Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB2/436-18/13-4/KK
z 8 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB2/436-18/13-4/KK
Data
2013.05.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
przedsiębiorstwa
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy darowizna przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?



Wniosek ORD-IN 624 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2013 r. (data wpływu 1 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 kwietnia 2013 r. (data wpływu 22 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania darowizny przedsiębiorstwajest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od spadków i darowizn.

W związku z tym, że wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), pismem z dnia 8 kwietnia 2013 r., Nr IPTPB2/436-18/13-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ww. ustawy, wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 8 kwietnia 2013 r., skutecznie doręczono w dniu 11 kwietnia 2013 r., natomiast w dniu 22 kwietnia 2013 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie (data nadania 18 kwietnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku po jego uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 2008 r. Siedziba firmy znajduje się pod adresem ul. P. w J. Natomiast działalność prowadzona jest pod adresem ul. B w J. Wnioskodawca nie posiada rozdzielności majątkowej. W miejscu prowadzenia działalności wykonywana jest działalność produkcyjna PKD 16.10.Z, 16.23.Z. Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Ewidencję księgową rozlicza w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT w pełnym zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. W przyszłości Wnioskodawca chciałby otrzymać od ojca w formie darowizny hurtownię materiałów budowlanych i hydraulicznych, mieszczącą się pod adresem: ul. P. w J.

Przedmiotem darowizny mają być następujące składniki majątkowe:

  • materiały budowlane i hydrauliczne,
  • budynek hurtowni,
  • budynek magazynu,
  • wiata,
  • wiata stanowiąca inwestycję niezakończoną,
  • grunty pod budynkami,
  • grunty stanowiące plac manewrowy,
  • wózek widłowy,
  • samochód ciężarowy Volkswagen z HDS-em,
  • komputery z oprogramowaniem – 2 szt., wraz z drukarką i głową,
  • biurka, regały, wyposażenie.

Darujący (ojciec Wnioskodawcy) prowadzi działalność gospodarczą od 1996 r. pod nazwą P.P.U.H. z siedzibą przy ul. P. w J.

Darczyńca prowadzi działalność gospodarczą w dwóch miejscach:

  • ul. P. w J.,
  • ul. B. w J.

Darujący nie posiada rozdzielności majątkowej. W pierwszym z miejsc prowadzona jest obecnie działalność produkcyjna (PKD 16.23.Z, 16.10.Z) oraz działalność handlowa materiałami budowlanymi i hydraulicznymi (PKD 46.73.Z, 46.72.Z, 46.74.Z, 47.52.Z). W drugim z miejsc darujący prowadzi działalność produkcyjną (PKD 16.23.Z, 16.10.Z, 43.32.Z, 16.24.Z). Darczyńca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i od dnia 1 stycznia 2013 r. prowadzi ewidencję księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W latach poprzednich darczyńca prowadził księgi rachunkowe. Darujący jest czynnym podatnikiem VAT w pełnym zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Składniki, które mają być darowane Wnioskodawcy, stanowią majątek darującego wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

Do ewidencji sprzedaży i zakupów towarów handlowych w firmie darczyńcy prowadzone są odrębne rejestry, co umożliwia wydzielenie części handlowej i produkcyjnej. Natomiast przychód ewidencjonowany jest łącznie z przychodami z produkcji wyrobów i usług w pozycji „Wartość sprzedanych towarów i usług” w Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Zakup towarów handlowych ewidencjonowany jest łącznie z zakupami do produkcji w pozycji „Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu”. Dzięki prowadzonym rejestrom, możliwe jest określenie należności i zobowiązań dotyczących tylko hurtowni. Wartość zakupywanych towarów handlowych w 2013 r. ewidencjonowana jest w kosztach bezpośrednio po zakupie, natomiast stan magazynu na dzień 1 stycznia 2013 r. wynoszący xxx zł, nie jest ujęty do kosztów, ponieważ stanowił on zapas, zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Komputery z oprogramowaniem i drukarka igłowa, meble oraz wyposażenie zostało zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Budynki oraz samochód ciężarowy są amortyzowane, natomiast wiaty i wózek nie są amortyzowane. Na potrzeby hurtowni został założony dodatkowy rachunek bankowy do ewidencji wpływów i wydatków dotyczących hurtowni, lecz trafia tam tylko część wpływów.

Darujący na terenie zakładu znajdującego się na ul. P. prowadzi jednocześnie działalność handlową i produkcyjną. Część z budynków, wiat wykorzystywane jest tylko na potrzeby działalności handlowej, pozostałe budynki, wiaty wykorzystywane są do działalności produkcyjnej, a także mieści się siedziba biura, pomieszczenia socjalne. Wspólne jest korzystanie z placu. Obecnie nie jest możliwe dokładne wydzielenie kosztów energii dotyczące handlu i produkcji ze względu na wspólny licznik energii. Koszty telefonów są możliwe do określenia na podstawie otrzymanych faktur.

Po dokonaniu darowizny, ojciec zamierza zaprzestać prowadzenie działalności handlowej, a kontynuować będzie działalność produkcyjną w obydwu lokalizacjach na ul. P. oraz na ul. B. w J. Natomiast Wnioskodawca, po otrzymaniu darowizny, będzie prowadził działalność produkcyjną na terenie zakładu darczyńcy (umową dzierżawy terenu – kontynuacja) na ul. B. oraz działalność handlową na ul. P. w J.

W związku z powyższym zadano następujące pytania, ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku:

  1. Czy opisana powyżej darowizna spełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa w świetle ustawy o podatku od towarów i usług...
  2. Czy opisana darowizna podlega podatkowi od towarów i usług...
  3. Czy opisana darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn...
  4. Czy wartość otrzymanych towarów handlowych stanowić będzie koszty uzyskania przychodów...
  5. Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania wartość wyposażenia...
  6. Czy Wnioskodawca może dokonywać amortyzacji od otrzymanych środków stałych i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów...

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone Nr 3. Natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, darowizna będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym w ciągu 6 miesięcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do treści art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 2009 r. Dz. U. Nr 93 , poz. 768 ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny i polecenia darczyńcy.

Zgodnie z art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Stosownie do art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
  2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca nie posiada rozdzielności majątkowej. W przyszłości Wnioskodawca chciałby otrzymać od ojca w formie darowizny hurtownię materiałów budowlanych i hydraulicznych.

Przedmiotem darowizny mają być następujące składniki majątkowe:

  • materiały budowlane i hydrauliczne,
  • budynek hurtowni,
  • budynek magazynu,
  • wiata,
  • wiata stanowiąca inwestycję niezakończoną,
  • grunty pod budynkami,
  • grunty stanowiące plac manewrowy,
  • wózek widłowy,
  • samochód ciężarowy Volkswagen z HDS-em,
  • komputery z oprogramowaniem – 2 szt., wraz z drukarką i głową,
  • biurka, regały, wyposażenie.

Składniki, które mają być darowane Wnioskodawcy, stanowią majątek darującego wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę treść art. 888 K. c., jeżeli w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym pomiędzy majątkiem darczyńcy, a majątkiem Wnioskodawcy nastąpi bezpłatne przesunięcie przedmiotów majątkowych, przesunięcie to stanowić będzie umowę darowizny.

W cytowanym art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn nie zostały wyszczególnione, ani rodzaj, czy charakter darowanych składników majątku objętych zwolnieniem, ani sposób, czy czas ich użytkowania. Dla skorzystania ze zwolnienia nie ma więc znaczenia jaki majątek będzie przedmiotem darowizny, ani w jaki sposób, czy jak długo był wykorzystywany przez darczyńcę.

Reasumując, nieodpłatne przekazanie przez ojca przedsiębiorstwa na rzecz Wnioskodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jednak z uwagi na treść art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie to będzie z tego podatku zwolnione, po spełnieniu warunków określonych przez ustawodawcę.

Nadmienić należy, że z treści art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny i polecenia darczyńcy. W związku z tym, darowizna praw niemajątkowych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawcy, jako występującego z wnioskiem. Nie wywołuje skutków prawnych dla innych osób, w tym ojca Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj