioskodawcą umowę najmu, zapewniającą mu możliwość korzystania z nieruchomości w dotychczasowym zakresie, do czasu gdy będzie pozostawało to dla niego ekonomicznie i organizacyjnie uzasadnione.


Ponadto w piśmie z dnia 7 marca 2019 r., Wnioskodawca uzupełnił informacje zawarte we wniosku wskazując, że:

  1. Na moment planowanej transakcji nowa spółka przejmująca składniki majątkowe ma zamiar kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez Wnioskodawcę przy pomocy wszystkich wymienionych we wniosku składników będących przedmiotem aportu w dotychczasowym zakresie.
  2. Ze względu na fakt przejścia składników majątkowych do nowego podmiotu (spółki przejmującej), dla kontynuowania działalności spółka będzie musiała uzyskać własny tytuł prawny do siedziby prowadzenia działalności gospodarczej (ewentualnie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) prowadzonej w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem aportu. W tym celu nowa spółka może zawrzeć z Wnioskodawcą albo podmiotem trzecim umowę stanowiącą taki tytuł. Wnioskodawca planuje, aby nowa spółka zawarła najpóźniej w dniu dokonania objętego wnioskiem aportu umowę najmu z Wnioskodawcą, której przedmiotem będzie nieruchomość (aktualna siedziba Wnioskodawcy), która stanowi element drugiej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, której przedmiotem jest inwestowanie w nieruchomości, najem komercyjny, sprzedaż nieruchomości oraz zarządzanie nieruchomościami. Docelowo, w przyszłości nie jest wykluczone przeniesienie przedsiębiorstwa spółki do innej nieruchomości.
  3. W oparciu o majątek pozostały po dokonaniu objętego wnioskiem aportu u Wnioskodawcy możliwe będzie prowadzenie przez niego działalności gospodarczej. Pozostały u Wnioskodawcy majątek będzie służył prowadzeniu działalności gospodarczej, której przedmiotem jest inwestowanie w nieruchomości, najem komercyjny, sprzedaż nieruchomości oraz zarządzanie nieruchomościami. Obecnie majątek ten stanowi faktycznie drugą część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, który służy prowadzeniu działalności we wskazanym wyżej zakresie.
  4. Będący przedmiotem wniosku dział produkcji i sprzedaży instalacji LPG oraz CNG do pojazdów silnikowych będzie na moment dokonania aportu:
    1. wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej w strukturze prowadzonej firmy Wnioskodawcy na podstawie regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze tj. będzie stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,
    2. wyodrębniony na płaszczyźnie finansowej, tj. na podstawie prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego dla dwóch rodzajów działalności: produkcji i sprzedaży instalacji LPG i CNG do pojazdów silnikowych i inwestowaniu w nieruchomości, najmie komercyjnym, sprzedaży nieruchomości i zarządzaniu nieruchomościami.
    3. wyodrębniony na płaszczyźnie funkcjonalnej, tj. będzie on stanowił potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:


Czy opisany powyżej zespół składników majątkowych należy uznać za zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - czyli organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania - służącą działalności gospodarczej polegającej na produkcji i sprzedaży instalacji LPG oraz CNG do pojazdów silnikowych, której przeniesienie do nowego podmiotu będzie podlegać wyłączeniu z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług stosownie do jej art. 6 pkt 1?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Powyżej opisany ogół aktywów oraz praw i obowiązków związanych z produkcją i sprzedażą instalacji LPG i CNG, który zostanie wniesiony w formie wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego, należy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 z późn. zm., dalej: „ustawa o VAT”), a tym samym czynność wniesienia opisanych powyżej składników materialnych i niematerialnych służących do prowadzenia działalności związanej z produkcją i handlem instalacjami LPG i CNG do spółki prawa handlowego (aport), będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.


W art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ustawodawca zdefiniował „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.


Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, a tym samym aby transakcja zbycia takiego zespołu była wyłączona spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 6 ustawy o VAT, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.


Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.


Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).


Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.


Zaznaczenia wymaga, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A zatem o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić tylko wówczas, gdy określona w ten sposób część przedsiębiorstwa może w całości stanowić przedmiot zbycia (przekazania).


W tym miejscu należy również zaznaczyć, że wykładnia językowa oraz systemowa interpretowanych przepisów nie daje podstaw do przyjęcia, że w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi wchodzić prawo do nieruchomości, na której działalność gospodarcza ma być prowadzona. Z kolei, odwołanie się do wykładni funkcjonalnej winno w tym wypadku uwzględniać przede wszystkim kontekst gospodarczy wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę realia stosunków gospodarczych oraz wynikające z zasady swobody działalności gospodarczej prawo prowadzenia tej działalności w dogodnej ze względów ekonomicznych formie (przewidzianej przez prawo), stwierdzić należy, że nie jest konieczne, by wśród samodzielnych gospodarczo składników znajdowało się również prawo własności nieruchomości. Prawo do dysponowania nieruchomością może zostać zastąpione inną formą korzystania z nieruchomości, taką jak najem, czy dzierżawa. Prawo własności nieruchomości, nie jest niezbędnym elementem dla zakwalifikowania danego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (por. wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-444/10 Finanzamt Lüdenscheid v Christel Schriever.


W świetle powyższego Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przekazanie na rzecz spółki prawa handlowego opisanego powyżej zespołu składników materialnych i niematerialnych związanych z produkcją i handlem instalacjami LPG i CNG, będzie stanowiło w istocie zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zespół tych składników, tj.:

  1. środki trwałe, na które składają się maszyny służące produkcji, inne urządzenia techniczne związane z produkcją instalacji LPG i CNG, sprzęt komputerowy, telefony, wyposażenie biur i pomieszczeń produkcyjnych oraz pojazdy służące transportowi towarów oraz wykorzystywane przez pracowników, głównie przedstawicieli handlowych;
  2. wartości niematerialne i prawne wśród których znajduje się oprogramowanie komputerowe oraz zarejestrowane znaki towarowe;
  3. prawa i obowiązki z umów cywilnoprawnych, w szczególności: umowy kredytowe (limit w rachunku bankowym), umowy leasingowe oraz prawa i obowiązki wynikające z umowy zawartej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014 2020 dotyczącej dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
  4. homologacje wydane na wytwarzane urządzenia oraz certyfikat ISO;
  5. wierzytelności z tytułu dostaw i usług w zakresie działu LPG/CNG;
  6. umowy o pracę z pracownikami związanymi z produkcją i sprzedażą instalacji LPG oraz CNG, co na chwilę złożenia wniosku daje 57 osób;
  7. dokumentacja podatkowo-księgowa oraz płacowa związana z przenoszoną częścią działalności,

jest zespołem określonych składników materialnych i niematerialnych, a przeniesione zostaną do spółki prawa handlowego również zobowiązania związane z tą działalnością w zakresie produkcji i handlu instalacjami LPG i CNG.


Opisana działalność jest wyodrębniona organizacyjnie i finansowo, w tym sensie, że istnieje możliwość precyzyjnego wyodrębnienia i określenia przychodów i kosztów związanych z działalnością, która ma zostać wniesiona do spółki prawa handlowego.


Całość składników służyć będzie wykonywaniu określonej działalności gospodarczej - działalności związanej z produkcją i handlem instalacjami LPG i CNG, która na dzień aportu będzie mogła już zostać rozpoczęta i generować pierwsze przychody w spółce prawa handlowego.


Nowy podmiot (ww. spółka prawa handlowego) zmuszony będzie jedynie - na co wskazano w zdarzeniu przyszłym, na zapewnienie sobie możliwości korzystania z nieruchomości, w których prowadzona jest obecnie działalność w zakresie produkcji i sprzedaży instalacji LPG i CNG. W tym celu nowy podmiot zawrze z Wnioskodawcą umowę najmu, zapewniającą mu możliwość korzystania z nieruchomości, które nie zostaną objęte aportem.


W ocenie Wnioskodawcy nie ma wątpliwości, że tak zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych mógłby i będzie w nowym podmiocie stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te same zadania gospodarcze, co w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Tym samym przeniesienie opisanego wyżej zespołu składników materialnych i niematerialnych do nowego podmiotu będzie podlegać wyłączeniu z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług w oparciu o jej art. 6 pkt 1.


Końcowo Wnioskodawca wskazuje, iż powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe w podobnych stanach faktycznych, m.in. w interpretacjach indywidualnych wydanych przez:

  • Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 17 marca 2017 r., nr 3063 ILPP1 3.4512.26.2017.1.JNa;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 31 grudnia 2015 r., nr ILPB3/4510 1 463/15-5/EK;
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 30 stycznia 2009 r., nr ILPP2/443 1023/08 2/AD.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu zawartego w opisie sprawy przedstawionym we wniosku, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj