Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1421/14/BS
z 13 lutego 2015 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2014 r. (data wpływu 14 listopada 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia aportu lokali w zamian za udziały– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 listopada 2014 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia aportu lokali w zamian za udziały.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą potwierdzoną wpisem do centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług. Nabył na podstawie umowy sprzedaży w roku 2008 dwie nieruchomości będące lokalami użytkowymi (dalej - „lokale”) i z tytułu tego nabycia odliczył podatek od towarów i usług. Oba lokale zostały przyjęte do środków trwałych Wnioskodawcy i są do dnia złożenia niniejszego wniosku wykorzystywane w działalności gospodarczej oraz amortyzowane. Lokale nie były w okresie od dnia nabycia do dnia złożenia niniejszego wniosku modernizowane lub remontowane. Lokale nie stanowią przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. Wnioskodawca zamierza zrestrukturyzować swoją działalność gospodarczą między innymi w ten sposób, że oba lokale wniesie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „spółka”) w zamian za udziały w tej spółce, przy czym udziały zostaną objęte za wkład o wartości większej od wartości nominalnej udziałowa (nadwyżka (agio)). Zostanie przekazana na kapitał zapasowy, czynność ta podlega podatkowi od towarów i usług i nie jest od niego zwolniona. Dla czynności obowiązuje podstawowa stawka podatku tj. 23%.

Wkład zostanie częściowo (około 2/3) ujęty pod pozycją kapitału zakładowego w bilansie spółki, a częściowo (około 1/3) pod pozycją kapitału zapasowego w bilansie Spółki (agio). Ponadto Wnioskodawca zamierza rozliczyć aport (w zakresie zapisywanym pod pozycją kapitału zakładowego w bilansie spółki) częściowo w udziałach a częściowo w gotówce. Wartość nominalna udziałów objętych w zamian za wniesienie lokali do spółki będzie wynosiła około 2/3 wartości rynkowej netto tych lokali. Agio czyli nadwyżka wartości rynkowej lokali nad wartością nominalną udziałów objętych za wniesienie tych lokali wyniesie około 1/3 wartości rynkowej netto lokali. Podmiotem zobowiązanym do uiszczenia należnego podatku od towarów i usług w związku z dokonywaną czynnością będzie Wnioskodawca jako podmiot wnoszący lokale aportem do spółki. Podatnik dokonując wniesienia lokali do spółki w formie wkładu niepieniężnego jest zainteresowany otrzymaniem udziałów o wartości nominalnej odpowiadającej około 2/3 wartości netto lokali oraz środków pieniężnych o wartości równej podatkowi należnemu obliczonemu od podstawy opodatkowania odpowiadającej około 2/3 wartości netto lokali.

Wobec tego rozliczenie aportu (zapłata w rozumieniu art. 29a ustawy o VAT nastąpi w formie:


  1. wydania udziałów oraz
  2. dopłaty środków pieniężnych.


Zsumowana wartość zapłaty (tj. udziały i środki pieniężne) wyniesie 2/3 wartości lokali brutto.

Uwzględniając powyższe, transakcja wniesienia lokali do spółki będzie skalkulowana w ten sposób, że w zamian za wniesienie aportem lokali o określonej wartości brutto, Wnioskodawca otrzymałaby:


  1. udziały spółki, których wartość nominalna odpowiadałaby około 2/3 wartości lokali netto oraz
  2. środki pieniężne o wartości odpowiadającej należnemu podatkowi, obliczonemu od podstawy opodatkowania czyli objętych udziałów o wartości nominalnej równej około 2/3 wartości lokali netto.


Wnioskodawca opisuje schematycznie transakcję następująco:


  1. wartość netto lokali = 300;
  2. wartość brutto lokali = 369;
  3. wartość nominalna udziałów obejmowanych w zamian za lokale i jednocześnie wartość lokali zapisywana pod pozycją kapitału zakładowego w bilansie spółki = 200; (4) wartość agio i jednocześnie wartość lokali zapisywana pod pozycją kapitału zapasowego w bilansie spółki = 100; (5) wartość podatku należnego obliczonego od zapłaty, tj. od udziałów = 46; (6) wartość środków pieniężnych wypłacanych podatnikowi (ponad wydanie udziałów) przez spółkę w zamian za aport =46. -


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:


  1. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca prawidłowo określił podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności Wniesienia przez niego lokali częściowo na kapitał zakładowy a częściowo na kapitał zapasowy, traktowanej dla potrzeb tego podatku jako dostawa towarów, zgodnie z art. 29a ust 1 ustawy o VAT, jako wszystko, co stanowi zapłatę, tj. wartość nominalną udziałów objętych w zamian za wartość netto lokali w części zapisanej pod pozycją kapitału zakładowego w bilansie spółki powiększoną o dopłatę pieniężną równą podatkowi VAT obliczonemu od wartości nominalnej udziałów, (tj. Czy prawidłowo do podstawy opodatkowania nie wliczono wartości lokali w części zapisanej pod pozycją kapitału zapasowego w bilansie spółki)?
  2. Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca prawidłowo określił podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wniesienia przez Niego lokali, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, jako zapłatę, którą podatnik ma otrzymać, pomniejszoną o kwotę podatku należnego (art. 29a ust. 1 w związku z ust. 6 pkt 1 ustawy), gdzie zapłata będzie obejmowała całość świadczenia należnego od spółki otrzymującej lokale, tj. w okolicznościach niniejszej sprawy zapłata obejmie (1) wartość nominalną udziałów (równą wartości netto lokali w części zapisanej pod pozycją kapitału zakładowego w bilansie spółki) oraz (2) pieniężny ekwiwalent podatku od towarów i usług obliczony od wartości nominalnej udziałów (tj. Czy prawidłowo do podstawy opodatkowania nie wliczono wartości dopłaty przekazywanej podatnikowi w formie pieniężnej przez spółkę w ramach rozliczenia aportu lokali gdyż wartość tej dopłaty równa się wartości podatku VAT, o który należy pomniejszyć zapłatę?


Ad. 1. Zdaniem Wnioskodawcy mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia lokali aportem do spółki częściowo na kapitał zakładowy w zamian za objęcie udziałów, a częściowo na kapitał zapasowy - zgodnie z art. 29a ust 1 ustawy o VAT w związku z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy – jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą wnioskodawca otrzyma od spółki z tytułu transakcji, pomniejszone o kwotę podatku.

W okolicznościach niniejszej sprawy, podstawę opodatkowania należy ustalić w oparciu o zapłatę, tj. Sumę (1) wartości nominalnej udziałów oraz (2) kwoty dopłaty przekazywanej przez spółkę w gotówce (w wysokości odpowiadającej kwocie podatku VAT należnego z tytułu transakcji wniesienia aportu).

Na podstawę opodatkowania nie będzie składać się natomiast wartość aportu przekazana na kapitał zapasowy, w zamian za to świadczenie bowiem podatnik wnoszący aport nie otrzyma żadnego świadczenia zwrotnego, a więc nie otrzyma w tej części niczego co stanowi zapłatę.


Ad. 2. Zdaniem Wnioskodawcy, skoro rozliczenie czynności wniesienia wkładu niepieniężnego ustalone zostanie przez strony w ten sposób, że podatnik obejmie udziały (o wartości nominalnej równej wartości netto lokali w części zapisanej pod pozycją kapitału zakładowego w bilansie spółki) oraz otrzyma kwotę pieniężną równą wartości podatku należnego z tytułu wniesienia aportu liczonego od wartości nominalnej objętych udziałów (a zatem podatek od towarów i usług zostanie dopłacony wnoszącemu aport w formie pieniężnej), to przyjąć należy, że dla tego aportu została określona zapłata na poziomie sumy (1) wartości nominalnej udziałów i (2) dopłaty pieniężnej równej wartości należnego podatku VAT.

W związku z powyższym podstawą opodatkowania będzie zapłata, którą podatnik ma otrzymać, pomniejszona ó kwotę podatku należnego (art. 29a ust 1 ustawy o VAT). Przy czym zapłata należna od spółki będzie obejmowała całość świadczenia należnego podatnikowi od spółki, tj. w okolicznościach niniejszej sprawy będzie to (1) wartość nominalna udziałów (równa wartości netto przedmiotu aportu w części zapisanej pod pozycją kapitału zakładowego w bilansie spółki) oraz (2) dopłata pieniężna o wartości podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


W niniejszej interpretacji rozstrzygnięto wyłącznie kwestię będącą przedmiotem zapytania, ocenie nie podlegała kwestia prawidłowości kalkulacji przyjętych przez Strony rozliczeń transakcji.

Wskazania wymaga również, że nie dokonano oceny prawidłowości opodatkowania stawką 23% aportu wskazanych lokali (powyższe przyjęto jako element stanu faktycznego), rozstrzygnięto wyłącznie prawidłowość określenia podstawy opodatkowania w aporcie (stanowiącą przedmiot zapytania), przy złożeniu że Wnioskodawca prawidłowo opodatkował czynności stawką 23%.

Ponadto podkreślić należy również, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – ( t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj