Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0115-KDIT2-1.4011.47.2019.3.MT
z 14 maja 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2019 r. (data wpływu 4 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczącej przeliczania na złote przychodów i kosztów dotyczących transakcji odpłatnego zbycia akcji i jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych dla potrzeb ustalenia dochodu z tych transakcji, uzupełnionym pismami z dnia 15 kwietnia 2019 r. i z dnia 7 maja 2019 r. – jest:


  • prawidłowe – w części dotyczącej zasad przeliczenia opisanych przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych w oparciu o art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • prawidłowe – w zakresie, w jakim wskazuje art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako podstawę dla czynności ustalania dochodu z odpłatnego zbycia akcji (w ramach której jest dokonywane ww. przeliczenie);
  • nieprawidłowe – w zakresie, w jakim wskazuje art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako podstawę dla czynności ustalania dochodu z odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych (w ramach której jest dokonywane ww. przeliczenie).


UZASADNIENIE


W dniu 4 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Został on następnie uzupełniony – w odpowiedzi na wezwania organu – pismami: z dnia 15 kwietnia 2019 r. i z dnia 7 maja 2019 r.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca będący polskim rezydentem podatkowym (zamieszkujący w Polsce i posiadający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych i gospodarczych) nie prowadzi działalności gospodarczej, na własne potrzeby inwestuje posiadane środki pieniężne w akcje i jednostki uczestnictwa w funduszach, w tym zagranicznych.

W związku z posiadanymi akcjami i jednostkami uczestnictwa co pewien czas następuje ich sprzedaż. Ze względu na różnice w kursach walut występujące na przestrzeni lat, Wnioskodawca na niektórych transakcjach ponosi straty.


W piśmie z dnia 15 kwietnia 2019 r. wskazano, że:


  • Sprzedaż akcji i jednostek uczestnictwa będąca przedmiotem wniosku miała miejsce w latach 2014, 2015, 2016, 2017 i będzie miała miejsce w przyszłości.
  • Nabycia akcji i jednostek uczestnictwa, których dotyczy wniosek następowały w latach 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 i prawdopodobnie będą następowały w przyszłości.
  • Akcje dotyczą spółek, o których mowa w art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Akcje były nabywane za środki pieniężne, w walutach obcych.
  • Pod pojęciem „funduszy” należy rozumieć fundusze kapitałowego zdefiniowane w art. 5a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Własność „jednostek uczestnictwa w funduszach” których dotyczy wniosek była nabywana przez Wnioskodawcę sukcesywnie w latach 2014-2018.
  • Nabycie „jednostek uczestnictwa w funduszach” następowało poprzez ich zakup za pośrednictwem dystrybutora np. X Bank, Y Bank, czy Dom ….
  • Koszty nabycia „jednostek uczestnictwa” były ponoszone w walutach obcych.


W piśmie z dnia 7 maja 2019 r. wskazano, że:


  • Fundusze kapitałowe, o których mowa we wniosku to fundusze kapitałowe utworzone na gruncie prawa obcego.
  • „Jednostki uczestnictwa” w funduszach kapitałowych są niezbywalne na rzecz osób trzecich (podlegają wyłącznie odkupieniu przez fundusz kapitałowy).
  • Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszach na rzecz tych funduszy.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy ustalając dochód do opodatkowania z tytułu zbycia akcji lub jednostek uczestnictwa w funduszu wyrażony w walucie obcej Wnioskodawca jest uprawniony do ustalenia tego dochodu z uwzględnieniem kursów wymiany walut obowiązujących w dniu poniesienia kosztu uzyskania przychodu, a w stosunku do przychodu i dochodu aktualnego kursu wymiany walut obowiązującego na dzień uzyskania dochodu?


Jak wyjaśniono w uzupełnieniu wniosku, jego przedmiotem jest wyłącznie kwestia zasad ustalenia kursu walut właściwego dla przeliczenia na złote polskie przychodów w walutach obcych i kosztów poniesionych w walutach obcych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych oznacza to papiery wartościowe, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1768, z późn. zm).

W myśl przepisu art. 3 pkt 1 lit a) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych rozumie się przez to akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.

Stosownie do przepisu art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa w ust. 1 art. 30b, zgodnie z dyspozycją art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, jest różnica między sumą przychodów ze wszystkich transakcji i zdarzeń uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a sumą kosztów ich uzyskania, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust 13 i 14 - osiągnięta w roku podatkowym.

Wnioskodawca uważa, że do ustalenia wartości poniesionych kosztów jak i osiągniętych przychodów i dochodu w walutach obcych jest zobowiązany do stosowania przeliczeń w oparciu o przepisy art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przychody w walutach obcych powinny zostać przeliczone na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, a koszty poniesione w walutach obcych powinny zostać przeliczone na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012, poz, 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 omawianej ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy szczególne omawianej ustawy nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.


Jak wynika z powołanych przepisów, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zasadę powszechności opodatkowania (art. 9 ust. 1). Konstrukcja podatku dochodowego od osób fizycznych zakłada przy tym zróżnicowanie sposobu opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów (przychodów) osób fizycznych w oparciu o system przyporządkowywania ich do odpowiedniego źródła przychodów. Ustawodawca tworząc system opodatkowania dochodów osób fizycznych miał na względzie, że przysporzenia uzyskiwane przez osoby fizyczne mogą być skutkiem różnych rodzajów czynności i zdarzeń. Stworzył więc klasyfikację tych przysporzeń w oparciu o kryterium źródła przychodów i system ich opodatkowania uwzględniający specyfikę poszczególnych źródeł przychodów. System ten obejmuje:


  • tzw. opodatkowanie na zasadach ogólnych, w przypadku którego mają zastosowanie m.in. ogólne reguły ustalania podstawy opodatkowania wynikające z art. 9 ust. 1a, ust. 2 i ust. 3 ustawy oraz
  • szczególne tryby opodatkowania dotyczące wyodrębnionych kategorii przychodów (m.in. szczególne tryby opodatkowania unormowane odpowiednio w art. 30a i art. 30b ustawy).


Ogólne wyjaśnienie pojęcia „przychodów” zawarto w art. 11 ust. 1 ustawy. I tak, przychodami – z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych przez ustawodawcę (m.in. z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 6) – są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Kosztami uzyskania przychodów są natomiast – w myśl art. 22 ust. 1 ustawy – koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.


Zgodnie z art. 11a ustawy:


  • przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1);
  • koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 11a ust. 2).


W opisanej sytuacji faktycznej, Wnioskodawca dokonywał w latach podatkowych 2014-2018, jak również będzie dokonywał w przyszłości, sprzedaży akcji nabytych za środki pieniężne w walutach obcych i jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, których koszty nabycia były poniesione w walutach obcych. W związku z powyższym, Wnioskodawca uzyskał przychody ze sprzedaży wyrażone w walutach obcych. Przedmiotem wniosku jest kwestia zasad przeliczenia tych wartości na walutę polską, dla potrzeb rozliczeń Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy więc wskazać, że odpłatne zbycie akcji jest czynnością, która generuje przychody z kapitałów pieniężnych (art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy). Na mocy art. 17 ust. 2 ustawy przy ustalaniu wartości tych przychodów stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

Stosownie do art. 19 w zw. z art. 17 ust. 2 przychodem z odpłatnego zbycia akcji jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy (w wersji przepisu obowiązującej do dnia 28 lutego 2017 r.: „organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej”) w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Przychód ten jest rozpoznawany jako tzw. przychód należny, niezależnie, czy został już faktycznie otrzymany przez podatnika lub postawiony mu do dyspozycji (wynika to z treści art. 11 ust. 1 ustawy).

W sytuacji, gdy cena sprzedaży jest wyrażona w walucie obcej, przychód ten przelicza się na złote według kursu średniego waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1). W przypadku odpłatnego zbycia akcji dniem uzyskania przychodu jest co do zasady dzień dokonania tej transakcji, a więc dzień w którym przeniesiono własność akcji na ich nabywcę.

Szczegółowe regulacje dotyczące opodatkowania przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 30b tej ustawy. Zgodnie z zasadą wyrażoną w ust. 1 tego artykułu – z zastrzeżeniem art. 30b ust. 4 ustawy – od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.


Dochód, o którym mowa w powołanym przepisie ustala się na zasadach określonych w art. 30b ust. 2. Uwzględnia się przy tym m.in. osiągniętą w roku podatkowym różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie:


  • art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 (art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2014 r.);
  • art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c (art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2015 r.).


W przypadku akcji nabytych za środki pieniężne, przepisem właściwym dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów jest art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, wydatków na nabycie udziałów (akcji) nie uważa się za koszty uzyskani przychodów; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji). Ustawodawca odracza tym samym moment rozliczenia wydatków poniesionych na nabycie akcji jako kosztów uzyskania przychodów do momentu uzyskania przychodów pozostających w tzw. bezpośrednim związku przyczynowym z tym nabyciem.

W analizowanej sytuacji Wnioskodawca poniósł wydatki na nabycie akcji w walutach obcych. Dla potrzeb uwzględnienia tych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – wydatki te przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich poniesienia, tj. dzień faktycznego wydatkowania środków pieniężnych w walutach obcych na nabycie akcji (art. 11a ust. 2 ustawy).

Drugi rodzaj spośród opisanych przez Wnioskodawcę transakcji – odpłatne zbycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych także generuje przychody zaliczane do źródła kapitały pieniężne (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stosownie bowiem do art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.

Jak wskazał Wnioskodawca, jednostki uczestnictwa w funduszach są niezbywalne na rzecz osób trzecich i podlegają wyłącznie odkupieniu przez fundusze. Nie stanowią tym samym papierów wartościowych w rozumieniu art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego, skutki podatkowe tych transakcji podlegają rozliczeniu w odrębnym trybie niż wskazany przez wnioskodawcę art. 30b ustawy, mianowicie na zasadach określonych w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 30a ust. 1 pkt 5 omawianej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Dochodem Wnioskodawcy z tytułu udziału w funduszu kapitałowym jest przychód uzyskany ze sprzedaży jednostek uczestnictwa na rzecz funduszu pomniejszony o koszty nabycia tych jednostek (wynika to z art. 9 ust. 1 ustawy).

Przychód z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa na rzecz funduszu powstaje w momencie jego uzyskania przez podatnika, tj. w momencie jego otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika (wynika to z art. 11 ust. 1 omawianej ustawy).

W sytuacji, gdy należność z tytułu sprzedaży jednostek uczestnictwa jest wyrażona w walucie obcej, przychód ten przelicza się na złote według kursu średniego waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jak wskazano powyżej, dniem uzyskania omawianego przychodu z tytułu udziału w funduszu kapitałowym jest dzień w którym Wnioskodawca otrzymał należność od funduszu kapitałowego albo dzień, w którym należność ta została mu postawiona do dyspozycji.

Dla potrzeb obliczenia problemowego dochodu z tytułu udziału w funduszu kapitałowym uwzględnia się koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e (zastrzeżenie to nie dotyczy sytuacji opisanej we wniosku).

W analizowanej sytuacji Wnioskodawca poniósł wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych w walutach obcych. Dla potrzeb uwzględnienia tych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy – wydatki te przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich poniesienia, tj. dzień faktycznego wydatkowania środków pieniężnych w walutach obcych na nabycie jednostek uczestnictwa (art. 11a ust. 2 ustawy).

Przy czym, stosownie do art. 30a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie jest możliwa identyfikacja umarzanych albo wykupywanych lub w inny sposób unicestwianych tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, przyjmuje się, że kolejno są to tytuły uczestnictwa począwszy od nabytych przez podatnika najwcześniej (FIFO). Zasadę tę stosuje się odrębnie dla każdego rachunku inwestycyjnego.

Należy przy tym wskazać, że co do zasady zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest pobierany przez płatnika (art. 41 ust. 1 i 4 ustawy).

Jeżeli jednak podatek ten nie został pobrany przez płatnika, to – zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy – podatnik wykazuje należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub ust. 1a.

A zatem, w sytuacji Wnioskodawcy – gdy wypłacającym należności z tytułu udziału w funduszach kapitałowych są fundusze utworzone na gruncie prawa obcego, a więc podmioty, na których nie ciążą obowiązki poboru „polskiego” podatku dochodowego od osób fizycznych – Wnioskodawca powinien wykazać należny podatek w zeznaniu podatkowym. W przypadku Wnioskodawcy może być to zeznanie składane na formularzu PIT-38 (skoro w omawianych okresach osiągał i będzie osiągał również przychody z odpłatnego zbywania akcji, które ma obowiązek wykazać w zeznaniu PIT-38). Jeżeli Wnioskodawca osiąga przychody również z innych tytułów, wymagające złożenia zeznania podatkowego, może uwzględnić należny podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy odpowiednio w zeznaniu PIT-36, PIT-36L albo PIT-39.

Podsumowując, Wnioskodawca prawidłowo wskazał same zasady przeliczenia opisanych przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych w oparciu o art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prawidłowo określił, że podstawą dla czynności ustalania dochodu z odpłatnego zbycia akcji (w ramach której jest dokonywane ww. przeliczenie) stanowi art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niemniej jednak, jego stanowisko jest nieprawidłowe w zakresie, w jakim opiera się na art. 30b ustawy – a nie art. 30a tej ustawy – jako podstawie dla ustalania dochodu z odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych (w ramach której jest dokonywane ww. przeliczenie).


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:


  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.


Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj