Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-423/12-2/ŁM
z 4 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2012 r. (data wpływu 05 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym nabyciem udziałów Spółki w celu ich umorzenia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z odpłatnym nabyciem udziałów Spółki w celu ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w branży deweloperskiej. Głównym składnikiem majątku są nieruchomości. Realizując uchwałę Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników w dniu 6 sierpnia 2012 r. Spółka zakupiła od wspólnika hiszpańskiego udziały w celu ich umorzenia a następnie dokonała ich dobrowolnego umorzenia z wypracowanego zysku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie skutki podatkowe wystąpią w Spółce i u udziałowca będącego spółką hiszpańską z tytułu odpłatnego nabycia udziałów przez Spółkę w celu ich umorzenia?

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź w części dotyczącej skutków podatkowych związanych z odpłatnym nabyciem udziałów Spółki w celu ich umorzenia dla Spółki. Natomiast w części dotyczącej skutków podatkowych związanych z odpłatnym nabyciem udziałów Spółki w celu ich umorzenia u udziałowca hiszpańskiego zostało wydane postanowienie z dnia 04 marca 2013 r. nr ILPB4/423-423/12-3/ŁM o odmowie wszczęcia postępowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzi On działalność w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych. Główny składnik Jego majątku stanowią nieruchomości.

W dniu 6 sierpnia 2012 r. Spółka dokonała zakupu, a następnie umorzenia 572 udziałów będących w posiadaniu wspólnika - spółki hiszpańskiej mającej, przed dokonaniem odsprzedaży, 5% udział w kapitale własnym Spółki.

Z uwagi na uchylenie pkt 2 w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpłatne zbycie udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, lecz jest traktowane jak dochód obliczany na zasadach ogólnych w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym, na Spółce nie będą ciążyły obowiązki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych, a co za tym idzie Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy i jej wpłaty do Urzędu Skarbowego. Nie ciążą na Niej również inne obowiązki informacyjne w zakresie podatku.

Powyższe stanowisko potwierdzają interpretacje indywidualne: IPPB3/423-160/11-2/GJ i ILPB4/423-417/11-2/ŁM.

Całość rozliczenia podatkowego powinna zostać dokonana przez spółkę hiszpańską.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka hiszpańska, nie posiadająca siedziby w Polsce, będzie podlegała opodatkowaniu od dochodów, które osiągnie na terenie Polski.

W celu ustalenia miejsca opodatkowania należy wziąć pod uwagę zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Hiszpanią. Zgodnie z art. 13 ust. 1 rzeczonej umowy, zyski pochodzące z tytułu własności majątku nieruchomego, określonego w art. 6 ust. 2, lub z przeniesienia tytułu własności udziałów lub podobnych praw w spółce, której majątek składa się głównie z nieruchomości, mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym ten majątek jest położony.

Wobec faktu, że majątek Spółki składa się głównie z nieruchomości, dochód osiągnięty przez spółkę hiszpańską związany ze sprzedażą udziałów w celu umorzenia będzie opodatkowany w Polsce.

W celu rozliczenia, spółka hiszpańska powinna dokonać rejestracji jako podatnik podatku dochodowego i na zasadach ogólnych rozliczyć się z podatku dochodowego, tj. wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy zgodnie z art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i zeznanie roczne zgodnie z art. 27 przywołanej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady umarzania udziałów reguluje art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.).

Zgodnie z art. 199 § 1 ww. ustawy, udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.

Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym, jak i korporacyjnym wynikających z udziałów. Zgodnie ze wskazanymi powyżej regulacjami, udział może być umorzony jedynie po uzyskaniu wpisu spółki do rejestru handlowego i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi.

Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie (art. 199 § 2 ww. ustawy).

Obowiązki płatnika na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych normuje art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Zgodnie z powyższym przepisem, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże od należności z tytułu odsetek od papierów wartościowych wyemitowanych przez Skarb Państwa i zapisanych na rachunkach papierów wartościowych albo na rachunkach zbiorczych, wypłacanych na rzecz podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, zryczałtowany podatek dochodowy pobierają, jako płatnicy, podmioty prowadzące te rachunki, jeżeli wypłata należności następuje za ich pośrednictwem. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Z uwagi na fakt, że przedmiotem wniosku jest kwestia powstania po stronie Wnioskodawcy obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów (przychodów) osób prawnych należy w pierwszej kolejności ustalić, czy świadczenie, o którym mowa we wniosku (tj. wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów) jest objęte zakresem przedmiotowym art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten dotyczy dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. objęte były dyspozycją art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, a więc traktowane były jako przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Z dniem 01 stycznia 2011 r., mocą ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został uchylony.

Wykreślenie przez ustawę zmieniającą regulacji, o której mowa w zdaniu poprzednim odnosi ten skutek, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki w celu ich umorzenia przestał być kwalifikowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. W konsekwencji przychód taki, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, generuje „zwykły” dochód opodatkowany łącznie z pozostałymi dochodami.

Oznacza to, że dobrowolne umorzenie udziałów (akcji) zostało wyłączone z kategorii czynności, które mogą powodować powstanie dochodu (przychodu), o którym mowa w art. 22 ust. 1 analizowanej ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż realizując uchwałę Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółka zakupiła od wspólnika hiszpańskiego własne udziały w celu ich umorzenia, które następnie dobrowolnie umorzyła z wypracowanego zysku.

Cytowany powyżej art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nakłada na Spółkę obowiązki płatnika jedynie w sytuacjach przewidzianych w art. 21 ust. 1 (który w rozpatrywanej sprawie nie ma zastosowania) oraz w art. 22 ust. 1 ustawy, tj. w sytuacjach osiągnięcia dochodu z udziału w zyskach osób prawnych.

Jak wyżej wykazano, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, nie będziemy mieli do czynienia z osiągnięciem przez wspólnika hiszpańskiego Spółki dochodu z udziału w zyskach osób prawnych, a więc na Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika.

Reasumując, Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania (jako płatnik) podatku od kwot wypłacanych tytułem wynagrodzenia za nabycie udziałów w celu ich umorzenia.

Jednocześnie należy wskazać, iż w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji, stwierdzić należy, że zostały one wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj