Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-1.4012.476.2019.2.ŻR
z 2 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2019 r. (data wpływu 7 sierpnia 2019r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 września 2019 r. (data wpływu 25 września 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku obowiązku dokonania spisu z natury w związku z nieodpłatnym przekazaniem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników, a także braku obowiązku zapłaty podatku VAT od towarów wskazanych w art. 14 ust. 1 ustawy,
  • wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników,

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku obowiązku dokonania spisu z natury w związku z nieodpłatnym przekazaniem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników, a także braku obowiązku zapłaty podatku VAT od towarów wskazanych w art. 14 ust. 1 ustawy,
  • wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy, nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników

oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 23 września 2019 r. (data wpływu 25 września 2019 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytania oznaczonego we wniosku jako nr 3 oraz o wycofanie pytania nr 2.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca, Spółka cywilna z siedzibą w … pod adresem … nr …, kod pocztowy … prowadzi działalność gospodarczą w formie dwuosobowej Spółki cywilnej.

Wspólnikami wnioskodawcy są:

  1. T. przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą wyłącznie w formie przywołanej wyżej Spółki cywilnej pod numerem NIP:…, posiadający w Spółce 60% udziałów oraz
  2. M. przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod numerem NIP:…, posiadający w przywołanej wyżej Spółce cywilnej 40% udziałów.

Wspólników łączy stosunek pokrewieństwa, tj. T. jest ojcem M. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT o numerze NIP …, aktualnie przedmiotem działalności Spółki są usługi myjni samochodowych sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod pozycją PKD: 45.20.Z konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli oraz usługi wynajmu nieruchomości sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod pozycją PKD: 68.20.Z wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. W skład majątku Spółki wchodzą zabudowane nieruchomości, w tym stacja paliw wraz z infrastrukturą towarzyszącą, maszyny i urządzenia techniczne, a także inne rzeczy ruchome służące prowadzeniu wymienionej wyżej działalności. Z uwagi na swój wiek, jeden ze wspólników Wnioskodawcy – T., zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej, która prowadzona jest przez niego wyłącznie w formie Spółki cywilnej. Drugi ze wspólników Wnioskodawcy – M. zamierza kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną dotychczas w formie Spółki cywilnej. Kontynuacja działalności Spółki cywilnej przez wspólnika M. odbywać się będzie w niezmienionym zakresie przedmiotowym tyle, że pod jego imieniem i nazwiskiem, obok którego, dla zachowania rozpoznawalności na rynku, wskazana będzie nazwa …, a także pod jego numerem NIP i REGON. W związku z zaprzestaniem wykonywania działalności gospodarczej przez jednego ze wspólników, Spółka cywilna ulegnie rozwiązaniu. Jednakże, przed rozwiązaniem Spółki cywilnej jej wspólnicy zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa tej Spółki na rzecz M. do jego indywidualnej działalności gospodarczej. Ponieważ w skład prowadzonego aktualnie przez Spółkę cywilną przedsiębiorstwa wchodzą nieruchomości, jego przekazanie nastąpi przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Po przekazaniu przedsiębiorstwa prowadzonego pod nazwą … Spółka cywilna na rzecz M. do jego indywidualnej działalności gospodarczej, wspólnicy rozwiążą umowę Spółki cywilnej. Skutkiem przekazania przedsiębiorstwa Spółki cywilnej, dotychczasowy wspólnik M. będzie kontynuował działalność gospodarczą w oparciu o otrzymane przedsiębiorstwo, a dotychczasowy wspólnik T. zaprzestanie wykonywania działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie w formie Spółki cywilnej. W związku z zaprzestaniem wykonywania działalności gospodarczej T. zgłosi ten fakt do CEIDG celem wykreślenia jej z tej ewidencji. Na dzień rozwiązania, Spółka cywilna nie będzie dysponowała żadnym majątkiem, gdyż przejdzie on razem z przedsiębiorstwem na dotychczasowego wspólnika M., w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, że majątek Spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika M. stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U.2019.1145 t.j.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z nieodpłatnym przekazaniem całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej na rzecz jednego z jej wspólników, który będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną dotąd przez Spółkę, wystąpi obowiązek sporządzenia spisu, o którym mowa w artykule 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług i obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług odnośnie towarów wskazanych w art. 14 ust. 1 ww. ustawy?
  2. (we wniosku oznaczone jako nr 3, ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku) Czy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 tej ustawy?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Stanowisko Wnioskodawcy odnoszące się do pytania 1

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z nieodpłatnym przekazaniem całego przedsiębiorstwa Spółki cywilnej na rzecz jednego z jej wspólników, który będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną dotąd przez Spółkę, nie wystąpi obowiązek sporządzenia spisu, o którym mowa w artykule 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, ani nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług do towarów wskazanych w art. 14 ust. 1 ww. ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy odnoszące się do pytania 2 (we wniosku oznaczonego jako nr 3).

Zdaniem Wnioskodawcy nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa Spółki cywilnej wraz z towarami na rzecz jednego ze wspólników nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług na mocy art. 6 pkt 1 tej ustawy.

Odnośnie stanowiska prezentowanego w pkt 1

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 14 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 14 ust. 5 przywołanej wyżej ustawy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania półki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, zwany dalej „spisem z natury”. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Odnosząc treść przywołanych wyżej przepisów do opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że w stosunku do Wnioskodawcy przepisy te nie będą miały zastosowania. W szczególności bowiem, art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług uzależnia obowiązek sporządzenia spisu z natury od posiadania w spółce na dzień jej rozwiązania, towarów własnej produkcji oraz towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w stosunku, do których podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na dzień rozwiązania Spółki cywilnej, Spółka ta nie będzie zaś w posiadaniu żadnego majątku, w tym towarów, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z uwagi na to, że majątek ten zostanie uprzednio nieodpłatnie przekazany razem z przedsiębiorstwem na wspólnika, w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej. Zatem u Wnioskodawcy nie będzie towarów na dzień rozwiązania Spółki cywilnej, w związku z czym Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku sporządzenia spisu z natury, a co za tym idzie nie wystąpi u niego obowiązek opodatkowania, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnośnie stanowiska prezentowanego pkt 3

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstw. Zgodnie z treścią tego przepisu jeżeli przedmiotem transakcji zbycia jest przedsiębiorstwo wówczas do takiej transakcji nie stosuje się przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług, to pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 u.p.t.u., tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 u.p.t.u, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem dokonania wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa.

Ponieważ ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia „przedsiębiorstwa”, definicji przedsiębiorstwa należy szukać w art. 55(1) ustawy z 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny – dalej k.c. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższe wyliczenie jest wyliczeniem przykładowym co oznacza, że rodzaj składników niematerialnych i materialnych przedsiębiorstwa należy w każdym przypadku rozpoznawać indywidulanie, przy czym, aby mówić o przedsiębiorstwie nie wszystkie wyliczone w przywołanym przepisie składniki muszą wystąpić łącznie. Istotnym zaś jest, aby składniki te były ze sobą powiązane pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym i finansowym, umożliwiającym prowadzenie działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ przedmiotem transakcji zbycia, czyli nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa Spółki cywilnej jednemu ze wspólników do jego indywidualnej działalności, będzie całe przedsiębiorstwo w rozumieniu przywołanego wyżej przepisu art. 55(1) k.c. transakcja ta nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Ponadto, ponieważ w skład przedsiębiorstwa wchodzą towary w rozumieniu art. 14 ust. 1 u.p.t.u. jako zbiór składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo Wnioskodawcy, nie wystąpi również obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług co do towarów przekazanych wraz z przedsiębiorstwem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Tut. Organ informuje, iż dla spójności interpretacji w pierwszej kolejności załatwiono wniosek w zakresie pytania oznaczonego nr 2 (we wniosku jako nr 3), a następnie nr 1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przez towary – na mocy art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie „transakcji zbycia”, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zaznaczyć należy, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją sformułowaną w ustawie Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145), zwanej dalej k.c., przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jeżeli warunki, o których mowa w art. 551 Kodeksu cywilnego, zostaną spełnione, to zbycie takiego przedsiębiorstwa do innego podmiotu, nie będzie podlegało przepisom ustawy.

W myśl art. 552 ww. Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Należy zauważyć, że użyte w ww. artykule określenie „w szczególności” wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej brak któregoś z tych elementów nie musi pozbawiać zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.

Z kolei, o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Zatem, składniki materialne i niematerialne, wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, Wspólnicy prowadzą działalność gospodarczą w formie dwuosobowej Spółki cywilnej. Spółka (Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. W skład majątku Spółki wchodzą zabudowane nieruchomości, w tym stacja paliw wraz z infrastrukturą towarzyszącą, maszyny i urządzenia techniczne, a także inne rzeczy ruchome służące prowadzeniu działalności. Jeden ze wspólników Spółki, zamierza zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Drugi ze wspólników Spółki zamierza kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną dotychczas w formie Spółki cywilnej. Kontynuacja działalności Spółki cywilnej przez wspólnika odbywać się będzie w niezmienionym zakresie przedmiotowym. Przed rozwiązaniem Spółki cywilnej, wspólnicy zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa tej Spółki na rzecz jednego ze wspólników do jego indywidualnej działalności gospodarczej. Po przekazaniu przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników do jego indywidualnej działalności gospodarczej, wspólnicy rozwiążą umowę Spółki cywilnej. Skutkiem przekazania przedsiębiorstwa Spółki cywilnej, dotychczasowy wspólnik będzie kontynuował działalność gospodarczą w oparciu o otrzymane przedsiębiorstwo. Na dzień rozwiązania, Spółka cywilna nie będzie dysponowała żadnym majątkiem, gdyż przejdzie on razem z przedsiębiorstwem na dotychczasowego wspólnika, w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej działalności gospodarczej. Majątek Spółki cywilnej, który będzie przekazany na rzecz wspólnika M. stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny.

Nieodpłatne przekazanie majątku przez Spółkę cywilną na rzecz wspólnika w sytuacji, gdy przekazujący jest podatnikiem podatku od towarów i usług, co do zasady, będzie podlegać przepisom ustawy o VAT na zasadach ogólnych, chyba że z przepisów tej ustawy wynika, że do takiej dostawy (jak to ma miejsce w sytuacji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w myśl art. 6 pkt 1 ustawy) nie stosuje się jej przepisów.

Zatem, mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że czynność nieodpłatnego przekazania całego przedsiębiorstwa, spełniającego wymogi określone w art. 551 ustawy Kodeks cywilny, na rzecz jednego ze wspólników, który będzie kontynuował działalność gospodarczą prowadzoną dotąd przez Spółkę – zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy – będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 (we wniosku oznaczonego jako nr 3) należało uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do kwestii obowiązku dokonania spisu z natury w związku z nieodpłatnym przekazaniem przedsiębiorstwa Spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników, a także obowiązku zapłaty podatku VAT od towarów wskazanych w art. 14 ust. 1 ustawy, należy wskazać, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 3 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną albo przedsiębiorstwem w spadku, nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy. Nie dotyczy to podatników, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego – art. 14 ust. 4 ustawy.

Stosownie do art. 14 ust. 5 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy, obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1, powstaje w dniu rozwiązania spółki, zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu albo wystąpienia przypadków, o których mowa w ust. 1 pkt 3.

Według art. 14 ust. 8 ustawy, podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29a ust. 2.

Mając na względzie fakt wynikający z wniosku, iż nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników nastąpi przed rozwiązaniem Spółki cywilnej, zatem na dzień rozwiązania Spółki cywilnej Wnioskodawca nie będzie posiadał towarów, które należałoby wykazać w spisie z natury. W związku z powyższym, skoro na dzień rozwiązania Spółki cywilnej nie będzie ona w posiadaniu żadnych składników majątku, to Wnioskodawca nie będzie obowiązany do sporządzenia „spisu z natury” towarów o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy. Tym samym, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku VAT z tego tytułu.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług. Natomiast wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych został załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj