Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0111-KDIB1-2.4010.515.2018.1.BG
z 17 stycznia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 3 grudnia 2018 r. (data wpływu 5 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dokonanie podziału przez wydzielenie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2018 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dokonanie podziału przez wydzielenie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Spółki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej również: „Spółka Dzielona”) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną działalnością (winno być: odpowiedzialnością) posiadającą w swej strukturze dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa, w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 z późn. zm., dalej: „updop”):

  1. jako producent pojazdów w tym obszarze i realizowaną na całym świecie sprzedażą pojazdów, w swojej ofercie posiada trzy główne kategorie pojazdów: pasażerskie, bagażowe i specjalne.
  2. jako Zamek, który został nabyty w 2005 r. przez Spółkę celem rozszerzenia działalności Spółki; o działalność hotelarską i restauracyjną oraz muzealną. Spółka przeprowadziła szereg prac modernizacyjnych, które miały na celu dostosowanie istniejącej infrastruktury do oczekiwań przyszłych gości Zamku. Osuszono mury, wymieniono kanalizację i wodociągi oraz centralne ogrzewanie. Przeprowadzono prace adaptacyjne sal muzealnych i zamkowych piwnic. Uruchomiono kuchnię i restaurację, a w odrestaurowanej oficynie przyzamkowej urządzono stylowe apartamenty.

Struktura organizacyjna Spółki jest przedmiotem regulacji jej regulaminu organizacyjnego, przyjętego uchwałą Zarządu. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Jest również zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Wyodrębnione jednostki organizacyjne mogą prowadzić działalność w oparciu o wyodrębniony zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej - aktywa trwałe i obrotowe, zobowiązania i zasoby ludzkie.

W przypadku Spółki większość aktywów stanowią aktywa trwałe takie jak budynki, budowle, maszyny i urządzenia, natomiast w przypadku Zamku większość aktywów stanowi budynek Zamku wraz z wyposażeniem. Majątek obrotowy dla obu wydzielonych jednostek stanowią: zapasy, należności i środki pieniężne, które są ewidencjonowane na wyodrębnionych kontach księgowych danej jednostki organizacyjnej. Do każdej jednostki organizacyjnej zostały przypisane również zobowiązania, które są ujmowane na wyodrębnionych kontach Spółki i Zamku. Poszczególne jednostki organizacyjne mogą działać również jako odrębni pracodawcy w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Obecnie Zarząd rozważa dokonanie podziału spółki zgodnie z przepisami art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: „Ksh”), tj. podziału przez wydzielenie do nowo zawiązanej spółki. Rozważana koncepcja zakłada wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop, w skład której to zorganizowanej części wejdzie Zamek.

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej).

Podział Spółki wskazany w art. 529 § 1 pkt 4 Ksh w oparciu o który to artykuł nastąpi podział Spółki będzie polegał na tym, że Spółka Dzielona nie przestanie istnieć, nie straci swojej podmiotowości prawnej, a jedynie zmniejszy swój majątek o część, która jest przenoszona do istniejącego podmiotu (nastąpi tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę nowo zawiązaną). W takiej sytuacji będzie miała miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 Ksh), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału). Spółce przejmującej zostaną przypisane w planie podziału wszystkie aktywa oraz zobowiązania związane obecnie z funkcjonowaniem Zamku. Tym samym, Spółka przejmująca uzyska niezbędne zaplecze do prowadzenia działalności gospodarczej realizowanej na dzisiaj w ramach Spółki Dzielonej. W szczególności, w ramach planowanego podziału, na Spółkę przejmującą zostaną przeniesione:

  • prawa i obowiązki (zobowiązania) wynikające z zawartych umów przypisanych do Zamku,
  • środki trwałe i wartości niematerialne i prawne przypisane obecnie do Zamku (w tym także będące własnością Spółki dzielonej nieruchomości),
  • zakład pracy w rozumieniu art. 231 ustawy - Kodeks Pracy - dojdzie do automatycznej zmiany podmiotowej po stronie pracodawcy, tzn. w ramach stosunków pracy pracowników funkcjonujących w komórkach organizacyjnych przypisanych do Zamku, w miejsce dotychczasowego pracodawcy, czyli Spółki Dzielonej, wstąpi Spółka przejmująca - spółka ta na dzień podziału przejmie na siebie prawa i obowiązki związane ze stosunkami pracy pracowników zatrudnionych w Zamku,
  • środki pieniężne znajdujące się do dnia podziału w gestii Zamku,
  • rachunki bankowe przypisane do Zamku.

Zatem następstwo prawne, w zakresie, o którym mowa powyżej dotyczy tylko i wyłącznie określonej w planie podziału części przenoszonej na inny podmiot (sukcesja uniwersalna częściowa).

Wydzielenie będzie finansowane przez obniżenie kapitału zakładowego Spółki Dzielonej. Udziały w Spółce Zamku zostaną objęte przez tego samego udziałowca który posiada udziały w Spółce Dzielonej. Przy przeprowadzaniu przedmiotowego wydzielenia nie dojdzie do zastosowania instytucji dopłat, o której mowa w art. 529 § 3 Ksh, tj. żaden z podmiotów uczestniczących w transakcji podziału nie otrzyma jakichkolwiek dopłat w gotówce.

Kapitał rezerwowy który jest efektem działalności obejmującej produkcje pojazdów pozostaje w Spółce.

W ocenie Spółki - wydzielenie będzie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, w celu dalszego wzmacniania i rozwoju obu prowadzonych działalności. Celem procesu restrukturyzacyjnego Spółki Dzielonej polegający na rozdzieleniu działalności produkcyjnej od działalności Zamku jest doprowadzenie do wzrostu wartości obu biznesów i tym samym atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów. Jak bowiem wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, przedmiotowa transakcja będzie skutkować integracją funkcji hotelarskiej i gastronomicznej oraz muzealnej w ramach Spółki Przejmującej, która to działalność w okresie ostatnich 2 lat została ograniczona ze względu na brak zasobów osobowych niezbędnych do rozwoju tego obszaru działalności i w głównej mierze skupieniu się Spółki Dzielonej na rozwoju głównego obszaru jej działalności tj. produkcji pojazdów. Wydzielenie odrębnego podmiotu pozwoli na rozwój przychodów z działalności hotelarskiej i gastronomicznej oraz muzealnej ograniczonej w okresie ostatnich dwóch lat tylko do działalności związanej ze sporadycznym wynajmem powierzchni hotelowej.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że również warunek zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3e oraz 3f updop wskazany w art. 12 ust. 13 w zw. z ust. 14 updop będzie, w przypadku przedmiotowego Wydzielenia, spełniony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydzielenie opisanych powyżej zorganizowanych części przedsiębiorstwa spełnia dyspozycję art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, tj. a tym samym czy po stronie Spółki nie wystąpi w związku z rozważaną operacją przychód?

Zdaniem Spółki, opisane powyżej jednostki organizacyjne spełniają przesłanki uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa, z uwagi na:

  • wyodrębnienie funkcjonalne - stanowią zorganizowane zespoły ludzkie i majątkowe, zdolne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Wyodrębnienie zostało dokonane w drodze wewnętrznego aktu normatywnego Spółki - regulaminu organizacyjnego, przyjętego uchwałą Zarządu,
  • wyodrębnienie organizacyjne - wyodrębniona jednostka Zamek jest zarządzana przez określoną osobę, podlegającą bezpośrednio Zarządowi Spółki, która mogłaby podjąć samodzielną działalność gospodarczą po wyodrębnieniu ze struktur Spółki, bez przeprowadzania istotnych zmian organizacyjnych w strukturze,
  • wyodrębnienie finansowe - dokonywanie rozliczeń za pośrednictwem odrębnych rachunków bankowych - zostanie wyodrębniony rachunek bankowy na który zostaną przekazane środki niezbędne dla bieżącej działalności jednostki.
  • wyodrębnienie bilansowe - wyodrębniona jednostka może sporządzić odrębne sprawozdanie finansowe za poszczególne okresy sprawozdawcze ze względu na wyodrębnienie w planie kont; kont przypisanych dla jej działalności.

Spółka podkreśla, że na podstawie Uchwały nastąpiło formalne wyodrębnienie organizacyjne obu Jednostek w strukturze Spółki. Jednocześnie każda z jednostek posiada swoją nazwę własną, co zostało sformalizowane Uchwałą Zarządu, dzięki czemu są one „widoczne na zewnątrz” - dla pracowników Spółki oraz jej kontrahentów (w zakresie zawieranych umów oraz czynności z organami państwowymi i samorządowymi, ponieważ ich stroną jest Spółka jako całość, nie są używane oznaczenia identyfikujące dwie wydzielane jednostki). Dodatkowo, wydzielenie organizacyjne nastąpiło na płaszczyznach majątkowych, personalnych i zarządczych, co od strony formalnej uregulowane zostało Uchwałą Zarządu .

Zamek prowadził działalność gospodarczą jako odrębna jednostka w strukturze organizacyjnej upadłego Zakładu, przejętego przez syndyka masy upadłościowej przed jego zakupem przez Spółkę w 2005 r. Po zakupie Zamku nie wprowadzono istotnych zmian w jego strukturze organizacyjnej, czy majątkowej poza przeprowadzeniem remontów i modernizacji. Zamek stanowi również funkcjonalnie odrębną całość - obejmuje elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, które zostały zdefiniowane w strukturze Spółki. Zamek posiada zdolność funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy, a więc ma możliwość podjęcia działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Takie rozumienie podzielają organy podatkowe, m.in.:

Z uwagi na przedstawione powyżej okoliczności, Spółka stoi na stanowisku, że opisana działalność Zamku stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów updop w zakresie uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej przenoszonych do Spółki Przejmującej w trybie podziału przez wydzielenie Spółki Dzielonej, tj. jednostki organizacyjnej jak i zespołu składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej pozostających w Spółce Dzielonej po podziale przez wydzielenie, tj. jednostki organizacyjne za zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Na Spółkę Przejmującą zostaną przeniesione istotne, z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa, elementy. W efekcie, praktycznie już od dnia podziału (tzn. od dnia dokonania przez sąd rejestrowy wpisu postanowienia o podziale) Spółka przejmująca będzie mogła kontynuować działalność gospodarczą w zakresie, w jakim działalność ta była prowadzona przed podziałem przez Zamek w ramach spółki dzielonej.

W związku z tym, że Wydzielona jednostka spełnia definicję ZCP oraz pozostająca w Spółce spełnia definicję ZCP, dlatego też po stronie Spółki nie powstanie przychód podatkowy, o którym stanowi art. 12 ust. 1 pkt 9 updop.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1577 z późn. zm., dalej: „Ksh”).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Ksh, spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Ksh).

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 z późn. zm., dalej: „updop”),

Jak wskazuje art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 updop, dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, przychodami są, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Natomiast, zgodnie z art. 4a pkt 4 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, należy stwierdzić, że ww. przepis odnosi się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 updop, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 updop.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie updop mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy wynika, że Spółka Dzielona posiada w swej strukturze dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa; jedna jako producent pojazdów oraz druga to Zamek, który został nabyty przez Spółkę celem rozszerzenia działalności Spółki o działalność hotelarską i restauracyjną oraz muzealną. Wyodrębnione jednostki organizacyjne mogą prowadzić działalność w oparciu o wyodrębniony zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej - aktywa trwałe i obrotowe, zobowiązania i zasoby ludzkie. W przypadku Spółki większość aktywów stanowią aktywa trwałe takie jak budynki, budowle, maszyny i urządzenia, natomiast w przypadku Zamku większość aktywów stanowi budynek Zamku wraz z wyposażeniem. Majątek obrotowy dla obu wydzielonych jednostek stanowią: zapasy, należności i środki pieniężne, które są ewidencjonowane na wyodrębnionych kontach księgowych danej jednostki organizacyjnej. Do każdej jednostki organizacyjnej zostały przypisane również zobowiązania, które są ujmowane na wyodrębnionych kontach Spółki i Zamku. Poszczególne jednostki organizacyjne mogą działać również jako odrębni pracodawcy w rozumieniu przepisów prawa pracy. Obecnie Zarząd rozważa dokonanie podziału przez wydzielenie do nowo zawiązanej spółki. Spółce przejmującej zostaną przypisane w planie podziału wszystkie aktywa oraz zobowiązania związane obecnie z funkcjonowaniem Zamku. Tym samym, Spółka przejmująca uzyska niezbędne zaplecze do prowadzenia działalności gospodarczej realizowanej na dzisiaj w ramach Spółki Dzielonej. W szczególności, w ramach planowanego podziału, na Spółkę przejmującą zostaną przeniesione:

  • prawa i obowiązki (zobowiązania) wynikające z zawartych umów przypisanych do Zamku,
  • środki trwałe i wartości niematerialne i prawne przypisane obecnie do Zamku (w tym także będące własnością Spółki dzielonej nieruchomości),
  • zakład pracy - dojdzie do automatycznej zmiany podmiotowej po stronie pracodawcy,
  • rachunki bankowe przypisane do Zamku.

Wydzielenie będzie finansowane przez obniżenie kapitału zakładowego Spółki Dzielonej. Udziały w Spółce Zamku zostaną objęte przez tego samego udziałowca który posiada udziały w Spółce Dzielonej. Żaden z podmiotów uczestniczących w transakcji podziału nie otrzyma jakichkolwiek dopłat w gotówce. Kapitał rezerwowy który jest efektem działalności obejmującej produkcje pojazdów pozostaje w Spółce. Wydzielenie będzie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, w celu dalszego wzmacniania i rozwoju obu prowadzonych działalności. Celem procesu restrukturyzacyjnego Spółki Dzielonej polegający na rozdzieleniu działalności produkcyjnej od działalności Zamku jest doprowadzenie do wzrostu wartości obu biznesów i tym samym atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów.

Mając powyższe na względzie należy zauważyć, że zdaniem Organu, opisane składniki majątkowe, mające być przedmiotem wydzielenia, poprzez przeniesienie do nowo zawiązanej spółki kapitałowej, wypełniają podstawowe przesłanki wymienione powyżej jako niezbędne dla stwierdzenia, że w danej sytuacji mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Ponadto, z wniosku wynika, że także składniki majątku, pozostałe w spółce po wydzieleniu, będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop. W konsekwencji, w sytuacji, w której zarówno opisany we wniosku zespół składników majątkowych Zamku wyodrębniony w ramach podziału przez wydzielenie, jak i zespół składników majątkowych pozostający w Spółce będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updop, po stronie Spółki, w związku z przeprowadzaną operacją, nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 updop. Stanowisko Wnioskodawcy należy zatem uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …., w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj