Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP1-2.4012.216.2019.2.MC
z 29 lipca 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2019 r. (data wpływu 17 kwietnia 2019 r.), uzupełnionym w dniu 23 lipca 2019 r. (data wpływu 25 lipca 2019 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 12 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • miejsca opodatkowania usług opisanych w pkt 1-6 zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe,
  • zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do usług opisanych w pkt 5 zdarzenia przyszłego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca opodatkowania usług opisanych w pkt 1-6 zdarzenia przyszłego oraz zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do usług opisanych w pkt 5 zdarzenia przyszłego.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 22 lipca 2019 r., złożonym w dniu 23 lipca 2019 r. (data wpływu 25 lipca 2019 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 12 lipca 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W. (dalej „W.”) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca będzie wykonywał usługi obejmujące roboty związane z aranżacją regałów stalowych sklepowych i magazynowych (dalej również „regały”). Usługi obejmują wyłącznie robociznę i będą wykonywane z materiałów i na podstawie projektów udostępnionych przez zleceniodawcę. Usługi będą wykonywane na podstawie zleceń udzielanych przez:

  1. markety bezpośrednio,
  2. podmioty, którym markety zleciły usługi związane z aranżacją regałów sklepowych (W. będzie wykonywał usługi jako podwykonawca).


W. będzie świadczył usługi na podstawie ramowych umów o świadczenie usług. Zgodnie z tymi umowami, na podstawie złożonych zleceń, W. zobowiąże się do wykonywania usług polegających m.in. na:

  1. montażu i demontażu ruchomych składników majątkowych w obiektach wskazanych przez Zamawiającego według projektu przekazanego przez Zamawiającego;
  2. składaniu ruchomych składników majątkowych z różnych części według projektu przekazanego przez Zamawiającego;
  3. sporządzaniu przez Wykonawcę dokumentacji zdjęciowej potwierdzającej wykonanie zleconych prac;
  4. wykonywaniu prac, które okażą się niezbędne dla prawidłowego świadczenia usług wymienionych w pkt a-c.

Miejsce wykonywania usług oraz ich zakres, będzie każdorazowo wskazywane w zamówieniu wykonania usługi. Zamawiający składając zamówienie na usługi świadczone przez W. określi, w szczególności:

  1. rodzaj i zakres świadczonych usług;
  2. miejsce świadczenia usług;
  3. termin rozpoczęcia świadczenia usług;
  4. terminy wykonania usług;
  5. liczbę osób potrzebnych do wykonania usług;
  6. czy usługa będzie wykonywana przy pomocy narzędzi należących do W., czy też narzędzi udostępnionych przez zamawiającego.


Usługi będą wykonywane w marketach położonych w Polsce oraz poza terytorium Polski. Zleceniodawcy W. będą podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni (gdy zleceniodawcą jest polski generalny wykonawca usług dla marketu, albo polski market), albo podatnikami podatku od wartości dodanej, gdy zleceniodawcą jest zagraniczny market.

Podczas wykonywania zamówień W. będzie mógł posługiwać się podwykonawcami. Zasady wynagrodzenia i rozliczeń będą przewidywać, że zmawiający zobowiązuje się zapłacić W. wynagrodzenie za wykonane przez niego usługi w wysokości x PLN za każdy roboczodzień wysokiej klasy specjalisty i x PLN za każdy roboczodzień wykwalifikowanego pracownika. Zamawiający nie będzie zobowiązany do pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i przejazdów osób, którymi W. będzie posługiwał się podczas wykonywania poszczególnych zamówień.

Market, w którym realizowane są usługi wyznaczy koordynatora świadczonych usług, bo zazwyczaj prace wykonywać będzie kilka firm, których prace należy koordynować i na bieżąco kontrolować jakość wykonywanych prac, dostawy materiałów itd. Są oni kontrolerami jakości i zgodności. W. będzie wykonywać zlecony zakres czynności samodzielnie (W. ponosić będzie odpowiedzialność za rezultat zleconych prac), pod kontrolą brygadzisty W. i przy współpracy z osobą odpowiedzialną ze strony marketu (zleceniodawcy).

W celu realizacji usług W. zatrudnia pracowników, którzy posiadają uprawnienia i przeszkolenie niezbędne przy pracy na regałach sklepowych i magazynowych w marketach. Wszyscy zatrudnieni posiadają: aktualne badania lekarskie uprawniające do pracy powyżej 3 metrów oraz aktualne szkolenia BHP. Kierownicy zespołów uzyskali uprawnienia BHP brygadzistów uprawniające do udzielania instruktażu stanowiskowego. Prawie wszyscy zatrudnieni przeszli również certyfikowane szkolenia w zakresie: obsługi wózków widłowych; obsługi podnośników tzw. UDT; obsługi pilarek do obróbki płyt drewnopodobnych; SEP (kategoria E i D). Pracownicy zostali również przeszkoleni u wiodących producentów regałów wysokiego składowania.


Poniżej opisano szczegółowo usługi (wykonywane przez W. na zlecenie marketu lub generalnego wykonawcy), których dotyczy niniejszy wniosek. W ramach jednego zlecenia W. może wykonywać wszystkie opisane niżej usługi, albo tylko niektóre z opisanych niżej usług.

1. Przebudowa regałów wg projektu - usługa obejmuje: demontaż i montaż regałów sklepowych i magazynowych w celu przestawienia ich w inne miejsce sklepu (prace związane z nową aranżacją przestrzeni w sklepie, czy markecie), kotwienie regałów sklepowych i magazynowych do podłoża, montaż regałów, przezbrojenie regałów czyli zmiana wysokości elementów konstrukcji regałów w celu uzyskania nowej przestrzeni składowania i eksponowania towarów, montaż elementów zabezpieczających - wszystkie prace są prowadzone wg projektów i przy współpracy ze strony zleceniodawcy. Właścicielem wszystkich materiałów, którymi W. wykonuje usługę jest główny zleceniodawca.

Regały mocuje się na stałe do podłoża za pomocą specjalnych technik kotwienia w zależności od podłoża. Regały można przenieść, co jest często wykonywane przy przebudowach marketów Technika przenoszenia polega na odkotwieniu i przewiezieniu regału (kilku jednostek) na specjalnych deskorolkach w inne zaprojektowane miejsce i ponowne zakotwienie. Mniejsze jednostki są demontowane i przenoszone w inne miejsce.


Wykonanie powyższych czynności wymaga specjalistycznych narzędzi, wiedzy technicznej, szkoleń i uprawnień organizowanych przez producentów regałów.


2. Prace merchandisingowe - usługa obejmuje: zabudowę regałów płytami meblowymi w celu poprawy estetyki eksponowania towarów, wymiana starych płyt meblowych zabudowy i półek, montaż haków, zawieszek, elementów stalowych i blaszanych do ekspozycji towarów, montaż na stałe eksponowanych towarów (czasem podłączanie elektryczne w przypadku ekspozycji towarów oświetleniowych), wykładanie, ustawianie towarów na przygotowane regały i półki, wykładanie zapasów towarów, ocenowania, montaż szyldów, reklam i materiałów POS wewnątrz marketów -wszystko wg projektów i przy współpracy ze strony zleceniodawcy. Właścicielem wszystkich materiałów, którymi W. wykonuje usługę jest główny zleceniodawca.

Prace są wykonywane na regałach przytwierdzonych do podłoża w sposób opisany w pkt 1 powyżej.


3. Prace typu roli out - usługa obejmuje: wymianę ekspozycji towarów i zapasów towaru w jednym z działów marketu, z drobnymi przezbrojeniami regałów, w całej sieci marketów - usługa wykonywana przez W. wg wcześniej przedstawionych projektów i ustaleń technicznych. Właścicielem wszystkich materiałów, którymi W. wykonuje usługę jest główny zleceniodawca.

Co do zasady usługa nie obejmuje ingerencji w konstrukcję regału. Następuje tylko wymiana towarów, które są na nich wyłożone. Usługa jest wykonywana na przytwierdzonych do podłoża regałach. Niekiedy wykonanie usługi wymaga demontażu konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i montażu na innej wysokości w celu zmiany wysokości i układu półek. Zazwyczaj usługa obejmuje zmianę ekspozycji towarów.


4. Prace serwisowe - usługa obejmuje: wymianę uszkodzonych elementów regałów, słupów, metalowych belek, stężeń - pionowych, poziomych i skośnych, wymianę uszkodzonych półek, kotwienie, montaż elementów zabezpieczających. Właścicielem wszystkich materiałów, którymi W. wykonuje usługę jest główny zleceniodawca (market). Prace są wykonywane na regałach przytwierdzonych do podłoża. Czynności wymagają wiedzy, uprawnień, narzędzi i umiejętności wspomnianych wyżej.

5. Roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych wg normy PN EN - usługa obejmuje: wykonanie przeglądu stanu technicznego regału magazynowego/sklepowego wg normy PN EN 15-635. Dotyczy ona zasad użytkowania i składowania regałów wysokiego składowania przytwierdzonych do podłoża. Wykonywanie przeglądów wymaga opisanej wyżej wiedzy i uprawnień, a także szkoleń organizowanych przez firmy szkoleniowe ze znajomości wymienionej normy.

Efektem usługi jest sporządzenie szczegółowego protokołu o stanie regału magazynowego, wskazującego stwierdzone usterki wraz z informacją o pilności naprawy (roztowarowanie przed ponownym użytkowaniem/dopuszczalne dalsze użytkowanie pod nadzorem/regał może być dalej używany). Wykonanie przeglądów jest niezależnym zleceniem od wykonania zlecenia prac naprawczych poprzeglądowych (prace serwisowe). Firma zlecająca W. przeglądy może zlecić wykonanie prac naprawczych, ale nie jest to wiążące. Nie ma tu zasady integralności zleconych usług. Prace naprawcze poprzeglądowe może wykonać inna firma.


6. Montaż regałów sklepowych i magazynowych w nowo otwieranych sklepach i marketach - wg projektów i ustaleń technicznych - usługa obejmuje: zakres prac tożsamy z pkt 1, z wyłączeniem czynności dotyczących demontażu regału.

7. Prace mieszane obejmujące wszystkie lub niektóre elementy opisane w pkt 1 - 6 - usługa obejmuje: w przypadku usług obejmujących kilka usług z pkt od 1 - 6, prace mieszane polegają na wykonaniu przez W. wszystkich lub niektórych czynności, których efektem końcowym jest regał magazynowy z wyeksponowanym towarem. Najpierw są stawiane regały w ciągu zespolonym ze względów konstrukcyjnych (regały są montowane, przenoszone, bądź przezbrajane - zmiana konfiguracji półek), a po tym następuje przygotowanie regału do eksponowania materiałów do sprzedaży, czyli montaż płyt meblowych (tworzenie tzw. koji), ścianek z ozdobnych blach perforowanych, imitacji luster, haków do zawieszania towarów i ocenowań, oświetlenia itp. W ten sposób powstaje koja lub raster handlowy. Kolejną czynnością jest wykładanie towarów i zapasów towarów (merchandising) oraz przygotowanie regału do eksponowania materiałów do sprzedaży, czyli montaż płyt meblowych (tworzenie tzw. koji), ścianek z ozdobnych blach perforowanych, imitacji luster, haków do zawieszania towarów i ocenowań, oświetlenia itp. Efekt końcowy to regał marketowy z wyeksponowanym towarem do sprzedaży.

W ramach pojedynczego zlecenia W. wykonuje dwa lub więcej etapów realizacji regału marketowego z wyeksponowanym towarem. Etapy wcześniejsze lub późniejsze są wykonywane przez inne podmioty. W ramach danego zlecenia W. może otrzymać informację od koordynatora projektu, że od danego momentu rozliczenie obejmuje prace montażowe (przebudowa regału lub prace merchandisingowe).


W ramach prac mieszanych (7) W. wykonuje w szczególności kombinacje obejmujące:

  1. wszystkie czynności z pkt 1 lub 6 oraz 2 i 3,
  2. czynności z pkt 5 i 4 (tj. przegląd i serwis po przeglądzie).
  3. czynności z pkt 2 i 3.

Sposób kalkulacji wynagrodzenia za usługi:


Za usługi opisane w pkt 1 - 6 i 7 W. będzie kalkulował wynagrodzenie jako:

  1. ilość pracowników potrzebna do wykonania zamówionego zakresu robót x stawka za roboczogodzinę/dniówkę za pracownika = wynagrodzenie za zlecone usługi (dla usług, przy których zleceniodawca nie wymaga kosztorysowania),
  2. ryczałtowo za jeden market, lub raster (1 segment regałowy o szer. 2,5 m lub 1,25 m) - np. w przypadku prac typu roli out, czyli objazdowej wymiany ekspozycji jakiegoś działu marketu w części sieci lub całej sieci, gdzie kalkulowane są koszty przejazdów, noclegów itp.

Tut. Organ wezwał Wnioskodawcę o uzupełninie wniosku

odnośnie usługi opisanej w pkt 1 zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:

  1. czy zagraniczni zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 1 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub innym kraju (niż kraj, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej)
    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  2. czy polscy zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 1 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski

    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  3. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 1 zdarzenia przyszłego mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku
  4. jakie konkretnie uszkodzenia/zniszczenia/zmiany w budynku spowoduje ewentualny demontaż regałów, których dotyczy usługa opisana w pkt 1 zdarzenia przyszłego
  5. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 1 zdarzenia przyszłego są elementami stanowiącymi integralną część budynku, bez których budynek jest niepełny
  6. pełnego (siedmiocyfrowego) symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) dla usługi opisanej w pkt 1 zdarzenia przyszłego
  7. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 1 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT czynny
  8. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 1 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu na rzecz marketu świadczy usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (innymi słowy czy krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu nabywa usługi od Wnioskodawcy w celu wykonania na rzecz marketu usługi wymienionej w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy)

    odnośnie usługi opisanej w pkt 2 zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:
  9. czy zagraniczni zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 2 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub innym kraju (niż kraj, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej)
    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  10. czy polscy zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 2 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski

    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  11. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 2 zdarzenia przyszłego mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku
  12. jakie konkretnie uszkodzenia/zniszczenia/zmiany w budynku spowoduje ewentualny demontaż regałów, których dotyczy usługa opisana w pkt 2 zdarzenia przyszłego
  13. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 2 zdarzenia przyszłego są elementami stanowiącymi integralną część budynku, bez których budynek jest niepełny
  14. pełnego (siedmiocyfrowego) symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) dla usługi opisanej w pkt 2 zdarzenia przyszłego
  15. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 2 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT czynny
  16. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 2 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu na rzecz marketu świadczy usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (innymi słowy czy krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu nabywa usługi od Wnioskodawcy w celu wykonania na rzecz marketu usługi wymienionej w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy)

    odnośnie usługi opisanej w pkt 3 zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:
  17. czy zagraniczni zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 3 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub innym kraju (niż kraj, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej)
    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  18. czy polscy zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 3 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski

    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  19. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 3 zdarzenia przyszłego mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku
  20. jakie konkretnie uszkodzenia/zniszczenia/zmiany w budynku spowoduje ewentualny demontaż regałów, których dotyczy usługa opisana w pkt 3 zdarzenia przyszłego
  21. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 3 zdarzenia przyszłego są elementami stanowiącymi integralną część budynku, bez których budynek jest niepełny
  22. pełnego (siedmiocyfrowego) symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) dla usługi opisanej w pkt 3 zdarzenia przyszłego
  23. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 3 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT czynny
  24. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 3 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu na rzecz marketu świadczy usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (innymi słowy czy krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu nabywa usługi od Wnioskodawcy w celu wykonania na rzecz marketu usługi wymienionej w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy)

    odnośnie usługi opisanej w pkt 4 zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:
  25. czy zagraniczni zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 4 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub innym kraju (niż kraj, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej)
    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  26. czy polscy zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 4 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski

    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  27. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 4 zdarzenia przyszłego mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku
  28. jakie konkretnie uszkodzenia/zniszczenia/zmiany w budynku spowoduje ewentualny demontaż regałów, których dotyczy usługa opisana w pkt 4 zdarzenia przyszłego
  29. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 4 zdarzenia przyszłego są elementami stanowiącymi integralną część budynku, bez których budynek jest niepełny
  30. pełnego (siedmiocyfrowego) symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) dla usługi opisanej w pkt 4 zdarzenia przyszłego
  31. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 4 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy, zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT czynny
  32. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 4 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu na rzecz marketu świadczy usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (innymi słowy czy krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu nabywa usługi od Wnioskodawcy w celu wykonania na rzecz marketu usługi wymienionej w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy)

    odnośnie usługi opisanej w pkt 5 zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:
  33. czy zagraniczni zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub innym kraju (niż kraj, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej)
    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  34. czy polscy zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski

    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  35. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 5 zdarzenia przyszłego mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku
  36. jakie konkretnie uszkodzenia/zniszczenia/zmiany w budynku spowoduje ewentualny demontaż regałów, których dotyczy usługa opisana w pkt 5 zdarzenia przyszłego
  37. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 5 zdarzenia przyszłego są elementami stanowiącymi integralną część budynku, bez których budynek jest niepełny
  38. pełnego (siedmiocyfrowego) symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) dla usługi opisanej w pkt 5 zdarzenia przyszłego
  39. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 5 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT czynny
  40. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 5 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu na rzecz marketu świadczy usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (innymi słowy czy krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu nabywa usługi od Wnioskodawcy w celu wykonania na rzecz marketu usługi wymienionej w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy

    odnośnie usługi opisanej w pkt 6 zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:
  41. czy zagraniczni zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 6 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub innym kraju (niż kraj, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej)
    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  42. czy polscy zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 6 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski

    • jeśli tak należało wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  43. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 6 zdarzenia przyszłego mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku
  44. jakie konkretnie uszkodzenia/zniszczenia/zmiany w budynku spowoduje ewentualny demontaż regałów, których dotyczy usługa opisana w pkt 6 zdarzenia przyszłego
  45. czy regały, których dotyczy usługa opisana w pkt 6 zdarzenia przyszłego są elementami stanowiącymi integralną część budynku, bez których budynek jest niepełny
  46. pełnego (siedmiocyfrowego) symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) dla usługi opisanej w pkt 6 zdarzenia przyszłego
  47. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 6 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT czynny
  48. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 1 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu na rzecz marketu świadczy usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (innymi słowy czy krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu nabywa usługi od Wnioskodawcy w celu wykonania na rzecz marketu usługi wymienionej w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy)

    odnośnie usług opisanych w pkt 7 zdarzenia przyszłego
    przedstawienie konkretnych okoliczności realizacji usług opisanych w pkt 7 zdarzenia przyszłego tak aby opis tworzył konkretny (jednoznacznie określony co do zakresu realizowanych czynności, okoliczności, sposobu i zasad realizacji usług) przypadek, do którego Organ ma się odnieść wydając interpretację – w opisie konkretnego przypadku należało m.in. jednoznacznie i precyzyjnie wskazać:
  49. czy zagraniczni zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium Polski), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 7 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce lub innym kraju (niż kraj, w którym posiadają siedzibę działalności gospodarczej)
    • jeśli tak należy wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  50. czy polscy zleceniodawcy (zleceniodawcy posiadający siedzibę działalności gospodarczej w Polsce), na rzecz których Wnioskodawca świadczy usługi opisane w pkt 7 zdarzenia przyszłego posiadają stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski

    • jeśli tak należy wskazać czy usługi Wnioskodawca świadczy dla tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej
  51. czy regały, których dotyczą usługi opisane w pkt 7 zdarzenia przyszłego mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku
  52. jakie konkretnie uszkodzenia/zniszczenia/zmiany w budynku spowoduje ewentualny demontaż regałów, których dotyczą usługi opisane w pkt 7 zdarzenia przyszłego
  53. czy regały, których dotyczą usługi opisane w pkt 7 zdarzenia przyszłego są elementami stanowiącymi integralną część budynku, bez których budynek jest niepełny
  54. pełnego (siedmiocyfrowego) symbolu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) dla świadczenia opisanego w pkt 7 zdarzenia przyszłego
  55. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 7 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy zarejestrowanym w Polsce jako podatnik VAT czynny
  56. czy podmiot, któremu market zlecił wykonanie usług opisanych w pkt 7 zdarzenia przyszłego, tj. krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu na rzecz marketu świadczy usługi wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy (innymi słowy czy krajowy lub zagraniczny generalny wykonawca usług dla marketu nabywa usługi od Wnioskodawcy w celu wykonania na rzecz marketu usługi wymienionej w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy)
  57. czy Wnioskodawca zawiera jedną umowę/zlecenie ze zleceniodawcą czy też odrębne na poszczególne usługi
  58. co konkretnie jest przedmiotem umowy/zamówienia zawartej/tego pomiędzy Wnioskodawcą a zleceniodawcą (jaki konkretnie przedmiot świadczenia określa/wskazuje umowa)
  59. co jest intencją (celem) nabycia przez zleceniodawcę od Wnioskodawcy
  60. jaka usługa/czynność realizowana przez Wnioskodawcę w ramach świadczenia składającego się z usług opisanych w pkt 7 zdarzenia przyszłego jest najistotniejsza z punktu widzenia zleceniodawcy
  61. jakie okoliczności przesądzają o tym, że dana usługa/czynność jest najistotniejsza z punktu widzenia zleceniodawcy
  62. jakie konkretnie świadczenia/usługi składają się na przedmiot umowy/zamówienia (należało w sposób niebudzący wątpliwości kolejno wymienić/wskazać czynności/usługi oraz krótko lecz precyzyjnie opisać na czym dana usługa/czynności polega)
  63. w jaki sposób przebiega realizacja/wykonywanie przez Wnioskodawcę świadczenia składającego się z usług opisanych w pkt 7 zdarzenia przyszłego (należało precyzyjnie w sposób niebudzący wątpliwości opisać)
  64. na jakich zasadach i warunkach odbywa się realizacja/wykonywanie przez Wnioskodawcę świadczenia składającego się z usług opisanych w pkt 7 zdarzenia przyszłego (należało precyzyjnie w sposób niebudzący wątpliwości opisać)
  65. czy między czynnościami/usługami realizowanymi przez Wnioskodawcę ramach świadczenia składającego się z usług opisanych w pkt 7 zdarzenia przyszłego istnieje jakaś zależność, czy czynności/usługi te są ze sobą powiązane (należało precyzyjnie w sposób niebudzący wątpliwości opisać/wykazać zależność/powiązania lub brak zależności/powiązań między czynnościami/usługami składającymi się na przedmiot umowy/zlecenia)

W odpowiedzi na niniejsze wezwanie Wnioskodawca wskazał, że:


Wymienione we wniosku usługi będą wykonywane na zlecenie polskiego zleceniodawcy (firma H., dalej również „H.”), który ma siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski. Opisane w pkt 1 - 7 wniosku usługi będą wykonywane na zlecenie H. w marketach znajdujących się na terytorium Niemiec.

Mając na względzie wezwanie do konkretyzacji zdarzeń przyszłych Wnioskodawca wnosi o udzielnie interpretacji w powyższym zakresie, tj. gdy zleceniodawca (H.) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny, zaś opisane we wniosku usługi będą wykonywane faktycznie w marketach znajdujących się na terytorium Niemiec.

Odnośnie szczegółowych pytań wezwania Wnioskodawca wyjaśnia co następuje:

  1. wobec powyższego udzielenie odpowiedzi na pytanie nr 1 wezwania pozostaje bezprzedmiotowe,
  2. H. nie posiada poza terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności.
  3. regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku,
  4. demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/ mocowane i czasem ścian, do których byty mocowane,
  5. regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane,
  6. Odnośnie pytania nr 6 Wnioskodawca wyjaśnia, że zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące: demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 jest klasyfikowany w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
  7. Tak, H. jest podatnikiem VAT czynnym,
  8. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcą. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu,
  9. wobec przeformułowania wniosku udzielenie odpowiedzi na to pytanie wezwania pozostaje bezprzedmiotowe,
  10. wskazano wyżej, że H. nie posiada poza terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności,
  11. regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku,
  12. demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/ mocowane i czasem ścian, do których myty mocowane,
  13. regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane,
  14. Odnośnie pytania nr 14 Wnioskodawca wyjaśnia, że zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:
    1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
    2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”,
    3. wymiana ekspozycji towarów lub zapasów - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 82.99.19.0. „Pozostałe różne usługi wspomagające działalność komercyjną, gdzie indziej nie sklasyfikowane”,
  15. Tak, H. jest podatnikiem VAT czynnym,
  16. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu,
  17. wobec przeformułowania wniosku udzielenie odpowiedzi na to pytanie wezwania pozostaje bezprzedmiotowe,
  18. wskazano wyżej, że H. nie posiada poza terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności,
  19. regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku,
  20. demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/ mocowane i czasem ścian, do których myły mocowane,
  21. regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane,
  22. Odnośnie pytania nr 22 Wnioskodawca wyjaśnia, że zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:
    1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
    2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”,
    3. wymiana ekspozycji towarów lub zapasów - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 82.99.19.0. „Pozostałe różne usługi wspomagające działalność komercyjną, gdzie indziej nie sklasyfikowane”,
  23. Tak, H. jest podatnikiem VAT czynnym,
  24. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu,
  25. wobec przeformułowania wniosku udzielenie odpowiedzi na to pytanie wezwania pozostaje bezprzedmiotowe,
  26. wskazano wyżej, że H. nie posiada poza terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności,
  27. regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku,
  28. demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/ mocowane i czasem ścian, do których myły mocowane,
  29. regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane,
  30. Odnośnie pytania nr 30 Wnioskodawca wyjaśnia, że zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:
    1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
    2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”,
  31. Tak, H. jest podatnikiem VAT czynnym,
  32. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu,
  33. wobec przeformułowania wniosku udzielenie odpowiedzi na to pytanie wezwania pozostaje bezprzedmiotowe,
  34. wskazano wyżej, że H. nie posiada poza terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności,
  35. regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku,
  36. demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/ mocowane i czasem ścian, do których myły mocowane,
  37. regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane,
  38. Odnośnie pytania nr 38 Wnioskodawca wyjaśnia, że zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące przegląd regałów sklepowych i magazynowych (bez dokonywania napraw) są klasyfikowane w PKWIU 2008 w grupowaniu 71.20.1. „Usługi w zakresie badań i analiz technicznych”,
  39. Tak, H. jest podatnikiem VAT czynnym,
  40. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu,
  41. wobec przeformułowania wniosku udzielenie odpowiedzi na to pytanie wezwania pozostaje bezprzedmiotowe,
  42. wskazano wyżej, że H. nie posiada poza terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności,
  43. regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku,
  44. demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/ mocowane i czasem ścian, do których myły mocowane,
  45. regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane,
  46. Odnośnie pytania nr 46 wyjaśniam, że zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:
    1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
    2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”,
  47. Tak, H. jest podatnikiem VAT czynnym,
  48. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu,
  49. wobec przeformułowania wniosku udzielenie odpowiedzi na to pytanie wezwania pozostaje bezprzedmiotowe,
  50. wskazano wyżej, że H. nie posiada poza terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności,
  51. regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku,
  52. demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/ mocowane i czasem ścian, do których myły mocowane,
  53. regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane,
  54. Odnośnie pytania nr 54 Wnioskodawca wyjaśnia, że zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:
    1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
    2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”,
    3. wymiana ekspozycji towarów lub zapasów - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 82.99.19.0. „Pozostałe różne usługi wspomagające działalność komercyjną, gdzie indziej nie sklasyfikowane”,
  55. Tak, H. jest podatnikiem VAT czynnym,
  56. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu,
  57. W odniesieniu do pkt 7 wniosku wyjaśniam, że W. zawiera jedną umowę/zlecenie obejmujące usługi, które mają być w jej ramach wykonane; nie są zawierane osobne umowy na poszczególne usługi,
  58. W. przyjmuje, że pytanie nr 58 i następne dotyczy nadal pkt 7 stanu faktycznego. W tym przypadku zlecenie (jedno) będzie obejmowało wykonanie szeregu czynności, które mogą być wykonywane również w ramach osobnych zleceń. Zlecenie obejmuje montaż regałów, przygotowanie ekspozycji towarów, zatowarowanie regałów, oznakowanie, ocenowanie, montaż szyldów, reklam. Prace mieszane polegają na wykonaniu przez W. wszystkich lub niektórych czynności, których efektem końcowym jest regał magazynowy z wyeksponowanym towarem. Najpierw są stawiane regały w ciągu zespolonym ze względów konstrukcyjnych (regały są montowane, przenoszone, bądź przezbrajane - zmiana konfiguracji półek), a po tym następuje przygotowanie regału do eksponowania materiałów do sprzedaży, czyli montaż płyt meblowych (tworzenie tzw. koji), ścianek z ozdobnych blach perforowanych, imitacji luster, haków do zawieszania towarów i ocenowań, oświetlenia itp. W ten sposób powstaje koja lub raster handlowy. Kolejną czynnością jest wykładanie towarów i zapasów towarów (merchandising) oraz przygotowanie regału do eksponowania materiałów do sprzedaży, czyli montaż płyt meblowych (tworzenie tzw. koji), ścianek z ozdobnych blach perforowanych, imitacji luster, haków do zawieszania towarów i ocenowań, oświetlenia itp. Efekt końcowy to regał marketowy z wyeksponowanym towarem do sprzedaży.

    W ramach prac mieszanych (7) W. wykonuje w szczególności kombinacje obejmujące:
    1. wszystkie czynności z pkt 1 lub 6 oraz 2 i 3,
    2. czynności z pkt 5 i 4 (tj. przegląd i serwis po przeglądzie),
    3. czynności z pkt 2 i 3.
  59. Intencją nabywcy jest uzyskanie gotowej ekspozycji towarów w regale z wyeksponowanymi, oznakowanymi i wyłożonymi towarami,
  60. Zleceniodawca dąży do uzyskania estetycznego, uporządkowanego efektu końcowego ekspozycji towarów w markecie. Z tej perspektyw zasadnicze znaczenie ma usługa merchandisingu i wykonania ekspozycji towarów (usługi opisane w pkt 2 i 3 wniosku). Samo przebudowanie regału nie realizuje jeszcze celu zamawiającego,
  61. Tą okolicznością jest efekt końcowy wykonanej usługi - estetyczna, uporządkowana, oznakowana, ocenowana, zatowarowana ekspozycja towarów w regale, gotowa do prezentacji klientowi i sprzedaży,
  62. montaż regałów, montaż materiałów ekspozycyjnych w regale, ekspozycja towarów, oznakowanie, ocenowanie, montaż szyldów i reklam (opis szczegółowy w odpowiedzi na pytanie nr 63 wezwania),
  63. montaż regałów z zakotwieniem do podłoża, kompletne zazbrojenie regałów, przygotowanie półek regałów wg projektów, montaż materiałów ekspozycyjnych z płyt meblowych (tworzenie tzw. koji ekspozycyjnej składającej się ze ścianek i pleców z płyt meblowych), montaż haków, zawieszek, imitacji luster, blach perforowanych służących eksponowaniu towarów, montaż towarów ekspozycyjnych służących jako wzór i prezentację dla klientów, montaż materiałów POS - szyldów, reklam dostawców itp., oznakowanie towarów wg kodów kreskowych, montaż cen towarów, wyłożenie towarów do sprzedaży, zatowarowanie zapasów w regale (kartony z zapakowanymi towarami). Wszystkie prace wykonywane wg projektów, z materiałów zleceniodawcy i przy współpracy ze zleceniodawcą - koordynatorem projektu. W pozostałym zakresie szczegółowo opisano czynności pkt 1 - 6 wniosku,
  64. Zakres niewiadomej pytanie nie jest precyzyjnie określony. Zważywszy na pytanie nr 62 i 63 nie jest do końca jasne o jakie „zasady i warunki” chodzi w wezwaniu. We wniosku opisano przedmiot poszczególnych czynności. W odpowiedzi na pytania powyżej wskazano również szczegółowe informacje co do przedmiotu czynności, zleceniodawcy, zakresu usługi, zawarcia umowy. W. wyjaśnia jednak dalej, że po otrzymaniu zapytania od zleceniodawcy jest omawiany projekt, szczegóły techniczne realizacji, terminy dostaw materiałów przez zleceniodawcę, terminy dostaw towarów przez dostawców zleceniodawcy, czas realizacji i ilość pracowników. Po tych ustaleniach zleceniodawca wysyła zlecenie na kompleksową usługę, ustalana jest kwota wynagrodzenia i zaczyna się realizacja przy współpracy z koordynatorem projektu zleceniodawcy. Koordynator projektu ściśle współpracuje z osobą wyznaczoną przez wykonawcę jako kierownika projektu. Zleceniodawca udostępnia miejsce w markecie do wykonania zlecenia. Warunkiem otrzymania pełnego wynagrodzenia jest dotrzymanie warunków zawartych w zleceniu: terminu, jakości i zgodności wykonanych prac z projektem. Nadzór nad pracownikami, zasadami BHP, jakością, wykonaniem, narzędzia leży po stronie wykonawcy. Wykonawca jest całkowicie odpowiedzialny za realizację i wykonanie prac przyjętych w zleceniu. Materiały i towary handlowe leżą po stronie zleceniodawcy,
  65. Wszystkie opisywane czynności są ze sobą powiązane, bo bez żadnej z nich niemożliwy byłby efekt końcowy oczekiwany przez zleceniodawcę, czyli uzyskanie gotowego stoiska regałowego, jednostki regałowej gotowej do prezentacji i sprzedaży. W celu uzyskania takiego regału sprzedażowego należy go zamontować, uzbroić, zamontować w nim półki, elementy do ekspozycji towarów, wykonać ekspozycję towarów, ceny, oznakowania, wyłożyć towary. Żadnego z wymienionych elementów nie można pominąć, usunąć, bo nie osiągnie się efektu końcowego. Efekt końcowy to gotowy regał do sprzedaży.


Wnioskodawca wyjaśnił również, że będąc świadomym możliwości wystąpienia do Urzędu Statystycznego w związku z trudnościami w ustaleniu klasyfikacji, Wnioskodawca wystąpił o wydanie opinii klasyfikacyjnej. We wniosku przedstawiono w analogiczny sposób i o analogicznej treści opis poszczególnych usług (opisanych w pkt od 1 do 7 wniosku o interpretację). Mając na względzie zasady klasyfikacji statystycznej w odpowiedzi na wezwanie zacytowano stanowisko Urzędu Statystycznego w odniesieniu do grup czynności opisanych w złożonym wniosku (odpowiedź Urzędu Statystycznego w załączeniu).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

  1. Czy poszczególne usługi opisane w pkt 1-7 opisu zdarzenia przyszłego, świadczone na rzecz zleceniodawcy z siedzibą w Polsce (H.) będą podlegały opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też stanowią usługi związane z nieruchomościami, a w konsekwencji nie podlegają podatkowi od towarów i usług w Polsce? (pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 23 lipca 2019 r.)
  2. Czy usługi opisane w pkt 7 opisu zdarzenia przyszłego stanowią usługi kompleksowe, opodatkowane w miejscu opodatkowania usługi głównej oraz czy W. ma obowiązek odrębnego określania zasad opodatkowania poszczególnych czynności objętych jednym zamówieniem?
  3. Czy usługi opisane w pkt 1-7 stanu faktycznego, dla których prawnym miejscem opodatkowania jest terytorium Polski, wykonywane przez W. na rzecz podmiotu, któremu market zlecił wykonanie usług (tj. gdy W. działa jako podwykonawca krajowego lub zagranicznego generalnego wykonawcy usług dla marketu), podlegają odwrotnemu obciążeniu, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h UVAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1) Zdaniem W. miejsce świadczenia poszczególnych usług opisanych w pkt 1-7 opisu zdarzenia przyszłego należy ustalić w miejscu siedziby zleceniodawcy W. (art. 28b ust. 1 i 2 UVAT); usługi W. opisane w pkt 1- 7 nie stanowią usług związanych z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy o VAT.

W odniesieniu do pierwszej kwestii, zasadnicze znaczenie ma art. 28b UVAT, zgodnie z którym miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1 a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

W drodze wyjątku, zgodnie z art. 28e UVAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.


Szczegółowe zasady opodatkowania usług związanych z nieruchomościami zawiera rozporządzenie UE. Zgodnie z art. 13b rozporządzenia UE do celów stosowania dyrektywy 2006/112/WE za „nieruchomość” uznaje się:

  1. każdą określoną część ziemi, na jej powierzchni lub pod jej powierzchnią, która może stać się przedmiotem własności i posiadania;
  2. każdy budynek lub każdą konstrukcję przytwierdzone do gruntu lub w nim osadzone powyżej lub poniżej poziomu morza, których nie można w łatwy sposób zdemontować lub przenieść;
  3. każdy zainstalowany element stanowiący integralną część budynku lub konstrukcji, bez którego budynek lub konstrukcja są niepełne, taki jak drzwi, okna, dachy, schody i windy;
  4. każdy element, sprzęt lub maszynę zainstalowane na stałe w budynku lub konstrukcji, które nie mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku lub konstrukcji.

W podsekcji 6a „Świadczenie usług związanych z nieruchomościami” w art. 31a ust. 1 wskazano, że usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 47 dyrektywy 2006/112/WE, obejmują jedynie te usługi, które mają wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością. Usługi uważa się za mające wystarczająco bezpośredni związek z nieruchomością w następujących przypadkach:

  1. gdy wywodzą się z nieruchomości, a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług;
  2. gdy są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości.

Zgodnie z przepisem ust. 2 ustęp 1 obejmuje w szczególności:

  1. opracowanie planów budynku lub jego części przeznaczonych na określoną działkę, bez względu na to, czy budynek został wzniesiony;
  2. świadczenie usług nadzoru budowlanego lub ochrony na miejscu;
  3. wznoszenie budynku na terenie oraz prace budowlane i rozbiórkowe dotyczące budynku lub jego części;
  4. budowę stałych struktur na terenie, jak również prace budowlane i rozbiórkowe dotyczące stałych struktur, takich jak systemy rurociągów gazowych, wodnych, kanalizacyjnych i podobnych;
  5. prace terenowe, łącznie z usługami rolniczymi, takimi jak orka. siew, nawadnianie i nawożenie;
  6. badanie i ocenę ryzyka dla nieruchomości i jej stanu;
  7. szacowanie wartości nieruchomości, łącznie z przypadkami, kiedy taka usługa jest wymagana na potrzeby ubezpieczenia, w celu ustalenia wartości nieruchomości jako zabezpieczenia kredytu lub w celu oszacowania ryzyka i strat w przypadku sporów;
  8. wynajem lub wydzierżawianie nieruchomości inne niż opisane w ust. 3 lit. c), łącznie z przechowywaniem towarów w wyznaczonej do tego określonej części nieruchomości przeznaczonej do wyłącznego użytku przez usługobiorcę;
  9. świadczenie usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, łącznie z prawem do przebywania w określonym miejscu na podstawie praw do korzystania z nieruchomości w oznaczonym czasie i podobnych;
  10. przyznanie lub przeniesienie praw innych niż objęte lit. h) oraz i) do wykorzystania nieruchomości w całości lub w części, łącznie z zezwoleniem na korzystanie z części nieruchomości, np. udzielanie pozwoleń na połów lub polowanie, przyznawanie dostępu do poczekalni w portach lotniczych lub korzystanie z infrastruktury, za którą pobiera się opłaty, takiej jak most lub tunel;
  11. utrzymanie, remont i naprawę budynku lub jego części, łącznie z takimi pracami jak sprzątanie, układanie płytek, tapetowanie i układanie parkietu;
  12. utrzymanie, remont i naprawę stałych struktur, takich jak systemy rurociągów gazowych, wodnych, kanalizacyjnych i podobnych;
  13. instalację lub montaż maszyn lub sprzętu, które po zainstalowaniu lub zamontowaniu są uznane za nieruchomość;
  14. utrzymanie i naprawę oraz kontrolę maszyn lub sprzętu, jak również nadzór nad maszynami lub sprzętem, jeżeli maszyny lub sprzęt są uznane za nieruchomość;
  15. zarządzanie nieruchomościami inne niż zarządzanie portfelem inwestycji w nieruchomości objęte ust. 3 lit. g), obejmujące obsługę nieruchomości komercyjnej, przemysłowej lub mieszkalnej przez właściciela nieruchomości lub na jego rzecz;
  16. pośrednictwo w sprzedaży, dzierżawie lub wynajmie nieruchomości oraz ustanowieniu lub przeniesieniu określonych udziałów w nieruchomościach lub praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (bez względu na to, czy są one traktowane jako majątek rzeczowy, czy nie), inne niż pośrednictwo objęte ust. 3 lit. d);
  17. usługi prawne związane z przeniesieniem tytułu do nieruchomości, ustanowieniem lub przeniesieniem określonych udziałów w nieruchomościach lub praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (bez względu na to, czy są one traktowane tak jak rzeczy), takie jak czynności notarialne lub sporządzanie umów kupna lub sprzedaży nieruchomości, nawet jeżeli transakcja, w wyniku której dochodzi do zmiany stanu prawnego nieruchomości, nie zostaje przeprowadzona.

Jak stanowi przepis ust. 3 ustęp 1 nie ma zastosowania do:

  1. opracowania planów budynku lub jego części, jeżeli nie są one przeznaczone na określoną działkę;
  2. przechowywania towarów na terenie nieruchomości, jeżeli żadna część nieruchomości nie jest przeznaczona do wyłącznego użytku przez usługobiorcę;
  3. świadczenia usług reklamowych, nawet jeżeli wiąże się to z wykorzystaniem nieruchomości;
  4. pośrednictwa w świadczeniu usług zakwaterowania hotelowego lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, jeżeli pośrednik działa w imieniu i na rzecz osoby trzeciej;
  5. udostępniania miejsca na stoisko podczas targów lub wystaw, łącznie z innymi powiązanymi usługami umożliwiającymi wystawcy przedstawienie towarów, takimi jak projekt stoiska, transport i przechowywanie towarów, udostępnianie maszyn, okablowanie, ubezpieczenie i reklama;
  6. instalacji lub montażu maszyn lub sprzętu, utrzymania i naprawy oraz kontroli maszyn lub sprzętu, jak również nadzoru nad maszynami lub sprzętem, które nie są lub me stają się częścią nieruchomości;
  7. zarządzania portfelem inwestycji w nieruchomości;
  8. usług prawnych powiązanych z umowami, innych niż objęte ust. 2 lit. q), łącznie z doradztwem dotyczącym warunków umowy dotyczącej przeniesienia nieruchomości lub wykonania takiej umowy lub też udowodnienia istnienia takiej umowy, jeżeli takie usługi nie dotyczą przeniesienia tytułu do nieruchomości.


W opinii W. usługi opisane w pkt 1-7 opisu zdarzenia przyszłego nie stanowią usług związanych z nieruchomością. Co prawda usługi te wykonywane są w konkretnych lokalizacjach w Polsce i za granicą, ale nie wykazują dostatecznego związku z nieruchomościami. Po pierwsze, zdaniem W. regały nie mogą zostać uznane za nieruchomość w rozumieniu art. 13b rozporządzenia UE. Przepis ten wymienia bowiem każdy zainstalowany element stanowiący integralną część budynku lub konstrukcji, bez którego budynek lub konstrukcja są niepełne, taki jak drzwi, okna, dachy, schody i windy. Zdaniem W. budynek marketu jest konstrukcyjnie pełny również bez regałów. Regały sklepowe/magazynowe stanowią bowiem wyposażenie sklepu, a nie jego element konstrukcyjny.


Służą jedynie do eksponowania lub przechowywania towarów.


Zdaniem W. nie jest również spełniona przesłanka z art. 13b lit. d) rozporządzenia UE. Jak wynika z tego przepisu za nieruchomość uznaje się każdy element, sprzęt lub maszynę zainstalowane na stałe w budynku lub konstrukcji, które nie mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku lub konstrukcji. Tymczasem regały mogą i są często przenoszone. Sam fakt połączenia ich z podłożem (kotwienia) nie powoduje, że nie jest możliwe ich przeniesienie bez zniszczenia lub zmiany budynku. Przeciwnie, objęte wnioskiem usługi mają właśnie polegać na przenoszeniu regałów między lokalizacjami (lub w obrębie tej samej nieruchomości - marketu) Market nie zlecałby W. usług przebudowy regału, gdyby skutkowało to jego nieodwracalnym zniszczeniem lub uszkodzeniem budynku marketu.

Potwierdzeniem stanowisk W. jest również treść art. 3la ust. 3 lit. e) rozporządzenia UE, zgodnie z którym za usługi związane z nieruchomościami nie uważa się udostępniania miejsca na stoisko podczas targów lub wystaw, łącznie z innymi powiązanymi usługami umożliwiającymi wystawcy przedstawienie towarów, takimi jak projekt stoiska, transport i przechowywanie towarów, udostępnianie maszyn, okablowanie, ubezpieczenie i reklama. Skoro tego typu usługi nie wykazują wystarczającego związku z nieruchomością, na której odbywają się targi, nie ma podstaw aby inaczej traktować usługi wykonywane na nieruchomości, na której znajduje się market, którym co do zasady odpowiadają usługi W. (w tym w szczególności usługi, o których mowa w pkt 1 - 3 i 6).

Brak jest również podstaw do opodatkowania na nieruchomości usług, o których mowa w pkt 4-7. Usługi przeglądu i naprawy regałów dotyczą bowiem urządzenia (regału stalowego), a nie nieruchomości. Nie są to zatem usługi nadzoru budowlanego. Ich przedmiotem jest regał, który może być przeniesiony bez uszkodzenia samego regału lub nieruchomości, na której się znajduje. Przegląd, ani naprawa regału nie mogą być zatem uznane za usługi związane z nieruchomościami.


W przypadku usługi kompleksowej (pkt 7), obejmującej kilka usług składających się na regał gotowy do ekspozycji, z wyłożonymi towarami, również nie można przyjąć, że przedmiotowe usługi mają związek z nieruchomością.


Stanowisko W. potwierdzają również Noty wyjaśniające z dnia 26 października 2015 r. w sprawie unijnych przepisów o VAT w zakresie miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami, wchodzących w życie w 2017 r. (https://ec.europa.eu/taxation_customs...) - dalej „Noty”. W pkt 75. Not wskazano, że budynek lub konstrukcja mogą zostać trwale połączone z gruntem lub w nim osadzone przy użyciu różnych środków: dzięki zastosowaniu materiałów wiążących takich jak cement albo mocowań takich jak liny, łańcuchy, śruby lub kotwice. (76.) Czynnikiem decydującym o uznaniu budynku lub konstrukcji za nieruchomość będzie jednak kwestia, czy można je w łatwy sposób zdemontować lub przenieść, czy też nie. (77.) Zgodnie z orzecznictwem TSUE, aby budynek lub konstrukcję uznać za nieruchomość, nie jest niezbędne, by były one w nierozerwalny sposób związane z gruntem (28.) Należy sprawdzić, czy działania podjęte w celu unieruchomienia można w łatwy sposób cofnąć, czyli uczynić to bez wysiłku i ponoszenia znacznych kosztów. (80.) Zgodnie jednak z kryterium fizycznym („bez wysiłku”) i kryterium gospodarczym („bez ponoszenia znacznych kosztów”), które przedstawił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w celu dokonania oceny tego aspektu, można uwzględnić następujące obiektywne kryteria:

  • potrzeba wykorzystania umiejętności zawodowych - odnosi się to do narzędzi, sprzętu, wiedzy fachowej itd. wymaganych do faktycznego demontażu lub przeniesienia budynku lub konstrukcji, w tym środków koniecznych do ich demontażu lub przeniesienia (wykorzystanie dźwigu, przyczepy, pojazdu ciężarowego itd.);
  • koszt ukończenia operacji/usługi w celu demontażu lub przeniesienia budynku lub konstrukcji w porównaniu z wartością tego, co faktycznie podlega demontażowi lub przeniesieniu;
  • czas potrzebny do demontażu lub przeniesienia budynku lub konstrukcji;
  • fakt, że w wyniku przeniesienia lub demontażu budynku lub konstrukcji ten budynek lub konstrukcja uległyby zniszczeniu lub ich wartość uległaby istotnemu obniżeniu.


Zdaniem W. warunki te nie są spełnione. Co prawda W. dysponuje odpowiednio przygotowanym personelem do montażu/przebudowy regałów, jednak nie są tą kompetencje szczególne, wykorzystywane wyłącznie przy montażu, przebudowie regałów magazynowych. Również koszt usług W. nie jest istotny w porównaniu z wartością regałów (inaczej market nie zlecałby usług W., gdyż byłoby to ekonomicznie niecelowe). Czas potrzebny na montaż/przebudowę regału nie wskazuje na związek tej czynności z nieruchomością.

Jak wyżej wskazano, nie dochodzi również do zniszczenia lub istotnego obniżenia wartości nieruchomości. W pkt 99 Not wskazano, że pojęcie „zainstalowane na stałe’’ odnosi się zatem do elementów, które zainstalowano, aby służyły określonemu celowi w budynku lub konstrukcji i w nich pozostawały lub nie były zmieniane. (104.) W odniesieniu do budynków lub konstrukcji „zniszczenie” powszechnie oznacza czynność lub proces, w trakcie których dochodzi do takich uszkodzeń, że budynek lub konstrukcja przestają istnieć lub nie można ich wyremontować. (106.) W związku z tym „zniszczenie” dotyczy sytuacji, w których budynek lub konstrukcja ulegają poważnemu uszkodzeniu lub znacznej zmianie stanu fizycznego na skutek usunięcia jakiegokolwiek elementu zainstalowanego w nich na stałe. (107.) „Zmiana” jest mniej radykalną modyfikacją. Powszechnie oznacza zmianę charakteru lub składu, zazwyczaj w stosunkowo niewielkim, lecz istotnym zakresie. (108.) Wszystko, co zostało przymocowane do budynku lub konstrukcji, a następnie odłączone od nich, z technicznego punktu widzenia jest tożsame ze zmianą. Niewielka szkoda lub zmiana nie są jednak wystarczające, aby art. 13b lit. d) miał zastosowanie. Aby tak było, budynek lub konstrukcja muszą ulec znacznej zmianie.

W notach wyraźnie wskazano, że (109.) Zmiana będzie oczywiście nieistotna w przypadku elementów po prostu zawieszonych na ścianie, przybitych lub przykręconych do podłoża lub ścian, po usunięciu których na ścianie lub podłożu zostają jedynie łatwe do ukrycia lub naprawienia ślady (np. otwory montażowe). 110, Przykładowo maszynę przykręconą śrubami do podłogi zakładu produkcyjnego, aby zapobiec jej przesuwaniu się podczas produkcji, można przenieść, wykręcając po prostu śruby z podłogi. Oczywiście usunięcie śrub będzie miało pewien wpływ na strukturę podłogi, lecz nie spowoduje znacznego uszkodzenia budynku.


Montaż lub przebudowa regału nie skutkuje zniszczeniem ani posadzki marketu (nawet jeśli pozostają otwory montażowe), ani samego regału.


Usługi przeglądu lub serwisu również nie mogą być uznane za związane z nieruchomościami, ponieważ jak wynika z Not, takie czynności opodatkowuje się w miejscu położenia nieruchomości, tylko gdy instalacja staje się nieruchomością w rozumieniu art. 13b rozporządzenia UE. Jak wskazano w pkt 220 Not - w związku z tym celem art. 31a ust. 2 lit. m) jest przypomnienie i jednoznaczne wyjaśnienie, że instalację lub montaż ruchomości, które po ich zainstalowaniu lub zamontowaniu kwalifikują się jako nieruchomości, należy uznawać za usługi związane z nieruchomościami (zob. również uwagi dotyczące instalacji systemów bezpieczeństwa w pkt 2.4.3.3). (221.) Artykuł 31a ust. 2 lit. n) uzupełnia ten przepis, stanowiąc, że tak samo należy traktować utrzymanie, naprawę, inspekcję takich ruchomości, jak również nadzór nad nimi.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji z dnia 23 grudnia 2015 r. sygn. IPPP3/4512-892/15-2/IG, w której Minister Finansów ocenił, że „W przedmiotowej sprawie usługa montażu/demontażu lub serwisu regałów magazynowych lub innych maszyn i urządzeń przemysłowych, które mogą być zdemontowane i przeniesione do innej nieruchomości nie jest związana z tą konkretną nieruchomością, na której usługi zamontowania, zdemontowania lub serwisowania zostały wykonane i jako takie nie są usługami związanymi z nieruchomością. Istota przedmiotowych usług nie polega na ingerencji w nieruchomość, nie powoduje zmiany jej wyglądu (właściwości) czy sposobu jej użytkowania Wnioskodawca montuje/demontuje regały magazynowe z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę. Urządzenia te są przytwierdzone za pomocą śrub i kotew do podłoża, zwykle posadzki budynku, w którym są zamontowane Zarówno regały statyczne jak i przenośniki transportu bliskiego mogą być rozmontowane i ponownie zmontowane w innej lokalizacji.

Zdaniem tutejszego organu, wbrew sugestiom i argumentom Wnioskodawcy, taki zakres prac nie powoduje zmian w konstrukcji ścian budynków, nie uszkadza konstrukcji ścian budynków, nie uszkadza samych zainstalowanych regałów urządzeń i maszyn. Z niniejszego wynika, że zamontowane regały, urządzenia i maszyny mogą w łatwy sposób zostać zdemontowane i przeniesione w inne miejsce. W przypadku potrzeby przeniesienia urządzeń do innej lokalizacji, jest to możliwe bez uszkodzenia budynku lub zamontowanych urządzeń. Wobec powyższego nie sposób uznać, że przedmiotowe usługi pozostają w wystarczająco bezpośrednim związku z nieruchomością. Fakt, że przedmiotowe usługi wykonane są dla konkretnej nieruchomości, nie jest wystarczające dla zastosowania art. 28e ustawy Dla zastosowania art. 28e konieczne jest, aby instalowane urządzenia stały się częścią nieruchomości tj. ich przeniesienie wiązałoby się ze zniszczeniem lub wprowadzeniem modyfikacji w nieruchomości.

W opisanej sytuacji nie istnieje więź fizykalno-przestrzenna, bowiem można odłączyć zainstalowane regały, urządzenia i maszyny od nieruchomości tak bez uszkodzenia, jak i zmiany nieruchomości jak i samych odłączanych składników. Nie istnieje więź gospodarcza, bowiem zainstalowane składniki tworzą funkcjonalną całość w postaci kompletnego świadczenia w powiązaniu same ze sobą a nie w powiązaniu z jedną szczególną nieruchomością. Fakt, że kompleksowy montaż urządzeń odbywa się w konkretnym budynku podyktowany jest oczywistymi względami sanitarnymi i klimatycznymi, ale dla samego funkcjonowania montaż w budynku nie jest konieczny.

W opisanej sytuacji nie można kierować się literalnym brzmieniem przepisu. Co do zasady każde świadczenie usług ma związek z jakąś nieruchomością. Przedmiotem, w którym wnioskodawca świadczy usługę nie jest bowiem konkretna nieruchomość jako taka (jak np. w przypadku architektów czy osób wykonujących funkcję nadzoru budowlanego) lecz określone regały magazynowe, urządzenia i maszyny montowane z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę. To ich montaż w kompletną, nadającą się do użycia zgodnie z przeznaczeniem całość stanowi przedmiot świadczenia wnioskodawcy. Okoliczność, w jakiej nieruchomości montaż ten nastąpi ma charakter wtórny i do pewnego stopnia przypadkowy, zależy bowiem od tego, jaki obiekt w celu dokonania montażu wskaże nabywca usług.

Zatem przy określeniu miejsca świadczenia (opodatkowania), nie znajdzie w tym konkretnym przypadku zastosowania zasada wyrażona w art. 28e ustawy, Tym samym, miejsce świadczenia ww. usług winno być ustalone na podstawie zasady ogólnej wyrażonej w przepisie art. 28b ust. 1 ustawy, a więc zgodnie z siedzibą usługobiorcy”.

W interpretacji tej wskazano również, że w sytuacji gdy odbiorcą usług świadczonych jest firma polska zarejestrowana wyłącznie w Polsce: „Miejscem opodatkowania i świadczenia usług jest więc Polska zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 28b ust. 1 ustawy, jako odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju dla podmiotu mającego siedzibę działalności w Polsce. W opisanej sytuacji bez znaczenia jest miejsce położenia nieruchomości, w obrębie której są świadczone opisane usługi. W związku z tym Wnioskodawca powinien wystawić dla polskiego nabywcy usług fakturę sprzedaży na ogólnych zasadach, z obowiązującą w Polsce stawką podatku od towarów i usług”.

Podsumowując, opisane w zdarzeniu przyszłym usługi opisane w pkt 1 - 7 opisu zdarzenia przyszłego będą opodatkowane w miejscu siedziby usługobiorcy, co oznaczać będzie, że:

  1. usługi wykonywane w markecie w Polsce, na zlecenie polskiego zleceniodawcy, będą opodatkowane w Polsce,
  2. usługi wykonywane w markecie za granicą, na zlecenie polskiego zleceniodawcy, będą opodatkowane w Polsce,
  3. usługi wykonywane w markecie za granicą, na zlecenie zagranicznego zleceniodawcy, będą opodatkowane w państwie siedziby zleceniodawcy lub w miejscu, w którym posiada on stałe miejsce prowadzenia działalności,
  4. usługi wykonywane w markecie w Polsce, na zlecenie zagranicznego zleceniodawcy, będą opodatkowane w państwie siedziby zleceniodawcy lub w miejscu, w którym posiada on stałe miejsce prowadzenia działalności.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że świadczenie usług opisanych w pkt 1-7 opisu zdarzenia przyszłego na rzecz H. należy ustalić w miejscu siedziby zleceniodawcy W. (art. 28b ust. 1 i 2 UVAT), zatem usługi te będą podlegały opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług. Usługi W. opisane w pkt 1- 7, świadczone na rzecz H. nie stanowią usług związanych z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy o VAT.

Ad 2) Zdaniem W. usługi opisane w pkt 7 opisu zdarzenia przyszłego stanowią usługi kompleksowe, opodatkowane w miejscu opodatkowania usługi głównej. W. nie ma obowiązku odrębnego określania zasad opodatkowania poszczególnych czynności objętych jednym zamówieniem.

Jak wskazano w Notach (14) zgodnie z utrwalonym orzecznictwem TSUE do celów VAT każda transakcja powinna być co do zasady uznawana za odrębną i niezależną (12). Jeżeli jednak na transakcję składa się kilka elementów, należy ocenić, czy powinna być traktowana jako jedno świadczenie czy jako kilka odrębnych i niezależnych świadczeń. (15) Usługę należy uznać za jedno świadczenie, jeżeli co najmniej dwa elementy lub dwie czynności dokonane przez podatnika są tak ściśle związane, że obiektywnie stanowią jedno, nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie byłoby sztuczne (14). Należy ustalić istotne cechy świadczenia w celu określenia, czy klient będący typowym usługobiorcą otrzymuje kilka odrębnych świadczeń czy jedno świadczenie.


(16). Podobnie należy postępować w przypadkach, w których co najmniej jedno świadczenie stanowi świadczenie główne, a pozostałe świadczenie lub świadczenia stanowią co najmniej jedno świadczenie dodatkowe, które jest opodatkowane w taki sam sposób co świadczenie główne. W szczególności świadczenie należy uważać za świadczenie dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi dla klientów celu samego w sobie, lecz jedynie środek umożliwiający lepsze skorzystanie z głównego świadczenia. Powyższe tezy wynikają z orzecznictwa TSUE (zob. wyroki TSUE w sprawach C-349/96 Card Protection Plan, pkt 29, C-41/04 Levob Verzekeringen and OV Bank, pkt 20, C-111/05 Aktiebolaget NN, pkt 22, C-276/09 Everything Everywhere, pkt 21 i 22 oraz C-497/09 Bog i in., pkt 53).


Prace mieszane (pkt 7) obejmują wszystkie lub niektóre elementy opisane w pkt 1-6. Usługobiorca dąży do uzyskania efektu końcowego, czyli regału marketowego z wyeksponowanym towarem do sprzedaży. W ramach pojedynczego zlecenia W. wykonuje dwa lub więcej etapów realizacji regału marketowego z wyeksponowanym towarem. Etapy wcześniejsze lub późniejsze będą wykonywane przez inne podmioty. W ramach danego zlecenia W. może otrzymać informację od koordynatora projektu, że od danego momentu rozliczenie obejmuje prace montażowe (przebudowa regału) lub prace merchandisingowe. W ramach prac mieszanych (7) W. wykonuje w szczególności kombinacje obejmujące:

  1. wszystkie czynności z pkt 1 lub 6 oraz 2 i 3,
  2. czynności z pkt 5 i 4 (tj. przegląd i serwis po przeglądzie),
  3. czynności z pkt 2 i 3.

W opinii W. wszystkie opisane usługi składowe są powierzane W. z uwagi na to, że mają związek z montażem, przebudową lub eksploatacją regałów stalowych sklepowych lub magazynowych, zaś W. posiada niezbędny sprzęt, wyposażenie oraz wykwalifikowany personel do obsługi tych konstrukcji stalowych. Prace związane z budową, montażem, przebudową i serwisem regałów - zdaniem W. - winny być uznawane za wiodące w świadczeniu głównym. Pozostałe czynności obejmujące przeglądy techniczne, czy też prace merchandisingowe (pkt 2) lub służące zmianie ekspozycji (pkt 3) - również dotyczą prac na regałach stalowych i mają na celu lepsze wykorzystanie usług głównych przez market. Ponadto w przypadku usług opisanych w pkt 3 dla wykonania wymiany ekspozycji może być konieczne (choć nie musi) wykonanie drobnych przezbrojeń (demontaż/montaż trawersów), zatem również te usługi - wykonywane wraz z usługami z pkt 2 - winny być kwalifikowane jako kompleksowe (wiodącym świadczeniem jest wówczas usługa opisana w pkt 2 opisu zdarzenia przyszłego).


W przypadku zlecenia przeglądu i serwisu w ramach jednego zamówienia, celem zamawiającego nie jest nabycie dwóch odrębnych usług, ale kompleksowej czynności obejmującej ustalenie stanu technicznego regału (pkt 5), a następnie jego naprawę (pkt 4).

W konsekwencji, w przypadku, o którym mowa w pkt 7 opisu zdarzenia przyszłego, gdy W. będzie wykonywać:

  1. wszystkie czynności z pkt 1 lub 6 oraz 2 i 3, albo
  2. czynności z pkt 5 i 4 (tj. przegląd i serwis po przeglądzie), albo
  3. czynności z pkt 2 i 3,

- wykonywaną usługę należy uznać za świadczenie kompleksowe: w przypadku, gdy W. wykonuje czynności z pkt 1 lub 6 oraz 2 i 3, albo czynności z pkt 5 i 4 (tj. przegląd i serwis po przeglądzie) - za świadczenie wiodące należy uznać odpowiednio montaż/przebudowę/prace merchandisingowe albo serwis regałów.


Nie jest konieczne dokonywanie odrębnej wyceny oraz ustalenia zasad opodatkowania poszczególnych elementów składowych prac mieszanych.


Ad 3) Zdaniem W. usługi opisane w pkt 1-7 stanu faktycznego, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium Polski (zgodnie z przepisami o prawnym miejscu świadczenia), wykonywane przez W. na rzecz podmiotu, któremu market zlecił wykonanie usług (tj. gdy W. działa jako podwykonawca), podlegają odwrotnemu obciążeniu, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h UVAT.

W opinii W. art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h nie warunkują zastosowania odwrotnego obciążenia w fakturze na rzecz usługobiorcy (generalnego wykonawcy usług dla marketu) tym, aby usługi były fizycznie wykonywane w Polsce. Przepis ten stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Jeśli zatem:

  1. usługa mieści się w załączniku 14 UVAT,
  2. zleceniodawca, dla którego W. jest podwykonawcą, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym

- to bez względu na miejsce położenia marketu, w którym usługi będą wykonywane (Polska, inny kraj UE lub kraj trzeci), usługa prawnie jest opodatkowana w Polsce z zastosowaniem odwrotnego obciążenia.


Art. 17 ust. 1h stanowi, że w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca Jeśli usługi W. w zakresie obsługi regałów (pkt 1-7 opisu zdarzenia przyszłego) są klasyfikowane do PKWiU 2008 wymienionego poszczególnych pozycjach załącznika nr 14 do UVAT, to ma do nich zastosowanie odwrotne obciążenie. Faktura dla krajowego zleceniodawcy powinna być wystawiona bez kwoty i stawki VAT nawet, jeśli usługi są faktycznie wykonywane poza Polską.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:

  • miejsca opodatkowania usług opisanych w pkt 1-6 zdarzenia przyszłego jest prawidłowe,
  • zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do usług opisanych w pkt 5 zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z okoliczności przedmiotowej sprawy wynika, że Wnioskodawca (W.) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca będzie wykonywał usługi obejmujące roboty związane z aranżacją regałów stalowych sklepowych i magazynowych (regały). Usługi obejmują wyłącznie robociznę i będą wykonywane z materiałów i na podstawie projektów udostępnionych przez zleceniodawcę. Wnioskodawca będzie świadczył usługi na podstawie ramowych umów o świadczenie usług. Miejsce wykonywania usług oraz ich zakres, będzie każdorazowo wskazywane w zamówieniu wykonania usługi.


Przedmiotem zapytania są usługi, które będą wykonywane na zlecenie polskiego zleceniodawcy (H.), który ma siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski. Zleceniodawca (H.) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Usługi będą wykonywane faktycznie w marketach znajdujących się na terytorium Niemiec. Wnioskodawca będzie świadczył dla zleceniodawcy 1. usługi obejmujące przebudowę regałów według projektu, 2. usługi obejmujące prace merchandisingowe, 3. usługi obejmujące prace typu roli out, 4. usługi obejmujące prace serwisowe, 5. usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN oraz 6. usługi obejmujące montaż regałów sklepowych i magazynowych w nowo otwieranych sklepach i marketach. Jednocześnie w odniesieniu do:

  • usług, o których mowa w pkt 1 zdarzenia przyszłego (usługi obejmujące przebudowę regałów według projektu)

Wnioskodawca wskazał, że regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/mocowane i czasem ścian, do których byty mocowane. Regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące: demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcą. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu.

  • usług, o których mowa w 2 zdarzenia przyszłego (usługi obejmujące prace merchandisingowe)

Wnioskodawca wskazał, że regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/mocowane i czasem ścian, do których myty mocowane. Regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:

  1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
  2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”,
  3. wymiana ekspozycji towarów lub zapasów - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 82.99.19.0. „Pozostałe różne usługi wspomagające działalność komercyjną, gdzie indziej nie sklasyfikowane”.

Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu.

  • usług, o których mowa w 3 zdarzenia przyszłego (usługi obejmujące prace typu roli out)

Wnioskodawca wskazał, że regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/mocowane i czasem ścian, do których myły mocowane. Regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:

  1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
  2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”,
  3. wymiana ekspozycji towarów lub zapasów - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 82.99.19.0. „Pozostałe różne usługi wspomagające działalność komercyjną, gdzie indziej nie sklasyfikowane”,

Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu.

  • usług, o których mowa w 4 zdarzenia przyszłego (usługi obejmujące prace serwisowe)

Wnioskodawca wskazał, że regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/mocowane i czasem ścian, do których myły mocowane. Regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:

  1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
  2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”,

Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu.

  • usług, o których mowa w 5 zdarzenia przyszłego (usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN)

Wnioskodawca wskazał, że regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża, do których był zakotwione/mocowane i czasem ścian, do których myły mocowane. Regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące przegląd regałów sklepowych i magazynowych (bez dokonywania napraw) są klasyfikowane w PKWIU 2008 w grupowaniu 71.20.1. „Usługi w zakresie badań i analiz technicznych”. Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu.

  • usług, o których mowa w 6 zdarzenia przyszłego (usługi obejmujące montaż regałów sklepowych i magazynowych w nowo otwieranych sklepach i marketach)

Wnioskodawca wskazał, że regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Demontaż regałów powoduje uszkodzenia posadzki/podłoża do których był zakotwione/mocowane i czasem ścian do których myły mocowane. Regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zgodnie z otrzymaną z urzędu statystycznego opinią klasyfikacyjną, czynności obejmujące:

  1. demontaż, przebudowę, montaż regałów (na stałe do podłogi i ściany), o konstrukcjach metalowych wykonane na terenie dużych sklepów powierzchniowych i magazynów, naprawa regałów o konstrukcjach metalowych, demontaż konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i ich montaż - w PKWIU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu: 43.99.50.0 „Roboty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowych”,
  2. montaż regałów magazynowych mających charakter mebli, zabudowa regałów płytami meblowymi, wymiana starych płyt meblowych i półek, przebudowa regału - w PKWiU 2008 są klasyfikowane w grupowaniu 95.24.10.0 „Usługi naprawy i konserwacji mebli i wyposażenia domowego”.

Podmiot (H.), który zleci W. wykonanie usług objętych wnioskiem, nabywa te usługi celem wykonania usług na rzecz swojego zleceniodawcy (marketu). Wnioskodawcy nie są znane umowy, jakie łączą H. i jego zleceniodawcę, zatem nie jest w stanie wyjaśnić co dokładnie stanowi przedmiot umowy między H. i jego zleceniodawcę. Wnioskodawcy wiadomym jest jednak, że opisane we wniosku usługi będą świadczone na rzecz H. w celu ich odprzedaży dla marketu.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą ustalenia, czy poszczególne usługi m.in. opisane w pkt 1-6 opisu zdarzenia przyszłego, świadczone na rzecz zleceniodawcy z siedzibą w Polsce (H.) będą podlegały opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też stanowią usługi związane z nieruchomościami, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.


Odnosząc się do niniejszych wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że podatek od towarów i usług jest podatkiem o charakterze terytorialnym, co oznacza, że opodatkowaniu w danym państwie podlegają tylko te czynności, które zostaną uznane za wykonane w tym państwie.


Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy. Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.


Wskazany powyżej art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z niniejszych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Natomiast w myśl art. 28e ustawy, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

Przepis art. 28e ustawy – jak wynika z jego brzmienia – stanowi wyjątek od zasady, przyjmując jako kryterium nie usytuowanie podmiotu, lecz przedmiotu, którym jest nieruchomość. Usługi które jej wprost dotyczą, mają być opodatkowane według jej miejsca położenia. Kryterium położenia nieruchomości jest tu zatem decydujące – determinuje ono docelowo miejsce opodatkowania usługi związanej z daną nieruchomością. Co istotne, zasada wyrażona w art. 28e ustawy obejmuje wyłącznie usługi, które dotyczą konkretnej nieruchomości – jedynie wówczas można w praktyce zastosować opodatkowanie w miejscu położenia nieruchomości.

Także Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, str. 1, z późn. zm.) w art. 47 przewiduje, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomością, w tym usług rzeczoznawców i agentów nieruchomości, usług zakwaterowania w sektorze hotelarskim lub sektorach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub w miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, przyznawanie prawa użytkowania nieruchomości oraz usług związanych z przygotowywaniem i koordynacją prac budowlanych, takich jak usługi architektów i biur nadzoru budowlanego, jest miejsce, w którym znajduje się dana nieruchomość.

Ustawa nie zawiera definicji pojęcia „nieruchomość” oraz pojęcia „usługi związanej z nieruchomościami”. Niemniej jednak ustawodawca unijny wychodząc naprzeciw oczekiwaniom państw członkowskich wprowadził rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) nr 1042/2013 z dnia 7 października 2013 r. (Dz. Urz. UE L Nr 284 z 26.10.2013 r., s. 1) zmianę do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1, z późn. zm.) – zwanego dalej rozporządzeniem 282/2011 – pojęcie „nieruchomość”, jak również wyjaśnił, na czym polegają „usługi związane z nieruchomościami”.


Zgodnie z art. 13b rozporządzenia 282/2011 – do celów stosowania dyrektywy 2006/112/WE za „nieruchomość” uznaje się:

  1. każdą określoną część ziemi, na jej powierzchni lub pod jej powierzchnią, która może stać się przedmiotem własności i posiadania;
  2. każdy budynek lub każdą konstrukcję przytwierdzone do gruntu lub w nim osadzone powyżej lub poniżej poziomu morza, których nie można w łatwy sposób zdemontować lub przenieść;
  3. każdy zainstalowany element stanowiący integralną część budynku lub konstrukcji, bez którego budynek lub konstrukcja są niepełne, taki jak drzwi, okna, dachy, schody i windy;
  4. każdy element, sprzęt lub maszynę zainstalowane na stałe w budynku lub konstrukcji, które nie mogą być przeniesione bez zniszczenia lub zmiany budynku lub konstrukcji.

W myśl art. 31a ust. 1 rozporządzenia 282/2011 – usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 47 dyrektywy 2006/112/WE, obejmują jedynie te usługi, które mają wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością. Usługi uważa się za mające wystarczająco bezpośredni związek z nieruchomością w następujących przypadkach:

  1. gdy wywodzą się z nieruchomości, a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług;
  2. gdy są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości.

Jednocześnie w art. 31a ust. 2 rozporządzenia 282/2011 zawarto wykaz przykładowych usług, które należy uznać za związane z nieruchomościami, czyli usług objętych zakresem stosowania art. 47 dyrektywy 2006/112/WE. Co więcej w art. 31a ust. 3 rozporządzenia 282/2011 zawarto wykaz przykładowych usług, których nie należy traktować jako usług związanych z nieruchomościami, czyli usług nieobjętych zakresem stosowania art. 47 dyrektywy 2006/112/WE.


Zatem szczególne miejsce świadczenia określone w art. 28e ustawy dotyczy wyłącznie usług, które ściśle odnoszą się do konkretnej określonej co do miejsca położenia nieruchomości. W konsekwencji usługą związaną z nieruchomością nie jest każda dowolna usługa wykazująca chociażby najmniejszy związek z daną nieruchomością, lecz jedynie usługa która wprost odnosi się do konkretnej (określonej co do położenia) nieruchomości będącej też centralnym punktem usługi bądź też, ma na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu konkretnej (określonej co do położenia) nieruchomości.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz zleceniodawcy usługi, o których mowa w pkt 1-6 zdarzenia przyszłego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Usługi, o których mowa w pkt 1 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące przebudowę regałów według projektu obejmują demontaż i montaż regałów sklepowych i magazynowych w celu przestawienia ich w inne miejsce sklepu (prace związane z nową aranżacją przestrzeni w sklepie, czy markecie), kotwienie regałów sklepowych i magazynowych do podłoża, montaż regałów, przezbrojenie regałów czyli zmiana wysokości elementów konstrukcji regałów w celu uzyskania nowej przestrzeni składowania i eksponowania towarów, montaż elementów zabezpieczających. Regały mocuje się na stałe do podłoża za pomocą specjalnych technik kotwienia w zależności od podłoża. Regały można przenieść, co jest często wykonywane przy przebudowach marketów. Technika przenoszenia polega na odkotwieniu i przewiezieniu regału (kilku jednostek) na specjalnych deskorolkach w inne zaprojektowane miejsce i ponowne zakotwienie. Mniejsze jednostki są demontowane i przenoszone w inne miejsce. Wykonanie powyższych czynności wymaga specjalistycznych narzędzi, wiedzy technicznej, szkoleń i uprawnień organizowanych przez producentów regałów. Jednocześnie, jak wskazał Wnioskodawca, regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Ponadto, regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zatem biorąc pod uwagę informacje wskazane przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że usługi opisane w pkt 1 zdarzenia przyszłego nie mają bezpośredniego związku z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy. W analizowanym przypadku regałów, których dotyczy usługa nie można uznać za nieruchomość. Z art. 13b rozporządzenia 282/2011 wynika bowiem, że element jest uznany za nieruchomość gdy stanowi integralną część budynku, bez której budynek jest niepełny bądź gdy jest zainstalowany na stałe w budynku i nie może być przeniesiony bez zniszczenia lub zmiany budynku. Zatem realizowane przez Wnioskodawcę usługi opisane w pkt 1 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące przebudowę regałów według projektu nie stanowią usług, do których znajduje zastosowanie art. 28e ustawy. Jednocześnie do przedmiotowych usług nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy.

Tym samym miejscem świadczenia usług opisanych w pkt 1 zdarzenia przyszłego jest terytorium Polski. W analizowanym przypadku zleceniodawca, na rzecz którego Wnioskodawca realizuje przedmiotowe usługi posiada siedzibę na terytorium Polski oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski. Jednocześnie, jak ustalono powyżej, usługi opisane w pkt 1 zdarzenia przyszłego nie stanowią usług związanych z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy oraz szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy nie mają zastosowania. Zatem usługi opisane w pkt 1 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące przebudowę regałów według projektu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy.

Usługi, o których mowa w pkt 2 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace merchandisingowe obejmują zabudowę regałów płytami meblowymi w celu poprawy estetyki eksponowania towarów, wymiana starych płyt meblowych zabudowy i półek, montaż haków, zawieszek, elementów stalowych i blaszanych do ekspozycji towarów, montaż na stałe eksponowanych towarów (czasem podłączanie elektryczne w przypadku ekspozycji towarów oświetleniowych), wykładanie, ustawianie towarów na przygotowane regały i półki, wykładanie zapasów towarów, ocenowania, montaż szyldów, reklam i materiałów POS wewnątrz marketów. Jednocześnie, jak wskazał Wnioskodawca, regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Ponadto, regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zatem biorąc pod uwagę informacje wskazane przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że usługi opisane w pkt 2 zdarzenia przyszłego nie mają bezpośredniego związku z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy. W analizowanym przypadku regałów, których dotyczy usługa nie można uznać za nieruchomość. Z art. 13b rozporządzenia 282/2011 wynika bowiem, że element jest uznany za nieruchomość gdy stanowi integralną część budynku, bez której budynek jest niepełny bądź gdy jest zainstalowany na stałe w budynku i nie może być przeniesiony bez zniszczenia lub zmiany budynku. Zatem realizowane przez Wnioskodawcę usługi opisane w pkt 2 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace merchandisingowe nie stanowią usług, do których znajduje zastosowanie art. 28e ustawy. Jednocześnie do przedmiotowych usług nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy.

Tym samym miejscem świadczenia usług opisanych w pkt 2 zdarzenia przyszłego jest terytorium Polski. W analizowanym przypadku zleceniodawca, na rzecz którego Wnioskodawca realizuje przedmiotowe usługi posiada siedzibę na terytorium Polski oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski. Jednocześnie, jak ustalono powyżej, usługi opisane w pkt 2 zdarzenia przyszłego nie stanowią usług związanych z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy oraz szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy nie mają zastosowania. Zatem usługi opisane w pkt 2 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace merchandisingowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy

Usługi, o których mowa w pkt 3 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace typu roli out obejmują wymianę ekspozycji towarów i zapasów towaru w jednym z działów marketu, z drobnymi przezbrojeniami regałów, w całej sieci marketów. Co do zasady usługa nie obejmuje ingerencji w konstrukcję regału. Następuje tylko wymiana towarów, które są na nich wyłożone. Usługa jest wykonywana na przytwierdzonych do podłoża regałach. Niekiedy wykonanie usługi wymaga demontażu konstrukcyjnych belek poziomych (trawers) i montażu na innej wysokości w celu zmiany wysokości i układu półek. Zazwyczaj usługa obejmuje zmianę ekspozycji towarów. Jednocześnie, jak wskazał Wnioskodawca regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Ponadto regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zatem biorąc pod uwagę informacje wskazane przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że usługi opisane w pkt 3 zdarzenia przyszłego nie mają bezpośredniego związku z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy. W analizowanym przypadku regałów, których dotyczy usługa nie można uznać za nieruchomość. Z art. 13b rozporządzenia 282/2011 wynika bowiem, że element jest uznany za nieruchomość gdy stanowi integralną część budynku, bez której budynek jest niepełny bądź gdy jest zainstalowany na stałe w budynku i nie może być przeniesiony bez zniszczenia lub zmiany budynku. Zatem realizowane przez Wnioskodawcę usługi opisane w pkt 3 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace typu roli out nie stanowią usług, do których znajduje zastosowanie art. 28e ustawy. Jednocześnie do przedmiotowych usług nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy.

Tym samym miejscem świadczenia usług opisanych w pkt 3 zdarzenia przyszłego jest terytorium Polski. W analizowanym przypadku zleceniodawca, na rzecz którego Wnioskodawca realizuje przedmiotowe usługi posiada siedzibę na terytorium Polski oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski. Jednocześnie, jak ustalono powyżej, usługi opisane w pkt 3 zdarzenia przyszłego nie stanowią usług związanych z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy oraz szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy nie mają zastosowania. Zatem usługi opisane w pkt 3 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace typu roli out podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy.

Usługi, o których mowa w pkt 4 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace serwisowe obejmują wymianę uszkodzonych elementów regałów, słupów, metalowych belek, stężeń - pionowych, poziomych i skośnych, wymianę uszkodzonych półek, kotwienie, montaż elementów zabezpieczających. Prace są wykonywane na regałach przytwierdzonych do podłoża. Czynności wymagają wiedzy, uprawnień, narzędzi i umiejętności. Jednocześnie, jak wskazał Wnioskodawca, regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Ponadto, regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zatem biorąc pod uwagę informacje wskazane przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że usługi opisane w pkt 4 zdarzenia przyszłego nie mają bezpośredniego związku z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy. W analizowanym przypadku regałów, których dotyczy usługa nie można uznać za nieruchomość. Z art. 13b rozporządzenia 282/2011 wynika bowiem, że element jest uznany za nieruchomość gdy stanowi integralną część budynku, bez której budynek jest niepełny bądź gdy jest zainstalowany na stałe w budynku i nie może być przeniesiony bez zniszczenia lub zmiany budynku. Zatem realizowane przez Wnioskodawcę usługi opisane w pkt 4 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace serwisowe nie stanowią usług, do których znajduje zastosowanie art. 28e ustawy. Jednocześnie do przedmiotowych usług nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy.

Tym samym miejscem świadczenia usług opisanych w pkt 4 zdarzenia przyszłego jest terytorium Polski. W analizowanym przypadku zleceniodawca, na rzecz którego Wnioskodawca realizuje przedmiotowe usługi posiada siedzibę na terytorium Polski oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski. Jednocześnie, jak ustalono powyżej, usługi opisane w pkt 4 zdarzenia przyszłego nie stanowią usług związanych z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy oraz szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy nie mają zastosowania. Zatem usługi opisane w pkt 4 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące prace serwisowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy.

Usługi, o których mowa w pkt 5 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN obejmują wykonanie przeglądu stanu technicznego regału magazynowego/sklepowego wg normy PN EN 15-635. Dotyczy ona zasad użytkowania i składowania regałów wysokiego składowania przytwierdzonych do podłoża. Wykonywanie przeglądów wymaga opisanej wyżej wiedzy i uprawnień, a także szkoleń organizowanych przez firmy szkoleniowe (np. D.) ze znajomości wymienionej normy. Efektem usługi jest sporządzenie szczegółowego protokołu o stanie regału magazynowego, wskazującego stwierdzone usterki wraz z informacją o pilności naprawy (roztowarowanie przed ponownym użytkowaniem/dopuszczalne dalsze użytkowanie pod nadzorem/regał może być dalej używany). Wykonanie przeglądów jest niezależnym zleceniem od wykonania zlecenia prac naprawczych poprzeglądowych (prace serwisowe). Firma zlecająca W. przeglądy może zlecić wykonanie prac naprawczych, ale nie jest to wiążące. Nie ma tu zasady integralności zleconych usług. Prace naprawcze poprzeglądowe może wykonać inna firma. Jednocześnie, jak wskazał Wnioskodawca, regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Ponadto, regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zatem biorąc pod uwagę informacje wskazane przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego nie mają bezpośredniego związku z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy. W analizowanym przypadku regałów, których dotyczy usługa nie można uznać za nieruchomość. Z art. 13b rozporządzenia 282/2011 wynika bowiem, że element jest uznany za nieruchomość gdy stanowi integralną część budynku, bez której budynek jest niepełny bądź gdy jest zainstalowany na stałe w budynku i nie może być przeniesiony bez zniszczenia lub zmiany budynku. Zatem realizowane przez Wnioskodawcę usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN nie stanowią usług, do których znajduje zastosowanie art. 28e ustawy. Jednocześnie do przedmiotowych usług nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy.

Tym samym miejscem świadczenia usług opisanych w pkt 5 zdarzenia przyszłego jest terytorium Polski. W analizowanym przypadku zleceniodawca, na rzecz którego Wnioskodawca realizuje przedmiotowe usługi posiada siedzibę na terytorium Polski oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski. Jednocześnie, jak ustalono powyżej, usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego nie stanowią usług związanych z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy oraz szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy nie mają zastosowania. Zatem usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy.

Usługi, o których mowa w pkt 6 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące montaż regałów sklepowych i magazynowych w nowo otwieranych sklepach i marketach obejmują zakres prac tożsamy z pkt 1, z wyłączeniem czynności dotyczących demontażu regału. Jednocześnie, jak wskazał Wnioskodawca, regały, których dotyczy usługa mogą być demontowane i przenoszone bez zniszczenia i zmiany budynku. Ponadto, regały, których dotyczy usługa nie są integralną częścią budynku, w którym są montowane/instalowane. Zatem biorąc pod uwagę informacje wskazane przez Wnioskodawcę należy stwierdzić, że usługi opisane w pkt 6 zdarzenia przyszłego nie mają bezpośredniego związku z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy. W analizowanym przypadku regałów, których dotyczy usługa nie można uznać za nieruchomość. Z art. 13b rozporządzenia 282/2011 wynika bowiem, że element jest uznany za nieruchomość gdy stanowi integralną część budynku, bez której budynek jest niepełny bądź gdy jest zainstalowany na stałe w budynku i nie może być przeniesiony bez zniszczenia lub zmiany budynku. Zatem realizowane przez Wnioskodawcę usługi opisane w pkt 6 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące montaż regałów sklepowych i magazynowych w nowo otwieranych sklepach i marketach nie stanowią usług, do których znajduje zastosowanie art. 28e ustawy. Jednocześnie do przedmiotowych usług nie znajdują zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy.

Tym samym miejscem świadczenia usług opisanych w pkt 6 zdarzenia przyszłego jest terytorium Polski. W analizowanym przypadku zleceniodawca, na rzecz którego Wnioskodawca realizuje przedmiotowe usługi posiada siedzibę na terytorium Polski oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza terytorium Polski. Jednocześnie, jak ustalono powyżej, usługi opisane w pkt 6 zdarzenia przyszłego nie stanowią usług związanych z nieruchomością w rozumieniu art. 28e ustawy oraz szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy nie mają zastosowania. Zatem usługi opisane w pkt 6 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące montaż regałów sklepowych i magazynowych w nowo otwieranych sklepach i marketach podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie miejsce opodatkowania usług opisanych w pkt 1-6 zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą także ustalenia, czy m.in. usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego opodatkowane na terytorium Polski podlegają odwrotnemu obciążeniu, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy.

Odnosząc się do niniejszych wątpliwości wskazać należy, że przy określaniu czy opodatkowanie danej czynności powinno nastąpić z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia istotne jest prawidłowe jej zaklasyfikowanie wg symbolu PKWiU. Tym samym wydając przedmiotową interpretację Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, tj. na klasyfikacji podanej przez Wnioskodawcę.

Zauważyć należy, że zgodnie z poz. 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - dalej: „PKWiU”, zaliczanie danego produktu do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem producenta (względnie usługodawcy). Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

Należy jednak podkreślić, że dokonana przez producenta (usługodawcę) klasyfikacja nie może naruszać zasad budowy i logiki struktury PKWiU. W razie trudności przy zaliczaniu wyrobu (towaru) lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU można wystąpić w tej sprawie do organów statystycznych. Procedury udzielania informacji w sprawie standardów klasyfikacyjnych (w tym Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) określa Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych.

Zatem to podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem i zaklasyfikowaniem realizowanych świadczeń. W przypadku zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia to nabywca jest podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku, tym samym nabywca jest zobowiązany do dokonania klasyfikacji nabywanych świadczeń.

Tut. Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego towarów i usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Podkreślić należy, że kwestie dotyczące zaklasyfikowania towaru lub usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Tak więc niniejszą interpretację wydano w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Wnioskodawcę we wniosku.

Zgodnie z art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.


Ponadto zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Jednocześnie, w myśl art. 17 ust. 1h ustawy - w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.


Załącznik nr 14 do ustawy obowiązujący od dnia 1 stycznia 2017 r. zawiera (w poz. 2-48) zamkniętą listę usług budowlanych identyfikowanych przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) podlegających mechanizmowi odwrotnego obciążenia w przypadku świadczenia tych usług przez podwykonawców.


W myśl art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8 usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.


Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa, należy wskazać, że art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy wprowadza mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa wymieniona w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, natomiast usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przy czym, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca, o którym mowa w art. 17 ust. 1h ustawy.

Natomiast, transakcje, których przedmiotem jest świadczenie wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy usług budowlanych, realizowane przez wykonawcę (generalnego wykonawcę) na rzecz inwestora (np. dewelopera budowlanego), podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych, tj. podatek VAT rozliczany jest przez wykonawcę (generalnego wykonawcę), natomiast inwestor otrzymuje fakturę na kwotę należności za wykonane usługi zawierającą podatek VAT.

Należy wskazać, że ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia podwykonawcy, zatem dla prawidłowego rozumienia terminu „podwykonawca” wystarczające będzie posłużenie się powszechnym jego znaczeniem wynikającym z wykładni językowej. Zgodnie z definicją zawartą w internetowym wydaniu Słownika Języka Polskiego podwykonawca to „firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy”.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (W.) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca będzie wykonywał usługi obejmujące roboty związane z aranżacją regałów stalowych sklepowych i magazynowych (regały). Wnioskodawca m.in. wykona na rzecz zleceniodawcy usługi, o których mowa w pkt 5 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN. Przedmiotowe usługi będą wykonywane na zlecenie polskiego zleceniodawcy (firma H.), który ma siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski. Zleceniodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny. Jak ustalono powyżej, usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Jednocześnie jak wskazał, Wnioskodawca, czynności obejmujące przegląd regałów sklepowych i magazynowych (bez dokonywania napraw) są klasyfikowane w PKWIU 2008 w grupowaniu 71.20.1. „Usługi w zakresie badań i analiz technicznych”.

Ustalenie, czy dana usługa podlega rozliczeniu zgodnie z mechanizmem odwróconego obciążenia, czy też zastosowanie będzie miała ogólna zasada rozliczenia podatku - ma charakter indywidualny. Oznacza to, że w każdym konkretnym przypadku należy zbadać, czy dana usługa jest usługą wymienioną w załączniku nr 14 do ustawy oraz czy dana usługa jest świadczona przez podwykonawcę, o którym mowa w art. 17 ust. 1h ustawy.

Wnioskodawca wskazał, że usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN są klasyfikowane w PKWiU w grupowaniu 71.20.1. „Usługi w zakresie badań i analiz technicznych. Natomiast w załączniku nr 14 do ustawy nie zostały wymienione usługi sklasyfikowane do PKWiU 71.20.1.

Zatem skoro świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie stanowią usług wymienionych przez ustawodawcę w załączniku nr 14 do ustawy jako te, do których ma zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, to tym samym w analizowanej sprawie nie są spełnione przesłanki wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy. Przepis ten ma zastosowanie bowiem jedynie w odniesieniu do usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy. W związku z powyższym usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przyszłego tj. usługi obejmujące roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN nie będą wpisywały się w mechanizm polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia podatku VAT na podatnika, na rzecz którego świadczona jest usługa (zleceniodawca).


W konsekwencji, do świadczonych przez Wnioskodawcę usług opisanych w pkt 5 zdarzenia przyszłego tj. usług obejmujących roczne przeglądy techniczne regałów sklepowych i magazynowych według normy PN EN należy zastosować ogólne zasady opodatkowania.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym usługi opisane w pkt 5 zdarzenia przeszłego podlegają odwrotnemu obciążeniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 i ust. 1h ustawy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. Organ informuje, ze niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie miejsce opodatkowania usług opisanych w pkt 1-6 zdarzenia przyszłego oraz zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do usług opisanych w pkt 5 zdarzenia przyszłego, natomiast w pozostałym zakresie zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj