Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0113-KDIPT1-1.4012.458.2019.6.MSU
z 28 października 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2019 r. (data wpływu 29 lipca 2019r.), uzupełnionym pismem w dniu 26 września 2019 r. oraz pismem z dnia 17 października 2019 r. (data wpływu 23 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT dostawy działki nr …. – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT dostawy działki nr …...

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem w dniu 26 września 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz w dniu 23 października 2019 r. o przeformułowanie pytania i doprecyzowanie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej, jak również o wyjaśnienia, co do zakresu rozstrzygnięcia i uiszczonej opłaty.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku otrzymanym 26 września 2019r.).

20 lutego 1993 r. B…. zawarła związek małżeński z A …... W chwili zawarcia pomiędzy nimi małżeństwa nie wybrali innego, aniżeli wspólność majątkowa małżeńska ustroju majątkowego. W czasie trwania związku małżeńskiego w dniu 19 listopada 1997 r. A ….. nabył działkę gruntu nr …..o powierzchni ….. ha położonej w …., Gminie ..., dla której Sąd Rejonowy w ….. prowadzi księgę wieczystą nr ……. Zgodnie z treścią aktu notarialnego nabył on wskazaną nieruchomość na powiększenie gospodarstwa rolnego, położonego we wsi ……, Gminie ….. o obszarze ok. …. ha. Nieruchomość ta weszła do masy majątku wspólnego małżonków ….. Uczyniony został również stosowny wpis w księdze wieczystej. 20 grudnia 2010 r. B …. oraz A …. . aktem notarialnym Repertorium A nr …. zawarli umowę majątkową małżeńską, w której zmienili istniejący pomiędzy nimi ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej na rozdzielność majątkową.

17 kwietnia 2015 B …… i A …… dokonali przed notariuszem aktem notarialnym Repertorium A nr ….. częściowego podziału majątku wspólnego, który objął również wyżej opisaną działkę gruntu nr ….., położoną w …... W wyniku podziału majątku wspólnego B ….. otrzymała m.in. ww. nieruchomość. Przyznanie jej wyłącznej własności nieruchomości nastąpiło bez obowiązku dopłat lup spłat na rzecz A …...

4 lutego 2019 r. B ….. zawarła ze SPÓŁKĄ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ umowę przedwstępną sprzedaży opisanej na wstępie nieruchomości, w formie aktu notarialnego Repertorium . ….

B …. prowadzi aktualnie działalność gospodarczą pod firmą ….. Zakresem jej działalności gospodarczej objęta jest specjalistyczna praktyka lekarska (86.22.Z). W związku z prowadzoną działalnością jest ponadto podatnikiem podatku VAT. W swojej działalności gospodarczej nie wykorzystywała nieruchomości do celów z nią związanych. Nieruchomość nie została również zaliczona do składników amortyzowanych w Ewidencji Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych. B ….. nie zamierza ponadto zajmować się w przyszłości zbywaniem nieruchomości w sposób częstotliwy, określony w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Opisana na wstępie nieruchomość nie była ponadto nigdy dzielona na mniejsze działki w celu ich późniejszej odsprzedaży.

Działka ewidencyjna nr ….o powierzchni …. ha położona w ….., Gmina ….., dla której Sąd Rejonowy w ….. prowadzi księgę wieczystą nr ….. objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w myśl uchwały nr ….. Rady Miejskiej w …..z dnia 31 stycznia 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy ….. na obszarze wsi …. i ….. Zgodnie z jej treścią przedmiotowa nieruchomość przeznaczona jest na cele związane z zabudową obiektów produkcyjnych składów i magazynów lub usług.

W uzupełnieniu wniosku otrzymanym 26 września 2019r., na pytania Organu:

  1. Czy Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?
  2. Z uwagi na okoliczność wskazaną w opisie sprawy, iż „4 lutego 2019 r. B …. zawarła ze SPÓŁKĄ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ umowę przedwstępną sprzedaży opisanej na wstępie nieruchomości (…)”, to należy wskazać:
    1. Jakie są postanowienia zawartej umowy przedwstępnej?
    2. Czy w umowie przedwstępnej określono warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby doszło do sprzedaży przedmiotowej działki (należy wskazać, jakie)?
    3. Czy w ramach umowy przedwstępnej sprzedaży, Wnioskodawczyni udzieliła kupującej Spółce pełnomocnictwa? Jeśli tak, to w zakresie jakich czynności?
    4. Czy przez okres obowiązywania umowy przedwstępnej, Wnioskodawczyni wyraziła zgodę na dysponowanie przez kupującą Spółkę przedmiotową działką?
  3. W jaki sposób działka będąca przedmiotem wniosku była/jest wykorzystywana od momentu nabycia do momentu sprzedaży? Czy była wykorzystywana w działalności gospodarczej – w tym również w działalności rolniczej zdefiniowanej w art. 2 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług?
  4. Czy przedmiotowa działka wykorzystywana była/jest wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?
  5. Czy Wnioskodawczyni dokonywała z ww. działki sprzedaży produktów rolnych w rozumieniu art. 2 pkt 20 ww. ustawy? Jeżeli tak, to czy dostawa była opodatkowana czy zwolniona?
  6. Czy z inicjatywy Wnioskodawczyni został sporządzony i zatwierdzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący działkę będącą przedmiotem wniosku? Czy Wnioskodawczyni wnioskowała w jakikolwiek sposób o objęcie przedmiotowego gruntu planem zagospodarowania przestrzennego lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
  7. Czy Wnioskodawczyni dokonała/zamierza dokonać jakichkolwiek czynności, w tym poniosła/zamierza ponieść jakiekolwiek nakłady, w celu przygotowania przedmiotowej działki do sprzedaży (np.: wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ogrodzenie, uzbrojenie w media, inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki)? Jeśli tak, to jakie to były/będą czynności i nakłady?
  8. Czy Wnioskodawczyni ogłaszała/będzie ogłaszała sprzedaż działki będącej przedmiotem zapytania w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu bądź podejmowała inne działania marketingowe? Jeżeli tak, to należy wskazać jakie?
  9. Czy Wnioskodawczyni udostępniała/udostępnia przedmiotową działkę innym osobom na podstawie umowy: najmu, dzierżawy, użyczenia itp.? Jeżeli tak, to czy były/są to umowy odpłatne i kiedy zostały zawarte?
  10. Czy na moment sprzedaży przedmiotowa działka będzie stanowiła nieruchomość niezabudowaną czy zabudowaną? Jeżeli jest/będzie to nieruchomość zabudowana, to:
  11. Czy działka będąca przedmiotem sprzedaży zabudowana jest budynkami, budowlami lub ich częściami?
  12. Należy wskazać jednoznacznie, jakimi konkretnie zabudowaniami zabudowana jest przedmiotowa nieruchomość i czy obiekty te – w świetle przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r., poz. 1202, z późn. zm.) – stanowią budynki, budowle lub ich części? Jeśli nie są one budynkami i/lub budowlami, to czym są w ramach ww. prawa budowlanego?
  13. Czy dane obiekty zostały przez Wnioskodawczynię nabyte czy też zostały przez nią wybudowane? Należy wskazać, kiedy doszło do nabycia/budowy konkretnych obiektów.
  14. Czy Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem/wytworzeniem ww. obiektów?
  15. W jaki sposób obiekt/obiekty były/są użytkowane? Czy obiekt/obiekty był/były udostępniane przez Wnioskodawczynię innym osobom na podstawie umów cywilnoprawnych (np. najmu, dzierżawy, użyczenia, itp.)? Jeżeli tak, to czy były to umowy odpłatne i kiedy obowiązywały?
  16. Czy obiekt/obiekty był/były wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług?
  17. Kiedy doszło do pierwszego zasiedlenia ww. obiektów oraz czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem obiektów a ich sprzedażą upłynie okres co najmniej dwóch lat? Informację należy podać do każdego obiektu oddzielnie. „Pierwsze zasiedlenie” należy rozumieć szeroko jako pierwsze zajęcie budynku, używanie w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej (po jego wybudowaniu).
  1. Czy Wnioskodawczyni ponosiła wydatki na ulepszenie danego obiektu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, które stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu? Jeżeli ponosiła takie wydatki, to:
    • kiedy były one ponoszone?
    • czy po dokonaniu ulepszeń obiekt/obiekty był/były oddane do użytkowania, w wyniku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, np. najem, dzierżawa?
    • czy w momencie sprzedaży minie 2 lata od momentu oddania obiektu/obiektów do użytkowania, w wyniku czynności podlegających opodatkowaniu?
    • czy Wnioskodawca miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków?
    • czy obiekty te w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat?


Wnioskodawczyni wskazała, iż:

Ad 1.

B …. nie jest płatnikiem podatku VAT.

Ad 2.

  1. Sprzedająca sprzeda a kupujący kupi nieruchomość - przyrzeczona umowa sprzedaży zostanie zawarta w terminie 14 dni po wezwaniu sprzedającej przez kupującego do zawarcia umowy sprzedaży. Cena będzie od 2 sierpnia 2019 r. do dnia zawarcia umowy przyrzeczonej korygowana o wynikający z komunikatów prezesa GUS o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług ogółem za rok kalendarzowy poprzedzający zawarcie umowy przyrzeczonej.
    Strony oświadczają, że jeżeli w dniu zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości obciążona będzie hipoteką lub będzie prowadzona egzekucja z nieruchomości wówczas kupujący zapłaci cenę wskazaną powyżej, pomniejszoną o kwoty wierzytelności zabezpieczone hipoteką nieruchomości.
    Strony postanawiają, że od dnia zawarcia niniejszej umowy do dnia zawarcia umowy kupującemu przysługiwać będzie prawo dysponowania nieruchomością do celów budowlanych, to jest dla składania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii warunków technicznych i przyłączy, a także do prowadzenia na niej badań i odwiertów niezbędnych dla potwierdzenia, że jest ona wolna od zanieczyszczeń, a warunki glebowe umożliwiają realizację na nieruchomości inwestycji.
    Sprzedająca zastrzega na rzecz spółki Sp. z o.o. prawo pierwszeństwa kupna opisywanych nieruchomości.
    Sprzedająca oświadcza, że wyraża zgodę na przelew praw i przejęcie zobowiązań wynikających z niniejszej umowy przez kupującego na jakąkolwiek osobę trzecią (cesjonariusz).
    W związku z bezskutecznym upływem terminu zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży w wykonaniu przedwstępnej umowy sprzedaży przez strony spółka Sp. z o.o. wyraża zgodę na wykreślenie z ksiąg wieczystych roszczeń o wykonanie zobowiązania wynikającego z wyżej opisanej umowy przedwstępnej.
  1. Zapłata ceny za nieruchomość będzie pomniejszona o kwotę 100.000,00 zł i złożona do depozytu notarialnego na okres 9 miesięcy. Kwota ta będzie wypłacona niezwłocznie po podpisaniu przez strony protokołu zawierającego oświadczenia o usunięciu z nieruchomości przez sprzedającą nasadzeń szkółkarskich oraz wskazanych drzew i krzewów z żywopłotu.
  2. Sprzedająca udzieliła:
    • radcy prawnemu ….. pełnomocnictwa z prawem ustanawiania dalszych pełnomocnictw do przeglądania akt ksiąg wieczystych oraz składania wniosków o sporządzanie kserokopii wypisów i wyciągów z dokumentów,
    • pełnomocnictwa Panu …. oraz Panu …… z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw do występowania i uzyskiwania wszelkich warunków technicznych, decyzji administracyjnych i innych dokumentów związanych z podziałem geodezyjnym w celu wydzielenia działki o przeznaczeniu dopuszczającym budowę obiektów przemysłowych oraz obsługę komunikacji samochodowej.

Ad 3.

Działka była wykorzystywana rolniczo – produkcja krzewów ozdobnych (w ostatnim roku 2018 produkcja została zlikwidowana).

Ad 4.

Przedmiotowa działka jest i była wykorzystywana na cele działalności zwolnionej z podatku VAT.

Ad 5.

Wnioskodawczyni nie dokonywała sprzedaży produktów rolnych.

Ad 6.

B ….. nie wnioskowała o sporządzanie miejscowego planu zagospodarowania ani o jego modyfikację.

Ad 7.

Wnioskodawczyni nie dokonała i zamierza dokonać jakichkolwiek czynności ani nakładów związanych z przygotowaniem działki do sprzedaży poza usunięciem pozostałości rosnących krzewów ozdobnych.

Ad 8.

Wnioskodawczyni nie ogłaszała chęci sprzedaży przedmiotowej działki w mediach.

Ad 9.

Wnioskodawczyni udostępniła przedmiotową działkę na podstawie umowy użyczenia bezpłatnie swojemu mężowi na czas usunięcia i likwidacji przez niego upraw i krzewów ozdobnych po przeprowadzeniu rozdzielności majątkowej w dniu 17 kwietnia 2015 r.

Ad 10.

Na moment sprzedaży działka jest niezabudowana.

Ad 11 – 17.

Nie dotyczy Wnioskodawczyni.

Ad 18.

Wnioskodawczyni nie dokonywała żadnych zmian od chwili nabycia do chwili obecnej.

W uzupełnieniu wniosku otrzymanym 23 października 2019r. doprecyzowano m.in., że strona kierując wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej na gruncie opisanego wcześniej stanu faktycznego oczekuje wydania interpretacji w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy nieruchomości, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej – również zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla przedmiotowej dostawy.

Jednocześnie nadmieniono, iż ww. odpowiedzi udzielone na zapytania organu nie zmieniają stanowiska Wnioskodawczyni zawartego we wniosku.

Ponadto z uwagi na okoliczność, iż Wnioskodawczyni oczekuje wydania interpretacji jedynie w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy nieruchomości, uiszczona dotychczas opłata w wysokości 80,00 zł nie musi zostać uzupełniona.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku otrzymanym 23 października 2019r.).

(we wniosku wskazane jako nr 1)

Czy zbycie przez B ….. nieruchomości oznaczonej jako działka ew. nr …. o powierzchni …. ha położonej w …., gm. …., dla której Sąd Rejonowy w …..prowadzi księgę wieczystą nr ….. na rzecz …… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawczyni (ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku otrzymanym 23 października 2019r.), analizując stan faktyczny w przekonaniu Wnioskodawczyni omawianie zdarzenie przyszłe nie podlega opodatkowaniem podatkiem VAT. B ..... prowadzi działalność gospodarczą, lecz wcześniej wskazana nieruchomość, która będzie przedmiotem rozporządzenia nie jest wykorzystywana do celów z nią związanych. Stanowi ona majątek prywatny Wnioskodawczyni i dlatego nie powinna podlegać obowiązkowi zapłaty podatku VAT. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w i zakresie usług medycznych (dermatologicznych). Sprzedaż nieruchomości nie jest zatem w jakikolwiek sposób powiązana z przedmiotem jej działalności, a stanowi jedynie rozporządzenie prywatnym majątkiem. B ..... nie zamierza również dokonywać czynności zbycia nieruchomości w sposób częstotliwy, zatem nie może obciążać ją obowiązek podatkowy z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż nieruchomości stanowi natomiast incydentalne zbycie majątku prywatnego, które NSA w wyroku z dnia 29 października 2007 r. I FPS 3/07 uznał za niezwiązane z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym - zwolnione z podatku VAT, z uwagi na fakt, że Wnioskodawczyni nie będzie działała wówczas w charakterze podatnika VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary – na mocy art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Grunty spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – według art. 15 ust. 2 ustawy – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Zatem, kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Jednocześnie wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.

W konsekwencji, wykorzystywanie majątku należącego do danej osoby stanowi również działalność gospodarczą jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek nabyty został i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy.

W kwestii opodatkowania dostawy przedmiotowej nieruchomości istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawczyni, w celu dokonania sprzedaży nieruchomości będzie podejmowała aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania jej za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s.1, z późn. zm.) (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Należy wskazać, iż przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomość działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną, np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z nich.

Zatem, w świetle powyższego, uznanie czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Analiza przedstawionego opisu sprawy w świetle powołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, iż w przedmiotowej sprawie wystąpią okoliczności, które będą wskazywały, że sprzedaż przez Wnioskodawczynię działki ew. nr …..o powierzchni ….. ha położonej w ….., należy uznać za działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, która podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Okoliczności faktyczne związane z ww. nieruchomością m.in. fakt zawarcia przedwstępnej umowy ze SPÓŁKĄ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, w ramach której Strony postanawiają, że od dnia zawarcia niniejszej umowy do dnia zawarcia umowy kupującemu przysługiwać będzie prawo dysponowania nieruchomością do celów budowlanych, to jest dla składania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych i przyłączy, a także do prowadzenia na niej badań i odwiertów niezbędnych dla potwierdzenia, że jest ona wolna od zanieczyszczeń, a warunki glebowe umożliwiają realizację na nieruchomości inwestycji, przeczą tezie o „zwykłym wykonywaniu prawa własności”, tj. typowym dla przedmiotów zbywaniu towaru z majątku prywatnego, któremu to zachowaniu nie przypisuje się znamion działalności gospodarczej. Ponadto fakt, iż Wnioskodawczyni udzieliła pełnomocnictwa Panu ….. oraz Panu ……. z prawem udzielania dalszych pełnomocnictw do występowania i uzyskiwania wszelkich warunków technicznych, decyzji administracyjnych i innych dokumentów związanych z podziałem geodezyjnym w celu wydzielenia działki o przeznaczeniu dopuszczającym budowę obiektów przemysłowych oraz obsługę komunikacji samochodowej, jest przejawem ściśle profesjonalnej i zorganizowanej aktywności.

Odnosząc się do sprawy będącej przedmiotem wniosku należy stwierdzić, że decydujące znaczenie w tej sytuacji ma fakt zawarcia umowy przedwstępnej ze SPÓŁKĄ Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ i udzielenie spółce pełnomocnictwa celem dokonywania szeregu czynności związanych z przedmiotową działką. Zatem występowanie i uzyskiwanie przez Spółkę o wszelkie warunki techniczne, decyzji administracyjnych i innych dokumentów związanych z podziałem geodezyjnym w celu wydzielenia działki o przeznaczeniu dopuszczającym budowę obiektów przemysłowych oraz obsługę komunikacji samochodowej, będzie przejawem ściśle profesjonalnej i zorganizowanej aktywności. W konsekwencji, przedstawiona we wniosku aktywność Wnioskodawczyni wykracza poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności w odniesieniu do przedmiotowej działki, a zaistniały ciąg zdarzeń wskazuje na aktywność Wnioskodawczyni w zakresie obrotu nieruchomościami.

Wskazać tu należy, że mimo iż działania mające na celu uzyskanie wszelkich warunków technicznych, decyzji administracyjnych i innych dokumentów związanych z podziałem geodezyjnym w celu wydzielenia działki o przeznaczeniu dopuszczającym budowę obiektów przemysłowych oraz obsługę komunikacji samochodowej nie będą podejmowane bezpośrednio przez Wnioskodawczynię, ale przez osobę trzecią, nie oznacza to, że pozostaną bez wpływu na sytuację prawną Zainteresowanej. Bowiem, pomimo że ww. czynności dokonywane będą przez przyszłego właściciela, to aby takie czynności mogły być poczynione, to faktyczny właściciel nieruchomości musi wystąpić z wnioskiem lub udzielić stosownych pełnomocnictw potencjalnemu przyszłemu właścicielowi, tak aby mógł on działać w jego imieniu. Jak wskazano wyżej, Wnioskodawczyni udzieliła Kupującemu stosownego pełnomocnictwa. Zatem, osoba trzecia dokonując ww. działań, uatrakcyjni przedmiotową działkę będącą nadal własnością Zbywcy. Należy przyjąć, że działania te będą dokonywane za pełną zgodą Wnioskodawczyni, skoro jest nadal właścicielem ww. działki i wpłyną one generalnie na podniesienie atrakcyjności tej działki jako towaru i w efekcie na wzrost jej wartości.

W tym miejscu należy przytoczyć brzmienie przepisu art. 95 1 § i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145), z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.

W myśl art. 96 Kodeksu cywilnego, umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).

Zatem, jak wynika z powyższych przepisów, pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.

W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie, w związku z udzieleniem Spółce ……z o.o. (Kupującemu) pełnomocnictwa, czynności wykonane przez Spółkę wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej Wnioskodawczyni (mocodawcy). Pomimo udzielenia przez Wnioskodawczynię pełnomocnictwa Spółce, stroną podejmowanych czynności będzie Wnioskodawczyni, a nie Kupujący. Kupujący, jako pełnomocnik Wnioskodawczyni, nie działa we własnym imieniu, lecz w imieniu Wnioskodawczyni.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, powołane regulacje ustawy oraz orzecznictwo należy stwierdzić, iż w niniejszej sprawie wystąpią okoliczności, które łącznie wskazują, iż sprzedaż przez Wnioskodawczynię działki o nr ew. …..o powierzchni …. ha położonej w ……, będzie dostawą dokonywaną przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a więc przez podatnika podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

Tym samym, sprzedaż przez Wnioskodawczynię przedmiotowej działki, będzie stanowić zdefiniowaną w art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów, która zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. W szczególności należy wskazać, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zastosowania właściwej stawki podatku VAT dla dostawy przedmiotowej działki nr ….., bowiem Wnioskodawczyni nie przedstawiła pytania i własnego stanowiska w tym zakresie, jak również nie uiściła dodatkowej opłaty.

Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług. Natomiast wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …… za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj