Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT2-3.4011.192.2019.2.IR
z 10 maja 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanej i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania przedstawione we wspólnym wniosku z dnia 11 marca 2019 r. (data wpływu 19 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej do majątku prywatnego jej wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wycofania udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej do majątku prywatnego jej wspólników.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania:
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Zainteresowana będąca stroną postępowania, tak jak Zainteresowany niebędący stroną postępowania, są wspólnikami spółki cywilnej, która ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i która działa pod firmą S. spółka cywilna. Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania posiadają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają na jej terenie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka cywilna, w której Zainteresowana jest wspólnikiem, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotem jej przeważającej działalności jest produkcja opakowań, sklasyfikowana według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod nr 16.24.Z. Przedmiotem jej pozostałej działalności jest m.in. produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania (16.29.Z), produkcja płyt, arkuszy, rur i kształtowników z tworzyw sztucznych (22.22.Z), sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego (46.73.Z), transport drogowy towarów (49.41.Z), czy też magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów (52.10.B). Spółka zatrudnia obecnie 36 pracowników, na łącznie 35 etatach.

Obecnie Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania planują restrukturyzację prowadzonej przez siebie działalności w ramach spółki cywilnej, poprzez zakończenie prowadzenia w tej spółce działalności polegającej na produkcji i handlu opakowaniami, i podjęcie się prowadzenia w ramach tej spółki zupełnie nowej działalności albo jej likwidację. Wspomniana restrukturyzacja nastąpi poprzez przeniesienie własności zespołu składników majątkowych spółki cywilnej, stanowiących zorganizowaną część prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które przybierze formę wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do będącej osobą prawną spółki kapitałowej ‒ spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanej dalej Nabywcą).

W wyniku wniesienia wskazanego powyżej wkładu niepieniężnego (aportu) do Nabywcy, spółka cywilna nabędzie określoną liczbę udziałów w kapitale zakładowym Nabywcy, przez co Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania uzyskają status wspólników Nabywcy. Następnie Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania podejmą uchwałę o wycofaniu ww. udziałów z majątku spółki cywilnej do ich majątków prywatnych, po czym, w celu wykonania ww. uchwały, zawarta zostanie umowa nienazwana, której przedmiotem będzie nieodpłatne przeniesienie z majątku spółki cywilnej, jako zbywcy, do majątków prywatnych jej wspólników ww. udziałów w kapitale zakładowym Nabywcy.

Zawarcie powyższej umowy uzasadnione jest koniecznością zachowania formy wymaganej przez przepisy prawa, czyli formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Umowa ta nie będzie stanowiła umowy sprzedaży udziałów, bądź też umowy darowizny pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikami, a będzie jedynie czynnością konieczną dla wykonania uprzedniej uchwały ‒ czynności wewnątrzkorporacyjnej w ramach spółki cywilnej. Opisana powyżej czynność będzie więc transferem ze stanowiącego odrębny od majątków prywatnych wspólników majątku spółki cywilnej, właśnie do majątków prywatnych jej wspólników ‒ Zainteresowanej będącej stroną postępowania i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. Pomimo tego będzie to jednak w dalszym ciągu przesunięcie aktywów w ramach majątków tego samego kręgu osób, gdyż spółka cywilna nie stanowi odrębnego od swoich wspólników podmiotu prawnego, a jest jedynie prawną formą ich współpracy. Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania nabędą w ten sposób udziały w spółce ‒ Nabywcy, w liczbie proporcjonalnej do swoich udziałów w zyskach spółki cywilnej. W związku z powyższą czynnością, Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania nie będą zobowiązani do jakichkolwiek świadczeń na rzecz spółki cywilnej lub siebie nawzajem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wycofanie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej do majątku prywatnego Zainteresowanej będącej stroną postępowania i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, w drodze czynności będącej wykonaniem uchwały wspólników, będzie czynnością podatkowo neutralną dla Zainteresowanej będącej stroną postępowania i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Zainteresowanej, nieodpłatne wycofanie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej do majątku prywatnego Zainteresowanej będącej stroną postępowania i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach spółki cywilnej, nie będzie skutkowało powstaniem u nich dochodu do opodatkowania, a tym samym będzie neutralne podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkłady wnoszone do spółki zostają objęte współwłasnością łączną wspólników. W ramach spółki wszystkim wspólnikom przysługuje prawo do całości majątku spółki. Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. Ponadto w czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku.

Wobec powyższego, po pierwsze wskazać należy, że przesunięcie składnika z majątku spółki cywilnej do majątku wspólników jest prawnie dopuszczalne. Jak bowiem orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 czerwca 2007 r., sygn. akt V CSK 132/07, w przypadku zawiązania spółki prawa cywilnego funkcjonują równolegle obok siebie odrębne masy majątkowe należące do poszczególnych wspólników oraz spółki (wspólność łączna wspólników), przy czym ustawa nie wyklucza przesunięć majątkowych pomiędzy tymi masami. Zakazu takich przesunięć nie można też wyprowadzić z istoty spółki cywilnej, czy też szerzej z istoty stosunku zobowiązaniowego. Dokonanie nakładów z majątku spółki cywilnej na majątek stanowiący współwłasność ułamkową wspólników tejże spółki nie jest sprzeczne z naturą tego stosunku zobowiązaniowego.

Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a ww. ustawy, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł z których dochód podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że spółka cywilna nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub osób prawnych, zgodnie natomiast z art. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób fizycznych będących jej wspólnikami. Tym samym spółka cywilna jest jedynie jedną z form organizacyjnych, za pośrednictwem których osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Wobec tego spółka cywilna jest transparentna podatkowo, a wszelkie wypracowane przez nią dochody opodatkowane zostają bezpośrednio u jej wspólników. Z tego względu, konsekwencje podatkowe czynności opisanej w powyższym stanie faktycznym należy rozpatrywać bezpośrednio u Wnioskodawczyni i Zainteresowanego.

W związku z tym, ponieważ Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania są osobami fizycznymi, należy wskazać, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o PIT, odrębnymi źródłami przychodów są m.in. określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) ‒ przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ‒ przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Stosownie natomiast do treści art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeśli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Jak wskazano natomiast w art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z pozarolniczej działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, a jak wskazano w jej art. 14 ust. 2 pkt 1, przychodem z działalności gospodarczej są ponadto przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

– ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jak więc wynika z powołanych przepisów, przychodami z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, a więc podstawowym i koniecznym warunkiem opodatkowania danej transakcji na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych jest jej odpłatność, rozumiana jako uzyskanie w jej wyniku określonej korzyści majątkowej. Oznacza to, że w przypadku nieodpłatnego przeniesienia składnika majątku, transakcja taka, jako nie wiążąca się jakąkolwiek korzyścią majątkową na rzecz przenoszącego, nie będzie powodowała konsekwencji w podatku dochodowym.

W opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym, udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zostaną przekazane do majątku prywatnego Zainteresowanej będącej stroną postępowania i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w wyniku czynności korporacyjnej, dokonanej w ramach struktury spółki cywilnej, bez obowiązku dokonania z tego tytułu jakiegokolwiek przysporzenia przez nich na rzecz spółki cywilnej oraz bez obniżania ich udziału w zyskach spółki cywilnej. W takim wypadku, choć w wyniku opisanej transakcji niewątpliwie dojdzie do pewnego rodzaju przesunięcia składnika majątku przez spółkę cywilną, to przesunięcie to nie będzie miało jednak dla spółki charakteru odpłatnego, ponieważ w zamian za przeniesienie ww. udziałów do majątku prywatnego jej wspólników, spółka cywilna nie uzyska żadnych korzyści majątkowych.

W związku z tym, skoro zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami ustawy o PIT, dochodem podlegającym opodatkowaniu u wspólnika spółki cywilnej są, co do zasady, przysporzenia uzyskane przez tę spółkę w wyniku dokonanych przez nią czynności, to wycofanie składnika z majątku spółki do majątku prywatnego Zainteresowanej będącej stroną postępowania i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania, jako następujące w ramach nieodpłatnej czynności korporacyjnej, nie będzie skutkowało powstaniem u Zainteresowanej przychodu podlegającego opodatkowaniu, a więc będzie neutralne podatkowo na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie będzie związane z jakimkolwiek przysporzeniem dla spółki. Ewentualny przychód podlegający opodatkowaniu powstanie u Zainteresowanych dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wycofanych z majątku spółki cywilnej.

Na marginesie zaznaczyć należy, że otrzymanie przez Zainteresowaną będącą stroną postępowania i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania określonego prawa majątkowego w wyniku wyżej opisanej transakcji nie będzie, samo w sobie, stanowiło dla Nich przychodu, bowiem ze specyfiki praw majątkowych wynika, że samo ich posiadanie nie generuje przychodów, a te powstają dopiero w skutek zbycia takiego prawa lub pobierania z niego pożytków w sposób zgodny z istotą danego prawa.

Prawa majątkowe są bowiem jedynie źródłem przychodów, a przychodami w rozumieniu ustaw podatkowych, jak wynika z treści art. 18 ustawy o PIT, są przychody uzyskiwane z tych praw, a więc przysporzenia uzyskiwane za te prawa lub w ich wykonywaniu. W przypadku gdyby intencją ustawodawcy było natomiast przyjęcie, że przychodem są już same nabyte praw majątkowych, to zamiast wskazywania, że „za przychody z praw majątkowych uważa się...” zastrzegłby, że za przychody uważa się „wartość praw majątkowych” lub przyjąłby inną analogiczną regulację.

Wobec powyższego, wycofanie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku Spółki i przekazanie ich do majątku prywatnego Zainteresowanej, jako niezwiązane z jakimkolwiek przysporzeniem na rzecz spółki, nie będzie stanowiło czynności odpłatnej, a w konsekwencji, zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy o PIT w zw. z art. 14 ust. 1 tej ustawy, nie będzie skutkowało powstaniem u Zainteresowanej przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej do opodatkowania.

Tym samym, ponieważ opisana transakcja nie będzie generowała przychodu mogącego podlegać zakwalifikowaniu do jakiegokolwiek innego źródła przychodów podlegających opodatkowaniu, transakcja ta będzie dla Zainteresowanej neutralna podatkowo na gruncie ustawy o PIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanej w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zasady działania spółek cywilnych regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025).

Zgodnie z art. 860 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług (art. 861 § 1 ww. Kodeksu).

W myśl art. 862 Kodeksu cywilnego, jeżeli wspólnik zobowiązał się wnieść do spółki własność rzeczy, do wykonania tego zobowiązania, jak również do odpowiedzialności z tytułu rękojmi oraz do niebezpieczeństwa utraty lub uszkodzenia rzeczy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.

Przywołany przepis oznacza zobowiązanie się wspólnika do przeniesienia własności rzeczy na współwłasność łączną wspólników (w tym i jego) oraz wydania wspólnikom (spółce) tej rzeczy bez zapłaty ceny.

Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku (art. 863 § 1 Kodeksu cywilnego).

W przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu w postaci składnika majątku stanowiącego wyłączną własność jednego wspólnika, bądź też będącego współwłasnością wszystkich wspólników tej spółki, wyłączna własność wspólnika bądź współwłasność w częściach ułamkowych z chwilą wniesienia do spółki przekształca się we współwłasność łączną. Współwłasność ta ma charakter bezudziałowy, a każdemu ze wspólników przysługują równe prawa do całego majątku. Spółka cywilna nie posiada własnego majątku. W spółce tej właścicielami poszczególnych składników majątku pozostają wspólnicy spółki w ramach współwłasności łącznej.

Spółka cywilna jest osobową spółką prawa cywilnego, która nie ma osobowości prawnej. Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a dochody tej spółki nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki cywilnej. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w tej spółce uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki cywilnej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka tylko poszczególni wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce cywilnej ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Powyższe wynika z faktu, że spółka cywilna – na podstawie definicji zawartej w art. 5a pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.) – stanowi spółkę niebędącą osobą prawną.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy – odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 8 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza oraz
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 cyt. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi, że: przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
  3. składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
  4. składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

– wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z treści przytoczonych przepisów wynika zatem, że przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, do których odnosi się art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c tej ustawy), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowana będąca stroną postępowania, tak jak Zainteresowany niebędący stroną postępowania, są wspólnikami spółki cywilnej. Spółka cywilna, w której Zainteresowana jest wspólnikiem, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a przedmiotem jej przeważającej działalności jest produkcja opakowań, sklasyfikowana według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod nr 16.24.Z. Obecnie Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania planują restrukturyzację prowadzonej przez siebie działalności w ramach spółki cywilnej, poprzez zakończenie prowadzenia w tej spółce działalności polegającej na produkcji i handlu opakowaniami, i podjęcie się prowadzenia w ramach tej spółki zupełnie nowej działalności albo jej likwidację. Restrukturyzacja nastąpi poprzez przeniesienie własności zespołu składników majątkowych spółki cywilnej, stanowiących zorganizowaną część prowadzonego przez nią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które przybierze formę wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do będącej osobą prawną spółki kapitałowej ‒ spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwanej dalej Nabywcą). W wyniku wniesienia wskazanego powyżej wkładu niepieniężnego (aportu) do Nabywcy, spółka cywilna nabędzie określoną liczbę udziałów w kapitale zakładowym Nabywcy, przez co Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania uzyskają status wspólników Nabywcy. Następnie Zainteresowana będąca stroną postępowania i Zainteresowany niebędący stroną postępowania podejmą uchwałę o wycofaniu ww. udziałów z majątku spółki cywilnej do ich majątków prywatnych, po czym, w celu wykonania ww. uchwały, zawarta zostanie umowa nienazwana, której przedmiotem będzie nieodpłatne przeniesienie z majątku spółki cywilnej, jako zbywcy, do majątków prywatnych jej wspólników ww. udziałów w kapitale zakładowym Nabywcy. Umowa ta nie będzie stanowiła umowy sprzedaży udziałów, bądź też umowy darowizny pomiędzy spółką cywilną a jej wspólnikami, a będzie jedynie czynnością konieczną dla wykonania uprzedniej uchwały ‒ czynności wewnątrzkorporacyjnej w ramach spółki cywilnej. Opisana powyżej czynność będzie więc transferem ze stanowiącego odrębny od majątków prywatnych wspólników majątku spółki cywilnej, właśnie do majątków prywatnych jej wspólników ‒ Zainteresowanej będącej stroną postępowania i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. Nabędą w ten sposób udziały w spółce ‒ Nabywcy, w liczbie proporcjonalnej do swoich udziałów w zyskach spółki cywilnej.

Mając na uwadze, że planowana operacja wycofania wskazanego we wniosku udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej do majątku prywatnego Zainteresowanych nie będzie nosić w istocie cech zbycia, jak również nie będzie posiadać przymiotu odpłatności, to wycofanie to nie spowoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zainteresowani nie uzyskają przysporzenia majątkowego w związku z planowaną czynnością wycofania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej do ich majątków prywatnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że wycofanie wskazanych we wniosku udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z majątku spółki cywilnej do majątku prywatnego Zainteresowanych, będzie dla Nich – jako wspólników spółki cywilnej – neutralne podatkowo i nie będzie skutkować powstaniem przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym stanowisko Zainteresowanych jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowaną i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Zainteresowaną i Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa). Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanej będącej stroną postępowania (art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj