Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-3.4011.163.2019.5.WS
z 11 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2019 r. (data wpływu 6 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony pismami z 29 czerwca 2019 r. (data wpływu 3 lipca 2019 r.) oraz z 3 lipca 2019 r. (data wpływu 5 lipca 2019 r.) – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo ma zamiar zajmować się profesjonalnym prowadzeniem i organizacją szkoleń z zakresu wiedzy na temat sposobu degustacji alkoholi wysokoprocentowych – whisky, pochodzących z różnych zakątków świata.

Podczas tego typu szkolenia ze sposobu degustacji whisky uczestnicy będą konsumować różnego rodzaju whisky pochodzące z różnych zakątków świata. Na każde szkolenie będzie przewidziana dla każdego uczestnika odpowiednia liczba kieliszków (np. 6 kieliszków na uczestnika), w których będzie znajdować się różnego rodzaju whisky. W każdym z kieliszków (jednym z tych 6 kieliszków przypadającym na uczestnika) znajdować się będzie inny rodzaj whisky w zależności od tematyki szkolenia. I tak, np. w przypadku gdy tematyką szkolenia będą whisky pochodzące ze Szkocji oraz z innych części świata (np. z USA, Australii), każdy z uczestników otrzyma po 6 kieliszków, w którym będzie inny trunek, np. jeden kieliszek z whisky pochodzącej ze Szkocji, drugi kieliszek z whisky pochodzącej z Australii itp.

Ideą tego typu szkoleń jest poszerzenie wiedzy z zakresu degustacji sposobu powstania whisky, rodzajów whisky oraz dlaczego powstają limitowane edycje danego rodzaju trunku. Ponadto uczestnicy tego typu szkoleń nie będą mogli osobiście nabyć jednej z butelek whisky lub nawet wszystkich, które będą na szkoleniu. Co więcej, uczestnicy w ramach szkolenia (degustacji) będą próbować oraz wychwytywać różnego rodzaju aromaty (zapachy) wydobywające się z kieliszka, w którym będzie nalany dany rodzaj whisky. Uczestnicy szkolenia (degustacji) po skonsumowaniu zawartości znajdującej się w kieliszku będą przedstawiać swoje wrażenia co do wypitego alkoholu.

Każde tego typu szkolenie odbywać się będzie w wynajętych salach hotelowych lub restauracjach, barach, gdzie właściciele wyrażą zgodę na przeprowadzenie tego typu szkolenia. Co ważne, szkolenia będą obywać się wyłącznie poza siedzibą przedsiębiorstwa. W każdym tego typu szkoleniu będzie uczestniczyć od 8-35 osób. Istnieje możliwość, że tego typu szkolenie zostanie przeprowadzone jako dodatkowy element np. wyjazdu integracyjnego przedsiębiorstwa, szkolenia w zakresie wdrożenia systemu komputerowego lub jako dodatkowy element imprezy podczas wyjazdu wakacyjnego. Jest też możliwość prowadzenia tego typu szkoleń (degustacji) również w wynajętych salach hotelowych, gdzie to szkolenie będzie jedynym szkoleniem dla określonej z góry liczby osób. Podkreślić należy, że szkolenia tego typu mogą być przeznaczone dla bliżej nieokreślonej grupy osób, które chciałyby skosztować wyjątkowych i trudno dostępnych trunków z różnych zakątków świata.

Podmiotem zamawiającym może być konkretne przedsiębiorstwo, które w ramach innej imprezy, innego szkolenia chce zaproponować swoim uczestnikom możliwość konsumpcji wyjątkowych whisky (jak zostało to wskazane powyżej imprezy integracyjne itp.). W takiej sytuacji podmiot zamawiający będący przedsiębiorcą będzie uiszczał z góry cały koszt lub po wykonaniu tego typu szkolenia w zależności od ustaleń pomiędzy stronami. Cena szkolenia będzie uzależniona od ilości zgłoszonych uczestników, tematyki whisky. Co więcej, chęć przeprowadzenia takiego szkolenia musi być odpowiednio wcześniej zgłoszona, bowiem zakup tego typu wyjątkowych trunków jest utrudniony i często wiąże się z koniecznością bezpośredniego kontaktu z producentami lub głównymi importerami, którzy mają siedziby poza granicami Polski lub ich wewnętrzne procedury sprzedaży są bardzo skomplikowane. Wskazać należy, że po zgłoszeniu przez tego typu podmiot zamawiający, będący jednocześnie przedsiębiorcą, odbywać się będzie szkolenie, gdzie uczestnicy otrzymają po np. 6 kieliszków whisky, które będą przeznaczone tylko do spożycia na tym szkoleniu. Co ważne uczestnicy nie będą mogli przelewać zawartości kieliszków do pojemników, które hipotetycznie mieliby przy sobie, a musieliby skonsumować te trunki w ramach tego szkolenia. W tej sytuacji podmiot zamawiający będący przedsiębiorcą będzie jednocześnie płatnikiem za tak wykonaną usługę.

Wszystkie wskazane butelki whisky pochodzące z różnych stron świata są w pełni legalne i zakupione u głównych importerów lub sklepów specjalistycznych mogących wystawiać fakturę VAT i posiadających koncesje i inne niezbędne licencje na obrót alkoholem wysokoprocentowym. Co więcej, podmioty, od których nabywana będzie ta whisky, wystawiać będą fakturę VAT za daną sprzedaż danej partii whisky. Podkreślić należy, że wszystkie butelki whisky będące następnie rozlane do odpowiedniej ilości kieliszków dla każdego z uczestników (jak zostało to wskazane powyżej) są niezbędnym materiałem dydaktycznym, bez którego nie byłoby w ogóle tego typu szkoleń.

Wskazać trzeba, że omówienie tematyki smaku danych rodzajów whisky wymaga jej skonsumowania, a zatem wcześniejszego zakupu do tego typu szkoleń. W ramach tego typu szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak dany rodzaj whisky (który jest przedmiotem konsumpcji) powstaje, jak wygląda proces jej dystrybucji, butelkowania oraz cała procedura związana z odpowiednim jej składowaniem. Oprócz tego, dokonując konsumpcji danego rodzaju whisky znajdującego się w kieliszku, każdy z uczestników będzie mógł się wypowiedzieć, który rodzaj smakuje mu najlepiej. Podkreślić trzeba, że dane szkolenie nie ma na celu reklamy danego rodzaju whisky, czy też konkretnej whisky, a ma za zadanie wykazać, jak smakują poszczególne jej rodzaje i pozwolić uczestnikom ocenić dany trunek. Szkolenie to ma na celu pokazanie, jak bardzo różnią się whisky stworzone w różnych zakątkach świata oraz przedstawienie, jak wygląda proces produkcji whisky od „ścięcia danego kłosu jęczmienia” do otwarcia butelki. Oprócz tego w ramach szkolenia będzie omawiane, w jaki sposób konsumować dany rodzaj whisky, np. konsumpcja whisky z wodą źródlaną, możliwość mieszania whisky z napojami słodzonymi, czy też gazowanymi. Szkolenie będzie również przedstawiać, w jakim rodzaju kieliszku należy konsumować whisky. Celem szkolenia jest przedstawienie każdemu z uczestników, jak bardzo wiele elementów wpływa na proces produkcji whisky oraz jak wiele jest różnych rodzajów tego wyjątkowego trunku. Ponadto celem szkolenia będzie przedstawienie, że każdy z producentów whisky tworzy wyjątkowe limitowane edycje danego rodzaju, zwiększając jeszcze bardziej niepowtarzalność tego trunku.

Po przeprowadzeniu takiego szkolenia, które trwać będzie około 2-3 godzin zegarowych, uczestnik powinien umieć rozpoznać podstawowe rodzaje whisky, jaki rodzaj kieliszków jest odpowiedni oraz jaki rodzaj whisky smakuje danemu uczestnikowi najbardziej oraz umieć wyczuć podstawowe aromaty wypływające z konkretnego trunku. Podkreślić należy jeszcze raz, że szkolenie w żaden sposób nie będzie reklamowało, czy też propagowało spożywania konkretnego rodzaju whisky pochodzącego od konkretnego producenta (z konkretnej destylarni). Kwestia, który z przedstawianych rodzajów whisky będzie indywidualną sprawą każdego z uczestników.

Ponadto istnieć będzie możliwość organizowania tego typu szkoleń dla osób prywatnych nie będących płatnikami podatku VAT i dla osób będących płatnikami podatku VAT. Mianowicie chodzi o sytuacje, kiedy dany podmiot będący przedsiębiorcą zorganizuje tego typu szkolenie dla grupy swoich pracowników lub kontrahentów i wyrazi zgodę, że mogą być obecne osoby, które w żaden sposób nie są z nim związane, ale również chcą poznać tajniki i różnego rodzaju smaki tego trunku. W takiej sytuacji podmiot będący przedsiębiorcą będzie płatnikiem i zamawiającym daną partię, a osoby niezwiązane z nim będą mogły nabyć bilet po odpowiedniej cenie od przedsiębiorcy. Oczywiście taka możliwość będzie tylko wtedy, kiedy będzie wystarczająca ilość trunków dla wszystkich uczestników szkolenia. Ponadto uczestnikami szkoleń mogą być tylko osoby, które ukończyły 18 lat.

Ponadto w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku (data wpływu 3 lipca 2019 r.) Wnioskodawca wskazał, co następuje.

Wnioskodawca będzie zajmował się profesjonalnym prowadzeniem i organizacją szkoleń w zakresie wiedzy na temat sposobu degustacji alkoholi (whisky). Tego typu degustacje będą polegać na tym, że grupa około 8-35 osób będzie spotykać się w wynajętej przez Wnioskodawcę sali hotelowej lub wynajętej sali w restauracji, by móc zdobywać wiedzę szczegółową na temat powstawania whisky oraz degustować różnego rodzaju whisky. Zaproszenia na tego typu degustacje rozsyłać będzie Wnioskodawca do osób fizycznych, przedstawicieli osób prawnych, jak również do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, drogą e-mailową, pocztową oraz telefoniczną. W takim przypadku szkolenie z zakresu sposobu degustacji alkoholi obejmować będzie wyłącznie tę samą tematykę bez łączenia z innymi szkoleniami. Degustacja taka będzie „samodzielnym” szkoleniem i nie będzie połączona z innymi szkoleniami lub wydarzeniami. Na koniec szkolenia z zakresu degustacji każdy z uczestników otrzyma specjalne noty degustacyjne, tj. kartę, gdzie będzie przedstawiony dokładny opis każdego z podanych trunków na szkoleniu (sposób tworzenia, skład, rok powstania, nazwa destylarni, nazwa importera), aromaty oraz miejsce na ocenę danego trunku przez każdego z uczestników. Ponadto każdy z uczestników otrzyma dyplom uczestnictwa i ukończenia takiego szkolenia, dzięki któremu będą posiadać wiedzę na temat różnych rodzajów whisky oraz będą wiedzieli gdzie i za ile mogą kupić bardzo rzadkie i niespotykane pozycje. W takiej sytuacji płatnikiem za uczestnictwo będzie każdy z uczestników osobno.

W związku z tym, że tego typu degustacje bardzo często są mile widziane jako dodatkowy element, np. wyjazdu integracyjnego, prezentacji nowego produktu (np. wdrożenie systemu komputerowego w różnych przedsiębiorstwach), prezentacji nowego modelu samochodu, otwarcia hotelu itp., Wnioskodawca chciałby na tego typu wydarzeniach uczestniczyć, zaprezentować i przedstawić szkolenie z zakresu wiedzy na temat sposobu degustacji whisky. W takiej sytuacji zamawiającym i płatnikiem będzie główny organizator wydarzenia, czyli np. wyjazdu integracyjnego, prezentacji nowego produktu (wdrożenie systemu komputerowego w przedsiębiorstwie), prezentacji nowego modelu samochodu, otwarcia hotelu itp. O ilości uczestników będzie decydował ten sam konkretny zamawiający, który również będzie płatnikiem za takie szkolenie z zakresu sposobu degustacji whisky. Takie szkolenie z zakresu degustacji whisky będzie wyłącznie elementem dodatkowym takiego wydarzenia. Szkolenie z zakresu sposobu degustacji whisky w tym przypadku, przy okazji takiego wydarzenia (eventu) będzie miało za zadanie dodatkowo zwiększyć wiedzę na temat różnych rodzajów whisky oraz jak dobierać pozycje w zależności od okazji lub smaku. W tym przypadku również każdy z uczestników takiego wydarzenia, który będzie także uczestnikiem szkolenia z zakresu degustacji whisky, otrzyma specjalne noty degustacyjne, tj. kartę, gdzie będzie przedstawiony dokładny opis każdego z podanych trunków na szkoleniu (sposób tworzenia, skład, rok powstania, nazwa destylarni, nazwa importera), aromaty oraz miejsce na ocenę danego trunku przez każdego z uczestników. Każdy z uczestników otrzyma dyplom uczestnictwa i ukończenia takiego szkolenia, dzięki któremu będą posiadać wiedzę na temat różnych rodzajów whisky oraz będą wiedzieli, jaki rodzaj alkoholu dobrać na spotkanie biznesowe oraz będą wiedzieć, gdzie i za ile mogą kupić bardzo rzadkie i niespotykane pozycje. W takiej sytuacji, jak zostało to wskazane powyżej, płatnikiem za uczestnictwo będzie zamawiający, czyli np. właściciel hotelu, właściciel salonu samochodowego w związku z prezentacją modelu, przedsiębiorstwo, które wdraża systemy komputerowe, a uczestnikiem każdy z zaproszonych przez niego gości. Wnioskodawca w tym przypadku rozliczać się będzie wyłącznie z zamawiającym.

Podsumowując – są dwie możliwości organizacji szkolenia z zakresu degustacji whisky. Pierwsza, gdzie to Wnioskodawca będzie bezpośrednio zapraszał uczestników i to oni będą płatnikami za takie szkolenie. Szkolenie to będzie samodzielnym bytem z dziedziny whisky. Druga możliwość – gdzie Wnioskodawca będzie organizował szkolenie z zakresu degustacji whisky jako dodatkowy element innego wydarzenia (np. otwarcie hotelu), gdzie zamawiającym i płatnikiem będzie ten właściciel hotelu, czy też np. właściciel salonu samochodowego, a uczestnikami będą goście przez niego (zamawiającego) zaproszeni.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy zakup przez przedsiębiorstwo, różnego rodzaju whisky od importerów lub producentów, którzy następnie wystawiają fakturę VAT za sprzedaż tego rodzaju alkoholu, może być podstawą zaliczenia jako koszt działalności gospodarczej i w konsekwencji do pomniejszenia podstawy do wyliczenia wymiaru podatku dochodowego (tzw. wpisanie w koszty działalności gospodarczej)?

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli zakup towarów (whisky) od podmiotów będących czynnymi podatnikami VAT jest objęty podatkiem VAT, to ze względu na to, że nabywając te towary lub dzięki nim uzyskuje określony przychód. W związku z tym, że zakupiony towar jest niezbędnym elementem do uzyskania przychodu i prowadzenia działalności w tym zakresie Wnioskodawca uważa, że może w ten sposób pomniejszyć przychód, a w konsekwencji zapłacić podatek dochodowy pomniejszony o zakup towarów (whisky).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2018 r., poz. 1509 z późn. zm.): kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem określony wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ww. ustawy, wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
  • musi być należycie udokumentowany.

Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów, o ile w myśl przepisów ww. ustawy nie podlegają wyłączeniu z tych kosztów. Przy czym, związek przyczynowy między poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Należy przy tym zauważyć, że konieczność poniesienia danego wydatku nie może wynikać z zaniedbań, braku nadzoru lub sprzecznych z prawem działań podatnika.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzałyby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny, czy pozostaje on nie tylko w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale również czy nie stanowi wydatku przeznaczonego w głównej mierze na potrzeby osobiste podatnika lub osób trzecich.

Wymaga podkreślenia, że o tym co jest celowe i potrzebne, czyli racjonalnie uzasadnione w prowadzonej działalności decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania, że określony wydatek spełnia ustawowe kryteria uznania go za koszt uzyskania przychodu, tj. w szczególności obowiązek wykazania związku kosztów z działalnością gospodarczą, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza prowadzić przedsiębiorstwo, które zajmować się będzie profesjonalnym prowadzeniem i organizacją szkoleń z zakresu wiedzy na temat sposobu degustacji alkoholi wysokoprocentowych – whisky. Podczas tego typu szkolenia uczestnicy będą konsumować różnego rodzaju whisky pochodzące z różnych zakątków świata. Ideą tego typu szkoleń jest poszerzenie wiedzy z zakresu degustacji, sposobu powstania whisky, rodzajów whisky oraz przyczyn powstawania limitowanych edycji danego rodzaju trunku. Uczestnicy szkoleń nie będą mogli nabywać butelek whisky – butelki będą rozlewane do odpowiedniej ilości kieliszków dla każdego z uczestników i będą niezbędnym materiałem dydaktycznym, bez którego nie można byłoby przeprowadzić szkolenia. Szkolenie w żaden sposób nie będzie reklamowało, czy też propagowało spożywania konkretnego rodzaju whisky, pochodzącego od konkretnego producenta (z konkretnej destylarni). Szkolenia będą obywać się wyłącznie poza siedzibą przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Wszystkie butelki whisky będą w pełni legalne i zakupione u głównych importerów lub w sklepach specjalistycznych mogących wystawiać fakturę VAT i posiadających koncesje i inne niezbędne licencje na obrót alkoholem wysokoprocentowym. W każdym szkoleniu będzie uczestniczyć od 8-35 osób. Podmiotem zamawiającym może być również przedsiębiorstwo, które w ramach innej imprezy, innego szkolenia chce zaproponować swoim uczestnikom możliwość konsumpcji wyjątkowych whisky. Ponadto będzie istnieć możliwość organizowania tego typu szkoleń dla osób prywatnych niebędących płatnikami podatku VAT i dla osób będących płatnikami podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie ponosił wydatki, które będą miały związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Działalność Wnioskodawcy będzie polegać bowiem na profesjonalnym prowadzeniu i organizacji szkoleń z zakresu wiedzy na temat sposobu degustacji alkoholi wysokoprocentowych – whisky pochodzących z różnych zakątków świata. W tym przypadku zakupiony alkohol, rozlany następnie do odpowiedniej ilości kieliszków dla każdego z uczestników szkolenia będzie niezbędnym materiałem dydaktycznym, bez którego nie można byłoby w ogóle przeprowadzić szkolenia. Zatem wydatki poniesione na zakup ww. alkoholu będą bezsprzecznie związane z uzyskiwaniem przychodów z działalności gospodarczej.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że to na podatniku ciąży obowiązek należytego udokumentowania ww. wydatków w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych. Przy czym, posiadane dowody nie mogą się ograniczać do faktur (rachunków) stwierdzających wysokość poniesionych wydatków, lecz winny to być dowody umożliwiające w sposób bezsporny ustalenie związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej, a ponadto potwierdzające racjonalność poniesionych wydatków.

Należy również nadmienić, że zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków (w szczególności związek między ich poniesieniem a osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.

Reasumując – zakup przez Wnioskodawcę różnego rodzaju whisky od importerów lub producentów, którzy wystawiają fakturę VAT za sprzedaż tego rodzaju alkoholu, może być podstawą zaliczenia poniesionych z tego tytułu wydatków do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, co spowoduje pomniejszenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj