Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0112-KDIL3-3.4011.192.2019.4.MM
z 8 sierpnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2019 r. (data wpływu 27 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek – uzupełniony 15 lipca 2019 r. o opłatę w wysokości 40 zł – o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest obecnie wyłącznym właścicielem nieruchomości stanowiącej działkę nr 94/7, położonej w miejscowości A. (…) o obszarze 1.75 ha. Działka została nabyta w 1989 r. w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej. Mąż wnioskodawczyni zmarł w 2017 r. i wówczas aktem poświadczenia dziedziczenia z dnia 25.07.2017 r. stwierdzono, że spadek nabyła Wnioskodawczyni i tym samym przysługuje jej pełna własność ww. działki.

Wnioskodawczyni, będąca na emeryturze, prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej, w związku z prowadzeniem której jest czynnym podatnikiem VAT.

W ramach działalności gospodarczej do środków trwałych wprowadzono budynek gospodarczy – halę produkcyjną i biuro o łącznej powierzchni 130 m2,ogrodzenie, zbiornik bezodpływowy oraz plac/dojazd o powierzchni 300 m2 znajdujące się na ww. działce.

Na części działki nie wykorzystywanej do działalności gospodarczej prowadzone jest samodzielne gospodarstwo rolne, w ramach którego Wnioskodawczyni wnioskuje o przyznanie dopłat do upraw. Obszar objęty wnioskami o dopłaty obejmuje łącznie 108 arów. Podatek rolny Wnioskodawczyni uiszcza od obszaru obejmującego gospodarstwo 1,6884 ha.

Wnioskodawczyni uzyskała decyzję o warunkach zabudowy na ww. działce na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wnioskodawczyni ma zamiar sprzedać na rzecz swojego syna część działki obejmującą ok. 1,5 ha, tj. prawie cały teren poza częścią wykorzystywaną obecnie na cele działalności gospodarczej. Zamierza pozostawić sobie ok. 0,25 ha wraz z obecnymi zabudowaniami, placem/dojazdem oraz część działki rolnej, która zostanie docelowo wydzielona.

Cena wydzielonej do sprzedaży działki będzie uwzględniała położenie działki w (…) Parku Narodowego, a także znajdujące się w tylnej części działki stanowisko archeologiczne ujęte w ewidencji zabytków archeologicznych i dlatego ma wynosić 400.000,00 złotych, z uwagi na ograniczenia inwestycyjne.

W 2007 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem we wspólności majątkowej małżeńskiej zakupiła działkę ok. 0,5 ha, z której Gminie B pod drogę sprzedano w 2009 r. za cenę 2298 złotych łączną powierzchnię 2298 m2.

W 2012 r. Wnioskodawczyni razem z mężem w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej dokonała sprzedaży nieruchomości stanowiącej 14 działek o powierzchni 0,5045 ha objętych jedną księgą wieczystą sprzedaną jednemu nabywcy jednym aktem notarialnym. Wnioskodawczyni wraz z mężem zapłaciła podatek dochodowy od sprzedaży. W 2012 r. Wnioskodawczyni razem z mężem dokonała darowizn na rzecz dzieci w postaci dla córki działkę o pow. ok. 1000 m2, syn 2 działki o pow. łącznej ok. 1300 m2. W 2017 r. w ramach zapisu testamentowego po zmarłym mężu Wnioskodawczyni, córka Wnioskodawczyni otrzymała połowę domu mieszkalnego.

W 2015 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem do wspólności majątkowej małżeńskiej nabyła lokal mieszkalny o pow. ok. 30 m2 dla celów prywatnych, Obecnie mieszkanie jest wynajmowane. Wnioskodawczyni odprowadza podatek zryczałtowany 8,5 %.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy od sprzedaży wydzielonej działki Wnioskodawczyni będzie obowiązana odprowadzić podatek dochodowy?

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż wydzielonej działki nie będzie dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni w ramach działalności gospodarczej nie dokonuje sprzedaży nieruchomości. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawczyni jest produkcja gotowych wyrobów tekstylnych. Wnioskodawczyni ma zamiar dokonać sprzedaży nieruchomości na rzecz syna, celem umożliwiania synowi realizowania własnych potrzeb mieszkaniowych na przedmiotowej działce. Przedmiotowa działka została nabyta przez Wnioskodawczynię i jej męża w 1989 r. do wspólności majątkowej małżeńskiej. Jest to współwłasność idealna nie podlegająca dzieleniu w ułamku. W wyniku śmierci męża Wnioskodawczyni została ona na skutek poświadczenia dziedziczenia wyłącznym właścicielem przedmiotowej działki w 2017 r. W konsekwencji zbycie wydzielonej części przedmiotowej działki nie będzie stanowiło źródła przychodów Wnioskodawczyni zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT. Tym samym Wnioskodawczyni nie będzie obowiązana do zapłaty podatku dochodowego od tej umowy. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 maja 2017 roku (sygn. akt II FPS 2/17), w której stwierdzono, że „Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków”.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy: źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W niniejszej sprawie należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: w przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest właścicielem nieruchomości stanowiącej działkę, która została nabyta w 1989 r. w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej. Mąż Wnioskodawczyni zmarł w 2017 r. i wówczas aktem poświadczenia dziedziczenia z 25.07.2017 r. stwierdzono, że spadek nabyła Wnioskodawczyni i tym samym przysługuje jej pełna własność ww. działki. Wnioskodawczyni ma zamiar sprzedać na rzecz swojego syna część ww. działki. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej, jednak sprzedaż wydzielonej działki nie będzie dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i będzie obejmować część działki nie wykorzystywanej do działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że w sytuacji przedstawionej we wniosku, w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawczynię wydzielonej działki zastosowanie znajdą przepisy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni nabyła tę działkę w 1989 r. – datą nabycia niniejszej działki jest bowiem – zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – data nabycia do majątku wspólnego małżonków. Śmierć w 2017 r. męża Wnioskodawczyni i nabycie spadku przez Wnioskodawczynię nie zmienia daty nabycia nieruchomości. Zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy, należy liczyć od końca 1989 r. Z uwagi na to, że ww. pięcioletni termin upłynął, planowane przez Wnioskodawczynię odpłatne zbycie wydzielonej działki nie będzie stanowić źródła przychodu, a co za tym idzie, kwota uzyskana z tego tytułu nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując – od sprzedaży wydzielonej działki Wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana odprowadzić podatek dochodowy.

Należy dodać, że wniosek w części dot. podatku od towarów i usług został rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj