Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-3.4010.237.2019.2.BM
z 12 sierpnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 czerwca 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem e-puap tego samego dnia), uzupełnionym 11 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisane we wniosku prace rozwojowe zrealizowane przez Wnioskodawcę w 2018 r. stanowiły działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 uCIT, co w konsekwencji uprawniało Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 uCIT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2019 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisane we wniosku prace rozwojowe zrealizowane przez Wnioskodawcę w 2018 r. stanowiły działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 uCIT, co w konsekwencji uprawniało Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 uCIT. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 1 lipca 2019 r. Znak 0111-KDIB1-3.4010.237.2019.1.BM wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 11 lipca 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowymi.

Wnioskodawca zajmuje się produkcją detali oraz narzędzi techniką głębokiego i płytkiego tłoczenia na zimno, wykrawania, spawania i zgrzewania. Gdy mowa o narzędziach, należy przez to rozumieć narzędzie (np.: do tłoczenia) zakładane w maszynie, za pomocą której produkowane są poszczególne detale (produkcja seryjna). Produkcja detali bez narzędzia nie jest możliwa. Dlatego też narzędzia są szczególnie cenne, a niektóre pilnie strzeżone.

W ramach prowadzonej działalności Spółka m.in. projektuje, konstruuje, wytwarza i sprzedaje detale lub narzędzia, które są wykonywane indywidualnie dla nowych rodzajów detali.

Spółka jest ... w zakresie obróbki plastycznej metalu. Wieloletnie doświadczenie w branży ... pozwoliło Spółce ugruntować swoją pozycję na polskim i zagranicznym rynku. Aktualna oferta Wnioskodawcy jest wynikiem pracy doświadczonej kadry inżynierów i specjalistów z zakresu produkcji detali oraz form. Wysoki poziom pracy i zaplecze technologiczne pozwala Spółce na eksport wyrobów na wiele rynków europejskich, m.in. do Francji.

Szczególną uwagę Spółka przywiązuje do zwiększenia oferty o pozycje z własnej produkcji, rozwijając konsekwentnie asortyment produkowanych wyrobów tj. detali lub narzędzi. Pozwala to firmie w coraz większym stopniu zaspakajać potrzeby jej klientów.

W zakresie prac badawczo-rozwojowych, Spółka we współpracy z klientami i w odpowiedzi na zgłoszone przez niego zapotrzebowanie opracowuje projekty nowych, innowacyjnych produktów o nowych zastosowaniach. Zakres prac obejmuje badania nad możliwością zastosowania nowych materiałów, nowej technologii produkcji czy nowych rozwiązań konstrukcyjnych detalu lub narzędzia celem obniżenia kosztów wytworzenia detali w warunkach produkcji seryjnej bądź spełnienia określonych właściwości (polepszenie jakości detalu). Wyżej wymienione procesy realizowane są głównie dla branż: motoryzacyjnej oraz ratownictwa górniczego.

W ramach prowadzonej działalności Spółka wykonuje systematycznie przedprodukcyjne prace rozwojowe, w ramach których łączy i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów dedykowanych określonej metodzie produkcji. Obok prac rozwojowych Spółka wykonuje również rutynową i okresową działalność, która nie stanowi przedmiotu niniejszego wniosku.

Prace prowadzone są na zasadzie ETO (ang. Engineered-to-Order) tj. Wnioskodawca prowadzi zaawansowane prace twórcze w celu dostosowania, rozwoju czy też ulepszenia istniejącej technologii bądź tworzenia nowych rozwiązań zgodnie z dedykowanymi potrzebami klienta (prace twórcze pod konkretną specyfikację zamówienia), które nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, procesów wytwórczych, istniejących usług bądź innych operacji w toku. Wnioskodawca podkreśla, że prace prowadzone przez Spółkę nie mają w szczególności charakteru prac prowadzonych na zasadzie CTO (ang. Configure-to-Order), które polegają głównie na skonfigurowaniu i skomponowaniu zamówienia z gotowych elementów i nie mają charakteru twórczego.

Prace badawczo-rozwojowe są inicjowane przez samą Spółkę. Kierunek prac badawczo- rozwojowych prowadzonych przez Spółkę wyznaczają potrzeby klientów zgłaszane w formie zapytań kierowane do Spółki, a także zmieniająca się sytuacja na konkurencyjnych rynkach, zmiany w prawodawstwie oraz dążenie do utrzymania najwyższej jakości produktów. Spółka stale monitoruje rynek surowców oraz dostępność nowych rozwiązań w zakresie projektowania i wytwarzania.

Prowadzone przez Spółkę prace rozwojowe realizowane są w cyklach badawczo-rozwojowych, które rozpoczynają się najczęściej po otrzymaniu zapytania od klienta.

Zapytania zawierają oczekiwania klienta w przedmiocie rozmiaru detalu wraz z dopuszczalnymi odchyleniami, przeznaczenie detalu bądź informacje o pozostałych elementach, z którymi detal zostanie połączony (o ich właściwościach, materiałach lub siłach, na które zostanę poddane w użytkowaniu). Często oczekiwane parametry wynikają z załączonego do zapytania wstępnego projektu detalu lub narzędzia mających być przedmiotem zamówienia fabrycznego.

Po otrzymaniu powyższych informacji, Spółka weryfikuje swoje zdolności produkcyjno-technologiczne. W przypadku ustalenia, że wykonanie detalu lub narzędzia wymagałoby przeprowadzenia prac rozwojowych, decyduje o otwarciu cyklu badawczo-rozwojowego w ramach którego wyróżnić można następujące etapy:

1. Faza analiz.

Zadaniem wykwalifikowanych pracowników Spółki w tej fazie jest szczegółowa analiza oczekiwanych parametrów lub wstępnego projektu, w celu określenia kluczowych problemów technologicznych i materiałowych, których rozwiązanie jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonego efektu. Wnioskodawca dokonuje analizy pod kątem właściwości technologicznych i możliwych rozwiązań produkcyjnych. W tej fazie Spółka wykorzystuje swoją wiedzę i łączy umiejętności w celu stwierdzenia zakresu możliwych procesów technologiczno-produkcyjnych pozwalających na osiągnięcie efektu oczekiwanego przez klienta.

2. Faza koncepcyjno-projektowa.

W oparciu o wyniki analizy, Spółka rozpoczyna prace koncepcyjno-projektowe, które wielokrotnie odbywają się z czynnym udziałem klienta (potrzeba weryfikacji dalszych informacji o przeznaczeniu produktu, właściwości środowiska docelowego detalu, w tym czynników bezpośrednio oddziałujących na detal). W toku tej fazy, Spółka sporządza dokumentację konstrukcyjno-technologiczną lub zmienia wstępny projekt w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów jakościowych oraz produkcyjnych (wybór odpowiedniej technologii produkcji, ograniczenie kosztów). Podejmowane w ramach tej fazy cyklu badawczo-rozwojowego czynności nigdy nie mając charakteru rutynowego. Specyfika każdego detalu nie pozwala na ich okresowe lub standardowe ulepszanie. Konieczne jest podjęcie wysiłku twórczego i podjęcie zindywidualizowanych prac w celu osiągnięcia projektu unikalnego detalu lub narzędzia. Istotą tej fazy jest opracowanie rozwiązań, które pozwolą na osiągnięcie optymalnych cech wyrobu przy zastosowaniu określonej metody produkcji. W efekcie prac koncepcyjno-projektowych powstaje finalny projekt detalu lub narzędzia. Zadaniem pracowników Spółki w tej fazie jest opracowanie finalnych parametrów produktu oraz szczegółowego procesu wytworzenia detalu lub narzędzia, w tym zaprojektowanie odpowiedniej liczby cykli poddawania detalu procesom tłoczenia, wykrawania i czyszczenia (o końcowych właściwościach decyduje nie tylko dobór materiałów czy ich grubość, ale również liczba procesów, jakiemu poddany zostanie element, oraz ich kolejność w procesie produkcji).

3. Faza wykonawcza – prototypowa.

Po zakończeniu pracy koncepcyjno-projektowej, pracownik odpowiedzialny za procesy tworzenia próbnego detalu lub narzędzia, dobiera testowy materiał oraz maszyny. W dalszej kolejności operator maszyny rozpoczyna jej próbną kalibrację, kierując się wynikami prac koncepcyjno-projektowych. Po dokonaniu kalibracji operator maszyny wykonuje próbną serie detalu lub narzędzia (prototypy). W tej fazy wykorzystywane są doświadczenia związane z ich stosowaniem. Tworzenie prototypów i poddawanie ich testom pełni kluczową rolę w procesie prowadzonych prac rozwojowych. Bez tego prace nie miałyby empirycznego, doświadczalnego charakteru. Ten etap pozwala na pierwszą weryfikacja założeń przyjętych w fazie koncepcyjno-projektowej na dużej linii produkcyjnej, dzięki czemu Spółka identyfikuje problemy z zachowaniem się materiałów bądź narzędzi w produkcji seryjnej oraz koryguje kalibrację maszyn do ustawień najbardziej optymalnych (zmniejszenie odpadowości materiału i liczby wadliwych elementów).


4. Faza testowania.

Po wykonaniu próbnych detali rozpoczyna się etap testowania. W tym celu specjalista ds. pomiarów programuje maszynę pomiarową w celu dokonania indywidualnego pomiaru wykonanego próbnego detalu uwzględniając charakterystyczne właściwości materiału oraz cechy projektowanego detalu. Po kalibracji maszyny pomiarowej Spółka przeprowadza pomiary próbnego detalu oraz testuje pod względem zakładanych i oczekiwanych cech. Odpowiednia weryfikacja - w tym wybór właściwych punktów pomiarowych detalu - jest kluczowa do oceny czy wytworzony element nie zawiera słabych punktów i daje rękojmię nie tylko spełnienia wymaganych parametrów w momencie wytworzenia detalu, ale również w trakcie jego przewidzianej eksploatacji. Jeżeli wynik pomiaru jest negatywny, Spółka ponawia prace koncepcyjno-projektowe. W takim przypadku Spółka przystępuje do poszukiwania alternatywnego rozwiązania bądź zmiany koncepcji (co może modyfikować początkowe założenia projektu, wybór innego materiału bądź nawet zmianę jego określonych parametrów) i informuje niezwłocznie klienta o napotkanych trudnościach. Zdarzają się sytuacje, że w trakcie prac Spółka napotyka problem, który nie pozwala na stworzenie projektu według założeń. Co do zasady etap ten ma charakter pętli zamkniętej, przez co należy rozumieć, że prowadzony jest tak długo aż osiągnięty zostanie założony cel. Często na tym etapie zgłaszane są wnioski o dodatkowe korekty i zmiany, w wyniku czego dokumentacja techniczna projektowanego elementu ulega zmianie.

Zakończenie powyższego cyklu następuje po zatwierdzeniu wyrobu przez zespół zaangażowany w prace rozwojowe i końcowego klienta, co oznacza możliwość jego sprzedaży i przekazania do produkcji seryjnej.

Spółka posiada w swojej siedzibie kompleksowy park maszynowy (dalej: „Park Maszynowy”), który używany jest do realizacji projektów. W skład Parku Maszynowego wchodzą m.in. maszyna współrzędnościowa, prasa mimośrodowa LEN25C z podajnikiem QPKP 160S, falownik HITACHI L300P, prasa kolanowo-korbowa KB fs0014/mh czy prasa mechaniczna do tłoczenia.

W strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy nie ma odrębnego działu badawczo-rozwojowego.

Spółka w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w ramach struktury organizacyjnej powołała „Zespół Badawczo-Rozwojowy”. Projekty realizowane przez Spółkę w ramach podejmowanych prac badawczo-rozwojowych wykonywane są przez pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. Osoby, które Spółka zatrudnia w celu wykonywania prac badawczo-rozwojowych pracują na stanowiskach:

  • Dyrektor naczelny/Kierownik Zespołu Badawczo-Rozwojowego - nadzór nad Zespołem Badawczo-Rozwojowym, inicjowanie cyklów badawczo-rozwojowych,
  • Koordynator Zespołu Badawczo-Rozwojowego/Specjalista ds. jakości - koordynowanie prac rozwojowych, ewidencjonowanie prac rozwojowych,
  • dyrektor naczelny/samodzielny konstruktor/pracownicy narzędziowni/specjaliści ds. jakości - członkowie Zespołu Badawczo-Rozwojowego, wykonywanie prac rozwojowych,
  • inni pracownicy - delegowani w ramach zleconych zadań (np. próby technologiczne).

Zakres obowiązków pracowników Zespołu Badawczo-Rozwojowego obejmuje następujące zadania:

  • opracowywanie nowych rozwiązań/elementów dla nowych detali lub form (narzędzi),
  • poszukiwanie i wprowadzanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i koncepcji konstrukcji,
  • wprowadzanie zmian w aktualnych wyrobach, wsparcie techniczne linii montażowych,
  • projektowanie, tworzenie i rozwój produktów wraz z towarzyszącą dokumentacją i według najlepszych wzorców w celu osiągnięcia jak najwyższej jakości i stabilności,
  • zapewnienie sprawnej realizacji zadań dotyczących projektowania i rozwoju wyrobów,
  • opracowywanie i wdrażanie procesu badań i strategii rozwoju wyrobów,
  • zarządzanie procesem projektowania wyrobu,
  • wykonywanie testów i walidacji wyrobów oraz przygotowywanie dokumentacji testowej.

Czynności o charakterze prac badawczo-rozwojowych zlecane są bezpośrednio przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego lub Koordynatora Zespołu Badawczo-Rozwojowego. W zależności od rodzaju prac czynności te rejestrowane są w następujący sposób:

  • prace koncepcyjno-projektowe - w rejestrze godzin (wszystkich) prac koncepcyjnych,
  • prace narzędziowe - w rejestrze godzin (wszystkich) prac narzędziowych,
  • próby technologiczne - przy użyciu wewnętrznego programu „Wykaz wyrobów i form” z każdej próby technologicznej spisywany jest protokół z podaniem szczegółów próby oraz osób przeprowadzających próbę.

Dodatkowo, Dyrektor Zespołu B+R prowadzi karty projektów prac B+R, do którego przenoszone są z opisanych powyżej źródeł tylko godziny przeznaczone na działania B+R, wyliczony jest koszt prac działań B+R w oparciu o stawki wynagrodzeń wraz z narzutami pracowników wykonujących czynności B+R - jako iloczyn zarejestrowanych godzin i stawek wynagrodzeń wyliczonych indywidualnie dla każdego pracownika.

Zgodnie z kartami projektów w 2018 r. Wnioskodawca przeprowadził m.in. cykle badawczo-rozwojowe, oznaczone w karcie projektów numerami:

  • ZK 000014_V_2018 zorientowany na opracowanie i wytworzenie nowych detali „narzędzi uniwersalnych nr 2452265,2452329” spełniających zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego normy i cechy ustalone w oparciu o zapotrzebowanie rynku, wykonaniu serii próbnych detali, opracowaniu metody ich walidacji, przeprowadzeniu testów i walidacji detali. Problemem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: innowacyjne rozwiązanie dotyczące uzyskania dwóch detali na jednym narzędziu z pominięciem pod-procesów, spełniających wysokie wymagania jakościowe, efekt prac rozwojowych pozwolił na zwiększenie efektywności i obniżeniu materiałochłonności produkcji,
  • ZK 000018_V_2018 zorientowany na opracowanie i wytworzenie nowych detali „wykrojnik 11061952/11010843, tłocznik 11061952/11010843, okrojnik 11061952/11010843, dziurkownik 11061952/11010843” spełniających zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego normy i cechy ustalone w oparciu o zapotrzebowanie rynku, wykonaniu serii próbnych detali, opracowaniu metody ich walidacji, przeprowadzeniu testów i walidacji detali. Istotnym zagadnieniem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: opracowanie procesów produkcyjnych prowadzących do uzyskania detali z różnego gatunku materiałów o różnych właściwościach tłocznych na narzędziach uniwersalnych,
  • ZK 000029_V_2018 zorientowany na opracowanie i wytworzenie nowego detalu „WBA 0074-01-00” spełniającego zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego normy i cechy ustalone w oparciu o zapotrzebowanie rynku, wykonaniu serii próbnych detali, opracowaniu metody ich walidacji, przeprowadzeniu testów i walidacji detali. Problemem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: zwiększenie przyczepu gumy wykorzystywanej w detalu przez klienta (z uwzględnieniem docelowego środowiska pracy detalu).
  • ZK 000039_V_2018 zorientowany na zaprojektowanie i wytworzenia nowego detalu „1487841-imbus” spełniającego zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego normy i cechy oczekiwanych przez rynek. Problemem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: opracowanie zmian konstrukcyjnych detalu uwzględniającego jego dalsze zastosowanie przez klienta, Problemem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: opracowanie zmian konstrukcyjnych narzędzia w celu ograniczenia ilości braków w procesie produkcyjnym, a także opracowanie nowego procesu produkcji detalu, ze szczególnym uwzględnieniem jego powierzchni i powłoki,
  • ZK 000041_V_2018 zorientowany na opracowanie i wytworzenie nowych narzędzi i detali „11010631,11010797 i komplet narzędzi” spełniających zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego normy i cechy ustalone w oparciu o zapotrzebowanie rynku, wykonaniu serii próbnych detali, opracowaniu metody ich walidacji, przeprowadzeniu testów i walidacji detali. Problemem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: opracowanie technologii produkcji detalów o zbliżonych parametrach i właściwościach przy wykorzystaniu możliwie najmniejszej ilości narzędzi (bez utraty kluczowych właściwości każdego z detali),
  • ZK 000053_V_2018 zorientowany na opracowanie i wytworzenie nowych detali „5303544, 5307425” spełniających zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego normy i cechy ustalone w oparciu o zapotrzebowanie rynku, wykonaniu serii próbnych detali, opracowaniu metody ich walidacji, przeprowadzeniu testów i walidacji detali. Problemem podejmowanym lecz nadal nierozwiązanym jest: opracowanie narzędzi, które będą w stanie wykonać detale o bardzo specyficznych parametrach i przewidywanej funkcjonalności, przy jednoczesnym ograniczeniu ich ilości do założeń produkcyjnych klienta,
  • ZK 000068_V_2018 zorientowany na opracowanie i wytworzenie nowego detalu „T6102/M12” spełniającego zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego normy i cechy oczekiwane przez klienta, Problemem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: opracowanie technologii produkcji korpusu z zakuwką, co wymagało nowego podejścia przy projektowaniu procesów produkcji ze względu na kształt detalu,
  • ZK 000070_V_2018 zorientowany na opracowanie i wytworzenie nowego detalu „42013734” spełniającego zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego norm i cechy ustalone w oparciu o zapotrzebowanie rynku, wykonaniu serii próbnych detali, opracowaniu metody ich walidacji, przeprowadzeniu testów i walidacji detali. Istotnym zagadnieniem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: opracowanie technologii produkcji detalu z określonego materiału powlekanego bez uszkodzenia samej powłoki detalu,
  • ZK 000079__V_2018 zorientowany na opracowanie i wytworzenie nowego detalu „6014910” spełniającego zdefiniowane przez Kierownika Zespołu Badawczo-Rozwojowego normy i cechy ustalone w Zapytaniu Ofertowym. Problemem podejmowanym w ramach prac rozwojowych było: opracowanie technologii produkcji zapewniającej wykonanie detalu zgodnego z zakładanymi parametrami z uwzględnieniem na etapie produkcji anizotropii metalu wybranego przez klienta.

Powyższe projekty obejmujące prace rozwojowe realizowane w cyklach badawczo-rozwojowych obejmujących fazę analiz, fazę koncepcyjno-projektową, fazę wykonawczo-prototypową oraz fazę testowania. W przypadku niektórych projektów cykl badawczo-rozwojowy dalej się toczy. W ramach poszczególnych faz cyklu wykonywano prace twórcze, a także wykorzystywano dostępną Spółce wiedzę i umiejętności z dziedziny technologii produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów.

W ramach każdego projektu uzupełniana jest karta projektu. Karta projektu zawiera w szczególności podsumowanie jego przebiegu i wnioski. Projekty są uważane za rozpoczęte od momentu fazy analizy (weryfikacji wstępnego projektu, zebrania wymagań technicznych od klienta, zdefiniowania celów projektu) do momentu kontroli jakości wyrobu podczas fazy testowania w centrum pomiarowym Spółki, która ujawnia wszelkie ryzyka i nieścisłości występujące podczas wprowadzania nowych rozwiązań i pozwala na wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości. Projekty mają określony harmonogram działań i do każdego z projektów są przypisane odpowiednie zasoby (zasoby ludzkie oraz zużyte materiały i surowce).

Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia projektu. Projekty przez Wnioskodawcę prowadzone są projektami prowadzonymi w sposób systematyczny. Należy również zauważyć, że pewna część projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wnioskodawcę, została przerwana przed ich zakończeniem. Jest to wynikiem natrafienia na problemy natury naukowo-technicznej, dyskwalifikujące dane projekty z dalszego etapu badań bądź wdrożenia.

Spółka w ramach prowadzonych i opisanych wyżej prac rozwojowych poniosła szereg różnego rodzajów kosztów, stanowiących koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ustawy o CIT. Przykładowe koszty prac badawczo-rozwojowych ponoszone przez Spółkę w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę to koszty wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji prac badawczo-rozwojowych, koszty składek z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w części finansowanej przez Spółkę jako płatnika składek.

Na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka wykorzystuje środki trwałe (np. obrabiarki narzędziowe, specjalistyczne urządzenia techniczne i sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem). Naliczane odpisy amortyzacyjne stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodu. Ponadto, Spółka ujmuje nabywane aktywa w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli cena nabycia materiałów i wyposażenia nie przekracza kwoty 10.000 zł, Spółka, co do zasady, dokonuje jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. W przypadku nabycia materiałów i wyposażenia, których wartość przekracza 10.000 zł, Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej. W przypadku materiałów i wyposażenia, które nie spełniają definicji środka trwałego, ponoszone przez Spółkę wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z ogólnymi zasadami.

W związku z tym, że niektóre środki trwałe używane są przez Spółkę także w celach związanych z działalnością operacyjną, niestanowiącą działalności badawczo-rozwojowej, Spółka opracowała metodę pozwalającą określić stopień wykorzystywania danego środka trwałego w działalności badawczo-rozwojowej.

Powyżej opisane wyodrębnienie jest możliwe dzięki opracowanemu kluczowi alokacji, bazującemu na proporcji wykorzystania danego środka trwałego do projektów związanych z działalnością B+R w stosunku do jego ogólnego wykorzystania. Podstawą wyliczenia proporcji jest faktyczne wykorzystanie danego środka trwałego do działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z tym modelem, raz w miesiącu Spółka podsumowuje liczbę godzin realizację zadań B+R przy wykorzystaniu danego środka trwałego biorąc pod uwagę alternatywnie:

  • zarejestrowany czas pracy danej maszyny/ urządzenia na wykonywanie działań B+R,
  • zarejestrowany czas pracy pracowników wykonujących zlecenia B+R na danej maszynie/ urządzenia na wykonywanie działań B+R.

Dodatkowo, Spółka zaznacza, że:

  • jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT,
  • nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
  • nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego,
  • koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 i 3 ustawy o CIT, nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • prowadzone prace badawczo-rozwojowe nie stanowią badań podstawowych w rozumieniu art. 4a pkt 27 lit. a ustawy o CIT,
  • koszty prac badawczo-rozwojowych nie obejmują inwestycji w aparaturę naukowo- badawczą dostarczaną w ramach umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 u.p.d.o.p. oraz inwestycji w samochody osobowe oraz budowle, budynki i lokale będące odrębną własnością,
  • koszty ponoszone przez Zespół Badawczo-Rozwojowy są ewidencjonowanie w systemie księgowym na kontach (Amortyzacja, Zużycie materiałów, Usługi obce), natomiast szczegółowa ewidencja godzinowa i rozliczenie kosztów tych działań prowadzone są w ewidencji pozabilansowej,
  • koszt wynagrodzeń pracowników biorących udział w pracach B+R prezentowany jest na koncie Wynagrodzenia oraz Ubezpieczenia społeczne i świadczenia na rzecz pracowników. Wyliczenie kosztów wynagrodzeń wraz z narzutami w części proporcjonalnej do czasu zaewidencjonowanego jako czas pracy poświęcony na B+R prowadzone jest w ewidencji pozabilansowej.

Prace, wskazane jako prace rozwojowe, zostały w Spółce rozpoczęte przy jednoczesnym założeniu, że Wnioskodawca w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował tego rodzaju prace.

W uzupełnieniu z 8 lipca 2019 r. Wnioskodawca wskazał, że wydatki kwalifikowane, o których mowa w pytaniu stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2-3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym opisane we wniosku prace rozwojowe zrealizowane przez Wnioskodawcę w 2018 r. stanowiły działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawniało Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT?

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym opisane we wniosku prace rozwojowe zrealizowane przez Wnioskodawcę w 2018 r. stanowiły działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, co w konsekwencji uprawniało Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1668), od 1 października 2018 r. wprowadzone zostały zmiany dotyczące definicji badań naukowych i prac rozwojowych (art. 4 pkt 27 i 28 ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, podkreślić wyraźnie należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju.

Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika. Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych oraz/lub doświadczeń praktycznych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Spółka podkreśla, że realizowane czynności w ramach wybranych projektów miały charakter twórczy, a jednocześnie nie miały charakteru rutynowych i okresowych zmian. Zdaniem Wnioskodawcy, realizowane projekty wymagały każdorazowo pogłębionej analizy zidentyfikowanych problemów technologicznych, która związana była z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności wykwalifikowanych pracowników Spółki oraz empirycznej weryfikacji proponowanych rozwiązań przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i oprogramowania. Ponadto, efektem prowadzonych prac było wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie prowadzonej działalności, uwzględniających zmienne czynniki w tym m.in. zmienne wymagania klientów. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, prowadzone prace mają również charakter systematyczny, gdyż realizowane są w sposób zaplanowany i etapowy (według ściśle określonej kolejności faz).

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, realizowany przez Spółkę w ramach konkretnych i opisanych projektów cykl badawczo-rozwojowy obejmujący fazę analiz, fazę koncepcyjno-projektową, fazę wykonawczo-prototypową i fazę testowania należy uznać za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865, dalej: „uCIT”), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych zostały wskazane w art. 18d ust. 2-3 uCIT.

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 uCIT, przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 uCIT, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r., ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  2. badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
  3. badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

  1. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
  2. opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1668), od 1 października 2018 r. wprowadzone zostały zmiany dotyczące definicji badań naukowych i prac rozwojowych (art. 4 pkt 27 i 28 uCIT).

W myśl art. 4a pkt 27 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

  1. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  2. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

  1. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
  2. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 uCIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy podkreślić wyraźnie należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 uCIT).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 uCIT, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 4a pkt 26 uCIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe mogą obejmować nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z wniosku wynika, że w zakresie prac badawczo-rozwojowych, Spółka opracowuje projekty nowych, innowacyjnych produktów o nowych zastosowaniach. Zakres prac obejmuje badania nad możliwością zastosowania nowych materiałów, nowej technologii produkcji czy nowych rozwiązań konstrukcyjnych detalu lub narzędzia celem obniżenia kosztów wytworzenia detali w warunkach produkcji seryjnej bądź spełnienia określonych właściwości (polepszenie jakości detalu). Projekty obejmujące prace rozwojowe realizowane w cyklach badawczo-rozwojowych obejmujących fazę analiz, fazę koncepcyjno-projektową, fazę wykonawczo-prototypową oraz fazę testowania. W przypadku niektórych projektów cykl badawczo-rozwojowy dalej się toczy. W ramach poszczególnych faz cyklu wykonywano prace twórcze, a także wykorzystywano dostępną Spółce wiedzę i umiejętności z dziedziny technologii produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów.

Spółka w ramach prowadzonych i opisanych wyżej prac rozwojowych poniosła szereg różnego rodzajów kosztów, stanowiących koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2-3 uCIT.

W ocenie tut. Organu, opisane we wniosku prace, są działaniami podejmowanymi w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań. Zatem, realizowane przez Spółkę działania spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 uCIT.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia czy opisane we wniosku prace rozwojowe zrealizowane przez Wnioskodawcę w 2018 r. stanowiły działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z art. 4a pkt 28 uCIT, co w konsekwencji uprawniało Wnioskodawcę do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością z uwzględnieniem limitów określonych w art. 18d ust. 7 uCIT jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj