Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-1.4011.20.2019.3.MN
z 15 kwietnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2019 r. (data wpływu 18 stycznia 2019 r.) uzupełnionym w dniu 1 oraz 27 marca 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony w dniu 1 oraz 27 marca 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Od października 1999 r. na rzecz Wnioskodawczyni ustanowione jest spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. Od grudnia 2018 r. na rzecz Wnioskodawczyni i na rzecz Jej męża ustanowione jest spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. Nie mają ustanowionej rozdzielności majątkowej, oba prawa ustanowione zostały w trakcie trwania małżeństwa. W najbliższym czasie Wnioskodawczyni zamierza nabyć wyodrębnioną własność lokalu użytkowanego od 1999 r., a następnie zbyć odpłatnie w drodze sprzedaży tenże lokal. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży tego lokalu po wyodrębnieniu jego własności zamierza w całości przeznaczyć na spłatę kredytu związanego z uzyskaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, który użytkuje od 2018 r. w celu uzyskania własności tego lokalu. Na ten cel Wnioskodawczyni musiałaby przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży lokalu i uzupełnić je dodatkowymi środkami, bowiem środki ze sprzedaży lokalu nie byłyby wystarczające na pokrycie kosztów spłaty kredytu. Kredyt pozwalający na uzyskanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego był w przypadku obu lokali zaciągnięty przez spółdzielnię mieszkaniową, natomiast na podstawie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego najemca zobowiązany jest do uiszczania poza czynszem także kwoty stanowiącej spłatę kredytu wraz z odsetkami w części na niego przypadającej.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego środki pieniężne Wnioskodawczyni zamierza wydatkować na spłatę kredytu oraz odsetek od tego kredytu. W mieszkaniu użytkowanym od 2018 r. Wnioskodawczyni realizuje własne cele mieszkaniowe, zamieszkuje w nim wraz z mężem i zamierza w tym mieszkaniu zamieszkiwać w przyszłości. Wnioskodawczyni posiada jedynie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego nabyte w 1999 r. i na tej zasadzie dysponuje tym lokalem (w rozumieniu art. 336 Kodeksu cywilnego posiada rzecz jaką jest lokal mieszkalny, ale wyłącznie jako posiadacz zależny). Wnioskodawczyni będzie zamieszkiwać w lokalu użytkowanym od 2018 r. Wnioskodawczyni uzyskała spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego użytkowanego od 2018 r. (nie nabyła tego mieszkania, nie jest jej własnością) w celu przeniesienia do niego swojego centrum życiowego, bowiem oferuje znacząco wyższy standard zamieszkiwania w porównaniu z dotychczas zajmowanym lokalem mieszkalnym. Stronami umowy z dnia 14 grudnia 2018 r. o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest … Spółdzielnia Mieszkaniowa „X” w K. oraz I.G i M.G.

Jednocześnie Wnioskodawczyni podkreśla, że kredyt na budowę bloku wielorodzinnego, w którym znajduje się mieszkanie użytkowane od 2018 r. zaciągnęła Spółdzielnia Mieszkaniowa na podstawie umowy o kredyt inwestycyjny nr xxxx z dnia 31 sierpnia 2017 r. z udziałem własnym 75 270, 90 zł, a nie I.G. jako osoba fizyczna. Obecnie w zestawieniu opłat za mieszkanie widnieje pozycja „spłata odsetek” i regularnie dokonuje wpłat z tego tytułu.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy jeżeli środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży mieszkania użytkowanego od 1999 r. Wnioskodawczyni przeznaczy na częściową spłatę obciążającego ją kredytu i odsetek od tego kredytu zaciągniętego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „…” w K. w Banku w K. w związku z budową bloku wielorodzinnego, w którym znajduje się mieszkanie użytkowane od 2018 r., przed upływem 3 lat od daty sprzedaży lokalu użytkowanego od 1999 r. będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania?
  2. Czy jeżeli środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży mieszkania użytkowanego od 1999 r. Wnioskodawczyni przeznaczy na spłatę w całości obciążającego ją kredytu i odsetek od tego kredytu zaciągniętego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „…” w K. w Banku w K. w związku z budową bloku wielorodzinnego, w którym znajduje się mieszkanie użytkowane od 2018 r., przed upływem 3 lat od daty sprzedaży lokalu użytkowanego od 1999 r. będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania?


Zdaniem Wnioskodawczyni, nie uzyska zwolnienia z opodatkowania w przypadku częściowej jedynie spłaty kredytu i odsetek od kredytu przeznaczając całość środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu użytkowanego od 1999 r. Według Wnioskodawczyni uzyska Ona zwolnienie z opodatkowania w przypadku spłaty kredytu i odsetek od kredytu o ile spłata kredytu i odsetek od kredytu nastąpi w całości.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.


Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się − w myśl art. 21 ust. 25 pkt 2 ww. ustawy − wydatki poniesione na:


  1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
  2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
  3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b
  • w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.


Z analizy zacytowanych przepisów wynika, że ustawodawca uzależnia skorzystanie ze zwolnienia uregulowanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od wydatkowania przez podatnika w ściśle określonym czasie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c na realizację własnego celu mieszkaniowego

Zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) wydatkami uprawniającymi do przedmiotowego zwolnienia jest spłata kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu na cele określone w art. 21 ust. 25 pkt 1.

W związku z powyższym, mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz ww. przepisy warunkujące zwolnienie od podatku dochodowego należy stwierdzić, iż przedmiotowe zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w rozpatrywanej sprawie. Zauważyć bowiem należy, iż Wnioskodawczyni zamierza wydatkować środki uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu i odsetek od kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową związanego z uzyskaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. Sposób wydatkowania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nie wypełnia więc dyspozycji art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) analizowanej ustawy, bowiem musi dotyczyć on kredytu oraz odsetek od tego kredytu udzielonego podatnikowi.

Reasumując, wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową, a związanego z uzyskaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od tego czy kredyt zostanie spłacony częściowo czy w całości.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, ze zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj