Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-36/13-2/AF
z 13 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2013 r. (data wpływu 21.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 21.01.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Sprawa dotyczy zdarzenia przyszłego – sprzedaży w kwietniu/maju 2013 r. lokalu nabytego w drodze spadku w 2006 r. W dniu 18.01.2007 r. Sąd Rejonowy Wydział I Cywilny stwierdził, iż spadek po Jacku S. zmarłym 12.01.2006 r. nabyła matka Wnioskodawcy Eleonora S. i Wnioskodawca Zbigniew S. w 1/2 części spadku każde z nich. Jednocześnie w tym samym postanowieniu Sąd stwierdził, że spadek po E. zmarłej 20.02.2006 r., na podstawie ustawy nabył Wnioskodawca w całości.

Do Urzędu Skarbowego Wnioskodawca zgłosił majątek spadkowy w tym między innymi lokal mieszkalny o pow. 58 m2 wraz z prawem wieczystego użytkowania w części działki. W marcu 2007 r. Wnioskodawca złożył zeznania podatkowe SD-3 i w marcu 2007 r. złożył oświadczenie do Urzędu Skarbowego, że chciałby skorzystać z ulgi w trybie art. 16 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn w związku z odziedziczonym w drodze spadku lokalu. Wnioskodawca oświadczył też, zgodnie z prawdą, że nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego ani lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie dysponuje lokatorskim prawem do lokalu ani nie jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie jest najemcą lokalu lub budynku.

Wnioskodawca zobowiązał się, że w ciągu roku od zeznania podatkowego tj. od dnia 6.03.2007 r. zamieszka w lokalu nabytym w drodze spadku, a do dnia 9.03.2008 r. udokumentuje fakt zamieszkania w nabytym lokalu.

Dnia 15.06.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że podatek od nabycia lokalu został uiszczony w całości pod warunkiem wynikającym z art. 16 ust. 2 pkt 1-5 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r.). Warunek zawieszający obowiązuje przez okres 5 lat tj. od dnia zamieszkania, które winno nastąpić nie później niż do dnia 9.03.2008 r.

W lokalu tym Wnioskodawca zamieszkał w grudniu 2007 r. i przeprowadził tam remont, a formalności meldunkowe dopełnił 1 lutego 2008 r. Od tego czasu podatek od osób fizycznych odprowadzany był także do Urzędu Skarbowego właściwego dla nowego miejsca zamieszkania i zameldowania.

W związku z sytuacją finansową Wnioskodawca rozważa sprzedać lokal mieszkalny w kwietniu/maju 2013 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku sprzedaży, w kwietniu/maju 2013 r. lokalu nabytego w drodze spadku w 2006 r., w którym Wnioskodawca zamieszkał w grudniu 2007 r. co dodatkowo udokumentował zameldowaniem w dniu 01.02.2008 r., można uznać, że podatek od spadków i darowizn został uiszczony w całości pod warunkiem wynikającym z art. 1 ust. 2 pkt 1-5 ustawy z dnia 28.01.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r.) gdyż spełniony będzie warunek zawieszający obowiązujący przez okres 5 lat od daty zamieszkania ? Czy sprzedaż lokalu w kwietniu/maju 2013 r. nie spowoduje utraty ulgi od spadków i darowizn?


Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż lokalu mieszkalnego w kwietniu/maju 2013 r., nabytego w drodze spadku w 2006 r., w którym Wnioskodawca zamieszkał w grudniu 2007 r., a zameldował się w dniu 1.02.2008 r., czyli po okresie 5 lat od zamieszkania, spełnia warunek zawieszający obowiązujący przez okres 5 lat od daty zamieszkania i będzie można uznać, że podatek od spadków i darowizn został uiszczony w całości. Innymi słowy nie spowoduje utraty ulgi.


Spełnione zostaną bowiem łącznie następujące warunki:

  1. Wnioskodawca jest obywatelem polskim i ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. Wnioskodawca nie był właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  3. Wnioskodawca nie dysponował spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu ani nie był właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym,
  4. Wnioskodawca nie był najemcą lokalu lub budynku,
  5. w ciągu roku od złożenia zeznania podatkowego SD-3 Wnioskodawca zamieszkał w nabytym mieszkaniu oraz zameldował się w nim na pobyt stały, a także zamieszkiwał w nabytym lokalu przez okres 5 lat i nadal tam zamieszkuje.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że z chwilą sprzedaży lokalu spełnione zostaną łącznie wszystkie wyżej wymienione warunki, sprzedając w kwietniu/maju 2013 r. nie będzie on zobowiązany do zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca nie utraci ulgi.

Nie można przy tym uznać, że warunki w/w będą spełnione dopiero 1.01.2014 r., co wydłużałoby wymagany okres zamieszkiwania do 5 lat i 11 miesięcy, bowiem art. 16 ust 2 ustawy literalnie mówi o zamieszkiwaniu przez okres 5 lat.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj