Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.263.2019.1.MBD
z 30 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 czerwca 2019 r. (data wpływu 19 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisana działalność badawczo-rozwojowa Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy opisana działalność badawczo-rozwojowa Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Polsce i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Spółka jest przedsiębiorstwem prywatnym, które należy do polskiej grupy kapitałowej - lidera na rynku producentów leków. Wnioskodawca działa na rynku od roku 2004, a od 2014 r. na mocy decyzji Ministra Gospodarki nr (…) z 14 maja 2014 r. posiada status „centrum badawczo-rozwojowego”. Spółka prowadzi badania naukowe oparte na wiedzy i rozwoju najnowszych technologii. Wnioskodawca jest firmą świadczącą wyspecjalizowane usługi w dziedzinie medycyny, farmacji i dla przemysłu kosmetycznego.

Działalność Spółki skupia się wokół obszarów takich jak:

  • działalność badawczo-rozwojowa,
  • działalność w zakresie innowacyjnych badań klinicznych.

Działalność badawczo-rozwojowa

W celu opracowania nowych oraz rozwoju obecnych produktów Wnioskodawca prowadzi zaawansowane prace badawczo-rozwojowe związane z projektowaniem i optymalizacją procesów związanych z opracowywaniem formulacji:

  • produktów leczniczych,
  • suplementów diety,
  • kosmetyków,
  • żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Wnioskodawca specjalizuje się w opracowywaniu formulacji:

  • naskórnych: maści, kremów, żeli, w tym formulacji liposomowych, oraz
  • doustnych tabletek, w tym tabletek powlekanych, proszków, granulatów, kapsułek żelatynowych miękkich, zawiesin, syropów oraz roztworów.

Wnioskodawca oferuje projektowanie i optymalizację procesów badawczych i technologicznych związanych z opracowywaniem formulacji farmaceutycznych w postaci tabletek, tabletek powlekanych, kapsułek żelatynowych miękkich oraz produktów kosmetycznych. Spółka opracowuje również preparaty naskórne w formie maści, kremów i żeli, (...).

Innym ważnym elementem działalności Spółki jest opracowywanie walidacji metod analitycznych oraz procesów technologicznych ze skali laboratoryjnej do przemysłowej. Wnioskodawca przygotowuje dokumentację rejestracyjną gotowych produktów formulacji farmaceutycznych (w formacie CTD), ze szczególnym uwzględnieniem jakości produktu leczniczego.

W konsekwencji, proces związany z pracami badawczymi, w szczególności w zakresie powstawania nowych formulacji farmaceutycznych czy pracami rozwojowymi nad trzema głównymi atrybutami produktów tj. (i) jakością, (ii) skutecznością oraz (iii) bezpieczeństwem produktów leczniczych - jest złożony oraz obwarowany wieloma regulacjami prawnymi. Mowa tu o szeregu wymogów prawnych i administracyjnych takich jak chociażby uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie, zapewnienie zgodności działania z wymaganiami Dobrej Praktyki Wytwarzania. Spółka musi także uzyskać pozwolenie na prowadzenie badania klinicznego, a samo badanie produktu musi być zgodne z Dobrą Praktyką Kliniczną. Kontrolę nad tym procesem sprawuje Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Samo wprowadzenie leku do obrotu również wymaga spełnienia określonych warunków prawnych w celu uzyskania pozwolenia, a w przypadku wprowadzania go do obrotu w innym kraju zastosowanie mają procedury europejskie. Dodatkowo na Wnioskodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiednich pomieszczeń, urządzeń technicznych i kontrolnych, a także wykwalifikowanej kadry wymaganej przez przepisy prawa.

Typowy projekt prowadzony przez Wnioskodawcę składa się z następujących elementów:

Etap 1 - Etap przedprojektowy:

Analiza patentowa i literaturowa, przygotowanie harmonogramu prac i budżetu projektu oraz rejestru ryzyk dla projektu.

Etap 2 - Etap realizacji:

Kwalifikacja materiałów wyjściowych, preformulacja, opracowanie składu ilościowo-jakościowego oraz technologii otrzymywania produktu końcowego wraz z opracowaniem specyfikacji produktu końcowego i metod analitycznych, walidacja metod analitycznych do kontroli ilościowo-jakościowej opracowanego produktu zgodnie ze specyfikacją, wytworzenie serii do badań stabilności prestability, badania prestability.

Etap 3 - Etap transferu:

Transfer metod analitycznych oraz technologii (scale-up) do docelowego miejsca produkcji, wytworzenie serii stabilnościowych (rejestracyjnych).

Etap 4 - Etap badań stabilności:

Badania stabilności produktu końcowego na seriach rejestracyjnych - wyznaczenie terminu ważności produktu.

Etap 5 - Etap dokumentacji jakościowej i procesu rejestracji:

Opracowanie dokumentacji rejestracyjnej - CTD Moduł 3 i odpowiedzi na uwagi z Urzędu Rejestracji.

Działalność naukową oraz badawczo-rozwojową w strukturach Wnioskodawcy realizują wyspecjalizowane laboratoria:

  • Laboratorium Badawcze,
  • Laboratorium Technologiczne,
  • Laboratorium Preformulacji,
  • Laboratorium Kontroli Jakości,
  • Laboratorium ... oraz
  • Ośrodek Badań Klinicznych.

Szczegółowy opis działalności poszczególnych jednostek opisany jest poniżej.

W ramach struktury Wnioskodawcy wyodrębnione zostało Laboratorium Badawcze, do którego zadań należy m.in.:

  • wykonywanie badań i ocena jakości substancji czynnych i substancji pomocniczych o przeznaczeniu do produktów leczniczych, suplementów diety i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego,
  • wykonywanie badań kompatybilności substancji czynnych z substancjami pomocniczymi stosowanymi w produktach leczniczych, suplementach diety i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego,
  • tworzenie koncepcji i realizowanie prac badawczych związanych z opracowaniem nowych produktów leczniczych będących lekami generycznymi, a także suplementów diety i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego,
  • wykonywanie analiz produktów leczniczych i suplementów diety z zastosowaniem technik analizy instrumentalnej takich jak: wysokosprawna chromatografia cieczowa, chromatografia gazowa, spektrofotometria UV-Vis i opracowanie i walidacja metod badawczych z zastosowaniem technik analizy instrumentalnej: chromatografia cieczowa, chromatografia gazowa, spektrofotometria UV-Vis,
  • opracowanie i walidacja metod badawczych z zastosowaniem klasycznych technik analitycznych,
  • wykonywanie badań uwalniania substancji czynnych z produktów leczniczych w formie stałej,
  • opracowanie i walidacja metod badań uwalniania substancji czynnych z produktów leczniczych w formie stałej,
  • wykonywanie badań przenikania substancji czynnej z naskórnych postaci leków przez skórę/membranę z zastosowaniem komór F., opracowanie i walidacja metod badań przenikania substancji czynnej z naskórnych postaci leków przez skórę/membranę z zastosowaniem komór F.,
  • wykonywanie badań uwalniania substancji czynnych z produktów naskórnych z zastosowaniem techniki Enhancer Celi i opracowanie i walidacja metod badań uwalniania substancji czynnych z produktów naskórnych z zastosowaniem techniki Enhancer Celi, czy wykonywanie badań Freeze-Thaw Stability Test dla produktów leczniczych w postaci płynnej i półpłynnej,
  • opracowywanie dokumentacji suplementów diety i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

W strukturach organizacyjnych Wnioskodawcy funkcjonuje również Laboratorium Technologiczne. Podstawowym zadaniem Laboratorium Technologicznego jest opracowywanie produktów leczniczych i innowacyjnych suplementów diety pod kątem doboru substancji pomocniczych, niezbędnych do stworzenia danej postaci leku oraz pod kątem doboru najbardziej optymalnej technologii wytwarzania z uwzględnieniem wymagań prawnych i jakościowych, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii produkcji. Laboratorium podejmuje działania począwszy od oceny wykonalności i opłacalności, poprzez wstępne próby laboratoryjne, serie up-scalingowe i serie do badań klinicznych, aż po wdrożenie produktu do produkcji w firmie, na zlecenie której opracowano dany produkt. Szczegółowy zakres zadań Laboratorium Technologicznego to m.in.:

  1. Opracowywanie składu i technologii wytwarzania nowych produktów, które składa się z następujących etapów:
    • ocena wykonalności (ocena możliwości wykonania danego produktu z uwzględnieniem dostępności zasobów, posiadanej wiedzy i wymagań prawnych oraz wskazanie możliwych rozwiązań) i opłacalności (kalkulacja kosztów opracowania nowych produktów i szacowanie kosztu rutynowej produkcji),
    • proponowanie innowacyjnych technologii w celu poprawy jakości i opłacalności opracowywanych produktów,
    • współpraca z Działem Prawnym w celu oceny czystości patentowej i w celu opracowania własnego zgłoszenia patentowego,
    • dobór substancji pomocniczych do nowych produktów, w tym ocena ich jakości oraz opracowanie specyfikacji jakościowych,
    • współpraca z laboratorium analitycznym w celu oceny jakościowej wytworzonych serii produktu,
    • wytwarzanie serii doświadczalnych (wstępne prace badawcze mające na celu określenie składu produktu i technologii wytwarzania), technologicznych (serie up-scalingowe mające na celu sprawdzenie procesu produkcji w większej skali), pilotażowych (serie wytwarzane w docelowej skali produkcyjnej),
    • opracowanie niezbędnej dokumentacji rejestracyjnej produktu leczniczego.
  2. Wdrażanie do produkcji nowych produktów.
  3. Poprawa i doskonalenie produktów w zakresie składu i procesu produkcji w celu spełnienia aktualnych wymagań jakościowych.
  4. Dokonywanie oceny zaawansowanych, nowoczesnych technologii pod kątem możliwości ich wykorzystania.

Kolejną specjalistyczną jednostką wewnętrzną Wnioskodawcy, w ramach której również koncentruje się innowacyjna działalność badawczo-rozwojowa, to Laboratorium Preformulacji, które wykonuje m.in. prace związane z:

  • analizami produktów gotowych pod kątem ich składu, budowy i zachowania w różnych warunkach środowiskowych oraz fizjologicznych,
  • analizami surowców farmaceutycznych pod kątem ich morfologii, postaci krystalicznej i zachowania w warunkach fizjologicznych i procesowych,
  • analizami opakowań pod kątem ich budowy, zachowania w warunkach procesu produkcji oraz wpływu na stabilność produktu,
  • generowaniem raportów z przeprowadzonych badań.

Kolejnym specjalistycznym laboratorium w strukturze Spółki, to Laboratorium Kontroli Jakości, którego zakres działalności to głównie:

  • oznaczanie rozkładu wielkości cząstek substancji czynnych i pomocniczych oraz wpływu procesu wytwarzania produktu końcowego i jego starzenia na ten parametr,
  • opracowywanie i walidacja odpowiednich metod pomiarowych rozkładu wielkości cząstek,
  • badania trwałości produktów końcowych w kontrolowanych warunkach,
  • badanie powierzchni właściwej i rozkład wielkości porów substancji.

Wnioskodawca ponadto wskazuje, że prace rozwojowe początkowo inicjowane były – w powstałym od ... r. - Laboratorium ..., które składa się z biotechnologów, biologów czy analityków medycznych, specjalizujących się w zagadnieniach z zakresu biologii molekularnej, genetyki, immunologii, mikrobiologii oraz biologii medycznej, a także diagnostów laboratoryjnych oraz pracowników administracyjnych i ekonomistów. Obszar działalności ww. Laboratorium obejmuje prowadzenie interdyscyplinarnych prac rozwojowo-wdrożeniowych i badań naukowych w celu poszukiwania innowacyjnych rozwiązań medycznych. Obszar działalności Laboratorium ... obejmuje:

  • przygotowywanie i opracowanie dokumentacji na potrzeby realizacji projektów naukowo-badawczo-rozwojowych; nawiązywanie i utrzymanie współpracy z zespołami naukowymi;
  • analizy patentowe i literaturowe, prowadzenie konsultacji z ekspertami, na potrzeby opracowania projektów naukowo-badawczo-rozwojowych;
  • analizy rynku (firm, produktów, usług) dla nowych projektów badawczych;
  • przygotowywanie projektów finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych, w tym funduszy unijnych, wpływających na wzrost konkurencyjności i innowacyjności spółki;
  • opracowanie opinii, ekspertyz czy rekomendacji w zakresie planowanych do realizacji projektów.

Usługi badawcze

Świadczone przez Wnioskodawcę wyspecjalizowane usługi badawcze koncentrują się wokół takich obszarów jak:

1) Badania preformulacyjne

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności wykonuje kompleksowe badania substancji czynnych, pomocniczych i produktów farmaceutycznych za pomocą m.in. metod rentgenograficznych, spektroskopowych, spektrometrii mas, analiz termicznych TGA/DSC, analiz sorpcji i aktywności wody oraz obrazowania chemicznego z użyciem konfokalnego Mikroskopu Ramanowskiego.

Przeprowadzane usługi badawcze opierają się odtwarzaniu metod wskazanych w Farmakopei Polskiej, a także na opracowywaniu nowych, dedykowanych metod badawczych.

2) Usługi analityczne

Spółka świadczy usługi analityczne w zakresie opracowywania, walidacji i transferu metod analitycznych oraz badania materiałów wyjściowych i produktów końcowych zgodnie z monografiami farmakopealnymi zgodnie z obowiązującym cennikiem.

3) Usługi eksperckie

Spółka w ramach usług eksperckich świadczy m.in.:

  • ocenę dokumentacji producentów substancji czynnych (ASMF, DMF, CEP),
  • opracowywanie harmonogramów zadaniowo-czasowych dla prac badawczo-rozwojowych,
  • opracowywanie raportów z zakończonych etapów prac badawczo-rozwojowych,
  • przygotowywanie opracowań literaturowych oraz patentowych.

Ośrodek Badań Klinicznych

W ramach struktur Wnioskodawcy działa również wyspecjalizowany Ośrodek Badań Klinicznych. Ośrodek ten zajmuje się prowadzeniem badań klinicznych fazy I-IV oraz biorównoważności. Działalność Ośrodka Badań Klinicznych obejmuje działania niezbędne do przeprowadzenia w każdej fazie prowadzonych badań klinicznych oraz biorównoważności m.in.:

  • organizacja badań klinicznych i realizacja wszelkich procesów w związku z prowadzeniem badań, opracowanie założeń do badań klinicznych prowadzenie dokumentacji badań klinicznych,
  • tworzenie dokumentacji badania klinicznego (protokół, formularze świadomej zgody, wnioski do Urzędu Rejestracji i Komisji Bioetycznej o zgodę na realizację badań),
  • zarządzanie dokumentacją badań klinicznych,
  • realizacją badania klinicznego zgodnie z zasadami GCP, procedurami oraz obowiązującymi przepisami prawa,
  • pobieranie, opracowywanie, znakowanie i przechowywanie materiału biologicznego, rozdział materiału, właściwego znakowanie i przechowywanie materiału biologicznego przeznaczonego do analiz i archiwizacji,
  • tworzenie dokumentacji badań klinicznych w zakresie postępowania z materiałem biologicznym pozyskiwanym w badaniu,
  • kontrola jakości wprowadzanych danych, zapewnianie spójności oraz zgodności z formalnymi wymogami.

Współpraca m.in. z uczelniami wyższymi

Wnioskodawca - w ramach swojej działalności - regularnie współpracuje z firmami farmaceutycznymi czy uczelniami wyższymi, w tym z:

  • Uniwersytetem,
  • Politechniką (zawarta została umowa na konsorcjum w zakresie prac wykazanych we wniosku o dofinansowanie, która zacznie obowiązywać od momentu, w którym Wnioskodawca pozyska dofinansowanie),
  • Uniwersytetem Medycznym (porozumienie z Wydziałem Farmacji na organizowanie staży i praktyk dla studentów farmacji, fakultety),
  • Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk,
  • Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnych Polskiej Akademii Nauk (zawarta została umowa konsorcjum w zakresie prac wykazanych we wniosku o dofinansowanie - która zacznie obowiązywać od momentu, w którym Wnioskodawca pozyska dofinansowanie) oraz
  • innymi ośrodkami badawczymi.

Realizacja projektów Wnioskodawcy ma zatem na celu dostarczenie innowacyjnych rozwiązań produktowych, przyczyniając się do poprawy konkurencyjności Spółki, jak i rozwoju całego sektora farmaceutycznego w Polsce.

Prace realizowane w ramach projektów są i będą prowadzone przez Wnioskodawcę planowo, w oparciu o przyjętą metodykę i określony harmonogram dla poszczególnych czynności podejmowanych w ramach poszczególnych etapów. Wnioskodawca prowadzi prace własne oraz zlecone (świadczy usługi). Powyższe oznacza, że Wnioskodawca:

  1. wykonuje prace pod konkretne zamówienie (dla podmiotów powiązanych oraz niepowiązanych),
  2. prowadzi własne prace, na które nie ma jeszcze nabywcy.

Wnioskodawca zaznacza, że w każdym roku podatkowym, wyodrębnia w ramach swoich instrumentów księgowych, wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową w myśl art. 9 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 865, dalej: „ustawa o CIT”). Ponadto, koszty realizacji prac Wnioskodawca ponosi ze środków własnych, które nie są zwracane w jakiejkolwiek formie, a jeśli taka sytuacja miała miejsce, to Wnioskodawca przy kalkulacji wartości kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ustawy o CIT, dokonuje stosownych wyłączeń.

Prace w zakresie działalności badawczo-rozwojowej opisane we wniosku nie będą miały charakteru rutynowych prac obejmujących okresowe zmiany. Prace badawczo-rozwojowe dotyczą nowych produktów. Prace badawczo-rozwojowe nad lekami/suplementami diety/kosmetykami są bowiem zdarzeniem unikalnym (w tym sensie, że identyczne rozwiązanie nie będzie w danym czasie funkcjonować na rynku) i innowacyjnym. Ponadto, unikalnym charakterem odznaczają się badania kliniczne prowadzone w Ośrodku Badań Klinicznych funkcjonującym w strukturze Wnioskodawcy, które prowadzą do ulepszenia lub potwierdzenia i ulepszenia skuteczności działania produktów leczniczych.

Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, że 11 projektów w zakresie prac badawczo-rozwojowych realizowanych w ramach grantu ma cechy innowacyjności. Wnioskodawca posiada stosowne opinie potwierdzające innowacyjny charakter ww. projektów. Charakterystyczne bowiem dla firm farmaceutycznych, jest że prócz badań w zakresie genetyków prowadzone są badania w zakresie innowacyjnych produktów leczniczych.

Dodatkowo, struktura przychodów Wnioskodawcy z tytułu prowadzonych prac badawczo-rozwojowych kształtuje się na poziomie ponad 81% - 87% (w latach 2016 - 2018), co potwierdza główny charakter działalności Spółki, jakimi są prace badawczo-rozwojowe.

Wnioskodawca wskazuje również, że z uwagi na potencjał i perspektywy rozwoju branży farmaceutycznej Wnioskodawca wciąż będzie rozwijał profil własnej działalności, w tym kontynuował i rozwijał prace rozwojowe.

Wnioskodawca nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że 22 czerwca 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał interpretację podatkową o sygn. IBPB-1-2/4510-281/16/KP (dalej: „Interpretacja”), w której potwierdzona została prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy, że prace wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicje działalności badawczo-rozwojowej, która uprawnia do zastosowania ulgi opisanej w art. 18d ustawy o CIT.

W związku ze zmianą od 1 października 2018 r. definicji „badań naukowych” i „prac rozwojowych”, składających się na działalność badawczo-rozwojową, której wykonywanie uprawnia do zastosowania ulgi wynikającej z art. 18d ustawy o CIT (dalej: „ulga B+R”), Wnioskodawca występuje z przedmiotowym wnioskiem w zakresie warunków stosowania ww. ulgi.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy opisana powyżej działalność badawczo-rozwojowa Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT i tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana powyżej działalność badawczo-rozwojowa Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zarówno na gruncie przepisów obowiązujących do 30 września 2018 r., jak i przepisów obowiązujących od 1 października 2018 r., i tym samym Spółka jest nadal uprawniona do skorzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody - inne niż przychody z zysków kapitałowych - odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Z dniem 1 października 2018 r. przemodelowano zakres - kluczowych dla Wnioskodawcy i stosowanej przez niego ulgi B+R - pojęć i definicji działalności badawczo-rozwojowej.

W konsekwencji w roku 2018 pojawił się wskazany poniżej dualizm prawny, który - w ocenie Wnioskodawcy - spowodował konieczność wystąpienia z niniejszym wnioskiem interpretacyjnym i potwierdzenia, że działalność Spółki wpisuje się nadal w ramy działalności badawczo-rozwojowej w oparciu o następujące regulacje prawne.

Stan prawny obowiązujący do 30 września 2018 r.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, „działalność badawczo-rozwojowa” to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Przez „badania naukowe”, zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., należy rozumieć:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Z kolei „prace rozwojowe” to - zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r. - nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Stan prawny obowiązujący od 1 października 2018 r.

Ustawą z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 1669) (winno być: „Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 1668)), znowelizowano definicję „badań naukowych” oraz „prac rozwojowych” stanowiących łącznie „działalność badawczo-rozwojową” w myśl art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., „badania naukowe„ to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W konsekwencji z dniem 1 października 2018 r., przepisy ustawy o CIT, w zakresie art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, bezpośrednio referują do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Jak stanowi art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ,,badania naukowe” obejmują:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Z kolei, stosownie do art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r., „prace rozwojowe”, to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W myśl ww. regulacji „prace rozwojowe” są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze przytoczone powyżej ramy prawne, o prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej można mówić, gdy realizowane projekty:

  • mają twórczy charakter,
  • są prowadzone w systematyczny sposób,
  • zostały zrealizowane w określonym celu - zwiększenia zasobów wiedzy oraz ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań,
  • obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe.

Taka charakterystyka działalności jako działalność badawczo-rozwojowej została potwierdzona przykładowo w wydanej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lutego 2019 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.608.2018.2.BM. Co prawda, istota interpretacji sprowadzała się do określenia charakteru działalności badawczo-rozwojowej spółki działającej w branży IT. Niemniej jednak, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że bez znaczenia jest branża w jakiej dany podmiot działa - bowiem ważne jest spełnienie wymienionych przesłanek charakteryzujących prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, co w przypadku Spółki jest spełnione.

Działalność Spółki opisana we wniosku nakierowana jest na opracowywanie nowych produktów i procesów na podstawie poszukiwań i badań, a także wprowadzanie istotnych i innowacyjnych ulepszeń dla stosowanych produktów i procesów technologicznych. Jak bowiem Wnioskodawca wskazał w stanie faktycznym (winno być: „stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym”), Spółka prowadzi zaawansowane prace badawczo-rozwojowe związane z projektowaniem i optymalizacją procesów związanych z opracowywaniem formulacji:

  • produktów leczniczych,
  • suplementów diety,
  • kosmetyków,
  • żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

Wnioskodawca specjalizuje się w opracowywaniu formulacji naskórnych: maści, kremów, żeli, w tym formulacji liposomowych, oraz doustnych tabletek, w tym tabletek powlekanych, proszków, granulatów, kapsułek żelatynowych miękkich, zawiesin, syropów oraz roztworów. Przedmiotowe prace prowadzone są w wyspecjalizowanych komórkach - specjalistycznych laboratoriach badawczych. Jednocześnie, działalność Spółki jest podejmowana i prowadzona w sposób systematyczny, a prace podejmowane w jej ramach nie mają charakteru prac rutynowych. Zadania wykonywane przez pracowników w specjalistycznych laboratoriach i ośrodkach badawczych wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności. Każdy z projektów realizowanych przez Wnioskodawcę cechuje się indywidualnym charakterem. W ramach projektu przeprowadzana jest bowiem analiza wykonalności każdego projektu, a stworzony do projektu harmonogram prac jest unikalny. Przy planowaniu każdego projektu B+R Wnioskodawca wykorzystuje swoje doświadczenie oraz przyjęte praktyki, to niemniej jednak każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia i zaplanowania badań i metod, które będą wskazane do osiągnięcia celu projektu.

Dodatkowo, Spółka wskazuje, że dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, takim jak m.in.:

  • Chromatografy,
  • Dyfraktometr rentgenowski XRPD,
  • Analizator sorpcji wody czy gazu,
  • TGA i DSC ze wspólną bazą danych stanowiący jeden system pomiarowy,
  • Zestaw do uwalniania substancji czynnej do opracowywania metod badawczych,
  • Tensiometr/Goniometr,
  • Mieszalniki laboratoryjne (+ łaźnia cyrkulacyjna + pompa próżniowa) - wsad 3 i 7l,
  • Mieszalnik homogenizujący- skala laboratoryjna,
  • Urządzenie do pomiaru kąta usypu,
  • Mikroskop Ramana.

Działania Wnioskodawcy są wspomagane również przez najnowsze dostępne na rynku oprogramowania (np. MS Project).

Mając na uwadze również fakt, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć „twórczy charakter” należy podkreślić, że aktywność podejmowana przez Wnioskodawcę ma charakter innowacyjny/twórczy, bowiem działania Spółki nakierowane są na stworzenie/wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych produktów/technologii i ich ulepszenia m.in. poprzez projektowanie procesów badawczych lub technologicznych czy opracowywanie formulacji farmaceutycznych w postaci np. tabletek, kapsułek, zawiesin, syropów czy np. produktów kosmetycznych, które wymagają kreatywnego podejścia. Łączenie i wykorzystanie aktualnej wiedzy pracowników Wnioskodawcy jest zatem niezbędne do prowadzenia projektów badawczo-rozwojowych i odbywa się w sposób ciągły.

Charakter działalności Wnioskodawcy potwierdza systematyczność prowadzonych prac badawczo-rozwojowych jako prac podejmowanych w sposób zaplanowany, zgodnie z harmonogramem. Spółka bowiem realizuje regularnie własne projekty badawcze dotyczące opracowania analitycznego i technologicznego produktów leczniczych, kosmetyków czy suplementów diety, a także - odpowiadając na zapotrzebowanie klientów - świadczy usługi analityczne, technologiczne czy eksperckie badania preformulacyjne, a także, realizuje zlecone badania kliniczne. Systematyczność realizowanych przez Spółkę projektów, wynika właśnie z ugruntowanej pozycji Wnioskodawcy na rynku i ciągłości otrzymywanych zleceń.

Wnioskodawca realizuje zlecenia zewnętrzne jako projekty, które z definicji charakteryzują się: celowością, niepowtarzalnością, złożonością, (Project Management Institute - „ograniczony w czasie wysiłek, podjęty w celu wytworzenia unikatowego produktu, usługi lub rezultatu). Do realizacji powyższych działań Wnioskodawca wyznacza ramy czasowe, bowiem czas projektu jest zaplanowany i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat - co pozwala na uznanie, że opisywana działalność Wnioskodawcy nie ma charakteru incydentalnego, a wręcz przeciwnie - jest wynikiem czynności prowadzonych w sposób systematyczny.

Działalność badawczo-rozwojowa charakteryzuje się również tym, że musi mieć określony cel czyli powinna być nakierowana na (i) zwiększenie zasobów wiedzy oraz/lub (ii) wykorzystanie tych zasobów do tworzenia nowych/ulepszonych zastosowań. Działania Wnioskodawcy sprowadzają się do realizacji celu, tj. do prowadzenia szeregu projektów badawczych dotyczących opracowania analitycznego oraz technologicznego produktów leczniczych, kosmetyków czy suplementów diety czy prowadzenia kompleksowych badań substancji czynnych czy produktów farmaceutycznych. W wielu przypadkach wyniki badań Wnioskodawca zastrzega jako własność intelektualną w zgłoszeniach patentowych. Ponadto, część wyników naszych prac badawczo-rozwojowych jest publikowana w renomowanych czasopismach, a także prezentowana na konferencjach naukowych.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym (winno być: „stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym”), Wnioskodawca działa w takich obszarach jak działalność badawczo-rozwojowa, oraz usługi badawcze. Ogół prowadzonych przez Spółkę działań sprawdza się do tworzenia nowych formulacji farmaceutycznych, przeprowadzania badań za pomocą metod farmakopealnych lub opracowania nowych, dedykowanych metod w zależności od zgłoszonego zapotrzebowania.

W ramach Ośrodka Badań Klinicznych, Wnioskodawca organizuje oraz prowadzi badania kliniczne. Wnioskodawca wskazuje ponadto, że prace realizowane przez Spółkę nie są prowadzone co do zasady na schematach lub w sposób automatyczny, lecz mają zindywidualizowany charakter i są przygotowywane pod danego klienta lub z zapotrzebowaniem Spółki.

Jednocześnie, Spółka dodatkowo wskazuje, że pismem z 10 lipca 2018 r. nr (…) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Departament Nauki potwierdził spełnienie przez Wnioskodawcę kryteriów jako jednostki naukowej w rozumieniu - nieobowiązującej na moment składania niniejszego wniosku - ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2018 r., poz. 87).

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Departament Nauki wydało pozytywną opinię w powyższym zakresie właśnie ze względu na:

  • szeroki wykaz publikacji naukowych z afiliacją Centrum Badawczo-Rozwojowego Spółki,
  • patenty, których Wnioskodawca jest właścicielem, oraz
  • prowadzenie badań i upowszechnianie „wiedzy w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.6.2014, str. 1).”

W obecnym stanie prawnym, Wnioskodawca stał się podmiotem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. „innym podmiotem prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły”, jako jedną z kategorii instytucji tworzącej system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działającej na rzecz tego systemu.

W myśl art. 4 ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, działalność naukowa obejmuje badania naukowe, prace rozwojowe oraz twórczość artystyczną”. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy, „badania naukowe i prace rozwojowe prowadzi się w dziedzinach nauki i dyscyplinach naukowych (...).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 20 września 2018 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 1818) w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych, „nauki farmaceutyczne” zostały wskazane jako jedna z dyscyplin naukowych z dziedziny „nauki medyczne i nauki o zdrowiu”.

W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że w ramach w wyspecjalizowanych laboratoriów badawczych prowadzi działalność naukową w postaci badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu nauk farmaceutycznych, w tym medycyny, a także pozostałych dziedzin nauki jak biotechnologii oraz nauk pokrewnych. Celem funkcjonujących w strukturze Wnioskodawcy laboratoriów jest bowiem inicjowanie i prowadzenie interdyscyplinarnych prac rozwojowo-badawczych i badań naukowych w celu poszukiwania innowacyjnych rozwiązań medycznych dla branży farmaceutycznej.

Wnioskodawca kooperuje również z innymi podmiotami/jednostkami naukowymi tj. z Uniwersytetem, Politechniką, Uniwersytetem Medycznym oraz Instytutem Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk i Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk oraz innymi ośrodkami badawczymi.

Jednocześnie, prowadzona przez Spółkę działalność naukowa ma charakter „główny”, przeważający w stosunku do pozostałej działalności operacyjnej Spółki oraz „zorganizowany i ciągły”. W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że struktura przychodów Wnioskodawcy z tytułu prowadzonych prac badawczo-rozwojowych kształtuje się na poziomie ponad 81%-87% (w latach 2016 - 2018). Powyższe potwierdza, że głównym charakterem działalności Spółki są prace badawczo-rozwojowe.

Zorganizowanie i ciągłość to kolejne cechy działalności naukowej w rozumieniu ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, ale to również cechy charakteryzujące każdą profesjonalną działalność gospodarczą. Przesłankę „zorganizowania”, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych należy zatem rozumieć jako zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonej działalności, jak i w fazie realizacyjnej.

Tak przykładowo wskazał, NSA w wyroku sygn. II FSK 3525/15 z 25 stycznia 2018 r.

Natomiast, poprzez „ciągłość” należy rozumieć ciągłość działań, stałość (trwałość) ich wykonywania, powtarzalność, regularność i stabilność. Przykładowo, NSA w wyroku z 31 sierpnia 2018 r., sygn. II FSK 489/18 wskazał, że (...) z kolei przez „ciągłość” działań należy rozumieć stałość (trwałość) ich wykonywania, powtarzalność, regularność i stabilność. Te wszystkie jednakże działania, o ile mają spełniać kryteria działalności gospodarczej, winny mieć charakter profesjonalny, zawodowy, tj. wykraczać poza czynności zwyczajowo podejmowane w ramach zwykłego zarządu przez właściciela składników majątkowych, kierującego się normalnymi w takich przypadkach zasadami gospodarności.

Mając na uwadze prowadzoną działalność Spółki - która od 2014 r. działa jako Centrum Badawczo Rozwojowe - i jej charakter uznać należy, że w całości także wypełnia definicję „zorganizowania” i „ciągłości”, bowiem Wnioskodawca w sposób powtarzalny i regularny i w ramach wysoce wyspecjalizowanych struktur organizacyjnych - w postaci laboratoriów - wykonuje prace badawczo-rozwojowe czy badania kliniczne. O tym fakcie przesądzają także osiągane przychody z tytułu prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, które w latach 2016-2018 stanowiły ponad 80% ogólnych przychodów Wnioskodawcy.

W powyższym zakresie, Wnioskodawca zainicjował procedurę o wpis do Systemu Informacji o Nauce POL-on i pozyskał wpis do ww. Systemu w dniu 12 kwietnia 2019 r. który potwierdził, że Wnioskodawca jest jedną z kategorii tworzącej system szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce i działającej na rzecz tego systemu (https://polon.nauka.gov.pl/opi/aa/instvtucia/pokaz?execution=e2sl).

Reasumując, w ocenie Spółki, prowadzona przez nią działalność opisana w niniejszym wniosku spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zarówno na gruncie przepisów obowiązujących do 30 września 2018 r., jak i przepisów obowiązujących od 1 października 2018 r., i tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Jak już Spółka wskazała prawidłowość stanowiska Spółki potwierdził już Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w Interpretacji z 22 czerwca 2016 r.

Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 18 grudnia 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.414.2018.2.JS potwierdził, że prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie tworzenia nowych produktów leczniczych (w tym badań klinicznych) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT. Spółka podkreśla, że powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan prawny obowiązujący do 30 września 2018 r., niemniej jednak w ocenie Wnioskodawcy zmiana wprowadzona do ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - przy niezmiennym profilu działań w zakresie działalności B+R Wnioskodawcy - nie wpływa na zmianę sytuacji Wnioskodawcy i w świetle przepisów obowiązujących od 1 października 2018 r. Spółka nadal prowadzi działalność badawczo-rozwojową w myśl przepisów ustawy o CIT.

Jednocześnie, Wnioskodawca jest podmiotem, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. „innym podmiotem prowadzącym głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły” zarejestrowanym w Systemie POL-on.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj